Zaczynałem moją przygodę z szosą, gdy wchodził standard 25C. Takie też miał opony rower, który kupiłem. Jednak wszechobecne u kolegów opony 23C sprowokowały mnie do zakupu takowych. Po jednym sezonie zostały na półce w piwnicy do dziś... Nigdy do nich nie wróciłem. Jeździłem na 25C. Później, po kilku latach założyłem 28C i miałem z tego dobre wrażenia. Po latach, gdy kupiłem rower na tarczach, latem jeżdżę na nowoczesnych, szerszych obręczach karbonowych i oponach 28C a od jesieni do wiosny na węższych (cięższych), aluminiowych obręczach i oponach 35C. I wg. mnie, to idealna kombinacja! Komfort szerszych opon jest bez porównania. A prędkości porównywalne.
@piotrchrostowski1232 жыл бұрын
Zaczynałem od 23c i pompowanie na kamień a teraz 30c i 5.5bara
@cinemabikegryfus15532 жыл бұрын
Gdy kupiłem swoją szosę Bianchi miałem założone opony 25mm i nie czułem się na nich dobrze, zmieniłem na 28 ( Vittoria ) Teraz mam z tyłu 30 z przodu 28 Continental 5000 i jest rewelacyjnie. Nie pompuję na maksa przeważnie 0.5 do 1 bara poniżej maksymalnego ciśnienia. Jestem amatorem i daleko mi z wiedzą do osób zajmujących się na co dzień rowerami ale moje zdanie jest takie, że nie wysokie ciśnienie w kołach ale odpowiedni dobór opon i dopasowanie ciśnienia do np. wagi rowerzysty to dobra recepta. To moje subiektywne zdanie, proszę mnie nie karać. Pozdrawiam.
@globtourkrakow2 жыл бұрын
Pamiętam swoją przesiadkę z 23 na 25mm kilka ładnych lat temu i moje zdumienie poprawą komfortu i stabilności.
@zbigniewrobak2442 жыл бұрын
Ja jeżdżę na 32 c system komfort ✌️✌️✌️
@ryszardcichy82162 жыл бұрын
Po wielu latach przeszedłem z 23 na 25 mm. Z pompowania "na kamień" przeszedłem na posiłkowanie się manometrem 6 barów z przodu, 6,5 z tyłu, czyli "trochę" mniej niż na kamień. Skoro taka moda, to na pewno będzie lepiej. I co? I nic. Czy 100, czy więcej kilometrów - to samo. Na pewno mogę sobie pozwolić na niższe ciśnienie, bo opony są szersze. Ale na prędkość i komfort nie wpłynęło to wcale. Pocieszam się, że skoro prędkość nie spadła, a z racji wieku powinna, to właśnie opony utrzymały mnie na poziomie poprzedniego roku. Jest w ostatnich latach duże parcie na komfort, kosztem prędkości - ramy enduro, szerokie opony, wyżej kierownica. Powiedzonko "Nie ma być wygodnie, ma być szybko" już jest passe. Ale jakoś prosi zakładają 28 tylko na etapy brukowane. Przeszli łagodnie na 25 i stop. Rozumiem, że oni jeżdżą bliżej 50km/h, a ja raczej niewiele ponad 30, lecz na razie i ja przy 25mm pozostanę. Ciekawą zaś historię miałem z gravelem. Oryginalne opony 35 mm dość szybko się pościerały i trzeba było kupić nowe. Pomyślałem, że skoro do pracy jeżdżę 5 km przez las i 10 po asfalcie, to jeśli przyspieszę sporo na asfalcie, a zwolnię w lesie, to w sumie będę dojeżdżał szybciej. O czas tu chodzi sportowy, nie o zdążenie do pracy. Kupiłem panaracery 32 mm z mikrym bieżnikiem, odpowiednik tego na czym jeździłem w latach 70 (XX wieku!). I rzeczywiście prędkość po asfalcie była fantastyczna, ale wracając nie podjeżdżałem pod mała górkę piaskową i codziennie podbiegałem (to nie gravel, panie, to przełaj). Aż mi się taka oponka z singla zsunęła i złamałem żebro. Trochę żal panaracerów, leżą w piwnicy, ja przeszedłem na 38mm, ale więcej nie dam sobie wcisnąć, mimo, ze muszę sporo pompować, żeby przebrnąć przez drogę (właściwie zjechać/podjechać) z ostrymi kamieniami. Wiem, trzeba teraz jeździć na prawie pustych oponach bezdętkowych i wozić mleko. Słynna baba z mlekiem to kolarka na bezdętkach?
@piotrus55522 жыл бұрын
Dla moich 25mm Veloflex Corsa Evo dla wagi 65-70kg zalecane jest 6.9 na tyle, 6.4 na przodzie. Uważam, ze to bardzo komfortowe cisnienia
@Bigos122 жыл бұрын
w mojej szosie orig. były 23C. Zmiana na 28 i przy cisnieniu 4.0 bara odczulem duzy komfort na odcinkach miejskich. Pozdro
@tomaszturkow29812 жыл бұрын
Być może ;) pytanie też w jakim dokładnie celu wykorzystujemy rower - trening/ściganie czy jakiś free ride/turystyka szosowa... Ja tam jestem umiarkowanym konserwatystą ;) 28mm co prawda nie zakładałem, ale między 25mm a 32mm(ten sam model opony), nie ma nawet porównania. Szersza opona rozpędza się dużo wolniej, rower jest zdecydowanie bardziej mułowaty, ciężej podjeżdża. Ok, komfort jazdy wyższy, ale nawet szybsze przemknięcie po łatanym asfalcie, bruku, szutrze itd, nie rekompensuje w mojej opinii dynamiki opony 25mm, 7.5bar, 73kg kolarz na gładkich odcinkach. O aerodynamice nie wspominając ;) Jak planuję trasę z gorszą nawierzchnią to 1bar w dół. Pozdrawiam zarówno Dobrerowery jak i Bikeshow!
@michadebicki65342 жыл бұрын
O jakiej oponie mowa? Bo ja ma dokładnie odwrotne odczucia i 28 toczy się lżej i lepiej na polskich gównianych drogach. Lepiej się klei w ostrych łukach, mniej podbija koło na dziurach przez co gładko i płynnie przekazuję moc na koło i drogę. Pompuję 6.0-6.5 bara Takie miększe i szersze gumy są znacznie bardziej stabilne od śmiesznych 23 gdzie jedno ziarnko piasku na zakręcie powoduje, że koło odrywa się od asfaltu i szlifujemy pośladami. Jeżdżę na Goodyearach F1 Supersportach i Vittoriach Corsa Control, oba komplety 28mm
@tomaszturkow29812 жыл бұрын
@@michadebicki6534 Continental Grand Prix. Tak jak pisałem, na 28mm nie jeździłem, być może to złoty środek, ale wybierając między 25 a 32 nawet się nie zastanawiam. Wolę mniejszy komfort 25 niż mułowatość 32, nie jeżdżę po aż tak dziurawych drogach ;) Rower szosowy dla mnie ma być sztywny, dobrze przyspieszać, podjeżdżać i ciąć powietrze. Jeśli chcę komfortu, lepszego wybierania nierówności to wsiadam na gravela z oponką 33, wtedy można śmigać po brukach, dziurawych asfaltach, zjechać na szuter itd, ale taki zestaw nie ma startu do szosy jeśli chodzi o dynamikę na asfalcie... Dlatego tak jak na początku - wszystko zależy czego oczekujemy od roweru ;) Pozdro!
@stivus16962 жыл бұрын
Pełna zgoda, ja tez czuję różnicę pomiędzy oponą 25 mm a 32 mm. Nie ma porównania na w miarę równej szosie, a po takich głównie się poruszam. Ja nawet w turystyce wyprawowej używam opony Schwalbe Marathon Plus 28 mm i dobrze mi się sprawuje. W zeszłym roku zjechałem na nich wschodnią ścianę Polski i nie narzekałem. Jednak poruszałem się w 95% po asfalcie, co prawda różnej jakości ale jednak asfaltach. Rok wcześniej jeżdziłem po Litwie na oponach 32 mm i nie szło to tak szybko jak na 28. A co do ciśnienia to zawsze trzeba je dopasować do nawierzchni, żadne to epokowe odkrycie. Na asfalt jednak cisnę z 6-7 bar i jest ok.
@eltonmusg39102 жыл бұрын
30 lat temu miałem szosówkę Rometa.... Do dzisiaj wyciągam żwir z kolan.... 3 lata jeździłem. Kolejne rowery to były zawsze "MTB" może jedzie się wolniej, ale nigdy już nie zrobiłem szlifa przy ostrym zakręcie. Gdy nagle okazuje się że ktoś np. zgubił część ładunku żwiru. (Jeżdżę turystycznie) Ostatni mój MTB XC kupiłem, kiedy każdy myślał że gravel to moda przejściowa. Bardzo się zastanawiam nad zmianą. Co do ekstremalnie wysokiego ciśnienia: jedynie mogę powiedzieć że, szybciej można zniszczyć oponę i przebić dętkę. (Kilka lat mi zrozumienie tego tematu zajęło)
@Diament6662 жыл бұрын
Muszę Ci podziękować bo dzięki twoim filmom przesiadłem się z opony 25c specialized na Continental Contact Speed 35C i to jedna z najlepszych decyzji rowerowych jakie uczyniłem. Posiadam rower typu fitness, który głównie służy mi do dojazdów do pracy i przemieszczaniu się po mieście.
@filipmalecki2 жыл бұрын
Trafiłem kiedyś na artykuł, który właśnie mówił o tym, że wysokie ciśnienie nie sprawdza się podczas dłuższej jazdy. Opór toczenia jest marginalnie mniejszy, natomiast wibracje przenoszone na włókna mięśniowe są większe, a to powoduje ich tarcie między sobą, co w efekcie skutkuje szybszym zmęczeniem. Ja przy 70kg i oponie 25c pompuje 5,5 bara z przodu i 6 barów z tyłu, jest git.
@-Road.Biker-2 жыл бұрын
prawde mowi, polac mu 👍 ja odkrylem, ze na na panaracer gravelking slick 38 mm, na detkach, przy wadze 90 kg, z przodu 3.7-4.0, tyl 4.5-5.0 wczesniej 5.5 na obu osiach, nie bylo zle, ale teraz faktycznie jest lepiej i sprawdza sie powiedzenie ze im bardziej komfortowo tym szybciej
@arbuzu2 жыл бұрын
Przy tej szerokości i wadze możesz zejść nawet do 2.5 bara :-)
@-Road.Biker-2 жыл бұрын
juz testowalem 3.5 z przodu i 4.0 z tylu. poki co wydaje sie dla mnie optymalne na mieszane warunki 75/25% asfalt/szuter. patrzac na ugiecie opon, z przodu potestuje jeszcze do 3.0, ale z tylu przy 4.0 opona jest juz ugięta wiec mniej juz raczej nie bedzie
@Kanonka282 жыл бұрын
Jest 8,5 to daje kolo 8,7. Komfort to jakiś żart na kanapie z czipsami. 23 przód, 25 tył.
@kewin82732 жыл бұрын
Fakt tego że nie mamy warunków laboratoryjnych na szosie wyjaśnia wszystko tak naprawdę. Opony twarde "uderzają" w dziury tracąc energię w postaci pędu. Opona niedużo miększa na miarę możliwości uelastycznia się do dziur dziureczek kamyczków patyczków itp A do tego wszystkiego dochodzi komfort jazdy który jest dla mnie najważniejszy.
@krystiannaja86752 жыл бұрын
po prostu, im wyższe ciśnienie tym rower ma dłuższa droge do przejechania... zakładajac ze sa jakies nierówności. np. takiej wysokości nierówność: /```\ (niech bedzie to kamyczek o boku 10mm pod "górke" i 10mm z "górki") daje przejechane 20mm. podczas gdy, opona z niskim ciśnieniem "zje" taka nierówność i przetoczy się tylko o: .... taka odleglosc zamiast o /````\ taką ;)
@paweolszewskiKR4PR2 жыл бұрын
Po 7k km na oponach 28c przesiadam się na 32 bo ciśnienie które mi odpowiadało często kończyło się snejkiem (ok. 4 bary), jak nie zda egzaminu to lecimy na 35 w przyszłym roku albo od razu szosowy gravel wpadnie aby wrzucić grubszego slicka :)
@tbobrowsk2 жыл бұрын
Ciekawie podgolone włosy Janie :) Coś czuje, ze to chałupnicza robota ;)
@DobreroweryYoutube2 жыл бұрын
Na fryzjera się nie nadaję:D
@damian1406912 жыл бұрын
Co jak co ale napizganej opinie 23 C dopiero zaczynam pobijać segmenty więc jednak mnie te teorie o komforcie nie przekonują ;) a to tak wyszło spontanicznie bo na takich kołach kupiłem rower i stwierdziłem, że protestuje sobie.
@puzi372 жыл бұрын
Dokładnie , wszystko powyzej 25x700 jest marketingiem . Nie wyobrażam sobie wysokiego dobrze zbudowanego sprintera żeby wykręcił lepszy czas na 28 niż na 23 o 21 nie wspominając . Na torze jakoś tej rewolucji nie widać tylko przy szosowych co by dupka nie bolała .
@AntekPabianice2 жыл бұрын
Zdaje się, że temat był już poruszany i to całkiem niedawno. Ale ogólnie 👍 Wracając do tematu, to poza komfortem i bezpieczeństwem, przynajmniej na niektórych odcinkach dróg przypominających ser szwajcarski, to raz dobiłem ciśnienie w gravelu do 4,5 bara i koła skakały na nierównościach jak piłka, co zmuszało wręcz do zwalniania. Nie dało się normalnie jechać. Sprawa wydaje się więc oczywista.
@ryszardcichy82162 жыл бұрын
To trzeba było na mtb jechać, tam masz wszystko pięknie wytłumione 2 razy. I opony 50mm, i 2 bary, i amortyzatory i żelowe siodełko.
@piotrekrucinski87658 ай бұрын
Ja mam 50lat i 72,kg przy wzroście 169 myślałem kupić nowy rower szosowy dlatego że wydawało mi się albo tak jest że rama jest za duża dla mnie bo mnie trochę plecy w lędźwiach bolą od jazdy (nie zawsze)🫣 przyszło mi do głowy że spróbuję pierw zmienić opony z 23na 28 i zamówiłem czekam schwalbe durano plus 👌 jak pojeżdżę to wtedy się wypowiem ale wiem że jak jeżdżę na trekingu czy MTB to odrazu czuć lepszy komfort jazdy i tak się koła nie niszczą żeby szprychy strzelały 😎z doświadczenia wiem że jak jest więcej powietrza to lepiej się toczy z tym że żeby jeździć długoterminowo to wolę zadbać o komfort dla zdrowia 👌😎
@jarekp14372 жыл бұрын
U mnie dopiero niższe ciśnienie pojawiło po sezonie zimowym na trenażerze :) Ale tak poważnie to przy wadze 92kg trochę się boje zejść poniżej 6,5 bara żeby nie dobić obręczy na jakimś dołku
@pawerutecki11717 ай бұрын
Na rowerze czasowym seryjne opony 23c dystans 60 km vs czasówka 28c waty porownywalne ok 250 minuta róznicy na korzyść 23c,wiem że wąska grupa ludzi jezdzi TT ale w tym przypadku komfort jazdy nie jest nawet drugorzedny.
@jakubbejger49452 жыл бұрын
Osobiscie na szosie przez wiele lat uzywalem szytek 23mm. Cisnienia jakis uzywalem to 6-8, testowo nawet 12, awaryjnie raz na 2bar przejechalem 20km. I dla moich 68kg nie widze sensu grubszych opon na szose. W mtb tez ludzie pompuja ja kamien. Wydaje mi sie ze ten problem w mtb jest nawet gorszy niz na szosie. A w swoim 29" mam 1.0-1.6 zalezy id warunkow
@ukasztur96502 жыл бұрын
Hmmm ciekawe... właśnie rower przechodzi serwis i zmianę kapci z 23 na 28 popróbujemy
@mariushssj79622 жыл бұрын
Ja mam 25c i pompuje do raczej górnej granicy jaka jest wyznaczona w danej opinie. Czyli ok 100psi Przy max 115psi
@mariuszbuk9535Ай бұрын
Ja mam 25c opony Michelin i przez nieuwagę moja ciśnienie po pewnym czasie zeszło do 5 bar i juz czuć było ze ta opona na podjazdach było ciężko, dopompowane do 7,2 Bara i rower znowu płynie po szosie
@darek41582 жыл бұрын
2 sezony jezdzilem na fabrycznych 23C , kupilem 25C ktore niby mialy poprawic komfort, ludzie pisali ze to ziemia a niebo. gowno prawda, zero roznicy, w 23c mialem 7 bar, w 25c laduje 6 bar. roznic brak w komforcie i w predkosci, a 28c nie chce, nie po to kupowalem szose zeby jezdzic na oponach crosowych
@marvelladi2 жыл бұрын
Ja tam różnicę pomiędzy 23C a 25C odczułem ogromną. Po pierwsze dużo lepiej idzie przez niedoskonałości nawierzni i przenosi mniej drgań na rower. Po drugie 25C - jest nieporównywalnie bardziej przyczepna przy szybkim wchodzeniu w zakręty od 23C. Mam dwie szosy i oba te typy opon w stałym użyciu. Oba lubię za nieco inną charaktetystykę jazdy. Ale w ogóle nie dziwi mnie tendencja przechodzenia na 25C bo czy to wyczynowo czy amatorsko - ten rozmiar jest bardziej optymalny od 23C.
@krzysztofnowakowski28112 жыл бұрын
A ja tam od 3 lat pompuję „na czuja” i nadal świetnie się bawię na szosie 🤠
@diabetyktyp25982 жыл бұрын
Ja również tak robię, bo jak wcześniej pompowałem wg wskazań producenta, to bardzo szybko na oponach pojawiły się niewielkie pęknięcia, a swoje ważę ok. 93.
@jarekm.87472 жыл бұрын
Moje budżetowe opony ciągle są w "tamtych" czasach. Prośby i groźby nie pomagają, jak nie wcisnę w nie 7 jednostek, to jechać nie chcą.
@gerardlewkowicz16892 жыл бұрын
Dziad pompował, ojciec pompował ....to i ja będę ;)
@DYSPoZYToR2 жыл бұрын
Czy ktoś już kiedyś próbował wymyślić koło rowerowe bez opony i nie ścieralne, coś a'la kółka do deskorolek downhill ? 🤔🙃
@stanisawnanowski25202 жыл бұрын
Tu chyba dobrze widać kto jest "pro" a kto mniej. Opona węższa i nabita na twardo będzie sprawiać wrażenie szybszej, bo przekazuje tonę wibracji i nierówności. Szersza guma tłumiąc nierówności de facto zmniejsza opory toczenia, ale kolarzowi wydaje się że jedzie wolniej bo mu rąk nie urywa. Kwestia gustu, czy chcesz być szybki czy mieć niezły experience. ;)
@michadebicki65342 жыл бұрын
Czy bolący kręgosłup w odcinku szyjnym i lędźwiowym oraz mrowienie w nadgarstkach (23, 8.3 bara) to fajny experience to nie wiem. Jak zrzuciłem ciśnienie do 6.5 i podniosłem milimetry do 28 to jazda nabrała kolorów a to cierpienie gdzieś zniknęło. A i okazało się, że tak jest szybciej.
@benhur58262 жыл бұрын
swoją drogą ciekawe że zawodowy peleton żył tym mitem prawie 100 lat, przecież to nie był problem techniczny żeby produkować szersze opony 25-28, no i drogi dawniej były w gorszym stanie niż obecnie...ciekawe który geniusz techniki rowerowej miał ten moment Eureki.
@dominik78kinimod2 жыл бұрын
Równie dobrze mogłeś napisać że zawodowy peleton jeździł na pięciorzędowej kasecie i stalowych ramach… a ty masz teraz wszystko z karbonu i bezprzewodową grupę dwunastorzędową.
@benhur58262 жыл бұрын
@@dominik78kinimod Czytaj ze zrozumieniem, 100, 50, 20, 10 lat temu nie było problemu z jeżdżeniem na oponach np 28mm. Mimo to wybierali 20-23mm. Porównanie z karbonem czy kasetą zupełnie nie trafione...
@dominik78kinimod2 жыл бұрын
@@benhur5826 o czym ty chłopie piszesz? Nie zagłębiamy się już bardziej w dyskusję. Pozdrawiam!
@benhur58262 жыл бұрын
@@dominik78kinimod temat dotyczy opona a ty wyjeżdżasz tu z jakimiś karbonami czy kasetami, które nie mają nic wspólnego z szerokością i ciśnieniem w oponach.
@dominik78kinimod2 жыл бұрын
@@benhur5826 pozwól, że zacytuję ciebie samego, może to zrozumiesz: „…czytaj ze zrozumieniem…” podpowiem Ci, że dotyczy to prośby abyś już nie zagłębiał się w dyskusję. Możesz oczywiście napisać jeszcze coś „mądrego” w końcu masz do tego prawo, ale dla mnie już starczy, więc wybacz że nie ustosunkuje się do twojej kolejnej wypowiedzi. Pozdrawiam gorąco!
@maly6192 жыл бұрын
A co ze wskazaniami producenta co do ciśnienia opony? Bo ja u siebie bawię się i testuję różne ciśnienia w zależności od planowanej trasy (gravel), ale trzymamy się tych granic wskazanych na oponie.
@TheSrekaens2 жыл бұрын
przy tubeless dolne wartości zapisane na oponie są często sporo zawyżone
@starykolarzmocnospi2 жыл бұрын
Vittoria Rubino Pro 28mm latam na ciśnieniu 5 bar na kołach Mavic Ksyrium S przy mojej wadze 70kg i jest sztos. Wiadomka czym szerszy laczek tym niżej można zejść
@pawe41102 жыл бұрын
700x28c, 70kg i ciśnienie 7bar przód tył, nawet przy 6-8h w siodle nie czuję tego mitycznego dyskomfortu od za wysokiego ciśnienia i nie widzę sensu schodzić niżej, z tym że nie jeżdżę po brukach itp, a słabe asfalty to może z 15% tras
@piotrr5972 жыл бұрын
W terra trail ~4-4,5 i nie wyobrazam sobie mniej, ta opona mi sie jakos lepi do drogi, nawet wizualnie mnie to irytuje jak widze i czuje ten kapec przed soba na niskim cisnieniu
@GrizzJibber Жыл бұрын
Spoko, ale ile psi to jest na kamień? Ile to dużo, a ile mało??
@mariuszcbn832 жыл бұрын
Opona 700x19 z ciśnieniem 8 bar. Na kierownicy czułem nawet linie, które są malowane na ulicach 😁
@dominik78kinimod2 жыл бұрын
Fajnie! Jakbyś jechał 40-sto tonowym tirem to też byś je poczuł…
@tomaszturkow29812 жыл бұрын
Muszę tego spróbować!
@puzi372 жыл бұрын
Ale po gładkim wykręcisz lepszy czas niż na 28x700 ,prawda ? Waga rowerzysty też ma znaczenie .
@mrright34392 жыл бұрын
Chyba przewiał sobie bark pod koniec filmu...
@waltanmari7135 Жыл бұрын
Oczywiście, że szybciej. Gdybym jrździł na dopuszczalnych na moich oponach 3,5 bara, to bym miał jakieś 2 km/h wolniejsze średnie. Pompuję na 6 bar. 10 tys. kilometrów bez kapcia. Opony za 30 zł.
@tomaszo.88962 жыл бұрын
Może wcale nie pompować. Z drugiej strony skoro nauka i technologia idzie tak szybko to może niedługo będziemy jeździć na kołach kwadratowych bo ktoś nam powie że są lepsze na naszych drogach. Pozdrawiam
@tomaszmarcinkowski36102 жыл бұрын
Tomasz O. Tak, racja, za parę lat mądrości tego speca też będą przestarzałe 😁. W filmie mowa o tym, że dawniej jezdzilo się na oponach 21. Ja pamiętam, że jeździło się na 18, 19 max 20. 21 to już była kicha.
@TK-nc3ou Жыл бұрын
Wytlumaczcie mi, bo czegos nie rozumiem. Czlowiek wyjezdza w teren poupalac po szutrach, gdzie trafiaja sie no dziurki jakies 3 cm czy cos i szuka komfortu? To nie lepiej sobie sciezka rowerowa z pozbruku albo asfaltem? Myslalem, ze czesc zabawy w gravel to jest to, ze sztywny rower w umiarkowanym terenie troche potrzepie. To jest fajne wlasnie, rece tez sie wyrabiaja itp. A juz komfort na szosie to kompletnie nie rozumiem, kazdy karbonowy rower da ci mega komfort nawet przy 23 i cisnieniu 8 bar. Przeciez to jest bajka.
@podbramkowy57372 жыл бұрын
Tak z innej beczki, co to za nuta w intro? 0:24
@Rocket02222 жыл бұрын
Sprawa nie dotyczy samego komfortu a zachowania opony na nierównościach. Jadąc po asfalcie posiadającym nawet małe nierówności(2-3mm) nabita na maksa opona zostaje na każdym z tych "progów" podbita w górę co wytraca naszą prędkość. Niższe ciśnienie pozwala wchłonąć oponie nierówność która niejako prześlizguje się nad nierównościami.
@barmanekm66732 жыл бұрын
Jest to dylemat pomiędzy utratą energii na pracę opony (odkształcanie), a utratą energii na "podskakiwanie". Należy znaleźć optimum, gdzie suma tych strat jest najmniejsza.
@andyczarny12 жыл бұрын
Ja mam 25 mm i pompuje dolna granice zalecana przez producenta... Nie wiem czy zejść niżej bo po cos producent zaleca te ciśnienia..
@waltanmari7135 Жыл бұрын
Można olać te zalecenia. Ja pompuję 6 przy max 3,5. Dopiero wtedy się jako tako toczy.
@aleksanderjanuszewski78632 жыл бұрын
Warunki "laboratoryjne" panują na kolarskim torze i tam stosują cienkie ogumienie i wysokie ciśnienie. Na szosie wszystkie nierówności asfaltu, te drobniutkie i duże odbierane są przez ogumienie, dlatego konstrukcja ogumienia powinna być jak najbardziej SPRĘŻYSTA. Sprężystość ogumienia i odpowiednio dobrane do rodzaju nawierzchni ciśnienie, sprawiają, że maleją opory toczenia. (Sprężystość - właściwość fizyczna ciał).
@ukaszkotowicz66012 жыл бұрын
wszystko spoko z tym stwierdzeniem do momentu, w którym, nerka nam od drgań nie wypadnie xD
@Bozentyn12 жыл бұрын
Mam szytki pompuje po 8/9 atm teraz łoj jak durzo , ale przy mojej wadze 77 kg mniej to moim zdaniem porażka .Zbyt bardzo sie ugina i ciężej się jedzie ;)
@gravelovykolarz85132 жыл бұрын
Ja Pompuje zawsze tyle ile podaje producent na danej oponie
@krzycho00002 жыл бұрын
Jakie opalony !!!:D
@tomaszkowalski71062 жыл бұрын
Czy może ktoś podać link fo wspomnianej w filmie strony?
@DobreroweryYoutube2 жыл бұрын
Przecież jest w filmie...
@tomaszkowalski71062 жыл бұрын
Ale informacji o kombinacji opony i obręczy nie ma, a chodzi o Specialized i Roval więc nie żadna egzotyka
@rhogaal2 жыл бұрын
Masz łapę jak Popeye, ale tylko jedną 🤣
@mariusz30562 жыл бұрын
Od walenia gruchy
@kuba_slawek2 жыл бұрын
@@mariusz3056 Jeśli śpi od ściany, a to jest lewa ręka, to grucha nie była Janka. 🤔
@_Robert._2 жыл бұрын
A u mnie więcej jak 23 nie wchodzi w ramę.
@TheAnarchyOficial Жыл бұрын
dla moich 100kg max to zawsze za mało ;)
@filipniedziela2542 жыл бұрын
Proszę, zamiast "na logikę" mów po prostu "na chłopski rozum"
@arcezak45742 жыл бұрын
Co pan sądzi o Kross level 1.0 2022? Zastanawiam się nad zakupem
@mariusz30562 жыл бұрын
Gowno jakich mało
@kazikkulih2 жыл бұрын
@@arcezak4574 nie bierz pod uwagę komentarza jakiegoś amatora który nie potrafi napisać zdania bez wulgaryzmu. Zorientuj się sam co jest lepsze bo ciemnogród rowerowy czasem wypowiada się również na takich kanałach
@parekvrohliku18942 жыл бұрын
Zależy na jakie potrzeby chcesz mieć rower
@mikqus2 жыл бұрын
Jak zaczynasz i masz zamiar się ścigać za rok czy 2 to nie polecam. Ale jak chcesz tylko pojeździć głównie sam odkrywając szosę to jak najbardziej.
@arcezak45742 жыл бұрын
@@mikqus Bardziej chodzi mi o to żeby mieć rower typowo górski do okazjonalnych przejażdżek w różnych terenach z możliwością na upgrade .W tej cenie wydaje mi się ten Kross za rozsądną opcje .
@maciejkoj4663 Жыл бұрын
A ja jeżdżę na 23mm 8atmosfer i jest git
@mullenpawel2 жыл бұрын
Napisałem długi komentarz ale szkoda szczepić ryja na ten temat. Na 25mm można jeździć komfortowo, o ile nie będziemy jechali 50km po bruku. 30, 32mm to już bełkot producentów aby sprzedać ramy w które zmieści się taka opona.
@marekw94422 жыл бұрын
W geavelu na pewno nie ma.
@puzi372 жыл бұрын
Na jakich oponach ścigają się torowcy ? 28 czy 32 ? No właśnie ,chodzi o miękkie d..y klientów inaczej nie kupią bo za twardy itd . Marketing .
@DobreroweryYoutube2 жыл бұрын
Co ma kolarstwo torowe wspólnego z normalnym życiem?:D
@henrykcezar62002 жыл бұрын
chyba facet nie zalwarzyl że mamy wojnę i zamierzam się wylogować .
@mareckik2 жыл бұрын
Mamy wojnę, a Ty wchodzisz na KZbin... może zacznij od siebie.
@henrykcezar62002 жыл бұрын
@@mareckik chyba mowimy innymi jezykami. tytez wchodzisz na KZbin a jak ktos jest w hiszpanii to dla niego wojna to takie call of duty.
@mareckik2 жыл бұрын
@@henrykcezar6200 wiesz, co to praca? Wyobraź sobie, że dla niektórych prowadzenie kanału na YT jest pracą, z której jest np rozliczany.
@henrykcezar62002 жыл бұрын
@@mareckik lubie jego filmiki ale mogl wyrazic swoja opinie na temat wojny na ukrainie .Chodzby jednym zdaniem. co do pracy to mam jej 40 lat i jest to praca fizyczna. co do roweru to pokonuje ok.10000 km rocznie co przy mojej pracy jest rzecz trudna.
@mareckik2 жыл бұрын
@@henrykcezar6200 ale on ten materiał mógł mieć nagrany miesiąc temu... A pytanie nie było, czy Ty pracujesz, ale czy wyobrażasz sobie, że tworzenie materiałów na YT, to akurat jego praca i musi się wywiązywać z obowiązków i ze zaleceń, które otrzymuje. Utrzymanie kanału na YT rządzi się swoimi prawami... Abstrahując już od tego, że w sieci jest dosyć kanałów i blogów o tematyce politycznej...