Z dwuletnim opóźnieniem, ale akurat dzisiaj nawinął mi się ten wykład. Nie jestem Żydem, ale wyjaśniam : wg Tory kobieta jest istotą idealną, to mężczyzna jest niedoskonały. I to jest powód, dla którego kobiety nie muszą studiować Tory, bo już są doskonałe i nie mają potrzeby szukać drogi do ideału. A co do życia mężczyzn wokół Tory jako jedynego źródła wiedzy, niezupełnie tak jest. Wg chasydów, Tojra nakazuje zgłębiać wszelką naukę, gdyż to ona jest źródłem postępu. Tojra zaś jedynie wskazówką, choć ostrą i rygorystyczną, jak żyć. Na marginesie, bogobojny Żyd nie musiałby pytać premiera jak żyć, bo wskazówki takie znajduje w tojrze.
@agnieszkadziecielska47374 жыл бұрын
WOW. Dobieram kanały do oglądania pod kątem prowadzących. Brzmi głupio, ale z tego miejsca chciałam powiedzieć, że jesteś ŚWIETNA. Opowiadasz bardzo ciekawie i spokojnie, przekazujesz pozytywną energię i wartości, nawet jeśli stwierdzasz suche fakty
@Izrealia4 жыл бұрын
Bardzo mi miło naprawdę! Dziękuję i cieszę się, że zostajesz :)
@jadwigakabbedijk84543 жыл бұрын
To jest coś czego nie znałam. Dzięki za filmik !
@Izrealia3 жыл бұрын
Cieszę się !
@voidshell62732 жыл бұрын
Thank you for this very interesting and detailed explanation without prejudice.
@Izrealia2 жыл бұрын
Thank you for your comment 😊
@tomaszpaluch97773 жыл бұрын
już doszedłem 17.11 min. Bardzo miło się Ciebie słucha
@Izrealia3 жыл бұрын
Miło mi 😊
@666HollyHell2 жыл бұрын
Hejka, to drugi odcinek z tego kanału, jaki obejrzałam i cieszę się, że YT mi Ciebie podpowiedział :) zostawiam suba i idę oglądać kolejne Twoje filmiki :)
@gabrielapomorska65682 жыл бұрын
Rola kobiety w Izraelu jest niesamowita, z odcinka na odcinek napełniacz mnie chęcią zamieszkania w Izraelu❤️
@karolmysiakowski67502 жыл бұрын
Bardzo podoba mi się sposób rozwiązywania konfliktów w związku.
@beata_chruscinska3 жыл бұрын
Świetnie przedstawiony temat , dziękuję;) i pozdrawiam.
@Izrealia3 жыл бұрын
Dziękuję :) również pozdrawiam
@elzbietajoanna42974 жыл бұрын
Niedawno odkryłam Twój kanał i z przyjemnością słucha mi się Twoich filmów. Takie luźne spostrzeżenie o roli kobiety, którą opisałaś: Być może ta idea, że kobieta jest bardziej kompetentna, aby wykonywać tyle zadań na raz, po prostu jest zabiegiem, by to ona wszystkim się zajmowała, a mąż przychodził na gotowe. Może niektórzy wychodzą z takiego założenia? Kto wie.
@Izrealia4 жыл бұрын
Dziękuję ❤️ Z pewnością :) chodzi mi po prostu o to, że niektórzy naprawdę w taki sposób to oceniają. W sensie, że facet jest tym ograniczonym, bo musi studiować Torę do końca życia. Tak czy siak - te zwyczaje i sposób życia dotyczą tylko Żydów Ortodoksyjnych, a cała reszta żyje dokładnie odwrotnie :)
@elzbietajoanna42974 жыл бұрын
@@Izrealia Dzięki za odpowiedź! :) Byłam w Izraelu prawie trzy lata temu i zaskoczyła mnie ogromna różnorodność kulturowa i wyznaniowa. Na przykład muzułmanie i żydzi, czy jest między nimi pewien podświadomy dystans? Jak radzą sobie z tym? Np. w przypadku ślubów, czy też innych ewidentnych różnic w prawie bądź kulturze.
@Izrealia4 жыл бұрын
Bardzo ciekawe pytania :) warte zrobienia odcinka na ten temat
@mariuszd.97703 жыл бұрын
Dzięki za to co robisz - za to, że opowiadasz o tym kraju, kulturze, religii. To bardzo ciekawe. I robisz to w tak przystępny, przyjazny sposób :) Uważam, że to bardzo potrzebne. Pytasz, skąd u ludzi takie błędne przekonanie o poligamii wśród Żydów. Myślę, że to wynika z nieznajomości. Jeśli kogoś nie znamy, to opieramy się na stereotypach lub naszych wyobrażeniach zbudowanych na szczątkowej wiedzy. Z jednej strony pewnie wielu ludzi, tak jak zauważyłaś, myli kulturę żydowską z islamską - obie są dla większości Polaków tak samo odległe. Choć gdybyśmy, jako chrześcijanie, zechcieli głębiej wejść w to w co wierzymy, kultura Izraela stałaby się dla nas zdecydowanie bliższa. Z drugiej strony pewnie te wyobrażenia biorą się ze Starego Testamentu. Chociaż logika podpowiada, że w czasie, który minął odkąd żyli Abraham, Jakub, Dawid, Mojżesz czy Salomon, mogło się wiele zmienić.
@Izrealia3 жыл бұрын
Dziękuję za Twój komentarz ☺️
@nataliar98244 жыл бұрын
Bardzo fajny kanał. Tematyka bardzo ciekawa. Na pewno nadrobie więcej filmików. A dziś leci sub:) pozdrawiam
@Izrealia4 жыл бұрын
Dziękuję ❤️
@viperdesign55203 жыл бұрын
dokładnie takie same relacje damsko-męskie są opisane w naszej Biblii :-) no ale o tym wiedzą tylko chrześcijanie, dla chrześcijan te informacje to oczywista normalność :-) dla polskich katolików to jednak jest zapewne jakaś nowość, szok i niedowierzanie :-) Zachęcam do przeczytania dziejów apostolskich i listów św. Pawła - to jest jak wycieczka do Izraela :-)
@dozaptekadbamozdrowiekonin26112 жыл бұрын
Jesteś super, bardzo miło się Ciebie słucha pozdrawiam Alla
@Izrealia2 жыл бұрын
Dziękuję, bardzo mi miło ❤️
@jolantajolie38444 жыл бұрын
Agato. Zasubskrybowałam Twój kanał. Mam 57 lat i z ogromną przyjemnością oglądam i słucham młodej inteligentnej kobiety😍 pochodzę z innej epoki🤐 wiele kwestii było za czasów mojej młodości po prostu tabu. Nie jestem Żydówką ale zawsze fascynowały mnie takie hermetyczne społeczności. Wiele krzywdy wyrządzają im stereotypy. Dlatego też z wielkim szacunkiem oglądam twoje filmy gdyż przekazujesz w nich prawdę "jak jest" 👍👍👍👍
Miło mi, że trafiłem na Twój kanał. Bardzo fajny, ciepły film i ciekawy temat oraz wiele informacji. Chyba zagoszczę u Ciebie na dłużej :) Pozdrawiam z innego krańca świata.
@Izrealia4 жыл бұрын
Cieszę się bardzo i również pozdrawiam 🎈
@jolantakubala1766 ай бұрын
Bardzo dużo cennych informacji. Dziękuję ❤
@Izrealia6 ай бұрын
Cieszę się, dzięki!
@marlenawarmuz54986 ай бұрын
❤ komentując ten film wspieram Twoją pracę.
@Izrealia6 ай бұрын
Bardzo Ci dziękuję! To bardzo miłe z Twojej strony 💐🫂💐
@pawelkkkk71033 жыл бұрын
na Netflix jest film o kobiecie która uciekła w USA z takiego srodowiska ortodoksyjnego i mieszka dzisiaj w Berlinie. wiele osób zyje w tych rodzinach ortodoksyjnych jak w sekcie. Gdyby kobiety byly tak szczęsliwe to nie opuszczałyby tego środowiska
@Izrealia3 жыл бұрын
Dla mnie życie w rodzinie ortodoksyjnej jest nie do pomyślenia, ale są kobiety które są tam szczęśliwe. Są i takie, które uciekają. To wszystko zależy także od rodziny. Tak samo jak w rodzinach świeckich zdarzają się patologie, tak samo u Ortodoksów. Tak czy siak, dla mnie to również nie jest do zaakceptowania,ale staram się mieć otwarty umysł i zrozumieć dlaczego niektórzy decydują się tak żyć. Ortodoksi wciąż stanowią mniejszość, a większość Izraelczyków żyje odwrotnie do ich stylu życia.
@pawelkkkk71033 жыл бұрын
@@Izrealia wlasnie czytalem ze to czesto pole do konfliktow w samym Izraelu. Najlepsze jest to ze Polska to kolebka tego ortodoksyjnego Judaizmu. Twoje programy sa bardzo ciekawe. Niedawno je odkrylem. Uwazam to za odkrycie roku na youtube. Jest jeszcze taki kanal swiat zydow prowadzony przez ortodoksyjnego Zyda z Polski ktory mieszka w Nowym Jorku
@Izrealia3 жыл бұрын
Dziękuję! Tak, znam ten kanał :) bardzo dobry Apropos konfliktu ortodoksi-swieccy zrobiłam odcinek: kzbin.info/www/bejne/aWfMaWRjgZ6iobc
@pawelkkkk71033 жыл бұрын
@@Izrealia tez jestem z Warszawy. Jak jestem w Polsce to kraze miedzy Praga Poludnie a podwarszawskimi Michalowicami. Pozdrawiam z Niemiec z Kolonii. Zapraszam na moj facebook Pawel Dzwonecki
@piotrswietlik7946 Жыл бұрын
⭐⭐⭐⭐Judaista i Prawowierny Chrześcijanin może mieć wiele żon - skoro jesteś niewierząca trudno od ciebie wymagać znajomości Pism Religijnych i Prawa tylko kilka przykładów z wielu: Ezaw ma trzy żony (Księga Rodzaju 26, 34; 28,9; 36,1-5) „(…) Wtedy ukazał mu się Jahwe i rzekł: - Nie przenoś się do Egiptu, ale zatrzymaj się w krainie, którą ci wskażę. (…) Przecież to tobie i twemu potomstwu chcę dać te wszystkie ziemie, aby dopełnić obietnicy, danej twemu ojcu Abrahamowi. Rozmnożę przeto potomstwo twoje jak gwiazdy nieba i dam mu tę całą ziemię. (…)Ezaw liczył czterdzieści lat, gdy wziął za żonę Judytę, córkę ChittytyBeeriego, oraz Basmat, córkę ChittytyElona. (…) Poszedł więc Ezaw do Ismaelitów i wziął za żonę - oprócz żon, jakie miał - Machalat, córkę Ismaela, syna Abrahama, siostrę Nebajota. (…) Ezaw pojął żony spośród Kanaanitek: Adę, córkę ChittytyElona, Oholibamę, córkę Any a wnuczkę ChiwwityCibeona, oraz IsmaelitkęBasmat” Gedeon ma wiele żon (Księga Sędziów 8,30-31) „A miał Gedeon siedemdziesięciu synów pochodzących od niego, gdyż miał wiele żon. I nałożnica jego, która żyła w Sychem, także urodziła mu syna.” Poligamia jest legalna(Księga Powtórzonego Prawa 21,15-17) „Jeśli jaki mąż będzie miał dwie żony, jedną kochaną, a drugą niekochaną, i one urodzą mu synów - kochana i niekochana - a pierworodnym będzie syn niekochanej - to w dniu przekazywania dziedzictwa nie może za pierworodnego uznać syna kochanej, gdy pierworodnym jest syn niekochanej. Jeśli pierworodnym jest syn niekochanej, musi mu przyznać podwójną część wszystkiego, co posiada, gdyż on jest pierwociną jego siły. On ma prawo do pierworodztwa. ” Król Salomon miał 700 żon i 300 konkubin (1 Księga Królewska 11:3) „Miał siedemset żon książęcego pochodzenia i trzysta nałożnic” Królowie często posiadają duże haremy. Dopiero znacznie później Talmud ogranicza liczbę żon do czterech dla zwykłych poddanych i do osiemnastu dla króla. Wzorując się na królu Dawidzie, który miał cztery żony (i liczne nałożnice), Talmud zaleca posiadanie do czterech żon. Księga Kapłańska (18:18) zakazuje poślubiania swoich sióstr, a Księga Powtórzonego Prawa (22:7) reguluje podział spadku między synami z różnych żon. Bóg najpierw stworzył mężczyznę, a ze stworzeniem kobiety się wstrzymywał. Stwarza mu najpierw ogród z roślinami i obserwuje jak nimi się opiekuje i nadaje im nazwy. Następnie stwarza mu zwierzęta i znowu czeka, aż człowiek się z nimi zżyje i nada im nazwy. Dopiero wtedy stwarza kobietę, ale nie z prochu ziemi jak to z wszystkim czynił, ale ze środkowej kości klatki piersiowej człowieka.
@nowymercedes2 жыл бұрын
Bardzo ciekawie opowiadasz.
@Izrealia2 жыл бұрын
Dziękuję 🧚
@jamesryan77944 жыл бұрын
Jedną żonę którą bardzo szanuje i Kocha. Kobieta jest najważniejsza.
@XYZ-uk1ue4 жыл бұрын
To zależy jak kocha dwie i one o tym wiedzą i się na to zgadzają, a on potrafi je obydwie zadowolić i jakoś żyć i mu to pasuje to, czemu nie?
@jamesryan77944 жыл бұрын
@@XYZ-uk1ue To może tak być u islamistów. U nas tak nie jest.
@XYZ-uk1ue4 жыл бұрын
Masz rację pomyliłem partnerkę z przed ślubu z żoną. Dzięki za skorygowanie.
@palestale30473 жыл бұрын
@@XYZ-uk1ue kocha dwie i one o tym wiedza? jhahahaha a co to kurwa oni milosc kupuja w sklepach czy co?
@alicja93784 жыл бұрын
Bardzo to cwane powiedzieć, że żona taka sprytniejsza i zdolniejsza i myk - trzy razy więcej obowiązków, a pan mąż - wieczny student, którego trzeba obsługiwać we wszystkim. 🤬
@Izrealia4 жыл бұрын
To prawda :) na szczęście to tylko u Żydów Ortodoksyjnych
@elekrzysio3 жыл бұрын
Słuszna uwaga, brawo
@Jarek-w1jАй бұрын
12:00 a a jak jest w przypadku dwóch mężczyzn w w tym nowoczesnym p Musisz to wiedziec na yt
@lucyna62694 жыл бұрын
No jestem w szoku na to co mówisz! Słyszałam w reportażach zupełnie coś innego.
@ewamaa41064 жыл бұрын
I dobrze słyszałaś. Jest tak jak mówisz. Ten filmik jest jedynie wyimaginowaną wizją.
@matriks40053 жыл бұрын
2:05 akurat mężczyźni w pracach fizycznych gdzie wymaga się często większego wysiłku niż od kobiet, a wręcz trzeba im pomagać powinien dostawać dodatek żywieniowy 50gr/euro centów na godzinne więcej powinno starczyć na dodatkowe 500kcal i od czasu do czasu kwiatka, który w Polsce jest dobrze widziany. Jestem przeciwnikiem równych płac-jestem zwolennikiem sprawiedliwych płac.
@stasiapasiut81143 жыл бұрын
Jestem od wrażeniem opowiadań o Izraelu.Super!
@Izrealia3 жыл бұрын
Dziękuję ❤️
@justyna03054 жыл бұрын
Kiedyś oglądałam program o Żydach i właśnie było o roli kobiety. Syt tyczyla się menstruacji. Mężczyzna /mąż przez te parę dni nie mógł dotykac żony czy spać z nią w jednym łóżku.
@Izrealia4 жыл бұрын
To dotyczy tylko i wyłącznie Żydów Ortodoksyjnych i Ultraortodoksyjnych. Stanowią oni zdecydowana mniejszość mieszkańców Izraela.
@err67844 жыл бұрын
Wielokrotnie, po emisji filmu "Unorthodox" spotkałem się z wieloma pytaniami o rolę kobiety w świecie Żydów. Widziałaś ten film/serial? Ciekawi mnie Twoje zdanie.
@Izrealia4 жыл бұрын
Tak. Natomiast należy pamiętać, że serial dotyczy Żydów Ortodoksyjnych, których jest w Izraelu zaledwie około 2 procent. Pracuję nad odcinkiem o tego typu serialach i poruszę temat "Unorthodox" z pewnością :)
@elzbietajoanna42974 жыл бұрын
Unorthodox opowiada o ortodoksyjnych żydach w Ameryce. Mieszkają w odseparowanej dzielnicy, mówią w jidish, nie identyfikują się z izraelskimi żydami (uważają, że używanie na co dzień hebrajskiego, świętego języka, jest bezczeszczeniem go). Stąd mogą wynikać pewne różnice. Niemniej jednak, trzeba mieć na uwadze fakt, że ortodoksyjne podejście może krzywdzić niektóre jednostki, jak to pokazano w tym serialu.
@agartha65254 жыл бұрын
Hm, gwoli wszystkiego warto zaznaczyc, stykasz sie tak naprawde z Khazarami a nie Hebraiczykami.
@mariuszmakowski75282 жыл бұрын
jest takoż film sztisel bardzo ciekawa historia i pełna takich smaczków
@maami59 Жыл бұрын
Czy w necie można ten serial pełen smaczków obejrzeć?
@aurirevontulet44934 жыл бұрын
Papier wszystko przyjmie, ustawa to ustawa a praktyka to cos innego. Armia jak i polityka Izraela to chyba najlepszy przyklad. Chociaz jesli chodzi o armie to czesciowo to rozumiem. Co do zarobkow to mezczyzni zarabiaja tam wiecej niz kobiety , no chyba, ze przez ostatnie pare lat sie duzo zmienilo. Na zarobki ma jednyk wplyw nie tylko stanowisko ale i negocjacje, liczba godzin pracy, nadgodzin, dodatkowe szkolenia itd. Podoba mi sie, ze pary sa partnerskie a nie, ze maz pomaga w swoim domu. A co do poligamii to jeszcze na poczatku XX wieku byla praktykowane ale nie we wszystkich krajach. Izrael jednak nie uznal poligamii i tak sie to skonczylo.
@agnieszkadziecielska47374 жыл бұрын
Odpowiadając na pytanie z końca filmu: moim zdaniem rola kobiety w Polsce (bo tu mieszkam) wiąże się z dużą nietolerancją... ale nie dotyczy to tylko kobiet. Dużo się mówi o tym, że kobiet nie biorą do pracy w niektóych zawodach, że mają niższe stawki itd... ale ten medal ma też drugą stronę. Mój przyjaciel szukał w zeszłym roku pracy na wakacje. Zjeździł pół miasta: lodziarnie, piekarnie, cukiernie, sklepy, stoiska z pamiątkami... Wszystko. Wszędzie mówili to samo: chcemy zatrudnić ładną dziewczynę, nie chłopaka.
@Izrealia4 жыл бұрын
Hm. Ciekawe spostrzeżenie. Tylko, że ten argument zatrudnienia ładnej dziewczyny znów sprowadza się do roli kobiety w Polsce i narracji na jej temat. Nie chcemy Cię zatrudnić, bo jesteś mniej inteligentna / będziesz miała dzieci i brała urlopy itp itd, a jak chcemy kobietę to dlatego, że jest ładna i przyciągnie klientów... urodą. No bo przecież nie intelektem. Smutne
@robertzubkowicz65494 жыл бұрын
Fajny kanał. Byłem dwa razy w Izraelu i mam znajomą żydówkę, ale wiele się dowiedziałem
@marialukas50794 жыл бұрын
Agatko, świetnie opowiadasz i bardzo ciekawe rzeczy. Pozdrawiam z Wrocławia 😍😍😍
@Izrealia4 жыл бұрын
Dziękuję i też pozdrawiam najcieplej
@KanałŻyciewKanadzieAnitaBeata4 жыл бұрын
Dzieki za wyjasnienie o tych slubach. Milej soboty zycze 😘
@Izrealia4 жыл бұрын
Wzajemnie 🎈
@KanałŻyciewKanadzieAnitaBeata4 жыл бұрын
@@Izrealia Dzieki!
@RozaMP3 жыл бұрын
Ciekawi mnie co sie dzieje w takim razie z kobieta ktora po rozwodzie zorientuje sie ze jednak byla w ciazy podczas rozwodu. Czy wtedy bedzie mogla wyjsc za maz? Nie bardzo rozumiem ten warunek...
@anunakigilgamesz8834 Жыл бұрын
Jesteś super ❤
@Izrealia Жыл бұрын
Dziękuję ❤️
@zbyniurumek32354 жыл бұрын
W wielu krajach kobiety zarabiają mniej na tych samych stanowiskach? A tak konkretnie to gdzie i skąd takie informacje?
@KsiegaWyjscia-4 жыл бұрын
„Wtedy faryzeusze podeszli i pytali GO [JEZUSA]: Czy wolno mężowi oddalić żonę? A robili to, wystawiając GO na próbę. Lecz ON im odpowiedział: Co wam nakazał Mojżesz? A oni powiedzieli: Mojżesz pozwolił napisać list rozwodowy i oddalić ją. JEZUS odpowiedział im: Z powodu zatwardziałości waszego serca napisał wam to przykazanie. Lecz od początku stworzenia BÓG uczynił ich mężczyzną i kobietą. Dlatego opuści mężczyzna swego ojca i matkę i połączy się ze swoją żoną; I będą dwoje jednym ciałem. A tak już nie są dwoje, ale jedno ciało. Co więc BÓG złączył, człowiek niech nie rozłącza.” Marka 10:2-9 „A jednak w PANU ani mężczyzna nie jest bez kobiety, ani kobieta nie jest bez mężczyzny. Jak bowiem kobieta jest z mężczyzny, tak też mężczyzna przez kobietę, lecz wszystko jest z BOGA.” I Koryntian 11:11-12 Studiowanie ŚWIĘTEJ TORY jest arcyważne, jednak warto ją studiować z tym, który objawia jej właściwe znaczenie i prawidłowe rozumienie, z JEZUSEM CHRYSTUSEM, PANEM panów i KRÓLEM królów, MOSTRZ wszystkich miatrzów, rabinów, jakichkolwiek nauczycieli. ON się objawia nawet przez koran tym, którzy GO pilnie, szczerym sercem poszukują. kzbin.info/www/bejne/sGKugoOJhN19jMU
@leszekbaszczak89074 жыл бұрын
Jahuszua ha Maszijach. Po aramejsku - Jeszua.
@KsiegaWyjscia-4 жыл бұрын
@@leszekbaszczak8907 Niestety to kolejne kłamstwo. Spójrz i sprawdź to sam. Imię JEZUS w języku Hebrajskim to nie Jeszua; (יֵשׁוּעַ - H3442). Imię Jeszua faktycznie jest pochodzenia aramejskiego i pojawia się w SŁOWIE BOŻYM 29x na przestrzeni 4 ksiąg *(1 i 2 księga Kronik [**24:11** i **31:15**], Ezdrasza [rozdziały 2-3 oraz 8 i 10], Nechemiasza [rozdziały 7-12] )* i postać ta ma głównie związek z historią powrotu Judy z niewoli Babilońskiej i odbudową drugiej ŚWIĄTYNI, imię to także nosił jeden z potomków Eleazara (jedne z czterech synów Aarona - *1 Kronik 24:1-2* ) - to była linia arcykapłańska; wierni kapłani w opozycji do linii wywodzącej się od drugiego syna - Itamara. Z linii Eleazara wywodził się Jan Chrzciciel. W języku polskim imię Jeszua znaczy „On jest zbawiony” - sprawdź sam, sprawdź, bo żyjemy w czasach, o których pisał *Daniel 12:3-4* i nie ma co powtarzać s kółko za współczesnymi uczonymi w piśmie którzy prowadzą ludzi na manowce. Natomiast JAHUSZA = JOZUE (יְהוֹשׁוּעַ - H3091) = ISUS (Ἰησοῦς - G2424) = JEZUS Imię JOZUE to spolszczone starotestamentowe imię JAHUSZA (czyli j/w po polsku JEZUS) i jest ono zbudowane z dwóch innych hebrajskich imion, z imienia Ozeasz (הוֹשֵׁעַ - H1954) i znaczy ono „zbawienie” oraz ŚWIĘTEGO imienia BOGA OJCA WSZECHMOGĄCEGO - JHWH (יְהֹוָה - H3068) połączenie tych dwóch imion daje JAHUSZA co znaczy „JHWH zbawia”. Ozeasz + JHWH = JAHUSZA Przyjrzyj się: יְהֹוָה - JHWH הוֹשֵׁעַ - Ozeasz יְהוֹשׁוּעַ - JOZUE/JEZUS/JAHUSZA יֵשׁוּעַ - Jeszua, w tym imieniu nie ma nawet nawiązania do imienia BOGA, a chrzcząc w to imię przyoblekamy się w stworzenie, a nie w Mesjasza. To ma sens i znaczenie oraz jest uporządkowane i spina się z resztą całego SŁOWA BOGA, gdyż ON jest BOGIEM porządku, a nie chaosu. W BIBLII bardzo często dochodzi do zmiany imion np. Abram - Abraham, Saraj - Sara, Szymon - Piotr, Jakub - Izrael, Ozeasz - JOZUE itd. Salomon miał nawet nieoficjalne imię od BOGA co rzadko ludzie dostrzegają i zwykle nie zastanawiają się nad takimi szczegółami, a diabeł (czyt. zwiedzenie) tkwi w szczegółach - *2 Samuela **12:24**-25* „Wszystko badajcie…” i „ *UWAŻAJCIE aby ktoś was nie zwiódł* ...„ JOZUE (218x pojawia się to imię na kartach tzw. Starego Testamentu) początkowo miał na imię Ozeasz *(Liczb **13:16**)* , - księgę Jozuego i proroka Ozeasza - historia tych dwóch postaci jest naprawdę interesująca, przyjrzyj się dokładnie tym księgom w kontekście historii naszego ZBAWICIELA - *wszystkie PISMA mówią o NIM - Łk **24:25**-27* . Cały świat jest zwiedziony, tak jak to zapowiedział JEZUS CHRYSTUS, a w czasach końca wzmoże się nieprawość i miłość wielu oziębnie, a zły zwiedzie nawet wybranych *o ile będzie to możliwe (Mt:24:11-13, 24)* Pozdrawiam
@andrzejpasieka49964 жыл бұрын
jestes super
@Izrealia4 жыл бұрын
🙏
@janzamorski13044 жыл бұрын
Bardzo dobre filmik 👍
@Izrealia4 жыл бұрын
Dziękuję ❤️
@agnieszkam79344 жыл бұрын
Tak. Doświadczyłam w Polsce tej dyskryminacji jeżeli chodzi o ten wiek reprodukcyjny. Nawet usłyszałam na jednej rozmowie kiedy planuje dzieci. To bardzo przykre, ale to prawda.
@Izrealia4 жыл бұрын
Te pytania na rozmowach są okropne... W ogóle nie powinny padać.
@samantajezyk47393 жыл бұрын
@@Izrealia ja również uslyszalam niemile slowa na rozmowach o pracę... na szczescie tu gdzie pracuje nikt nie pytał o sprawy prywatne, to wlasnie bylo jednym z czynnikow dzieki ktorym zgodzilam sie na te prace :)
@dorotadoris89424 жыл бұрын
Jak jest w przypadku kiedy kobieta nieżydówka bierze ślub za granicą z Żydem, czy jeśli chcą mieszkać w Izraelu też musi przejść konwersję?
@Izrealia4 жыл бұрын
Mogą mieszkać bez konwersji, bo małżeństwa zawarte za granicą mają pełną moc prawną w IL
@karolmysiakowski67502 жыл бұрын
Czy często zdarzają się zdrady, nie tylko biorąc pod uwagę formalny związek?
@barneydenstad21484 жыл бұрын
Jezeli po pieciu latach wspólzycia malzenskopodobnego dostaje sie prawa praktycznie tak jak formalne malzenstwo, to chyba oznacza ze takich par jest sporo? Mimo ze sie o tym nie mówi. (konkubinat, z kociej lapy, malzenstwo sztokholmskie, wspólzycie i wspólnota gospodarcza, itd).
@Izrealia4 жыл бұрын
Sporo, chociaż z moich obserwacji wynika, że większość jednak decyduje się na śluby
@bobeczek013 жыл бұрын
Myślę że w Polsce jest kulturowy a nie religijny stereotyp matki -Polki tiej silnej wielofunkcyjnej maszyny; po części oparty na doświadczeniach historycznych bo w wielu konfliktach zbrojnych ginęło wielu mężczyzn także w Powstaniach (ciekawostka z tamtego okresu pochodzi nasze noszenie obrączki na prawej ręce) więc kobiety zajmowały się domem dzecmi, tym co zostało, potem wojny światowe (I i II); oczywiście jednocześnie był tez stereotyp wysoko(szlachetnie) urodzonej delikatnej damy; a w komunie było duże równo- uprawnienie co do pracy - każdy musi i były wtedy zakładowe całotygodniowej (a i nocne) żłobki żeby mamy szybko wróciły ; Teraz dopiero zmienia się taka rola kobiety w sensie oczywiście i wcześniej były kobiety - naukowcy i prezesi np , ale jednak praca dla zaspokojenia własnej ambicji zawodowej raczej przypisywana była mężczyzną; Powiem rzecz kontrowersyjną ale myślę że równanie jest proste : od matki zależy jakiego wychowa mężczyznę (jak on będzie widział swoją role w życiu i w domu i rolę partnerki); a potem od niego zależy jaką on jako ojciec wychowa kobietę; Moja teściowa nauczyła synów wszystkiego gotowania , prania, sprzątania, pieczenia ciast i przez to mój mąż robi w domu wszystko a dodatkowo to co mi z różnych powodów sprawia trudność ; spędza bardzo dużo czasu z dziećmi i zajmował się nimi zawsze (właściwe oprócz urodzenia i karmienia robił wszystko ;) chociaż czasem faktycznie nie budził się w nocy ); ja byłam z dziećmi w domu mniej więcej do 2-3 roku Życia kiedy poszły do przedszkola i to był mój wybór a nie obowiązek; myślę że mężczyźni i kobiety są i delikatni i silni każdy na swój sposób a małżenstwo (związek) jest dobre kiedy oboje partnerzy są zgodni co do swojej roli czyli nie każdy musi robić wszystko w domu a raczej każdym powinien czuć się dobrze z tym co robi . Pozdrawiam matka , żona, filozofka ;)
@mariuszsurowka1398 Жыл бұрын
Dlaczego już nie nagrywasz?
@sylwia27213 жыл бұрын
Stary Testament pokazyje zezwolenie na kilka żon bądź "kochanki" ktora rodzi mężczyźnie dzieci- pewbie dlatego tyle przekonania o wielu żonach. Pozdrawiam
@karolmysiakowski67502 жыл бұрын
równość jest podstawą jeżeli chodzi o stosunki społ.
@Olek24044 жыл бұрын
Z polskiego filmu "Och Karol 2", dowiedzialem sie, ze w Polsce, jesli zona chce miec seks, a maz nie chce, to ona wali go patelnia po glowie. Czy, w tej sytuacji, Izraelitka tez wali meza, patelnia po glowie? Jezeli mezowi nie wolno odmowic, to jakas kara musi byc, czy nie? 😊 Pytam o to, bo ja mieszkam w Kanadzie, od 45 lat, i niewiele wiem, o wspolczesnej Polsce, ani o Izraelu. Pozdrowienia i dziekuje za ciekawe filmy. Olek
@Izrealia4 жыл бұрын
Nieee no :) haha Myślę, że ta zasada jest raczej pół żartem pół serio, a przynajmniej tak jest traktowana. Pozdrawiam Kanadę 🎈
@mariposa54514 жыл бұрын
Trochę mi szkoda tych facetów, na których inni krzywo patrzą, bo ci nie mają żony.
@lechkolasa90354 жыл бұрын
Agato do XII wieku Żyd mógł posiadać dwie żony. Tak było na terenie Polski jak było w Europie postaram Ci się dowiedzieć . Lubię Twój kanał. Pozdrawiam.
@barneydenstad21484 жыл бұрын
Tak. W czasach biblijnich kilka zon (2? ) bylo dozwolonych, chociaz nie gminnie praktykowane. Tradycje rabinowskie rekomendowaly monogammie, no i wszyscy powazni rabini mieli jedna.... Zdaje mi sie ze az do 1800 lat pare zon bylo teoretycznie mozliwe, ale w praktyce wystepowalo bardzo rzadko. Ciekawostka: Obowiazki malzenskie mial mezczyzna - to JEGO obowiazkiem bylo zadowolic kobiete kilka razy na miesiac. A jezeli sie nie wywiazywal - to bylo to legalnym powodem do rozwodu. Kobieta szla do sadu rabinackiego, i sad nakazywal mu dac Ged, tzn ten list rozwodzeniowy. Czyli jak to Agato powiedzialas ale troche z innym nuansem. :)
@barneydenstad21484 жыл бұрын
Inna ciekawostka historyczna. Jak tam zawsze bywalo na wojnie jak dluga swiat swiatem, to wszyskim wiadomo: mezczyzn zabijano albo brano na niewolnika, a kobiety - cóz nie trudno odgadnac. Najczesciej zabierano sie do dziela od razu. Ale w starym prawie wojennym z czasów biblijnych, byl nakaz: Jak zdobywcy zechcialo sie pojmanej kobiety, to nie byla droga wolna. Musial sie z nia najpierw ozenic! (tu widzimy jak dobrze bylo miec prawo to paru zon!). Ale, nie wystarczalo stanac przed kaplanen i juz od razu noc poslubna. O nie. Najpierw musieli jej dac tydzien czasu, aby miala czas oplakac swoich poleglych krewnych, no i przyzwyczaic sie do mysli on swojej nowej sytuacji.... Dopiero potem slub, itd. A jezeli juz sie zdobywcy ta zona znudzila?? No, mógl sie rozwiesc, ale musial dac jej wolnosc i odszkodowanie, aby miala z czegos zyc zanim nie zalatwi i zorganizuje sobie nowego zycia.... Wiec jak Agato powiedzialas: Szacunek dla kobiet, juz z dziada pradziada.
@jacobo13072 жыл бұрын
Prosze podać przykład gdzie w Europie na tym samym stanowisku kobieta zarabia mnie niż facet.
@frnciszeksuder99343 жыл бұрын
Wszystko to co Cie fascynujew tej chwili i tak kiedys zweryfikuje czas ,urodzilas sie w polsce i odmiennej kulturze wiec zawsze Ci to kiedys ktos wytknie ,tym bardziej ze dopiero zaczynasz poznawac narod i religie z ktorej sie wywodzisz Pozdrawiam
@adamnowak7232 Жыл бұрын
Gdyby mieszkała w Polsce to też ktoś by jej coś wytknął. Bo ludzie już tak mają, że jak chcą coś wytknąć, to coś sobie znajdą. Więc wiesz...
@franzkafka39573 жыл бұрын
Pięknie wszystko idealizowane. Rzeczywistość jak zwykle jest inna .Polecam serial " UNORTHODOX "
@Izrealia3 жыл бұрын
Jeśli opierasz swoją ocenę rzeczywistości przez pryzmat seriali to...;) Unorthodox pokazuje ekstremalne przypadki. Zwykłe życie słabo się sprzedaje i mało kto robi o nim filmy.
@franzkafka39573 жыл бұрын
@@Izrealia Więc opowiadaj o niezwykłym życiu to lepiej się sprzedaż, honey. Opowiedz o wybuchach, Hamasie, Strefie Gazy prześcieradłach z dziurką, łychach żydówkach itp. Jesteś urocza.
@pawec81374 жыл бұрын
3:44 nie ma możliwości urlopu macierzyńskiego?
@Izrealia4 жыл бұрын
W Izraelu po urodzeniu dziecka kobiecie przysługuje urlop macierzyński w wysokości 3 płatnych miesięcy. Można wydłużyć do 6, ale te kolejne 3 już są niepłatne. 🤷
@pawec81374 жыл бұрын
@@Izrealia rozumiem, to chyba trochę inaczej niż w Polsce? (nie orientuję się). btw. zapraszam na stronkę Klub Hebrajski na facebooku... i mam jeszcze pytanie, czy przyjęłabyś nominację do hot16challenge? i czy znasz też hebrajski?
@Izrealia4 жыл бұрын
@@pawec8137 w Polsce jest cały płatny rok, o ile się orientuję. Mówię po hebrajsku, ale swój poziom oceniam jako dobre A2, więc jeszcze długa droga :) Wow. Pomyślę nad hot16challange! 🥰
@jarosawcentek18954 жыл бұрын
W Polsce to nie tyle urlop macierzyński, co zwolnienie chorobowe. O ile dobrze pamiętam, można wziąć urlop macierzyński też krótko przed porodem.
@Izrealia4 жыл бұрын
@@jarosawcentek1895 Jak to nie urlop macierzyński? Urlop macierzyński przez rok po porodzie.
@slavey4eto4 жыл бұрын
Ia Slaveia . duzo info mi davas. rasbiram polski i mnogo mi e interesno. zapisah se i ot miene zavse mas plusika.Pozdravi ot Sofia Bulgaria.
@Izrealia4 жыл бұрын
Dziękuję bardzo! Blagodaria 🎈 Bardzo lubię Bułgarię i mam znajomych Bułgarów. Wspaniali ludzie ♥️ Są także napisy angielskie, jeśli potrzebujesz 🌸
@roberttumidalski47134 жыл бұрын
Pozdrawiam serdecznie śliczna dziewczyne i,bywam w Odessie,ale Bułgaria jest dla mnie nieznana.moze ktos kiedys zechciałby mnie oprowadzić,Pozdrawism raz jeszcze z Norymbergi.
@sandra_berken_art4 жыл бұрын
Ciekawi mnie jak poznała Pani swojego Partnera i czy to On spowodował Pani wyjazd, czy coś innego? Czy trudno nauczyć się hebrajskiego?
@Izrealia4 жыл бұрын
O tym powstaje książka :) Hebrajski nie jest aż taki trudny, ale to tylko moja opinia. Wiele osób twierdzi inaczej. Dla mnie największą trudnością jest alfabet i czytanie. Sama wymowa wydaje mi się prosta :) słówka są dźwięczne
@sarapodwapinska62623 жыл бұрын
Wydaje mi się, że mówiła już o tym trochę w Podcaście Lepiej Teraz:) polecam (przepraszam, ale nie pamiętam imienia autorski tego kanału;))
@Izrealia3 жыл бұрын
Brawo za czujność :) od jakiegoś czasu przedstawiam się na początku każdego odcinka - Agata. Faktycznie mówiłam o tym w podcaście Lepiej Teraz ❤️
@sarapodwapinska62623 жыл бұрын
@@Izrealia dzięki, trafiłam na Twój kanał totalnym przypadkiem! Gratuluję kontentu! Widać, że się rozwijasz! A wywiad z Tobą w podkaście był bardzo interesujący, przyjemnie się Ciebie słucha, Agata! Powodzenia!
@Izrealia3 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za motywujące słowa! 😍❤️💐💐💐💐
@agnieszkakalata2214 жыл бұрын
Hmmm to prawo pisane, ale rzeczywistość aż tak różowa to nie jest. Ortodoksyjne żydówki są zahukane i to co mogą zrobić w rzeczywistości zupełnie odbiega od katalogu możliwości. Prawo zwyczajowe jest bardzo silne. Niemniej jednak ciekawy kanał. Pozdrawiam z Warszawy :)
@Izrealia4 жыл бұрын
I tak i nie. Poza tym Ortodoksyjnych jest w Izraelu bardzo mało. Zaledwie kilka procent. Cała reszta żyje zupełnie inaczej :) Pozdrawiam Warszawę, moje rodzinne miasto
@agnieszkakalata2214 жыл бұрын
@@Izrealia zupełna racja, ale procent ich wpływów w Knesecie i wielkość rodzin trochę niepokoi żydów sekularyzowanych (tak mi powiedział kolega z Izraela). Co do podrywu, w Tel Avivie podszedł do mnie na ulicy gość i zaproponował mi upojną noc, jak się nie zgodziłam, był skłonny negocjować wspólne wyjście na piwo. Zrobił to tak uroczo, że głównie chciało mi się śmiać. Mimo, że mam rodzinne zawirowania i DNA powiązane z Aszkenazi, to jednak mentalność polską :) Czy oglądasz "Ask Palestinians ask Israeli" Coreya?, ja uwielbiam ten kanał! a i jeszcze, pewnie czytałaś, ale książka Anki Grupińskiej "Najtrudniej jest spotkać Lilit" warta jest paru wieczorów :) ściskam serdecznie
@Izrealia4 жыл бұрын
@@agnieszkakalata221 mają wpływy, które niepokoją resztę społeczeństwa, ale nie dotyczą one traktowania kobiet :) moim zdaniem kobiety w Izraelu (głównie w rodzinach niereligijnych, czyli w większości) są traktowane dużo lepiej niż kobiety w wielu krajach Europy. Co do podrywu ... Wszędzie się tacy znajdą. Ja zaproszenia na seks dostawałam w Polsce nie raz. Chamstwo nie wybiera krajów :) Nie znam wymienionych tytułów. Dziękuję bardzo za polecenie! Buziaki
@agnieszkakalata2214 жыл бұрын
@@Izrealia jeszcze taki fajny dokumencik jak gdzieś trafisz warty chwili vimeo.com/ondemand/womeninsink
@Izrealia4 жыл бұрын
@@agnieszkakalata221 dzięki kochana
@MayaStefanowska4 жыл бұрын
super :)
@Bhagavi108 Жыл бұрын
Cześć. Powiedziałaś, że Żydem jest się po matce. Tymczasem jakiś czas temu oprowadzałam dwóch zacnych Żydów po Warszawie. Byliśmy min.na cmentarzu żydowskim na Okopowej. Tam w głównej alei widziałam groby z moim panieńskim nazwiskiem KOCHAN. Powiedziałam im o tym, a oni stwierdzili, że na 100% jestem Żydówką, bo to nazwisko można tylko dziedziczyć i jest ono jakieś szczególne. Dodam, że to nazwisko jest po moim ojcu i teraz nie wiem czy mam coś wspólnego?
@GosiaM-4 жыл бұрын
Moja rodzina ,to zydzi ortodoksyjni...zycie kobiet nie ejst tak kolorowe...ale milo posluchac.Pozdrawiam
@Izrealia4 жыл бұрын
Każda rodzina jest inna. Dziękuję ❤️
@GosiaM-4 жыл бұрын
@@Izrealia to byla opinia wiekszosci...nie oparta na przykladzie tylko mojej rodziny...Natomiast jezeli mowa o zydach ktorzy zyja jak eurpejczycy oczywiscie polecam z calego serca..:) Sama jestem w takim zwiazku .Od wielu lat juz nie mieszkam w Polsce, choc mam tam mieszkanie i czesc rodziny.Obecnie przy pandemii rozmyslamy o zydach w Polsce i tych w Izraelu...naszla mnie nostalgia :)
@GosiaM-4 жыл бұрын
@@Izrealia dziekuje za odpowiedz.
@Izrealia4 жыл бұрын
Rozumiem. Los kobiet jest bardzo różny. Ale jednak większość żyje tutaj bardzo dobrze. Moim zdaniem niejednokrotnie dużo lepiej niż w Polsce. Pozdrawiam najcieplej
@MrGitbob4 жыл бұрын
Jak z wiekiem emerytalnym w Izraelu?
@oleschgrzegorz192 Жыл бұрын
Piękna żydówka. Jak tu nie patrzeć z pożądaniem.
@TheMagdallena4 жыл бұрын
Bardzo mi się podoba bycie kobieta w Izraelu. Moja babcia była zydowka moja prababcia wiec zapewne i ja jestem ❤️
@milen1824 жыл бұрын
Żydem jest się zawsze po Matce, wynioslam to ze. Szkoły 🙂
@viki85394 жыл бұрын
Izraelka kojarzy mi się właśnie z taką przebojową, silną, pewną siebie babką, nawet trochę bezczelną. Nie wiem skąd ludzie biorą te stereotypy, że Żydówki to więźniarki swoich mężów, w dodatku jedne z kilku żon... P.S. Ten kubek z piękną i bestią jest meeega 💙
@Izrealia4 жыл бұрын
Dokładnie! Totalnie się zgadzam z tym opisem. 🙏Kubek przywieziony z Disneylandu w Paryżu. Od tamtej pory to jeden z dwóch, z których w ogóle piję 🌸🌸🌸
@Izrealia4 жыл бұрын
@@Sheep627 tak
@as-od3sb4 жыл бұрын
jedne z kilku źon to arabowie
@miroslawkjk64644 жыл бұрын
Jesteś zdecydowanie najpiękniejszą Zydówką jaką widziałem. Była wprawdzie jeszcze jedna równie piękna ale to aktorka która żydówkę grała i nie wiem jakiej była narodowości... (Czas honoru. Agnieszka Więdłocha).
@annahertmanowska5358 Жыл бұрын
Masz w tle rysunek serca to chyba o czymś swiatrzy
@ewasmolinska49473 жыл бұрын
pozdrawiam z Jeleniej Góry pojade do izraela
@Izrealia3 жыл бұрын
Pozdrawiam również ❤️
@jerzywilczek57004 жыл бұрын
"Jeżeli kobieta jest piękna , a przy tym dobra , to jej mąż już nie jest jak inni ludzie ." (Księga Mądrości Syracha). Pozdrawiam !
@marysiamarchel75824 жыл бұрын
Nie rozumiem chyba:(
@jerzywilczek57004 жыл бұрын
@@marysiamarchel7582 To znaczy , że mąż takiej kobiety miał niezwykłe szczęście .
@marysiamarchel75824 жыл бұрын
@@jerzywilczek5700 aaaa ok. Przepraszam za kłopot
@jerzywilczek57004 жыл бұрын
@@marysiamarchel7582 Nie ma sprawy . Pozdrawiam !
@beataj.15333 жыл бұрын
Wygląda na to, że podział ról damskich i męskich w Izraelu jest idealny. Nie dziwię się, że nie chcesz wracać. Ale w ortodoksyjnych rodzinach jest chyba gorzej? Przecież tam kobieta głównie pracuje a mąż studiuje Torę ...
@Izrealia3 жыл бұрын
Tak. Ortodoksi to zupełnie inna bajka... Na szczęście nie moja
@ramper3608 Жыл бұрын
Kobiety nie powinny czytać Tory ze względu na kewod ha-cibur - szacunek zgromadzenia nie widzę tu równouprawnienia tak samo jak kobieta i micwot - Kobieta sprowadzona do roli służebnej wobec mężczyzny.„Kiedy mężczyzna ma obowiązek i pozwala komuś, kto nie jest do tego zobligowany, przejąć inicjatywę, może to oznaczać, że nie dba o swoje rytualne obowiązki”. Z tego wynika, że danie tej funkcji kobiecie oznacza pewne problemy z męską częścią społeczności, sprowadzając przy tym hańbę na tę społeczność. Widać zatem, że przepis ten jest związany ze statusem społecznym kobiet, określając je,jak w przypadku modlitw, jako członków społeczności drugiej kategorii.
@agnieszkatarnowska73054 жыл бұрын
Kocham Cie sluchac 💙💝
@Izrealia4 жыл бұрын
Dziękuję ♥️
@banceart12052 жыл бұрын
3:50 taryfy ulgowej? Strasznie libkowo to brzmi
@klaudiakotowska21054 жыл бұрын
Prawie wszystko co powiedziałaś na początku jest dla mnie zupełną nowością. Myślałam zupełnie odwrotnie. Ale! Mam pewną refleksję... Czy mężczyznom nie po prostu wygodniej uznać kobietę za lepszą, bardziej ogarniającą, sprzedać parę komplementów o doskonałym ich stworzeniu przez Boga i lepszym "wyposażeniu" żeby mieć po prostu święty spokój od życia domowego i różnych obowiązków? Czy to nie wynika z czystego lenistwa i wygodnictwa?🤔🤔
@Izrealia4 жыл бұрын
Możliwe, że tak jest :) Ale pamiętaj, że to dotyczy tylko Żydów Ortodoksyjnych, którzy stanowią w Izraelu mniejszość. 90 proc żyje zupełnie odwrotnie :) opowiadamy o tym w odcinku porównującym Polaków do Izraelczyków. Tytuł to "Dlaczego Polka wybrała Izraelczyka?".
@jadwigastala99963 жыл бұрын
Jak wyglada sprawa wiernosci wsrod malzonkow?
@Izrealia3 жыл бұрын
Myślę, że indywidualnie tak jak w innych narodach :) może są jakieś statystyki, poszukam.
@julianilicki59443 жыл бұрын
Przykladem moze byc premier Netanyahu, obecnie w trzecim malzenstwie, ktory zdradzal swoja pierwsza zone gdy byla ona w ciazy. Skonczylo sie to rozwodem. Zdradzal rowniez swoja obecna, trzecia, zone pare lat po slubie, do czego sie publicznie przyznal. Byly tez plotki o innych zdradach.
@Izrealia3 жыл бұрын
Dlaczego za przykład wziąłeś kogoś kto zdradza? :) Netanjahu tyle narozrabial (nie tylko w małżeństwie) i jest oskarżony o korupcję, więc słaby przykład. Ta osoba z uczciwością nie ma nic wspólnego na żadnym z życiowych pól. 90 procent małżeństw, które znam w Izraelu są bardzo szczęśliwe, a akt zdrady napawa ich obrzydzeniem, ale oczywiście na pewno bywa różnie, tak jak wszędzie.
@julianilicki59443 жыл бұрын
@@Izrealia Masz calkowita racje. Slowo "przyklad" nie bylo tutaj na miejscu. A Netanyahu rzeczywiscie z uczciwoscia, tak prywatna jak i polityczna, ma bardzo niewiele wspolnego.
@Izrealia3 жыл бұрын
Swoją drogą, nie wiedziałam że w małżeństwie tez jest taki... Kolejna rzecz na jego wielką niekorzyść.
@topptirzawszewdrodze35794 жыл бұрын
już wszystkie twoje filmy obejrzałem, masz jakiś kanał który byś mogła polecić z napisami polskimi i czekam na nowe filmy
@Izrealia4 жыл бұрын
Polecam Imponderabilia i 7 metrów pod ziemią. Nie wiem czy mają polskie napisy, ale są po polsku 🙏
@topptirzawszewdrodze35794 жыл бұрын
To już wszystkie odcinki obejrzałem ale dziękuję ślicznie
@Izrealia4 жыл бұрын
@@topptirzawszewdrodze3579 pozdrawiam 🎈
@kstyczekk3 жыл бұрын
polecam kanał Kawa po turecku :)
@piaaip82544 жыл бұрын
Dziękuję 🌹, Agato, czy znasz filmy z tłumaczeniem po polsku, tematy dla mnie ciekawe,, pozdrawiam serdecznie 😉 🇵🇱😇🕊️💕😊
@Izrealia4 жыл бұрын
Jakie filmy?
@dagmaradagmara4728 Жыл бұрын
👍👍👍
@Izrealia Жыл бұрын
🌸
@ewapoprostuu57884 жыл бұрын
To jak się pary w Izraelu poznają? Skoro nie mogą razem przebywać
@Izrealia4 жыл бұрын
Tylko Żydzi Ortodoksyjni, których jest w Izraelu kilka procent. Cała reszta żyje "normalnie" :) Ortodoksi poznają się przez swatanie
@barneydenstad21484 жыл бұрын
Jak Agata mówi; swatanie jest b. czeste. No i daje sie mlodym mozliwosc spotykac sie kilka razy, np przy kawce z ciastkiem, na osobnosci ale tak ze mozna ich widziec, azeby przyzwoitosc byla. Albo ida na spacer, a przyzwoitka dziesiec metrów z nimi aby widziala ale nie slyszala.. I jak sie sobie podobaja, to sprawy ida naprzód, a jak nie, to dyskretnie powiadamia sie swata, itd. Chodzi o to aby nie ranic niczyich uczuc bez potrzeby, no i azeby zawsze pozostala tylnia furtka nadal wpólotwarta.
@policjantYoung Жыл бұрын
Jakiej formy powinno się używać żyd czy Izraelczyk?
@Izrealia Жыл бұрын
Tu wyjasnienie: kzbin.info/www/bejne/hpKUo5hrjdKIoq8
@renatawaszczuk46494 жыл бұрын
Nie wiem czy wiesz, że na kobiety w Izraelu mówi się Sabra, czyli po polsku owoc opuncji. Ponieważ jest ona twarda, kolczasta z wierzchu a w środku delikatna i słodka. Ja właśnie uważam Izraelki za takie kobiety
@Izrealia4 жыл бұрын
Zgadzam się z tym opisem.:)
@julianilicki59444 жыл бұрын
"Sabra" to nie okreslenie kobiety w Izraelu a okreslenie Izraelczyka/Izraelki - czyli bez wzgledu na plec - ktory/ktora sie urodzil/-a w Izraelu.
@renatawaszczuk46494 жыл бұрын
@@julianilicki5944 ja słyszałam od Izraelczyków, że to chodzi o kobiety. Ale może to Ty masz rację. Fakt jest, że Izraelki są twarde i miękkie jednocześnie.
W Izraelu istnieje możliwość zawarcia małżeństwa cywilnego, ALE. Kilka lat temu, gdy byłem w Izraelu, właśnie zawarto pierwsze małżeństwo cywilne, co odnotowano jako ważne wydarzenie. Rzecz w tym, że dla zawarcia takiego małżeństwa obie strony muszą być określone jako bezwyznaniowe, co w kraju, w którym każdy ma pieczątkę jakiejś religii jest praktycznie nieprawdopodobne. Inna ciekawostka. Po rozwodzie można zawrzeć nowe małżeństwo, ale nie z osobą, która była powodem rozwodu. I znów ratunkiem jest tu Cypr. Duży szacunek za świetnie prowadzony kanał!
@Izrealia4 жыл бұрын
To bardzo ciekawe. Czy możesz podac jakieś źródło? Dziękuję bardzo i pozdrawiam ❣️
@tade49974 жыл бұрын
@@Izrealia Jeśli chodzi o cywilny ślub, to czytałem o tym w Jerusalem Post (kwiecień 2011); niemożność małżeństwa z osobą dla której się rozwiodła - to doświadczenie mojej znajomej. Serdecznie pozdrawiam
@magdaciwis59204 жыл бұрын
Po wykładzie nie mogę się powstrzymac od pytania: No to jak to jest z Wami? Jesteście po ślubie? Rabinackim czy cywilnym? Jego rodzina akceptuje to, że Wasze dzieci nie będą Żydami? Czy jesteś Żydówka również? Jest o tym jakiś filmik na yt 😊? Wiem, ciekawość pierwszy stopień do piekła. Ale w końcu jesteś youtuberka, więc chyba ok że pytam :)
@Izrealia4 жыл бұрын
Nasze dzieci będą Żydami, bo ja jestem Żydówka z pochodzenia :) reszta to szczegóły prywatne. KZbinrzy też mają prawo do prywatności :) Pozdrawiam 🎈
@MrGdynia124 жыл бұрын
Kobieta zawsze powinna rządzić w związku.Dla mnie żona to świętość.
@ZbigniewGLUCHOWSKI2 ай бұрын
❤ tu sio 🍠 prawie zgadza 😊 ale😮 zależy której 😢♀ 😅😅😅😅
@reuwen94813 жыл бұрын
nie ma takiego czegoś jak normalny rozwód...dziwi mnie że taka córka polski pochodzenia żydowskiego nie zauważyła faktów które są słowem Bożym...
@wierzba_fw_k12223 жыл бұрын
Nie ma dyskryminacji w Polsce. Kobiety do, niektórej pracy po prostu się nie nadają bo nie są tak efektywni jak mężczyźni. Na stanowiskach fizycznych np. magazynier gdzie kobiet jest więcej jako zwykłych pracowników często zarabiają mniej bo mężczyźni mogą podnieść według ustawy max 30kg gdy kobieta może max 12kg na odległość do 25 metrów. Poza tym mężczyźni robią więcej nadgodzin co też dla firmy i zarządu jest istotne jeżeli chodzi o podwyżki itp. możesz wskazać konkretne zawody w Polsce gdzie jest dyskryminacja kobiet a ja obale te mity w kilku zdaniach.
@elekrzysio3 жыл бұрын
Witam co do równouprawnienia to chyba nie siedziałaś koło żyda w samolocie czy w autobusie, czy w tramwaju. widziałem ten problem w autobusie i w samolocie jak kobieta siedziała a żyd miał siedzieć obok, mało co i samolot by nie odleciał gdyby nie zmieniła miejsca i musiał ustąpić a to kobieta. co o tym myślisz???? troszkę kolorujesz tą swoją nową ojczyznę Poza tym siemka i elo
@Izrealia3 жыл бұрын
Mówisz o zachowaniu żydów ultraortodoksyjnych, których jest w Izraelu kilka procent. Większość Żydów w Izraelu jest świecka. Opieranie opinii na kilkuprocentowej, fanatycznej społeczności zamiast na większości mieszkańców jest bez sensu.
@elekrzysio3 жыл бұрын
@@Izrealia Ale co mogła czuć ta kobieta, która została tak potraktowana przez tego Izraelczyka. nie bagatelizował bym tak chamskiego zachowania Izraelczyków. Trzeba tez i o tym powiedzieć.
@Izrealia3 жыл бұрын
Oczywiście, że nie należy bagatelizować. Takie zachowanie jest po prostu obrzydliwe. Niestety walka z fanatyzmem religijnym to jak walka z wiatrakami.
@elekrzysio3 жыл бұрын
@@Izrealia Tylko proszę o tym tez powiedzieć w swoich wlogach, są dobre i te mniej dobre cechy IZRAELCZYKOW i też o tym trzeba powiedzieć.
@Izrealia3 жыл бұрын
Bardzo często mówię o złych cechach Izraelczyków. W tym o złych zachowaniach fanatyków. Na przykład w odcinkach "Za czym tęsknię na emigracji", "Bnei Brak", "QA dlaczego Żydzi nie dotykają swoich żon?", "Za co kocham i za co nie lubię Izraela?" itp.
@Crystalfly234 жыл бұрын
Emancypacja. I tyle 😉
@ewagrunert6044 жыл бұрын
WITAM, Julian Tuwim nie miał naturalnej córki, która pisałaby mu modlitwy. On sam był kompletnie niewierzący. Po II wojnie i po powrocie do Polski, razem z żoną
@Izrealia4 жыл бұрын
Była córką adoptowaną. To, że on sam był niewierzący nie ma nic do rzeczy. Nie powiedziałam, że pisała modlitwy dla niego. Pisała modlitwy dla kobiet. Julian Tuwim miał żydowskie pochodzenie
@julianilicki59444 жыл бұрын
@@Izrealia Samo nazwisko Tuwim wskazuje, przynajmniej dla "wtajemniczonych", zydowskie pochodzenie. Pochodzi od hebrajskiego slowa "tow" ktore znaczy "dobry/dobra/dobrze", a koncowka "-im" to koncowka liczby mnogiej w rodzaju meskim, wiec nazwisko mozna przetlumaczyc na mniej wiecej "dobrzy" (w liczbie mnogiej, jak n.p. w "dobrzy chlopcy"). W dzisiejszym obowiazujacym w Izraelu hebrajskim slowo to jest wymawiane "towim". Przypuszczam, ale to tylko hipoteza z mojej strony i moge sie mylic, ze powodem dla ktorego "towim" stalo sie "tuwim" sa roznice dialektalne miedzy tzw. litewska i tzw. polska wymowa jidisz, i tym samym hebrajskich slow w jidisz, polegajace glownie na roznej wymowie niektorych samoglosek. Z jakiegos powodu ktorego nie znam wymowa litewska jest traktowana jako "literacka". Samogloska wymawiana w litewskim jidisz tak jak polskie "o" jest w polskiej wymowie jidisz wymawiana jak polskie "u". N.p. "litewskie" "wos" (co/what) jest w polskim jidisz wymawiane "wus".
@ewagrunert6044 жыл бұрын
@@Izrealia Nie mogła, bo Tuwimowie adoptowali ją już po II wojnie, po powrocie do Polski. Była małą dziewczynką, kiedy w 1953 r. na zawał zmarł Tuwim. Ewa Tuwim nie znała hebrajskiego, nie była religijna, jak samo jak Tuwimowie . Po studiach wyjechała do Szwecji. Z judaizmem nie miała nic wspólnego i nie pisała żadnych modlitw dla kobiet, bo nie miała o tym pojęcia. Żona Tuwima, z domu Marchew, pochodziła jak i Tuwim z rodziny żydowskiej, ale oboje nie mieli nic wspólnego z religią. A pani wykłady - super! Jak wygląda lockdawn? Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku! Pozdrawiam.
@Izrealia4 жыл бұрын
Ale kto mówi, że modlitwy były żydowskie? I kto mówi, że były po hebrajsku? Przeczytałam, że pisała modlitwy dla kobiet. W jakim języku i w jakiej religii - brak informacji
@Izrealia4 жыл бұрын
@@ewagrunert604 szczęśliwego nowego roku :)
@czesawapers87024 жыл бұрын
Kiedy ten żyd się uczy kiedy pracuje? On ma studiować Tore . On ma obowiazek utrzymać rodzinę jak on to wszystko godzi ?
@wlodekk37164 жыл бұрын
1-szy raz Cie sluchalem, zreszta z przyjemnoscia i spiesze z podpowiedzia, rabinowie i rabini, obydwie poprawne. Ale wlasnie, nasz jezyk jest piekny niemniej przez zbytnie, moim zdaniem rozbudowanie, stwarza tego rodzaju trudnosci. Wystatrczylo pozostac przy jednej z tych form i nikt nie mialby watpliwosci o kiom jest mowa. Pisze tylko dlatego, ze moze nie masz tam slownika, a ja zajrzalem, zeby dac Ci pewnosc. Pozdrawiam z Kanady!
@Izrealia4 жыл бұрын
Dziękuję ❤️
@wlodekk37164 жыл бұрын
@@Izrealia O! Znalazlas mnie, a tak sie krylem. Jak Ty przez ten Ocean dalas rade? Masz ladna buzie, zreszta to nie Twoja zasluga, ale Twoja, ze ladna dykcje! I nie mowisz, jak wielu: mowiOM, ze robiOM wszystko, aby dziecia, zamiast dzieciom i cos w tym stylu. To "OM" na koncu razi ucho i nic na to nie poradze. Dzieki za pare ciekawych informacji o Izraelu.Trzymaj sie cieplo!
@kingavince99664 жыл бұрын
Z czego żyją i kiedy pracują jak cały dzień torę studiują?
@Izrealia4 жыл бұрын
Tylko Ortodoksyjni Żydzi cały dzień studiują Torę, a żyją z zasiłków.
@barneydenstad21484 жыл бұрын
@@pliedtka z ta róznica ze islamista zyjacy z zasilków, np w Szwecji, nie zawsze studiuje. chetnie czyta Koran, ale nie zawsze systematycznie.
@ArthurDiegoMcDermottUK Жыл бұрын
👍
@elrafael5572 ай бұрын
To bierze sie z Biblii Chociażby Jakub miał 4 Żony a u krola Dawida i Salomona były Haremy tylko ludzie nie zdają sobie spraway że minely już tysiace lat od tamtej pory. Pozdrawiam
@monikaszpa81138 ай бұрын
Czy też jest tak u ortodoksyjnych Żydów ?
@tomsoyka48013 жыл бұрын
tam jest rownouprawnienie, sluza w wojsku, sa hydraulikami,jezdza ciezarowkami, kopia rowy, poza tym tam jest bardzo duzo Ukrainek i Rosjanek zydowskiego pochodzenia, a wschodnie czesto twarde sztuki
@irenaloklok4 жыл бұрын
Milo bylo posluchac,widac wiedze i spostrzezenia...ale jak wszystko i wszedzie generalizowanie bywa....krzywdzace i troche wypacza sie prawde....zweryfikowalam to z moimi doswiadczeniami z Izraeczykami I Palestynczykami. ....(30 letnie)-trudno pominac kogos skoro zyja razem....i sa rzeczy z ktorymi nie tyle sie nie zgadzam...co mam odmienne zdanie na podstwie 30 letnich doswiadczen i pobycie w tym kraju.Serdecznie pozdrawiam....
@krzysztofmleczko99832 жыл бұрын
I tak powinno być nie kobieta tylko do garuw i prania tylko chłop też ma gotować i zgadzam się z tym całym sercem
@irenekaba3 жыл бұрын
Oglądałam reportaż Martyny Wojciechowskiej była w jednym domu w Izraelu i to co zobaczyłam to to był dla mnie szok. Może coś na ten temat powiesz kzbin.info/www/bejne/nHnKdJtqbrWEppY
@Izrealia3 жыл бұрын
Martyna pokazała ultraortodoksyjnych żydów, którzy stanowią mniejszość i większość Izraelczykow tak nie żyje, a wręcz żyją dokładnie odwrotnie. Nie pokazała "normalnych" czy też "typowych" Żydów, bo odcinek byłby nudny :) w takich filmach zawsze pokazuje się skrajności
@Izrealia3 жыл бұрын
Polecam mój odcinek o konflikcie Żydów świeckich z religijnymi: kzbin.info/www/bejne/aWfMaWRjgZ6iobc
@irenekaba3 жыл бұрын
Taki Izrael jaki pokazujesz podoba mi się, bardzo ciekawie opowiadasz i chętnie słucham. Ulżyło mi że tak żyje niewiele rodzin jak pokazała M. Wojciechowska, bo mi żal było tej żony tego człowieka, 18 dzieci i to jeszcze nie ostatnie, szok.