Ionic-CARE - podcast Rádia Blaník

  Рет қаралды 130

Ionic-CARE

Ionic-CARE

Күн бұрын

Příběh čističek vzduchu Ionic-CARE.
Pepa Černý a Martin Ducháč.
Čistička vzduchu. Co to vlastně je? Já popravdě znám spíš ČOVku. Čističku odpadních vod. Ale co si můžeme představit pod pojmem čistička vzduchu?
Je to zařízení, které různým způsobem odstraňuje ze vzduchu poletující nečistoty. Já o čističkách vzduchu před 20 lety také nevěděl. Vyrůstal jsem na čistém vzduchu v Podkrkonoší, pak se přestěhoval do Pardubic a tam byl vzduch o dost horší. Začal jsem mít náběh astma, takže ten rozdíl jsem dokázal rozeznat. Teda moje pískající průdušky. Jenže čističky tehdy byly tak hlučné, že se vedle nich nedalo usnout. Já jsem v té době odjel do New Yorku a v jedné vyhlášené prodejně vystavovali novou technologii čištění vzduchu. Tvrdili o ni, že je tichá jak vánek. Tak jsme se na ni zaměřili, otestovali a v roce 2005 ji uvedli na Český trh první model.
Proč bych vlastně měl zachytávat prach a nečistoty, které ve vzduchu kolem nás běžně poletují? Nejsme na to za statisíce let evoluce už dobře adaptovaní?
To je otázka. Jednak úplně nevíme, zda by ti naši prapředci nebyli docela rádi, kdyby tehdy mohli dýchat vzduch, v němž by bylo méně prachu a kouře. A jestli by se třeba nedokázali dožít vyššího věku. Ale určitě tehdy nevdechovali tolik zplodin ze spalování uhlí, neexistovaly saze z výfuků aut, nebyly koberce a úlomky mikro plastů a nezavírali se dobrovolně doma s chemikáliemi z nábytku a podlahových krytin.
Fajn. A co naše imunita? Říká se, že tím, že se člověk snaží žít v až v příliš čistém prostředí, tak o tu přirozenou imunitu přichází! Není právě tohle problém i čističek vzduchu?
Imunita se buduje spíš pobytem v kolektivech. Proto třeba děti získávají imunitu ve školkách a ve školách. A i my dospělí se přenosnými nemocemi nakazíme nejčastěji mimo domov. V zaměstnání, při sportu a společenských akcích. Takže ta teze, že o imunitu přicházíme doma, respektive, že bychom domácnost neměli tolik čistit od patogenů, abychom měli dostatečně trénovanou imunitu je trochu zjednodušená. Dá se na to podívat naopak tak, že alespoň doma si může naše imunita odpočinout a být o to připravenější na další pobyt v prostředí, kde je nejvíce namáhána.
To samé se vlastně říká i o alergiích! Že dřív, když si děti hrály venku, tak na alergie tolik netrpěly?
No to, že se na alergeny dá zvyknout platí jen někdy. U někoho se opravdu dá snížit citlivost na alergen rozumným a regulovaným vystavením tomu alergenu. A co jednom pomůže, druhému může silně přitížit. A tu alergii zvýšit až na neúnosnou mez. No a ta moudra odkazující na životy předchozích generací… Tehdy kolem nás nebylo zdaleka tolik chemikálií. Nejedli jsme super upravené potraviny, nebylo v nich tolik éček, nepili z plastových lahví, neměli kolem sebe tolik měkčených umělých hmot. Všechny tyto látky mají na tu naši alergickou odezvu prostě vliv. Takže asi je spíš potřeba hledat opatření použitelné v současnosti, než se odvolávat na doby našich pradědečků. To je můj pohled. Mám několik známých s jarní pylovou alergii, vlastně i já ji mám, a proto vím, že je fajn se schovat do bezpečí domů k čističce a aspoň na část dne vysadit prášky. Nebýt utlumený. Neusínat s plným nosem a probouzet se bez opuchlých očí.
Jaké jsou mechanismy čištění vzduchu? A jaké zachytávají nečistoty?
Technologie čištění vzduchu v domácnosti jsou víceméně dvě hlavní. Při obou se ty nečistoty nasávají do přístroje a zachytávají na nějaké překážce. Do prostoru se pak vrací vzduch čistší. Jedny mají klasický bariérový filtr, kdy se prohání vzduch filtrem pod tlakem a pokud jsou filtry nové a kvalitní, mají téměř 100% účinnost. Protlačit vzduch skrz bariérový filtr, to dá ovšem trochu práci. Takže mají vyšší spotřebu elektrické energie, plus jsou hlučnější. Pak jsou čističky elektrostatické. Kdy ten vzduch kolem filtru rozpohybujeme ne ventilátorem, ale pomocí elektronového větru. Ty nečistoty se při průchodu kolem první elektrody nabijí statickou elektřinou a pak se přilepí na druhé elektrodě, což je elektrostatický filtr. Tenhle proces je o hodně tišší a má mnohem nižší spotřebu elektrické energie. Zachytává všechny velikosti prachu včetně toho nejmenšího, tj. pod 2,5 mikrometru, ale i aerosoly, cigaretový kouř a pachy.
Dobře. Takže když mám doma čističku, přínosy už známe. Známe ty dvě technologie. Jaké jsou provozní náklady? Co cena?
To záleží na tom, co považujeme za náklady. Ceny čističek jako takových, aby tedy měly nějakou rozumnou účinnost, začínají kolem třech tisíců. Ale dostanou se i nad deset, dvacet tisíc. Ovšem nejedná se jen o cenu samotného přístroje. Je potřeba si spočítat kolik stojí provoz, když už ten přístroj chci používat denně. Někdy jsou provozní náklady už za rok vyšší než cena samotné čističky. Proto mám rád naše elektrostatické čističky Ionic-CARE. Pořizovací cena je do 4 tisíc. Spotřeba elektřiny minimální. Při nepřetržitém provozu stojí tak do dvou korun za den. A hlavně, náklady na nové filtry jsou nulové, protože se používá pořád ten samý.

Пікірлер
The Joker kisses Harley Quinn underwater!#Harley Quinn #joker
00:49
Harley Quinn with the Joker
Рет қаралды 42 МЛН
Will A Guitar Boat Hold My Weight?
00:20
MrBeast
Рет қаралды 68 МЛН
when you have plan B 😂
00:11
Andrey Grechka
Рет қаралды 30 МЛН
АЗАРТНИК 4 |СЕЗОН 1 Серия
40:47
Inter Production
Рет қаралды 1,2 МЛН
ČOV vs. JÍMKA (čistička odpadních vod svépomocí)
11:29
Rendlova Dílna
Рет қаралды 7 М.
Kořenová čistička | Popis výstavby
9:26
KOLEM DOMU
Рет қаралды 9 М.
Test, recenze čistička vzduchu Ionic CARE Triton X6 s ionizátorem
3:33
Testy Spotřebičů
Рет қаралды 15 М.
SPECIÁL Martin Jonáš: Němci se bojí sami sebe
1:01:39
Kecy a politika
Рет қаралды 19 М.
Největší zabijáci vztahů jsou jasní
43:14
Petr Horký
Рет қаралды 171 М.
Domácí čističky odpadních vod (ČOV) EKOCIS
2:49
Ekocis s.r.o.
Рет қаралды 2,3 М.
Ionic-CARE 10/2023 - Vychytávky Extra
4:55
Ionic-CARE
Рет қаралды 2,3 М.
The Joker kisses Harley Quinn underwater!#Harley Quinn #joker
00:49
Harley Quinn with the Joker
Рет қаралды 42 МЛН