Dostajemy zapytania, że dla niektórych nie zrozumiała jest instalacja jednej rury do zbiornika i twierdzą, że powinna być druga. Już spieszę z wyjaśnieniem. Gdy zamknięty jest odpływ wody do systemu nawadniania, pompa tłoczy wodę do zbiornika dobijając do zadanego ciśnienia po czym łącznik ją wyłącza. Gdy nawodnienie się uruchamia, to woda pobierana jest najpierw ze zbiornika (tym samym przewodem -wraca do głowicy i przez trójnik zasila nawadnianie) i gdy ciśnienie osiągnie minimalny poziom (ciśnienie załączania) to łącznik włączy pompę, a ta będzie podawała wodę bezpośrednio do systemu nawodnienia. Dlatego nie ma potrzeby instalacji dwóch rur (do i ze zbiornika).
7 жыл бұрын
Po co w ogóle ten zbiornik? Nie wystarczy po prostu uruchomienie pompy w momencie startu nawadniania i wylaczenie pompy w momencie zakonczenia nawadniania?
@PompyHYPO7 жыл бұрын
Jak powiedziano w komentarzu, pompa zasila również punktu poboru wody (np. do napełniania konewki), stad decyzja o zbiorniku hydroforowym.
7 жыл бұрын
W filmie nie zauważyłem komentarza dotyczącego innych zastosowań systemu, stąd uznałem to za zbędny element systemu stricte _nawadniania_.
@maciejsierpinski3927 жыл бұрын
Paweł jest błąd (3:54 min.) w regulacji ciśnienia załączania. Duża śruba jest od ciśnienia załączania, mała śruba od różnicy ciśnień między załączeniem a wyłączeniem, czyli do regulacji ciśnienia wyłączania.
@PompyHYPO7 жыл бұрын
Zgadza się, w tym przypadku jest tak jak mówisz. Choć spotkałem się z wyłącznikami, gdzie duża śruba odpowiadała za wyłączanie.
@jacynajalut72888 жыл бұрын
Fajny film :)
@PompyHYPO6 жыл бұрын
@Martini pompa w tym ogrodzie pracuje już 5 lat. Poza nalotem (ciemnym) z wody nie odnotowano rdzy. Obudowa jest ze stali nierdzewnej. Zdarzały się przypadki, że pompa po wyjęciu była cała pomarańczowa z twardym osadem, ale to był wynik oddziaływania wody z manganem lub żelazem. Nie notujemy wielu zgłoszeń serwisowych na te modele.
@kermitNaRanczuXd Жыл бұрын
Witam . Czyli dobrze rozumiem że jeśli mam podłączaną wodę a chciałbym używać wody z kranu przy samej studni to zawór ciśnieniowy załączy pompę ? Woda wrócić ta rura 🤔🤔 ?
@szymondzwoniarski76092 жыл бұрын
Mógł bym prosić o link/nazwę modelu tego sterownika? Bo nie mogę go nigdzie znaleźć
@piotrhurej64225 жыл бұрын
O magik!.
@piotrdziedzic28610 ай бұрын
Cześć Paweł, Powiedz, jak z montażem zbiornika hydroforowego. Planuje przeniesienie go z kręgów studni do kotłowni. Robię to głównie w nadziei, ze jego żywotność się zwiększy, z racji tego ze będzie mniej narażony na niekorzystne warunki. Powiedz, jak go zamocować do ściany czy sufitu, żeby było dobrze? Wpływająca woda na pewno wytwarza drgania. Kotwy chemiczne/normalne kołki/jakieś podkładki gumowe? Co będzie najtrwalsze? Pozdrawiam!
@PompyHYPO10 ай бұрын
Cześć, Można zrobić to tak jak pokazano na filmie. Zbiornik poziomy przymocowany w pionie do ściany, standardowe kołki (dłuższe około 20 cm powinny wystarczyć). Waga zbiornika z wodą to połowa jego pojemności wyjściowej. Czyli w tym przypadku, gdy zbiornik ma 100l to waga wody będzie około 50 kg. Więc specjalne kołkii nie są potrzebne. Wystarczy doprowadzić wodę ze studni do kotłowni, gdzie będzie docelowo zbiornik. A tam podłaczyć, jak na filmie.
@romannowak18954 жыл бұрын
czy można umieścić pompę na dnie studni?
@user-ve8em1us5d3 ай бұрын
Panie Pawle, czy przy tego typu instalacji ma znaczenie, że garaż w którym chciałbym zamontować zbiornik jest niżej od powierzchni ogrodu o jakieś 3 - 4 m. Czyli zbiornik będzie niżej od systemu nawadniania. Czy wówczas instalacja będzie pracowała poprawnie? dziękuję za odpowiedz.
@PompyHYPO3 ай бұрын
Tak, nie ma problemu, ciśnienie sobie poradzi.
@ewaszymanska51193 жыл бұрын
Ile mniej więcej kosztuje taki system nawadniający ?
@PompyHYPO3 жыл бұрын
To zależy od powierzchni terenu do podlania. Proszę skierować zapytanie na maila ze szczegółami ogrodu, chętnie pomożemy z wyceną.
@RybakPijak6 жыл бұрын
5:30 Wilhelm scream :D
@eldoctor66664 жыл бұрын
Jaki to dokładnie jest wąż pe? Jaka średnica, itd?Nie mam o tym zielonego pojęcia.
@PompyHYPO4 жыл бұрын
Pokazany przewód PE ma 40 mm (do domowych instalacji stosuje się zazwyczaj PE25, PE32 lub wspomniany PE40).
@locoloco37475 жыл бұрын
Nurtuje mnie pytanie dlaczego nie można podłączyć rur ciśnieniowych z stali nierdzewnej tylko elastyczne węże z pe
@PompyHYPO5 жыл бұрын
można podłączyć rury ze stali nierdzewnej, są one jednak dużo droższe.
@akielo0075 жыл бұрын
Jakie elektrozawory zamontowałeś tutaj w tym systemie nawadniania ?
@PompyHYPO5 жыл бұрын
Elektrozawory RainBird 100 HV
@marekpaterak7555 жыл бұрын
Witam. Czy zbiornik przeponowy widoczny na filmie może być montowany w pionie tak jak jest na filmie czy tylko w poziomie? Pozdrawiam.
@PompyHYPO5 жыл бұрын
zbiornik taki może być montowany w poziomie jak i w pionie
@zbigniewrempoa85684 жыл бұрын
dobry film tylko po co ta muzyka wkeer
@patrykzych61425 жыл бұрын
Witam. Na jakiej głebokosci powinna byc woda? Wiekszosc studniazy twierdzi ze dopiero na 30 -40m
@PompyHYPO5 жыл бұрын
Wszystko zależy od terenu, gdzie studnia jest kopana/wiercona. Poziom wody jest różny w różnych miejscach.
@spriteespritee12375 жыл бұрын
HYPO - wszystko o pompach czy studnia glebinowa moze miec wiecj niz 70 metrow?..czy eksploatacja tak glebokiej studni jest wysok,bede wszieczny za odp.
@danielszymanski68663 жыл бұрын
Witam , a jak daleko można zamontować zbiornik hydroforowy od pompy żeby pompa pracowała bez problemu?
@ukaszkocurek99517 жыл бұрын
W jaki sposób realizowane jest zabezpieczenie pompy przed brakiem wody ?
@PompyHYPO7 жыл бұрын
W tym układzie nie ma takiego zabezpieczenia, jednak w przypadku studni głębinowych zaleca się zastosowanie specjalnych sond - ZNS - zasadę działania pokazuje film: kzbin.info/www/bejne/hXOWap53jd2Ieqc
@marekmarecki18087 жыл бұрын
Nie uczcie ojca dzieci robić ten Pan z firmy hypo jest zawodowcem więc darujcie sobie głupie komentarze i wymądrzanie się na tematy o których nie macie zielonego pojęcia.Zawsze zaglądał na Pana kanał jak mam coś zrobić przy swoim hydroforze.Pozdrawiam.
@arturcelon57474 жыл бұрын
On to zrobił czy tylko pokazuję?
@PompyHYPO4 жыл бұрын
zrobił :] a później pokazał
@wiecejwolnosci26654 ай бұрын
Czy dobrze widzę, że pokrywa studni jest dokładnie na poziomie gruntu? Tak się umawiałem z wykonawcą mojej studni. Dziś to oglądałem i wystaje 20 cm ponad grunt. Nie wiem, czy to odebrać. Zależało mi, żeby to było schowane i żeby można było po tym jeździć autem.
@PompyHYPO4 ай бұрын
Pytanie, czy nie planujesz nawieźć dodatkowej ziemi? Jeśli poziom gruntu jest docelowy, ja bym reklamował.
@krzysztofjoniak70774 жыл бұрын
Coś mi się wydaję że panu pomyliło się z ustawami ciśnienia załączania i wyłączania Mniejsza to wyłączanie, No ale może to jakiś odwrotny presostat.
@PompyHYPO4 жыл бұрын
Są różne wyłączniki na rynku.
@marcingredziak70698 жыл бұрын
Nie rozumiem, jak woda wraca tą samą rurą?
@zdrapkipl93027 жыл бұрын
czy przy pompie g łembinowej musi być zbiornik chydroforowy
@PompyHYPO7 жыл бұрын
Zbiornik zalecany jest, gdy pobór wody jest częsty i krótki, np. uzupełnienie konewek, krótkie podlewanie pistoletem ogrodowym itp. Jeśli pompa ma zasilać jedynie system nawodnienia, to zbiornik nie jest konieczny. A pompą steruje specjalny łącznik ciśnieniowy lub sterownik nawadniania.
@krzysztofjoniak70774 жыл бұрын
Są pompy gdzie nie jest wymagany
@waldasiek0078 жыл бұрын
Zawór zwrotny powinien być u góry (w studzience) - Ułatwia to wymianę w razie jego awarii (nie trzeba wyciągać pompy) oraz zmniejsza ryzyko zamarznięcia (bezpieczna głębokość by nic nie zamarzło to 1,2 - 2m w zależności od regionu) tutaj jak widać woda będzie stać aż do samego zaworu (a nie jest to głęboko). Generalnie zawory poziome są lepsze bo odkręca i podnosi się grzybek a woda powraca do studni.
@PompyHYPO8 жыл бұрын
W związku z tym, że pompa zasila tylko nawadnianie w okresie wiosna-jesień głowica studni jest na głębokości 0,5 m - niestety umieszczenie tam zaworu dało by efekt jego rozsadzenia przez mróz po pierwszej zimie. Jeśli instalacja jest całoroczna, głowica jest wówczas jak pan wspomniał 1,2 - 2 m poniżej gruntu, wówczas zgadzam się, zawór lepiej zamontować na górze.
@rafalposmyk23218 жыл бұрын
HYPO - wszystko o pompach
@jali41542 жыл бұрын
Ale czy jak zawór zwrotny jest u góry to przy 25 metrach przy spuszczaniu na zimę wracająca woda nie uszkodzi silnika pompy wprawiając silnik w wirowanie?
@mlpl43365 жыл бұрын
Koszta?
@PompyHYPO5 жыл бұрын
to zależy...
@zrobciu7 жыл бұрын
Na wstępie chciałbym aby mój komentarz był traktowany jako wymiana informacji nie jako hejt. Bo moim zdaniem instalacja jest wadliwa - po pierwsze duży zbiornik przeponowy wiszący na ścianie - dobrze wiemy że najmniej raz na pół roku trzeba dopompować do niego powietrza - na filmie tego nie widać ale konia z rzędem, że po pierwsze dostęp o ile jest, to ograniczony i bez drabiny nie ma co do niego podchodzić, nie wspominając o wymianie kapcia którego żywotność przy dobrych wiatrach sięga 5 lat - te kilkadziesiąt litrów upchane za dziurawą gumą - no nie ma opcji żeby nie uszczęśliwiło instalatora darmowym prysznicem . Lecąc w dół - mechaniczny wyłącznik ciśnieniowy - przedstawiony w filmie regulację ma teoretyczną - na fabrycznych nastawach chodzi bez zarzutu - jednak jakkolwiek próba regulacji w 90% kończy się kasacją włącznika. I teraz dochodzimy do sedna - jeśli instalacja jest sezonowa i zasila tylko system podlewania po jakiego diabła zakładać zbiornik? Większość pomp głębinowych ma limit załączeń max 30 razy na godzinę - w przypadku podlewania zaprezentowanej pompy itd... mechaniczny włącznik będzie strzelać jak karabin maszynowy wypalając styki i dożynając pompę. Gdyby system miał jedną sekcję można byłoby pokusić się o takie uregulowanie włącznika że po uruchomieniu nie wyłączałby pompy - ale nie oszukujmy się jest to trudne a biorąc pod uwagę że każda sekcja ma inny wydatek niemożliwe. Moje rozwiązanie - do głowicy kolano, w kolano na śrubunkach włącznik (ja używam PC-59 ale może być jakikolwiek elektroniczny) za włącznikiem o ile jest potrzeba reduktor i to w instalację. Na zimę odkręcamy śrubunki - odpinamy wtyczki i zanosimy włącznik do garażu. Plusem takiego rozwiązania jest to że ograniczamy obsługę instalacji do minimum, minusem minimalny spadek ciśnienia przy uruchomieniu wody - generalni nieistotny przy instalacjach nawodniania. Na osłodę przyznaję że pompa, wąż i głowica to naprawdę bardzo rzetelna produkty.
@PompyHYPO7 жыл бұрын
układ pracuje 4 sezon, może 2 razy był dopompowany zbiornik - fakt nie obyło się bez drabinki. Układ zaproponowany przez pana byłby świetnym rozwiązaniem, gdyby nie fakt, że ta instalacja zasila również 2 punkt poboru wody, które nie zostały pokazane na filmie. W instalacji bez zbiornika pompa za każdym razem by się załączała i wówczas zużycie było by szybsze. Wyłącznik da się regulować i w tym układzie jest tak zrobione, że przy poborze wody na system nawodnienia pompa pracuje stale, czyli nie osiąga maksymalnego ciśnienia więc nie włącza się i nie wyłącza co chwilę.
@zrobciu7 жыл бұрын
Rozumiem że te dwa pkty poboru to krany - w takim razie zwracam honor - każda próba takiej instalacji bez zbiornika najczęściej kończyła się śmiercią włącznika. Natomiast nadal będę się upierał że zbiornik jest za duży (chociaż wydaje mi się że po prostu przy mniejszym nie bylibyście uregulować zastosowanego włącznika) - zwiększa to koszty, utrudnia montaż oraz późniejszą obsługę i ewentualną wymianę zbiornika lub kapcia.
@przemyslawz.64066 жыл бұрын
muzyka w tle zagłusza gościa który opowiada o pompie, trochę licho to wyszło , zwróćcie na to uwagę w następnych filmach.
@ArturrKania3 жыл бұрын
Wode ze studni, innych ujec, mozna pompowac bez silnikow elektrycznych, spalinowych. Wystarczy posiadac zbiornik, kilka rur, mauser jest super, przy pomocy ktorego wytworzymy podcisnienie, ktore bedzie zasysalo wode ze studni, rzeki, jeziora itp. Po otwarciu zaworu spustowego mausera, kiedy nalewamy wode do wiadra, wytwarzamy podcisnienie, ktore zastsa automatycznie wode ze studni. Wylewajac wode ze zbiornika, jedoczesnie przyczyniamy sie do jego napelniania. Wazne jest zeby instalacja byla szczelna i obie rury napelnione woda. Tutaj mamy przyklad jak zrobic taka instalacje: kzbin.info/www/bejne/m5rOmp6ngtt6bNE