Hraskó Gábor: Hogyan változtatja meg a ChatGPT a valóságot?

  Рет қаралды 1,114

BpScienceMeetup

BpScienceMeetup

Күн бұрын

Hogyan változtatja meg a ChatGPT a valóságot?
Hraskó Gábor - informatikai termékmenedzser, a Szkeptikus Társaság volt elnöke
Az előadásban a nagy nyelvi modellek (LLM) létező és lehetséges alkalmazásainak a valóságérzékelésünkre gyakorolt hatásáról lesz szó. Miért hatnak ránk olyan erősen? Miért félrevivő az az elméleti vitát, hogy ez most tényleg intelligencia-e vagy sem?
Budapest Science Meetup, 2024.03.21.

Пікірлер: 6
@fchris82
@fchris82 5 ай бұрын
Az összefoglalásra én láttam egy érdekes példát. Talán a Redditen láttam egy kérdést, hogy a kibontott gipszkarton lapok újra használhatóak-e. A mesterséges intelligencia összegezte: a hozzászólók szerint újra lehet használni. Nekem ez gyanús volt és elkezdtem elolvasni a hozzászólásokat. Szinte az ÖSSZES úgy kezdődött, hogy bár elmérletileg lehet, DE inkább ne csináld. Aztán részletezték, hogy miért ne. Az AI "helyesen" válaszolt a feltett kérdésre, lehetni lehet, de kimaradt az a fontos részlet, hogy az milyen kockázatokat rejt. Így az AI-jal való beszélgetéseknél halmozottan érvényes a mondás: a kérdés önmagában hordozza a választ. Míg a kérdező nyilván úgy értette a kérdést, hogy "kockázatos-e", addig az AI nem erre válaszolt, míg a hozzászólók igen, csak félrevezették az AI-t azzal, hogy leírták, "lehetni lehet" Pár hete küldött át egy ember egy homeopátiáról szóló vitában egy metaanalízist, ami azt bizonygatta, hogy a homeopátia működik, nesztek, itt elemeztünk egy rakás cikket. Én elkezdtem megnyitni az eredeti cikkeket, és 4-ből 4 cikk már az abstractban leírta és kiemelte, hogy kutatásuk nem bizonyít semmit, mert vagy a mintaszám kicsi, vagy a módszertan volt nem teljesen tökéletes. Nyilván a metaanalízist készítők nem az "igazságot" keresték, hanem önigazolást, és valszeg eleve úgy kerestek célzottan a cikkeket, hogy mik hoztak ki "hatásosságot". Kiszedték az adatokat, azokat elemezték, mint ha azok helyesek lennének és megállapították, hogy "működik". A cikkeket meg elfelejtették részleteiben elolvasni, amiben az eredeti kutatók elmondták, hogy "ez még további vizsgálatra szorul, ez tudományos bizonyítéknak nem tekinthető." A jövőben gyakorlatilag méginkább felértékelődik, hogy az eredeti cikkeket is el kell olvasni.
@StudyWithMe-mh6pi
@StudyWithMe-mh6pi 5 ай бұрын
"A Moravec-paradoxon a mesterséges intelligencia és a robotika kutatóinak meglepő felfedezése, miszerint a hagyományos feltételezésektől eltérően a magas szintű gondolkodás nagyon kicsi számítási teljesítményt vesz igénybe, az alacsony szintű szenzomotoros készségek ellenben óriási számítási erőforrásokat igényelnek"
@txdmsk
@txdmsk 5 ай бұрын
A ChatGPT nem a legfeljettebb LLM, csak a legfelkapottabb. Nem vagyok szakértő a témában, de nézd meg mondjuk a Claude 3 Opus LLM-et, ami sokkal jobb kódot ír, és, hát, azt kell mondjam, hogy a legtöbb embertársunknál "értelmesebb". Inferrálni képes rendkívül absztrakt dolgokat, szarkazmust, iróniát, sőt.. apa vicceket.
@TeslaElonSpaceXFan
@TeslaElonSpaceXFan 5 ай бұрын
Nem vagyok szakértő a témában, de szerintem Grok az egyik legfejlettebb LLM amit az xAI és Elon Musk fejleszt. Mesterséges Intelligenciában pedig a Tesla FSD a legjobb, szó szerint érti az elvont/absztrakt emeri szabályokat, törvényeket és látja a valóságot kamerákkal amit megért.
@txdmsk
@txdmsk 5 ай бұрын
Sam Altman meg nagyon szaporán pittyegteti a pszichopata radaromat.
Nagy Balázs: Hol volt valójában a Muhi-csata?
29:29
BpScienceMeetup
Рет қаралды 1,6 М.
Крутой фокус + секрет! #shorts
00:10
Роман Magic
Рет қаралды 27 МЛН
How do Cats Eat Watermelon? 🍉
00:21
One More
Рет қаралды 12 МЛН
Spongebob ate Patrick 😱 #meme #spongebob #gmod
00:15
Mr. LoLo
Рет қаралды 21 МЛН
Generative AI in a Nutshell - how to survive and thrive in the age of AI
17:57
Ezért Vagy Mindig Fáradt - 7 Alvás Tévhit
17:23
Siker Kapszula
Рет қаралды 246 М.
Intelligens rendszerek elmélete 1-1
46:06
Kutor László
Рет қаралды 7 М.
Hangya Balázs: Memória - eltárolás és előhívás
26:08
BpScienceMeetup
Рет қаралды 467
Herényi Károly: „A KGB irattárában őrizhetik Orbán Viktor titkait”
53:42
Has Generative AI Already Peaked? - Computerphile
12:48
Computerphile
Рет қаралды 999 М.
A mesterséges intelligencia jövőkutatói kihívásai
33:36
Крутой фокус + секрет! #shorts
00:10
Роман Magic
Рет қаралды 27 МЛН