Ahoj, ve všech 5 videích je vidět jištěni dvou lezdců. Jakým způsobem se postupuje, když 2 dospělí lezdci chtějí vzít s sebou dítě, které hezky leze, ale od kterého se nechtějí nechat jistit?
@jakubcervenka53503 жыл бұрын
Ahoj, mě by zajímala konstrukce toho odsazeného stanoviště. Zoban se dospouští na hranu přes pullodak a v záberu dobírá druholezce přes macharda nebo co tam za prusík? Konec lana za který se vypouštěl má v sedáku?... Jaký tam má vyznam machard a ne třeba motýl?
@TomasOxf3 жыл бұрын
Přidávám se, mě by to také zajímalo. :)
@climbingschool3 жыл бұрын
Ahoj, konstrukcí odsazeného stanoviště je celá řada. Použití techniky s polovičním lodním uzlem je vhodné zejména při dlouhém odsazení a tedy obtížném odhadu ideální finální pozice. Zajištění volného konce lana (lana ke spolulezci) v sedáku jističe musí být vždy pevné, jistič je fixován dvěma prameny lana s půllodním uzlem v dobíráku. Jištění je možné umístit do uzlu na obou pramenech lana nebo jako v našem případě kevlarového Francouzského prusiku na obou pramenech lana. Výhodou je možnost posunu pozice jistící pomůcky , případně i velmi snadné uvolnění jističe z celého systému.
@pavelfreisleben17373 жыл бұрын
@@climbingschool Ahoj, je to opravdu zajímavá technika. Pravda, ještě jsem ji nikdy neviděl v praxi, ale zatím toho nemám moc nalezeno. Moc rád bych viděl další videa tohoto rázu ohledně pokročilých technik jištění, štadování, nějaké dopomoci spolulezci protiváhou atd. Díky
@martycz012 жыл бұрын
@@climbingschool Ahoj Radku, to volné lano vycházející z půlloďáku v dobíráku si po nalezení vhodné jistící pozice fixuješ v sedáku lodním uzlem? Díkes
@climbingschool2 жыл бұрын
@@martycz01 lodní uzel na karabině je jedno z řešení, rychle a funkční
@milanpolak85513 жыл бұрын
Nechci bejt chytrej ale takhle bych to určitě nedělal.Dobrat někoho ke kruhu a pak se nechat jistit přímo natvrdo z kruhu je hloupost.Vzniká nám totiž nejhorší pádový faktor pro lano i kruh.Je určitě dobrý šetřit skálu ale ne takhle...
@climbingschool3 жыл бұрын
Pád prvolezce by neměl ohrozit jističe, umístění jistící pomůcky do těla jističe a použití štandu jako prvního postupového bodu (Francouzská technika) je pohodlné, ale pro potenciální dlouhé pády nevhodné. Je větším rizikem pád s velkým pádovým faktorem, který lze ale efektivně dynamickým jištěním v HMS snížit, nebo je vyšší riziko že zraním jističe přiražením do kruhu.
@hudysportcz3 жыл бұрын
@@climbingschool Zobane, díky za odpovědi!
@milanpolak85513 жыл бұрын
@@climbingschool V tom případě bych cvaknul Lízu pět metrů pod kruh.
@climbingschool3 жыл бұрын
@@milanpolak8551 ok a jak ji tech pět mětrů jednoduše a bezpečně k tomu kruhu dobereš?
@milanpolak85513 жыл бұрын
@@climbingschool Když sedí v cestě,normálně odleze a z kruhu vše vycvakne.Kdyby se ocitla v těžkém terénu,použije blokant ke kruhu a pak vše zruší.