II RP - zapomniany polski cud

  Рет қаралды 178,004

Muzeum Historii Polski w Warszawie

Muzeum Historii Polski w Warszawie

Күн бұрын

Państwo wskrzeszone po 123 latach niewoli, przeorane przez I wojnę światową jak mało które miejsce w Europie, zszyte z trzech fragmentów - tak wyglądała II Rzeczpospolita w pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości. Nasi przodkowie, budując państwo polskie w okresie dwudziestolecia międzywojennego, musieli dokonać prawdziwego cudu.
Władze państwowe próbowały zmodernizować zniszczony wojną kraj. Jednym z najbardziej ambitnych projektów realizujących to zamierzenie była budowa portu w Gdyni. W ciągu 18 lat Gdynia z liczącej 1000 mieszkańców wioski stała się miastem zamieszkałym przez ponad 100 tysięcy osób. Kolejnym przykładem ambicji młodego państwa polskiego był COP - Centralnym Okręg Przemysłowy.
Jak ocenić gospodarkę II Rzeczpospolitej? Czy założenia ówczesnych władz miały sens? Co możemy powiedzieć o rozwoju Gdyni? Czy rzeczywiście państwa sąsiadujące z Polską w okresie dwudziestolecia międzywojennego były jej nieprzychylne? Wreszcie, dlaczego warto zapamiętać postać Eugeniusza Kwiatkowskiego? O tym wszystkim dowiecie się w odcinku Rzeczy Historycznej pt. "II RP - zapomniany polski cud".
Rozdziały:
00:00 II Rzeczpospolita. Zapomniany polski cud
00:40 Niepodległość w rozsypce
05:35 Gdynia, czyli okno na świat
11:45 Wizjoner Kwiatkowski
18:50 Bilans gospodarki II RP
Muzeum Historii Polski zaprasza do „Rzeczy Historycznej”! To nowy cykl, w którym w popularnej formie opowiadamy o historii. Sięgamy do tematów interesujących, niekiedy kontrowersyjnych, ale zawsze: ważnych. Przypomnimy niezwykłe postaci, niecodzienne wydarzenia i spróbujemy zrozumieć, dlaczego historia ma dla nas znaczenie dziś.
Premiera „Rzeczy Historycznej” co dwa tygodnie w środy o godzinie 15.00.
Zapraszamy do wysłuchania podcastów Muzeum Historii Polski:
1. Rozgłośnia wolności. Radio Wolna Europa - • Rozgłośnia wolności. R...
2. Wielka wojna Rzeczpospolitej z Imperium Osmańskim - • Wielka wojna Rzeczposp...
3. Jan Karski - świadek, którego świat nie posłuchał - • Jan Karski - świadek, ...
Podcastu Muzeum Historii Polski wysłuchasz na:
● KZbin • Podcasty Muzeum Histor...
● Spotify open.spotify.com/show/1p3AH9O...
● Google Podcasts podcasts.google.com/feed/aHR0...
● Audiotece web.audioteka.com/pl/podcast/...
● a także na innych platformach podcastowych.
Zapraszamy do subskrypcji naszych profili.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Program zrealizowano w ramach zadania: kontynuacja i rozbudowa multimedialnego projektu informacyjno-edukacyjnego - Portal Historyczny Dzieje.pl

Пікірлер: 454
@marcinkowal6160
@marcinkowal6160 7 ай бұрын
To nie był żaden cud, tylko ciężka praca zwykłych ludzi.
@jerzyurbanski1954
@jerzyurbanski1954 7 ай бұрын
Dokładnie, to jest najważniejsze!
@weronikaorenczak102
@weronikaorenczak102 7 ай бұрын
Cud boski poprzez ludzkie ręce, Duch Święty oświecił ludzi powołanych do działania. Ale o tym dobrze wie tylko ten, który jest otwarty na działanie Boże, agnostyk zawsze wszystkie wielkie dobre dzieła będzie przypisywał ludzkiej woli i sile. O tym, że się bardzo mylił przekona się po śmierci 😏
@lukaszds8935
@lukaszds8935 7 ай бұрын
I kredyty, głównie w GB i USA. Na takich kredytach długo by nie pociągnęli. Bajkopisarstwa o II RP mam dość. Bogate, uprzywilejowane grupy społeczne się bawiły i ładnie mieszkali a reszta była w totalnej biedzie i zacofaniu i nawet nie mogli się z tego wybić np. Poprzez naukę. Rolnicy stosowali trójpolówkę - zacofanie totalne. Bez wody, bez kanalizacji bez prądu, gdzie w Europie wsie już miały elektryczność. Chciałbym, żeby ktoś kiedyś zrobił prawdziwy historyczny materiał o tamtych czasach. Oparty na faktach, danych ekonomicznych, liczbach a nie tylko bajkopisarstwo.
@Greg-zr5rf
@Greg-zr5rf 7 ай бұрын
@@lukaszds8935 Świetny komentarz.
@lukaszds8935
@lukaszds8935 7 ай бұрын
@@Greg-zr5rf dziękuję - nie chcę nikogo obrażać, ale mamy tyle dokumentów z tamtych czasów, dlaczego nikt nie chce potraktować tego okresu rzetelnie tylko zawsze z tą mitomanią o potędze i nowoczesności? Zachęcam gorąco historyków.
@carvinieri5217
@carvinieri5217 7 ай бұрын
Gdynia to ewenement na skalę światową. Wydarto z lądu ogrom piachu i ziemi by zbudować port. Wylano nieprawdopodobną ilość betonu i umocnień. Kolejowe linie. Wielka inwestycja Stojąc na Kamiennej Górze zobaczcie sobie ogrom tego przedsięwzięcia.
@jerzyurbanski1954
@jerzyurbanski1954 7 ай бұрын
W symbolicznym sensie, to edno z najbardziej polskich miast
@JakubMarzec111
@JakubMarzec111 7 ай бұрын
​@@jerzyurbanski1954podoba mi się takie spojrzenie. Stworzona współczesnymi rękami Polaków
@Raul-pp1uh
@Raul-pp1uh 7 ай бұрын
Tylko Gdynie wybudowano, miasto które nawet teraz nie jest zbyt duże. A po II wojnie światowej odbudowano wiele zniszczonych miast i wsi.
@mroczek112
@mroczek112 7 ай бұрын
Minęło 90 lat i sytuacja nie zmienia się - Niemcy znowu pozbywają nas w sądzie kiedy chcemy rozbudowywać porty na Bałtyku - tym razem pod pretekstem ochrony środowiska, co oczywiście jest nie prawda. Chodzi o wpływy do budżetu z Cła i opłat za przeładunek towarów.
@jerzyurbanski1954
@jerzyurbanski1954 7 ай бұрын
Wreszcie coś o plusach II Rzeczpospolitej! Bo w ostatnich latach to szło już pomyśleć, że nic tylko antysemityzm, ksenofobia i bieda...
@KkKk-cq9gd
@KkKk-cq9gd 7 ай бұрын
Komentarz w punkt!
@MrBarti123
@MrBarti123 7 ай бұрын
Bo zdrajców boli wolna Polska tak jak teraz.
@dawidkurek5810
@dawidkurek5810 7 ай бұрын
I nie było inaczej
@Bugslick
@Bugslick 7 ай бұрын
Powiem wiecej, zwykly polski obywatel byl dla 2 RP niewiele wiecej warty niz dla zaborcow a w zaborze pruskim nawet lepiej im sie zylo. No, chyba ze, elity potrzebowaly miesa armatniego, wtedy sobie 2 RP przypominala o obywatelach.
@Saint0076
@Saint0076 7 ай бұрын
Antysemityzm to było typowe zjawisko w Europie przed I czy II wojną światową i tu Polska jakoś nie wybijała się na plus czy minus. Tym bardziej że procentowo udział żydów w społeczeństwie należał w Polsce do najwyższych w Europie do tego za czasów carskiej Rosji osiedlanie żydów z głębi imperium rosyjskiego którzy nie mieli nic wspólnego z Polską. Polska po I wojnie obok Jugosławii i Rosji należała do państw najbardziej zróżnicowanych etnicznie. To logiczne że tam gdzie pojawiają się duże mniejszości to pojawiają się i problemy ale nie było takich problemów jak po dojściu Hitlera do władzy nie mówiąc już o czasach wojny. Ksenofobia podobnie - w Monarchii Austro Węgier Niemcy byli najwyżej dalej Węgrzy którzy też z wyższością odnosili się do innych narodów zamieszkujących królestwo Węgier i Anglosasi którzy z wyższością odnosili się do całego świata.
@user-yr1wv6cy2t
@user-yr1wv6cy2t 3 ай бұрын
Rewelacyjny przekaz. Rzeczowo i na temat.
@aleksanderwieland2401
@aleksanderwieland2401 7 ай бұрын
I niczego Polacy się nie nauczyli- dalej wierzą w przyjaźń Niemców
@marcinvas7965
@marcinvas7965 7 ай бұрын
Chwała im za to bo było naprawdę ciężko ❤❤❤
@jacekkrasnodebski5858
@jacekkrasnodebski5858 6 ай бұрын
Za co chwała, za prymitywizm wsi, za upadek przedsiębiorstw. Za Wrzesień 1939. Chwałą im za to....... Chwała im za socjalizm . Kocham moją Gdynię ale ....sukces.....ani sukces Gdyni ani COP które doprowadziły firmy i rolnictwo do rozkwitu takiego że pożal się Boże a Polski nie uchroniły od klęski we wrześniu 1939. Chwała im za to? Boże uchowaj od takiej chwały. Masz mgliste pojęcie o przedwrześniowej Polsce. Piłsudski i sanacja zniszczyli Polskę
@Nalesnik158
@Nalesnik158 7 ай бұрын
Zabrakło jeszcze informacji, że Niemcy nałożyli na Polskę dotkliwe embargo handlowe, co uniemożliwiało swobodny handel ze światem a zwłaszcza z Europą Zachodnią.
@jerzyurbanski1954
@jerzyurbanski1954 7 ай бұрын
Jest w jednym momencie o wojnie celnej.
@ConstructiveMinds100
@ConstructiveMinds100 7 ай бұрын
Na pewno Niemcy? A może wpływy były czyjeś inne.
@internetowihusarze
@internetowihusarze 7 ай бұрын
Jesli wejdziemy w te federacje to ponownue bedziemy pod obcym panowaniem, hamowani w rozwoju i to bez wojny
@user-nm2fh4sj8m
@user-nm2fh4sj8m 6 ай бұрын
@@ConstructiveMinds100 na pewno nie żydowskie. Ciekawe jakie? xD
@marcin789456
@marcin789456 Ай бұрын
U Niemców bez zmian.
@arras9823
@arras9823 7 ай бұрын
Dziękuję za materiał!
@izaakschweizer3508
@izaakschweizer3508 7 ай бұрын
Cudem było to, że wszyscy zaborcy przegrali I wojnę światową. Gdyby choć jedno tamte mocarstwo wyszło zwycięsko z I wojny światowej, Polski by nie było a na pewno nie byłoby niepodległej. Kiedyś widziałem wyliczenia AI i wyszło z nich, że taki scenariusz zakończenia I wojny światowej z niepodległą wówczas Polską, miał prawdopodobieństwo ledwie kilku procent, więc tak było to bliskie cudu.
@karolklemens8652
@karolklemens8652 7 ай бұрын
wyliczenia AI XD
@miroslawsita7062
@miroslawsita7062 7 ай бұрын
Anglia nie lubi mocarstw a dodatkowo rozprawila sie z Imperium Ottomanskim.
@WojciechWachniewski-st1zm
@WojciechWachniewski-st1zm 7 ай бұрын
W tej sytuacji najlepsze byłoby zwycięstwo Niemiec. Wbrew nagonce, do nich nam najbliżej. Nie byłoby września i wszystkiego potem. Byłoby nas więcej i bardziej optymistycznie nastawionych do życia. 😊👍
@WojciechWachniewski-st1zm
@WojciechWachniewski-st1zm 7 ай бұрын
@@miroslawsita7062 Anglia to banda zdrajców i dajmy se z nią na luz. 👎
@hanskloss7422
@hanskloss7422 7 ай бұрын
@@WojciechWachniewski-st1zm Po zwyciestwie Niemiec to Polska miała by kształt Królestwa Polskiego, co najwyżej powiekszonego o Małopolske Zachodnią z Krakowem. Kolebka Polsk Wielkopolska, Pomorze i Śłąsk należały by do Niemiec. Ponadto Niemcy chcieli powstania Ukrainy której w roku 1917 oddali Polską ... Chełmszczyzne i Polesie. Wiec dla Polski słaba perspektywa, natomiast dla Niemiec realizacja ich idei Mitteleuropy.
@marvju209
@marvju209 7 ай бұрын
Przy całym uznaniu dla innych osiągnięć II RP osobiście uważam, że zdecydowanie największym sukcesem Polski międzywojennej była unifikacja. Widać do zwłaszcza w zestawieniu z innymi krajami. Np. współczesne Niemcy do dziś (czyli blisko 35 lat po zjednoczeniu po 40 latach podziału) dzielą się na Ossi i Wessi - i to mimo skrajnie odmiennej sytuacji wyjściowej i geopolitycznej, innego potencjału ekonomicznego i braku permamentnego podkładania nogi przez sąsiadów. I nie chodzi tylko o dramatyczne różnice w poziomie rozwoju infrastruktury czy gospodarki, ale zwłaszcza o granice w głowach: bardzo wielu obywateli nadal nie czuje się tym samym narodem, co znajduje odzwierciedlenie choćby w masie deprecjonujących określeń na drugą część kraju i jej mieszkańców. Z drugiej strony Korea. Wygląda na to, że Koreańczycy z południa przestudiowawszy dokładnie przypadek niemiecki trochę sobie odpuścili ideę zjednoczenia, przerażeni poziomem związanych z nim trudności, wyzwań i kosztów. W Polsce mimo gigantycznych wyzwań zjednoczenie się udało, a już 20 lat później społeczeństwo zdało egzamin z solidarności i poczucia wspólnoty. Także komuna go nie zniszczyła - choć chyba świadomie nie próbowała (?).
@stanisawmiosz647
@stanisawmiosz647 7 ай бұрын
Różnice po między wschodnią a zachodnią Polską były przeogromne, na Wołyniu wieś nie różniła się za bardzo od tej z XVII wieku, bardzo to kontrastuje z dość bogatym Śląskiem, Warszawą czy Gdynią. Dodatkowo w Polsce było dużo wrogich nam mniejszości jak Niemiecka i Ukraińska
@marvju209
@marvju209 7 ай бұрын
@@stanisawmiosz647 Ja o kolorach a ty o rowerze? Można i tak "porozmawiać"
@hanskloss7422
@hanskloss7422 7 ай бұрын
Zamiast pisać bajki to sobie poczytaj książke "Przedwojenna Polska w liczbach" wyd. Bellona, gdzie doskonale opisano tą unifikacje. A jedyne co sie udało sanacji, to unifikacja ....Sławojek czyli wiejskich kibli nazwanych tak na cześć ...sanacyjnego premiera Sławoja Składkowskiego. W czasach 2 RP istniały nie 2 Polski ale nawet 3 i do roku 1939 nie doszło do żadnej unifikacji, bo w 2 RP unifikacji nie sprzyjały duże 31 procentowa mniejszości narodowe szczególnie na ziemiach zaboru rosyjskiego Polska C. Zunifikowały sie dość łatwo Małopolska z Królestwem Polskim, natomiast ziemie zaborów Pruskich to był pod wzgledem cywilizacyjnym; infrastruktura, edukacja, inny świat. Wielkopolska, Śląsk i Pomorze miały analfabetyzm na poziomie europejskim 4,2 procent podczas kiedy Małopolska i Królestwa Polskie to było już ponad ...30 procent. O prawie ...70 procentach analfabetów z ziem zaboru rosyjskiego nie warto nawet wspominać. Wiec jak miała nastepować unifikacja kiedy z Warszawy i Krakowa przywożono urzedników na ...Pomorze, Śląsk i do Wielkopolski i ci niewykształceni urzednicy bardzo czesto półanalfabeci zaczynali swoje rządy od wyzywania miejscowych Polaków od ...."Niemców". Oczywiście Polacy z ziem zachodnich nazywali od razu przysłanych przez Piłsudskiego półanalfabetów ..."Ruskimi" oraz "bosymi Antkami" tak wiec to nie była żadna unifikacje tylko dzielenie na "lepszych Polaków" i "Niemców". Natomiast prawdziwa unifikacja Polaków nastąpiła dopiero po roku 1945 kiedy Polska pozbyła sie mniejszości narodowych. Tak wiec 2 RP tylko zainicjowała ten proces, szkodząc mu zresztą przy każdej okazji.
@piotrd.4850
@piotrd.4850 7 ай бұрын
Przede wszystkim, dysproporcja rozowju między Niemcami była wielokrotnie mniejsza, niż miedzy Koreami. Korea Północna jest dużo bardziej zacofana niż NRD; południowa to lepsze Niemcy.
@piotrd.4850
@piotrd.4850 7 ай бұрын
@@marvju209 ale ma rację, bo ten miks narodowościowy drogo nas kosztował w przenośni i dosłownie.
@user-cn4cr1sf6z
@user-cn4cr1sf6z 7 ай бұрын
Chwała takim bohaterom jak Tadeusz Wenda. 🇵🇱💪
@piterfigielos
@piterfigielos 7 ай бұрын
Szanowny Panie redaktorze ! Film świetny, materiał pouczający. Unikajmy jednakże nazwy "Galicja" - to aroganckie określenie zaborcze południowej Małopolski nadane przez Austriaków, mające sugerować, że jakoby Galowie tu kiedyś żyli... Co sami w sobie tak samo było aroganckie.
@miroslawsita7062
@miroslawsita7062 7 ай бұрын
Bez przesady..Galicia to takze region w Hiszpanii.
@jerzyurbanski1954
@jerzyurbanski1954 7 ай бұрын
@@miroslawsita7062 do dzisiaj mówią tak o sobie w Krakowie, nie?
@wesolyobibok
@wesolyobibok 29 күн бұрын
@@miroslawsita7062 Nazwa Galicja ma w Hiszpanii jakieś historyczne uzasadnienie, Galicja "nasza" to twór historii Wegier, Austrii , a jeszcze bardziej Rusi (tej pokijowskiej). Mieszkający tam ludzie to Galiczanie , później nazywający sie Ukraińcami. Małopolska, która po zaborach zaczęto nazywać Galicją Zachodnia, to po prostu region Polski, sąsiad Galicji. Teraz tereny historycznej Galicji to kilka województw Zachodniej Ukrainy.
@joannakakolewska6748
@joannakakolewska6748 7 ай бұрын
Luxtorpeda z Kielc do Warszawy jechała półtorej godziny -. Bez 5 minut., a zatrzymywała się w Skarżysku-Kamiennej i Radomiu cenabilwtu była wysoka ale nauczycielka mająca 120 zł pensji mogła sobie pozwolić.
@edwardfafara448
@edwardfafara448 7 ай бұрын
To z jaką prędkością ona jechała 😂
@luthorn
@luthorn 7 ай бұрын
@@edwardfafara448 z predkosia jednego luxu na godzine.
@krystynakrankiewicz7454
@krystynakrankiewicz7454 7 ай бұрын
To był cud bo nie znalazł się żaden umniejszacz który by ten projekt zablokował z czystej nieżyczliwości i zazdrosci
@rafamicoko4459
@rafamicoko4459 7 ай бұрын
Na budowie zawsze pracuję tak samo. Ale zarabiam czasem za mało. Boli mnie to ze nie ważne ile robisz . Tylko wazne gdzie robisz
@MarkoDeLaVoota
@MarkoDeLaVoota 7 ай бұрын
bo wielu pracuje dla korporacji , a praca dla korporacji to to samo jak praca za komuny , korporacje to taka mniejsza komuna
@joannakoakowska8712
@joannakoakowska8712 7 ай бұрын
Dziękuję za materiał..😮😊❤
@piotrusos
@piotrusos Ай бұрын
Wyczuwam pewna analogię do dzisiejszych czasów. Turów skargi do trybunałów, port w Świnoujściu także skargi , CPK, przekop mierzei, udrożnienie Odry ......można więcej wymieniać . Niemcy nie pozwolą Nam się nigdy rozwinąć ekonomicznie......
@czaszaprzeszly371
@czaszaprzeszly371 7 ай бұрын
Na moich 8 prapradziadkow polowa mieszkała w 1918 w ziemiankach (dawny zabór rosyjski), 1/4 kątem w dawnym pruskim, 1/4 miała gospodarstwo i normalną chatę w dawnym pruskim. Ci z ziemianek i kątownicy wyjechali do Niemiec i Francji zarobić na gospodarstwa kupione w latach 30. Tym z dawnego rosyjskiego zelektryfikowano wieś dopiero w 1968 roku (okolice Warty w sieradzkim).
@czaszaprzeszly371
@czaszaprzeszly371 7 ай бұрын
Ich dzieci - moi pradziadkowie kończyli po 4 klasy podstawówki i byli rolnikami. Po wojnie dopiero moi dziadkowie urodzeni w 1945 mieli wykształcenie średnie lub zawodowe. Moja mama rocznik 1970 już wyższe, moje pokolenie po 1990 to już co najmniej średnie, wyższe (mgr), jest też wśród nas już dwóch doktorów (medycyna i WAT). Pytanie czy moi 2xpradziadkowie z ziemianek byli tacy "głupi" czy raczej państwo podłe?
@user-xh7qb3yc7f
@user-xh7qb3yc7f 7 ай бұрын
​@@czaszaprzeszly371jakbyś popatrzył na kraje zachodu to byłoby podobnie. Normą jest, że kiedyś najważniejszy był fach w ręce, a dopiero w ostatnich kilkudziesięciu latach wykształcenie
@zubenelgubenupi
@zubenelgubenupi 6 ай бұрын
@@czaszaprzeszly371 I co? Chwalisz się takim pochodzeniem, czy się żalisz?
@czaszaprzeszly371
@czaszaprzeszly371 6 ай бұрын
@@zubenelgubenupi po prostu pokazuje/opisuje pewne zjawisko. W sumie dotyczy 80% polskich rodzin. Dlaczego kąsasz?
@krzaczkoporzeczka
@krzaczkoporzeczka 7 ай бұрын
Gdyby ten cud nie został przerwany, to dzisiaj szparagi sprowadzalibyśmy z Japonii. 😄
@przeperescu
@przeperescu 7 ай бұрын
Miejmy nadzieję, że nie taki zapominany ten cud!
@MarkoPele
@MarkoPele 7 ай бұрын
Budujmy CPK, to taka Gdynia tamtych czasów.
@89neo
@89neo 6 ай бұрын
​@@MarkoPeletylko, że CPK to tylko samoloty, biorąc pod uwagę mniejszą ilość ropy na rynku + naciski ekologow to tak średnio.
@Gizz-
@Gizz- 7 ай бұрын
fajna forma przedstawienia, pigułka dla osób niedoinformowanych, widzę mocne wzorowanie się na Panu Drewniaku z historii bez cenzury, co jest niewątpliwą zaletą - dobrze, że powstaje seria dla laików, oby nie odbiło się to na "corze" tego kanału
@maciejolejniczak151
@maciejolejniczak151 7 ай бұрын
Co to jest "corze"?
@Gizz-
@Gizz- 7 ай бұрын
@@maciejolejniczak151 od angielskiego słowa Core- w tłumaczeniu na polski traci sens, bo jest to "jądro" - corowi widzowie to tacy, którzy tworzą bazę kanału
@lilyfelinski5520
@lilyfelinski5520 6 ай бұрын
Na p. Drewniaku nie ma co sie wzorcowac. Omija.tematy, ktore z jakiegos powodu SA mu nie na reke. Prosilam go kilka krotnie o zrobienie programu o Wolyniu. Cisza. Nawet teraz w lipcu, gdy mijalo 80 lat tego wydarzenia i mowilo i pisalo sie o tym wszedzie, a na programie histori bez century ani slowa. Przestalam go ogladac. Podobnie moi znajoma. Czy prawdziwy historyk tak postepuje?
@hanskloss7422
@hanskloss7422 7 ай бұрын
Czy budowa Gdyni była sukcesem ? Raczej 2 RP została zmuszona do budowy Gdyni, jedynie z tego powodu że żadnego innego portu na przyznanym Polsce kawałku wybrzeża, nie było. Natomiast fakt że Polska nie dostała Gdańska jedynie z powodu antypolskiej i proniemieckiej polityki starego angielskiego durnia Lloyda Georga, był ...porażką Polski którą musiał wydawać pienądze na bodowe Gdyni. Podobnie sprawa przedstawiała sie z COP-em. Owszem o ile same fabryki były potrzebne to już budowanie w szczerym polu miasta Stalowa Wola było idiotyzmem, bo zbudowanie takiego zakładu obok istniejącego miasta, pozwoliło by obniżyć koszty budowy oraz zapewniło by też pracowników dla zakładu. Także budowanie i rozbudowa zakładów wchodzących w skład COP było spóźnione od 3 do 6 lat. Zresztą po co w ogóle budowano niektóre zakłady jak już te istniejące pracowały na zaledwie 30-40 procent swoich możliwości, co zresztą zresztą powiedział sanacyjnym nastepcom Piłsudskiego, pułkownik Matuszewski mówiąc "Co wy COP-em bedziecie strzelać ?
@P3tru5
@P3tru5 7 ай бұрын
Ten cud ufundował Polsce śląski przemysł. Najmniejsze województwo wypłacało środki stanowiace 90% budżetu państwa.
@jerzyurbanski1954
@jerzyurbanski1954 7 ай бұрын
W dużej części, to prawda, ale mimo wszystko nie tylko. Zagłębie naftowe (Borysław), Zagłębie Staropolskie, Gdynia...
@P3tru5
@P3tru5 7 ай бұрын
@@jerzyurbanski1954 To właśnie te pozostałe 10% 😀
@hanskloss7422
@hanskloss7422 7 ай бұрын
Skąd wziąłeś te 90 procent ??? Na Górnym Śląsku wydobywano co prawda aż 75 procent wegla w Polsce, pozostałe 25 procent wydobywano w Małopolsce. Natomiast całkowite wydobycie wegla odpowiadało zaledwie za ...15 procent polskiego eksportu za granice. Tyle samo pieniedzy do Polskiego budżetu wpływało za ...tranzyt towarów i ludzi pomiedzy Niemcami oraz Prusami przez Pomorze, a wiec również ...15 procent. Tak wiec śląski przemysł miał tak ogromny wpływ do polskiego budżetu jak ...zwykły tranzyt !!! Ponadto aż 30 procent wpływów do budżetu 2 RP stanowiły wpływy z monopoli ....spirytusowego, tytoniowego, zapałczanego, loteryjnego, solnego, telekomunikacyjnego. Wiec przestań pisać bajki jak to niby śląski przemysł zapewniał 90 procent wpływów do budżetu 2 RP.
@WojciechWachniewski-st1zm
@WojciechWachniewski-st1zm 7 ай бұрын
Niestety obok jednego niekwestionowanego sukcesu, Polska jako kraj popełniła na samym początku szereg kardynalnych błędów, za które do dziś ponosi karę. Sukces kraju trwa do dziś, przez obecne władze spychany w dół i na margines - a przecież gdyby nie polskie porty, statki, stocznie i marynarze, to nikt by o Polsce zbyt wiele nie wiedział! 😊🇵🇱🚢
@misiekkania
@misiekkania 7 ай бұрын
Super Materiał!
@wajacek7506
@wajacek7506 7 ай бұрын
Jasny i wizjonerski cel, który porywa i budzi entuzjazm, dobry projekt i organizacja, ciężka praca i współdziałanie - oto przepis na cud.
@4dyskvier-wk1pn
@4dyskvier-wk1pn 6 ай бұрын
Pamiętam jak kiedyś rozmawiałem z moim dziadkiem który urodził się w 21 - Zapytałem go o to Jakie były reakcje Polaków po Ataku niemieckim Odpowiedział mi to były inne czasy nie zastanawialiśmy się, to było oczywiste, kochaliśmy mimo wszystko Polskę , bo to była nasza Polska i nikt nie mógł nam wtedy pluć w twarz na naszym terenie jak za Zaborów za to że byliśmy Polakami…
@djstirlitz
@djstirlitz 6 ай бұрын
Cud nad Wisłą to żaden cud.
@Polexitnatychmiast
@Polexitnatychmiast 6 ай бұрын
Budowa/likwidacja portów morskich czy lotniczych oraz kierunki geograficzne budowanych szlaków komunikacji/transportu … świadczą o prawdziwych intencjach rządu i jego faktycznej trosce lub braku troski! …o kraj.
@dariusznewill7354
@dariusznewill7354 6 ай бұрын
Dzięki za interesujący materiał, dziękuję*☝️🖐️
@JerzyT74
@JerzyT74 7 ай бұрын
Ten film powinien być wpisany jako obowiązkowa pozycja na lekcji historii.
@MuzeumHistoriiPolski
@MuzeumHistoriiPolski 7 ай бұрын
Świetny pomysł!
@pogrzebanybunkier378
@pogrzebanybunkier378 7 ай бұрын
Powiedziałbym, że nie obowiązkowa, ale zalecana :p
@Greg-zr5rf
@Greg-zr5rf 7 ай бұрын
Powinno się pisać i mówić o prawdziwej II RP. Oblicze kraju Piłsudskiego nie było za fajne. Coś może o Berezie Kartuskiej.
@JerzyT74
@JerzyT74 7 ай бұрын
Zgadzam się jak najbardziej. Temat dotyczył jednak sukcesu gospodarczego i przyjętej strategii. Brakło rozwiązań dla wsi i szkolnictwa. Pogłębiające się podziały społeczne, powszechna bieda na kresach, dały późniejszy upust nienawiści i umożliwiła komunistom dojście do władzy.
@Greg-zr5rf
@Greg-zr5rf 7 ай бұрын
@@JerzyT74 Głupota i fatalne rządy Sanacji doprowadziły do tego że komuniści doszli do władzy.
@Eryknord18
@Eryknord18 4 ай бұрын
Powinno to dać domyślenia krytykom Polskiej Amii1939 roku. Nie mając praktycznie gospodarki która była dopiero odbudowywana, biedne wtedy Polskie Państwo było w stanie wystawić prawie milionową armię, jedną z największych wtedy w europie. To był ogromny wysiłek i znak że Polska bardzo szybko się odbudowywuje. Zapomina się że byliśmy młodym państwem. Widzi się tylko słabość Armii Polskiej, to niesprawiedliwe. Owszem popełniono w 1939 błędyw dowodzeniu lecz armię jak na nasze wtedy możliwości mieliśmy silną a porównywanie jej do armii niemieckiej jest bez sensu z wielu powodów.
@natka9524
@natka9524 7 ай бұрын
W Gdyni cud, a na wsiach bieda, że aż piszczało 😔
@jerzyurbanski1954
@jerzyurbanski1954 7 ай бұрын
Bez przesady, po tylu latach wojny wszystkim było trudno!
@przeperescu
@przeperescu 7 ай бұрын
Można o tym posłuchać w jednym z wcześniejszych podkastów MHP
@Saint0076
@Saint0076 7 ай бұрын
Gdynia dla Polski to było wtedy mus have - Okno na świat. Nic dziwnego że ładowano tam kasę.
@lasam265
@lasam265 7 ай бұрын
A czy biedę mentalną, że aż piszczy, zadowoliłoby doczekanie do 20’17 ?
@Bugslick
@Bugslick 7 ай бұрын
Dokladnie, elita pomiatala mieszkancami wsi. Oni mieli tylko pracowac na swoich Panow. Najlepiej przekonali sie o tym mieszkancy bylego zaboru pruskiego, ktorych poziom zycia w 2 RP znacznie sie pogorszyl. Ogolnie lata 20ste byle o tyle dobre, ze 2RP korzystala z infrastruktury i przemyslu odebranej niemcom. W latach 30stych produkcja przemyslowa spadala, bo niemodernizowane zaklady tracily moce produkcyjna a jakosc produktow spadala.
@lukskywalker6182
@lukskywalker6182 6 ай бұрын
Aż mną poruszyło
@polskinacjonalista9134
@polskinacjonalista9134 7 ай бұрын
Kłamstwo już na samym początku. Niepodległość Polska odzyskała 7 października 1918 roku, jako Królestwo Polskie, a 11 listopada Piłsudski przejął wpływy w Radzie Regeneracyjnej i zniszczył Królestwo powołując republikę. Na Króla Polski miał być mianowany Wielki Książę Habsburg Karol Stefan, który ogłosił Polskość rodziny.
@marvju209
@marvju209 7 ай бұрын
Chamstwo już pierwszym słowie
@polskinacjonalista9134
@polskinacjonalista9134 7 ай бұрын
@@marvju209 że co??
@elzbietajanosz2452
@elzbietajanosz2452 7 ай бұрын
​@@marvju209"Transformację ustrojową w Polsce zaprojektował z ramienia Departamentu Stanu Daniel Fried, który o sobie mówił: „Jestem małym żydkiem z Galicji”. Zapytajmy zatem: Dlaczego wojna jest w interesie rządzących w USA skomunizowanych „żydków z Galicji”? Dlaczego nacjonalista żydowski stał się nacjonalistą ukraińskim? Dlaczego neonazistom nie przeszkadzają Żydzi, a Żydom nie przeszkadzają neonaziści? Dlaczego sowieckiemu żydkowi Zełenskiemu nie przeszkadzają pomniki nazistowskich kolaborantów? A może chodzi o coś całkiem prozaicznego? Z polskiego doświadczenia wiemy, że gdy chodzi o „interes” gotowi są nawet na kolaborację ze swoimi katami." ⬇️⬇️⬇️ tinyurl.com/yp9fzw67 #ToNieNaszaWojna #StopUkrainizacjiPolski #StopBanderyzacjiPolskiejRacjiStanu #ŻadnychWojenZaUSrael
@Artjes
@Artjes Ай бұрын
To prawda, że Karol Stefan miał być mianowany na króla tylko , że to królestwo miało być zależne od Austro-Węgier i Niemiec.
@mateuszos1782
@mateuszos1782 6 ай бұрын
Bardzo lubię historię i twój kanał jest warty uwagi. Opowiadasz bardzo ciekawie i nie nudzisz ,a to bardzo ważne.Pozdrawiam
@mariasommer1469
@mariasommer1469 6 ай бұрын
Ta wolność nie jest dana na zawsze....to są słowa mądrego człowieka......już były 4 rozbiory Polski
@SlawnyC79
@SlawnyC79 7 ай бұрын
Luxtorpeda to austryjackia konstrukcja, a rekord został pobity specjalnym przejazdem poza rozkładem
@hanskloss7422
@hanskloss7422 7 ай бұрын
Luxtorpeda została zbudowana na bazie pojazdu kupionego w Austrii, ale w polskich zakładach, tak samo jak czołg 7TP powstał na bazie czołgu Vickers kupionego w Anglii. Natomiast reszta sie zgadza.
@hwz1419
@hwz1419 7 ай бұрын
Przemysł kolejowy był tak efektywny że w 1939 roku polska miała mniej lokomotyw i wagonów niż w 1930. Polska Kolej miała trudności z wypełnieniem planu transportów kolejowych wojska podczas mobilizacji.
@WOJCIECHKOLAKOWSKI
@WOJCIECHKOLAKOWSKI 6 ай бұрын
Super ciekawy materiał!
@Batmax192
@Batmax192 Ай бұрын
tak tak, Centralny Port Lotniczy jest nam do niczego niepotrzebny... I wojsko też wcale nie, mamy przecież Bundeswerę....
@krystynakrankiewicz7454
@krystynakrankiewicz7454 7 ай бұрын
Tragedia było ze wielu złodziei nie było karanych
@danutakuzniciusz4564
@danutakuzniciusz4564 7 ай бұрын
Krystynakrankiewicz7454 Ten fakt nadal aktualny.
@unohas
@unohas 7 ай бұрын
Świetny materiał.
@rafalkaminski6389
@rafalkaminski6389 7 ай бұрын
Moralne sukcesy i zwyciestwa to cos czego potrzebuja wszyscy polacy :)
@sawomirromandoraczynski-gk5nb
@sawomirromandoraczynski-gk5nb 7 ай бұрын
Raczej Polacy!
@asz3222
@asz3222 7 ай бұрын
ja bym wolał realne, a nie moralne
@jerzyurbanski1954
@jerzyurbanski1954 7 ай бұрын
Niezmiennie od wieków :)
@miroslawsita7062
@miroslawsita7062 7 ай бұрын
Pogratulowac..." moralne " z duzej litery a Polacy " z malej.
@jkarpin7
@jkarpin7 6 ай бұрын
Pierw sponiewierali oprawcy szlachta całe potężne państwo ,upodlili naród ,doprowadzili do rozbiorów . Potem tu robolu odbuduj dla nas szlachty wszystko ,a ja pan ponownie wszystko doprowadzę do ruiny ,abyś znowu miał co robić . I teraz historia zatacza nowe kręgi...
@casimirus2397
@casimirus2397 7 ай бұрын
Sukcesu nie zawdzięczamy tylko sobie. Gdyby nie pomoc francuska w 1919 i 1920 to prawdopodobnie byśmy nie wygrali z bolszewikami. Francja była naszym najważniejszym sojusznikiem i bez jej pożyczek czy to z lat 20 tych czy 1931 czy 1936 to bylibyśmy w jeszcze gorszym położeniu.
@seszip1948
@seszip1948 7 ай бұрын
Nie przesadzaj z tą francuską pomocą
@dominikwachowski4015
@dominikwachowski4015 7 ай бұрын
​@@seszip1948na co nam pomoc w okresie międzywojennym skoro w 1939 roku jakoś odwagi zaatakować nie mieli
@rafalkaminski6389
@rafalkaminski6389 7 ай бұрын
Jeszcze Węgrzy pomogli z uzbrojeniem
@anitahons
@anitahons 7 ай бұрын
Taaa....Pomoc Francji udzielana Polsce służyła de facto wyłącznie osłabieniu Niemiec. Video działania na Górnym Śląsku, gdzie skrajna stronniczość Francuzów doprowadzila do ograbienia II Rzeszy ze Wschodu Górnego Śląska. Dodajmy Francuzi nie robili tego tylko w celu upokorzenia Niemców. Za pomoc w kradzieży trzeba było Francji słono zapłacić - vide Spółka Skarbofem
@anitahons
@anitahons 7 ай бұрын
Literówki - vide i SkarbofeRm
@hwz1419
@hwz1419 7 ай бұрын
Melchior oczywiście kłamie. Nowoczesne to było kilka budynków w Śródmieściu. Śródmieście zostało otoczone slamsami czyli domkami zbudowanymi z byle czego bez wody, kanalizacji prąd. Nieprzypadkowo nosiły nazwy Meksyk , Pekin itd.
@TomaszZych-gn1yy
@TomaszZych-gn1yy 6 ай бұрын
i tak do dzis w chlewie obesranym
@marcin789456
@marcin789456 Ай бұрын
CPK jest podobnym skokiem co Gdynia. Tylko niestety politycy wzięli go na swój cel.
@piotrklejnowski7563
@piotrklejnowski7563 7 ай бұрын
Coś za dużo tych wojen u nas. Ciekawe to.
@jerzyurbanski1954
@jerzyurbanski1954 7 ай бұрын
Wystarczy spojrzeć na to jakich mamy sąsiadów. To wiele wyjaśnia, niestety
@piotrklejnowski7563
@piotrklejnowski7563 7 ай бұрын
@@jerzyurbanski1954 A może my nie umiemy rozmawiać, negocjować I dogadywać się.
@przeperescu
@przeperescu 7 ай бұрын
@@piotrklejnowski7563 czasem nie da się negocjować z ludźmi, którzy chcą podpalić Twój dom
@rafalkaminski6389
@rafalkaminski6389 7 ай бұрын
To przez sąsiadów
@piotrklejnowski7563
@piotrklejnowski7563 7 ай бұрын
@@rafalkaminski6389 My dobrzy,wszyscy sąsiedzi źli. Ciekawe to.
@Lechoslowianin
@Lechoslowianin 7 ай бұрын
Jak wyglądały rządy w II RP bardzo dobrze pokazuje film "Kariera Nikodema Dyzmy" W miastach parady wojskowe, a wokół nędza i bezrobocie
@jerzyurbanski1954
@jerzyurbanski1954 7 ай бұрын
To jest część prawdy, ale tylko część.
@adamdrzewiecki8643
@adamdrzewiecki8643 7 ай бұрын
Dzban niedouczony jesteś. Zobacz z jakiego miejsca startowali. Darmozjady są wszędzie i w każdej epoce
@michakalinowski4865
@michakalinowski4865 6 ай бұрын
To jest cała prawda 2 Rzeczpospolita to syf brud i ubóstwo to wielkie majątki ziemskie i niesamowity głod ziemi wśród chłopów , żeby zobrazować jak było tragicznie źle niech posłuży przykład z mojego regionu wtedy najbardziej zaawansowanego cywilizacyjnie czyli Wielkopolski . Było tak " dobrze " że dziesiątki jak nie setki tysięcy byłych powstańców Wielkopolskich jechało do pracy w kopalniach Westfalii by móc utrzymać rodzinę , a jeszcze kilka lat wcześniej z tymi samymi Niemcami walczyli w powstaniu wielkopolskim Dodajmy do tego nieudolne rządy sanacji w której stanowiska otrzymywano na zasadzie tępy ale wierny Dla 90 proc Polaków życie w 2 Rzeczpospolitej to była ciągła walka o byt
@zubenelgubenupi
@zubenelgubenupi 6 ай бұрын
Ten film był na podstawie książki, której autor napisał ten paszkwil i karykaturę z zemsty za to, że kiedyś dostał po pysku od oficera, którego obraził.
@Lechoslowianin
@Lechoslowianin 6 ай бұрын
@@zubenelgubenupi To obejrzyj "Sól ziemi czarnej" lub "Pamiątka z celulozy", to też paszkwile?
@jadwigakabbedijk8454
@jadwigakabbedijk8454 3 ай бұрын
Dziekuje Nieznana historia .emigrantka
@pablonylos8022
@pablonylos8022 6 ай бұрын
Dzięki za napisy pl. 👍
@paweldebek2813
@paweldebek2813 7 ай бұрын
A może szkoda, że zamach się nie udał.
@lasam265
@lasam265 7 ай бұрын
Super
@KrystynaWozniak-os2jp
@KrystynaWozniak-os2jp 8 күн бұрын
Bylo dobrze, ponieważ rządzili Polacy! A obecnie jest kto u steru?
@radekpietka6483
@radekpietka6483 7 ай бұрын
O ile było połączenie między Ostrówie Wielkopolskim i Kaliszem
@stanisawpobog362
@stanisawpobog362 7 ай бұрын
To był cud i przed Polską była świetlana przyszłość i to bez unijnych dotacji. II R.P. była na 5 miejscu w Europie pod względem ilości zgłaszanych rocznie patentów naukowych, III R.P. jest na 26 miejscu pod tym względem. II R.P. była obok III Rzeszy Niemieckiej i Wielkiej Brytani na 3 miejscu pod względem prac nad samolotami odrzutowymi. W 1940 r. miał być nadawany sygnał ciągły telewizji w Polsce. W 1939 r. prowadzono prace wykończeniowe nad dworcem kolejowym Warszawa Główna i pocztowym dworcem kolejowym, oba budynki posiadały na dachach lądowiska dla helikopterów, pierwsze helikoptery zostały urzyte podczas II Wojny, a cywilne były rejestrowane od 1947 r. Polski inżynier Jerzy Dąbrowski konstruktor Łosia był wraz Wenerem von Braunem twórcą NASA. 1 złoty polski kosztował 2 reichs marki.
@luthorn
@luthorn 7 ай бұрын
Polacy zawsze byli kreatywni: Kopernik, Curie, Lukasiewicz, Banach, Sierpinski, Ulam itd mozna wymieniac. Niestety lezymy na styku kultur stepow Azji i Imperium Rzymskiego (terytorium Polski jest maksymalnym zasiegiem tych kultur) a wiec politycznie jestesmy jedna noga tu i tam, a wiec caly czas sily polityczne ciagna nas w przeciwnych kierunkachi w tym jest problem.
@wesolyobibok
@wesolyobibok 29 күн бұрын
"W 1940 r. miał być nadawany sygnał ciągły telewizji w Polsce." I pewnie dostępny w całym kraju. Również koło Rzeszowa , gdzie mój dziadek słuchał radia na słuchawkach i cała wieś mu zazdrościła.
@stanisawpobog362
@stanisawpobog362 25 күн бұрын
@@wesolyobibok Tak w całej Polsce, a Pana wiedza historyczna jest taka jak większości Polaków czyli na poziomie wytycznych wydziału propagandy KC PZPR i sowieckiego NKWD, czyli Polacy to zacofane matoły które mają nic nie wiedzieć, niczego nie konstruować, nie zgłaszać nowych patentów naukowych z zacofaną kulturą i mentalnością którymi łatwo się steruje i którym można każdą ciemnotę wcisnąć i takim narodem są Poalcy.
@leszekbarys
@leszekbarys 7 ай бұрын
"zapomniany polski cud" - ja mam nadzieję że kiedyś będą tak pisać o CPK, jeśli jakaś głupia partia będąca u sterów nie zlikwiduje projektu.
@jerzyurbanski1954
@jerzyurbanski1954 7 ай бұрын
CPK to wielka nadzieja na konkurencyjną gospodarkę w naszej części Europy. Zupełnie tak jak w Gdyni
@leszekbarys
@leszekbarys 7 ай бұрын
@@jerzyurbanski1954 Zgadzam się w 100%. To szansa jakiej nie było od budowy, jak Pan powiedział właśnie Portu wraz z powstaniem Gdyni i COP-u. Ta inwestycja razem z rozbudową kolei wielkich prędkości da naszemu krajowi kopa jakiego nie było od prawie 100 lat
@rfvvfr6666
@rfvvfr6666 7 ай бұрын
@@jerzyurbanski1954 to prawie jak huta Katowice
@rfvvfr6666
@rfvvfr6666 7 ай бұрын
w tvpis już tak o nim piszą
@matyjaszmatyszek3206
@matyjaszmatyszek3206 7 ай бұрын
@@leszekbarys Po przekopaniu Mierzei Wiślanej już nic nam więcej nie potrzeba. Ten przekop otworzył oczy niedowiarkom i wyniósł Polskę na wyżyny.
@rafalkaminski6389
@rafalkaminski6389 7 ай бұрын
Spoko, tylko ten cud mial swoja cene
@jerzyurbanski1954
@jerzyurbanski1954 7 ай бұрын
Wysoką, ale wymierną.
@Greg-zr5rf
@Greg-zr5rf 7 ай бұрын
Zbrodnie sanacji i to jak sanacja traktowała swoich przeciwników politycznych o tym zróbcie program. Kraj nieprzyjazny Polakom rządzony przez tumana Piłsudskiego i jego świtę. Nie było jakichkolwiek podstaw ku temu aby II RP mogła istnieć. Druga wojna światowa tylko przyspieszyła rozpad tego dzikiego tworu Sanacji.
@jerzyurbanski1954
@jerzyurbanski1954 7 ай бұрын
Dziki twór sanacji? Może jeszcze bękart Traktatu Wersalskiego?
@Greg-zr5rf
@Greg-zr5rf 7 ай бұрын
@@jerzyurbanski1954 Tak kraj absurdu i niepohamowanej biurokracji. Kraj który nie dba o obywatela nie zasługuje na to żeby istnieć. Zdecydowanie wolałbym żyć pod zaborem pruskim niż w Polsce Piłsudskiego.
@jerzyurbanski1954
@jerzyurbanski1954 7 ай бұрын
@@Greg-zr5rf no to gratuluję, wolna wola.
@Greg-zr5rf
@Greg-zr5rf 7 ай бұрын
@@jerzyurbanski1954 Nie wolna wola ale wiedza:) nie posiadacz żadnych argumentów na obronę Sanacyjnej II RP :)
@vvvessel
@vvvessel 7 ай бұрын
Granice nie są zamknięte. Jesteś w Unii. Hamburg czeka 😛@@Greg-zr5rf
@maciejziemianin6926
@maciejziemianin6926 7 ай бұрын
wszystko fajnie - tylko z tego sukcesu korzystal niewielki % obywateli . wiekszosc zyla w ciezkiej biedzie i nie miala z tego absolutnie nic.
@przeperescu
@przeperescu 7 ай бұрын
Tak to niestety bywa, że tylko elita konsumuje
@jerzyurbanski1954
@jerzyurbanski1954 7 ай бұрын
Nic z tego nie miała? Mogła się uczyć po polsku, kultywować tożsamość, żyć we własnym państwie. Szanujmy to
@Saint0076
@Saint0076 7 ай бұрын
@@jerzyurbanski1954 moralnie kulturowo oczywiście lepiej żyć we własnym państwie niż obcym. Gospodarczo i pod względem poziomu życia już tak różowo nie było.
@matyjaszmatyszek3206
@matyjaszmatyszek3206 7 ай бұрын
@@jerzyurbanski1954 I mogła wyemigrować do Ameryki bezpośrednio a nie przez Hamburg.
@atajzur2980
@atajzur2980 7 ай бұрын
​​@@jerzyurbanski1954a na co ci ta kultura i nauka po polsku jak mieszkasz w biedzie i głosujesz w domku pokrytym strzrcha bez toalety
@michalp.1484
@michalp.1484 7 ай бұрын
ten film pokazuje jak wybór ludzi według klucza umiejętności i talentu może kraj podnieść z ruiny - mijające rządy PiSu pokazały jak wybór ludzi według klucza partyjego potrafią kraj do ruiny doprowadzić. Ludzie wybrani według lojalności a nie umiejętności nie potrafią nawet dobrze properującej stadniny utrzymać w porządnym stanie a co dopiero całego kraju
@hanskloss7422
@hanskloss7422 7 ай бұрын
2 RP do ruiny doprowadzili właśnie ludzie z klucza partyjnego których wypromował dyktator Piłsudski. Żeby to byli chociaż mądrzy ludzie, ale gdzie tam wszyscy członkowie rządzącej sanacji byli powoływani na zasadzie "bierny, mierny ale wierny". Natomiast sanacja Piłsudskiego już od czasu jego puczy wojskowego do roku 1939 budowała w Polsce Socjalizm i to dlatego rządy komunistów po roku 1945 tak łatwo sie w Polsce przyjeły.
@zubenelgubenupi
@zubenelgubenupi 6 ай бұрын
Przez osiem lat rządów Pisu wybudowano w Polsce więcej dróg, lotnisk, terminali portowych i linii kolejowych, niż przez wcześniejsze 50 lat. Zobaczymy jak się pod tym względem popisze Platforma z przybudówkami.
@Artjes
@Artjes Ай бұрын
​​@@zubenelgubenupiza PO oddano 2118 km , a za PIS 2068 km. A teraz sobie policz jak zadłużyliśmy się za PO a jak za PiS.
@wesolyobibok
@wesolyobibok 29 күн бұрын
@@zubenelgubenupi Dobry żart!
@bartekr5372
@bartekr5372 7 ай бұрын
Zamiast stawiać za przykład ludzi jak Kwiatkowski albo Cegielski promuje się wiecznie jakiegoś powstańca albo partyzanta?
@tomaszmarud6736
@tomaszmarud6736 7 ай бұрын
A kto stawał na barykadzie by swoje życie oddać za chęć zmiany statusu qwo? Może więcej szacunku właśnie dla tych powstańców i ludzi prostych?
@doricioccoloni7672
@doricioccoloni7672 7 ай бұрын
Boże chron Polskę ❤
@ukaszm.s9268
@ukaszm.s9268 7 ай бұрын
Tego samego inni proszą o to samo i z nim na języku wysyłają na front ludzi, na ten czas wyłączając pkt. 5 dekalogu.
@hwz1419
@hwz1419 7 ай бұрын
Zamiast kolejnych Luxtorped potrzeba było więcej lokomotyw towarowych i wagonów.
@miroslawsita7062
@miroslawsita7062 7 ай бұрын
Fajnie byly one opisane w ksiazkach,: Znaczy kapitan i Szaman morski.
@AdamLulewicz-yd4jf
@AdamLulewicz-yd4jf 4 ай бұрын
Minęło 100 lat i mamy pozew o port w Świnoujściu
@andrzejk5506
@andrzejk5506 7 ай бұрын
Mam nadzieję , że CPK będziędzie tym samym co Gdynia w II RP.
@misuszatek8086
@misuszatek8086 7 ай бұрын
Ja mam nadzieję, że CPK (w obecnej sytuacji politycznej) w ogóle będzie.
@jnk777
@jnk777 7 ай бұрын
Kierwiński zapowiedział, że nie będzie CPK ;(
@zubenelgubenupi
@zubenelgubenupi 6 ай бұрын
Nie będzie, bo platfusy wszystko spieprzą.
@marvju209
@marvju209 7 ай бұрын
Widzę, że i ten kanał opadły trolle 🤔. Jesteście ważni 😊
@kibicut5649
@kibicut5649 7 ай бұрын
Widzę że trzeba się dokształcić a nie łykać jak pelikan pierdoły jak to fajnie się żyło za 2RP.
@Artjes
@Artjes Ай бұрын
​@@kibicut5649a kto tu mówi,, że fajnie było? Widzę, że trzeba słuchać i czytać ze zrozumieniem, a nie wszystko krytykować.
@andrzejandrzej1109
@andrzejandrzej1109 7 ай бұрын
No nie wiem... lewostronny ruch pociągów😂 toż to cud
@Marcoantonio-jr7wo
@Marcoantonio-jr7wo 7 ай бұрын
2 rp ciągle trwa i ma ciągłość konstytucyjną i prezydencka .Prezydent Potocki ciągle działa a nawet wydaje dokumenty suwerenax2 rp 1☝️☝️☝️
@panikrystyna1
@panikrystyna1 7 ай бұрын
😀
@maxymilianstepien3431
@maxymilianstepien3431 6 ай бұрын
✌💪✊👊
@janantoni3604
@janantoni3604 6 ай бұрын
Za malo bylp takich panow jak pan Kwiatkowski i Cegielski.
@jacekkrasnodebski5858
@jacekkrasnodebski5858 6 ай бұрын
Wszystko fajnie ale nie wspomniał Pan o kosztach interwencjonizmu państwowego , o upadku przedsiębiorstw i rolnictwa. To budowa Gdyni(mojego ukochanego miasta) oraz budowa COPu były jedną z przyczyn upadku 2 RP we wrześniu 1939 ze względu na koszty jakie generuje budowanie przez państwo. A państwo to nie firma. Gdyby na dozbrojenie armii i jej unowocześnienie przeznaczono połowę tej kasy co na Gdynię i COP to ta kampania wrześniowa inaczej by wyglądała. Kiedyś to liczyłem. Ceny uzbrojenia pozyskałem na koniec roku 1938. Wyszło na to że moglibyśmy mieć nie 2 brygady pancerno motorowe ale przynajmniej 2 dywizje pancerne - czołg klasy 7 TP. Około 1000 samolotów - klasy Spitfre, a 30 dywizji piechoty można by było zmotoryzować, doposażyć w broń ppanc i podwoić liczbę broni plot.
@Batmax192
@Batmax192 Ай бұрын
gdybyś wiedział, że się przewrócisz to być się położył... Przypomnij sobie to co sam napisałeś, gdy kolejnym razem będziesz leżał w grząskim błotku... Aha, zrób nam przyjemność i leć do jasnowidza, dowiedz się jaka będzie pogoda na majówkę, bo nawet na tydzień do przodu nie wiemy na 100 % jak to się poukłada...
@rafalkaminski6389
@rafalkaminski6389 7 ай бұрын
Teraz mamy przekop mierzei wislanej i cpk 😅
@romanwrobel1694
@romanwrobel1694 7 ай бұрын
Przekop, który jest wspaniałym symbolem 😂
@robvandermolen6767
@robvandermolen6767 7 ай бұрын
Może pora się zastanowić, dlaczego Polacy są ciągle hamowani w rozwoju, tylko łeb wystawimy powyżej poziomu szamba, zaraz jakieś powstanie, wojenki, czy stan wojenny..? Rozumu życzę i pobudka
@maciejwietrzyk2363
@maciejwietrzyk2363 6 ай бұрын
Btw. Zakłady Azotowe nie powstały w żadnych Mościskach, tylko w Mościcach a tak na prawdę to w Świerczkowie, który przemianowano na Mościce aby połechtać próżność I. Mościckiego.
@MuzeumHistoriiPolski
@MuzeumHistoriiPolski 6 ай бұрын
Tak jest. Dzięki za komentarz.
@ryszardtrojnar9159
@ryszardtrojnar9159 7 ай бұрын
Tutaj spoczywa ,,,Arka Przymierza,,,,,.
@user-dx9tj7lw5y
@user-dx9tj7lw5y 7 ай бұрын
Opinia o Polsce , jaka musi być ,Eugeniusza Kwiatkowskiego , obowiazuje do dzisiaj .
@TomsonDesign.
@TomsonDesign. 6 ай бұрын
Ciekawe
@Saint0076
@Saint0076 7 ай бұрын
Czy ja wiem czy taki wielki cud ? Z jednej strony odrodzone państwo po 120 latach niewoli zszyte z 3 odrębnych organizmów wykorzystywanych przez zaborców, zniszczenia i rabunkowa eksploatacja podczas I wojny światowej, wojna z sowietami, później wojna celna z największym partnerem handlowym czyli Niemcami, wielki kryzys który mocno dotknął kraj ze względu na odpływ kapitału do krajów pochodzenia, ogromne budżetowe wydatki na wojsko (które można powiedzieć że były koniecznością ale nie przekładały się na jakość armii). Z drugiej strony produkcja przemysłowa na ziemiach polskich w 1938 była taka sama jak w przed I wojną a wzrost PKB średnio był na poziomie 2-3 procent czyli stosunkowo mało jak na gospodarkę rozwijającą się. Nadmiernie rozbudowany interwencjonizm państwowy i etatyzm w połączeniu z wielkimi wydatkami na wojsko to był przepis na katastrofę (podobnie jak w hitlerowskich Niemczech) tyle że Hitler wcześniej wywołał wojnę. Trudno ocenić czy II RP to był sukces czy porażka.
@jerzyurbanski1954
@jerzyurbanski1954 7 ай бұрын
Nietrudno. To był sukces, bo udało się państwo odbudować, wychować pokolenie, które spowodowało że polskość nie zniknęła w odmętach totalitarnego oceanu. Czy to naprawdę takie trudne do pojęcia?
@rfvvfr6666
@rfvvfr6666 7 ай бұрын
@@jerzyurbanski1954 "bo udało się państwo odbudować" stworzenie państwa to żaden sukces Litwa, Łotw, Estonia, Czechosłowacja, Węgry te wszystkie państwa też się odbudowały w tym czasie oraz osiągnęły znacznie lepsze wyniki gospodarcze.
@RedoEJL
@RedoEJL 6 ай бұрын
Interesujący odcinek choć wolałbym aby o cudach rozmawiać na religii a nie historii. Ponadto te "zwycięstwa moralne" włóżmy między bajki dla dzieci, a w rozmowach dorosłych mówmy o faktycznych sukcesach i nie bójmy się wskazywać porażek by na przyszłość móc wyciągać prawdziwe wnioski.
@Peter13484
@Peter13484 6 ай бұрын
czemu dopiero teraz taki kanał polska jest wielka i Polacy squadron 303
@hwz1419
@hwz1419 7 ай бұрын
Pogoń? Pan raczy żartowac. Zostaliśmy zdublowani.
@MsMiklosa
@MsMiklosa 6 ай бұрын
‼️PROSIMY O ANGIELSKIE NAPISY‼️
@krzysztofdowgiert1094
@krzysztofdowgiert1094 7 ай бұрын
Z cudem to trochę przesada, co pokazał wrzesień 1939r Gdyby politycy mieli więcej wyobraźni, wyciągali wnioski z poprzednich wojen, dużo lepiej przygotowali by kraj, na to co od lat było wiadomym, że nadejdzie #wojna
@jerzyurbanski1954
@jerzyurbanski1954 7 ай бұрын
Jak się spojrzy na to że Polska wydawała na armię 1,2 mld w roku budżetowym 1938/1939, to widać że więcej się wydawać nie dało. Co można było zrobić więcej?
@krzysztofdowgiert1094
@krzysztofdowgiert1094 7 ай бұрын
@@jerzyurbanski1954 inaczej ustawić przemysł, bardziej pod produkcję zbrojeniową, zwiększyć stan armi, nie siać wśród żołnierzy i ludności cywilnej propagandy, iż sojusz nam wystarczy. Miałem przodków w tamtym czasie w wojsku. Duża część kadry dowodczej była świadoma, że wojna wybuchnie, a Francja zbudowała linię maginota, anglia nie miała praktycznie armi lądowej Jak mieli nam pomóc?
@jaroslaw8722
@jaroslaw8722 7 ай бұрын
@paweldebek2813
@paweldebek2813 7 ай бұрын
Interwencjonizm ... nowoczesne państwo z pięknym komunizmem. Wypisz wymaluj PiS.
@rafalkaminski6389
@rafalkaminski6389 7 ай бұрын
Sanacja to wzór dla Kaczyńskiego, on się tym jara :)
@Greg-zr5rf
@Greg-zr5rf 7 ай бұрын
Akurat PIS prowadzi politykę Sanacji. Czas uświadomić sobie że głównym celem sędziów ,prokuratorów ,Policji w latach 1926-1939 nie była wcale służba na rzecz społeczeństwa lecz trzymanie tego społeczeństwa za mordę na rozkaz właścicieli państwa. Dlaczego Polacy mają manie gloryfikowania i chełpienia bandytów i zdrajców??? zawsze mnie to zastanawiało.
@piotrkaczmarek1100
@piotrkaczmarek1100 7 ай бұрын
W moim przypadku 146 lat ,wiec trochę przybliżcie historię , bo młodzież coraz głupsza :-)
@wojtekziemniak4084
@wojtekziemniak4084 6 ай бұрын
Zaklady Azotowe w Mościcach koło Tarnowa a nie Mościskach. Mościska są pod Przemyślem.
@KitkacyJones
@KitkacyJones 7 ай бұрын
I co, wygraliśmy? „Cud”…
@ricardomatuszewski2835
@ricardomatuszewski2835 7 ай бұрын
temat do dyskusji ; drogi ekspresowe ( muszą dać miejsce dla lokalnych małych biznesów'' dla regionalnej kuchni '' dla regionalnego rzemiosła'' kultury i sztuki itp .. dla podróżnych okazja by zapoznać się z bogactwem i różnorodnością Regionów i zajrzenia głębiej '' szansa na nowe kontakty kulturalne, gospodarcze itp. Międzynarodowe kołchozy będą wciskać towary międzynarodowych kołchozów- a to nie jest prawdziwa Polska........ w Hiszpanii takie zlekceważenie potrzeby zarobiania na życie przez lokalną społeczność skończyło się biedą i wyludnieniem. Nawet w tv mają o tym cykliczny program ''pusta Hiszpania''
@user-rs6xw1it7i
@user-rs6xw1it7i 7 ай бұрын
A co z Powstaniem Wielkopolskim? Typowa perspektywa z Wwy.
@jerzyurbanski1954
@jerzyurbanski1954 7 ай бұрын
A co ma Powstanie Wielkopolskie do Gdyni?
@misiubisi.4486
@misiubisi.4486 7 ай бұрын
Komentarz
@mirekptak8076
@mirekptak8076 7 ай бұрын
No coz juz ma wstępie male przekłamanie. Polska jako organ państwowy powstał kilka miesięcy wcześniej. Rada regencyjna stworzyła zręby państwowości a pod naciskiem Piłsudskiego przekazano mu władze absolutną jako naczelnikowi państwa. Za 2 RP 11 listopada na wniosek Piłsudskiego ustanowiono święto odrodzenia Polski. 5:53
@jerzyurbanski1954
@jerzyurbanski1954 7 ай бұрын
A kiedy dziś obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości?
@mirekptak8076
@mirekptak8076 7 ай бұрын
@@jerzyurbanski1954 sejm 3 RP uchwalił datę 11.11.
@hallc1412
@hallc1412 7 ай бұрын
Czy nikt nie widzi podobieństwa z obecnym czasem ?
@przeperescu
@przeperescu 7 ай бұрын
A gdzie konkretnie je widać?
@jerzyurbanski1954
@jerzyurbanski1954 7 ай бұрын
@@przeperescu Widać widać, tylko trzeba chcieć dostrzec!
@natka9524
@natka9524 7 ай бұрын
Nie
@Saint0076
@Saint0076 7 ай бұрын
Pis to taka sanacja bis. Zresztą to widać po materiałach w TVP i bezgranicznej miłości do tamtych czasów. Podobnie jak wtedy hasła o silnej i mocarstwowej Polsce ale jak przyszło co do czego to pierwsi uciekali przez Zaleszczyki. Gospodarczo podobnie duży nacisk na etatyzm i interwencjonizm państwowy tyle że sanacja nie rozdawała tyle socjalu żeby kupić sobie głosy (bo nie musiała).
@Embrod
@Embrod 6 ай бұрын
2:40 na szczęście? Piłsudski i jego akolici zmarnowali wszystko. 13:25 no i to tłumaczy, dlaczego tak słabo poszło - skoro to akolita ww, zwolennik interwencjonizm-etatyzmu był na czele. 18:30 brzmi jak CPK, ciekawe dlaczego hm hm 23:45 czyli realnie... sukcesu nie było. Moralnością się nie najesz.
@user-nm2fh4sj8m
@user-nm2fh4sj8m 6 ай бұрын
Nie byłoby II RP, nie byłoby nowoczesnej polskości
@atlantahaus6843
@atlantahaus6843 7 ай бұрын
"Obniżyć podatki dla małych i średnich firm, oraz złagodzić przepisy dotyczące aborcji"
@jerzyurbanski1954
@jerzyurbanski1954 7 ай бұрын
Bardzo w temacie, dziękujemy za tę uwagę.
@hereforthememes2351
@hereforthememes2351 7 ай бұрын
2 RP - 'cud' analfabetyzmu, biedy, niewyobrażalnej brutalności (strzelano do strajkujących, zginęły tysiące). Później zamach stanu, autorytaryzm i ucieczka do Rumunii klasy rządzącej we wrześniu 1939.
@jerzyurbanski1954
@jerzyurbanski1954 7 ай бұрын
Tysiące? Furda, czemu nie miliony? Jakie są źródła tych liczb? Proszę podać
@nvx78
@nvx78 7 ай бұрын
@@jerzyurbanski1954Strajki chłopskie w latach 30. Doucz się, nieuku.
@hwz1419
@hwz1419 7 ай бұрын
Marynarka Wojskowa? A co to za dziwoląg? Marynarka Wojenna drogi autorze!
Zbrodnie nierozliczone. Niemcy, którzy uniknęli kary
30:31
Muzeum Historii Polski w Warszawie
Рет қаралды 55 М.
KTÓRY ZABORCA BYŁ NAJGORSZY?
27:48
Kurier Historyczny
Рет қаралды 203 М.
Miracle Doctor Saves Blind Girl ❤️
00:59
Alan Chikin Chow
Рет қаралды 31 МЛН
WHY DOES SHE HAVE A REWARD? #youtubecreatorawards
00:41
Levsob
Рет қаралды 30 МЛН
ISSEI funny story😂😂😂Strange World | Magic Lips💋
00:36
ISSEI / いっせい
Рет қаралды 191 МЛН
¡Puaj! No comas piruleta sucia, usa un gadget 😱 #herramienta
00:30
JOON Spanish
Рет қаралды 22 МЛН
Kolektywizacja polskiej wsi w PRL. Walka o ziemię
19:37
Muzeum Historii Polski w Warszawie
Рет қаралды 31 М.
KTO CHCIAŁ POLSKIEJ KLĘSKI W 1920?
12:40
Kurier Historyczny
Рет қаралды 97 М.
Gadzinówki! Co czytano w okupowanej Polsce?
19:01
Okupowana Polska
Рет қаралды 63 М.
Tęgie łby II RP. Historia Bez Cenzury
20:42
Historia bez cenzury
Рет қаралды 1,3 МЛН
Wynalazki i alianci. Polska myśl techniczna na froncie
21:07
Muzeum Historii Polski w Warszawie
Рет қаралды 19 М.
Weterani w II RP
10:55
IrytujacyHistoryk
Рет қаралды 145 М.
Teheran, Jałta i Poczdam - konferencje, na których zdecydowano o losach Polski
24:59
Muzeum Historii Polski w Warszawie
Рет қаралды 10 М.
Ziemie Odzyskane i polski „Dziki Zachód”
21:14
Muzeum Historii Polski w Warszawie
Рет қаралды 173 М.
Miracle Doctor Saves Blind Girl ❤️
00:59
Alan Chikin Chow
Рет қаралды 31 МЛН