Patrzę na to nowe pole i nie chce mi się wierzyć, że to wszystko Wasze :) Ale super!
@danutaczernecka5963Ай бұрын
GOŚCIU twoja pozytywna energia się udziela:) Po każdym filmiku aż chce się iść do ogródka i robić cokolwiek. Szczęścia i spełnienia marzeń.
@danmi876Ай бұрын
Dziękujemy za wszystko
@rolanonim4533Ай бұрын
Posyp teraz kredę na wierzch, w czasie zimy powoli bedzie odkwaszać od góry, będzie minimalny kontakt z obornikiem, na wiosne i latem co roku sucho. efekt odkwaszania najlepszy jest zimą jesienią.
@BarbaraSz-s6tАй бұрын
Kolejne praktyczne porady. Jak dla mnie - kilkusezonowego działkowca - bezcenne! Dziękuję i pozdrawiam 😊
@Fabi....Ай бұрын
Siemano po wrześniowej przerwie 👍👊
@kamilaslimaki5655Ай бұрын
❤ super odcinek ❤
@mariuszsobolewski7783Ай бұрын
Witam serdecznie i pozdrawiam wszystkich oglądających i komentujących komentarz taktyczny
@barbaraswiadek7411Ай бұрын
Miło się to wszystko ogląda . Mam prośbę czy Pani Iwonka mogła by nagrać filmiki z robienia stroikow na cmentarz bo pamiętam ze kiedyś taki był . Pozdrawiam serdecznie
@Marija898Ай бұрын
Przychylam się do prośby o taki film🤗
@przemko3736Ай бұрын
Tomuś jak zawsze bardzo cenne informację Dziękuję i pozdrawiam 😊
@Marzena-b6zАй бұрын
Dziękuję i pozdrawiam
@Marija898Ай бұрын
Wczoraj zdążyłam przed deszczem zwapnować wszystko,obornik przekompostowany przekopię w okolicach początku kwietnia-tak z miesiąc przed siewem warzyw.Korzystam z Pana porad od 3 lat . 4:42 Pozdrawiam i dziękuję🤗❤
@emiliaoboda6192Ай бұрын
Ja w tym roku tez obornik a w przyszlym wapnowanie.
@andrzejkilian6810Ай бұрын
Jaki obornik najlepiej użyć. Mam działkę i bardzo słabe plony
@Marija898Ай бұрын
@@andrzejkilian6810sprawdź pH
@andrzejel9721Ай бұрын
Polecam zrobic próby glebowe w stacji okręgowej.
@annabs6896Күн бұрын
Obowiązkowo! Proszę pamiętać że wy nie znacie historii tego miejsca. W przeszłości na tym terenie mogło być tam wszystko, od składowania azbestu i wylanie się jakiegoś świństwa na glebę.
@tkordusАй бұрын
Ja zasilam ziemie siarczanem wapnia czyli gipsem budowlanym by nie podnosic pH bo skala macierzysta jest alkaliczna u mnie. Odkwasic mozna też np. tlenkiem potasu :)
@arleta5023Ай бұрын
Pozdrawiam 😊
@ulam9401Ай бұрын
Dzień dobry Super wiadomości Dziękuję Mam oset Od kilku lat nie skutkuje nic na oset Proszę o poradę
@janmuss905Ай бұрын
👍
@prozdrowotnyАй бұрын
ja bym zrobiła błąd gdybym wapnowała w tym roku, ale zrobiłam analize gleby
@irenabushong649423 күн бұрын
Czy fakt ze pomiędzy krzaczkami truskawek rośnie mech świadczy o tym ze gleba jest kwaśna ? Czy w takim razie muszę badać jej odczyn ?
@AdamGod8833Ай бұрын
Czyli poplon zostanie na zimę?? Bo tak myślę co mam zrobić...wysialem jakis czas temu gorczycę i teraz ma ok 30 cm - przekopać czy zostawić do wiosny?? Tomku podpowiedz proszę. Pozdrawiam ciepło z Białegostoku
@mateuszrubach2758Ай бұрын
Gorczycę już najlepiej przekopać zanim będzie miała nasiona. Bo ona i tak na zimę zmarznie a tak jak teraz przekopiesz to dostarczasz więcej składników odżywczych do ziemi
@rolanonim4533Ай бұрын
Jeśli jeszcze nie kwitnie to zostaw, jeszcze urośnie, przed przymrozkiem mozesz przekopać ale nie za głeboko i tak do wiosny nie bedzie tego znać Według mnie lepiej siać rzodkiew oleistą ona tworzy wiecej masy, szczególnie w ziemii Ja w tym roku posiałem wyke ozimą z koniczyną, te rośliny wytworzą dużo azotu
@O12-i6kАй бұрын
Ja sieję żyto ozime i w marcu przekopiję.
@iwonamaruszewska1066Ай бұрын
U mnie na działce gleba ma pH od 6,8 do 7,1, więc nigdy jej nie wapnuję, choć widzę że wielu moich sąsiadów to robi. W bardzo upalne lata niektóre pomidory mają problem z pobieraniem wapnia z gleby, dlatego jak zauważam suchą zgniliznę wierzchołkową to robię interwencyjny oprysk dolistny z saletry wapniowej.
@piotrek745Ай бұрын
Ph ok ale może brakować wapnia
@piotrwodara862Ай бұрын
Da Pam próbki swojej gleby do sprawdzenia do stacji chemiczno rolniczej?
@Kazik70Ай бұрын
Czy zaraz po wapnowaniu można sadzić cebulę i czosnek ozimy? Czy jeśli trzeba odczekać to ile?
@BarbaraSkiba-qo9yuАй бұрын
Witam a jak ze zmiksowanymi skorupkami jajek. Mam sporą ilość, bo mam miejsce skladowania , dwa worki skorupek z 2 lat😅 i zbieralam i mam, a czasu nie było sie z tym bawic. Chcę zmiksowac na proszek prawie pyl. Ciekawe czy da rade. Nie wyrzuce bo mi szkoda.piekne pole 😊 pozdrawiam Basia
@Gambler1215Ай бұрын
......szkoda zabawy mineralizacja tego to lata
@MariaKrajewska-i3iАй бұрын
Można dać najwyżej polepszy napowietrzenie gleby ale myślę że drobnoustroje dość szybko dadzą sobie że skorupkami radę.Ja wrzucam do kompostu pokruszone i po dwóch latach już ich nie widać.
@krystynaprosniewska6876Ай бұрын
Czytałam, że na poplon można rozłożyć obornik i przekopać razem. A teraz moje pytanie: czy na poplon można rozsypać kredę lub dolomit i wtedy przekopać. Proszę o radę.
@bartek2777Ай бұрын
Przekopać poplon a na to wapno. Wrzucanie wapna pod spód ziemi to błąd. Lepiej jak ono będzie sobie powoli stopniowo wchłaniać
@ack4635Ай бұрын
Alternatywą dla wapna pod jaką kolwiek postacią ( tlenkowe, kreda, etc..) jest stosowanie popiołu z drewna. Plus taki że po za wapniem dostarczamy również potas, magnez, fosfor i inne mikroelementy w porządnych proporcjach. Co do proporcji - na trudnych glebach szczególnie istotne jest dbanie o właściwy stosunek ilościowy jonów Ca - Mg, błędy w nawożeniu potrafią poczynić duże szkody w następstwie kilku lat. Jest takie przysłowie: ojciec wapnuje, syn bankrutuje. A na koniec taka ciekawostka: pH jest w okolicach 7 a rośliny anemicznie rosną, badanie gleby wykazuje bardzo niski poziom dostępnego wapnia, stosunkowo nie częsty przypadek ale zdarza się w ogrodach. Wapnować? Raczej nie tędy droga, pogorszymy tylko. Rozwiązaniem jest gips czyli siarczan wapnia, nie wpływa na poziom pH a dostarcza potrzebny wapń, bonusem dodatkowym jest wiązanie aktywnego glinu jak ktoś ma taki problem na swoich uprawach. Pozdrawiam i powodzenia.
@piotraktis42398 күн бұрын
A to nie jest raczej tak, że jak stosujemy wapno i obornik jednoczesnie, to to wapno powoduje przekształcanie się fosforu z tego obornika w formy nie przysfajalne dla roślin?
@RobertoSFXАй бұрын
koło Częstochowy gleby są często bogate w wapń i rzadko są zakwaszone. Widzę, że ludzie tu częściej stosują wapno magnezowe. Wapnowałem w tym roku wapnem tlenkowym, bo rozrastały mi się kwasolubne chwasty, ale badania gleby nie dawały jednoznacznych wyników. Na razie nie widzę przełomowych plonów, ale może w przyszłym roku się okaże, bo posiałem pszenicę na klasie IVb. Może coś urośnie :)
@jacekkaszubski6464Ай бұрын
Wystosuj kwasy hummusowe ⛑️🌱🌊
@RobertoSFXАй бұрын
@@jacekkaszubski6464 Do ogrodu świetna rzecz, na hektar pola.... trzeba by chyba kilka tysięcy zainwestować :)
@jacekkaszubski6464Ай бұрын
@@RobertoSFX ⁉️🛠️ ✔️ HUMI BROWN GOLD , HUMI AGRA , CARBOHUMIK 💎🇵🇱🌱 . ,,,,, RACZEJ ADEKWATNA CENA .
@huberto893612 күн бұрын
@@RobertoSFX dajesz próbkę do stacji chemicznej i masz określone pH. Bo patrzenie po chwastach jakie rosną nie określi kwasowości gleby.
@RobertoSFX12 күн бұрын
@@huberto8936 To na pewno. Przy poważnych uprawach to tak, ale przy życie na własne potrzeby to można się pobawić w eksperymenty.
@andrzejmorawski6474Ай бұрын
Dziękuję
@ukaszwojtowicz53525 күн бұрын
W październiku już się nie sieje poplonów . Wapnuje się ścierniska po zbiorze rośliny a nie jesienią
@Quest54Ай бұрын
Ja posypuje pole popiołem drzewnym, co z pieca wyciągnę to idę posypać, ale nie wiem czy to dobry pomysł.Proszę o odpowiedź.
@alicjaczajka2687Ай бұрын
Dobry pomysł przy założeniu że popiół jest z drewna liściastego
@Quest54Ай бұрын
@@alicjaczajka2687 Ok, dzięki.
@Gambler1215Ай бұрын
....popół ma sód i to zabija ziemie i ph kolo 9 radze uwazac
@Quest54Ай бұрын
@@Gambler1215 Ok, dzięki.
@DorotaPierzchlewiczАй бұрын
Czy na przekopany poplon z faceli można rozsypać Dolomit
@haha-cm1hhАй бұрын
No i dzdzownice przyjdą
@piotrwasowski981Ай бұрын
Świetne jest wapno że szczepami bakterii glebowych
@JulekPL10Ай бұрын
1
@rosedaisy270Ай бұрын
Pomocy co na szczaw polny , nie mogę się go pozbyć, rośnie jak szalony, nie mam możliwości żeby zaorać działkę i nie używam herbicydów ....
@agriculturawarmia4097Ай бұрын
Jeżeli to szczaw polny to trzeba dać to co na filmie 😉. Wapna , szczaw lubi kwaśne . Można go po prostu wykopywać , albo chemicznie nie koniecznie pryskać można pędzelkiem liście pomalować
@RobertFitkowski-et1ffАй бұрын
Dla amatorów najlepszy jest dolomit. Nawet po roślinach. Na glinach pomoże i w rozluźnieniu gleby. Po roślinach nawet jak już rosną.
@rolanonim4533Ай бұрын
Na glinach to wapno tlenkowe rozluznia glebe a weglanowe powoduje sklejanie
@RT-yd6uwАй бұрын
Fosforu z wapnem się nie miesza
@mariolajagodzinska4355Ай бұрын
❤❤❤❤😂
@michabiaecki246Ай бұрын
Wapno węglanowe nie istnieje ?
@piotrek8903Ай бұрын
Wapno weglanowe szkoda stosowac to sa twarde kamienie ktore rozmladaja sie dlugo i nic nie daja, stosowalem troche tego i dalem spokuj.
@marekkonieczny2316Ай бұрын
Bzdura z tym wapnowaniem Większość gleb ma neutralny odczyn tak samo jak deszczówka Zrób test Rozrzuć kwaśny torf i po roku zmierz jego ph Odkwasić jest łatwo Ale zakwasić to już problem Więc Nie namawiaj by pogorszyć sobie glebę
@andrzejlempart453612 күн бұрын
A mówisz tak jakbyś reklamowal
@infouprawa532112 күн бұрын
Nic nie reklamuję. Jak coś jest dobre to bezpłatnie to zawsze polecę. Pozdrawiam.