Ile prawdy w "Oppenheimerze"?

  Рет қаралды 5,687

Instytut Fizyki Jądrowej PAN

Instytut Fizyki Jądrowej PAN

8 ай бұрын

Odcinek specjalny, w którym pod naukową lupę bierzemy tegoroczny hit kinowy: "Oppenheimera".
Jeszcze do niedawna w kinach można było obejrzeć film "Oppenheimer" Christophera Nolana.
Film opowiada o życiu Roberta Oppenheimera oraz o politycznej grze w jaką został wplątany, ale również podaje wiele informacji na temat jego pracy naukowej.
Czy historia projektu Manhattan została wiernie przedstawiona? Przekonajcie się sami! W najnowszym odcinku "Kanapy Fizyków", prof. Jerzy W. Mietelski bierze film pod naukową lupę.
Zachęcamy do nadsyłania pytań z dowolnej dziedziny fizyki na adres: kanapafizykow@ifj.edu.pl
www.ifj.edu.pl/popularyzacja/...
/ instytutfizykijadrowejpan

Пікірлер: 33
@arturc6803
@arturc6803 8 ай бұрын
Podziwiam wielkie zainteresowanie i ogromną wiedzę historyczną i obyczajową. Wszak rozmówca jest fizykiem.
@motopazury
@motopazury Ай бұрын
Dzięki za solidną porcję wiedzy. Informacja o tym że podczas wybuchu bomby plutonowej zareagowała tylko część materiału jest dla mnie zaskoczeniem. Panie Profesorze Mietelski proszę o więcej
@milik66
@milik66 8 ай бұрын
Do tego miłego Pana który zaprosił Pana Profesora. Proszę nie mówić przez zęby, słychać tylko szy..szy...szy. Wiem że to nie jest Pana wina bo miałem tak samo, trzeba trenować, pilnować się aby otwierać buzię w trakcie mówienia. Jest Pan inteligentnym, kulturalnym człowiekiem z bogatym zasobem słów, wspaniale by było jakby Pan to wykorzystał w pełni. Poza tym materiał super, z przyjemnością go zobaczyłem.
@marekpo78
@marekpo78 8 ай бұрын
Super komentarz do filmu 👍
@user-lw5og1uv8j
@user-lw5og1uv8j 8 ай бұрын
Świetny komentarz do dobrego filmu. Pasja o ogromna wiedza z zakresu fizyki i historii fizyki. Podziwiam.
@michalwandas3743
@michalwandas3743 8 ай бұрын
Dobrze było przeprowadzić rozmowę z prof. Krzysztofem Meissnerem, który probuje przeforsować pomysł aby skonstruować w Polsce reaktor spalający odpady radioaktywne, których jest tysiące ton aby mieć tani dostęp do energii. Super, że powstał taki kanał. Dziękuję Wam za to. Zasubskrybowałem 👍.
@adam-nc2hn
@adam-nc2hn 8 ай бұрын
Fantastyczni fizycy w super 🌕👏 historii XX wieku...
@mmcc3506
@mmcc3506 8 ай бұрын
Czyli obawy ze zniknie caly tlen nie powstrzymaly przed wybuchem? Bardzo mocna zasada antyantropiczna- na szczescie gwiazdy sa tak daleko od siebie ze nie bedziemy w stanie zaniesc im kaganca oswiaty
@pawesobkowiak9100
@pawesobkowiak9100 5 ай бұрын
Obejrzałem ten film niestety nie w kinie ale u siebie w domu.Nie wierzę że ten film trwał 3 godziny.Mi minął jak 45 minut Aż sprawdzę na płycie .Dobry film.Niezłe wykonanie.
@jastektelica6178
@jastektelica6178 8 ай бұрын
Oppenheimer jest o mechanizmach władzy, a ona jeszcze bardziej pokręcona niż fizyka jądrowa. Ale żałuję, że nie znalazł się tam wątek, że oni chcieli tę bombę stworzyć przeciw Hitlerowi, to wzbogaciłoby opowieść. A opowieści muszą być bogate.
@dadai1318
@dadai1318 8 ай бұрын
Jesteś pewien, że przeciw Hitlerowi?
@jastektelica6178
@jastektelica6178 8 ай бұрын
@@dadai1318 Skoro masz inne zdanie, poprzyj je dowodami. Dotychczasowe wskazują, że właśnie przeciw Adolfowi.
@grzesiekxitami3264
@grzesiekxitami3264 8 ай бұрын
pewne prace Ulama dalej są tajne
@AmaatooR
@AmaatooR 8 ай бұрын
Poproszę jak najwięcej o broni jadrowej. O jej budowie, bo to co w internecie można znaleźć to takie prozaiczne bardzo mało skomplikowane opisy lub super skomplikowane dla wtajemniczonych. Mnie interesuje taki trochę głębszy poziom fizyczno-techniczny.
@michalwandas3743
@michalwandas3743 8 ай бұрын
Polecam wszystkim film dokumentalny jako uzupełnienie pt."To End All War: Oppenheimer & the Atomic Bomb" z 2023 roku.
@riddick9547
@riddick9547 8 ай бұрын
Niedawno był film dokumentalny o siatce szpiegów ZSRR w sprawie projektu ,,Manhattan". Akta ujawniono dopiero w połowie lat 90-tych. Rosjanie mieli swoich informatorów nawet wśród ,,zaufanych" wewnątrz projektu. Sprawa Klausa Fuksa.
@andrzewo7721
@andrzewo7721 8 ай бұрын
Mam pytanie, gdzie wydobywa się pluton?
@chillyshotorbitus5152
@chillyshotorbitus5152 8 ай бұрын
Jeśli chodzi o Einsteina to wzór mc2 nie ma wiele wspólnego z realnym laboratoryjnym doświadczeniem...chocby to ze nie rozszczepia się każda materia, a wylacznie pierwiastki ciezkie jak Uran ...do tego wzbogacony : ]
@mariazguda8708
@mariazguda8708 8 ай бұрын
Ten film też się broni 🎉🎉 1:13
@elselador
@elselador 3 ай бұрын
Pan zamienia skutek z przyczyną proszę pana.. USA potrzebowało testów z nowym rodzajem broni i dlatego potrzebny był Pearl Harbor. Masoni zawsze mordują około 2000 ludzi żeby wywołać oburzenie opinii publicznej.. gdy chcą zrobić nową wojnę albo pojechać do Iraku i zagarnąć ropę .. czy dostać się na teren gdzie są dostępne egzotyczne technologie. Japonia nadawała się doskonale dlatego że była wyspą! A wtedy jeszcze nie znano dokładnie skutków ubocznych działania bomby atomowej na żywe organizmy..
@grzesiekxitami3264
@grzesiekxitami3264 8 ай бұрын
tylko 500?
@grzesiekxitami3264
@grzesiekxitami3264 8 ай бұрын
dobrze....
@34aniaj
@34aniaj 8 ай бұрын
Facet przerywa prowadzacemu - ni da sie sluchac!!!
@krzysztof8095
@krzysztof8095 8 ай бұрын
A gdyby wszystkie materiały rozszczepialne z bomb jądrowych przerobić na paliwo do elektrowni atomowych ... To na długo by ich nam starczyło?
@ifj_pan
@ifj_pan 8 ай бұрын
Najprościej odpowiedzieć na to pytanie poprzez przeliczenie energii wybuchu i energii cieplnej generowanej przez reaktor jądrowy. Dżul {J}, jednostka energii w układzie SI, to bardzo mała jednostka. 1 J to energia eksplozji 0.23 mg TNT. Czyli MJ to energia wybuchu 0.23 kg TNT. Idąc dalej, czyli mnożąc obie strony przez kolejny milion, 1 TJ (teradżul - tera oznacza milion milionów, czyli 1 i dwanaście zer) to energia 0.23 kt TNT . Po prostym przekształceniu dostajemy, że 1 Mt TNT to 4,2 PJ (petadżula - peta to 1 i piętnaście zer). W tej chwili jest na świecie ok. 13 tysięcy głowic jądrowych. W naszym oszacowaniu liczy się tylko energia z rozszczepienia, ta w przypadku głowic termojądrowych stanowi mniejszą część uwalnianej energii. Na potrzeby tego oszacowania można przyjąć, że energia pochodząca z rozszczepienia to ok 30 kt na jedną głowice/bombę (maksymalnie to może byc ok. 55 kT TNT. Czyli mamy 13 000 x 30 kt = 490 000 kt = 490 Mt TNT. Dla uproszczenia przyjmijmy 500 Mt TNT. Całkowita energia pochodząca z rozszczepienia zawarta potencjalnie w istniejących ładunkach jądrowych to wobec tego 2,1 EJ (exa - 1 z 18 zerami). Przeliczając dżule na watogodziny to jest 580 TWh. Przeciętny reaktor energetyczny ma 3000 MW mocy cieplnej (inaczej: całkowitej wydzielanej, elektryczna stanowi ok. 1/3 tej liczby i na ogół tę wartość podaje się charakteryzując reaktor) . Liczmy dalej: 580 TWh/3000 MW = ~193 000 h pracy = ~ 22 lat pracy jednej elektrowni. Przy założeniu, że energetycznych reaktorów jądrowych na świecie jest około 400 to mamy ok. 20 dni pracy całej światowej energetyki jądrowej. Inaczej mówiąc - przetwarzając wszystkie ładunki jądrowe na paliwo światowa energetyka jądrowa "spali" je w ciągu trzech tygodni. Ta ocena jest bardzo szacunkowa ale pokazuje proporcje. Mam nadzieję, że nie pomyliłem się w rachunkach, każdy może je sprawdzić 😄. Warto dodać, że w ramach częściowego rozbrojenia nuklearnego był zrealizowany program "Magatones to Megawatts". pl.wikipedia.org/wiki/Program_Megatony_na_Megawaty www.usec.com/megatonstomegawatts.htm Program ten dotyczył wysoko wzbogaconego uranu. Z kolei pluton może być przetwarzany na paliwo MOX, które wytwarza się ze zubożonego uranu (będącego odpadem procesu wzbogacania uranu) poprzez dodanie plutonu-239 z głowic w roli materiału rozszczepialnego termicznymi neutronami (a więc niejako w zastępstwie częściowo usuniętego przez proces wzbogacaniu uranu izotopu U-235). world-nuclear.org/information-library/nuclear-fuel-cycle/uranium-resources/military-warheads-as-a-source-of-nuclear-fuel.aspx
@krzysztof8095
@krzysztof8095 8 ай бұрын
​@@ifj_pan Dzięki bardzo. Jednak tak na "chłopski rozum" trzy tygodnie to wydaje się mało ... jakoś dziwnie mało. Od dzieciaka popkultura wciskała mi do głowy że broni jądrowej jest tyle żeby parokrotnie zeszklić planetę. A tu czytam że materiału rozszczepialnego jest na niespełna miesiąc pracy wszystkich elektrowni jądrowych na globie. Ale, ... ale ... Automatycznie nasuwa się pytanie całkiem odwrotne. Jakby tak całą produkcję materiałów rozszczepialnych przekierować z energetyki na cele militarne. Następnie stworzyć bomby atomowe które były by zapalnikiem dla ładunków termojądrowych💣 Czynnikiem który ogranicza moc wybuchu termojądrowego jest dostępność izotopu litu-6 a trochę go jest 7,5% przy wydobyciu rocznym idącym w 100 tyś. ton czystego metalu. Duże było by buuu...m?🌍🔥
@zygmuntzarzecki
@zygmuntzarzecki 8 ай бұрын
bardzo slaby prowadzacy i ta dykcja...
@grzesiekxitami3264
@grzesiekxitami3264 8 ай бұрын
czemu głupio Panie dziennikarzu, bym musiał szukać, małym drukiem napisane z kim jest rozmowa?
@kadykianus
@kadykianus 8 ай бұрын
Kim jest ten koleś zadający pytania? Skąd oni go wytrzasnęli? Jest koszmarny i sprawia wrazenie odmóżdżonego.
@danutaborgosz2211
@danutaborgosz2211 8 ай бұрын
Odniosłam przeciwne wrażenie...
@JanKowalski-tp7fe
@JanKowalski-tp7fe 8 ай бұрын
dupsko bolało już po półgodziny
@marcinmakles1973
@marcinmakles1973 7 ай бұрын
Kino to rozrywka. Do kina idzie się po to aby oglądać film. Film prawdy nie gwarantuje, to nie dokument chyba że tak jest opisany, więc wtedy można sobie podyskutować jak ktoś ma czas. Ja nie mam.
Na grawitacyjnej zjeżdżalni - Co to są krzywizny czasoprzestrzeni?
12:54
Instytut Fizyki Jądrowej PAN
Рет қаралды 7 М.
Robert Oppenheimer. Ojciec bomby atomowej
1:00:01
Polskie Radio
Рет қаралды 24 М.
La revancha 😱
00:55
Juan De Dios Pantoja 2
Рет қаралды 60 МЛН
Fizyka Jądrowa, część 1 - Piknik w Dolinie Stabilności
23:44
Instytut Fizyki Jądrowej PAN
Рет қаралды 18 М.
"Tajemniczy świat jąder atomowych"
19:26
Instytut Fizyki Jądrowej PAN
Рет қаралды 21 М.
"Badamy tajemnice DNA"
22:11
Instytut Fizyki Jądrowej PAN
Рет қаралды 26 М.
Oppenheimer. Człowiek, który podpalił świat | Recenzja
17:06
Bez/Schematu
Рет қаралды 40 М.
KULTOWE ROZMOWY ANDRZEJ DRAGAN
23:01
Wstep Wolny
Рет қаралды 108 М.
Wszystkie możliwe wszechświaty, rozmowa z Michałem Hellerem
1:07:59
Naukowe Czwartki: Jak naprawdę wygląda elektron i atom? - dr Dominik Wrana
57:29
Wydział FAIS - Uniwersytet Jagielloński
Рет қаралды 42 М.
Nowe wyobrażenie świata - prof. dr hab. Andrzej Dragan, Piotr Cieśliński
1:29:45
Krzysztof Zanussi o „Iluminacji"
25:44
Copernicus
Рет қаралды 24 М.
Jądra Oppenheimera - Projekt Manhattan. Historia Bez Cenzury
20:58
Historia bez cenzury
Рет қаралды 715 М.