Nie chce nikogo obrażać ,ale ci Ludzie , którzy tak się śmieją z tych co inwestują jak dożyją do emerytury to potem narzekają , że nie mają z czego żyć. Szkoda jeszcze u nas inwestowanie nie jest takie popularne
@FinansowaTV6 ай бұрын
Święta racja, klasyczne "mądry Polak po szkodzie".
@stanisawkula42546 ай бұрын
Jak ja nie dożyje to chociaż rodzina będzie mieć spadek. I lepszy początek na start. Zapisać w testamencie dzieciom i niezależnie kiedy umrzesz dostają to co zostanie . A każdy chyba lubi dostać ładną sumkę
@Grobelek87Ай бұрын
@@stanisawkula4254słucham na YT różnych inwestorów i wszyscy mają jedno wspólne. Starają się zdrowo odżywiać i uprawiać jakiś sport, by zmaksymalizować szansę na dożycie emerytury.
@KsiegowyInwestor6 ай бұрын
Moim zdaniem najważniejsze jest zacząć jak najwcześniej, zacisnąć trochę zęby i przez pierwsze lata jeżeli ktoś ma takie możliwości oszczędzać i później można odkładać zdecydowanie mniejsze kwoty niż zacząć później ( bo wtedy trzeba dużo większe, żeby osiągnąć ten sam efekt)
@Inwestuje_bez_ryzyka6 ай бұрын
Podpisuję się wszystkim co mogę pod tym masz rację
@neet54395 ай бұрын
no dla mnie młodego istnieje inne wyzwanie z oszczędzaniem nie mam problemu. ale zdobywać rozsądny comiesięczny kapitał. o, panie. dla takie debila i leniwca jak ja to jest dopiero hardcore. myślicie, że nauka matmy 5 minut dziennie (jeśli jestem słaby) wystarczy żeby za rok szykować maturzystów na matmę rozszerzoną?
@MojeIKE6 ай бұрын
Świetna robota. Oprócz użytecznego kalkulatora wiele wniosków edukacyjnych tu zawarłeś. Dziękuję. Myślę też że nie wszystko da się przewidzieć i należy być zadowolonym już na etapie podjęcia decyzji o oszczędzaniu na emeryturę. #waciki
@maciejklimek59826 ай бұрын
Fajna sprawa. Kalkulator pójdzie do mojej kolekcji
@matijero74136 ай бұрын
Pozdrawiam kolegę z Naszej pięknej kaszubskiej miejscowości ! Świetna robota ! Bardzo lubię oglądać Twoje filmy ! Pozdrawiam Mateusz
@tomaszkwiatkowski40685 ай бұрын
Dzięki za interesujący i przydatny odcinek👍👏💪🙂🤔💚
@swarogwielki57036 ай бұрын
Dobra robota
@mareckies62366 ай бұрын
Nie-zła robota...dzięki za kalkulator...Pozdro. BHO♥
@tomaszmichaczak66776 ай бұрын
Również poproszę
@misda19826 ай бұрын
Za cholerę nie idzie zrozumieć kolumny D i E po tym twoim tłumaczeniu. Dopiero jak popatrzyłem na formuły to zrozumiałem co one przedstawiają.
@VanDerBabol316 ай бұрын
Ooo…konferencja z Bartkiem Szymą. Trzeba się zapisać!
@tomzbozen6 ай бұрын
dobra robota, dziękuje; rzuć okiem czy w "ile miesięcy do emerytury" zamiast na sztywno "65" nie wprowadzić wartości z "E9" "Twój wiek emerytalny"
@FinansowaTV6 ай бұрын
Będę to zmieniał, mam dwie koncepcję:)
@pawemiota60126 ай бұрын
Nie bardzo rozumiem tej matematyki w 4:45… 200 miesięcy x 1000 to jest równe 200 tysięcy, a nie 2 miliony jak sugeruje autor materiału… Oczywiście jestem za oszczędzaniem na emeryturę i sam to robię, ale widzę tutaj ogromny błąd w wyliczeniach na starcie…
@FinansowaTV6 ай бұрын
Tak, tak, tak, racja, za dużo zer mi się dopisało, dzieki za zwrócenie uwagi, dodam erratę:)
@pawemiota60126 ай бұрын
Zdarza się najlepszym ;)
@kowal1164 ай бұрын
Jest możliwość pobrania tego kalkulatora w jakiś sposób na telefon? Bo nie widzę opcji plik i zapisz. Dzięki
@szymanskirobert246 ай бұрын
super
@maciejrozewicz32786 ай бұрын
czy IKE/IKZE jest ujęte w rubryce PPK PPE? czy to może w inwestycjach?
@Babiarz6na46 ай бұрын
Coś ten kalkulator się nie spina - rozumiem procent składany, ale chyba nie aż taka skala. Coś tu jest mocno skopane. Przy wpłacie 2k złotych co miesiąc nie ma bata uzbierać ponad 4 mln w 30 lat...
@figefago6 ай бұрын
4:45 200 * 1000 zł = 200 000 :D nie 2 miliony bo mnie zszokowało :)
@Kris-oc2vk6 ай бұрын
# waciki 👍🔥🧨😁
@Michasioo216 ай бұрын
Dzięki za materiał. Czy kwotę, którą muszę miesięcznie inwestować trzeba zwiększać w związku z inflacją?
@FinansowaTV6 ай бұрын
Nie zakładam płaskie wpłaty przez cały okres
@strazak796 ай бұрын
Oszczędzać na emeryturę 🤔 Może okazać się to mocno zgubne. Pracujemy ciężko, rezygnujemy z przyjemności i oszczędzamy ma czas emerytury czyli po 65 rokiem życia. Co z tego że będziemy mieli oszczędności jak może już ani zdrowia nie być ani siły by korzystać z tych pieniędzy i czasu jaki został nam do końca życia. Ja oszczędzam ale im jestem starszy coraz większe mam wątpliwości czy dobrze robię. Dla mnie coraz bardziej liczy się spokój ducha i to że moje dzieciaki wykształce i wychowam na dobrych ludzi którzy idąc w dorosły świat poradzą sobie dobrze.
@Inwestuje_bez_ryzyka6 ай бұрын
Wiesz wykształcenie swoją parą studia nic nie dają w sumie jedyne co bym polecił to dobra znajomość języka i dobre poruszanie się w finansach reszta to tylko gadanie niestety. Połączenie życia i inwestowania da się połączyć tylko wystarczy być obrotny. Nie wiem czy jest wcześnie ja mając 23 lata do swoich rówieśników czuje się bardzo spokojnie.
@nonauser94306 ай бұрын
Moim zdaniem trzeba znaleźć jakiś złoty środek między tym wszystkim. Nie chodzi o to żeby żyć jak asceta, ale z drugiej strony mało rozsądne jest życie od 1 do 1. Mi spore oszczędności: Takie na spokojny rok przeżycia bez pracy, daje ogromną ulgę, spokój ducha i wolność finansową. Jak coś mi się nie spodoba w robocie zawsze mogę rzucić papierami, pojechać w bieszczady i zacząć tam hodowle owiec. Bo kto zabroni. A osiągnęłam to zarabiając przez długi czas najniższą krajową, nie odmawiając sobie ciekawych wycieczek kiedy miałam na to ochotę i czas, czy małych przyjemności typu masaż lub nawet duża czekolada czy wino. Mocne zaciskanie pasa, cięcie wydatków do kości jest dobre jak masz długi albo inny wyraźny cel, który da się osiągnąć tak na moje oko do 2 lat. Dłużej tak żyć chyba się nie da, chyba że faktycznie ktoś tak lubi. Ważne jest tylko kontrolować swoje wydatki i wiedzieć na co można sobie pozwolić. A na emeryturze wolałabym nie być zależna od dzieci czy innej rodziny finansowo. Właśnie chciałabym być taką super babcią, która nie musi narzekać na głodową emeryturę. A jak szczęście dopisze to żeby nie musieć narzekać na choroby. Może kupić dzieciom czy wnukom jakieś fajne prezenty, móc opłacać prywatną opiekę medyczną lub nawet stwierdzić, że mam dość, nie wyrabiam, nie chce być ciężarem dla dzieci, idę zamieszkać w jakimś fajnym domu spokojnej starości, tak tylko dzieci żeby miały dobry dojazd raz czy dwa razy w miesiącu jak będą miały czas.
@MGradowskiTrip6 ай бұрын
@@nonauser9430 To ostatnie zdanie to chyba tylko na potrzeby komentarza na YT zostało napisane przez łzy goryczy. Smutna prawda jest taka, że na starych ludzi nikt nie ma czasu, ale to, o czym się nie mówi, to poziom cierpienia, jaki ten brak czasu u tych starych ludzi wywołuje. Mnie to jeszcze nie dotyczy, ale już teraz przeraża mnie fakt przemijania i potrafię wyobrazić sobie pustkę, która starości może (ale nie musi) towarzyszyć. Miałem zbyt kolorowe życie, aby móc odnaleźć się w pustym domu z dwiema wizytami dzieci w miesiącu. Nie jestem na to gotowy i szczerze mnie to przeraża. Nie wiem też po co piszę to tutaj, ale Pani komentarz wywołał we mnie na nowo to przerażenie, którego już jakiś czas nie odczuwałem 😬
@nonauser94306 ай бұрын
@@MGradowskiTrip Jestem przed 30stką, więc trochę Pan nie trafił, ale ma Pan pewne racje. Staram się odwiedzać moich rodziców jak pisałam co najmniej 2 razy w miesiącu, ale różnie w życiu bywa. Na szczęście rodzice wciąż mają siebie nawzajem. Dlatego gdybym miała zostać sama, gdybym z jakiś powodów nie miała już przy sobie męża, chciałabym być otoczona innymi ludźmi. Stąd uważam, że starość w takim prywatnym domu spokojnej starości to bardzo fajna perspektywa. Nie mówię o DPSach, gdzie ludzie się tobą zajmą jak rodzina zacznie się wygrażać. Mieć z jednej strony profesjonalną opiekę, zapewnione różnego rodzaju aktywności i towarzystwo ludzi borykających się z podobnymi problemami jak ja np. reumatyzm czy rodzynki w serniku.
@MGradowskiTrip6 ай бұрын
@@nonauser9430 Rodzynki w serniku 😵💫 Aż mnie ciarki przeszły. No cóż, moi rodzice też nadal mają siebie, ja jednak dzieci nadal nie mam. Człowiek lubi myśleć, że ma czas, ale to tylko do momentu, w którym tego czasu już nie ma, albo zostało go mało. W każdym razie tak - towarzystwo. Jest ono niedoceniane często nawet "teraz", kiedy znajomych dookoła dużo. Mimo tego ludzie i tak potrafią czuć się samotni. Smutne to, ale na pierwszy rzut oka depresji nie widać po człowieku, a historie znam różne. Wracając jednak - tak, podtrzymujmy kontakty, aby później ich nam nie zabrakło :) Pamiętajmy jednak, aby umieć odsiać tych "znajomych" od Znajomych :) Pozdrawiam i życzę więcej wizyt w domu spokojnej starości. W przyszłości, w sensie :) Oby nikt o nas nie zapomniał 🙏 PS Pisząc to ostatnie zdanie wpadła mi do głowy animacja "Coco". Podobno wyciskacz łez. Tam zmarzli znikają nawet ze świata zmarłych w momencie, kiedy żywi ludzie przestają ich wspominać. Brr, rodzynki w serniku.
@michaurbanski59616 ай бұрын
Cześć, super pomysł z kalkulatorem. Wydaje mi się jednak, że jest istotny błąd w obliczeniach: Przy obliczaniu kolumny H (miesięczna kwota inwestycji), zamiast brać (brakujący kapitał)/(liczba miesięcy), brane jest (brakujący kapitał - zgromadzony kapitał)/(liczba miesięcy). Bardzo zaniża to miesięczną kwotę inwestycji, przykład: W wieku 41 lat na filmie wychodzi na to, że mamy około 808tys, brakuje nam około 808tys, więc zgodnie z błędnymi obliczeniami (808-808=0), nie potrzebujemy już oszczędzać wcale (arkusz pokazuje -5zł miesięcznych inwestycji). To nieprawda - oszczędziliśmy dopiero połowę!
@FinansowaTV6 ай бұрын
Dzięki za komentarz. Sprawdzę to, ale z głowy mogę powiedzieć, że wychodzi ujemną wartość, ze względu na to, że zgromadzony kapitał dalej pracuje, tako był zamysł, dlatego już w teorii nie potrzeba oszczedzac, a przez następne X lat zgromadzone środki wypracują potrzebna kwotę. Niemniej dzięki, sprawdzę to, o czym piszesz, bo mogłem popełnić błąd :)
@ukaszfrackowiak30834 ай бұрын
@@FinansowaTVtyle, że zgromadzony kapitał już policzyłeś jako urosły o osiąganą stopę zwrotu na czas dojścia do wieku emerytalnego. Ta kwota już drugi raz chyba nie będzie pracować
@MARIUSZKOZIOSuchttherapeut2 ай бұрын
#wacik
@nonauser94306 ай бұрын
#waciki
@rafals52706 ай бұрын
Chyba cos tu nie tak skoro brakujący kapitał rośnie a zgromadzony maleje z wiekiem. To samo jak wstawimy niższy wiek emerytalny to wychodzi że musze mniej odkładać.
@janzal60276 ай бұрын
Miesięczna kwota inwestycji nie powinna uwzględniać "zgromadzonego kapitału" tylko zwykłe "brakujący kapital" / ilość miesięcy do emerytury. A w ilość miesięcy do emerytury jest wpisane na sztywno 65 lat zamiast brać dane z pola E9
@janzal60276 ай бұрын
no i jeszcze do zmiany " ilość lat do emerytury" zeby brala pod uwage wiek z danych wejsciowych ...
@pawedlaczego8876Ай бұрын
Zakład Układ Satyrycznych
@anastazjaserce90556 ай бұрын
"tylko" znaczy to samo co "wyłącznie" "okres" znaczy to samo co "czas"