co ja oglądam o 4 w nocy. Przecież ja w bloku mieszkam
@cezarylee6 жыл бұрын
Ha ha ha ha to oglądam jako pierwsze dziś i też mieszkam w bloku... Ale dodam że ja za ogrzewanie place 1700 na rok... Z czego mam zwrot ok 900 na rok i nie płacę dwa mc za czynsz :) a temp ok 21
@memeu6 жыл бұрын
xD
@alkyalk35656 жыл бұрын
Ja też, ale ja jestem usprawiedliwiony, oglądam to w pracy.
@mateuszarchackicom6 жыл бұрын
Mózg ****** :D Rozwaliłeś system :D
@mariusz6605 жыл бұрын
🤣🤣🤣🤣
@korona14116 жыл бұрын
Ja mam na noc 18 stopni ustawione a w dzień 20, wystarcza mi absolutnie, zasadniczo mógłbym nawet to o stopien obniżyć :)
@sim85oo6 жыл бұрын
A lot of czasu po prostu. No need tłumaczyć, czaimy what you mean. Cheers! 😀
@henrykochmanski78515 жыл бұрын
Hahaha. No no...no comment
@KliksPL5 жыл бұрын
Dla tych co nie chce im się oglądać całego - zaoszczędził 3000 zł rocznie.
@tomazi815 жыл бұрын
Dzięki bo gość tak zaczął motać ze przestałem oglądać
@Andrew-m2b4e4 жыл бұрын
Dzięki
@dominiksoys77463 жыл бұрын
Dzięki chłopie
@wowerman5 жыл бұрын
Proponuje oglądać materiał od 18:40 w celu "zaoszczędzania" czasu.
@ArturZagaj-Izraelita5 жыл бұрын
Dziękóweczka 👪🌚🙋😁👋🙆👏👪🌑👶🚼 takie radyto podstawa.
@szarol5 жыл бұрын
Dzieki kolego - mnie interesowalo wlasnie to co w tytule a nie te cale gadanie wczesniej !!
@wh66685 жыл бұрын
Super post😄
@Uberprzemysl4 жыл бұрын
Zrobiłem to samo 😀 pegienige😉🤟🏻
@getinsidelife4 жыл бұрын
yyyyyyyyyyyyyy
@VippoV6 жыл бұрын
Dobry materiał, czekałem na niego.
@ragalmazur5 жыл бұрын
Tomuś, dolicz jeszcze około 5-8 godzin x 2 (bo dwa razy w roku. W okresie letnim i zimowym) generalnego czyszczenia, uszczelniania, usuwaniu nagaru.
@akatybe6 жыл бұрын
Za nas, za was, za Kopyra i za gaz
@makrela19946 жыл бұрын
„A tam możecie ciągnąć łacha.....” ale się uśmiałem :D Kopyr kurła jak ja Cię lubię
@WILUsprawdza6 жыл бұрын
Biorę popcorn i czytam komentarze, *bo to będzie złoto.* PS: Chociaż taki materiał, to zupełnie coś odmiennego od tematu kraftu, to lubię dużo bardziej, niż dwusetny test jakiegoś tam piwa, którego i tak zapewne nigdy nie spróbuję.
@piotrek.swietlicki6 жыл бұрын
Podbijam. Filmy tego typu to lep na Janusza eksperta, a ja uwielbiam ich czytać i prowokować od czasu do czasu. Beka.
@dawidgrabowski79096 жыл бұрын
Pieca gazowego też nie wypijesz ;)
@WILUsprawdza6 жыл бұрын
@@dawidgrabowski7909 Ale zobaczę za to interesujący film z konkretnymi danymi, wyliczeniami. Lepiej i przyjemniej mi się coś takiego ogląda... i jakoś mam wrażenie, że nie tylko mnie.
@dan911911dan4 жыл бұрын
Ciągle się zastanawiam DLACZEGO WSZYSCY O TUM NIE MÓWIĄ w mediach i wszędzie,na tym powinna polegać walka ze smogiem, ludzie żyją w nieświadomości że na węglu oszczędności życia robią!!!! Trują siebie i innych. Sam liczyłem się z większymi kosztami a tu szok, Taniej o 1/3 a jaka wygoda.
@samuelemilio4333 жыл бұрын
i guess im asking the wrong place but does anyone know a trick to get back into an instagram account?? I stupidly forgot the password. I would love any tips you can offer me!
@rafalbox16 жыл бұрын
Prosimy o więcej takich filmów na różne tematy. O piwie oczywiście też ! Codziennie powinien być jakiś film o ogólnej tematyce. Byłoby fajnie gdyby jeszcze rozpocząć taką serię o historii i dziejach polskich browarów.
@wybuh6 жыл бұрын
Łapa w górę, tak właśnie jest, niech to wónglorze zobaczą :). Takie inwestycje się zwracają!!
@wiktorglinski38755 жыл бұрын
Tomasz, oglądam Cię od lat,zapamiętaj i proszę rób tak jak do tej pory-mów i myśl według swojej intuicji/doświadczenia/filozofii etc. Pozdrawiam serdecznie.
@Bukaj.Alawrak6 жыл бұрын
Mieszkam w 200m2 domu z 1988 roku, 5cm styropianu, nowe okna 3 szyby, budynek ma piwnice 80m2 - ogrzewane 40m2, parter 80m2 całość ogrzewana i pierwsze piętro 80m2 całość ogrzewana. Na rok zostało zużyte 2 000m3 gazu spisane z licznika. Przy czym temperatura w domu ustawiona na 21*C a zbiornik z wodą (90 litrów) na 55*C. Przyjmując cenę gazu za m3 ok 2,12zł koszt na miesiąc to około 350zł a cały około 4 250zł. Sterownik kotła pokazuje że zużyto przez ostatnie 12 miesięcy na grzejniki 11 585kWh(gaz), 98 kWh(prąd), ciepła woda 8 262 kWh(gaz), 98kWh(prąd). Dodam że w domu jest przez cały rok włączony obieg ciepłej wody. W kotłowni jest teraz czysto jak w laboratorium. Nie wiem jak ktoś w nowym domu nie zakłada ogrzewania gazowego mając taką możliwość. Ja do pieca na drewno/węgiel nie wrócę. Pozdrawiam
@KaaTeeR6 жыл бұрын
Bukaj Alawrak dom z 1978, 140m2, około 1300m3 gazu na rok
@browarek75196 жыл бұрын
Podobnie jak ty nie wroce za dużo plusów
@klimatxxl6 жыл бұрын
teraz się buduje domy bez piwnic i ogrzewanie jest piękne, nie wspominając o domach pasywnych gdzie mieszkałem jako student i przy -17 nie grzałem pokoju bo było mi ciepło około 19° :)
@Bukaj.Alawrak6 жыл бұрын
Gra ndee w przyszłości chciałbym wybudować z żoną nowy dom i będzie to również z piwnicą lub podpiwniczenie 2/3 w ziemi. Dlaczego tak, bo część gospodarczą mamy pod mieszkalną. Dla przykładu garaż, schowek,magazyn zamiast wynoszenie na strych, warsztat, browar itp. Ciężko komuś to wytłumaczyć jak nie mieszkał w domu z piwnicą.
@tomaszwasilewski44406 жыл бұрын
@@Bukaj.Alawrak Podpiwniczenie jest wspaniale. Garaz, kotlownia, pomieszczenie na przetwory, do tego warsztacik hobby. No i nie zajmuje dodatkowego miejsca na dzialce. Z wad, to wymienil bym schody przy wchodzeniu do domu i wychodzeniu z salonu na ogrod.
@emes32113 жыл бұрын
temp. odczuwalna jest silnie powiazana z temp przegrod (scian), dlatego w wiekszym pomieszczeniu czujemy wyzsza temp. w porownaniu do pomieszczenia mniejszego, gdzie jestesmy blizej scian, pomimo tej samej temp. powietrza. polecam obnizyc temp w sypialniach do 18*C na noc - lepiej sie spi.
@bartoszkk16 жыл бұрын
Pompa ciepła w następnym roku wyjdzie na pewno taniej haha;) gaz rządzi spokój i czysto.
@QbaGregor6 жыл бұрын
Tyle oszczędności! Super, że o tym mówisz, szybko zmieniajcie piece, kotły! Sporo mówimy o smogu, ale np w Warszawie najczęściej winimy auta. Jak mamy duży smog to ewidentnie jest wyczuwalna taka jakby wędzonka na pierwszym planie (wracam z pracy i ubranie śmierdzi jakbym wrócił z ogniska). Widać i czuć najbardziej na obrzeżach, tam gdzie jest dużo domów!
@basters56 жыл бұрын
Kolego bardzo fajnie się Ciebie ogląda. 😉
@krzyjask95186 жыл бұрын
Jest też oszczędność na wodzie przy myciu rąk po obsłudze pieca węglowego :) Ja zrobiłem taką samą zmianę u siebie i też jestem mega zadowolony. U mnie to jeszcze był stary piec węglowy zasypowy także brudu było co niemiara, a teraz po malowaniu jest suszarnia. Pozdrawiam
@AndcRew144146 жыл бұрын
W Poznaniu nawet dofinansowują za piec gazowy w ramach dbania o czystość powietrza w mieście. Piec gazowy to najlepsze co mam w domu - a nasz piec węglowy nie był jakiś strasznie stary. Ale użeranie się z worami węgla, co chwilę zacięcia podajnika i wszechobecny pył - człowiek zmęczony wraca i się okazuje że dom wychłodzony... Nawet jakby trzeba było dopłacać 2000 rocznie to chyba byłoby warto.
@janjanowski28915 жыл бұрын
Piękny film - dodatkowo uzmysławia iż kotły węglowe nawet N-tej generacji zawsze będą pobierały minimum 3 KWh do kilku kWh na dobę - na napęd podajnika, pompy lub kilku, dmuchawę i troszkę na sterownik . POZDROWIENIA !
@nomtbg6 жыл бұрын
Ja mam kocioł gazowy Viessmann Vitoped już 13 lat i jedyne co wymieniłem to zbiornik wyrównawczy, ale nic nie zapłaciłem, bo kolega dał mi ze starego kotła. Oryginał kosztuje 400zl, co jest chore. 😀 Reszta działa ok, sam serwisuje, więc koszty serwisu zerowe. Za 185 m2 powierzchni wychodzi mi rocznie 3500zł z kuchenka gazowa i podgrzewaniem wody, zbiornik na 120 litrów. Nie mam kominka. 😀
@rosekdr6 жыл бұрын
Jak słyszysz płynąca wodę w kaloryferze to znaczy że jest zapowietrzony. Ja też tak mam i po odpowietrzenia nic nie słychać. Istnieje też możliwość że jest źle zamontowany. Dobrze to sprawdzić bo powietrze w instalacji oznacza korozję.
@solcity_fotowoltaika6 жыл бұрын
Wierzę :) Ciężko jest wytłumaczyć koszta ogrzewania, bo non stop się słyszy że "mój szwagier ma 160 m2 i mu idzie 3 tony" ale mniej więcej ze wskazaniem na więcej, Ci się udało. Wspominasz o ważnych detalach które decydują o kosztach : powierzchnia ogrzewania, system jaki jest zamontowany, temperatura w pomieszczeniach (podniesienie o 1 stopień to + 8 % ) , koszt instalacji ( szkoda że nie da się w tym przypadku podać KOMPLETNEGO kosztu, rurki, złaczki, kaloryfery, montaż). Największy wpływ ma energooszczędność budynku czyli wskaźnik w charakterystyce energetycznej budynku Eu. Przy dzisiejszym trybie dnia nazwijmy to standardowej rodziny 2+2 , bezobsługowa instalacja ogrzewania to podstawa. Jedni liczą kaes, inni kasę i czas. Aby jeszcze bardziej kontrolować wydatki i komfort, zainstaluj sobie na grzejnikach termostaty z harmonogramem. A co do sposobu ogrzewania to niestety ale konwekcja ( kaloryfery) nie należy do najbardziej komfortowych, bo ciepło przekazywane jest poprzez ruch powietrza. Co raz częściej wykorzystuje się podczerwień ( np. wodna podłogówka, elektryczna podłogówka, sufitowe ogrzewanie). Wiadomo, że całej instalacji nie opłaca się zmieniać dlatego dobierać trzeba indywidualnie. Super podejście do tematu, pozdrawiam
@BrowarKopyra6 жыл бұрын
Dzięki za rzucenie światła na te kwestie. Na pewno są nowoczesniejsze metody i przy budowaniu domu od zera warto je poznać, ale jak widać bez nie wiadomo jakiej rewolucji można dużo zmienić.
@Baz4antify6 жыл бұрын
Podstawowe pytanie- jakie były temperatury w domu przy węglu, a jakie są przy gazie? Długo się zastanawiałem co kupić i w końcu wybrałem piec na eko-groszek. Oczywiście- nie był to najtańszy produkt z oferty, a wręcz jeden z najdroższych, ale dzięki temu zakupowi aktualnie cały sezon grzewczy mam w domu temperaturę na poziomie 23*C, gorącą wodę, a eko-groszek rocznie wynosi mnie 3k (dom 150m2) Raz w tygodniu wybieram popiół, a właściwie mąkę- to jest ważny punkt, dość długo zajęło odpowiednie wyregulowanie spalania aby na prawdę uzyskiwać maksimum z węgla (minimalny czas pracy podajnika), sadzę wybieram raz na sezon, nie mam jej za dużo. Piękne jest to, że z mojego komina leci tylko gorące powietrze, nawet gdy robię dezynfekcję układu czyli podgrzewam wodę do około 85*C. Jestem bardzo zdziwiony widząc tak niski zużycie, moi znajomi żałują przesiadki na gaz właśnie ze względu na koszty.
@grzegorzsiergiejko32785 жыл бұрын
Kobieta w zimnie wolniej się starzeje:-)
@AdamPL3 жыл бұрын
😅😅😅🤣🤣🤣🤣😅🤣🤣😅🤣😅🤣🤣😅😅🤩😂😂🤣😅
@kischo19835 жыл бұрын
Dom 203m2 po podłodze. Grzeje 170m, garaż korzysta z ciepłą z kotłowni. Grzeje kotlem skam p 12kw, dół i łazienki podłogowka. Pokoje kaloryfery. Zużywam niecałe 4 palety ekogroszku (3,2t) z Taurona za który place 2500zl. Odpalam go we wrześniu, grzeje też zbiornik 200l wody, latem grzeje wodę pompą ciepła Galmet Spectra która jest zima zasobnikiem na wodę. Za ogrzanie domu i wody wydaje łącznie ok. 3000zl. Też mi się to opłaca. Pozdrawiam.
@Globuswroc6 жыл бұрын
Panie Tomku! Wspaniały film, kawał dobrej roboty. Widać jak bardzo zależy Panu żeby być rzetelnym i obiektywnym, żeby nikt nie miał się do czego przyczepić. Strasznie się cieszę z wyników. Tak jak Pan powiedział - nawet płacić więcej ale bez tego babrania się to już byłby sukces, a tu jeszcze tyle wymiernej oszczędności. Ludzie i tak będą gadać, wiedzieć swoje, ale ja wierzę i jestem przekonany, a finalnie najważniejsze żeby to Pan był zadowolony. Gratuluję dobrej decyzji i pozdrawiam!
@AtakNAciebie6 жыл бұрын
A jak się okaże, że Tauron po cichu zapłacił Tomkowi za promo?
@FONKOOZE6 жыл бұрын
wystarczyło dołożyć zbiornik buforowy do tamtego kotła na ekogroszek (inwestycja ok 2 tys) i kocioł pracowałby z nominalną wydajnością przez co obniżyłoby się zużycie węgla i koszt byłby porównywalny z gazem, jest teraz program Czyste Powietrze gdzie można dostać do 5 tys dotacji do wymiany kotła węglowego na kocioł gazowy, inwestycja mogła być zrobiona 12 miesięcy wstecz przed złożeniem wniosku
@jmd38856 жыл бұрын
Dobrze, że coś tam o piwie było. 10-15 stopni do przechowywania, lub fermentacji. Teraz proszę coś o fotowoltaice.
@Atetus946 жыл бұрын
Też uważam że gazem jest taniej bo zacząłem kupować drewno do kozy to zawsze oszukują na metrze. Zamawiasz 5, na pace wychodzi 5, potem poukładane i wychodzi ledwo 3m przestrzenne a w sumie 1,5 kubika. Ceny z kosmosu, drewno mokre, pewnie kradzione, trzeba to porąbać nosić palić tym
@bennn96576 жыл бұрын
Mi na miesiac wychodzi 750 zl mix groszek z miałem. DOM 200m2. Wkurwia mnie to czyszczenie i syfiarstwo przy piecu w 2019 wymieniam na gaz teraz sie w tym utwierdziłem. Dzieki Tomek za konkrety🖒. POZDRAWIAM 🖐🖐
@dan911911dan4 жыл бұрын
Wow to mi na 100 metrach gazem 20 stopni, wychodzi w tym ciepłym sezonie ok 1200zl ogrzewanie i CWU
@Berbeluch11256 жыл бұрын
Tez mam kondesat ,i bardzo fajnie to pracuje ,jak spadnie temperatura o 0,5 stopnia piec sie załacza ,i jest cieplutko a 3 000 pln zabuliłem za zime przy nieocieplonym budynku ,i nieocieplonym podaszem ;)
@marekjankowiak39086 жыл бұрын
Żony tak mają, mojej też zawsze jest zimno ile by nie było 😉
@tomaszm28256 жыл бұрын
Wszyscy, którzy przerzucając się na gaz nagle polubili niskie temperatury. I nie mogą się nadziwić, że choć palą droższym paliwem to mają niższe koszty. CUDA PANIE! Wszyscy lubimy i przez całą zimę tęsknimy za ciepłem i latem. Każdy ma świadomość, że ogrzewanie gazem, prądem, ropą u nas zawsze było drogie, więc trzeba oszczędzać, a drzewo i węgiel tańsze więc można sobie pozwolić na odrobinę rozrzutności. Niskie temperatury w domu trzeba sobie jakoś racjonalnie wytłumaczyć. Różnica 2-3 stopni między 20-23 zaczyna decydować o zdrowiu a nawet życiu. Jedyne co jest niebezpieczne dla zdrowie, to gdy mamy grzejniki rozgrzane do temperatury pow. 50 stopni i to niezależnie czy w pomieszczeniu mamy 20 czy 25 stopni. Zdrowe grzanie to jest takie, gdzie czynnik grzewczy ma możliwie niską temperaturę w stosunku do temperatury panującej w pomieszczeniu.
@21yarpen6 жыл бұрын
W pełni rozumiem problemy związane z ekogroszkiem czy węglem jako takim. Rodzice mają w starym domu ekogroszek od dawna i tylko dlatego go mają bo zwyczajnie na początku nie było gazu (a teraz budują nowy i mają to gdzieś, zresztą nowy już z gazowym). Węgiel jest coraz droższy. Z roku na rok, coraz trudniej kupić w ogóle jakiś sensowny węgiel, a niby z Częstochowy na Śląsk daleko nie jest. Każdy zakup węgla to testowanie, bo tak już chyba tata trafił na "każdy" feler. Jak nie kamienie zamiast węgla, to jakieś błoto, to jakieś koksujące, brunatne prawie i generalnie *ujowe. Sam fakt ile człowiek traci czasu i energii na zarządzanie tym węglem (zakup, sprawdzenie, wyładunek, itd) i to w przypadku taty on ma ten plus że mógł dostawczakiem sobie sam po tam tonę pojechać. Choć też brał w workach, no bo zwyczajnie inaczej byłby w całej kotłowni totalny burdel. Ze znajomymi regularnie robimy szlachetną paczkę i praktycznie "węgiel" jest bardzo często tam numerem jeden potrzeb. Nie dość że 1000-1100 za tonę to norma na Śląsku, to bez "wiedzy" i znajomości ojca koleżanki co górnikiem był i na śląsku mieszka ciężko by było załatwić węgiel który z czystym sercem można komuś podarować w prezencie. Węgiel dobrej jakości jest towarem deficytowym. Pomijam oczywiste oszustwa przy jakie robią (mokry węgiel, 900kg zamiast tony itd). Dlatego przejście na gaz, tam gdzie to możliwe, powinno być naprawdę czymś normalnym. Oczywiście, należy pamiętać o pewnych aspektach samego domu/mieszkania. Nieocieplony budynek to można i ogniskiem w salonie próbować ogrzewać i dupa z tego wyjdzie. Pierwsza rzecz to ocieplenie. Dobre ocieplenie spowoduje że przy obecnych "zimach" czy jesieniach w Polsce (okolice 10 stopni) nawet tego kotła nie ma co odpalać. Pomieszczenia nagrzeją się "ludźmi" i sprzętem agd/rtv. No chyba że jakieś ludzie co lubią mieć 25 w mieszkaniu. Druga sprawa to dostosowanie grzejników. Kamienice szczególnie, mega zyskują na ogrzewaniu podłogowym (przez wysokość) czy takie łazienki. Temperatura powietrza niby może być taka sama wtedy a odczuwalna jednak jest inna na korzyść podłogowej.
@tomaszstaz62956 жыл бұрын
Mamy XXI wiek. Przede wszystkim dobra izolacja i wentylacja z odzyskiem (te dwa elementy zwracają się najszybciej). Potem pompa ciepła, fotowoltaika i ewentualnie solary. I nagle się okazuje, że rachunki to kompletnie groszowa sprawa. Tego typu instalacje zwracają się po góra 10 latach. A potem leci się praktycznie za darmo. U mnie obecnie została wyłącznie rata za fotowoltaikę. I jest wyraźnie niższa niż rachunki za prąd.
@jackowojackowo9266 жыл бұрын
Tomku! Gratuluje wejścia na wyższy poziom ekologii! Chciałbym Ci jednak zaproponować wyższą poprzeczkę: panele słoneczne na dach + mini elektrownia wiatrowa = szansa na obniżenie rachunków za gaz i prąd ! Przyjmujesz "challenge" ...??? ;)
@BrowarKopyra6 жыл бұрын
Fotowoltaika jest kusząca, ale to chyba dopiero jak prąd podrożeje. Wiatraka na posesji na pewno nie postawię.
@Hydraulik.pl15 жыл бұрын
Witam w przypadku Viessmanna i przy programatorze pokojowym ustawionym na 20* spalił 2,5m3 gazu. Dom ok.120m2. Piec gazowy to wygoda bezpieczeństwo i oszczędność pieniędzy. Pozdrawiam :)
@patryq1116 жыл бұрын
W gazowy warto zainwestować dla samego spokoju z tym wszystkim syfem i dosypywaniem.
@dan911911dan4 жыл бұрын
Koszty te same a oszczędność czasu i nie trujemy jest bezpieczniej.
@stanisawrajwa50393 жыл бұрын
Co za różnica czy trują nas węglem czy trują jeszcze gorzej żywnością OTO JEST PYTANIE
@krissswwl15443 жыл бұрын
Miło cię posłuchać lubię szczerych fajnych ludzi
@ukaszrosenkiewicz80046 жыл бұрын
już 1/4 wyngla sprowadzamy,większość właśnie z Rosji i Donbasu
@irekmroz74325 жыл бұрын
U mnie pierwsza zima po zmianie pieca węglowego na gaz. Mam podobne odczucia. Całościowo jestem do przodu na rachunkach i komfort nieporównywalnie większy przy gazie. Pozdrawiam tych co potrafią liczyć a nie kierować się mitami i super radami wujków dobra rada.
@mieszkaniec59514 жыл бұрын
A możesz podać powierzchnię budynku, to czy jest ocieplony/nieocieplony, jaka temperatura w pomieszczeniach, bo samo takie pisanie 'mam podobne odczucia' trochę mało wnosi do takiej dyskusji?
@marcingorski70736 жыл бұрын
5 ton węgla czyli jakieś 3500 kg 😉
@2biegly6 жыл бұрын
4500 minimum
@1961kiss6 жыл бұрын
Ja z MPEC kupiłem kęsy/kostka w cenie 670zł/tona 😜
@loreslores71166 жыл бұрын
@@1961kiss Tez pale kostką bo mniej sie spala i niema dymu
@tytustruszkowski45695 жыл бұрын
Jakim cudem zużywasz 5 ton węgla?? Czytam i czytam i nie mogę wyjść z podziwu dla wszelkich rekordów zarówno w paleniu gazem jak i węglem. Dom 180 mkw ocieplenie 20cm styropianu. Mam instalację z piecem węglowym i gazowym kondensacyjnym. Moje uwagi :Węgiel kupiłem najdroższy tj 1000 pln za tonę orzech z Polskiej kopalni. Kupiłem 600 kg Ukraina\Rosja za 600pln za tonę, ale jest to słabe rozwiązanie. Węgla 1,6 tony+ zrębki 2 m3 + 1m3 drewna na zimę i temperatura w pomieszczeniach 23 stopnie. Instalacja piec+ zbiornik 680l jako rezerwuar ciepła. Węgla starczy mi do końca lutego. Idąc dalej, to gdybym mógł inaczej zabudować kotłownię to wstawiłbym min. zbiornik 1000 l , a wtedy paliłbym 1 raz dziennie w piecu 24 kW. Mieszając węgiel z drewnem. Uważam, że jest to najlepsze rozwiązanie, tzn piec + rezerwuar ciepła. Przy temp na zewnątrz powyżej zera rozpalenie wieczorem ok. 22 godz ( palę 2-3 razy dziennie ) i ogrzaniu wody do 50stC . Mam rano temp powyżej 22 st C na parterze i w łazienkach. Pompa ciągnie ciepłą wodę ze zbiornika do temp min 25 st. C i to wystarcza do popołudnia tj. do 15-16 Cwu mam tylko na gaz. płacę za gaz co miesiąc ponad 100 pln, więc nie rozumiem jakim cudem macie tak niskie r-ki za gaz. konkretnie 2018 VII 105,1VIII 70,88 IX 127,8 ,: X 109,04 ; XI 121,03 XII 214,94( tu jest 1 tydzień ogrzewania gazowego) . taryfa moja to W 3-12T ( może mam słabą taryfę ). W marcu 2018 mój r-k za gaz to 589,43 ( ogrzewanie i cwu .Temp w domu to 21( przy podgrzewaniu sie kominkiem ). Konkluzja jakoś ciężko mi uwierzyć w r-k roczny 4000 ( ogrzewanie+ cwu +kuchenka ). Co do piecy na ekogroszek też uważam, że to nieporozumienie, bez akumulatora ciepła. To ciagłe wygaszanie i rozpalanie pieca powoduje i duże straty i zanieczyszczenie, bo ten węgiel ciągle pali się w zbyt niskiej temperaturze. Natomiast rezerwuar daje to, że zmniejsza sie ilość cykli rozpalania i wygaszania.
@ArturZagaj-Izraelita5 жыл бұрын
@@tytustruszkowski4569 mój dziadek spalał w rzeszowie 8 ton gdy palił węglem ( dom coś koło 120m).
@lukaszskotnicki41356 жыл бұрын
Tomku podaj jeszcze parę danych. Jakie Masz ogrzewanie- podłowka, grzejniki? ile mniej więcej podłówki jeśli jest. Ile pomp było na piecu węglowym. Ja mam 5 :) Dla przykładu generalnie jak podłączyłem Watomierz to piec+ pompy brał 3-4kWh na dzień
@BrowarKopyra6 жыл бұрын
Nie mam podłogówki w ogóle. No ale pewnie tak było, że piec swoje prądu brał.
@oldjanusz15176 жыл бұрын
lubie te oftopiki bo Tomek ma zwykle racje! pzdr
@dawidgrabowski79096 жыл бұрын
Polać mu!
@sjparkita29724 жыл бұрын
Super to wyjaśniłes dzięki
@gruchapawe81126 жыл бұрын
boze to tak bardzo jak u mnie, od przyszlego roku koniec, zasrany piec uwalony tydzien po czyszczeniu, groszku nie ma gdzie suszyc, z tej kopalni to takie ustawienie, z tej to srakie, schodzenie 5x dziennie do tej kotlowni. piec przewymiarowany dusi sie na 50st w domu zimno, hula na 70 st ale ukrop. wiem ze niektorzy sa zachwycenie, ale moze ja jestem po prostu za glupi i leniwy na to. 5ton wegla wyladowac, potem zaloadowac to juz 10. wywalanie workow z popiołem. nawet jak mi wyjdzie do 50% drozej to nic sie nie odezwe.
@rafab46815 жыл бұрын
Grzeje prądem środkowe mieszkanie w kamienicy 44m^2 taryfa G12, kocioł elektryczny 4kW ogrzewanie również tym kotłem CWU. Temperatury wszędzie w okolicach 22 st. W tym roku za sezon grzewczy 2018/2019 myślę, że zamknę się w 2500 zł. W najsurowszy miesiąc zimowy (styczeń) zużywałem średnio 44kWh na dobę. Wcześniej koszt węgla 1600 zł. Za 900 zł różnicy otrzymałem, brak nadzorowania kotła, brak syfu, zrzucania węgla, brak przesiąkniętych ubrań smrodem z kotłowni itp.
@SlasheR_896 жыл бұрын
ło panie dom to poważna inwestycja jeśli chodzi o ogrzewanie. Taki typowy janusz to by musiał pół wypłaty wydawać miesięcznie na samo ogrzewanie a nie wspominając o innych opłatach
@bezimiennymati5 жыл бұрын
Dla sprostowania piec jest do pieczenia lub kaflowy do ogrzewania pomieszczenia a kocioł do ogrzewania budynku czy węglowy czy gazowy czy tam elektryczny jak sama nazwa wskazuje kocioł montujemy właśnie w kotłowni . No są wyjątki gdzie montuje się w łazience czy kuchni itp bo nie ma innej możliwości. Dla mnie temat wyczerpany w 100 % i chyba lepiej bym tego nie opisał rozmawiając z klientem jaki system grzewczy wybrać. Ja jednak montuje kotły firmy JUNKERS BOSCH i są tam troszkę bardziej oszczędne rozwiązania i nie tylko energetyczne ale pomieszczeniowe . Super recenzja
@mrozowskitomasz5 жыл бұрын
Kolego, ja w zimę spędzam godzinę dziennie w kotłowni. Jakbym był w niej raz na tydzień to bym skakał ze szczęścia... :)
@dan911911dan5 жыл бұрын
To jakby policzyć 30 godzin w miesiącu, choćby po 10zl/gdz. To niezła sumka wychodzi, 30 godzin życia stracone :-)
@marcin20pln4 жыл бұрын
@@dan911911dan wiecej tracisz siedzac na yt
@cekjajacek4 жыл бұрын
Moje koszty na ogrzewanie nie licząc robocizny, to tona węgla, drewno z własnego lasu około 5m3. Dom 100m2. Woda ciepła w lato piec opalany codziennie drewnem. Posiadam też kominek gdzie palę tylko dla przyjemności aby posiedzieć przy nim z piwem.
@darcol1004 жыл бұрын
Chłopie jak Cię słucham to wypisz wymaluj moje przeżycia :)
@AndrzejDunowski6 жыл бұрын
Dzięki Panie Tomku za ten film. W zeszłych latach współdzieliłem piec na ekogroszek, od lipca mam kocioł gazowy. W zimowe miesiące dokładałem się około 3 ekogroszku dziennie, koszt około 450zł miesięcznie. Zawór trójdrogowy, ogrzewanie podłogowe, w domu średnio ciepło. Trzeba było pilnować pieca, bo zawleczka lubiła polecieć, bo bo różny węgiel było i trzeba było coś zmienić bo wywalał żary. Dosypywanie węgla, pył, wybieranie popiołu, czyszczenie, jakaś masakra. Teraz wisi biały kociołek (firmy Termet), bez porównania mniejszy, czysty i samodzielny. Moja obsługa to sterownik w pokoju gdzie wszystko widać i wszystko ustawiam. Temperatura grzania podłogi w tej chwili to 35 stopni, więc zysk na kondensacie nie mały. Dla mnie grzanie węglem w domu to pomyłka, tylko gaz albo pompa ciepła.
@kubujak19896 жыл бұрын
Kopyr, kiedy zamontujesz na dachu ogniwa fotowoltaiczne? Podobno te nowoczesne nawet zimą działają (tak słyszałem), nie to co te stare solary. Oczywiście lajk. Lubię te Twoje ZERO IBU, mądrze gadasz.
@Enduro.las8506 жыл бұрын
Kolego mylisz pojęcia ogniwo fotowoltaiczne - produkuje prąd solar, kolektor słoneczny - ogrzewa wodę lub inny czynnik który następnie ogrzewa wodę w wymienniku Ogniwa fotowoltaiczne od zawsze działają zimą bo nie potrzebują ciepła tylko światła. Sam mam na dachu 3 kolektory słoneczne do grzania wody więc to dwie różne rzeczy. One również grzeją wodę w zimie przy słonecznej pogodzie nawet do 80 stopni w zbiorniku 360 litrów .
@piotrkowalski96686 жыл бұрын
zimą jak nie ma słońca to tyle prądu ze ho ho pewnie i w nocy ten prad robią
@Enduro.las8506 жыл бұрын
@@piotrkowalski9668 nie musi byc slonca wystarczy ze jest jasno
@piotrkowalski96686 жыл бұрын
@@Enduro.las850 tak wiem ale jaka jest wydajność prawie żadna
@AtakNAciebie6 жыл бұрын
Buehehhw
@pawelnatkowski93065 жыл бұрын
W pelni sie z toba zgadzam identyczna sytuacje miałem wymienilem piec na ekogroszek w 2014 urzytkuje piec gazowy 4 sezony i potwierdzam to co opisijesz ja jeszcze przymierzalem sie do grzania wody przez solary po przeliczeniu kosztow wraz z kosztami serwisu i dotacją w poruwnaniu do grzania wody gazem inwestycja w solary bardzo nieoplacalna zwrucila by sie za okolo 30-35 lat
@mariuszweremczuk61043 жыл бұрын
Ja w tym sezonie grzewczym odłączyłem się od reszty klatki która ma piec nie kocioł z 1995 r zamontowałem kondensat kocioł i moje rachunki spadły o 55 procent to jest fakt niepodwarzalny
@krzysiekxxx42205 жыл бұрын
Popieram w 100% wypowiedz Tomka co do oszczędności przejścia z węgla na gaz. To się zwyczajnie w świecie opłaca. Jak ktoś tylko ma możliwość podłączenia gazu do budynku to warto. NAwet jak ma to być sfinansowane kredytem. Dla porównania mamy dom rodziców 240m2 z tym że ogrzewane jest tylko 160m2. Dom duży nieocieplony z podwójnej cegły pustak 24cm i cegła 12cm. Mostków termicznych mnóstwo. Węgla zużywaliśmy 7 ton na okres grzewczy 6-7 miesięcy. Woda podgrzewana była na prąd przez przepływowy podgrzewacz wody i butla z gazem do kuchenki. Założyliśmy gaz z kotłem kondensacyjnym Viessmann Vitodens 100 i zbiornik wody 150L i przy tych zimach co są teraz za sezon 2018/2019 największy rachunek wyszedł 850zł tylko w jednym miesiącu a tak to po 600 około średnio z wodą i gotowaniem. Licząc koszty z węglem to wyglądało tak: 1200kg-1500kg w zależności od jakości węgla - około 1000-1200zł miesiąc / 6000zł sezon Pogdrzewanie wody - 200zł każdy miesiąc przez cały rok - po prosty mieć ciągle ciepłą wodę w kranie to jest jednak komfort i nigdy się to ciepło nie kończy. Podgrzewacz jest mały. Butla do kuchenki - 45zł co miesiąc przez cały rok Koszty gazu wyglądają już tak: Gaz - koszty ogrzewania gazu rozłożyłem na części grzanie i reszta Ogrzewanie na 7 miesięcy - 3500zł Normalny rachunek za abonament, przesył itd, kuchenka gazowa plus ciepła woda rachunek w lato do 120zł. czyli za ogrzewanie w największe mrozy przy rachunku 850zł zapłaciliśmy 730zł za ogrzanie w danym miesiącu. Piec był włączony od połowy września do końca kwietnia. Instalacja z piecem i doprowadzenie gazu do budynku plus wkład do konina 18 tyś zł. Przy ogrzewaniu węglem taki rachunek był mniejwięcej stały 1000zł węgiel, 200zł prąd około 45zł butla. Syf w domu, składowanie węgla plus ciągła niepewność czy to czarne ustrojstwo będzie się nadawało do spalenia. Z gazem jest zupełnie inaczej. W domu jest sterownik pokojowy na hollu ustawiony na 21 stopni przez 24 godziny na dobę. Załącza się piec jak temperatura spadnie o 0,5 stopnia. Jak paliliśmy węglem to nie zawsze 24 godziny na dobę i czasem z przerwami. Piec już się nadawał do wymiany i nie było co się już zastanawiać. Do tego od jakiegoś czasu nie zostawialiśmy domu bez nadzoru gdy w piecu się paliło. Po prostu dramat. Szybko się przegrzać potrafił a do tego prąd jak wyłączyli to już katastrofa. Oczywiście mieliśmy UPS z akumulatorem na mniej więcej 6 godzin by utrzymał pompkę ale po paru sezonach nawet i on już nie był pewnym rozwiązaniem bo jego wydajność też spadła. Ogólnie w ciągu roku jest ze 3 tyś zł oszczędności to i finansowanie tej instalacji też się szybko zwróci a tak na marginesie to w domu jest teraz cieplutko i suchutko nie ma odczuwalnej wilgoci i jak byłem kiedyś przekonany że grzejniki są za słabe to przy gazie nie ma z tym problemów. Nie ma co słuchać głupot że gaz to zło bo wcale tak nie jest a ogrzewanie domu i podgrzewanie wody zwraca się przez cały rok za piec. Przegląd roczny 200zł i tyle. Z kotłowni jest zrobiona teraz fajna spiżarka.
@BrowarKopyra5 жыл бұрын
No i super. Dzięki za ten komentarz. Może kogoś przekonasz.
@wojtekcz19866 жыл бұрын
Syn miał za mocno rozkręcony grzejnik..... pas poszedł w obroty
@andrzejandrzej37175 жыл бұрын
Spoko gadasz. Merytorycznie bo w oparciu o swoje doświadczenia czyli świadomie, co oznacza że wiarygodnie co z kolei do mnie trafia, bo takiej wiedzy potrzebowałem. Podoba mi się. Proszę popracuje nad "mmmmm" i "eeeeee". To nie czepianie się. To dobra rada.
@TheLunka016 жыл бұрын
To w Polsce sie Dymi czy nie?
@BrowarKopyra6 жыл бұрын
#wPolscesiędyma #pdk
@dawidgrabowski79096 жыл бұрын
@@BrowarKopyra Cholera, uprzedziłeś mnie :D
@klimatxxl6 жыл бұрын
@@BrowarKopyra w Polsce się dymi bez dymu jak ktoś potrafi i nie jest dzbanem :D
@wybuh6 жыл бұрын
jak jasny fiks , śmierdzi poprostu!
@dawidgrabowski79096 жыл бұрын
@@klimatxxl A da się dymać bez dymania?
@naildrilltestrobert40786 жыл бұрын
Fajny filmik(ciekawe informacje).Pozdrawiam
@maciekjonczyk6 жыл бұрын
Gratuluje. Sam mam pellet i jakbym mogl miec gaz to tez bym te popioly,worki,czyszczenie je%÷×al w pi%=×et
@michaszywiec6 жыл бұрын
Mam ekogroszek, a co idę do kotłowni to kur*uję 😀
@andredo48806 жыл бұрын
@@michaszywiec groszek groszkowi nierówny, kiedyś jakaś polska firma stwierdziła, że można robić eko groszek z czeskiego węgla brunatnego 😁syf i korozja
@rafalatos38663 жыл бұрын
Jeszcze są pompy ciepła i fotowoltaika na dachu, i płacę rocznie Tauronowi 250zł kosztów stałych za licznik. Ogrzewanie i prąd za free 😏 do tego klima, sauna, i wanna z hydromasażem również działa za free.
@marial23823 жыл бұрын
Wychowałam się na wsi i zapach węgla był dla mnie zapachem zimy. Był normalny. Jakież było moje zdziwienie, gdy po kilku latach mieszkania w mieście jeździłam na wieś i czułam dopiero jak to wszystko śmierdzi. Nie to, że miasto nie śmierdzi, ale chodzi mi konkretnie o zapach dymu
@robertkruszyk41186 жыл бұрын
oczywiście, że gaz wychodzi taniej, jest czysto i mniej roboty, zgadzam się całkowicie i też z końcem filmu że to nie elektrownie są problemem ale niska emisja, kocioł gazowy można kupić za 3500-4000 zł jest w środku to samo co w drogich firmach.
@sponcz6 жыл бұрын
Proszę porównać ten kocioł z kotłem drogiej firmy po 5 latach użytkowania. Coraz częściej wymieniam 3-4 letnie kotły...
@pawelkorytowski50806 жыл бұрын
Ma Pan rację. Mamy podobny dom., piec w podobnym wieku. U nas problemem nie jest eksploatacja ponieważ faktycznie rzadziej trzeba czyścić. W tym roku natomiast jakość węgla jest tragiczna. Kupowaliśmy w lato. Nie padało od dwóch tygodni, a węgiel i tak mokry (nie w worku). Pali się tragicznie. Tyle ile się wsypie do zbiornika, następnego dnia wychodzi z popielnika. U nas na osiedlu planowany jest gaz i mamy taki sam zamiar jak Pan. Grzejemy wodę węglem i w lato problemem jest to, że przecież nie będziemy palić cały dzień na pusto, a tak woda byłaby całą dobę.
@versus17256 жыл бұрын
Podłączą gaz to nie ma co się zastanawiać. Obsługa na poziomie dziecka. U mnie zasobnik 100l wody kiedy jest załączony na stałe dogrzewa w parę min i zużywa 0, 10m3 gazu. Śmich a załączy się może z 3 razy w tym 1 raz przy kąpielach. Za dobę wychodzi z 1 zł. A w lecie to pewnie przez pół.
@piotrterpilowski44246 жыл бұрын
Ja mam dom od 8 lat i piec ma tyle samo. Powierzchnia 200 m2, piec na ekogroszek 25 kw.Nie spaliłem w żadną zimę, więcej niż trzy tony . W tym roku kupiłem po 890 zł ,suchutki węgiel w workach,który panowie za darmo zrzucili do pomieszczenia. Obsługa pieca z umyciem podłogi w kotłowni zajmuję maks pół godziny. Pozdrawiam :)
@adswi886 жыл бұрын
Dom - 140m2 - temp. 25 stopni bo uwielbiam tropiki - ekogroszku spaliłem w zeszłym roku dokładnie 3.800 kg - po 800 zł tona - jakbym miał gazem tyle wygrzać zapłaciłbym z 7 tys. - ale gaz jest na szczęście 20km dalej a miasto za darmo nic nie podłączy - robili rozeznanie rok temu i wstępnie za koszt podłączenia 27 tys. Bez prac ba mojej posesji i instalacji pieca + jego kupna - razem 40 tys. Pewnie - za to mam 10 lat grzania moich tropików - a kto ma 18 / 20 stopni w domu to chyba mu źle krew w żyłach przepływa.
@kafcik6 жыл бұрын
Dom 120m2 23stopnie rocznie place 2900zl za gaz ogrzewanie + ciepła wodą i cyrkulacja wody
@versus17256 жыл бұрын
@@adswi88 masz błędne pojęcie jak w ogóle działa kocioł kondensacyjny. Zasada jest taka, by nie było zbytniej różnicy między nastawami za dnia i nocy bo najwięcej gazy idzie na start. Kocił wtedy przez jakiś czas pracuje z max mocą i potem ciurkiem by dogrzać pomieszczenia. Więc jak osiągniesz w domu te swoje 25 stopni to najlepiej na noc nie schodzić poniżej 23 stopni. Możesz sobie nawet grzać całą dobę bo wtedy kocioł chodzi w trybie podtrzymania temperatury. Ustawiasz 55 stopni i masz wy...ne. Mam taką samą powierzchnię, dość ciepły z zasady dom i za 4 godz w trybie podtrzymania czyli grzeje z pół godz i pół załącza się na 10 sek po kilka razy zużywa 2 m3. W omawianej godzinie różnica spadku temperatury to tylko 0,2 stopnia. Zatem te Twoje 7 tys podziel na dwa sezony. No chyba, że masz szpary w oknach co wchodzi palec ale wtedy i ekogroszku byś wypalił x 2 a tak chyba nie jest...
@arturccccc5 жыл бұрын
Trudno oszacować z jaką sprawnością spaliłeś ten węgiel, ale moim zdaniem można spokojnie założyć, że 3 tony węgla to ekwiwalent 1800-2000m3 gazu czyli około 3600-4100zł. Sam musisz sobie odpowiedzieć czy ubiłeś taki interes, biorąc pod uwagę twoją prace. Cena gazu od około 8 lat jest zbliżona do 2zł/1m3 średnio uwzględniajac koszty przesyłu i abonament. *założenie 1kg węgla 25MJ, sprawność spalania 80-90%, co daje odpowiednio 5,55kwh i 6,25kWh
@MrOprawca19784 жыл бұрын
Mam piecyk gazowy kapielowy odkad mieszkam w owym mieszkaniu pewnym, 12 lat. Na poczatku byl umierajacy termet PG-6, ktorego doprowadzilem do pelnej sprawnosci i porzadku. Potem zmienilem go sobie na termeta G-19-02, bo byl to juz elektronik, bez swieczki dyzyrnej, oszczedniejszy z tego powodu. A potem zmienilem go, bo byl zbyt wrazliwy na spadki cisnienia wody, na Ariston GIWH, tez elektronik. I tak, ze starym termetem za gaz placilem co dwa miesiace jakies 90 PLN. Potem , na G-19-02 - jakies 70, ale potanili gaz. Z Aristonem jeszcze mniej, jakies 60 pare co dwa m-ce a potem niewiele ponad 50 PLN na dwa mc-e. Zdaje sie, i potanili gaz jeszcze, a i Ariston okazal sie nieco oszczedniejszy od Termeta (ma w inny sposob zrobiony obieg wody w wymienniku, w Termetach jest rownolegly a w samym przegrzewaczu szeregowy, a w Aristonie tylko szeregowy, a sam wymiennik jest malutki i wykonany z grubszej miedzi, ma tez dobra izolacje komory spalania, termety nie). I ten ostatni pracuje mi juz z piec lat. Zuzywam miesiecznie wody ogolnie 4 metry szescienne, cieplej 2 metry. Za gaz, razem z kuchenka, placilem ostatnio jakies 54 PLN na dwa m-ce, co miesiecznie daje jakies 27 PLN. Co daje koszt ogrzania jednego metra wody rzedu co najwyzej 13 PLN, a w praktyce mniej, bo jest przeciez kuchenka gazowa, ktora tez przeciez nie proznuje. Tak wiec oceniam koszt ogrzania jednego metra wody miesiecznie na gora 12 PLN, pewnie nieco mniej. Blok ma centralne ogrzewanie miejskie. Jest tez juz oferta cieplej wody miejskiej. Kto sie na nia zgodzil, placze. Koszt ogrzania jednego metra od miasta to wydatek rzedu ponad 20 paru PLN, dwa razy drozej. A ceny zaraz poleca w gore. Gazu miesiecznie zuzywam 11 metrow szesciennych ogolnie. Tak wiec - podsumowujac- jesli ktos ma gaz ziemny u siebie w mieszkaniu i dobrze dzialajacy piecyk gazowy - to niech pod zadnym pozorem nie pozwala sie go pozbyc. Bo poczujecie to na kieszeni w sposob okrutny. Bedziecie mieli ciepla wode, to na pewno. Ale za 2x wieksze pieniadze, albo i lepiej.
@arturseba2095 жыл бұрын
poczekajcie rok lub dwa i zobaczycie jak gaz pójdzie do góry,politycy zawsze tak robią
@arturn20715 жыл бұрын
Uważasz, że jak gaz pójdzie w górę to reszta paliw w tym węgiel zostanie na tym samym poziomie? xD Węgiel będzie odpowiednio droższy, tak to działa.
@kurczakpe5 жыл бұрын
@@arturn2071 Ale temat z tańszym gazem był już przeszło 25lat temu, teraz musiała rozwinąć się chyba infrastruktura dystrybucji węgla i znów gaz jest pro.
@rafalski1015 жыл бұрын
@@arturn2071 wiegiel potanieje jak będzie odpowiednia liczba abonentów gazu. Po drugie mam nadzieje ze nie będzie srogich zim typu -20C tutaj na plus wychodzisz z węglem. Kaloryczność gazu też daje dużo do życzenia.
@dan911911dan4 жыл бұрын
Wegiel już teraz jest absurdalnie drogi jak ktoś ma syfić się, przerzucić tony,przemiatanie komina,czyszczenie,ryzyko pozaru a koszty te same co na gazie.
@Wookash111114 жыл бұрын
Ja mam jakiś 12 letni junkers i facet od serwisu mówił, że lepiej będzie to trzymać tak długo jak się da, bo już takich nie produkują, a koszta montażu nowego + użytkowanie jest mało opłacane względem tak małego metrażu. I całkowicie rozumiem przyjemność z 20 stopni w domu. Sam w okresie zimowym mam między 19 a 21 stopni w mieszkaniu i jest optymalnie
@solaris3626 жыл бұрын
Fajnie, ale niektórych i tak nie przekonasz, bo gdzie spalą śmieci?
@jozefslawek75365 жыл бұрын
w warszawskiej spalarni Jak kurwa lewakom wolno to mnie tez
@marekgrys6 жыл бұрын
Wole powietrzna pompę ciepła + rekuperacja. I grzanie samym ciepłem. W lato rewersyjna pompa generuje mi klimatyzacje... Odpada koszt przyłacza gazowego + projekt + cała instalacja wodna + ogrzewanie podłogowe + ...kominy. Do przodu z 40 tys zł. Za to mam pompe ciepła+ rekuperator + rozprowadzenie + Panele PV a roczne koszty przynajmniej dwa razy niższe od gazu...
@gurthang16 жыл бұрын
Tomek, zdrowa temperatura dla zdrowych ludzi to w sypialni: 18*C, w pokoju dziennym 20*C, łazienka 24*C. W zależności od osobistych preferencji +/-1*C. Więc można powiedzieć, że i tak grzejesz fest ! Generalnie powyżej 21*C to tylko osoby starsze, chorzy i małe dzieci, zakładając odpowiednią wilgotność. W sypialni to wręcz niezdrowa temperatura. Każdy stopień różnicy, to nawet 5-6% wzrost zużycia gazu. Polecam jeszcze zagłębić się w temat ;)
@BrowarKopyra6 жыл бұрын
Znaczy wiesz, to jest sypialnia w sensie pokój dziecięcy. Na noc jest obniżenie temp. o 1° C.
@rybong6 жыл бұрын
18? o kurdens ja sobie nie wyobrazam mniej niz 22 w sypialni
@cptkonar6 жыл бұрын
Ciekawa teoria bo całe życie grzeję 23-24 również w sypialni i z tego co widzę jesteśmy najzdrowszą rodziną na całej ulicy, kiedy my idziemy na sanki to wyznawcy tej teorii kurują się w domu.
@sim85oo6 жыл бұрын
No tak, bo oczywiście odporność jest prostą funkcją temperatury w domu... Ehh, ludzie.
@EverynyanSan6 жыл бұрын
widzę znawca tematu po filmie Kikiego ;)
@walus198015 жыл бұрын
Mialem podobna sytuacje tyle ze palone drzewem. Kupa roboty. Zainstalowalem pompe ciepla z odwiertem na 180m i teraz spie spokojnie. Jakiez bylo moje zdziwienie kiedy przyszly pierwsze rachunki. Latem kilka zlotych mniej za prad place bo wczwsniej woda z bojlera a zima wychodzi duzo taniej niz chalupe drzewem opalac.
@zbychukielichu6 жыл бұрын
Mam ogrzewanie gazowe od 10 lat. Sporo zalet. Tyle ciepłej wody do mycia ile się chce, gotowanie, ogrzewanie, zero brudu, kurzu, dymu. Dobre rozwiązanie w przypadku dobrze ocieplonych domów. Za ostatnie 2 miesiące (listopad i grudzień) wyszło mi za gaz 511 zł do tego mam kocioł węglowy w którym spaliłem drewna za jakieś 500 zł. Dom 200 m2. Czyli za miesiąc wychodzi około 500 zł. Mrozów nie było. A teraz jak obliczam to za styczeń wyjdzie jakies 750-800 zł za gaz jeśli będzie dalej tak pizgać, a w węglowym nie będę palił. Gazowy polecam szczególnie przy ogrzewaniu wodno-podłogowym. Wtedy te kwoty które podałem można podzielić spokojnie na pół. Ale i tak uważam że ceny za gaz są wysokie, bo większość tej ceny to podatek. Gdyby rządzącym zależało na ekologii w Polsce (jak to wszem i wobec deklarują) to by konkretnie obniżyli ceny gazu i każdy by się zastanowił dwa razy nad tym typem ogrzewania.
@daver75656 жыл бұрын
Ja robię w serwisie kotłów olejowych i gazowych i wierzę, że jest taniej. Jednak nie zalecałbym kogoś na siłę namawiać bo akurat z olejem też się kiedyś nie jeden naciął. Olej był tani, wszyscy montowali, a teraz olej po 3zł, bywało i ponad 4 :D Ciężko przewidzieć czy gaz też nie zdrożeje.
@TeX____6 жыл бұрын
@Tomasz Kopyra Jak często musisz odkurzać te szklanki na szafce? :D
@BrowarKopyra6 жыл бұрын
Nie odkurzam.
@TeX____6 жыл бұрын
@@BrowarKopyra buntownik z wyboru
@BrowarKopyra6 жыл бұрын
Leń.
@cwirowaty6 жыл бұрын
U kopyra szklanki się nie kurzą
@AtakNAciebie6 жыл бұрын
@@BrowarKopyra Nawet przed świętami nie ma o to wojny w domu?
@Tomekgbw4 жыл бұрын
To jest prawda co Pan mówi, ale zacznie być popyt to wzrośnie cena gazu. Jeśli ma Pan możliwość podpięcia się do gazu ziemnego to jasne że się opłaca. Butla taka do domu 240 m 10 tysięcy pojemności 4 tys litra gaz teraz jest niska cena ale w styczniu było już ponad 2,13 ziko teraz za 1,25 więc warto ale wcale nie tak najtaniej plus trzeba mieć odpowiednio dużą działke do takiej butli. Jeśli ktoś ma swój las to opłaca się dobrego kopciucha 5 klasy i bufor ciepła, bo opał darmo czy węgiel kupić jakiś najtańszy po 700 ziko za tone. Więc najtańszą kompilacja jeśli się ma swój las jest kopciuch bądz najtańszy węgiel i przepływowe podgrzewacze wody pod kranami :)
@JK-le2dh6 жыл бұрын
O jednej rzeczy ważnej Pan zapomniał w tych wyliczeniach - amortyzacja kotła gazowego. Jak długo taki kocioł będzie sprawny bez napraw? To pewnie nie możliwe, ale załóżmy 10 lat. 9000/10lat to 900zł dodatkowo na sezon, do tego przy ciągłej pracy trzeba jeszcze co rok konserwacja i czyszczenie 200zł. A jeśli coś się w międzyczasie popsuje, to jeszcze naprawa nie tak tania. Podsumowując: Koszt rocznego ogrzewania gazem to: cena gazu + cena konserwacji pieca + amortyzacja pieca + ewentualne naprawy. I jak wtedy wychodzi porównanie z ogrzewaniem prądem?
@sebadux5 жыл бұрын
Ja mam piec Brootje tez był instalowany w sezonie 1999-2000 i był ostatnio serwisowany przez instalatora i stwierdził że sprawnośc pieca jest na poziomie 90 % takze naprawde dobrze wieć nie możesz mówic ze piec będzie na 10 lat bo to już 20 lat mija i ciągle działa ok. płace wiecej za gaz ale dlatego ze nie mam domu ocieplonego a tez mam ok. 250m i 3 kondygnacje plus piwnice pd całym domem , a konserwacja i czyszczenie u mnie to 100-120 zł rocznie .
@dan911911dan4 жыл бұрын
Ten kocioł ma dużo zawyzona cenę, kondensat średniej klasy 4,5 tys, można kupić też i za 3 tys, kocioł podajnikowy kosztuje 8-13 tys.wcale nie jest bardziej trwały,
@daro37173 жыл бұрын
No i super ci co mają ogrzewanie na gaz są do przodu i śmieją się z pomp i innych takich
@Luksiuelektryk6 жыл бұрын
Kurla to ja płacę 6tys za rok za gaz... Tylko budynek ma 116lat... Czas na termomodernizację.
@grzegorz20695 жыл бұрын
Luksiu elektryk Witam ja mam do 90 letni z bali po niedzieli uruchamiam kotłownie piec Vailant exluzive eco tec 256 sterowanie pogodowe , podlogowka dół 100% + podasze 3 grzejniki .Metraz 140 po podłodze jeszcze nie ma zrobionej elewacji nie zdążyłem w tym roku ale dach wełna 30cm rocwoll a podłoga 15 styro.Dam znac po miesiącu co i jak
@dan911911dan4 жыл бұрын
Jeszcze zależy jaki metraż,jaką temp.i czy ten kocioł gazowy nie jest równie arhaiczny:-)
@yvonstyle82466 жыл бұрын
Dobry film. Oczywiście te oszczędności to są w wielu przypadkach na wyrost, bo przy dobrze dobranym piecu tyle nie wydasz szczególnie jeśli grzejesz cały rok razem z woda. Ja rocznie place za węgiel 5tys i mam cały rok bardzo ciepło w domu i wodę też.(dom 500m2). Ale zmieniam na gaz ze względu na wygodę i smog. Jak ci śmierdzi węglem to kup sobie oczyszczacz powietrza. Ja mam taki z philipsa co pokazuje ile jest pm - masakra bo czasem skacze na 180.
@BrowarKopyra6 жыл бұрын
Poważnie się zastanawiam nad oczyszczaczem. Natomiast w domu tego dymu nie czuję, tylko na dworze.
@yvonstyle82466 жыл бұрын
@@BrowarKopyra ten pył jest tak drobny że i tak wchodzi do domu jak kupisz oczyszczacz z pomiarem to od razu zauważysz. Kup taki za conajmniej 1500zl. Jak zrobisz jeszcze o tym film to będzie miał pewnie tyle wyświetleń co ten o ogrzewaniu
@macq21376 жыл бұрын
Panie Tomku. Nie chodzi o to że Polskie kopalnie nie wyrabiają, po prostu o to że nasz węgiel zawiera dużo więcej siarki niż węgiel z Syberii, a elektrownie mają narzucone limity emisji przez UE, więc nie mogąc bardziej oczyścić spalin pod względem zanieczyszczeń są zmuszone do używania węgla o mniejszej zawartości siarki.
@BrowarKopyra6 жыл бұрын
Dzięki za info. Czyli ten z siarką do pieców domowych, bez filtra. #najgorzej
@remigiuszmalecki79966 жыл бұрын
też,ale koszt produkcji węgla w Polsce jest wyższy niż ten sprowadzany z Rosji czy z innych krajów (tak,sprowadzamy węgiel nawet z RPA). Przykładem niech będą Niemcy, tak w tym roku zamykają ostatnią kopalnie,bo koszty produkcji sa wysokie,i sprowadzają węgiel m.in.z polski. (przykład niech będzie kopalnia Suszec,zalana,choć węgla miała dość sporo,ale chcieli kupić ją Niemcy. To nasi u władzy powiedzieli że prędzej ją zaleją niż sprzedadzą-mówili że to niby brytole mieli kupić,ale w układzie z Niemcami).
@borewicz6666 жыл бұрын
@@remigiuszmalecki7996 Dokładnie to miałem też napisać - drugorzędna jest tu jakość, koszty wydobycia w PL są po prostu tak wysokie, że taniej jest importować. A że durne lobby i polityka i inne takie to do tych nieopłacalnych kopalni ciągle wszyscy dopłacamy, a kupować musimy importowany - absurd.
@maxigan56676 жыл бұрын
z dodatkiem smieci i asfaltu rosyjskiego zmieszanego z tym syberyjskim weglem ,tak sie moj brat nacia na taki wegiel
@Wili3216 жыл бұрын
Mam dokładnie takie same spostrzeżenia po wymianie pieca w 2016 roku. Posiadam piec kondensacyjny Beretta i jestem mega zadowolony. Stary piec również miałem (w zasadzie mam dalej jako awaryjny; mam miejsce i wolne przewody kominowe wiec nie widziałem potrzeby jego usuwania) przewymiarowany i to bez możliwości grzania wody wiec wodę cały rok grzałem elektrycznie. Do tego piec był bez podajnika (stosunkowo niska piwnica uniemożliwiała instalacje podajnika) zdarzały się często zimne poranki które były mega irytujące. U mnie koszt serwisu po 2 roku wzrósł do 500 zł lecz i tak sporo oszczędzam a sam kocioł ma gwarancje na lat 5. Pozdrawiam!
@blurfilm22236 жыл бұрын
Naprawdę gratuluję udanej modernizacji, jestem w identycznej sytuacji co Ty, niestety moja miejscowość nie jest zgazyfikowana :( A lpg już tak tanio nie wychodzi :(
@dan911911dan4 жыл бұрын
Zastanów nad pompa ciepła +fotowoltaika tylko duży kapitał trzeba zamrozić,chyba że jakieś dofinansowanie.
@csigloooxxx73924 жыл бұрын
Gaz płynny jest ciągle zależny od ceny ziemnego i w lecie jest to bardziej korzystna cena
@Paszczak03425 жыл бұрын
Miałem kocioł gazowy z 97r. Bywało że dostawalem rachunek po 4200zl za 2 miesiące (u nas rachunki dostajemy co 2 mc. 450mkw powierzchni) wymieniłem kocioł w 2015r na Auer (kondensacyjny) ale nie dlatego, że się popsuł stary tylko żeby byl oszczedniejszy. W domu jest dużo cieplej a rachunek nie przekroczył 2700zl za 2 mc. Więc faktycznie technologia w te 15-20 lat robi różnicę. 15 000 wydane na nowy kocioł zwróci się najpozniej w 4 lata ale w domu jest 21-23 st C zamiast 19.
@ipiterp74836 жыл бұрын
W Twoim przypadku przyniosło to duże oszczędności i znacznie poprawił się komfort użytkowania, gratuluję dobrej decyzji. Sam mieszkałem w domu ogrzewanym węglem i znam ten ból i problemy z użytkowaniem, szczególnie jak wygaśnie rano - w łazience jest 10stopni i prysznic przed pracą zamienia się w torturę. Dodam jeszcze ciekawą rzecz. W przypadku ogrzewania paliwem stałym wg. rozporządzenia powinno się dokonywać kontroli przewodów kominowych co najmniej 4 razy do roku. Jeśli w takim domu dojdzie do pożaru spowodowanego np. pożarem sadzy w kominie to pomimo, że dom jest np. pod hipoteką i jest dobrze ubezpieczony - ubezpieczeciel przy braku udokumentowanych przeglądów kominowych umyje rączki od sprawy, a my zostaniemy ze szkodą i brakiem pieniędzy. Oczywiście w przypadku gazu również należy przeglądy wykonywać i to dwa razy do roku, ale ryzyko pożaru jest nieporównywalnie mniejsze przy kotle gazowym. Piece z podajnikiem w przypadku błędu sterownika potrafią zapalić cały podajnik wypelniony węglem. Dodam tylko, że sam jestem ze Śląska i wierzę w surowiec jakim jest węgiel, trzymam kciuki za kopalnie, ale bardziej przy produkcji energii elektrycznej.
@AtakNAciebie6 жыл бұрын
Z tą awarią sterownika to dobra fantazja . A gaz to nie może pewnie wy#%&*ać w powietrze?
@ipiterp74836 жыл бұрын
@@AtakNAciebie pracuję przy piecach i uwierz mi - wiem jak to wygląda :) nie jestem ich przeciwnikiem, ale aktualnie sam poważnie rozważam wymianę na kocioł gazowy.
@andrzejmiro30454 жыл бұрын
ha ha ha również byłem w takiej sytuacji wymieniłem piec węglowy na gazowy i są same plusy jest czysto w kotłowni zrobiłem pralnie, jestem uwolniony od noszenia worów, płacę mniej za ogrzewanie, jedyny mój obowiązek to wymiana baterii w sterowniku bo mam bezprzewodowy, co do ceny węgla również płaciłem 1100 zł za tonę Pozdrawiam
@Lokus1226 жыл бұрын
Rozumiem, że masz normalne przyłącze gazowe, tak? Nie każdy ma takie położenie :/ Co do elektrowni to tylko dodam, że 99.9% tego co widzimy to para wodna.
@Kaczakat6 жыл бұрын
Kocioł ma w środku wodę/ciecz, którą się ogrzewa i to jest różnica względem pieca. Piec nie ma wody w środku, np. kaflowy. Dlatego możesz mieć kocioł w kotłowni (i dlatego to się nazywa kotłownia), kocioł z brzeczką na gazie, kociołek z zupą nad ogniskiem i niektórzy w kotle z kega pędzą czym prędzej. Jak ktoś zaakceptuje, że temperatura jest w okolicach 20 zamiast 23oC przy węglu to oczywiście wyjdzie taniej, no i zdrowiej. Tym bardziej gdy wodę grzeją latem prądem. Ostatni sezon był jednak łaskawy, ja miałem i taki, że zapłaciłem 6 za rok na gazie, a w ostatnim tylko 4 tysie. Jak kocioł za 9k się włącza i wyłącza to nie świadczy dobrze o Buderusie, także to na pewno nie jest reklama.
@michalolejniczak24146 жыл бұрын
SZACUN. Tylko zaduzo pierdolenia. Tlumaczenia.
@szarol5 жыл бұрын
Tlumaczy jakby gadal do idiotow ! Wszystko mozna by w 1 min powiedziec by trzymac sie odpowiedzi zadanej w tytule
@getinsidelife4 жыл бұрын
trzeba 20 minut zeby dłuższe reklamy wlaczyc
@mariuszamożemichał6 жыл бұрын
W przypadku kiedy ktoś ma dom i ogródek to balkon służy do podglądania sąsiadów. Balkony dobre są do blokowiska żeby mieć namiastkę wyjścia na zewnątrz natomiast kiedy ma się własny trawnik to jest to tylko i wyłącznie ambona dla podglądacza :)
@ryszardszulgo88396 жыл бұрын
tomasz przestań z tymi papierami! wierzę ci.
@marekluszczynski27644 жыл бұрын
Mam do 99m użytkowej piętro poddasze a całkowita powierzchnia 126m, 15 cm styropianu lambda 31 dach 25cm ocieplenia lambda 34 podłoga 10 cm ocieplenia też chyba lambda 31 okna ciepłe. Naprawdę fachowo zrobione. Pięc de Dietrich jednofunkcyjny, płyta indukcyjna roczny koszt ogrzewania 2234zl ogrzewanie podłogowe, 23 stopnie cały czas dlatego że pracuje w hucie szkła i jestem ciepłolubny
@matstruk6 жыл бұрын
Zobaczyłem reklamy, przyda się na rachunek ;-)
@waldzio875 жыл бұрын
Tomku, na ile masz ustawioną temperaturę w grzejnikach podczas takich dni jak teraz kiedy temperatura na zewnatrz wynosi w granicach 0 stopni? I ile razy w ciągu dnia włącza ci się piec? czy może grzeje ciągle? mam podobną powierzchnię do ogrzania co Twoja i dom budowany w latach 90-tych. Temperature w grzejnikach mam ustawioną na 45 stopni i piec uruchamia się 4 razy w ciągu dnia i może raz w nocy, zużycie dobowe 9-10 m3 co wydaje mi się trochę duże bo jeszcze nie ma mrozów. Temperature w dzień mam ustawioną na 20,5 stopni, noc 19,5.
@prospector93776 жыл бұрын
W sypialniach nie powinno być za ciepło .... 16-17 °C to najlepsza opcja.(moimi zdaniem i nie tylko) Pozdrawiam z Norwegii ogrzewanej prądem 😉😆 Rachunki za prąd nie są uciążliwe a nawet śmieszne w porównaniu z innymi opłatami. 😊 Sypiamy w chłodnych sypialniach nie z oszczędności a dla zdrowia i lepszego samopoczucia. 😎
@cyberczechu6 жыл бұрын
W tym roku wymieniłem 15 letni piec gazowy z otwartą komorą na nowoczesnego Buderusa kondensacyjnego. Chciałem coś tańszego, ale kolega specjalista mnie namówił i chyba było warto. Za 1,5 roku inwestycja powinna się zwrócić. Będzie na browary.