Moja Pogańska dusza za każdym razem się raduje jak ogladam twoje Pogadanki takiej wiedzy o naszych przodkach i kulturze powinni uczyć w szkole teraz
@Igor_Triglav4 жыл бұрын
Cieszę się, i z pewnością dobrze by było.
@reginagrobosz88073 жыл бұрын
W ogóle powinni byli tego zawsze uczyć, ale cóż :-/ Prawda w końcu wyjdzie na jaw.
@marcin46123 жыл бұрын
@W.D. von Zar jesli ktos czuje wieksza wiare w tradycje przodkow a mimo to wychowany był w wierze katolickiej poco wiec wyznawać coś co niewywodzi sie z twojej ziemi kraju kontynentu majac oczywiście szacunek do kazdej obcej religii czy wyznania
@shimskyhajflajers46133 жыл бұрын
Witam, rewelacyjny kanał, pogadanki, etc... Myślę, że jest tu ''spora składnica wiedzy''. Dziękuję Panie Igorze!! Warto poznawać własną historię, tą o której nie uczą w szkołach. Pozdrawiam
@Igor_Triglav3 жыл бұрын
Witam serdecznie na moim kanale. Dziękuję za dobre słowo, a jeśli najdzie ochota na poczytanie czegoś to zapraszam do mojego "Nieregularnika Słowiańskiego" www.triglav.com.pl/blog.html Wszystkiego dobrego.
@shimskyhajflajers46133 жыл бұрын
@@Igor_Triglav będę zaglądał do Nieregularnika :) Na chwilę obecną zastanawiam się, którą książkę zakupić - "O wojownikach Słowian" czy "O broni Słowian"
@DonPedro69014 жыл бұрын
Moje najszczersze gratulacje! Uważam, że należy się Panu jakieś wyróżnienie w postaci "Zasłużony dla Kultury Polskiej" czy coś w ten deseń.
@Igor_Triglav4 жыл бұрын
Oj, ogromne to słowa. Bardzo, ale to bardzo dziękuję za takie docenienie.
@DonPedro69014 жыл бұрын
@@Igor_Triglav na prawdę tak uważam. Z początku myślałem, że to kanał jakiegoś zwykłego fascynata. Po obejrzeniu wszystkich dotychczasowych odcinków nie ulega wątpliwości, że mam do czynienia z prawdziwym badaczem historii, kultury i sztuki Słowiańskiej. Za propagowanie naszych korzeni taka nagroda się w dzisiejszych czasach szczerze należy. Mam nadzieję, że kiedyś to nastąpi i szczerze tego życzę.
@Igor_Triglav3 жыл бұрын
@@DonPedro6901 Naprawdę bardzo dziękuję. Dopiteraz dostrzegłem Pańską odpowiedź.
@DonPedro69013 жыл бұрын
@@Igor_Triglav nic nie szkodzi. Doskonale rozumiem i nie mam o takie drobnostki żalu. Proszę się nie przejmować. Gdyby musiał Pan na wszystkie komentarze odpowiadać, to wkrótce zabrakłoby czasu na ważniejsze rzeczy.
@swarozyc64514 жыл бұрын
Od niedawna oglądam ten program ale bardzo mi się podoba. I od razu 👍
@Igor_Triglav4 жыл бұрын
Dzięki wielkie.
@magu87394 жыл бұрын
Jest pięknie... Słucha się bajecznie! Dzięki za kolejny odcinek !!!
@Igor_Triglav4 жыл бұрын
Bardzo mi miło. Dziękuję.
@totenton4 жыл бұрын
Świetne Pogan-duszki.
@joannastempin40274 жыл бұрын
Kolejna arcyciekawa pogadanka...dzięki...🔥
@Igor_Triglav4 жыл бұрын
Również dziękuję
@jacekklejment54752 жыл бұрын
Panie ! zanim odpaliłem Twój pierwszy film miesiąc temu szukałem ciekawej "słowiańskiej, starej nazwy" Po przesłuchaniu jednej pogadanki słucham codziennie od miesiąca wszystkiego co opublikowałeś.. A, że jestem fotografem i sporo czasu przy kompie, mam na to czas :) zwariowałem przez Ciebie na punkcie wiedzy, która jest niezwykle fascynujące. Dzięki :) Pozdrawiam. Za jakiś czas sięgnę po książki z waszego wydawnictwa, obiecuję!
@Igor_Triglav2 жыл бұрын
Bardzo miło to słyszeć. Takie wariowanie to ja rozumiem :) Radości z odkrywania.
@ewarogowska20624 жыл бұрын
Ależ czekałam na ten odcinek 😉 pozdrawiam!
@Igor_Triglav4 жыл бұрын
No to dobrze, że pojawił się w czas :)
@marcintomaszek11673 жыл бұрын
Widoczne są masowe nawrócenia na Dadźboga.
@bukolosbakchos82764 жыл бұрын
"Bogowie najpierw zwyciężają" działając poprzez wybranych wojowników wiara ta lub przekonanie obecne jest od głębokiej starożytności najlepszym przykładem na to jest epos Homera "Iliada" gdzie takie działania stanowią charakterystyczne tło ludzkich zmagań. Bogowie kierują intencjami swoich faworytów i dodają bojowego animuszu w momentach krytycznych dla danego herosa.Stąd wniosek że nie wszyscy boscy herosi zostali wytraceni pod Troją :) pozdrawiam i szacunek dla autora pogadanki
@ermada90214 жыл бұрын
Dzięki Igor za filmy!!! W końcu mogę się dowiedzieć jak żyli nasi przodkowie. Może jakiś odcinek o mennictwie i płatnościach? Tak pod moje zainteresowania ;) pozdrawiam!!
@Igor_Triglav4 жыл бұрын
Bardzo się cieszę. A tak się składa, że nawet jest już coś nagrane - jeszcze latem - o handlu i kruszcu. Pewnie już niebawem :)
@ermada90214 жыл бұрын
@@Igor_Triglav czekam z niecierpliwością:))))
@hannakonador94782 жыл бұрын
Ellou - sub i łapka w górę jest, a nawet reklamę odnowy czerwieni ust i jakąś drugą wytrzymałam : bardzo ciekawe opowiadasz o dawnych obyczajach i kronikach sąsiednich (przybałtyckich również) krajów. W dobie negowania tego-i-owego przez fachowców i znawców różnych opcji Twoje relacje są jako powiew ożywczej bryzy - uciekając się do poetyckiej metafory - obrzydły mi zarówno twierdzenia jednych, że Słowianie tutejsi to tylko w łapciach z łyka po lasach się chowali przed "dzielnym ludem germańskim"; drugich zaś, że wszystkie mordy świata i palenie "czarownic" to wyłącznie katolicy; jak również iż "prawdziwi słowianie" to tylko Rosjanie (nie Rusini) a my, tutejsi to tylko odprysk marny po najazdach różnistych - ostatnio natrafiłam na pogląd udowadniający iż "tak naprawdę słowianie są potomkami indoeuropejskich semitów"- o ile dobrze zrozumiałam autora (niestety, nie pamiętam w czyim vlogu to padło, sporo różnych oglądam)... W sumie...jeśli brać pod uwagę pogląd iż w potopie *naprawdę* wyginął rodzaj ludzki na całej kuli ziemskiej to wszyscy jesteśmy spokrewnieni... Jednym słowem, Igorze, dzięki za Twą pracę i ciekawe vlogi - tutejsi sroce spod ogona nie wypadli i od dawnych obyczajów wojennych nie odstawali a kobiety nie snuły się po łąkach w barwnych kieckach i kwietnych wiankach lecz umiały *wszystko* i pracować i domu bronić w razie potrzeby.!!!. P. S. - nie mam nic przeciwko pięknym strojom Dziewczyn w wieku różnym, lecz przeciw poglądowi, że jesteśmy wyłącznie dekoracją lub niewolnicą (z racji uprawianiu prac domowych) to i owszem, sporo...🙃😜🙋 Pozdrowienia z warszawskiego Bródna (od pobliskiego, przed wiekami, brodu na Wiśle) - babcia Andzia
@perunwszechmocny72484 жыл бұрын
Ja i dzisiaj się śmieję i drwię :D Świetny odcinek.
@Igor_Triglav4 жыл бұрын
No, z takim nazwiskiem, to nie ma co dziwić :)
@mariuszrozanski54473 жыл бұрын
Bogu Chwała ! Słowianom Sława !
@ukaszgoncerz21844 жыл бұрын
Rewelacja .
@Igor_Triglav4 жыл бұрын
Dziękuję :)
@marekmucha726 Жыл бұрын
👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻
@jacekgoaszewski3124 Жыл бұрын
A czy do tych szałów bitewnych nie doprowadzały grzyby halucogenne czy inne substancje psychoaktywne
@Igor_Triglav Жыл бұрын
Nic o tym nie wiemy niestety.
@Stachu4543 жыл бұрын
37:58 obecnie kopa daje bimber :D
@BartkowyBlog4 жыл бұрын
Korzystając z prawa do dyskusji. Ja osobiście (subiektywny punkt widzenia) uważam że religia przedchrześcijańska bardziej odnosi się do ważności ... Przodków ( chodzi mi o hierarchię ważności niż wirtualną hierarchię człowiek =>bóg/bogowie) . czy czasem ci właśnie wojownicy nie odziani nie stawali niejako w siłę i odwagę przodków i dopiero z błogosławieństwem bogów? Nie pytam o twarde fakty a subiektywne spojrzenie. Co do Materiału ? Bardzo cenie pogadanki ;)
@Igor_Triglav4 жыл бұрын
Dopowiem więcej, Tacyt pisząc o Germanach, wspominał, że ich kliny bojowe złożone są z członków rodu, dlatego żaden nie pokusi się o tchórzostwo, bo wszyscy widzą i po nim, poza tym dbali o siebie. Kusząc się o komentarz, można powiedzieć, że koncepcja rodu obejmuje też pokolenia przeszłe, więc wydaje się prawdopodobne, że w takiej formacji, w sensie duchowym obecni byli i przodkowie. Spekuluję oczywiście. Co zaś do podobieństw duchowości Germanów i Słowian odsyłam do Modzelewskiego "Barbardzyńska Europa", zapewne pokazywałem ją już w którejś z pogadanek.
@BartkowyBlog4 жыл бұрын
@@Igor_Triglav a skorzystam ;)
@hugen78334 жыл бұрын
Ja mam dwa pytania pierwsze to czy na Połabiu Pomorzu Zachodnim wierzenia i bogowie były takie same jak na Pomorzu Gdańskim i czy Pan jest rodzimowiercą?
@Igor_Triglav4 жыл бұрын
Można postawić tezę, że były takie same, choć pewnie z jakimiś lokalnymi wariantami. Być może inne imiona, czy wizerunki, ale idee raczej te same. oczywiście do Pomorza Gdańskiego mamy niepomiernie mniej danych, żeby sprawę stawiać jako pewnik.
@hugen78334 жыл бұрын
@@Igor_Triglav Dziękuję za odpowiedź i życzę dalszego rozwoju kanału
@MariaPajonk3 жыл бұрын
Mgla u Slowian byla symbolem bezposredniego kontaktu z .... zaswiatami ..... itd....okay ... powiem wiecej ... a takze byla ona symbolem jakby zaslony oddzielajacej nasz realny swiat od tego transcendentnego ktory to kontakt wplywal na nasz immanentny ( wewnetrzny ) obraz realnego swiata !
@towarzyszmirosaw67654 жыл бұрын
Nie podoba mi się bardzo nadużywanie we wszystkich możliwych kontekstach słowa "pogańskie". Litości ale mamy własne słowo RODZIME!
@Igor_Triglav4 жыл бұрын
Pozwolę sobie jednak mieć inne zdanie - różnica między terminami jest taka, że o "rodzimości" - ja mogę mówić wyłącznie w kontekście Słowian, "pogański" zaś odnosi się do zjawisk szerzej występujących. Mówiąc inaczej, jest bardziej uniwersalny.
@towarzyszmirosaw67654 жыл бұрын
@@Igor_Triglav Słyszę to obce Rodzimemu Językowi słowo we wszystkich kontekstach i to mnie boli. Poza tym możemy mówić tak samo też np. o rodzimych wierzeniach Wikingów, czy Ludów Europy... Z uwagą, szacunkiem i zaciekawieniem słucham Woja pogadanek dlatego pozwalam sobie zwrócić jeszcze uwagę, iż przewijało się kiedyś np. inne obce nam słowo - Idol, a mamy własne - BAŁWAN.
@Igor_Triglav4 жыл бұрын
@@towarzyszmirosaw6765 Przepraszam, ale fanatyzm kazdego rodzaju mi przeszkadza, bo zaślepia.
@towarzyszmirosaw67654 жыл бұрын
@@Igor_Triglav e Gdziem zagorzały, czy szalony? Rodzimy Język jedyny nam się w całości ostał :)
@Igor_Triglav4 жыл бұрын
@@towarzyszmirosaw6765 Zgadzam się, ale język też jest żywy, są przecież dobrze zasiedzałe słowa, przecież piszę te słowa na telefonie, czy nawet smartfonie, i raczej obaj nie nazywamy go na codzień zdalnym urządzeniem do rozmów.
@Liquidazot2 жыл бұрын
Tak na logike. Jezeli jestem wiekszy od przeciwnika o glowe albo i dwie. Jezeli w ramiona mam 3 razy szersze inz moj przeciwnik. I lapy mam jak drwal. To dla mnie lepiej nie miec pancerza. Taki slabiak przedemna spowolniony pancerzem ociezaly. To tak na spokojnie mozna mu z dupy zrobic jesien sredniowiecz. Ponadto. Jezeli miesnie sa wytrenowane wyrobione a do tego naturalnie jeszcze rozbudowane nie da sie ich przeciac mieczem. Tylko skore. Jak ktos nie wierzy to niech sproboje pokroic mieso starego wola. Mobilnosc to podstawa. Tak wygrali Sarmaci z Rzymskimi legionami. Na koniach z lukow I testudo rzymianie mogli schowac do plecakow.
@nechrist4 жыл бұрын
38:47-38:51 przekraczanie konia przez włócznie xd poza tym +
@grzegorzmarcholt55524 жыл бұрын
Nic tu błędnego nie ma; szyk przestawny, akcenty logiczne, indywidualny styl wypowiedzi, pozorne archaizowanie przez zastosowanie hipertezy, etc. - to nie są błędy. W naszym języku, szczególnie w luźnej, ustnej wypowiedzi, obowiązuje swobodny szyk zdania. Także ten... żadne xd.
@zofiabazejewska27673 жыл бұрын
Walczyć ma naród ale nie mieczem...Człowieku to nie zabawa! już nie te czasy!
@marcintomaszek11673 жыл бұрын
Rzuć się dzisiaj "Wielki Poganinie" na jakąś bramę. Pogaństwo zbankrutowało.
@Igor_Triglav3 жыл бұрын
Dziękuję za życzenia.
@Ogest883 жыл бұрын
Tak jak teraz bankrutuje chrześcijaństwo.
@ViXbart114 жыл бұрын
Jak można napisać kilku set stronicową książkę o broni Słowian, skoro obok Bałtów byli najbardziej prymitywną grupą ludów, która dopiero wkraczając na ziemie wcześniej germańskie i celtyckie podpatrywała ich zdobycze technologiczne, rzemiosło, a nawet bóstwa. Dlatego też jeśli mowa o wyposarzeniu bojowym Słowian musimy kierowac wzrok na ludy bardziej od nich rozwinięte, a to nie trudne bo byli na samym dnie ze wszystkich kultur, które przetoczyły się przez Europę. Niemniej podoba mi się całokształt działalności autora i pozdrawiam.
@czaplasiwa22204 жыл бұрын
Bzdura. Choćby nadmieńmy ze najprawdopodobniej Skandynawowie pożyczyli topór od "wkraczających" Slowian (Pełna teoria allachtoniczna nie wytrzymuje próby czasu). Słowiańska ceramika w średniowieczu była dużo lepszej jakości niż Skandynawska, nastąpiła przez to masowa kolonizacja Skandynawii przez Słowiańskch rzemieślników, a także zalew Słowiańskich wyrobów w Skandynawii który niemal całkowicie wyparł tamtejsze wyroby. Slowianie byli wsród pierwszych kolonizatorów Islandii. Wspomnijmy jeszcze że Leon VI Filozof porównał Slowian do Gallow zarówno pod względem temperamentu jak i poziomu kultury, a sława i bogactwo ośrodkow Słowiańskich takich jak Wineti (Wolin) sięgała krajów arabskich. Slowianie używali łaźni co było dość rzadkie w średniowieczu więc dbali o higienę.Słowianie byli mistrzami w budowaniu mostów, najdłuższy ma 750m długości i 3 szerokości. Niektóre Plemiona miały wyliczone po niemal 400 grodów, a jakiej organizacji, czasu i produktów potrzeba było do zbudowania jednej takiej konstrukcji (Witold Hensel nazwał Słowiańskie Grody najmocniejszymi tego typu konstrukcjami w ówczesnej Europie) to zostawiam dla ciebie.. A znalezisk archeologicznych i wiedzy o Slowianach przybywa z roku na rok, nieprawdą także jest że "nic nie wiemy" ani o wierzeniach ani o genezie.
@BartkowyBlog4 жыл бұрын
to że ktoś jest do przodu technologicznie nie oznacza że jest do tyłu z pomysłami. Sam osobiście jestem Fanatykiem skandynawskim ale co do siekier. Narzędzia siekiero podobne były znane w epoce kamienia, bogowie? oni się wymieniali między ludami jak pokemony wśród postaci z kreskówek
@Igor_Triglav4 жыл бұрын
Zdaje się, że pominął Pan wizerenk poszczególnych ludów w opisie autorów "cywilizowanych", którzy ich podpatrywali. Podpowiem - opisy są bardzo podobne np. Germanów oczyma Tacyta, co Słowian widzianych od strony Bizancjum. Najpierw należałoby ustalić ramy czasowe, w których chciałoby się zrobić zestawienie. Czy np. równolegle - w w. X? Oczywiście, wówczas mamy "Germanów", którzy z "prymitywów" zdążyli już okrzepnąć na gruzach cywilizacji rzymskiej i skopiować jej rozwiązania w wojskowości (np. pisma antycznych autorów, np. Wegecjusza przepisywane i komentowane przez frankońskich autorów, np. Rabana Maura w IX w.). Co do proliferacji broni, to proszę wierzyć, nie "wikingowie" mieli to cokolwiek do powiedzenia odkrywczego, poza handlem cudzymi wynalazkami. Ot, np. mieczami produkowanymi w centrach rozwijających technologię od czasów produkcji na potrzeby imperium. Takie tam drobne zawiłości.
@Igor_Triglav4 жыл бұрын
@@BartkowyBlog To jako "fanatyk skandynawski" zapewne Pan wie, że najlepszą broń importowano do Skandynawii, m.in z Nadrenii. Podobnie jak zdobnictwo, wzorowane na sztuce insularnej, zapinki trójlistne przerabiane z frankońskich rozdzielaczy rzemieniu do garniturów mieczowych, etc.
@towarzyszmirosaw67654 жыл бұрын
Dziękuję bardzo, za przedstawienie obrazu nędzy i rozpaczy poziomu polskiej edukacji.
@zofiabazejewska27673 жыл бұрын
Światowid i te dodatkowe ...szkoda gadanka i czasu!