HOVORY O DUŠI: „Psychoterapie je nejcitlivější lidskou činností,“ říká profesor Vybíral

  Рет қаралды 36,307

ŽIVOT ZA ZDÍ

ŽIVOT ZA ZDÍ

2 жыл бұрын

Hostem podcastu Hovory o duši je psycholog a vysokoškolský pedagog Zbyněk Vybíral, který působí na Katedře psychologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Po vědecké stránce se zabývá psychoterapií, slovní komunikací a kritickou psychologií. Vyučuje zejména v oblastech psychoterapie, kritické psychologie, základní i aplikované sociální psychologie a poradenské psychologie (se zaměřením na manželství a rodinu). Zbyněk Vybíral kromě toho kriticky vystupuje proti porušování etického kodexu psychology a psychoterapeuty. Je členem Society for Psychotherapy Research.
V podcastu se dozvíte více o úspěšnosti psychoterapie, dále o profesionálních dovednostech dobrého psychoterapeuta a také o terapeutickém vztahu. Ten je považován za základní stavební kámen úspěšné léčby. Řeč je též o závislosti na tomto speciálním vztahu ze strany klienta i rizicích nezvládnutého přenosu ze strany terapeuta. Se Zbyňkem Vybíralem se v Hovorech o duši věnujeme také analýze čtyř základních, resp. nejrozšířenějších cílů v psychoterapii, ale i vhledu či náhledu a pochopení příčin našich obtíží, podobně jako malým pokladům, které můžeme společně s psychoterapeutem na cestě k sobě objevit.
Výběr z publikací Zbyňka Vybírala:
Literární psychologie, Nová Beseda, 2020
www.novabeseda.cz/book/litera...
-
Co je nového v psychologii, Nová Beseda, 2017
www.novabeseda.cz/book/co-je-...
-
Jak se stát dobrým psychoterapeutem, Portál, 2016
obchod.portal.cz/psychologie/...
-
Současná psychoterapie (s Janem Roubalem a kol.), Portál, 2010 obchod.portal.cz/psychologie/...
-
Psychologie jinak (Současná kritická psychologie), Academia, 2006
-
Psychologie komunikace, Portál, 2005
obchod.portal.cz/e-knihy/psyc...
-
Lži, polopravdy a pravda v lidské komunikaci, Portál, 2003
obchod.portal.cz/e-knihy/lzi-...
-
Časopis Psychoterapie: www.press.muni.cz/casopisy-se...
-
Partneři podcastu:
VIATRIS
NAKLADATELSTVÍ PORTÁL
ESET, PSYCHOTERAPEUTICKÁ A PSYCHOSOMATICKÁ KLINIKA

Пікірлер: 37
@michaelakuldova7032
@michaelakuldova7032 Жыл бұрын
Děkuji panu profesorovi za jeho slova a pokoru. Kéž by bylo více takových lidí v pomáhajících profesích. Odborníků, co mají rádi lidi. Což je poznat po pár jeho větách. A to je ten nezbytný základ 🙂
@jolananecova2877
@jolananecova2877 2 жыл бұрын
Výborné video, děkuji. Už jsem si ho přehrála víc krát aby jsem tam objevila něco nové nad čim se zamyslet a snažit se si nastavit nový pohled na různé své problém a tak. Příjemné, klidné. Moderujete a vedete to výborně. Děkuji
@ZIVOTZAZDI
@ZIVOTZAZDI 2 жыл бұрын
Moc Vám děkujeme!
@danielasuvova4908
@danielasuvova4908 Жыл бұрын
Úžasný rozhovor, děkujeme
@ZIVOTZAZDI
@ZIVOTZAZDI Жыл бұрын
Děkujeme Vám též.
@dasaboro
@dasaboro 10 ай бұрын
toto je velmi super na informacie, prajem vsetko dobre obom, ako som tu uz pisala najcitlivejsiou ludskou cinnostou je byt matkou hlavne ked nevie kde je sever, uvedomuje si fakty a aj to ze to nevie zatial zmenit a musi s tym zit ..a aj to dieta a denne to iste nevedomost, moze iba tapat, pretoze aj vie co je potrebne ale sama to nema tak to nemoze odovzdat
@orjoki8593
@orjoki8593 Жыл бұрын
dekuju🙂
@dozzor120
@dozzor120 2 жыл бұрын
Já bych se nebál toho slova práce. Psychoterapie je o spolupráci s psychoterapeutem, ale v psychoterapeutickém vztahu každý vykonává jinou roli a tudíž i podíl práce. Terapeut vede. Měl by být nositelem znalostí a kompetence. Někdy je více direktivní např. v KBT, jindy je dobrým posluchačem např. v rámci rogerovského přístupu. Klient je nositelem změny. Tedy on je tím, který tu cestu ke změně musí urazit a to často vyžaduje mnoho tvrdé práce na sobě. Angažovanost je pak nutnou podmínkou takové změny. Pevné a vnitřní rozhodnutí se o tom, že chci něco ve svém životě změnit, je podle mého názoru hlavním předpokladem pro úspěšný terapeutický proces, protože i v případě špatné zkušenosti, to zkusíte znovu. Opravdu mnoho lidí má tu představu, že tento proces je ryze analytický. Přijdou, lehnou si na pohovku, mluví a odcházejí po pár sezeních jako noví lidé.
@martinjurec1760
@martinjurec1760 2 жыл бұрын
dobry rozhovor
@ZIVOTZAZDI
@ZIVOTZAZDI 2 жыл бұрын
Děkujeme!
@mariemusiolkova2192
@mariemusiolkova2192 2 жыл бұрын
Děkuji za rozhovor! Před několika lety jsem docházela k paní psycholožce, se kterou jsme si brutálně nesedly a asi na pátém nebo šestém sezení mi řekla, že už ji "seru těma svýma kecama". Na tři dny mě to naprosto zamrazilo, protože jsem si řekla, že když jsem protivná psychologovi, tak co ti chudáci další lidi kolem mě... Tak už jsem k ní nešla a do budoucna v žádném případě neplánuji jakoukoli spolupráci s kýmkoli, jehož povolání začíná předponou "psych-". Chápu, že nejsou všichni stejní, ale fakt už nikdy víc.
@ZIVOTZAZDI
@ZIVOTZAZDI 2 жыл бұрын
Stát se může leccos, ale to, co píšete, je mimo rámec jakékoliv profesní etiky a přiznáme se, že o takové reakci v rámci terapie čteme naštěstí poprvé. Je nám líto, že máte takovou zkušenost.
@mariemusiolkova2192
@mariemusiolkova2192 2 жыл бұрын
@@ZIVOTZAZDI Moc děkuji za reakci! Tam byla chyba, že jsem k té paní vůbec chodila, ale jako jedna z mála měla smlouvu s pojišťovnou a chtěla jsem si pořešit některé věci. Prostě jsme si lidsky nesedly, vůbec jsem nechápala, na co se mě ptá, první dotaz byl "tak co vás vede?" A když jsem odpověděla, jak se jí nelíbilo, tak byla nepříjemná. Hodně mluvila o sobě a svém životě, moc nevím, co mi to mělo dát :-/ Ale taky zkušenost, teď všem říkám, že psycholog jo, ale po důkladném prověření recenzí, ideálně někdo, s kým má někdo důvěryhodný osobní zkušenost, fakt nejít jen tak k někomu. Možná se mě chtěla jen zbavit, protože jsem ji rozčilovala jak ona mě :-D Akorát se to dá asi udělat trošku normálnější formou. Kdyby mělo nastat nějaké příště, tak s třetí osobou nebo diktafonem, ale fakt bych se hodně bála, že se bude opakovat něco takového a už od počátku bych nepřistupovala s důvěrou. Radši si nechám od praktika napsat lexaurin a zatnu zuby.
@ZIVOTZAZDI
@ZIVOTZAZDI 2 жыл бұрын
@@mariemusiolkova2192 Někdy je dobré to zkusit znovu. A bez diktafonu :). Navíc existují různé formy psychoterapie, třeba skupinová, která má u nás také dlouhou tradici.
@klaev856
@klaev856 2 жыл бұрын
A možná že vás to i vyléčilo,ne? Nakonec si člověk musí pomoci sám.
@anetagronova1673
@anetagronova1673 Жыл бұрын
Mrzí mě, že se vám tohle přihodilo :(( říkám si, že v tomhle případě je škoda, že v ČR není více ohlídaná etika v psychoterapii
@TheBerryforever
@TheBerryforever Жыл бұрын
Moc hezké rozhovory a nejen skvělí hosté, ale především skvělý moderátor. Dobrý moderátor je někdy více něž skvělý host. Děkuji
@ZIVOTZAZDI
@ZIVOTZAZDI Жыл бұрын
Děkujeme!
@egmilka3641
@egmilka3641 Жыл бұрын
❤❤❤❤❤
@dagmarvaneckova5954
@dagmarvaneckova5954 Жыл бұрын
Psychoterapie je pro pacienta zdravá “dřina”na sobě same 😅 32:06
@magdalenawestman6285
@magdalenawestman6285 9 ай бұрын
Super rozhovor! Co mi ale hodně vadí, což není věc pana prof., je užívání pojmů zakázka a klient. Mělo by to zmizet z psychoterapie i když, pokud se nepletu, slovo klient zavedl do psychoterapie Carl Rogers. Celý život přese nemusí mít nepřetržitě byznysovou příchuť.
@ZIVOTZAZDI
@ZIVOTZAZDI 9 ай бұрын
Rozumíme Vám, ale jde spíše o technickou věc. O klientovi a zakázce bývá řeč maximálně na začátku celého terapeutického procesu, kdy člověk dostává (občas) rámcovou smlouvu k podpisu. Nakonec jsou spolu dva konkrétní lidé, kteří mají svá jména a příběhy.
@magdalenawestman6285
@magdalenawestman6285 9 ай бұрын
@@ZIVOTZAZDI Rozumím. Ovšem na mém názoru to nic nemění:-) Prostě slovo "pacient" a bez "zakázky" zní mým uším o mnoho lépe. Kromě jiného pacient evokuje potřebu trpělivosti, kterou musíme vždycky mít, když se něčím vážným zabýváme. Je to holt jinak i já to používám, ale s výhradami.
@ZIVOTZAZDI
@ZIVOTZAZDI 9 ай бұрын
Zdaleka ne každý člověk, který vstupuje do terapie, je pacientem. Ale to je v důsledku slovíčkaření, každému z nás zkrátka vyhovuje, resp. zní lépe jiný termín. Každopádně po úvodním "rozdělení rolí" jde o unikátní setkávání dvou lidí :).
@kulcibadaviva1858
@kulcibadaviva1858 4 ай бұрын
"Pacient" vám zní opravdu lepe??? Tam mi to naoppak evokuje nerovný vztah..​@@magdalenawestman6285
@magdalenawestman6285
@magdalenawestman6285 9 ай бұрын
Některý partner může ovšem působit svým přístupem, chováním a celkovýcm zacházením s druhým partnerem terapeuticky.
@ZIVOTZAZDI
@ZIVOTZAZDI 9 ай бұрын
Což ale není totéž, jako být v roli terapeuta :).
@magdalenawestman6285
@magdalenawestman6285 9 ай бұрын
@@ZIVOTZAZDI Rozumím a souhlasím.
@margitahlbina8419
@margitahlbina8419 11 ай бұрын
Najdolezitejsou ludskou cinnostou vobec neni psychoterapia, za roky psychoterapie sto rokov sa nic nezmenilo u ludi, najdolezitejsou ludskou cinnostou je uplne ina vec.
@ZIVOTZAZDI
@ZIVOTZAZDI 11 ай бұрын
Nikdo v rozhovoru neřekl, že psychoterapie je nejdůležitější lidskou činností. To opravdu ne...
когда одна дома // EVA mash
00:51
EVA mash
Рет қаралды 9 МЛН
【獨生子的日常】让小奶猫也体验一把鬼打墙#小奶喵 #铲屎官的乐趣
00:12
“獨生子的日常”YouTube官方頻道
Рет қаралды 84 МЛН
Laura Janáčková o partnerských vztazích
48:42
Proti Proudu - podcast Dana Tržila
Рет қаралды 56 М.
26. DÍL: PORUCHY OSOBNOSTI A MÝTUS PSYCHOPATA
1:15:31
ŽIVOT ZA ZDÍ
Рет қаралды 149 М.