Рет қаралды 4
Legislatívna právomoc
Najvyššie rozhodnutia týkajúce sa života spoločnosti a fungovania štátu prijímajú parlamenty štátov prostredníctvom zákonov. Tieto parlamenty môžu byť jednokomorové alebo dvojkomorové, čo znamená, že sa skladajú z jedného alebo dvoch grémií alebo senátov. Názov legislatívnej právomoci sa v jednotlivých krajinách líši: parlament, Národné zhromaždenie (Francúzsko), Duma (Rusko); Snem (Japonsko), Kongres (USA) atď. Jediným ústavodarným a zákonodarným orgánom na Slovensku je Národná rada.
Slovenská Národná rada je orgánom štátnej moci. Ako volený orgán reprezentuje suverenitu štátu a ľudu. Zohráva významnú úlohu pri budovaní Slovenskej republiky ako moderného a demokratického štátu. Poslancov Národnej rady volia občania v tajných voľbách na základe všeobecného, rovného a priameho volebného práva. Počet poslancov je 150 a ich funkčné obdobie je štvorročné. Posledné voľby sa konali 30. septembra 2023.
Právomoci Národnej rady sú určené jej ústavným postavením vo výkonnej moci. Právomoci Národnej rady sú rozdelené do týchto oblastí: legislatíva, kontrola, právomoci pri zakladaní štátnych orgánov a právomoci v oblasti vnútornej a zahraničnej politiky.
Činnosť Národnej rady riadi a organizuje predseda a podpredsedovia. Národná rada sa schádza na stálych zasadnutiach. Národná rada zasadá zvyčajne od utorka do piatku. Zasadnutia národnej rady sú prístupné verejnosti. Uzavretá schôdza alebo jej časť sa môže konať, ak ide o veci, na ktoré sa vzťahuje štátne, služobné alebo obchodné tajomstvo, alebo ak to ustanovuje osobitný zákon, alebo ak o tom rozhodne Národná rada trojpätinovou väčšinou svojich členov.