[221] FreeCAD - przykład modelowania 3D - wał z wielowypustem i połączeniem kształtowym

  Рет қаралды 10,534

Inżynier Programista

Inżynier Programista

Күн бұрын

Kolejny odcinek z cyklu podstaw FreeCADa. Tym razem na podstawie prostego modelu wału przypomnimy kwestię relacji - wiązań pomiędzy elementami szkicu, operacje obrotu oraz szyku kołowego, ustawienia losowe kolorów oraz zmianę etapu modelowania.
#cad #freecad #tutorial

Пікірлер: 49
@AnnaBukackova-r9h
@AnnaBukackova-r9h 8 ай бұрын
Bardzo przystępnie podane instrukcje. Bez przeciagania, bez wydziwiania, bez popisywania się swoim geniuszem. Moja tulejka wymodelowana. Dzięki bardzo : )
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista 8 ай бұрын
Dziękuję bardzo i zapraszam do dalszego zaglądania na kanał. Pozdrawiam.
@tombilasko4150
@tombilasko4150 10 ай бұрын
uper te poradniki z FreeCada rewelacyjny
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista 10 ай бұрын
Dziękuję.
@rafi2437
@rafi2437 Жыл бұрын
Super te poradniki z FreeCada🙂Czekam z niecierpliwością aż będzie coś o kołach zębatych 😁👍
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista Жыл бұрын
Dziękuję. Taki temat też będzie, już niebawem będzie coś na temat kół zębatych ale w trochę innym zastosowaniu. Pracuję nad tym aktualnie, więc niebawem materiał będzie gotowy 😉 Pozdrawiam.
@Gumball_W
@Gumball_W 2 жыл бұрын
Super, że zdecydowałeś się kontynuować temat tego programu, widać, że zainteresowanie poradnikami do niego jest bardzo duże. Wałek, oprócz dokumentacji 2D, można by jeszcze wykorzystać do analizy MES w tym środowisku z weryfikacją z obliczeniami analitycznymi. Dawno takich rzeczy nie było, więc fajnie będzie jak coś w tym stylu się pojawi. FreeCAD ma bardzo porządny moduł MES a jest też moduł do symulacji przepływów korzystający z potężnego otwartego solvera, właśnie go sobie przyswajam i jestem pod bardzo dużym wrażeniem tego jak przyjemnie się w nim pracuje.
@Gumball_W
@Gumball_W 2 жыл бұрын
Widać, że już naprawdę dobrze ogarniasz ten program, nie mam za bardzo co dodawać. Może jedynie te 3 kwestie: - jest tu narzędzie do generowania i liczenia wałów. Bardzo uproszczone, bo robi tylko segmenty w postaci czystych walców, ale warto to przetestować. Są też fajne generatory kół zębatych i sprężyn. Może to również być ciekawy materiał na odcinek z obliczeniami… - przy nadmiernym związaniu szkicu często pomaga kliknięcie niebieskiego napisu „kliknij, aby wybrać” i wciśnięcie Delete - już kiedyś to pisałem, ale naprawdę bardzo polecam sprawdzić wersję Realthundera. To osobna gałąź, która rozwija się w swoim (bardzo szybkim) tempie i poprawia wiele niedogodności znanych z oficjalnej wersji programu.
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista 2 жыл бұрын
Dzięki za podpowiedzi. Nadal poznaję ten program, ale jak ma open source coraz bardziej mi imponuje. Zdarza się, że tak jakby bez powodu odlatuje, ale generalnie jest w porządku. Nie powiem, żeby w komercyjnych się tak nie zdarzało, też czasami się tak zdarza. Co MESu. Wszystko spoko bo uruchomiłem MES w FreeCadzie, ale nie znalazłem warunku brzegowego do momentu skręcającego. Coś jest nie tak z modułem u mnie, czy w inny sposób się zadaje ten warunek?
@Gumball_W
@Gumball_W 2 жыл бұрын
@@InzynierProgramista W MES zadawanie momentu skręcającego nie jest takie proste, bo węzły elementów bryłowych nie mają kątowych stopni swobody. Moduły do analiz w programach CAD radzą sobie z tym automatycznie, ale te bardziej zaawansowane środowiska symulacyjne generalnie wymagają użycia odpowiednich więzów. Łączą one ruch wybranej grupy węzłów z ruchem punktu referencyjnego. Solver, z którego korzysta FreeCAD ma 2 podstawowe typy takich więzów - ciało sztywne i coupling. Niestety program tu omawiany na ten moment ich nie wspiera, trzeba by je definiować ręcznie w wygenerowanym pliku wsadowym. PrePoMax ma pierwszy z wymienionych więzów, więc tam da się łatwo zadać moment skręcający. We FreeCAD są pewne obejścia opisane na oficjalnym forum. Np. do powierzchni cylindrycznych jest więz transformacji. W tym przypadku może by wystarczył.
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista 2 жыл бұрын
Ok, dzięki za odpowiedź. Poprowadziłbym ten wątek, ale nie chcę zdradzać tematu z odcinka 222, który wyrzucę chyba w środę.
@wgmg7746
@wgmg7746 2 жыл бұрын
@@Gumball_W Nie mam tak gruntownej wiedzy ale mając styczność z programami budowlanymi zdążyłem zauważyć, że węzły brył traktowane są jak kratownice.
@mareks1284
@mareks1284 Жыл бұрын
Bardzo fajny przykład i dość dożo omówione ciekawej drogi
@jazdan223
@jazdan223 2 жыл бұрын
Poszło idealnie :-) Dzięki !
@PaweSzpiler
@PaweSzpiler Жыл бұрын
Poradnik rewelacyjny. Prace idą doskonale. Trochę irytujące jest wymaganie od programu idealnego umieszczania punktów by się nie wysypało na pomarańczowo wszystko. Wymaga precyzji. Ale z drugiej strony dzięki temu dobrze poznaje się metodykę, co pewnie zaowocować może w przyszłości łatwiejszą orientację w innych programach. Dziękuję za świetny poradnik!.
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista Жыл бұрын
Jeśli dobrze zrozumiałem problem, sugeruję korzystanie z relacji „przynależności”. Wtedy nie ma potrzeby pilnowania tak skrupulatnie wskazywanych punktów. Jeśli chociaż w jednym przypadku punkt zahaczymy o jakiś element szkicu, to wystarczy tylko odpowiednie dowiązanie. Bardzo często wykonuję tak łączenie szkiców w moich filmach.
@lryng
@lryng 2 жыл бұрын
Czekam na poradnik ze złożeń w FreeCad oraz modelowania w kontekście złożeń.
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista 2 жыл бұрын
Pewnie w nadchodzącym roku coś takiego ruszymy.
@voytechj
@voytechj 2 жыл бұрын
W szkicowniku znacznie szybciej rysuje się używając "polyline". W trakcie rysowania wciskając M można przełączać tryby rysowania. Kiedyś o tym nawet filmik nagrałem: kzbin.info/www/bejne/jmqto6FpqbyKj9k
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista 2 жыл бұрын
Dziękuję za poradę. Obejrzałem. Wygląda genialnie. Przy najbliższej okazji postaram się przetestować.
@mowca1
@mowca1 4 ай бұрын
Czy operacje z zmiany kolejności wykonania zaokrąglenia (25:33) po wykonaniu operacji Pocket, można wykonać przesuwając w drzewie modelu operację "Fillet" używając funkcji "Przesuń cechę" ("Move object after other object")? Czy do tego ta funkcja służy czy do czegoś innego? W każdym razie kiedy przesuwam w ten sposób operację zaokrąglenia to zmienia ona swoje położenie w drzewie ale zaokrąglenie znika. I co więcej, przywrócenie poprzedniej kolejności wykonania operacji nie przywraca prawidłowego widoku zaokrąglenia.
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista 4 ай бұрын
Akurat manewrowanie zaokrągleniami na chwilę obecną w programie FreeCAD nie jest najlepszym rozwiązaniem. Operacja zaokrąglania leży ciągle w strefie operacji wymagających poprawy funkcjonowania, stąd niestety jest częstym powodem pojawiania się błędów i nieprawidłowego przebudowania modelu.
@mowca1
@mowca1 4 ай бұрын
@@InzynierProgramista Dziękuję za wyjaśnienie.
@62korek
@62korek 2 жыл бұрын
Fajne. Może więcej ?
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista 2 жыл бұрын
Dziękuję. Tak, będzie więcej materiałów z FreeCADa. Proszę zaglądać na kanał, albo śledzić SM, gdzie publikuję wpisy informujące o nowych odcinkach. Pozdrawiam.
@annaw5236
@annaw5236 2 жыл бұрын
Byłoby pięknie gdybyś zrealizował nagranie z modułów Assembly A2+ i Assembly 4. Pozdrawiam ;)
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista 2 жыл бұрын
Dojdziemy do złożeń również. Mam nadzieję, że w niedługiej przyszłości.
@Gumball_W
@Gumball_W 2 жыл бұрын
Jeszcze jest Assembly 3. Ciężko powiedzieć, który najlepszy. Ja korzystam z A2 plus, bo jest chyba najbliższy temu co znamy z komercyjnych programów. Z kolei te 2 moduły Assembly są mniej intuicyjne i trudniejsze w użyciu, ale mają większe możliwości.
@marcinsuwaa851
@marcinsuwaa851 2 жыл бұрын
Czy we FreeCadzie można edytowac i zapisywać części utworzone w Solidworksie? I odwrotnie?
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista 2 жыл бұрын
Odpowiem zgodnie z moim aktualnym stanem wiedzy. Jeżeli posiadam wiedzę nieaktualną, może ktoś z widzów zweryfikuje, więc do sedna sprawy: SolidWorks jak wiadomo jest programem komercyjnym i posiada swój zamknięty system plików. Analogicznie jest z pozostałymi produktami jak Inventor, SolidEdge itd. Komercyjne programy nie potrafią importować części nawet z innych komercyjnych programów w stosunku 1 : 1. Posiadają owszem generatory, nazwijmy to algorytmy odtwarzające na zasadzie inżynierii odwrotnej, ale nie zawsze te wygenerowane operacje są wykonane prawidłowo - co w głównej mierze zależy od stopnia skomplikowania modelu i typów operacji. Z tego co słyszałem od użytkowników innych programów, jedne działają lepiej, inne gorzej - w każdym razie nie zawsze zdaje to egzamin. Podobnie jest z FreeCADem. Nie posiada takiego generatora, który potrafiłby wygenerować drzewo operacji detalu zamodelowanego w innym programie. Ale z pomocą przychodzą uniwersalne rozszerzenia, jak np. najbardziej popularny format plików: STEP. Plik w formacie STEP wygenerowany przez dowolny program, bez względu czy ten program jest komercyjny, czy nie; jest możliwy do zaimportowania przez każdy inny program również bez znaczenia, czy jest on komercyjny, czy nie. Po wczytaniu tak wygenerowanego pliku nie mamy historii modelu, listy wykonanych operacji, szkiców, danych materiałowych itd, ale plik taki można modyfikować i później zapisać.
@Stefan-xm6fv
@Stefan-xm6fv Жыл бұрын
Na filmie wspominasz, że wypusty robisz w sposób "trudniejszy/dłuższy", a jak zatem zrobić to w sposób prostszy ?
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista Жыл бұрын
Sposób łatwiejszy to po prostu wykonanie szkicu jednego zęba, wyciągnięcie przez część cylindryczną i wykonanie szyku kołowego, którego zadaniem jest powielenie uprzedniej operacji „n” razy. Taka droga jest łatwiejsza ze względu na bardzo szybki szkic. Potrzebujemy zrzutowana krawędzi okręgu zewnętrznej średnicy, następnie określenie wymiarowe wysokości (w kontekście szkicu) i szerokość zęba.
@marcinxl
@marcinxl Жыл бұрын
Czy można w Freecad jakoś usunąć tą linię, która przebiega przez całą długość wałka?
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista Жыл бұрын
Którą linię? Oś układu współrzędnych?
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista Жыл бұрын
Temat został omówiony w odcinku nr 302: kzbin.info/www/bejne/mpmwo2CghLFrbrs
@pwepuzyczka7942
@pwepuzyczka7942 2 жыл бұрын
Super👍 Pytanie ; Czy jest możliwość ściągnięcia FreeCAD-a na komputer bez licencji?
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista 2 жыл бұрын
FreeCad jest oprogramowaniem typu opensource, więc nie ma tu takiego pojęcia jak licencja na to by móc z niego korzystać.
@pwepuzyczka7942
@pwepuzyczka7942 2 жыл бұрын
@@InzynierProgramista Pobrałem FrreCAD0,19 zaczynam przygodę nie wiem od czego zacząć, jestem zupełnie zielony
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista 2 жыл бұрын
Proszę zajrzeć do odcinka nr 208, tam jest takie bardzo proste wprowadzenie. Gdyby nie pomogło, proszę odezwać się do mnie na maila inzynier.programista na poczcie Gmail. Poradzimy coś.
@pwepuzyczka7942
@pwepuzyczka7942 2 жыл бұрын
@@InzynierProgramista Dziękuję na pewno skorzystam. Pozdrawiam😊
@wgmg7746
@wgmg7746 2 жыл бұрын
To może teraz model MES i przykład obliczenia?
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista 2 жыл бұрын
Będzie coś nowego o czym opowiem pośrednio w 222 odcinku jeszcze w tym roku. A same materiały w tej tematyce już po nowym roku.
@wgmg7746
@wgmg7746 2 жыл бұрын
@@InzynierProgramista MES na tym wałku.
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista 2 жыл бұрын
Ok, ruszymy coś w temacie. Ale też to już będzie w nowym roku.
@henrykjankowski3977
@henrykjankowski3977 2 жыл бұрын
A jak to zmienić na gcode dla tokarki
@InzynierProgramista
@InzynierProgramista 2 жыл бұрын
Najprościej - użyć jakiegoś CAMa. Niestety nie jestem w temacie oprogramowania CAMowskiego i za bardzo nie mam jak pomóc w temacie.
@Gumball_W
@Gumball_W Жыл бұрын
FreeCAD ma moduł CAM, nazywa się Path. Ma pewne ograniczenia, ale warto go przetestować. Toczenie jest na razie chyba jako add-on, ale możesz podpytać na forum. Tego modułu akurat nigdy nie używałem.
[215] FreeCAD od podstaw: model 3D + rysunek 2D | Tutorial | Poradnik | Po polsku |
1:13:15
Brawl Stars Edit😈📕
00:15
Kan Andrey
Рет қаралды 46 МЛН
POV: Your kids ask to play the claw machine
00:20
Hungry FAM
Рет қаралды 16 МЛН
Men Vs Women Survive The Wilderness For $500,000
31:48
MrBeast
Рет қаралды 98 МЛН
An Unknown Ending💪
00:49
ISSEI / いっせい
Рет қаралды 49 МЛН
Spark Plug Cap | Siemens NX Tutorial | CAD Tutorial
16:42
Zacznijmy modelować  w FreeCAD
42:38
Kamil Sokalski
Рет қаралды 16 М.
FreeCAD Podstawowe Zagadnienia
34:09
Damian Lewczuk
Рет қаралды 2,3 М.
01. FreeCAD - wprowadzenie do obsługi programu.
13:24
Piotr Dębowski
Рет қаралды 10 М.
Brawl Stars Edit😈📕
00:15
Kan Andrey
Рет қаралды 46 МЛН