Рет қаралды 36,577
www.triglav.com.pl
Album Poznaj Słowian autorstwa Igora D. Górewicza to pierwsze wydanie, które w przystępny sposób prezentuje kulturę dawnych Słowian w oparciu o prace odtwórców historycznych. Książka posiada nowatorską szatę graficzną na którą składa się wybór ponad 200 zdjęć autorstwa Jacka Gajaka wykonanych podczas wielu sesji zdjęciowych w skansenach na Wolinie, Torgelov, plenerach oraz w studiu. Kilkudziesięciu najwyższego poziomu odtwórców historycznych i rzemieślników z całej Polski, a także Niemiec i Białorusi zaprezentowało wytwory będące kopiami zabytków archeologicznych oraz przekrój przez różne dziedziny życia od pożywienia, mieszkania, grodów, higienę przez dzieci, handel najważniejsze rzemiosła, wojskowość po święta i zwyczaje pogrzebowe.
Wydanie albumu wsparł Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.
Patronat medialny objęła TVP Historia oraz Fundacja Biellik.
Zdjęcia wykonano w skansenie Centrum Słowian i Wikingów Wolin-Jómsborg-Vineta w Wolinie oraz Ukranenland w Torgelow.
W sesjach zdjęciowych udział wzięli odtwórcy historyczni, użyczając przygotowanych przez siebie strojów i sprzętów, za co autor i wydawnictwo Triglav serdecznie dziękują [w nawiasach podano prezentowane rzemiosło i warsztat]:
1. Kristina Bogdanowa (Percival) [muzyka]
2. Mikołaj Rybacki (Percival) [muzyka]
3. Joanna Lacher (Percival) [muzyka]
4. Andrzej Kłosowski (Stowarzyszenie Centrum Słowian i Wikingów Wolin-Jomsborg-Vineta) [mincerstwo]
5. Janusz Prys (Stowarzyszenie Centrum Słowian i Wikingów Wolin-Jomsborg-Vineta)
6. Marzena Sumińska (Stowarzyszenie Centrum Słowian i Wikingów Wolin-Jomsborg-Vineta)
7. Kastus Szydlouskij (Krywicze, Białoruś) [piśmiennictwo]
8. Walery Zinkiewicz (Krywicze, Białoruś) [garncarstwo]
9. Grzegorz Pilarczyk (PilarArt) [złotnictwo]
10. Kamil Stachowiak (PilarArt) [złotnictwo]
11. Francien Heckman (Holandia)
12. Aneta "Jadobra" Krefta-Maciejowska (Drużyna Wojów Wiślańskich Krak)
13. Krystyna "Mojmira" Łopata (Drużyna Grodu Horodna)
14. Dorota Gajda (Plemię Ślężan) [tkactwo]
15. Maja Sobota (Plemię Ślężan) [tkactwo]
16. Martyn Ninard (Miklagard)
17. Jarosław Kobyłecki (Srebro Peruna)
18. Frank Wielke (Wkrzanie, Niemcy)
19. Michał Ostrowski (Mohort) [rybołówstwo]
20. Andrzej Wojdan (Stajnia Pestka, Mrzeżyno) [konie]
21. Daniel Kozakiewicz [kowalstwo]
22. Krystian Szczepański [kowalstwo]
23. Paweł Szarwaszyn [układanie strzechy]
24. Ewa Dybczyńska [wyrób krajek]
25. Marek Piłaszewicz [rogownictwo]
26. Małgorzata Stąporek
27. Dorota Baranowicz
28. Piotr Baranowicz
29. Marek Broniszewski
30. Maria Rygiel-Sobota
Dzieci:
31. Czcibor Igor Górewicz (Drużyna Grodu Trzygłowa)
32. Dobrusia Pardus (Drużyna Grodu Trzygłowa)
33. Oskar Schindler (Drużyna Grodu Trzygłowa)
34. Wiktoria Majuch (Drużyna Grodu Trzygłowa)
35. Boguś Kłosowski (Stowarzyszenie Centrum Słowian i Wikingów Wolin-Jomsborg-Vineta)
36. Mikołaj Grobelny
Oraz Drużyna Grodu Trzygłowa:
37. Katarzyna Klimowicz
38. Barbara Pardus
39. Alicja Majuch
40. Anna Milc
41. Paula Wypych (Nordelag/Drużyna Grodu Trzygłowa)
42. Daniel Biesiadziński
43. Radosław Hubert
44. Rafał Meusiak
45. Krzysztof Pardus
46. Mariusz Majuch
47. Michał Kisielewski
48. Bartosz Ligocki
49. Maciej Zalewski
50. Paweł Swoszowski
51. Piotr Król
52. Amadeusz Heba
53. Wojciech Jaćkiewicz
54. Marcin Kimak
55. Jacek Gajak
56. Michał Brzezicki
Produkcja filmu: Infoman www.infoman.pl na zlecenie Fundacji Bielik.
#słowianie #igorgórewicz #odtwórstwo #historia #reko #poganie #wczesneśredniowiecze #książki #lechczechrus