Falownik nigdy nie przekroczy maksymalnego prądu. Inwerter pobiera tyle prądu ile potrzebuję, nawet jeśli moduły będą w stanie dac więcej.
@smakosz199X3 жыл бұрын
Ok w takim razie w jakim celu każdy producent falowników w swojej specyfikacji zawsze podaje Maks prąd wejściowy ? W takim wypadku stworzone dla instalatorów strony typu: instsani.pl, fronius.solarconfigurator.de w ogóle nie powinny mieć żadnych wyświetleń. Tak samo jak książka B. Szymańskiego w ogóle nie powinna się sprzedawać (a z tego co wiem sprzedaż obecnie bije rekordy ;) bo część przedstawionych w nich założeń to fikcja.
@cdxa58622 жыл бұрын
@@smakosz199X Prąd nominalny i maksymalny(wewnętrzne zabezpieczenie) podany jest po to by dostosować parametry stringu, w przypadku tego falownika należy uzyskać większe napięcie stosując układ szeregowy, tak by nie przekroczyć w szczycie maksymalnego prądu wejściowego. Ale nie dlatego by się coś spaliło, tylko dlatego że układ prostownika nie będzie dociążany powyżej tej wartości, co spowoduje straty, bo panel będzie mógł oddać większy prąd, z którego falownik nie skorzysta, bo tak będzie ograniczał moc przetwornika by nie przekroczyć prądu nominalnego, a z prawa ohma jasno wynika że przy zbyt niskim napięciu efektywna moc może nie być wykorzystana.
@smakosz199X2 жыл бұрын
@@cdxa5862 Hej o jakiej mocy efektywnej piszesz ? W prawie Ohma jest co najwyżej zależność prądu od napięcia i jest ona liniowa przy stałej rezystancji.
@cdxa58622 жыл бұрын
@@smakosz199X Moc efektywna to I*V, jeżeli przyjmiesz że masz limit prądu na wejściu to by "przerzucić" większa ilość energii musisz podnieść napięcie, a ten falownik ma maksymalne napięcie wejściowe 1100V co teoretycznie daje możliwość przekazania mocy 12,1kW na jednym MPPT To oczywiście mocna teoria, gdyby falownik zawszy był obciążony na max i panele zawsze dawały by napięcie o stałej wartości. A do tego nawet gdyby był taki potencjał na szynie zasilania przetwornika DC/AC to i tak jest on fizycznie i programowo przygotowany do tego co dany model oferuje tutaj np. 5kW i tak sobie będzie pobierał ze źródła DC żeby nie przekraczać swojej mocy MAX
@smakosz199X2 жыл бұрын
@@cdxa5862 Nie wiem czy wiesz ale każdy falownik ma podaną moc znamionową ale także moc maksymalną. Dlatego też nie jest prawdą,że jeżeli masz falownik np na 5kW to nie może tej mocy przekroczyć. Dla Froniusa możesz spokojnie uzyskać 10kW a dla Huawei 10,2kW. Dlatego tak bardzo popularne jest przewymiarowanie instalacji i odpowiedni dobór ilości modułów do falownika. Z resztą zachęcam Cię również do obejrzenia mojego filmu odnośnie kalkulatora Froniusa, który on sam opracował i jest wykorzystywany przez instalatorów (ale niestety rzadko przez zwykłych użytkowników). Ja osobiście mam przewymiarowaną instalację i posiadam Froniusa na 5kW a moc paneli prawie 6kWp.
@marcinb36602 жыл бұрын
Moim zdaniem twoje obawy są zupełnie niewłaściwe . Jestem osoba która ma pojęcie o pracy falowników ich konstrukcji i zasady działania. Po pierwsze części mocy w takich użądzeniach zawsze są dawane z zapasem przynajmniejk 20 % a tu wyliczasz przekroczenie o jakieś 5 % po drugie kontrola prądu a w tym przypadku dla falownika to żaden problem bo wystarczy że obniży moc wyjściową a moc wejściowa spadnie . O wiele gorzej wygląda sprawa z napięciem za wysokim łąńcuch bo tu nie ma za bardzo jak zadziałać . Nie wiem czy wspominasz w filmiku o tym że maksymalne napięcie paneli zima w mocnym słońcu może wzrosnąć i planująć łańcuch trzeba zostawić 20 % zapas na tą właśnie ewentualność . i ostatnia żecz wybacz ale stwierdzając żę zabezpieczenia nadprądowe po jakimś czasie przestaną działać bo się zmęczą to już przesada . Falownik w czasie swojej pracy reguluje prąd bez przerwy i to bardzo precyzujnie w zakresie 0-100% swojej mocy.
@smakosz199X2 жыл бұрын
Hej obejrzyj proszę również inne filmy. Wyraźnie mówię, że często można przewymiarować instalację nawet o 100% w przypadku Froniusa, z resztą sam mam przewymiarowaną i dokładnie pokazuje to w filmie Kalkulator Froniusa. W filmie o podstawach również pokazuję wzory na wysokie oraz niskie temperatury i jak w stosunku do tego dobrać liczbę paneli. Co do kwestii zabezpieczeń to popatrz nawet rozłącznik bezpiecznikowy ma podaną ilość cykli tzw wytrzymałość mechaniczna odsyłam do strony www.etipolam.com.pl/katalog-elektroniczny//002540203- plik pdf więc sam producent mówi, że ma ograniczoną wytrzymałość więc to nie jest przesada.
@RK-ss4jv3 жыл бұрын
Czemu wynik jaki otrzymałeś czyli max. prąd zwarciowy panela w temp. 70 st. porównałeś z max. prądem wejściowym MPPT a nie max. prądem zwarciowym, który dla tego falownika wynosi 15A? Nie powinno się porównywać max prądu roboczego z max. prądem wejściowym MPPT a max. prądu zwarciowego z max. prądem zwarciowym MPPT? oczywiście uwzględniając współczynniki temperaturowe.
@smakosz199X3 жыл бұрын
Hej porównałem dobrze. Do maksymalnego pradu zwarciowego który wynosi 16A dla Froniusa. Maksymalny prąd zwarciowy MPP1 oraz MPP2 wynosi przecież 24A. Wszystko dokładnie omówiłem w filmie gdzie zajmuję się teorią, także odsyłam do niego.
@smakosz199X3 жыл бұрын
A dla Huaweia ten prąd wynosi 11A. Natomiast MPP1 oraz MPP2 prąd zwarciowy dla tego falownika ma wartość 15A wszystko pisze w specyfikacji.
@Ekkonai3 жыл бұрын
@@smakosz199X nie porównałeś dobrze, ogniwa fotowoltaiczne to są źródła napięciowe - one nie wymuszają przepływu prądu, zostawisz je bez obciążenia (np. przez odcięcie rozłącznika DC) i nic im się nie stanie, będą miały prąd 0A i jakieś napięcie (w zależności od ilości ogniw w szeregu). Układ trackingu punktu mocy maksymalnej nie przekroczy tych 11A (zakładając, że urządzenie działa zgodnie ze specyfikacją). Maksymalny prąd zwarciowy określa zdolność zabezpieczeń falownika do rozłączania przepływu prądu, ale Twoje panele nie są w stanie takiego prądu wygenerować
@smakosz199X3 жыл бұрын
@@Ekkonai Hej w takim razie wskaż gdzie jest błąd w rozumowaniu Szymańskiego oraz kilku innych źródeł, do których odniosłem się w moich poprzednich filmach i na ich podstawie dokonałem wszelkich obliczeń. Prąd będzie przekroczony w bardzo specyficznych warunkach dla 70 deg C i to może się zdarzyć kilka razy w ciągu roku choć nie musi. Z tego też względu Huawei podniósł prąd zwarciowy w następnej generacji swoich falowników. Przecież gdyby to nie miało znaczenia najnowsze falowniki tej firmy dalej posiadałyby prąd na poziomie 11A.
@RK-ss4jv3 жыл бұрын
@@smakosz199X Dlaczego we wzorze w którym liczymy maksymalny prąd jaki może popłynąć w łańcuchu przy 70 stopniach jest prąd zwarciowy panelu a nie maksymalny prąd roboczy? Tego nie rozumiem. A to że Huawei w nowych wypustach swoich inwerterów zwiększył prąd roboczy na MPPT jest podyktowane tym, że obecnie popularne są moduły o dużych mocach, których już na dzień dobry prąd roboczy przekracza 11A, ale to jest moje zdanie. Sprawdź to w Smart Design Huawei. Mi wyszło, dla modułów 355w, max prąd roboczy poniżej 11A, Isc 11,06A, że falownik 4ktl M1 jest dobrany prawidłowo.
@slayerLoLmusic3 жыл бұрын
Bardzo ciekawe podejście do tematu. Czy mógłbyś dla mnie obliczyć czy odpowiedni byłby Huawei 6 M1 lub Sofar KTL-X 6,6 dla 15/16 paneli Longi 415? Czy te 15/16 paneli lepiej by było połączyć w 1 czy 2 stringi, dla lepszej sprawności falownika?
@smakosz199X3 жыл бұрын
Zachęcałbym jednak na początku spróbować policzyć to samemu jeśli naprawdę chcesz to złożyć samodzielnie Mogę później pomóc w razie jakiś problemów. Wszystkie wzory oraz linki do nich opisałem na moich innych filmach. Mnie zgromadzenie tej całej wiedzy kosztowało kilka mięsięcy w momencie jak wszystko jest podane gdzie co i jak (nawet wspomniałem gdzie są błędy we wzorach na niektórych stronach) wówczas zajmie to góra jeden dzień :D. To się tyczy także rozbicia paneli na poszczególne stringu szeroko to omówiłem w moim filmie dotyczącym terorii (zalecam zapoznać się z nim) ma to jedynie sens wówczas gdy jest ograniczona powierzchnia po południowej stronie lub moga wystąpić zacienienia. Najlepiej się przyjrzeć jak to wygląda przede wszystkim w okresie zimowym aby nie okazało się że na panele w ogóle nie pada słońce. Aha co do sprawności to chyba chodziło o sprawność paneli ? Napisz mi ile Ci wyszło w obliczeniach najwyżej to skoryguję wolałbym jednak czegoś uczyć niż robić za kogoś. Wybrane falowniki oraz panele są bardzo dobre więc kierunek startu jest ok ale trzeba przeliczyć jak wspomniałem. Pozdrawiam !
@slayerLoLmusic3 жыл бұрын
@@smakosz199X Nie wiem czy warto brać pod uwagę, ten wzór... Sprawdziłem dla wszystkich, najmniejszych mocowo paneli Longi, bo takie mnie interesują i każdy miał >11. Nawet jeśli taki jest parametr, to na pewno w Huawei ten temat jest zabezpieczony elektroniką. Szkoda dlatego rezygnować z niego. Interesuje mnie jeszcze eko czyli Sofar, ale też 11 wspomniana wartość. Jeśli wzór by miał zastosowanie, to raczej nie byłoby tyłu zadowolonych użytkowników Huawei czy Sofar.
@smakosz199X3 жыл бұрын
@@slayerLoLmusic Bierz zawsze pod uwagę, że te falowniki dopiero w zeszłym roku dość mocno się rozpowszechniły więc mnie również nie dziwi tyle zadowolonych osób bo sa po prostu tańsze niż Fronius czy Sofar i oferują bardzo dużo zabezpieczeń ale pozostaje zawsze kwestia jak będzie z tym po kilku latach. Fronius czy Sofar mają już ugruntowaną pozycję na polskim rynku od wielu lat. Ja sam do ostatniej chwili byłem zdecydowany na Huawei. Poczytaj także na temat problemów z softem oraz wspraciem do niego bo na forum też pisali, że z tym mogą być jakieś przejścia. Po za tym Huawei jest jak najbardziej ok. Ja wybrałem Froniusa bo po prostu spojrzałem na to wszystko z dłuższej perpektywy.
@wojciechz53633 жыл бұрын
Czy Pana zdaniem huaweu 8ktl m0 albo m1 (nie wiem czym się różnią) będzie odpowiedni do instalacji 8.97kwp??? Planuję 23 panele jinko390. Czy huawei to dobry falownik Czy szukać innego producenta? Względem huawei froniu ma maks prąd wejściowy 11.8 Czy to aż tak zmacząca różnica?
@smakosz199X3 жыл бұрын
Hej podaj mi dokładną specyfikację lub całą nazwę tych paneli jinko to sprawdzę jak to wygląda
@wojciechz53633 жыл бұрын
@@smakosz199X JKM390M-6RL3 huawei-8ktl-m1
@smakosz199X3 жыл бұрын
@@wojciechz5363 Hej przeliczyłem to wszystko . Ogólnie Huawei robi bardzo dobre falowniki, ludzie sobie bardzo chwalą ze względu na ilość zabezpieczeń oraz dodatkowych funkcji. Różnica między m1 oraz mo jest znacząca bo m1 posiada dodatkowo możliwośc podłączenia magazynu energii (przynajmniej tak jest napisane w spec) ale to sobie jeszcze sprawdź bo na forum ludzie coś narzekali na to więc lepiej się upewnij. Co do obliczeń to dop. wartości natężenia prądu dopływającego do falownika wychodzi mi dla 70deg C 11,63A dla maksymalnego prądu wejściowego dla falownika 11A więc przekroczony. ALe żeby się nie rozpisywać przejrzyj komentarze na ten temat. Jeszcze jedna bardzo ważna kwestia Maks napięcie w stringu dla T min wynosi w twoim przypadku 49,87V co daje Maks ilość modułów połączonych szeregowo 22 więc nie możesz na jedno MPPT dać 23. Min na MPPT wychodzi 5, maksymalnie w sumie 30, więc spróbuj zrobić podobnie jak ja podziel na dwa MPPT tym bardziej że jest możliwość ze strony falownika
@wojciechz53633 жыл бұрын
@@smakosz199X Wielkie dzięki!!! Huawei ma duzo zabezpieczeń ale tym parametrem nie pasuje tak jak przypuszcząłem, do tego alternatyw brak... dużo przedstawicieli poleca foxa albo sofara... już sam nie wiem, fronius jest troche za drogi, wydłuża czas zwrotu inwestycji. Planowałem podzielić na dwa łańcuchy 14 i 8 paneli. Co znaczy 70deg C? Czy ta wartość 11,63A występuje przez cały czas pracy czy tylko w jakiś maksymalnych uzyskach przez pare dni w roku?
@smakosz199X3 жыл бұрын
@@wojciechz5363 Tylko w szczególnych warunkach parę razy w roku....wszystko w komentarzach :D
@krzysztofkomander82613 жыл бұрын
Witam.Posiadam zamontowane panele Selfa Full Black 360W SV120M w ilości 15szt oraz falownik huawei sun 5.Czy Pana zdaniem instalatorzy poprawnie dobrali mi instalację.Dziekuje za odpowiedź.
@smakosz199X3 жыл бұрын
To zależy czy posiada Pan już falownik po modyfikacji. Podobno Huawei zmienił wartość Maks prądu wejściowego na 13.5A z 11A bo chyba powodowało to problemy u niektórych użytkowników. Taką informację dostałem od jednego z youtuberów. Więc należy sprawdzić co jest w specyfikacji. Z tego co widzę prąd zwarcia dla 360W to 11,35 A więc falownik powinien mieć więcej niż 11,65A.
@piotryzwek89693 жыл бұрын
@@smakosz199X myślę że wszystkie moduły powyżej 340w przekroczą te 11A, a jednak większość instalacji jest rak robiona.
@smakosz199X3 жыл бұрын
@@piotryzwek8969 No z tym bym się spierał, to zależy od użytych modułów oczywiście. Widziałem panele Bruk Betu 360W dla których ten prąd był niższy niż 11A i za pewne jest ich więcej. No i oczywiście bardzo ważne jest jaki dobierzesz inwerter. Zwróć uwagę na jedną bardzo ważną rzecz, o której kilka razy wspominam. Takie warunki dla których przekroczysz maksymalny prąd wejściowy zdarzają się kilka razy w roku. Co daje bardzo mały procent w stosunku do pracy całej instalacji i za pewne same zabezpieczenia na inwerterze (jeśli są ) już powinny zadziałać. Problem leży gdzie indziej. Chyba każdy z nas chciałby aby to wszystko pracowało jak najdłużej, więc ja szczerze przy moich założeniach obawiam się, czy przy tak długim okresie zabezpieczenia zadziałały by poprawnie po raz 10 lub 20. Dlatego dla własnego spokoju dobrałem inwerter z większym maksymalnym prądem wejściowym
@13trela3 жыл бұрын
Link do doboru coś nie działa...
@smakosz199X3 жыл бұрын
hej chodzi o link doboru inwertera oraz modułów ? Przed chwilą sprawdzałem i działa bez problemów. Może wina przeglądarki...
@MrMabramos Жыл бұрын
Fronius równo sie posypie jak inne. Po 5 latach na dzień dobry wyklepane przekażniki.
@smakosz199X Жыл бұрын
Skąd to przeświadczenie ? Masz jakieś własne doświadczenia z tym związane. Gdzieś znalazłeś jakiś artykuł na ten temat albo test ? U mnie działa już dwa lata bez zarzutu. Masz mnóstwo opinii na forum elektroda oraz muratora gdzie ludzie bardzo wysoko go oceniają.
@kamilnoga99503 жыл бұрын
To raczej panele full black do huaweia nie bardzo.
@smakosz199X3 жыл бұрын
Hej wiesz co zawsze sprawdź jakie masz parametry paneli. Kaźdy producent podaje i później musisz sobie przeliczyć czy żaden z limitów nie będzie przekroczony
@GrzegorzDerebeckiXan3 жыл бұрын
@@smakosz199X Wiesz dlaczego mój komentarz nie jest widoczny? Napisałem w nim, że Nowe jednostki Huawei SUN 2000 mają już mieniony ten parametr na 13.5A :)
@smakosz199X3 жыл бұрын
@@GrzegorzDerebeckiXan Wiesz co widzę Twój komentarz bez problemu. Dobrze że Huawei to zmienił bo przez to mógł tracić klientów wcześniej. Albo rzeczywiście zdarzały się sytacje że coś się przegrzało więc musieli zmienić.
@GrzegorzDerebeckiXan3 жыл бұрын
Proponuje wylogować się to wtedy już go nie widać niestety. Możliwe, że ze wzgledu na link musisz go jakoś zatwierdzić
@smakosz199X3 жыл бұрын
@@GrzegorzDerebeckiXan No nie wiem chyba mam coś w ustawieniach w takim wypadku. W każdym razie w ciągu dnia loguję się co najmniej dwa razy więc raczej to nie to. Spróbuj bez linka dodać komentarz być może się uda
@luigi55343 жыл бұрын
nie jest pomocny w ogóle
@smakosz199X3 жыл бұрын
Możesz to rozwinąć co nie było pomocne ? A najlepiej czego zabrakło i co byś dodał ?