Podpinam ten komentarz z prośbą - zależy mi, by ten film dotarł do jak najszerszej widowni. Chcę zobaczyć, czy jesteśmy w stanie razem przywrócić pamięć o BCh w szerszej świadomości społecznej.
@abstrakt20036 ай бұрын
Jaka zapomniana? Ja pamiętam, mój dziadek był W BCh. Zawsze to podkreślał.
@abstrakt20036 ай бұрын
Ostatnią rzeczą jakie sobie bym życzył, to otoczenie BCh taki kultem jak np. NSZ.
@sewerynnn6 ай бұрын
@@abstrakt2003 A to nie jest koncert życzeń,...
@homek446 ай бұрын
Mój dziadek działał w BCh.
@organizacjahutaswin6 ай бұрын
a ty jestes prawakiem czyli noob
@MrMielcarz6 ай бұрын
Dziadek mojej żony był Komendantem Oddziałów Specjalnych BCh w okręgu Chełmskim. kpt. Józef Prączko "Żbik" Dowodził akcją wysadzenia pociągu wojskowego na lini Chełm-Dorohusk 21.01.1944 r., a wiosną 1944 r brał udział w uwolnieniu kilkudziesięciu żydów z obozu w Sobiborze.
@adamgrabski37946 ай бұрын
Piękna rodzinna historia! Należy to zachować dla potomnych 👍
@Dobo866 ай бұрын
Wiosną 1944 obóz w Sobiborze już nie istniał.
@MrMielcarz6 ай бұрын
@@Dobo86 tak masz rację obozu nie było, źle zapamiętam to co mamy napisane w dokumentach które mamy z IPN. Dokładnie jest napisane"Wiosną 1944 r (przełom marca i kwietnia) zorganizowanie akcji bojowej w pobliżu obozu śmierci w Sobiborze gdzie uratowano kilkuset żydów. " Potwierdzone zeznaniami kilku świadków, których kopie zeznań też posiadamy.
@ihornkhrirbirb44956 ай бұрын
a przeżył?
@jakub__Krk6 ай бұрын
W pełni się zgadzam. Bataliony Chłopskie są niemalże całkowicie zapomniane. Zapisały w historii piękne, jak i również czarne karty. MO i UB w swoich szeregach miało licznych gorliwych funkcjonariuszy z przeszłością w BCh. Z BCh najbardziej kojarzoną (w Małopolsce) postacią jest Kuraś ps. Ogień. Chciałbym zachęcić do poznania sylwetki innego partyzanta BCh: Stanisław Basaj ps. Ryś walczył pod Mokrą w 39 r w stopniu kaprala w 2 pułku strzelców konnych. W 40 wstąpił do ZWZ. Od 42 już w BCh. Nie zabiegał o awanse i odznaczenia. Dowodził największym 1 batalionem BCh obwód hrubieszowski. W 44 r liczebność ok. 800 partyzantów. Rozbijał patrole żandarmerii i Werhrmachtu, likwidował patrole i całe sotnie UPA. Ratował wielokrotnie oddziały AK. Walczył z SS Galizien. Przede wszystkim bronił ludność cywilną przed atakami UPA i podczas akcji przesiedleń z Zamojszczyzny. Po wystąpieniu w 45 do MO nadal skupiał się na walce z banderowcami. W marcu 45 r został porwany i brutalnie zamordowany przez UPA.
@KonradZdun6 ай бұрын
Nie zgadzam się. Ja jako rocznik 99 uczyłem się o BCH niestety. Dla mnie każdy polski oficer bratajacy się z czerwonymi (patrz Berling) to zdrajcy zaslugujący na kulę w łeb a nie chwalenie. Oczywiście oficerowie wojska polskiego sprzed września 1939 którzy bratali się z nomen omen wrogami po wrześniu 39.
@Krysia4556 ай бұрын
Mój teść Antoni walczył w oddziałach Stanisława Basaja "Rysia". Mieszkał wtedy w Hrubieszowie. Miał pseudonim "Tosiek". Opowiedział nam dopiero przed śmiercią, że był w takich oddziałach.W 1944 jego oddział wyszedł z okrążenia. Dowódca zwolnił tych co przeżyli z przysięgi i teść mówił że powiedział im na odchodne, że choćby ich kroili mają się nie przyznawać, że byli w partyzantce. Ci co powrócili do domów zostali aresztowani i wraz z rodzinami wywiezieni w głąb Rosji. Teść miał wtedy 20 lat i razem z kolegą postanowili się zaciągnąć do formowanej 2 armii WP. Byli długo przesłuchiwani czy nie są partyzantami, ale oni pamiętali co mowił dowódca. Tak trafił do praskiej brygady. Po wojnie nawet żonie nie powiedział, że był w oddziałach Rysia. Zdradził dopiero nam ten sekret mając 94 lata.
@KonradZdun6 ай бұрын
@@Krysia455 Super naprawdę honorowy człowiek. Ja niestety nie mam w rodzinie żadnych takich postaci ale moge tylko powiedzieć że w moim rodzinnym Ciechanowie stacjonował Sosabowski (ten od spadochroniarzy) a pod wsią Mława była jedna z krwawszych batali września 39
@jakub__Krk6 ай бұрын
@@KonradZdun W Ciechanowie odbyłem "zete" w już nie istniejącej JW 3791. Przed II wojną światową w tych koszarach stacjonowały 1 Pułk Artylerii Konnej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.
@elektromonter_z_myslowic6 ай бұрын
Mój dziadek również służył u "Rysia"
@panmg42256 ай бұрын
Kiedy chodziłeś do podstawówki im. Bataliony Chłopskich i dowiaduje się o tym na KZbin, a nie na lekcjach historii w tej szkole.😢
@Dominoo14886 ай бұрын
Tak bedzie teraz z rzezią Wołyńską bo przecież ucząc historii korzyści ma z tego oczywiście federacja rosyjska jak o tym wspomnisz to jesteś ruski agent albo piszesz z Moskwy
@oi29586 ай бұрын
Ja chodziłem do gimbazy imienia polskiego towarzystwa gimnastycznego "sokół" i na szczęście lekcje historii mieliśmy tak fajne ,że zacząłem trenować gimnastykę
@arath356 ай бұрын
Coś Ci translator źle przetłumaczył.
@arekasdasd6 ай бұрын
@@Dominoo1488 Wy ciagle z federacja rosyjska i jej korzysciami. Troche zapominamy o odwecie jaki tez był na ludnosci ukrainskiej. Miejmy swiadomosc ze kazda wojna , konflikt niesie ze soba zbrodnie po obu stronach. Niestety zawsze ta silniejsza moze pozwolic sobie na wieksze bestialstwo.
@blackbbbbiochip6 ай бұрын
dla socjalistów i kapitalistów byli cierniem w oku , bo WYGRYWALI to jak dla pośrednika z you tube sub na plecach
@pablopablo42086 ай бұрын
Nigdy nie zapomniałem o Batalionach Chłopskich, ale każde przypomnienie jest bardzo ważne. Dziękuję
@TheGrandeCapo6 ай бұрын
Bardzo ważny temat został tu podjęty. Bataliony chłopskie są zwykle wymieniane chyba tylko z przyzwyczajenia. I to jest wielka szkoda.
@michag8996 ай бұрын
Fajnie że temat w końcu jest szerzej poruszany i może trafi do wiedzy ogólnej. Mój pradziadek był w B. Ch. w 43r aresztowany i zesłany do obozu na Majdanku, na szczęście obóz przeżył i wrócił do domu.
@real2rek6 ай бұрын
Bataliony Chłopskie są wspaniałą inspiracją do jednoczenia się i współpracy.
@sewerynnn6 ай бұрын
@@real2rek Dokładnie, trzeba gonić PO-PiS
@vvgr4096 ай бұрын
@@sewerynnn I sympatyków ruskich z prawicy.
@Watra-js3vk6 ай бұрын
@@vvgr409 Dlaczego podjudzaczu?
@maryianek6 ай бұрын
@@Watra-js3vk Dlatego, żeby B.Ch nigdy nie musiały się odrodzić. Ruski rak jest największym zagrożeniem niepodległości. Przywracają standardy prowadzenia wojny wprost z lat kiedy Bataliony Chłopskie musiały walczyć. O ile jest to chwalebna historia to w interesie wszystkich polaków jest to, żeby wojna nigdy do nas nie przyszła a jedynym zagrożeniem dla nas są rosjanie i nawet się z tym nie kryją
@karolol1276 ай бұрын
@@Watra-js3vk bo nie ma miejsca na agenturę zwłaszcza z państwa, które jest tak mocno wrogo nastawione do nas
@mateuszkawalec87826 ай бұрын
Mojego dziadka kuzyn bral udzial w bitwie pod Zaborecznem w sumie niedaleko mieszkal od tej wsi. Powiedzial ze w dzien walczyli z niemcami a w nocy z ukraincami.
@jarosawrzepecki6 ай бұрын
Ciesze się, że Pan ma odwagę podejmować takie tematy. Każde zakłamanie historii, to przed 1990 jak i po nim, jest złe. Oczywiście nie istnieje w 100% obiektywna narracja historyczna, ale zawsze warto pokazywać ją z wielu stron by zrozumieć, że rzadko kiedy coś jest czarno-białe.
@tosiek42266 ай бұрын
Jak odwagę, o BCh normalnie w szkole było, na historii, a uczyłam się w latach90tych i dwutysięcznych, ale za to o Muszkieterach przeczytałam jako dorosla
@mrteges40826 ай бұрын
@@tosiek4226 Pewnie dlatego - w naszym wojsku( i partyzantce😂) nie było takiej formacji.
@genitazy6 ай бұрын
@@mrteges4082 Napisała o tym : pl.wikipedia.org/wiki/Muszkieterzy_(organizacja)
@marcinjzk34006 ай бұрын
Redaktorze Prowadzący wielki szacunek za całokształt pracy. Ja już swoje lata mam ale ten sposób mówienia o historii mi się podoba. Pozdrawiam
@kmyszczyszyn6 ай бұрын
Pamiętamy, moj dziadek był w BCH. Brał udział w wysadzeniu pociągu pod Gołebiem. Jego brat poległ w walce w ostatnich dniach Niemców na Lubelszczyżnie.
@perinoid6 ай бұрын
Mój dziadek również walczył w B.Ch na Zamojszczyźnie. Po wojnie walczył z UPA.
@ZenekSztacheta-tn4yw6 ай бұрын
Czy to nie rodzina Żaby z Kurowa? Pamiętam że któregoś postrzelili w granat i go rozerwało.
@zako166 ай бұрын
mój pradziadek dowoził bryczką te materiały wybuchowe :D
@KonradZdun6 ай бұрын
@@perinoidpo stronie bohaterskiej Krasnej armii
@kmyszczyszyn6 ай бұрын
@@ZenekSztacheta-tn4yw To było w Żyrzynie
@YesPNG6 ай бұрын
Jak się ciesze że ktoś o nich w końcu wspomniał.
@BubiPL6 ай бұрын
Dziękuję Ci brodaty Panie za ten film
@darekn.91916 ай бұрын
Dzięki za ten film! Gdyby takich, jak Ty było więcej nie mielibyśmy obecnych problemów. Obiektywne spojrzenie, rozważenie skomplikowanych racji i sprawiedliwy osąd - oto czego brakuje przeważnie naszym politykom i historykom. Każda opcja polityczna próbuje nie tylko wybielić swoją formację (co byłoby jeszcze do wybaczenia) ale i oczernić przeciwników. Wystarczy obejrzeć relacje z prac licznych komisji sejmowych - czasem w trakcie przesłuchań padają takie stwierdzenia, zadawane są takie pytania, że trudno się oprzeć skojarzeniom z praktykami komunistycznych prokuratorów. Pragnę by ci, którzy dopuścili się przestępstw i nadużycia władzy, łamania prawa i konstytucji ponieśli karę ale należy dążyć do tego z poszanowaniem przyzwoitości. Wystarczy, że już jedni zdeprecjonowali pojęcia PRAWO i SPRAWIEDLIWOŚĆ. To, że politycy z lubością nurzają się w tym błocku mnie nie dziwi - ale udział niektórych historyków, ich zapał w fałszowaniu obrazu naszej przeszłości dla celów politycznych uważam za haniebny.
@Gabriel__Polak_6 ай бұрын
Mój wujek był w BcH dziękuję za wspomnienie o tym 😊
@przemysawbubnowski17146 ай бұрын
Należy pamiętać o AK, NSZ, BCh (kolejność wymiany dowolna). O wszystkich ugrupowaniach mniejszych, czy większych, których głównym celem była niepodległa, a co za tym idzie samoistna Rzeczypospolita Polska. Mam nadzieje, że dojdzie kiedyś do uczciwych dyskusji dyskusji wymiany poglądów wśród popularyzatorów i regionalistów w kontekście działań organizacji podziemnych. Nie mam tu na myśli medialnego obrzucania się błotem "wasi to bandyci", "wasi zdrajcy", "trzeba było więcej strzelać" o innych inwektywach nawet nie wspomnę. Bo wbrew pozorom niejednokrotnie w terenie dochodziło do wspólnych akcji, wymiany informacji między oddziałami leśnymi różnych opcji czy też wielkości (Gryf Pomorski na Pomorzu czy też Konfederacja Tatrzańska na Podhalu). I jako jeden z takich aktywnych uczestników życia społecznego proszę wszystkich, którzy mają dobro narodu, ojczyzny w sercu, nie gryźmy się po kostkach w kwestiach historycznych. I fakt brakuje nowego spojrzenia na działalność BCh, bo to wszak oni jako wiejskie samoobrony przejęły na Zamojszczyźnie inicjatywę w walce z Niemcami w ramach Aktion Zamosc, czy poeta Juliusz Rummel bestialsko zamordowany przez UPA. Nie mówiąc już o okresie po 1945 r. A potem i tak duża część zwykłych żołnierzy AK, BCh, NSZ przeszła przez tą samą czerwoną maszynkę do mielenia mięsa i łamania kręgosłupów.
@marekc.83214 ай бұрын
Warto też pamiętać, że AL była socjalistyczna, ale nie komunistyczna i po wojnie traktowano ludowców tak samo jak akowców.
@sqoshstuff6 ай бұрын
Mój dziadek był w BCH, jestem z tego dumny!
@krisealsk96736 ай бұрын
Bardzo wazny spolecznie temat, ciesze sie ze moj dziadek - rolnik spod Tarnowa mogl mi opowiedziec o organizacjach chłopskich wspierajacych lokalnych mieszkańców
@L.M.ASklodowski6 ай бұрын
Świetny materiał, koszulki i naszywki również! Pozdrawiam wszystkich widzów Irytującego i życzę udanego urlopu czy tam Wakacji, nie bójmy się zgłębiać historii a przy odrobinie odwagi również jej promować oczywiście w rozsądny sposób!
@marekjagodzinski92136 ай бұрын
Dziękuję za przypomnienie historii BCH bez zakłamań. Za to cenię Pana życząc zdrowia i wytrwałości. Pozdrawiam serdecznie
@brextek6 ай бұрын
Miałem pradziadka w BCH, po wojnie otrzymał krzyż zasługi. Szkoda że tak mało się mówi o innych organizacjach podziemia obecnie.
@szczepankaminski95256 ай бұрын
Nie miałem pojęcia, że to nie była grupa inspirowana z Moskwy…. Bardzo ważny odcinek. Dziękuję
@MaciejJeszkeP6 ай бұрын
Chwała bohaterom ! świetny materiał, dziękuje
@chrzescijanie6 ай бұрын
Dziękuję ci za to nagranie. Mój dziadek był w batalionach chłopskich, hotel faktycznie przeszedł do AK, ponieważ mieszkał w świętokrzyskiem to zaczynał batalionach chłopskich.
@tomasz.maciaszek886 ай бұрын
Znam się z żyjącym jeszcze ponad 101-letnim Kombatantem, który brał udział we wspomnianych akcjach pod Opolem Lubelskim i zatopieniu statku Tannenberg, ale On akurat był w A.K., co z resztą potwierdza, że te formacje ściśle współpracowały w terenie. Dzięki za kolejny świetny film! 😀
@78Krzysiek6 ай бұрын
Bardzo serdecznie i z całego serca dziękuję za ten odcinek. Dziadek - partyzant AK wspoominał za życia o BCH. 30 lat temu. Pradziadek był mężem zaufania u Mikołajczyka. Kiedy mowa jest o AK z tyłu głowyl, jak przez mglę kołacze się nazwa Batallionów Chłopskich. Zainspirowałeś mnie do pogłębiania wiedzy i jednocześnie zawstydziłeś przed samym sobą jej brakiem. Jak to mówią kip going !!!!
@panzplayer21606 ай бұрын
To jest taka zapomniana, zakręcona historia. Sam kiedyś czytając sprzeczne ze sobą książki, nie mogłem zrozumieć o co w tym chodzi. Bo jak to tak? To oprócz AK było coś jeszcze? Dwie podziemne armie w jednym państwie? Dobrze skumulowany i przekazany rozdział naszej historii. Uważam, że zrobiłeś bardzo dobry ruch z tymi ciuchami. Dzisiaj patriotyzmem wycierają sobie gęby Ci, którzy mają z nim najmniej wspólnego.
@arturzawadzki57226 ай бұрын
To akurat nic dziwnego... Konspiracja nie ułatwiała zarządzania oddziałami na różnych obszarach. Do tego zupełnie inna specyfika działań w miastach i na wsiach , czy " w lesie". No i oczywiście kwestia zaufania pomiędzy różnymi warstwami społecznymi, czy nawet regionami.
@tomekzleszna75786 ай бұрын
dziękuję za ten odcinek - połowa mojej rodziny pochodzi ze wsi ... - jeden z moich dziadków - był w BCh (samouk, 7 klas skończonych - wspaniały i mądry człowiek), drugi w AK (wcześniej w powstaniu Wlkp i ochotnik w wojnie polsko bolszewickiej) - on był też sędzią w II RP - zawsze zastanawiały mnie dobre stosunki między dziadkami - wydawałoby się ludźmi "z zupełnie innych światów" - obaj już nie żyją, podobnie jak nasze babcie ... *to byli WSPANIALI ludzie, którzy Polskę mieli w sercach i dowiedli tego w najtrudniejszych czasach* - mam nadzieję, że za mnie też wstydzić się nie będą
@michalg45526 ай бұрын
W Gdyni mamy jeszcze ulice Batalionów Chłopskich, dawniej przecinała ją ul. Dzierżyńskiego obecnie Legionów, pozdrawiam 👍
@jerzyjankowski70306 ай бұрын
Irytujący ponowie sprezentowałeś nam kawał porządnego odcinka, o tematyce jakże zapomnianej. Liczę, że temat Batalionów Chłopskich wróci jeszcze w kilku odcinkach. (Miłego dnia wszystkim)
@sewerynnn6 ай бұрын
@@jerzyjankowski7030 Zaapl świeczkę przy pomniku BCh
@tomzien13696 ай бұрын
W rzeczywistości członków BCh było sporo więcej. AK działała głównie w miastach. Każdy chłop na wsi miał broń i kontakt z BCh. Dlaczego, bo każdy ich napadał, grabił i mordował. Za brak kontyngentu, baty bo cię okradła partyzantka, miałeś mięso nielegalne kulą w głowę na miejscu.
@tomzien13696 ай бұрын
Za brak zdjęcia czapki i poklonowi do ziemi chłop na targu w Sobolewie kulą w głowę na miejscu. Przemytnik zlapany z mięsem w Przyłęk przez żandarmerię rozstrzelany na miejscu
@arkadiuszwiazowski72416 ай бұрын
Wygląda na to że B,CH , biło się o ludzi a A. K . o stołki polityków , tak w dużym uproszczeniu , świetny film , leci dalej 🏆
@mateuszgrzywa10936 ай бұрын
W naszym mieście jest osiedle i ulica "Batalionów Chłopskich" więc myślę, że pamięć jeszcze nie zginęła :)
@prkp72486 ай бұрын
Jestem prawie pewny że i jedno i drugie otrzymało swoje imię jeszcze za PRLu.
@PiotrTadeuszKwiatkowski6 ай бұрын
Mój ojciec i jego siostra byli młodymi żołnierzami BCh na Lubelszczyźnie, w rejonie Puław. Działali jako łącznicy, robili rozpoznanie, ojciec czasami kogoś podwoził furmanką albo coś przewoził - zgodnie z poleceniami dowódcy, który był leśniczym w Żyrzynie. Po wojnie ustanowiono pamiątkowe odznaczenie - Krzyż BCh, ale ojciec i ciotka nie starali się o nie. Może jako skromni ludzie uważali, że na wojenne odznaczenia zasługiwali ci, którzy w czasie wojny walczyli z bronią w ręku. Nie wykluczam też, że ojciec nie chciał za dużo publicznie mówić o swoich związkach z ludowcami, bo po wojnie włączył się w działania młodzieży związanej z PSL.
@ZenekSztacheta-tn4yw6 ай бұрын
Żeby trzymać się tego samego terenu - w Kurowie zmarł ze dwa lata temu partyzant BCh, który "ujawnił się" dopiero po 2000 roku, gdy siostrzeniec zapisał go do Stowarzyszenia Żołnierzy BCh w Puławach. A wojował zarówno z Niemcami jak i komuną, 10 lat po wojnie za to dostał.
@Embrod6 ай бұрын
PSL który został zduszony i zamienieniony w ZSL przez komuchów. Który aktualnie jest kontynuowany, przez tzw. PSL - to jest sprzedawczyki z ZSL, śmią się ludowcami nazywać
@panpiotras6 ай бұрын
sypiesz całą organizację - ta konspiracja może nam się jeszcze przydać jak przyjdą znowu wrogowie ze wschodu i zachodu
@KrzysztofZhang5 ай бұрын
Pozdrawiam z Puław
@panpiotras5 ай бұрын
@@KrzysztofZhang byłem w Puławach ostatnio zwiedzałem pałac Czartoryskich - Pałac fajny - Park fajny - ale Architektonicznie miasto nie za ładne
@WojciechNitek-o7qАй бұрын
Bardzo dziękuję. Mój ojciec jako młody chłopak był w Batalionach. Dlatego u mnie w domu zawsze pamiętano o BCh. Pamiętam też to dziwaczne odczucie rozziewu pomiędzy historią podawaną w szkole czy masowych publikatorach a tą opowiadaną w domu. Najśmieszniejsze, że to wcale się nie zmieniło tak bardzo po '89. Dlatego jeszcze raz dzięki.
@biuro716 ай бұрын
Bardzo dziękuję za ten odcinek. Komentarz zamieszczam także dla zasięgów, bo mnie też zależy, aby te informacje docierały jak najszerzej. Pozdrawiam
@bartomiejjanczak38036 ай бұрын
Dzięki za ten film! Jako urodzony i wychowany w Puławach wiem o B. Ch. w zasadzie już od dziecka, jak miałem 6 lat, dziadek podarował mi książkę "Maszerują Chlopskie Bataliony" Stefana Rodaka ps. "Rola" - komendanta Obwodu Puławy Okręgu Lublin B. Ch. Wtedy, z przyczyn oczywistych nie przebrnąłem przez nią. Ale Twój film sprawił, że sięgnę po nią przy najbliższej okazji.
@ZenekSztacheta-tn4yw6 ай бұрын
Rodak napisał jeszcze jedną, Marszem podziemnym, w której napisał to, czego nie napisał w pierwszej.
@Wirusphp6 ай бұрын
W końcu doczekałem się o nich filmu.
@adyin430696 ай бұрын
Słyszałem kiedyś o nich, a w głowę wbił mi się komentarz w internecie o nich. Brzmiał mniej więcej tak: "Może i chcieli Polski ludowej, ale prawdziwej i wolnej Polski"
@grot7x6036 ай бұрын
Gratuluję świetnej prelekcji na piotrkowskim Flyfest 2024. Był to najlepszy punkt programu tegorocznych pokazów :-)
@kaprald93156 ай бұрын
Rozpieszczasz nas taką ilością filmów na raz
@megatomek1126 ай бұрын
Mimo że nie mieszkam w żadnym z wymienionych województw gdzie BCh działały najaktywniej mamy w mieście, przystanek, ulicę a nawet szkołę która upamiętnia ich i zawsze byli w mojej podświadomości. Nie wiedziałem że są tak często pomijani.
@stryjo6 ай бұрын
Bardzo dziekuje za ciekawe opowiesci o naszej historii wspolczesnej
@em-tix20506 ай бұрын
Dzieki za ten material . Mòj śp. stryj byl w BCh u Stanisława Basaja ps. "Ryś" postać tragiczna. Walczyl tam gdzie AK nie bylo bronil ludnosc chłopska przed żardarmami, łapankami bo AK bylo niemrawe lub skąpiło bo szykowaki powstanie .....
@michalsiewiaszczyk6 ай бұрын
Pradziadek mojej żony był szefem łączności na region łódzki BCh
@meran1106 ай бұрын
Dziękuję za odrobinę wiedzy i prawdy ukrytej.
@DonMartin176 ай бұрын
Cieszę się że ktoś porusza ten temat. Fajny odcinek, pozdrawiam!
@antonilwd6 ай бұрын
Dlugośmy na ten dzień czekali Z nadzieją niecierpliwą w duszy Kiedy bez słów i przed południem Historyk film o Batalionach Chłopskich wrzuci
@jerzyjankowski70306 ай бұрын
Klik jeden poszedł na YT I raz z nim, wyświetlenia To w oglądanie z prędkością BTRa Irytujący ludzie wyruszali
@towarzyszartur98316 ай бұрын
A cóż to za historia nowa? Spyta klika społecznościowa, Jak to, to przekaz znów od nowa, przywołać go znów najwyższa pora!
@marekgumowski35786 ай бұрын
Jacek byłby dumny :)
@jerzyjankowski70306 ай бұрын
Jacek potrafił...
@WojtekStr-o3c6 ай бұрын
Dziękuję Panu za ten program ,dotyczący Batalionów Chlopskich . Mój dziadek walczył w okolicach Pińczowa . (dawniej woj kieleckie )Brał udział m inn . w odbijaniu osadzonych z tego więzienia .Po wojnie został aresztowany i osadzony w tym samym więzieniu które wcześniej wyzwalał . Cóż za ironia losu , prawda ? Mógłby Pan wspomnieć coś jeszcze republice pińczowskiej
@mirosawsoja986Ай бұрын
Podobnie jak mój , mieszkał w Skotnikach k/ Buska-Zdroju.
@Jedittee6 ай бұрын
Brat mojego dziadka działał w Jedrusiach, tzw lokalnego "Odwetu" na kieleczczyźnie. Zginął podczas pacyfikachi wsi Nowakówka obok Staszowa, dziadek przeżył bo schował się pod łóżkiem. Brata przypalali na kuchence by wydał gdzie ukrywają się partyzanci.
@adrianh.85226 ай бұрын
Świetny film najlepsze zakończenie
@Hamzat226 ай бұрын
Cześć i chwała bohaterom!
@burtsivak6 ай бұрын
Bardzo Panu dziękuję. Mój dziadek był w BCh. Nawet nie wiedziałam, jak bardzo potrzebny mi był taki film...
@natalia99.96 ай бұрын
Działali nie tylko w dzisiejszym wojewodztwie świętokrzyskim, ale calym ówczesnym kieleckim, czyli rownież na ziemii częstochowskiej gdziie biegła granica polsko-niemiecka. Tam jednym z dowódców oddzialow specjalnych byl mój pradziadek.
@ktos46006 ай бұрын
11:27 Pod Gołębiem* Mój pradziadek w tym uczestniczył, po wojnie za działalność konspiracyjną i posiadanie broni siedział w areszcie w Warszawie na Rakowieckiej, stamtąd został zesłany do ZSRR, niestety nie wiem gdzie dokładnie a chciałbym się dowiedzieć.Wrócił do domu w latach 50. Mój dziadek przez 10lat nie widział ojca a rodzice syna. Dziadek zawsze płakał jak o tym opowiadał. Dziękuję za ten film bo jest to organizacja prawie zapomniana.
@EmiliaTrelewicz-g4m5 ай бұрын
Czy mógłby Pan się zemna skontaktować
@Riva_Bear6 ай бұрын
Mój dziadek wraz z bratem należeli do BCh. W domu jako dziecko słuchałem opowieści babci jak wojna wyglądała. Sporo dowiedziałem się wtedy też o relacjach polsko-ukraińskich przed wojną. BCh jako nisko zorganizowana jednostka ma też swoje za uszami, Nie mniej jednak była pierwszą linia obrony na wsi przeciw zorganizowanym akcjom wywózki/likwidacji ludności na wsi.
@justmax59436 ай бұрын
Kolejny genialny film, irytujący jak zawsze na poziomie poruszając ważne i pomijane powszechnie tematy
@xavras066 ай бұрын
Moje pierwsze spotkanie z BCh jest związane z książką, którą mój ojciec czytał o jej działalności. A czemu się zainteresował? Bo usłyszał kiedyś od sąsiada wojenne opowieści - który jak się okazało działał w partyzantce. Do dzisiaj krąży sąsiedzka legenda, że wóz drabiniasty, który do niedawna mieli przed domem, miał koła od niemieckiego wozu pancernego, który rozbili w zasadzce w 1942r :)
@TomoStr786 ай бұрын
Mój dziadek walczyl w batalionach a potem przeniósł się do armii ludowej. Brał udział w zdobywaniu Berlina, za zasługi dostał poniemiecki dworek na Warmii. Brał udział w zwalczaniu "bandytów" na tym terenie. Nie poddał się kolektywizacji PGR. Dożył sędziwego wieku. Ot taka historia chłopa spod Warszawy
@prkp72486 ай бұрын
Cześć, gwoli ścisłości - kolektywizacja w Polsce opierała się o tworzenie spółdzielni produkcyjnych, PGR czyli Państwowe Gospodarstwa Rolne to było co innego i nie były one tworzone w ten sposób.
@TomoStr786 ай бұрын
@@prkp7248 ok dziękuję za sprostowanie
@kombokil6 ай бұрын
śniadaniowy historyk!
@BananowyRycerz6 ай бұрын
Dobry czas na ten kawałek historii. Dzięki za świetny materiał! 💪🏻😎👍🏻
@adamkadzioka67416 ай бұрын
Irytujący, jesteś jedyny jeżeli chodzi o tematy, nad którymi prześlizguje się główny nurt. Rób to co robisz, nie zmieniaj się i ufaj swojej intuicji.
@RookGardner6 ай бұрын
Dziś niespodziewanie prawie w południe :)
@romekr8826 ай бұрын
Dziękuję za podjęcie tego tematu i gratuluję najbardziej bezstronnego podejścia do naszej trudnej historii.
@kane75226 ай бұрын
Bardzo ważny i ciekawy odcinek. Pozdrawiam serdecznie.
@polytype6666 ай бұрын
Pan Leszek Żebrowski znów chyba musi wyjaśnić tą romantyczną legendę
@ZenekSztacheta-tn4yw6 ай бұрын
Pan Leszek Żebrowski najpierw niech spróbuje ogarnąć te bajki o NSZ które od trzydziestu lat opowiada.
@Leszek1236 ай бұрын
@@ZenekSztacheta-tn4ywsztachieta, wracajta do płota, tam jest wasze miejsce. Nawet nie da się was dostrugać.
@michaborkowski2136 ай бұрын
Pierwszy raz o nich usłyszałem, gdy miałem z 10 lat i poszliśmy z rodzicami na cmentarz w Łukowie. Tata nas zaprowadził pod pomnik poświęcony poległym z BCh i opowiedział o nich co nieco. Na lekcjach historii chyba ledwo co było.
@ciasteczkowypotwor6 ай бұрын
Świetny film. O Batalionach Chłopskich wiedziałem od babci. Pochodzi z niewielkiej wsi pomiędzy Opatowem a Ożarowem. Kiedy wojna wybuchła była małą dziewczynką ale opowiadała mi jak w jej gospodarstwie ukrywali się bechowcy. Bardzo cieszę się, że o nich wspomniałeś w swoim filmie!
@jakubek45876 ай бұрын
Tak było. Moi stryjowie byli w BCh, i byli regularnie zamykani do 1956 roku.
@blazejjakrzewski6 ай бұрын
Mój dziadek walczył w Batalionach Chłopskich, zgrupowanie Ośka, pseudonim Jeleń. Dziękuję za film. Pozdrawiam 🙂
@nominis57726 ай бұрын
Cieszę się z tego odcinka. Chwała zapomnianym bohaterom
@konradmadej94986 ай бұрын
Dziękuję za te materiał w imieniu mojego dziadka, Tomasza M. Pseudonim "Głaz". Pozdrawiam.
@luxmix13716 ай бұрын
Dziękuję serdecznie za ten odcinek ❤. Temat tabu był u dziadków do późnych lat '90. Babcia bo dziadek już nie żył, mówiła iż nie wiadomo kiedy czerwoni wrócą. Strasznie zapomniana formacja i wielu z akcji się nie dowiemy. Polecam króciutką książkę Pod Wojdą i Zaborecznem 1942 - 1943 - Franciszek Bernaś, Julitta Mikulska by choć w minimalnym stopniu przedstawić temat BCh. Jeszcze raz dziękuję za odcinek ❤. ZA POLSKĘ WOLNOŚĆ I LUD.
@DagothThorus6 ай бұрын
Czekałem na ten odcinek od odcinka o Bechowcu. Dzięki!
@DawidChudzian3 күн бұрын
Świetny materiał dziękuję bardzo fajnie się Pana słucha pozdrawiam
@furia1516 ай бұрын
Wielkie dzięki za ten materiał
@szaryczowiek76906 ай бұрын
W mojej okolicy BCH było najbardziej prężnie działającą organizują podziemną, jest nawet historia gdzie oddział BCH rozbił niemiecki sztab dywizyjny w Chwałowicach, podczas tej akcji zniszczono nawet maszynę szyfrującą enigma Na YT jest świetlny film o tym zgrupowaniu BCH pt. „»Ośka« - partyzancka legenda BCh”
@antonikobus82506 ай бұрын
Dziękuję za odcinek, mój pradziadek był Zastępcą Komendanta Obwodu BCh w Garwolinie, miałem szanse poznać jego kolegę, w momencie rozmowy był ostatnim żyjącym Komendantem Obwodu BCh, Władysław Bąbik - niesamowita postać
@Qba866 ай бұрын
Niestety, po 89tym wahadło narracji historycznej odbiło na tyle mocno w drugą stronę, że zaczęto wycinać wszystko, co nawet z mgliście mogło się kojarzyć z systemem słusznie minionym. Vide BCh, GL-WRN (PPSowski, nie sowiecki) etc. O groteskowych pomysłach w rodzaju "dekomunizacji" Waryńskiego nie wspominając.
@arturzawadzki57226 ай бұрын
Tudzież Czerwonych Kosynierów...
@arekasdasd6 ай бұрын
Niestety historia jest mocno polityczna, niestety w innych krajach jest podobnie.Jak chcesz obiektywnie interpretowac historie to zaraz jestes antypolakiem. Polecam wywiad z Edelmanem jest na youtubie, mozna sie wiele dowiedziec o roznych postaciach historyczny. Osobicie na przykład znał korczaka i jego opinia jest inna o tej zmityzowanej - polecam.
@erk........856 ай бұрын
Dziękuję
@sewerynnn6 ай бұрын
Super🎉 Dzięki 💪Kozak💥Chcemy wincej🤯
@marekorzechowski94806 ай бұрын
Cześć i Chwała Bch
@Egzorcysta-EXORCIST6 ай бұрын
Gdyby nie ten odcinek, nigdy nie słyszałem o tych batalionach. Dziękuję za super materiał Piotrkowianinie.
@cezarygrad40186 ай бұрын
Dzięki za film, dotychczas myślałem że BCH to w zasadzie AL. Pewnie przez narrację w PRL.
@ryszardosinski64866 ай бұрын
Lepiej późno niż później. Dziękuję
@Maverick-pl6 ай бұрын
Fajnie że uświadamiasz młodych i walczysz z zapomnieniem
@jfwo81496 ай бұрын
CHwała ci Irytujący za przypomniecie oczywistości.
@Krzysiek4156 ай бұрын
Zobaczyłem powiadomienie i od razu oglądam
@DamianP1406 ай бұрын
Dziękuję Ci. Tak zupełnie serio. Mój pradziadek działał w BCH w Małopolsce. Pamiętam, że na jego pogrzebie byli jeszcze żyjący partyzanci z tego okresu. Dla mnie było to zaskoczeniem, nigdy nie było o tym jakoś szerzej mówione w rodzinie, sam tego tematu też nie poruszał. Możliwe że nauczony doświadczeniem lat powojennych. Ja sam, też po wszystkim nie zająłem się zgłębianiem tematu ponieważ, w dużej mierze aż do dzisiaj oglądniętego filmu, miałem BCH za organizację pro-sowiecką. Pamiętam, że przy okazji pogrzebu poczułem się nawet nieco zawstydzony ''komunistyczną'' działalnością pradziadka.
@franekj41846 ай бұрын
Mój pradziadek służył w batalionach chłopskich. Miło że taki odcinek się pojawił
@1991jerzy6 ай бұрын
Bardzo ciekawy i potrzebny materiał. Oczywiście podeślę komu mogę.
@jakubkuriata62756 ай бұрын
Super film, dzięki za twoją pracę.
@krzysztofdobrowolski25416 ай бұрын
Dzień dobry, wielki szacunek za podejmowanie takich tematów i wyciąganie ich na powierzchnię. Pozdrawiam serdecznie😀😀😀
@adke5006 ай бұрын
Wow! Solidny materiał! Kolejny raz dzięki za kawał wiedzy!
@grimmjowespada24226 ай бұрын
Dzięki bardzo za ten film do tej pory miałem mylne wyobrażenie o Batalionach chłopskich
@bartekhornik56856 ай бұрын
Ciekawy Odcinek Pozdrawiam Autora 🎉🎉✌️👍
@taboret25356 ай бұрын
Co powiesz na serie o mniej znanych polskich formacjach oporu?
@sewerynnn6 ай бұрын
To by było dobre
@rekawek66 ай бұрын
Wielkie dzieki, za ten odcinek. Nie mam nic wspólnego z Batalionami Chłopskimi, ale powstanie na Zamojszczyznie jako akcja która udała się naszym "partyzantom" to kolejny fakt o którym warto wiedzieć.
@anetaanoszka40446 ай бұрын
Dzięki za film będzie rozgłos irytujący historyku byle tak dalej