No video

IP Box

  Рет қаралды 1,723

Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy

Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy

Күн бұрын

IP Box to ulga podatkowa, którą można stosować w odniesieniu do dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej. Ze szkolenia przygotowanego przez naszą Kancelarię dowiedzą się Państwo do jakich dochodów można stosować atrakcyjną pięcioprocentową stawkę podatku dochodowego. Materiał przybliża reguły wykładni IP Box, jej mechanizmy, sposoby wyliczenia ulgi oraz wymogi ewidencji zdarzeń gospodarczych w księgowości. Szkolenie odpowiada na pytanie kto może skorzystać z IP Box i jakie konkretne prawa własności intelektualnej dają asumpt do korzystania z niej. Prowadzący szkolenie, mec. Jarosław Ostrowski, wyjaśnia również kwestię rozliczenia straty z IP Box oraz porusza zagadnienie relacji ulgi IP Box względem innych ulg (m.in. ulgi B+R, ulgi inwestycyjnej). Ulga IP Box w tej chwili jeszcze nie doczekała się szerokiego omówienia, dlatego zapraszamy do obejrzenia szkolenia, które w jednym miejscu zbiera najistotniejsze informacje.

Пікірлер: 6
@tomaszzarnowiec
@tomaszzarnowiec 4 жыл бұрын
Witam, IP BOX jest dość wrażliwym tematem w środowisku IT, z tego co obserwuję. Jestem programistą (front-end developer) i chciałbym skorzystać z ulgi. Rozwijam oprogramowanie (kilka projektów) tworząc nowe funkcjonalności w aplikacjach, systemach dla firmy brytyjskiej. Nie wykonuję innych usług, jedynie programowanie - tworzenie, rozwój oprogramowania. Dochody z tego tytułu to 100% moich faktur. Po przeczytaniu objaśnień podatkowych i ustaw, a dodatkowo po wysłuchaniu kilkunastu wykładów, wypowiedzi coraz bardziej jestem przekonany, że mogę z tej ulgi skorzystać. Czy można uzyskać więcej gdzieś informacji na temat stricte przypadku programisty w świetle tej ulgi? Jakieś interpretacje (jeśli są gdzieś dostępne)?
@jarekostrowski7064
@jarekostrowski7064 4 жыл бұрын
Jak Pan z pewnością wiadomo ulga związana jest z autorskim prawem do programu komputerowego. A zatem w pierwszej kolejności należy udowodnić, że przysługuje Panu takie prawo, oraz że uzyskuje Pan przychody z tytułu licencji bądź sprzedaży praw do takiego oprogramowania. Znaczenie ma tu treść umowy. W dalszej kolejności należy wykazać, że Pana praca ma charakter twórczy, oraz że wynika z systematycznie prowadzonej działalności o charakterze badawczym bądź badawczo rozwojowym (w przypadku oprogramowania raczej będziemy mówić o tej drugiej). Nie będę jej tu przytaczał. Pewnie ją Pan zna a jeśli nie, to proszę znaleźć art. 4 ust. 3 ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce. Istnieje wiele interpretacji dotyczących informatyków. Wystarczy wejść na stronę sip.mf.gov.pl/ i wpisać frazę „IP Box”. Znajdzie tam Pan wiele pozytywnych interpretacji dotyczących programistów. Sugeruję aby Pan również uzyskał indywidualną interpretację prawa podatkowego. Szczególnie ważne będzie w niej wykazanie, że Pana działania mają charakter twórczy i spełniają definicję prac badawczo rozwojowych. Praktyka działania organów podatkowych jest często taka, że „przyjmują na wiarę” deklarację podatnika, że spełnia on prawa do ulgi, bo zwyczajnie nie posiadają tak specjalistycznej wiedzy aby sprawdzić czy oprogramowanie ma charakter twórczy i nowatorski. To dostrzegam największe ryzyko. Można uzyskać pozytywną interpretację, która nie da ochrony, jeśli podatnik nie będzie w stanie wykazać, że wytworzone oprogramowanie jest wynikiem twórczych i systematycznych prac badawczo-rozwojowych. Pozdrawiam Jarek Ostrowski
@jarekostrowski7064
@jarekostrowski7064 4 жыл бұрын
www.gov.pl/web/finanse/objasnienia-podatkowe-dot-preferencyjnego-opodatkowania-dochodow-wytwarzanych-przez-prawa-wlasnosci-intelektualnej-ip-box
@grzesiekenczyk4696
@grzesiekenczyk4696 2 жыл бұрын
...dużo pozostaje kwestią interpratacji (jak zawsze). Zastanawiam się, jak zakwalifikować pracę związaną z IP przez zarządzaniem takimi pracami w roli kierownika takich projektu (IT project manager, w dziale IT, dużej firmy międzynarodowej).
@berzebub314
@berzebub314 4 жыл бұрын
Witam, Pominięty został wątek "Koszty z lat ubiegłych" 57:09 minucie. Czy mógłby Pan przybliżyć jak trzeba się odnieść do tego tematu?
@jarekostrowski7064
@jarekostrowski7064 4 жыл бұрын
Koszty składające się na wzór nexus powinny być brane pod uwagę kumulatywnie w miarę upływu lat. Jeśli zostały poniesione przed wejściem w życie ustawy, to podatnicy korzystając z ulgi (np., za 2019 r.) powinni je uwzględnić wyliczając wskaźnik nexus. Zwolnieni z tego obowiązku są tylko wówczas, gdy nie mogą na podstawie posiadanych ewidencji ich ustalić. Praktyczny problem polega na tym, że trudno powiedzieć o jaką sytuację chodziło ustawodawcy - czy chodzi o sytuację, gdy nie da się w żaden sposób tych kosztów uchwycić czy też o to, że system księgowy używany przez podatnika nie wygeneruje łatwo takiego raportu. Zalecam tu daleko posuniętą ostrożność i podjęcie p®óby wyszukania kosztów tworzących nexus w poprzednich latach podatkowych. Inna sytuacja dotyczy tyhc podatników, którzy po wejściu w życie (1/01/2019)ustawy nie ponoszą już kosztów nexus - wówczas mogą oni odwołać się do kosztów poniesionych w przeszłości. Mówi o tym poniżej cytowany przepis ustawy prowadzającej ulgę IP BOC Art. 24. 1. W przypadku podatników, którzy przed dniem 1 stycznia 2019 r. ponosili koszty związane z kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej, o których mowa w art. 30ca ust. 2 ustawy zmienianej w art. 1 oraz art. 24d ust. 2 ustawy zmienianej w art. 2, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo-rozwojowej, a którzy na podstawie prowadzonej ewidencji nie mogą ustalić wysokości kosztów poniesionych w ramach tej działalności, na potrzeby stosowania art. 30ca i art. 30cb ustawy zmienianej w art. 1 oraz art. 24d i art. 24e ustawy zmienianej w art. 2 mogą przyjąć ich wartość z roku podatkowego rozpoczętego po dniu 31 grudnia 2018 r. 2. Jeżeli w roku podatkowym rozpoczynającym się po dniu 31 grudnia 2018 r. podatnicy, o których mowa w ust. 1, nie ponoszą kosztów związanych z kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej, których przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności badawczo - rozwojowej, mogą uwzględnić ich wartość poniesioną w latach poprzednich, nie wcześniej jednak niż po dniu 31 grudnia 2012 r.
WEBINRIUM Jak dopasować Fundację rodzinną do prowadzonego biznesu i sytuacji osobistej
1:32:55
Blue Food VS Red Food Emoji Mukbang
00:33
MOOMOO STUDIO [무무 스튜디오]
Рет қаралды 9 МЛН
How I Did The SELF BENDING Spoon 😱🥄 #shorts
00:19
Wian
Рет қаралды 36 МЛН
а ты любишь париться?
00:41
KATYA KLON LIFE
Рет қаралды 3,5 МЛН
ISSEI & yellow girl 💛
00:33
ISSEI / いっせい
Рет қаралды 24 МЛН
Estoński CIT, czyli jak nie płacić podatku dochodowego
22:18
Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy
Рет қаралды 4 М.
Ulga podatkowa B+R oraz IP BOX - finansowanie transformacji cyfrowej
1:00:23
Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy
Рет қаралды 144
Fundacja rodzinna bez lania wody, czyli jak skutecznie z niej korzystać - video z webinarium
1:33:10
Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy
Рет қаралды 4,9 М.
WEBINARIUM Fundacja rodzinna - optymalizacja podatkowa i bezpieczeństwo majątku rodzinnego
1:50:26
Zagadnienie transportowe - plan początkowy - metoda minimum macierzy kosztów - wyjaśnienie MEM
7:55
Raportowanie schematów podatkowych - MDR
1:03:32
Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy
Рет қаралды 681
Waloryzacja kontraktów w zamówieniach publicznych w czasach kryzysu
52:40
Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy
Рет қаралды 160
Wycena inwestycji - liczenie NPV tabelkami wraz z wyborem inwestycji projektu wg kryterium NPV
14:50
Alicja Miazgowicz korepetytor online
Рет қаралды 1,3 М.
Kluczowe elementy TSR
9:37
Centrum Rozwiązań
Рет қаралды 2,6 М.
Blue Food VS Red Food Emoji Mukbang
00:33
MOOMOO STUDIO [무무 스튜디오]
Рет қаралды 9 МЛН