Ja tam wole moj ongrid 6 kWp na mikroinwerterach , przyjechali założyli za 27k - 5k z mój prąd - 2k z pitu i za 20k mam spokój na starych zasadach, nie musze myslec co tam w aku sie gotuję. Najważniejsze za każdy ma wybór i robi to co lubi.
@KamilSSj24 ай бұрын
Ja nikogo nie przekonuje do tego, że instalacja moja jest lepsza czy też najlepsza. Myślę, że warto jest mieć instalację fotowoltaiczną po prostu. Ja mogę jedynie powiedzieć, że jak Pan nie będzie miał prądu to u mnie on będzie ;). I za to dopłaciłem dodatkowe ~15k PLN. A dotacji żadnej nie brałem na to bo robiłem to metodą gospodarczą czyli jak kasa była to zakup, przerwa i znowu zakup.
@bartomiejdziok38145 ай бұрын
Pogodzilem się z życiem 😅🎉 Ty to zabawny jedtes Kamil🎉🎉
@KamilSSj25 ай бұрын
Bo w życiu nie ma się co smucić
@SiBex_ovh6 ай бұрын
Czekam na kurs HA i Energii :)
@KamilSSj26 ай бұрын
Postaram się coś w tym kierunku zdziałać ;).
@sproxa5 ай бұрын
Hej Kamil, udzielasz moze platnych porad co do fotowoltaiki i jej rozbudowy?
@KamilSSj25 ай бұрын
Przepraszam, nie jestem profesjonalistą w fotowoltaice, a jedynie hobbystą 😉. Napisz w komentarzu pytania, być może rozwiąże Twoje problemy.
@strzyg14 ай бұрын
Witam. Na jakiej aplikacji monitorujesz tą elektrownię? (sztos). Pozdrawiam
@KamilSSj24 ай бұрын
Jest to system automatyki domowej - homeasistant
@z.Sh4ped.Po0Tin6 ай бұрын
Wow - Mam nadzieję, że się szybko zwróci ta inwestycja. 🔌 Ja póki co kompletuję off-grid z falownikiem 10kW 1-faza (15 paneli 580W bifacial - 8,7kW szczytowo, okaże się ile będą produkować w praktyce na gruncie w kierunku południowym oraz jako zadaszenie tarasu w kierunku zachodnim), oraz 15kWh magazyn LiFePO4. Ze wszystkim planuję zamknąć się w połowie twojej kwoty bez tych dodatkowych akcesoriów z zestawienia. 👍 Przed zimą planuję jeszcze klimę do dogrzewania domu i później ewentualnie bufor do CWU. (obstawiam, że wzrosty cen prądu i gazu rzędu 49% sprawią, że szybko się to zwróci i jakże miło będzie płacić znacznie mniej podatków w energii z sieci energetycznych).
@KamilSSj26 ай бұрын
Jeśli falowniki się nie popsują zwróci się wraz z końcem przyszłego okresu fotowoltaicznego 2025. Jeśli nie masz niczego 3F to system 1F na pewno jest systemem bardziej oszczędnym pod kątem własnego zużycia i to świetny wybór. Również moc paneli również sporawa - Masz spore zużycie aktualnie? Magazyn 15kWh to można by rzec takie optimum, aczkolwiek z doświadczenia już widzę, że przydała by się pojemność 30kWh. Klimatyzator jako pompa ciepła to bardzo dobre rozwiązanie - ja również planuję na dni zimowe te cieplejsze zamontowanie PC Ja wydałem sporo pieniędzy na tę zabawę, przy tym dużo się nauczyłem i wreszcie w tym roku mogę powiedzieć, że działa to tak jak chciałem, żeby działało. pozostaje jeszcze wydłużenie okresu eksploatacji systemu poprzez dywersyfikację źródeł energii bo jak wiadomo w okresie zimowym dzień krótki i słońca mało.
@z.Sh4ped.Po0Tin6 ай бұрын
@@KamilSSj2 Tyle mocy w panelach raczej pod kątem zimy - zużycia na razie małe bo grzane było gazem wszystko, a jak będzie spora nadwyżka przy klimatyzatorze to stopniowo znajdą się kolejne elementy do zasilania. Magazyn elektryczny na razie mniejszy aby ruszyć temat, a później rozbudowa w miarę potrzeb. W przyszłości rozbudowa o cieplny magazyn jak się pojawi coś taniego co utrzyma temperaturę dłużej niż kilkanaście godzin. Idealny byłby niewielki magazyn piaskowy wysokotemperaturowy w piwnicy, ale to nadal spory koszt - łotewski BatSand potrzebuje minimum 18 kWp w panelach, 40 m3 piachu i szacują koszt inwestycji na 18 tys. euro (bez paneli) także to raczej rozwiązanie dla osiedli / hoteli. Alternatywnie PC wodna (tylko studnię trzeba wiercić i podłogówkę robić w 30-letnim domu plus ryzyko, że poziom wody gruntowej opadnie). Silników 3F i innych sprzętów 3F na razie nie ma - na chwilę pewnie trzeba będzie tylko uruchomić betoniarkę aby wymieszać beton pod słupki na instalację gruntową ale to zanim falownik zostanie podłączony.
@KamilSSj26 ай бұрын
@@z.Sh4ped.Po0Tin Ja myślę, że magazyn cieplny nie jest dobrym pomysłem dla małych gospodarstw domowych. Najlepszym magazynem na ten moment jest akumulator chemiczny. I na dodatek z upływem czasu jest coraz tańszy bo pojawia się coraz więcej firm i jest coraz większa konkurencja dzięki czemu technologia się rozwija i produkt jest coraz tańszy. Wszystkie inne rodzaje przemiany energii na elektryczność są bardzo niebezpieczne poza akumulatorami chemicznymi. Dopóki panele tanie to trzeba korzystać i kupować bo przy odpowiednio dużej instalacji paneli można zimę przetrwać bądź zmniejszyć ogromnie pobór z sieci ZE, a im większy magazyn tym łatwiej. Ważna jest też dywersyfikacja i pasowałoby również wyposażyć się w wiatrak prądotwórczy bo w zimie wiatru o wiele więcej jest niż latem. No i ostatnie źródło to może być piec CO odpowiednio przerobiony by mógł wytwarzać parę wodna i napędzać mały silnik parowy lub turbinę. Do każdego mimo wszystko magazyn chemicznych jest niezbędnym elementem.
@z.Sh4ped.Po0Tin6 ай бұрын
@@KamilSSj2 Niestety nie mam warunków na turbinę wiatrową - w mieście, sąsiedzi bliziutko i linia wysokiego napięcia nad ogrodem oraz raczej mało wiatru (nizina). Turbina musiałaby być super cicha i nie rzucać ruchomego cienia łopat aby nie drażnić za bardzo sąsiadów, ponadto trudno byłoby zamocować bezpiecznie wystarczająco wysoki i wytrzymały maszt na budynku. Zostaje jeszcze opcja częściowo geotermalna: studnia gruntowa + pompa ciepła wodna (wypożyczenie ręcznego zestawu do wiercenia studni gruntowej jeszcze w miarę tanie any sprawdzić czy jest warstwa wodonośna nawet do podlewania ogrodu w lecie). Dzięki za porady, pozdrawiam i wszystkiego dobrego
@KamilSSj26 ай бұрын
Skoro ogrzewasz gazem to zostaje jeszcze pomyśleć nad kogeneracją jakiś silnik chłodzony cieczą, może od jakiegoś wózka widłowego lub coś samochodowego co lubi gaz i w ten sposób pomyśleć - masz ciepło + energia elektryczna.
@krzysiekkrzysiek73326 ай бұрын
😮😮😮😮😮
@KamilSSj26 ай бұрын
😁😁😁😁😁
@killers1755 ай бұрын
Fotowoltaika to taki sam scam jak samochody elektryczne, rozleci się za nim zdąży się zwrócić. Dodatkowo sporym kosztem na pewno będzie utylizacja zużytych paneli, a z racji iż praktycznie wszystkie są made in China, to na jakąś super jakość i żywotność bym nie liczył...
@KamilSSj25 ай бұрын
@@killers175 A oświeć nas o panie co takiego jest do utylizacji strasznego w panelach fotowoltaicznych?