Stopa zastąpienia dla obecnego 40tolatka przechodzącego na emeryturę w wieku 65 lat w roku 2048 to ok. 25% ostatniej pensji. To oznacza dla zarabiającego netto 6000 zł emeryturę w wysokości 1500 zł "na rękę". W takich warunkach możliwość zakończenia pracy i przejścia na emeryturę w wieku 65 lat dzięki oszczędnościom w IKE/IKZE/OIPE/PPK to będzie zaiste early retirement. Ot, taka nasza polska wariacja FIRE.
@Inwestomat Жыл бұрын
Dodaj "prognozowana", bo obecna wynosi ponad 40% (dla tych, którzy teraz przechodzą na emeryturę). Ale doceniam komentarz i "łapię" dlaczego go napisałeś. Wygląda na to, że "coś poza ZUS" będzie wymagane, jeśli ktoś na emeryturze będzie chciał żyć godnie.
@Grzegorz_Grzeg Жыл бұрын
Im więcej materiałów o ike i ikze tym lepiej.
@Inwestomat Жыл бұрын
Też tak sądzę, bo niewiele ich jest.
@adamkomarnicki5632 Жыл бұрын
Cześć Mateusz super materiał :) dziękuję za ciężką pracę!
@Inwestomat Жыл бұрын
Dziękuję za miły komentarz, Adam!
@unreactive Жыл бұрын
Temat często przewijający się na grupie, dobrze że powstał ten wpis.
@Inwestomat Жыл бұрын
Dziękuję!
@kolianzzz Жыл бұрын
03:36 - jeżeli dla IKZE 165 lat, to wybieram IKE :) Super materiał, dziękuję!
@Inwestomat Жыл бұрын
"Jest to 65 lat", a nie "165 lat", przepraszam za mało wyraźny przekaz :P.
@Drozu Жыл бұрын
Super podcast, najbardziej z wszystkich Twoich treści interesuje mnie właśnie ta tematyka ponieważ już 3 rok realizuję bardzo podobny 15 letni plan. Bardzo interesowało by mnie uwzględnianie w Twoich wyliczeniach również przykładów z punktu widzenia rodziny i 2 osób które pracują i korzystają z obu kont IKE, IKZE i planują wspólne fire, może trochę takiego rodzinnego planowania z zabezpieczeniem przyszłości dla dzieci :) W mojej strategii jak i wielu z nas cały plan na fire dotyczy nie mnie samego ale całej mojej rodziny i z chęcią widział bym więcej takich treści na Twoim blogu :) Pozdrawiam!
@Piotr-fo6tk Жыл бұрын
Ale to niemal to samo tylko masz X2 to co w filmiku , wszystko rozbija się najbardziej o jakie kto ma koszty życia i do tego najlepiej wziąć excel i policzyć różne warianty
@Inwestomat Жыл бұрын
Miło słyszeć, że podcast się przydał i że założenia nie wydały Ci się (jak wielu) nierealne. Niedługo będzie treść o inwestowaniu rodzinnym, niekoniecznie kwestii FIRE, tylko o strategii dla 2+1 i 2+3.
@Drozu Жыл бұрын
@@Inwestomat widziałem komentarze na blogu, nie rozumiem po co czepiać się przyjętych uproszeń. Ideą podcastu jest pokazanie żeby nie rezygnować z IKE,IKZE w drodze do fire. Znaczenia nie ma wiek i inne niuanse. Ja swój 15 letni plan zacząłem w wieku 35 lat, a kwota 8700 wydaje mi się osobiście zbyt mała i daję radę inwestować więcej, podcast bardzo mi się podoba bo pasuje do tego co sam robie. Są wśród Twoich czytelników osoby, które mają możliwości realizacji takiej idei i chętnie o tym czytają. Dobrze że o nas nie zapominasz!
@Inwestomat Жыл бұрын
@@Drozu Oczywiście. Nie zapominam o Was, bo jestem jednym z Was ;). Pozdrawiam!
@Grzegorz_Grzeg Жыл бұрын
Pozdrowienia Mateusz. :)
@Inwestomat Жыл бұрын
Dziękuję! Pozdrawiam Cię też, Grzesiek!
@Jafar-Sadik Жыл бұрын
12:00 zrobiłem podobną symulację zakładając średnioroczną stopę zwrotu na poziomie 3%. Dzięki temu można myśleć o przyszłych pieniądzach w kategorii dzisiejszej siły nabywczej i określić ile naprawdę nam trzeba, a przy okazji miło się zdziwić jeżeli inflacja będzie niższa i / lub giełda 'łaskawsza'. Myślę jednak, że Polskę czeka wyższa inflacja niż inne kraje, bo wciąż zrównujemy się z 'zachodem', a najprawdopodobniej w następnych 10 - 20 latach przyjmiemy euro. Bardzo dobry materiał.
@Inwestomat Жыл бұрын
Dziękuję. Stopa zwrotu na poziomie 3% jest bardzo defensywna, ale ... jak piszesz - z takim założeniem ciężko później być rozczarowanym.
@marcinszajgin-jx2xv Жыл бұрын
Dzięki wielkie za całokształt włożonej pracy w blog. Mam pytanko odnośnie limitu ikze dla osób zatrudnionych na etacie i jednocześnie wykonujących działalność gospodarczą. Podwyższony limit dla osób prowadzących JDG jes ze względu na brak możliwości korzystania z PPK. W tym przypadku osoby mogą korzystać z PPK. Czy ta sytuacja nie wyklucza możliwości wyższych wpłat na IKZE? Nigdzie nic ba ten temat nie mogę znaleźć w internetach...
@Inwestomat Жыл бұрын
Dzięki za miły komentarz. Mieliśmy o tym dyskusję na grupie i wyszło, że można "kombinować dowolnie", więc rozliczyć limit przedsiębiorcy w PIT-37 32%.
@adamkomarnicki5632 Жыл бұрын
Właśnie kupiłem kawę dla ciebie, powodzenia w pisaniu książki, trzymam kciuki :) P. S. Zapisałem w testamencie że moi potomkowie mają kupić książkę więc jeśli mój szkielet z mema nie doczeka to moi potomkowie na pewno😉
@Inwestomat Жыл бұрын
Serdeczne dzięki! Zrobię wszystko, byś doczekał i potomkowie nie musieli jej już kupować :D. Pamiętaj jednak, by nabyć dla nich kilka sztuk, by na pewno przetrwała w rodzinie :).
@krzych91 Жыл бұрын
Ciekawe. Sam odkładam na FIRE i portfel emerytalny… jednocześnie. Planuje przejść na wcześniejsza emeryturę w wieku 40-45 lat, skracając etat już po 35 roku życia. Rachunek ike i ikze planuje „uruchomić” dopiero po 60tce jako plan „B”, czyli dokapitalizowanie mojego portfela FIRE po ok. 20 latach wczesnej emerytury. Spoiler: to wymaga sporych oszczędności i naprawdę umiarkowanej konsumpcji :)
@Inwestomat Жыл бұрын
Tak, oszczędności tak sporych, że w komentarzach pod wpisem na blogu wylało się na mnie wiaderko goryczy.
@Xrobinho07X Жыл бұрын
A jaki scenariusz na takie założenia? - nie planuję dzieci - nie zakładam żyć dłużej niż 65 lat - chciałbym jak najszybciej mieszkać w domu w lesie (kilka mln?) i nie pracować
@Kicekpicek Жыл бұрын
bez IKZE (bo nie skorzystasz), IKE wyliczone na 5 lat życia (od 60 do kiedy możesz) a reszta na zakup domu w lesie i ccodzienne życie uwzględniając jakąś inflację
@unreactive Жыл бұрын
Masz zamiar skoczyć z okna w wieku 65?
@Xrobinho07X Жыл бұрын
@@unreactive po prostu biorę pod uwagę negatywny scenariusz, ale nie jest to wcale jakieś mniej prawdopodobne niż życie w zdrowiu do 80tki
@Inwestomat Жыл бұрын
@@Xrobinho07X Akurat najbardziej prawdopodobne jest to, że dożyjesz do około 75 roku życia (jeśli już masz np. 35-40 lat).
@Inwestomat Жыл бұрын
Na pewno IKZE Ci tutaj zbytnio nie pomoże, choć jeśli jesteś w drugim progu podatkowym, to i tak je rozpatrz i najwyżej wypłacisz całość przed 65-tką, nie łapiąc się w drugi próg podatkowy (np. wpłacając tam tylko przez kilka lat). IKE - możesz aktywnie obniżyć stopę oszczędności tam, skoro masz korzystać ze środków tylko 5 lat (60-65). Gorzej, jeśli będziesz żył dłużej ;).
@neet5439 Жыл бұрын
ughh. nw czemu od razu nie wpadłem na to, żeby założyć IKE na tatę. Przecież to taka GIGANTYCZNA różnica -jak już nie będę płacił belki przy wypłacie, to czy będę musiał cokolwiek uwzględniać w PIT? -żeby otrzymać w spadku od taty IKE, musi jedynie przekazać jeden papierek o spadku, w którym uwzględni IKE?? -w momencie gdy IKE przejdzie na mnie(zakładam, że ike taty przechodzi na moje IKE?) , to mimo, że z taty konta już mogłem sb wypłacać bez belki, to tu już będę musiał czekać na moją 60tkę, nie?
@Inwestomat Жыл бұрын
Hej, 1) Nie. To będzie sprzedaż papierów, przekazanie kwoty bez podatku (jeśli Tata spełnił warunki wypłaty z IKE). 2) Musi Ciebie wskazać jako osobę uprawnioną (przy tworzeniu konta lub później). 3) Tak.
@erwinborowski2441 Жыл бұрын
Ciekawe wnioski
@Inwestomat Жыл бұрын
Dziękuję!
@WeglowySzowinista Жыл бұрын
Fajny odcinek, ale... czy naprawdę trzeba więcej, niż zadać sobie pytanie "czy masz zamiar żyć dłużej niż 65 lat?" :)
@Inwestomat Жыл бұрын
Hej Mateusz, Statystycznie prawie każdy z nas (jeśli mamy już ukończone 30-35 lat) dożyje tego wieku, a nawet przeżyje go o kilka lat ;).
@Vorrtz Жыл бұрын
W podcaście mówisz, że jak już raz zacznie się wypłacać z IKE to już potem nie można wpłacać, podczas gdy we wpisie poświecionym częściowym wypłatom prezentujesz wykres wskazujący, że można wpłacać - pod warunkiem, że cały czas jesteśmy w okresie przedemerytalnym. Jak jest w takim razie w rzeczywistości?
@Inwestomat Жыл бұрын
"WYPŁATA Z IKE" zawsze znaczy "emerytalna". Jeśli "wypłacasz" bez spełnienia warunków, to jest to zwrot (częściowy lub całkowity). Nomenklatura, ale ważna.
@Vorrtz Жыл бұрын
@@Inwestomat Dzięki za wyjaśnienie, mój błąd
@Inwestomat Жыл бұрын
@@Vorrtz Spoko, to trudna nomenklatura.
@piotrtarczon7850 Жыл бұрын
Świetny materiał. Czy byłbyś w stanie zrobić podobne wyliczenia uwzględniając założoną średnią inflację, wzrost zarobków, wzrost kosztów życia oraz wzrost inwestowanej kwoty? Myślę, że wnioski z takich obliczeń mogłyby być bardzo przekonujące dla niezdecydowanych, bo bazujące na bardziej prawdopodobnych liczbach.
@Inwestomat Жыл бұрын
Myślę, że mógłbym, ale pamiętaj, że tutaj zignorowałem inflację zarówno po stronie zarobków, jak i wydatków oraz stopy zwrotu. Gdybym wziął ją pod uwagę, to symulacja byłaby wbrew pozorom podobna, a ludzie tym razem czepialiby się o założenia inflacyjne. Dzięki za docenienie materiału!
@vegh4573 Жыл бұрын
Wiem, że się nie ścigasz, ale zsynchronizowaliście się tak z Michałem Szafrańskim jakbyście prowadzili ze sobą wyścig o rząd dusz :)
@Inwestomat Жыл бұрын
Hej Vegh, Co masz na myśli? Tematyka bloga zupełnie inna i skala działalności inna (jestem płotką przy wielkich blogerach).
@vegh4573 Жыл бұрын
@@Inwestomat taką mała koincydencja. Ostatni podcast u Michała gościł Mateusza z IT i jednym z tematów był FIRE. To tylko takie stwierdzenie faktów na luźno, bez drugiego dna.
@Lukintk Жыл бұрын
A mam pytanie byl odcinek o tym czy mozna zrobic FIRE na samym IKE? Pozdrawiam dobra robota ! Czekam z niecierpliwością na ksiazke 💪
@Inwestomat Жыл бұрын
Hej Łukasz, O tyle nie można jego zrobić na samym IKE, że IKE pozwala na wypłatę emerytalną (bez Belki) dopiero po 60-tce. Drugi powód: IKE ma dość niskie limity roczne. W kontekście FIRE musiałbyś tam wpłacać przynajmniej 20-25 lat, potem kilka lat dokonywać zwrotów częściowych (przed emeryturą) i byłoby to FIRL (Retire Late). Książka jest pisana bardzo aktywnie, więc będzie :)
@Lukintk Жыл бұрын
@@Inwestomat dziękuję ! Ale przy dwóch IKE mam na myśli swoim i jednego z rodziców ma to już większy sens ? Jak będzie już więcej o niech słychać o książce biorę ją!
@Inwestomat Жыл бұрын
@@Lukintk Ma to sens, ale rodzic musi wskazać Cię jako uprawnionego (np. przy zakładaniu konta). Dzięki (co do książki) :)
@Lukintk Жыл бұрын
Rozumiem że jeżeli bym wykorzystał drugie IKE, to można na nie wpłacać póki osoba wskazująca Żyje, potem oczywiście nie? Zastanawia mnie jedno odnośnie wpłat środków z reguły jest tak że przelew na IKE musi być z Konta utworzonego na te same dane co właściciel IKE, czy jeżeli jest osoba uprawniona to też może wpłacać z swojego konta ... ?
@Inwestomat Жыл бұрын
@@Lukintk Potem można je przenieść na swoje IKE lub wypłacić pomijając podatek. Osoba uprawniona nie może wpłacać na konto posiadacza. Uprawnienie to tylko kwestia dziedziczenia.
@panp.8211 Жыл бұрын
Fajny material.A co myslisz o inwestowaniu w etfy na globalny rynek lub rynek amerykanski, spolki dywidendowe z mysla o emeryturze?
@Inwestomat Жыл бұрын
Myślę, że globalne akcje (czy dywidendowe, czy nie, byle była spora dywersyfikacja) to zawsze dobry pomysł na plan emerytalny.
@panp.8211 Жыл бұрын
@@Inwestomat może artykuł na ten temat?
@Inwestomat Жыл бұрын
@@panp.8211 Mam już wiele takich. Zobacz choćby "proste inwestowanie pasywne" lub "jak przygotować portfel do emerytury?"
@panp.8211 Жыл бұрын
@@Inwestomat a osobiście jak wygląda twój portfel emerytalny?
@Inwestomat Жыл бұрын
@@panp.8211 Same akcje, w formie spółek samodzielnie wybranych i ETF-ów (niewielu).
@neet5439 Жыл бұрын
w następnym roku będę miał 26 lat. tzn, że na ikze opłaca mi się wpłacać dopiero od początku nowego roku?
@Inwestomat Жыл бұрын
Tak, inaczej nie będziesz miał bieżącej korzyści podatkowej.
@podgladaczek Жыл бұрын
Czy nie zapomniałeś w tej symulacji o rocznym limicie wpłaty na IKE?
@Inwestomat Жыл бұрын
Nie. Założyłem obecny limit na IKE (właśnie 20 805 zł) i brak inflacji w zarobkach, wydatkach, stopie oszczędności itp. Zauważ, że na IKE środki idą tylko przez 2,5 miesiąca, potem tylko zwykłe konto maklerskie.
@RicketyNymph Жыл бұрын
Zakładając zwrot ~ 6%, dla IKZE środki muszą przeleżeć przynajmniej 13 lat, aby zysk zdążył odpracować opłatę 10% - całkiem ciekawa perspektywa
@Inwestomat Жыл бұрын
Tylko jeśli dorzucisz do tego oszczędność podatkową (jeśli wpłacając na IKZE pracujesz), to IKZE opłaca się od razu. Mam o tym osobny podcast.
@RicketyNymph Жыл бұрын
@@Inwestomat tak tak, o to mi chodzi. Jak najszybciej zacząć i przestać wpłacać dopiero +/- te 13 lat przed potencjalną wypłatą
@Inwestomat Жыл бұрын
@@RicketyNymph Brzmi dobrze.
@piotrkrzyzowski2917Ай бұрын
Cześć! Moi rodzice mają 52 lata. Czy warto w ich wieku zalozyc IKE i wpłacić na 10 letnie EDO, tak aby w wieku 62 lat mogli sobie wypłacić? :) Wspominalem im o ETF, ale musialbym to za nich robić, a tego nie rozumieją, więc nawet na tych obligacjach samych powinni po 60 cos sobie oszczędzić? :) pewnie duza to bardzo kwota nie bedzie, ale zawsze coś.
@InwestomatАй бұрын
Tak, zdecydowanie warto.
@piotrkrzyzowski2917Ай бұрын
@@Inwestomat Dzięki! A warto, aby też założyli IKZE I wpakowali na 10 letnie obligacje? Pracują standardowo, więc mieliby też spory zysk? Ewentualnie namowie ich na ETF, przez 10 lat chyba powinno wyjść lepiej niż Edo?
@InwestomatАй бұрын
@@piotrkrzyzowski2917 Standardowo czyli na 12% PIT? Jeśli tak, to warto. Mam wideo o opłacalności IKZE (wyszukaj na kanale).
@ArnoldBoczek1 Жыл бұрын
Nic nie może przecież wiecznie trwać. świat się zmienia. Za 40 lat mogą być inne możliwości inwestowania i indeksy mogą przestać rosnąć lub nawet od lat spadać (skrajny wariant - przestają istnieć).. I to też trzeba brać pod uwagę tworząc taki plan. Absolutne minimum to dodanie do tego inwestycji w fizyczne nieruchomości, kruszce i sporą część dobrych obligacji. Inaczej cały plan może się zawalić z hukiem, a nieszczęsny inwestor wyląduje w przytułku przeklinając dzień kiedy pierwszy raz usłyszał o FIRE. I jeszcze najważniejsze - przez cały czas inwestować w siebie.
@richardochodzki3961 Жыл бұрын
Nieruchomości są nieruchome, a kruszce mogą się z czasem pokruszyć. Dlatego najlepiej inwestować w kiełbasę.
@Kris-oc2vk Жыл бұрын
Czyli inaczej mówiąc: dywersyfikacja aktywów
@Inwestomat Жыл бұрын
Mogą, ale wolałbyś, bym wypisywał tu swoje teorie dot. przyszłości świata czy analizy oparte o dane historyczne?
@ArnoldBoczek1 Жыл бұрын
@@Inwestomat powiązanie całej swojej przyszłości z giełdą jest co najmniej nieodpowiedzialne i należałoby wspomnieć o tym w takich analizach.
@Inwestomat Жыл бұрын
@@ArnoldBoczek1 Akurat lepiej ją wiązać z giełdą niż z Bitcoinem, złotem, nieruchomościami (samymi) czy obligacjami jednego kraju. CIągle wspominam o tym, że warto dywersyfikować, więc zarzut kompletnie nietrafiony. Oglądałeś jakiekolwiek inne materiały mojej produkcji?
@monoglonpolful Жыл бұрын
Natknąłem się na informacje, że na IKE można wpłacać jedynie gdy w tym samym roku pracuje się na umowę o pracę. Czy może być to zagraniczna umowa o pracę?
@Inwestomat Жыл бұрын
Nie ma w ustawie takiego wymogu. Na IKE może wpłacać każdy obywatel RP.
@2binzkdm Жыл бұрын
Ograniczenie dotyczy osób poniżej 18 rż.
@Inwestomat Жыл бұрын
@@2binzkdm Art. 3. 1. Prawo do wpłat na IKE lub IKZE przysługuje osobie fizycznej, która ukończyła 16 lat. 2. Małoletni ma prawo do dokonywania wpłat na IKE lub IKZE tylko w roku kalendarzowym, w którym uzyskuje dochody z pracy wykonywanej na podstawie umowy o pracę