Fajnie, że komuś chce się nagrywać tego typu filmiki. Łapka w górę.
@footballlover63823 жыл бұрын
świetny film aż mi mózg wybuchnął od ilości szczegółów na jakie trzeba zwracać uwage. DOBRY KANAŁ
@sabinasorel73993 жыл бұрын
17 lat temu jak studiowałam zootechnikę to takie rozwiązanie było zastosowane w chlewniach w Niemczech by zapewnić komfort zwierzętom. U nas to dziś jeszcze dziwi
@kingamatyla4779Ай бұрын
Bo Polsza jest pełna Januszy, którzy tylko dla siebie zapewnią komfort.... Przecież zwierzę to nic poza towarem 😢
@krzychuc32602 жыл бұрын
Miałem przyjemność (?) pracy w budynku Exbudu z GWC-na górnych piętrach. Pierwsze dwa tygodnie w październiku: katar z nosa, łzawienie z oczu. W zimie było chłodno. W lecie - ze względu na oszczędnosci, złoże nie było przewietrzane w nocy (kiedy jest chłód), tylko wentylację uruchamiano rano-tuż przed pracą. W efekcie, ciemne szyby pięknie podgrzewały wnętrza powyżej 25C, a pot łał się strumieniami. System, to jedno. Użytkowanie-to drugie.
@maciejsempinski15543 жыл бұрын
Od 6-ciu lat eksploatuję GWC pro-vent w małym domu, który jest obiektem pasywnym i zero energetycznym. Zgadzam się w pełni z przekazaną informacją , podzieliłem się szerzej moimi rzeczywistymi doświadczeniami, informację przekazałem dwa tygodnie temu na - izzi instalacje youTube - prawdziwy dom pasywny o zł za ogrzewanie - . Naprawdę warto stosować GWC płytowy. Pozdrawiam
@sanczessco3 жыл бұрын
Witam. Oglądałem film na izzi instalacje z Panem Maciejem, jestem pod wrażeniem że tak można to wszystko wykonać i to działa. Śledzę kanał i trzymam kciuki, czekam na informacje o postępach GWC gdyż mam w planach za kilka lat postawić dom do 80m2 z takim systemem.
@gimbueuropa59043 жыл бұрын
Szanowny Panie Macieju. Jest Pan zadowolony z GWC pro-vent? Jaki jest roczny koszt wymiany filtrów w GWC i rekuperatorze? Widziałem Pana dom i jestem, jak chyba każdy, pod dużym wrażeniem :)
@Konrad1623 жыл бұрын
@@gimbueuropa5904 to są maty kupujesz za grosze na m2 na allegro i wycinasz. Taki filtr może z kilka zł
@patrykstanczyk94333 жыл бұрын
Na kanale izzy jest starszy pan który to też pięknie wypunktował
@Konrad1623 жыл бұрын
@Romek Rodek hahahahahH
@arturwojtaszek1954Ай бұрын
Kawał świetnej wiedzy. Szacun chłopie za Twoją robotę!
@domnakretej3 жыл бұрын
Jak zwykle świetnie przygotowany film👍
@pawel40943 жыл бұрын
Jak zwykle bardzo zwięzły i rzetelny kawał dobrego materiału. Dziękuję, seria dla mnie idealna jak za rok chce się budować
@boryspol84963 жыл бұрын
Za rok to znajdź dodatkowe 3 etaty i jest promyk nadzieji że się uda.
@pawel40943 жыл бұрын
Jak bym pracował za minimalną krajową to może to stwierdzenie miało by sens.
@boryspol84963 жыл бұрын
@@pawel4094 to uważaj bo teraz jesteś pewny swego ale mogą przyjść takie czasy że za te twoje kilka minimalnych bedziesz mógł kupić sobie sznurówki. Wiesz po co?
@pawel40943 жыл бұрын
@@boryspol8496 dziękuję za radę, nie trzymam oszczędności w gównianych walutach, a co do inflacji to po prostu podnoszę ceny
@boryspol84963 жыл бұрын
@@pawel4094 ciekaw jestem jaka waluta nie jest w tych czasach gówniana. A ceny bedziesz podnosił dopóki bedziesz miał klienta. A jak jemu etat się skończy to i tobie nie przybedzie. Teraz jest na bogato, trzeba zarabiać kapustę a gdy zrobią nam kryzys to wszyscy leżymy. A zrobią.
@furgot_73023 жыл бұрын
Uwielbiam takie tematy, ale widzę, że można się jeszcze podszkolić. Dobry kanał. Zwięźle i bez lania wody. Sub i oglądam wcześniejsze filmy
@huberttarganski20953 жыл бұрын
Szacun Panie za merytoryczne przygotowanie 👍👌 wielu ludziom otwierasz oczy, gdybym miał się teraz budować napewno skorzystałbym z Twoich rad👍
@MrSabre2013 жыл бұрын
Witam, dziękuję za materiał, bardzo jasno i przejrzyście wytłumaczone zasady działania i realne plusy i minusy owocują w pełnoprawnej subskrypcji kanału , brawo.
@mateuszbanach56433 жыл бұрын
Jak zwykle bardzo merytoryczny i dobry film!
@bartekconvect55172 жыл бұрын
Dzięki za bardzo ciekawe treści. Bardzo mnie zainteresował ten temat po obejrzeniu filmów z udziałem Pana Maćka Sempińskiego, idea jest co tu dużo mówić dla każdego człowieka kto ją rozumie wprost rewelacyjna, Pan Maciek świetnie to ujął słowami że to tak jak by jego dom był w innym klimacie zarówno latem jak i zimą w porównaniu do domów sąsiadów To oczywiście tyczy się tylko samej temperatury powietrza na starcie i jest dużym uproszczeniem . Chętnie się zapoznam z tym tematem głębiej, dla mnie istotne są dwie rzeczy w takim rozwiązaniu, układ i budowa instalacji (jeśli jest zamknięta) aby była możliwość jej czyszczenia. No i tu się nasuwa pytanie czy wystarczy jakieś ozonowanie i instalacja nie musi być całkowicie z spadkami w kierunku jakiś drenów, czy jednak możliwość jej płukania czyli szczelność i możliwe jej opróżnienie, Kolejna sprawa nad którą się zastanawiam, bardzo przywiązujesz uwagę do tego żeby czerpać realne skutki rozwiązań a nie tylko płacić za parametry z tabelek więc może nad tym myślałeś. Czy masz pomysł jak kontrolować jakość powietrza które trafia do domu ? Jakiś rodzaj trójnika przez który można pobrać próbkę powietrza przed i za rekuperatorem (jak?) no i później ją tanio i szybko zbadać (jak?) żeby mieć kontrolę stanu wymiennika, porównanie do powietrza z atmosfery idącego bezpośrednio. Czy analizowałeś temat pod tym kątem ? Swoją drogą przy założeniu że robimy GWC i rekuperację to dobrą opcją jest jednak dach spadzisty parterowy i strop, wtedy mamy dostęp od góry do kanałów wentylacyjnych i możliwość ingerencji , czyszczenia itd , jak rozwiązujesz to u siebie ?
@BlueCombPL3 жыл бұрын
Taka ciekawostka odnośnie zeolitu - w Strefie Czarnobylskiej z niego nasypywano tamy na niewielkich rzekach czy zbiornikach wodnych, by zatrzymywać radionuklidy.
@Treliko3 жыл бұрын
Ja ostatnio znalazłem zeolit w filtrze przy pompie membranowej ze szpitala.
@jacekpiatkowski35973 жыл бұрын
Coraz ciekawsze te odcinki. Nie mogę się doczekać twoich testów ! Trzymam kciuki oraz czekam na kolejne materiały !
@adamcykowiak2338 Жыл бұрын
Jak się sprawdza GWC po 2 latach od publikacji film ? warto montować ?
@sawomirrozmus34252 жыл бұрын
Świetne filmiki. Najlepsze na YT. Tylko po co to wszystko panie? Ile tych instalacji założyć żeby sobie tanio i zdrowo mieszkać? GWC, rekuperacja, klimatyzacja, pompa ciepła, maty kapilarne, sterowanie elektr z telefonu, przydomowa oczyszczalnia ścieków, własna studnia głębinowa, domki dla jeżyków od strony północnej na komary itp....a moja babcia miała dom drewniany opalany drewnem i żyła sobie zdrowo ponad 90 lat! :-) To jak w tym kawale..Amerykanie wydali miliony na zrobienie długopisu piszącego do góry nogami dla kosmonautów...a ruscy wzięli ołówki :-) Zdrowego rozsądku przy budowie :-)
@Ghost9129pl17 күн бұрын
Z tymi ołówkami to ściema, bo grafit zacząłby się pylić i miałbyś przekichane na takiej stacji. Wszystko z umiarem, ale wygoda i oszczędności w dłuższej perspektywie, czy zwykła troska o środowisko to wiele zalet dzisiejszego budownictwa.
@jerzymazurowski8003 жыл бұрын
Od 15 lat mam rekuperator. Miałem problem z zamarzaniem wymiennika w ujemnych temperaturach. 8 lat temu, zrobiłem GWC rurowy. mb 50 mb rury fi 200 zakopane 1,5 - 2m w ziemi. Spadek do studni w połowie długości. Do tego pompka do skroplin. Przy temperaturze 25 - 30 stopni, dobowo odprowadza 3 do 5 litrów skroplin. A teraz powiem Wam jak to działa. Zimą przy temperaturze -15 stopni do domu wpada powietrze + 3 - 6 stopni. Sprawność tym lepsza, im zimniej na dworze. Skończyły się problemy z zamarzającym wymiennikiem. Zdemontowałem grzałkę kanałową 1KW, gdyż nie była potrzebna. Po rekuperacji przy silnych mrozach, powietrze wpadające do domu jest powyżej 15 stopni. Latem GWC nie zastąpi klimatyzacji. Między bajki należy włożyć, że schłodzimy powietrze w domu przy upałach do poczucia komfortu. Tym nie mniej, uważam, że kasa wydana na GWC oraz rekuperator była bardzo dobrą inwestycją. pozdrawiam - Juras
@holiboodzdrowydom3 жыл бұрын
pytanie co gdyby zrobic 200mb rur fi 100np... moze by zastapil klime :)
@organista_marek3 жыл бұрын
Mam bardzo podobnie, tylko studzienka na końcu, 10m poniżej fundamentu.
@scashonepoland75133 жыл бұрын
ile wydales ?
@jerzymazurowski8003 жыл бұрын
@@scashonepoland7513 Przepraszam, że tak późno. Dawno to było, więc nie powiem Ci dokładnie. Robiłem to na raty. najpierw ok. 20 mb rury z lekkim spadkiem + studzienka. Potem 30 mb od studzienki do czerpni. W studzience pompa zęzowa do odprowadzania skroplin. Koszt koparki ok 10 godzin łącznie + koszt rur litych. Ile to teraz kosztuje - nie wiem. U mnie koszt powiększyła rura, która spod ziemi leci na poddasze, gdzie mam rekuperator i całą instalację. Ile to wyniosło, nie pamiętam. W każdym razie nie narzekam. Szczególnie zimą, kiedy z wentylacji do chałupy wpada w miarę ciepłe powietrze, a wymiennik nie zamarza co miało miejsce gdy nie miałem GWC.
@cezaryczech38177 ай бұрын
Z tą niemożliwością schłodzenia domu w upały sienie zgadzam. Nowocześnie ocieplony i szczelny dom z dużą akumulacją ciepła czyli np. zbudowany z silikatów, wogóle nie wymaga schładzania. Tyle, że w dzień się go słabiej wentyluje, a wnocy intensywniej.
@bartoszfirmowski67153 жыл бұрын
Chapeau bas za kolejny ważny omówiony temat.
@mareq123 жыл бұрын
Materiał bardzo dobry. Osobiście mam GWC rurowy. Temperatura na wyjsciu latem max 19 C, w zimę minimalna temperatura to +4 C. Rura zwykła, po 10 latach brak problemów.
@adamusekk3 жыл бұрын
Ja również rurowy tyle że rury rehau przy -24 miałem nadal ok +6 nawiew
@stalkers69293 жыл бұрын
Dobry materiał. Wszystko na temat. Plusy i minusy. Brawo ty.🤩
@paulinaturzynska-klawikows44723 жыл бұрын
HOLIBOOD, W którym miejscu miałoby wyjść rura od GWC, jeśli miałbym zastosować metodę grawitacyjną, o której mowa w filmie ( czas: 10:48). Czy miałaby ona wyjść w centralnym miejscu domu (korytarz) i zostać rozprowadzona rurami (pe-flex) do innych pomieszczeń?.
@kacperkrol43943 жыл бұрын
Sub! Naprawdę słucha się tego bardzo dobrze, bo jest to przedstawione w łatwy sposób, z zachowaniem dużej jakości merytorycznej. Jest to kawał dobrej roboty! Pozdrawiam :)
@marcinmalik58153 жыл бұрын
Obejrzalem wszystkie odcinki, tez jestem na etapie budowy i czekam z niecierpliwoscia na nastepne odcinki. Ciekawe rozwiazania itd. Myslalem, ze COS wiem ale chyba wiem troche mniej. Czekam na wiecej
@rafals19693 жыл бұрын
Gratuluję. Super inspiracja i merytorycznie przedstawione rozwiązanie.
@meloman802 жыл бұрын
Podzielę się swoimi doświadczeniami z GWC. U mnie zostały zakopane 2 rury Peflexx 160mm, o długosci ok. 40m każda. Muszę przyznać, że nawet w największe mrozy -15-20C temperatura nie spadła na wejściu do Rekuperatora poniżej 1-2c, co zapobiega zamarzaniu wymiennika i w zasadzie brakiem skroplin. Oczywiście temperatury zmieniają się jeśli zmieniamy parametry wydajności. Zwiększenie wydajności wetnyalcji powoduje spadek skuteczności GWC, co jest oczywiste...ale nie jest to znaczny spadek. W letnie upały na początku temp. nawiewu to ok. 20C....po kilku dniach upalnych i wyczerpaniu złoża wzrasta do ok. 22C.
@Dn_Ba3 жыл бұрын
Rewelacyjny materiał. Wszystkie inne już obejrzane więc w oczekiwaniu na kolejny łapka w górę 👍🏻
@holiboodzdrowydom3 жыл бұрын
dzieki, sam juz nie wiem gdzie czas znajdywać na te filmy :/
@piotrgryglaszewski44923 жыл бұрын
Super merytoryczne! Dzięki i działaj dalej. Czekam na Twoje testy
@mariuszbakun26263 жыл бұрын
Długo czekałem na ten materiał. Jakiś czas temu postanowiłem, że w nowym domu, rekuperację będzie wspierał GWC płytowy. Większość opinii dookoła jest podobna jak u Ciebie - "A po co, to nie ma większego sensu", "to nie działa, będzie śmierdziało po jakimś czasie", "to się nigdy nie zwróci" (jakby cokolwiek w budowie domu miało się "zwrócić"), itd. Miło wiedzieć, że może nie jestem szalony (chyba że jest nas dwóch) - czas pokaże :) W każdym razie dzięki za kolejny rzeczowy materiał (tym bardziej, że materiałów o GWC, jest na YT jak na lekarstwo). Pozdrawiam.
@holiboodzdrowydom3 жыл бұрын
no niestety, ale najczesciej jak ktos robi cos nietypowego, to ludzie go od tego odciagaja, zamiast sie z ciekawoscia przygladac, czy moze nie znalazl jakiegos lepszego rozwiazania... :/ wszystkich min zdziwienia i pukania sie w glowe nie zlicze :/
@evabuczek3 жыл бұрын
Jest nas troje😄
@mariuszbakun26263 жыл бұрын
@@evabuczek Można wiedzieć jaka firma GWC płytowego?
@Naxemar3 жыл бұрын
Jest nas więcej :D
@evabuczek3 жыл бұрын
@@mariuszbakun2626 płytowego nie biorę pod uwagę. Rurowy tylko
@Naxemar3 жыл бұрын
Kurde, super materiał. Sam się nad tym mocno zastanawiałem, za rok / półtora chcę ruszyć z budową i płytowe GWC pod płytą fundamentową wydaje się spoko opcją.
@gibi843611 ай бұрын
Witam. U mnie to odpada bo 60-80cm poniżej gruntu jest lita skała. Kiszka. Bez kucia nie da rady. Kasa nieziemska. Do czyszczenia polecam zastosowanie przed sezonem zimowym i wiosennym ozonator. Czyści z grzybów, zapachów itd doskonale. Auto tak traktuje co kilka miesięcy. Pozdrawiam
@Olas63622 жыл бұрын
Merytorycznie bomba .Dziękuję.
@carlosrules73293 жыл бұрын
No dużo możliwości, ciekawy materiał, pozdro.
@gabrielzin89343 жыл бұрын
GWC stosowane było od paru wieków. Zakopywano rury ceramiczne na długości 20-50m powietrze dostarczone w ten sposób przechodziło przez piec ceglany gdzie było podgrzewane ( kanały otaczały palenisko i odprowadzenia dymu). Następnie powietrze wychodziło w górnej części pieca. Powietrze do paleniska było brane z pod drewnianej podłogi. Takie rozwiązanie gwarantowało cyrkulację powietrza w budynku i oszczędność drewna.
@cezaryczech38177 ай бұрын
Najstarsze podobne wynalazki/pomysły o jakich wiem to pochodza z okresu około 500 lat przednaszą erą z królestwa Achemenidów czyli z Persji. Budowano kanaty , czyli coś jak podziemne akwedukty do transportu wody oraz łapacze wiatru które wtłaczały ciepłe powietrze do kanatów, gdzie się schładzalo i wypływało w domu jako chłodna wentylacja. Wszystko bez prądu. Woda grawitacyjnie, powietrze nadciśnieniowo.
@cezaryczech38177 ай бұрын
Najtańszy klimatyzator został wykonany z poucinanych butelek pet. Lejki z butelek pet zamontowane w ramce wkładanej w otwarte okno. Proste, genialne, ponoć skuteczne, w Afryce stosują
@rafalm70563 жыл бұрын
Ja też planuję u siebie Geostrong. Prawdopodobnie zamontuję też przepustnicę żeby móc pominąć GWC co pozwoli ocenić efektywność płytowego GWC w fundamencie.
@leniwypiotr3 жыл бұрын
Dokładnie jak mówisz. Architekt adaptujaca projekt: "Nie warto!". Po rewelacjach z PV chyba przekieruje środki na gwp i może solary.
@alaniemieckota2 жыл бұрын
Jestem w trakcie zbierania kamieni polych do mojego GWC kamiennego. Mam juz 60t, ale to jeszcze nie jest wystarczająca ilość żeby przewymiarować. 2 pomysły które chce dodatkowo zrealizować aby poprawić sprawność układu: - na zimę do wlotu powietrza do GWC podłączyć kolektor słoneczny powietrzny, aby w dzień kiedy jest trochę słońca oddatkowo podgrzac temp wlotową i może się uda ogrzać trochę kamienie (jest troche słońca w listopadzie i pod koniec zimy, więc spodziewam się że może to dać radę) - w zimnych miesiącach dużo wieje dlatego chcę postawić na działce nieduży wiatrak z którego energie chcę skierować bezpośrednio do kanałowej nagrzewnicy elektrycznej umieszonej przed rekuperatorem.
@aleksandergorecki119 Жыл бұрын
Jesteśmy na etapie fundamentów. Jaką dedykowaną rurẹ należy dołożyć? Mówi Pan o takiej w 20:13 min.
@The4BaBy3 жыл бұрын
jak zwykle na temat, w punkt
@cxpeky10 ай бұрын
Bardzo lubię oglądać twój kanał. Zawsze starasz się dokładnie i prosto wytłumaczyć co i jak działa. Tym razem jednak uważam że zbyt słabo przylożyłeś się do glikolowego GWC. Pewnie dlatego tak uważam że to właśnie tym gwc jestem najbardziej zainteresowany. Posiadam płaską działkę z wodą gruntową na poziomie 0,5m :) i celowo taką kupiłem. Na działce stoi dom który remontuję a obok niego studnia o głębokości 4m z kręgów betonowych. Latem woda w studni ma 6stC i właśnie dlatego chcę ta wykorzystać jako klimatyzator dla czterech pomieszczeń w domu. Klimatyzatory kosztowały by grubo ponad 10tys zł plus koszt eksploatacji. Myślę o dwuobiegowym GWC gdzie jeden obieg byłby w studni a drugi 2m lub trochę głębiej w ziemi a że mam glinę i iły to myślę o zasypaniu tego piachem na jakieś 0.5m może więcej. Obiegi, każdy po 150 może 200m działałyby naprzemiennie i myślę że to spokojnie rozwiązało by problem przegrzewajacego się latem poddasza i salonu. Dodam że wentylacja grawitacyjna bez planów na rekuperację. Pozdrawiam
@michachmiel74603 жыл бұрын
Dobra robota, tak trzymaj, żeby nie było że tylko zgłaszam w innych komentarzach jakieś ale. Zaciekawiła mnie wcześniej informacja o ogrzewaniu kapilarnym w ścianach i zacząłem zgłębiać ten temat, chyba też w to pójdę.
@tomasztomasz113211 ай бұрын
Jakis update jak sie to sprawdza na codzień?
@maciekw00110 ай бұрын
Podbijam.
@arturgajewski90673 жыл бұрын
Mało powiedziałeś na temat wymiennika glikolowego. Z moich obserwacji myślę że dobrze wybrałem a użytkuje go od 8 lat.
@stalkers69292 жыл бұрын
Dobry materiał. Krótko i na temat.
@TV1Peter3 жыл бұрын
Mega wielkie dzięki. Stoję przed wyborem źródła ciepła do domu, a aktualna sytuacja na rynku nie pomaga.
@jacektrepala36533 жыл бұрын
Witam. Moją instalację GWC wykonałem w 2010r. Podczas budowy domu. Wymyśliłem ją sam i wykonałem że zwykłej rury PCV. Działa naprawdę niesamowicie ze zwykłą wentylacją grawitacyjną. Przy temperaturze na zewnątrz -10'C na wylocie nie miałem nigdy mniej niż +10'C. Dodatkowo mam Świeże powietrze w domu. Koszty ogrzewania całorocznego domku 80m2 to 1000 zł. A wykonanie instalacji to 300zł plus własna inwencja. Ps: instalację wykonałem pod domem w 1,5m podsypki żwirowej. Pozdrawiam i życzę dalszego promowania tak prostych a skutecznych rozwiązań
@karolszram2 жыл бұрын
Witam, czy wykonując instalację nawiercał Pan rury pcv? Zastanawiam się nad wykonaniem GWC żwirowego we własnym zakresie, w fundamentach. Ciekawi mnie czemu w tym przypadku zastosowano podsypkę żwirową, skoro GWC jest rurowe.
@jacektrepala36532 жыл бұрын
@@karolszram witam. Rur nie nawircałem bo po co. Za to rury muszą być obsypane żwirem ponieważ w takiej zasypce są pory inastępuje szybka wymiana temperatury pomiędzy gruntem a zimnym powietrzem płynącym w ruże. Na filmiku mowa jest o innym wymienniku z otwartym gruntem. Taki jest lepszy dla klimatyzacji bo nie występuje grzyb ale kosztowniejszy i bardziej skomplikowany można popełniç wiele błędów przynie znajomoßci tematu. Ja radzę zwykły rurowy, tani i skuteczny jeżeli chodzi o oszczędnością ogrzewaniu i zapewniajácy se wierzę powietże. Ps. zimą na wylocie radzę załoźy co jakiś filtr i przepustnicę na wylocie w kuchni dla regulacji napływu powietrza bozimą ciąg jest naprawdę duży i trzeba uważaç aby nie przesadzić z nawiewem.
@grzegorz161002 жыл бұрын
A ile rata kredytu.
@PD-cn6wd3 жыл бұрын
Bardzo podoba mi się Pana podejście do budowy, analizy zastosowanych technologii i materiałów ale przede wszystkim podejście do zakupów polskich produktów. Często ludzie nie rozumieją jak ogromny mają wpływ na budowanie polskich marki przez to podniesienie własnego ( naszego) poziomu życia
@marekduczman3 жыл бұрын
A ja mam taki pomysł. Dedykowaną rurę GWC położyć pod budynkiem(skropliny w grunt-piaski) I wyprowadzić dwie czerpnie-zimową(np w szklarni) i letnią w zacienionym miejscu. Do tego jakaś tania rekuperacja. I myślę, że na mały( 80m2), dobrze ocieplony domek wystarczy. Pewnie dam radę sam to ogarnąć i wyrobię się w 10 tys(GWC+rekuperacja), albo jeszcze taniej. A tu tylko firma, firma i firma, a rachunek 5 razy większy.
@szkielet1373 жыл бұрын
Ambitnie! Ciekaw jestem, jak GWC w fundamencie u Pana będzie się spisywał w porównaniu z tym, który ma Maciej Sempiński. Czujniki temperatury w GWC to świetny pomysł!
@TheGrzes19663 жыл бұрын
GWC w fundamacie? Niech coś się stanie i trzeba będzie tam zajrzeć. ☹️
@EdmundMarks Жыл бұрын
@@TheGrzes1966 A co mysz wejdzie ?
@janbialopiotrowicz3 жыл бұрын
10:48 - Od jakiegoś czasu szukam informacji na temat połączenia GWC z wentylacją hybrydową. Moim zdaniem to najciekawsza opcja.
@holiboodzdrowydom3 жыл бұрын
rzadko spotykana, ale fakt to ciekawe i proste rozwizanie.
@kumbajn11 ай бұрын
I udało Ci się coś w tym temacie podziałać? Ja wykonując obliczenia dla małego domu pasywnego z tanim źródłem ogrzewania, stwierdzam, że budowa rekuperacji jest nieopłacalna: mniej zaoszczędzę na odzysku ciepła a więcej będę wydawał na prąd dla rekuperatora, filtry, czyszczenia i przeglądy. Wentylacja hybrydowa byłaby tańsza i prawie bezobsługowa, zwłaszcza, że rolę filtracyjną i regulującą wilgotność przejęłoby GWC w takim rozwiązaniu.
@pawedrozdziel42743 жыл бұрын
Szacun za Twoja pracę!
@lukircproject70213 жыл бұрын
Dzięki za kolejny odcinek.
@MeWash73 Жыл бұрын
13:35 Żwirowego nie można robić w fundamentach. Czy mógłbyś rozwinąć tę informację? Czy tu chodzi o to, żeby nie był w ławach fundamentowych? Czy może być pod płytą fundamentową? Liczę na odpowiedź i z góry za nią dziękuję.
@adamb71303 жыл бұрын
Świetny Film, na końcu to porównie zaczyna brzmieć jak czarna magia, ale tak to przedstawiłeś że nawet wiem o co chodzi :D Ja się zastanawiam z Żoną na ile inwestować w duży dom 120m2 który pochłonie 300-400t i ze 2-3 lata budowy a na ile pójść w szkieletowiec 35m2 na zgłoszenie który to 10x mniejsze koszty, formalności i czas budowy, z możliwością powiekszenia go w przyszłości o drugie tyle. A zaoszczędzone 200- 300t wydać na spełnianie naszych marzeń i inwestycje.
@holiboodzdrowydom3 жыл бұрын
dom 106-120m powinno dac sie jeszcze postawic za 300 na upartego. 10x mniejsze to chyba nie, ale z 3x... Oczywiscie kazdy sam musi decydowac co woli :)
@darekmiobedzki15083 жыл бұрын
Witam, i tak co jakiś czas trzeba odgrzybiać jak klimę,i rury od rekuperacji pomimo,że są " anty grzyb" itd. Fajny filmik, pozdrawiam
@mabakay3 жыл бұрын
1. Obliczenia pokazane w 15:33 są naiwne (błędne). Jeżeli Na zewnątrz jest -20C a w domu 20C to z rekuperatora do domu nie będzie wiało 0C. Ciepłe powietrze w domu nawet jeżeli o niższej wilgotności względnej, posiada wyższą wilgotność bezwzględną. Nośnikiem energii w powietrzu jest przede wszystkim para wodna (woda) - potocznie nazywa się to "ciepłem utajonym". 2. W 17:53 jest powiedziane że w ciągu 30 lat (przy instalacji glikolowej) trzeba będzie (ją) wymienić. Co jest bzdurą. Glikol (lub woda jeżeli instalacja będzie głębiej zrobiona - poniżej punktu zamarzania) tłoczy pompka i ta faktycznie nie wytrzyma tak długo. Ale dlaczego miała by zajść potrzeba wymiany orurowania w ziemi, gdzie te rury są wykonane z tego samego tworzywa co rury do GWU? Wyczerpie się (niedomiarowane) źródło? Problem identyczny gdy niedomiarowana będzie instalacja GWU. Zresztą, latem źródło "ładujemy" w takim przypadku ciepłem, a w zimę to ciepło odbieramy - na tym to polega. Niedomiarowanie, to sytuacja kiedy ten "magazyn" nie wystarcza na cały sezon - między sezonem ciepłym, a zimnym. 3. Ile daje "chłodzenie" za pomocą GWU? Standardowa wydajność wentylacji mechanicznej dla domu jednorodzinnego to 350-400m3 (przy załączeniu na pełną moc). Nawiewanie 350m3 powietrza o temperaturze o 6 stopni niższej niż w wewnątrz domu (18 a 24C) przez godzinę, daje przybliżoną moc chłodniczą na poziomie 700W. Zużycie prądu przez wentylatory w tym czasie, będzie się wahać między 150-300W w zależności od producenta. W filmie jest wspomniane (18:16) że 18C można uzyskiwać tylko przez jakiś czas - co nie dziwi, bo owiewając gorącym powietrzem złoże ogrzewamy je. Tym bardziej że będziemy to robili z "pełną mocą". Standardowe podejście przy wentylacji polega na używaniu (w lato) wysokiego biegu nocą i niskiego za dnia. Aby nie nagrzewać domu gdy jest gorącą i schładzać kiedy jest chłodniej. 4. Najsłabsze standardowe klimatyzatory ścienne dostępne na rynku (inwerterowe) mają moc chłodniczą w zakresie 800-3000W. Koszt z montażem takiego klimatyzatora to ~3000zł. Koszt dzienny jego użytkowania to 3-5zł/dzień. Standardowo w ciągu roku, potrzeba go użytkować (na cele schładzania) 31 dni. Koszt roczny już każdy sam może sobie policzyć. "Myślicie że ktoś by zatwierdził...gdyby miała się nie zwrócić?" - żartujesz z tym pytaniem? A elektrownia w Ostrołęce? A zbiornik wodny w Wilkowicach? A wybory kopertowe? Podajesz przykłady inwestycji z dofinansowaniem publicznych lub unijnych środków. Gdy robi się nie za swoje, to zwrot z inwestycji mało kogo obchodzi. Zgadzam się za to z tym, że poprawne wykonanie GWU wymaga bardzo uważnej kontroli bo bazylion rzeczy może pójść nie tak. Od problemów z wilgotnością, niedomiarowanym źródłem, przedwczesnym zużyciem się złoża filtracyjnego, koniecznością rozkopywania ogrodu, kostki, zabudowań na powierzchni itd. gdy awaria wystąpi po latach od wybudowania.
@RadioRozaBxl3 жыл бұрын
Bardzo mądre rady. Dziękuję.
@ukaszdya2233 жыл бұрын
dziękuję za materiał ułatwił podjęcie decyzji :)
@nannull48513 жыл бұрын
Oglądam twoje materiały i spośród wszystkich typów domów (pasywny, eko, zdrowy, itd.) wiem, że idę w dom zdrowy. Szykuje się niezłe wyzwanie, bo planuję system gospodarczy, ale trudno.
@Naxemar3 жыл бұрын
Wiadomo, że to nie jest jednopolowy wybór. Można wybudować dom zeroenergeryczny, pasywny / niskoenergetyczny i zdrowy za jednym zamachem a do tego cichy, bezpieczny, przestrzenny i komfortowy.
@DomParterowyZPiwnica3 жыл бұрын
ja już zaczynam (robię fundament) i spełniam marzenie domu parterowego (115mkw) całości podpiwniczonego.
@kris86ck2 жыл бұрын
@@DomParterowyZPiwnica cześć Marek. Też taki planuje. Możesz podesłać koncepcje/projekt bo szukam natchnienia.
@tomnone83783 жыл бұрын
Wreszcie, nareszcie kotoś mysli ;))
@jaroslawszymczak16223 жыл бұрын
Bardzo długo czekałem na taki materiał
@Felis1743 жыл бұрын
Od kwietnia tego roku użytkuje grzebieniowy GWC, który wykonałem sam (projek zrobiła mi firma). Latem miałem 5stC mniej na wlocie do domu, teraz jesienią gdy na dworze jest +2, do domu nawiewa mi +10. Ciekawe jak będzie zimą, choć nie spodziewam się aż takich rewelacji - cieszył będę się jak nie będzie spadało przy mrozach poniżej zera. Jest jescze sprawa filtrowania pyłu i wszelkich zapachów - tu GWC sprawdza się rewelacyjnie.
@damian12351022 жыл бұрын
Również zastanawiam się nad GWC grzebieniowym. Możesz napisać jak sprawuje sie teraz, zimą?
@karolszram2 жыл бұрын
Również dołączam do pytania, jak się sprawuje? Zastanawiam sie nad wykonaniem projektu we własnym zakresie, nie wygląda na skomplikowany.
@k0lo863 жыл бұрын
A ja z tych schematów wywnioskowałem, że żwirowy musi lepiej oczyszczać powietrze, niż płytowy, gdzie powietrze idzie w/g tego schematu nie przez żwir, a między żwirem a płytą. Czy może coś źle zrozumiałem?
@Agro.Landia3 жыл бұрын
Zawsze można to (teoretycznie ) stuningować i nad instalacją gwc zrobić coś w rodzaju bio gazowni ... O co mi chodzi ... Zielona masa jakieś liście trawa i inne gdy się rozkładają wytwarzają ciepło i to spore ... Więc idąc tym tokiem rozumowania ta temperatura podnosiła by nam temperaturę w instalacji gwc . .. tylko że .. . Chciałbym ktoś mieć nawiew ciepłego powietrza z obornika ???
@juvenitto3 жыл бұрын
Mega, mega materiał. Pozdrawiam.
@voltsverige2 жыл бұрын
W jaki sposób czyścicie rury w których namnażają się bakterie i grzyby które wpuszczacie do domów??? Przyjazne środowisko do rozkwitow
@jacoglaco3 жыл бұрын
Bardzo dobry materiał, rzeczowy, merytoryczny, bez marketingowej ściemy, jak większość. Wiedza i zainteresowanie są tu kluczem, bardzo dziękuję.
@mussli3 жыл бұрын
Ja bym się obawiał przy tym GWC rożnych małych ssaków które tam mogą zamieszkać lub dokonać swojego żywota...
@holiboodzdrowydom3 жыл бұрын
czerpnia musi byc odpowiednio zabezpieczona na takie sytuacje :)
@mussli3 жыл бұрын
@@holiboodzdrowydom te małe rezolutne ssaki potrafią zrobić własne wejście ;D
@ewazatorska20222 жыл бұрын
Świetny materiał. Wcześniej coś tam słyszałem i nie chciałem tego montować. Teraz mimo to że mam już fundamenty i chudziaka i ściany do stropu to wstawię rurę z zaślepką i zostawię na GWC.
@krzysztoflebiedziejewski9821 Жыл бұрын
W 2007 roku zbudowalem zwirowy wymiennik ciepla w moim domu. Dzialal perfekcyjnie.
@tomasztomasz80913 жыл бұрын
A co Pan mysli o gazie w ziemi "Radon" ktory jest szkodliwy dla zdrowia. I jak to sie ma do wymiennikow zwirowych??
@ryanverbinski20403 жыл бұрын
Bardzo trafne pytanie, producenta należy pytać. Montować czujniki jedyna sensowna rada, a potem... chuj wie co robić jak zapika
@rutklukukaszrutkowski73443 жыл бұрын
Mamy coś takiego w PL jak jest w UK? www.ukradon.org/information/ukmaps
@tomasztomasz80913 жыл бұрын
Takiej mapy w Pl nie widziałem. Wydaje mi się że nikt takich badań nie robił co jaki skład powietrza nawiewa ręku z gzwp. Dlatego zdecyduje się chyba na glikolowy...
@rutklukukaszrutkowski73443 жыл бұрын
@@tomasztomasz8091 właśnie czytalem takie coś www.wentylacyjny.pl/2148-49-234-radon-w-domu--rakotworczy-pierwiastek-ktorego-mozna-sie-pozbyc.html Jak widać człowiek uczy się całe życie.
@sasha97xs3 жыл бұрын
Trzeba stosować folie antyradonową. W Polsce Bieruń folie takie robią
@rafas.4763 жыл бұрын
Wszystko super fajnie w teorii. GWC, rekuperacja, panele j pompa ciepła. Coco jumbo i dom za darmo Czasem się zastanawiam, czy żona, dzieci, też podzielają entuzjazm do tylu dodatkowych urządzeń w domu. Czy ktokolwiek poza chłopem, który spędza sen z powiek nocami, aby wybrać dom idealny doceni cokolwiek :) Wątpię, ale w coś trzeba wierzyć. Pozdrawiam i miłego weekendu!
@przemysawpiorkowski93703 жыл бұрын
Docenią czy nie jeśli będzie zimno i brak ciepłej wody to na pewno zauważą. System ma być możliwie bezobsługowy, szkoda czasu na palenie w piecu.
@rafas.4763 жыл бұрын
@@przemysawpiorkowski9370 Bezobsługowy i bezawaryjny to moje motto budowania domu. A raczej im mniej rzeczy jest, które się mogą popsuć tym lepiej. Palenie w piecu to oczywiście tragedia. Ja stawiam na gaz.
@przemysawpiorkowski93703 жыл бұрын
@@rafas.476 Jak masz to oczywiście najlepsze rozwiązanie, bo tanie. Ale tak - wentylację musisz mieć mechaniczną bo grawitacyjna w domu po prostu nie działa. Więc dodanie rekuperacji nie jest już dużym problemem - no ale komplikuje. Natomiast skoro i tak masz prąd w domu, a za oknem słońce, to panele solarne i fotowoltaiczne aż się proszą o zainstalowanie i dogrzewanie zimą tym prądem. Ogrzewanie niskotemperaturowe. Dajesz bufor ciepła do tego gazu?
@rafas.4763 жыл бұрын
@@przemysawpiorkowski9370 Nie jestem zwolennikiem rekuperacji, uważam, że grawitacja dobrze działa, tylko nie klinujmy domu jako termos. Dodatkowo w łazienkach wiatraczki, kuchnia wyciąg i wszystko dobrze. Wole wietrzyć mieszkanie raz lub dwa razy dziennie czy ma mi hulać 24/h. Czyszczenie przeglądy, prąd, miejsce w kotłowni. Trzeba pamiętać o kominie na przestrzał a wentylacyjne grzybki możliwie wysoko. Nie mam buforu, jak przez 3-5 sekund poleci zimna woda do wanny to nic się nie stanie. Dachówkę mam ceramiczna w glazurze i szkoda mi by było szpecić panelem. Nie uważam, że to super oszczędność, chyba, ze ktoś ma 3/4 domu na prąd i normalnie wydawał kupę kasy na prąd. U mnie prąd będzie konsumkwało tylko oświetlenie i sprzęt rtv agd. No i sporadycznie coś z gniazdka.
@przemysawpiorkowski93703 жыл бұрын
@@rafas.476 Mam mieszkanie z gazem i zimną woda leci 10-15 sekund, marnowanie wody. Dodatkowo czeste włączanie i wyłącznie pieca szybciej go zużyje (przekaźniki), no i ekonomia - piec najlepiej działa w optymalnej temperaturze. Z buforem wlaczalby ci się raz na 1-2 dni pewnie. A jak rozszczelniasz mieszkanie? Nawiewniki w oknach? Dachówki rzeczywiście szkoda. Grawitacyjna nie działa, za słaby ciąg w kominie, nawet w blokach 4-pietrowych są cofki, w nowych montują już hybrydowe wentylacje, i dobrze. Nie upieram się przy rekuperacji.
@bartw42452 жыл бұрын
Dobra robota. Dzieki:)
@ukaszpawowski13443 жыл бұрын
Dobry materiał. Dużo wiedzy wnosi. Ja bym dodał teoretyczne uzyski energii przy chłodzeniu i grzaniu przy konkretnych przepływach. Nie są to duże strumienie ale jednostajne. Np przy przepływie 300m3/h i 8 C różnicy pomiędzy temp powietrza nawiewanego i temp wnętrza jest to 806W.
@holiboodzdrowydom3 жыл бұрын
dzieki :) juz nie chcialem za duzo teoretyzowania wrzucac - wiec bede robil swoje testy i je przeliczal na moc, sprawnosc i PLNy :)
Fantastyczny kanał i bardzo wartościowy, Dobra robota pozdrawiam
@boguslawgorski46963 жыл бұрын
Czy w tej okolicy w glebie nie wystepuje Radon ? Lepiej to sprawdzic
@Grzegorz36913 жыл бұрын
Dziękuję.
@69ranger693 жыл бұрын
No ! W końcu odcinek na który czekałem od początku serii ! :) Dołączam do tych wszystkich "przedkomentujących" którzy są traktowani jak kosmici bo chcą GWC do domu ;) Jak widać jednak nie jest nas tak mało ! Ja się zastanawiałem nad opcja GLIKOLOWEGO GWC, czy jest szansa na jakieś rozwinięcie tego tematu albo chociaż porady w komentarzu ? Pozdrawiam
@holiboodzdrowydom3 жыл бұрын
:) szczerze nie wiem co mozna o glikolowym wiecej powiedziec - spelnia funkcje ogrzewczo-chlodnicza - moze jest stosunkowo bezpieczniejszy - do czyszczenia mamy tylko chlodnice raz na jakis czas ktora jest znacznie lepiej dostepna niz wnetrze rurowego/plytowego.
@69ranger693 жыл бұрын
@@holiboodzdrowydom zastanawiałem się czy w swoich wyliczeniach i badaniach tematu porównywałeś wady i zalety oraz jakieś szacunkowe koszty glikolowego GWC w odniesieniu do rurowego, żwirowego czy płytowego. Tak samo cały czas się zastanawiam nad kwestią montażu w fundamentach czy jednak obok.
@luczakbjp3 жыл бұрын
Mam pytanie odnośnie odpowiedniego zaplanowania przepustu w fundamencie. Czy wiesz może jak to prawidłowo zaplanować, żeby kiedyś bez problemu móc dodać np GPWC? Na schemacie w 20:11 widać jakby ta dedykowana rura była zwykłą kanalizacyjną. Domyślam się, że powinna to być rura warstwowa gładka o średnicy mniej więcej 200mm (wymiar zależy od średnicy nawiewu dla wybranego rekuperatora)? Czy dobrze kombinuję ?
@mateuszstepien109810 ай бұрын
I jak rezultaty? Energetycznie GWC się opłaca czy nie (pomijając czystość powietrza bo mam to za oknem)? Po jakim czasie się zwraca koszt?
@tomek85503 жыл бұрын
Wszystkie te zyski mi się wysypują ponieważ... +35C jest przez 7 do 14dni rocznie a - 20C jest przez 14dni rocznie... Sumarycznie miesiąc rocznie na zwrot inwestycji?
@holiboodzdrowydom3 жыл бұрын
jak ktoś patrzy tylko na opłacalnośc to można dojśc do wniosku że nawet ogrzewanie nie potrzebne bo przez 90% czasu temperatura jest dodatnia ;) gwc to produkt premium - nie trzeba kupowac nowej S-klasy żeby móc się przemieszczać... i tak samo - samochód nie ma się zwracać - ma dawać komfort.
@Angelus119988883 жыл бұрын
No ale co umieszczeniem w systemie rewizję oraz montażem w wymienniku lampy UV czy ozonujące lub do dezynfekcji systemie automatycznym i bezobsługowo ?
@bogdanmajcher51853 жыл бұрын
Trzeba akcentować że bardzo ważne jest aby dom miał bardzo małe straty ciepła...czyli był b.dobrze ocieplony (np. pasywny).. bo zupełnie różnie to wygląda przy domu pasywnym i domu z dużymi stratami ciepła...
@DomParterowyZPiwnica3 жыл бұрын
Temat trudny i nie zawsze jest taki jak go malują. Ja osobiście chcę połączyć rekuperacje z coś ala gwc na zimę i lato. Ponieważ już mam wykop pod piwnicę (robię teraz fundament) planuję zrobić to na głębokości 2,5m. A ogrzewanie to bufor 1,5m3 spięty z piecem na biomasę, kolektorami słonecznymi (na ścianie) i kotłem gazowym.
@GreyDeathVaccine2 жыл бұрын
Sporo tych systemów grzewczych. Budynek nowy czy modernizacja?
@DomParterowyZPiwnica2 жыл бұрын
@@GreyDeathVaccine buduję nowy budynek parterowy z pełnym podpiwniczeniem
@evabuczek3 жыл бұрын
Kolejny rewelacyjny film! Zgadzam się w 100%co do zasadności gwc, tylko trzeba trzymać się niskich kosztów. Co myślisz o połączeniu żwirowego z rurowym? Możnaby uzyskać oczyszczanie w mniejszym złożu, a rurami zbić temperatury. Nie podoba mi się koncepcja gwc w fundamencie. Czekam na kolejny odcinek 😃
@holiboodzdrowydom3 жыл бұрын
troche duzo kombinowania z mieszaniem - do odpowiedniego efektu oczyszczenia tez jest potrzebne odpowiednio duze zloze.
@rbarczyk13 жыл бұрын
A Wy ciągle o tych fundamentach a przecież coraz bardziej popularne i energooszczędne są płyty fundamentowe
@krzysztofawecki8727 Жыл бұрын
Czy płytowy też wymaga niskich wód gruntowych? U mnie woda już jest na ok metrze.
@waldemarcyrzan10423 жыл бұрын
Ja mam Ground Therm.63 metry bieżące w ziemi. Na łaczeniach rury mają porządne uszczelki plus dodadkowo używa sie opaski termokurczliwe. Za pare miesiecy zobaczymy jak to działa bo aktualnie montuje panele na dachu.Może ktoś by polecił dobry rekuperator? Zastanawiam sie nad rekuperatorem spiralnym.Jakieś sugestie?
@luma-19843 жыл бұрын
Czyli GWC to taki "upgrade" dla rekuperacji? Najwieksza zaleta jest filtracja powietrza i odzyskiwanie energii. Troche systemow do Domu juz Pan zaprezentowal i mam maly metlik w glowie, co wybrac. Jezeli ktos ma PV i nie musi przejmowac sie pradem to co wybrac do domu zeby bylo najzdrowiej? Chodzi o ogrzewanie zima i chlodzenie latem? 1. rekuperacja + GWC + ogrzewanie podlogowe + chlodzenie sufitem albo 2. rekuperacja + GWC + maty kapilarne (ogrzewanie + chlodzenie) 3. inne?
@cezaryczech38177 ай бұрын
Klimatyzator grzewczo chłodzący, rozprowadzanie ciepla wentylacją . Rekuperacja. Na skrajne mrozy koza. Należy wybierać system obliczając sumę kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych w przyjętym okresie czasu np. 25 lat.
@alicja341311 ай бұрын
dzięki za film - bardzo przydatny 😄 a można dopytać o opinię na temat grzebieniowego gwc?
@TopStylistaKolorysta2 жыл бұрын
Właśnie teraz budowaliśmy gwc grzebieniowe. Niestety wybraliśmy ziemie pod garażem. Okazało się, ze mamy glinę mimo odwiertu 😅 piach podsypany, ale nadal woda. Tak wiec będziemy przekopywać na działce. Swoją drogą orientujesz się jak to wyglada pod względem higienicznym po 5, 10 latach?
@aleer1979 Жыл бұрын
Ciekawe czy starczy mi funduszy na GWC . W planach dom szkieletowy 113 metrów pompa ciepła i rekuperacja. ,🤔🤔🤔
@michalppiechowiak2 жыл бұрын
Dzięki to pouczające
@pozytywniezakrecony151 Жыл бұрын
Szefie, zrobiłem w tym roku, trochę się naprzeklinaliśmy, koszt ok 26k PLN wg mnie, żwirowy grzebieniowy. Byłem przy każdym etapie i wg mnie długo to podziała, zraszacze powinny oczyszczać żwir przez lata i 100 lat to spokojnie powinno dać rade. Ale ale...jeszcze nie podłączony reku :D ehh
@cezaryczech38177 ай бұрын
Gratulacje. Złoże żwirowe co jakiś czas można nawilżać solanką, zamiast zwykłą wodą. Powietrze w domu zdrowe jak w spa, lub sanatorium.
@pozytywniezakrecony1516 ай бұрын
@@cezaryczech3817 dziękuję za komentarz, dopiero kilka dni temu podpielismy reku, pytanie czy taka solanka nie spowoduje korozji rur lub elementów rekuperatora?
@michalkot_sailing2 жыл бұрын
Witam, ciekawy materiał ale zawiera kilka błędnych interpretacji/sugestii. W przypadku wymienników rurowych nie prawdą jest, że układy jednorurowe są kiepskie i nieefektywne. Wręcz przeciwnie. W przypadku wydajności powietrza do 1200 m3/h są korzystniejsze ekonomiczne, tzn żeby uzyskać ten sam efekt energetyczny wydamy mniej za materiał niż w przypadku układu Tichelmanna (rozdzielaczowego) - sumaryczna długość rury w przypadku układu jednorurowego będzie mogła być mniejsza. Wynika to m.in. z dłuższej drogi przepływu powietrza oraz z większego obszaru gruntu z jakiego czerpie energię. Zmiany kierunku też nie są takie straszne. Kluczem jest odpowiedni dobór średnicy oraz sprawdzenie sprężu dyspozycyjnego centrali przy danej wydajności centrali. Oczywiście w przypadku układu Tichelmanna straty będą mniejsze ale w przypadku jednorurowego wcale nie są przeszkodą. Dla przykładu dla V=300m3/h, średnicy rury DN 200 i L=70m - strata ciśnienia to 68Pa a kiedy dodamy 6 szt. kolan 90 st. - 75 Pa. W bilansie całosezonowym ilości energii uzyskanej przez wymienniki przeponowe i bezprzeponowe są bardzo podobne. Chwilowe oczywiście będą lepsze dla bezprzeponowych na początku okresu grzewczego i chłodniczego. Rurowe charakteryzują się bardziej stabilna pracą. Proszę pamiętać, że nie "wyciągniemy" z gruntu więcej energii niż w nim jest a regeneracja suchego gruntu nie następuje błyskawicznie. Pozdrawiam :)
@tadeuszsztromajer95273 жыл бұрын
Witam . zastanawiam się nad zamontowaniem GWC w fundamencie nowoprojektowanego domu, jednak wszyscy w koło mi odradzają To rozwiązanie(od sprzedawców rekuperatorów,monterów czy mojego pracodawcę posiadającego firme monterską, nawet izzyinstalacje odradzają), czy posiada Pan jakieś już dane bo czekamy z rodziną na Pańskie materiały i konkluzje dotyczące GWC( za sprawą Pańskich realizacji postawiliśmy już na bloczki z kremazytobetonu:)
@aknfhb21 Жыл бұрын
Hallo Hallo Panie Prezenterze czy udało się jakieś testy już porobić? Czekamy na wyniki :)
@patrycjoosz2 жыл бұрын
Czy ziemię ponad GWC można obsadzić np. marchewką? Garażu na takim kawałku nie postawię ani drzewa tam nie zasadzę, ale czy przydomowe uprawy warzyw nie będą powodowały problemów?
@krzywakaka11 ай бұрын
Marchewka odpada za głeboko korzeń idzie. Ale rzodkiewki możesz sadzić bez obawy 😊
@ukasza6082 жыл бұрын
Dlaczego GWC żwirowego nie można montować w obrysie fundamentów? Czym się różni ten wymiennik od płytowego pod kątem montażu go w fundamencie?
@rafabehrendt38173 жыл бұрын
14:57 błąd gdyż należy operować na energiach a nie temperaturach, takie "wyliczenia" nie są nawet przybliżone. Moc uzyskiwana z GWC to kilkaset W max, zupełnie niewspółmierna do poniesionych kosztów. Lepiej zastosować klimatyzację, przynajmniej działa jak chcemy i wydajność jest kilkadziesiąt razy większa niż GWC.
@holiboodzdrowydom3 жыл бұрын
14:57 podkreslam ze to skrajne uproszczenie. Wydajnosc "kilkadziesiat razy wieksza".... w jaki sposob Pan to porownuje i na jakiej podstawie ? sa rozne GWC o roznej wydajnosci... mozna sprobowac doradzac tym firmom ktore sie decyduja na GWC za kilka baniek - ze lepiej robic klime - mozna zgarnac kupe kasy na prowizji od sprzedazy....
@testowanie62503 жыл бұрын
Niestety nie masz racji. Jak wtedy wytłumaczyć podgrzewanie powietrza od -20 do ponad 0 za darmo? Mam taki wymiennik zwirowy. Non stop leci około 300m3/h. Jest podwójny więc co 16h się przestawia automatycznie.
@rafabehrendt38173 жыл бұрын
@@testowanie6250 perpetuum mobile normalnie. Tak samo jak użytkownicy fotowoltaiki 5kW mający w pochmurny dzień zimy 20 kWh uzysków 🤣
@testowanie62503 жыл бұрын
@@rafabehrendt3817 no widzisz to tak działa więc trudno to tobie zrozumieć. Ale Ci co mają takie wymienniki wiedzą jak to działa. A tak apropo to chyba nie wiesz co to perpetum mobile ale skoro nawet nie wiesz co to wymiennik żwirowy to co dopiero .... Wymiennik mam 15 lat więc wiem co mówię bo niejedną zimę z nim przeżyłem.
@rafabehrendt38173 жыл бұрын
@@testowanie6250 moc uzyskowana dzięki GWC to kilkaset W. Z symulacji i wyliczeń wyszło mi że w ciągu roku zaoszczędzę 86 zł dzięki GWC 🤣