История на заплатите и цените на имотите в България

  Рет қаралды 7,982

Непретенциозно

Непретенциозно

27 күн бұрын

Изследване на историята на заплатите и цените на имотите в България през годините. Видеото разглежда как са се променяли доходите и стойностите на жилищата, анализирайки факторите, които са влияли на тези тенденции.
Биткойн България - телеграм канал
t.me/bitcoin_bulgaria
Биткойн България - телеграм група
t.me/bitcoin_bg

Пікірлер: 50
@yordanyordanov8795
@yordanyordanov8795 4 күн бұрын
Великолепен анализ! Благодаря за положения труд и споделянето!
@user-lw7fb7vd6c
@user-lw7fb7vd6c 3 сағат бұрын
Благодаря за анализа и за труда! Много е полезно! Щеше да е добре, ако имаше и средната и максимлана официална държавна заплата! Според мен сега няма никакъв "имотен балон"!
@simonezaza78
@simonezaza78 9 күн бұрын
Навсякъде в учебниците е казано как се изчислява дали един имот е скъп или достъпен. За да е изгоден имота за покупка парите от наеми трябва да върнат стойността му след амортизация за период между 120 и 144 месеца. 10 или 12 години! Всичко над 180 месеца - 15 години е неизгодно и се смята за балораризиран имот .
@valeriyvelchev9595
@valeriyvelchev9595 26 күн бұрын
Благодаря за споделянето
@0707nadi
@0707nadi 26 күн бұрын
Интересно, благодаря!
@amarant6779
@amarant6779 7 күн бұрын
Благодаря за видеото.! Интересно и показателно. Мога да допълня само: В началото на демокрацията е било по- трудно да се купи с тогавашната средна заплата, но пък хората имаха според мен повече спестявания и също така ако говорим за цените в столицата, големите и по- малките градове, разликата беше по- малка. Т. е. тогава, който е решил да се премести в София е можел да вземе някакви прилични пари за имота си в по- малкия град. След това със затварянето на заводи, което принуди хората да се местят и търсят препитание в големите градове, все повече разликата между цените в София и провинция се увеличи. Но тогава единици имаха тази финансова грамотност /освен ако не са имали досег със западния свят/, за да предвидят хода на събитията. Хората държаха парите си в банките масово в левове, имаше висока инфлация, но и банките се надпреварваха да дават високи лихви, до момента в който изведнъж въртележката спря.
@nepretenciozno
@nepretenciozno 6 күн бұрын
Така е, а и вече спестяването във фиатни валути въобще не е препоръчително. Също така и това, че хората се местят предимно в големите градове а напускат малките населени места не говори добре за икономиката на страната.
@galinrashkov7645
@galinrashkov7645 24 күн бұрын
Не мисля, че е правилно да се разглежда конкретно София като мерило за България, понеже тя е един от малкото градове с приръст на населението и хора реално постоянно търсят имот там. Ако гледаме по-малък град например Русе, Търново, Стара Загора например предполагам числата ще се изменят доста. Не се отчита и, че тази заплата е преди ДДС, осигуровки и тн., както и че покупателната способност е комплексен показател, който включва много повече неща освен цената на имотите. Въпреки това видеото е интересно и показателно. Бих гледал по-подробен анализ на тези данни.
@nepretenciozno
@nepretenciozno 24 күн бұрын
Съгласен съм, но ще е доста сложно да се извадят всички цени от всички градове и да се направи статистика за всеки от тях, затова реших да проверя с центъра са София. Ясно е, че тези цени на имотите няма как да са напълно точни, но идеята е да се види горе-долу съотношението между заплата и имот.
@simonezaza78
@simonezaza78 9 күн бұрын
Върху заплатите няма ДДС . Но за другите неща сте прав. Разделете минималната работна заплата на 1.285 и ще получите чисто нето какво остава за всеки .
@amarant6779
@amarant6779 7 күн бұрын
@@simonezaza78 До началото на 2008 имаше прогресивно данъчно облагане и имаше и необлагаем минимум, т. е. ниските доходи или не са били облагани или с по малко. 1,285 се отнася по- скоро за след въвеждането на плоския данък.
@ilixentertainment2387
@ilixentertainment2387 6 күн бұрын
Страхотно, отдавна се канех да се поразровя за точно тези данни, т к. имах усещането за нещо подобно. Ако Ви се занимава, може да направите продължение като съпоставим цените на имотите със други основни стоки за същия период. Цена на хляба, на олиото, брашно. Може би дори на злато. Ще е много полезно. :) иначе евала за това ще го покажа поне на 10 човека
@nepretenciozno
@nepretenciozno 6 күн бұрын
Благодаря, не съм много сигурен от къде да намеря цените на тези стоки по години, ще потърся или ако знаете може да споделите.
@nepretenciozno
@nepretenciozno 6 күн бұрын
Иначе аз го усетих с покупка на къща. Помня преди 5 години, че къщите от 30 000 лева ми изглеждаха много скъпи, а миналата година си купих за 70 000. Приходите са ми се увеличили, но според мен не повече от инфлацията и самия факт, че имота ми изглежда по-достъпен е доста показателен.
@ilixentertainment2387
@ilixentertainment2387 6 күн бұрын
НСИ със сигурност пазят такава информация. Само не знам дали я публикуват или трябва да се свържете с тях. Хрумна ми и за средната заплата за страната. Там нещата ще бъдат много подобни
@borislavtikilyanov7815
@borislavtikilyanov7815 24 күн бұрын
Благодаря
@user-bf3jb8te1m
@user-bf3jb8te1m 4 күн бұрын
Само да вметна 2009 купих апартамент за 9000$, за какви 77000$ ми го представяш. Верно ... беше в краен квартал и за ремонт, но масово тогава бяха по 11-20 000 всички обяви. По принцип идеята е правилна и аз съм забелязал, че имотите стават по евтини спрямо заплатите, но анализа не може да е толкова елементарен т.к. не се отчита инфлацията и увеличението на другите стоки от първа необходимост - ток, вода, храна и т.н. които пряко касаят отделените пари за имот ... а именно те намаляват ... имам впредвид разликата която остава след всички неотложни разходи.
@nepretenciozno
@nepretenciozno 3 күн бұрын
Така е, тези цени са от сайтовете за имоти и затова гледах да са за едно и също място - центъра на София. Ясно е, че има много други фактори.
@pavelgeorgiev6566
@pavelgeorgiev6566 Күн бұрын
Глупости-нова тухла в Люлин 2009г беше 630евро на квадрат.Това за 9000 долара нещо съмнително
@kristianstanev8591
@kristianstanev8591 6 күн бұрын
Адмирации за видеото! Моля споделете google sheet на тази таблица.
@nepretenciozno
@nepretenciozno 6 күн бұрын
Благодаря, за съжаление не запазих таблицата, понеже я направих локално на компютъра.
@simonezaza78
@simonezaza78 9 күн бұрын
От обзаведен апартамент и апартамент на шпакловка и замазка има невероятна разлика . Истината според мен е, че абсолютно всичко стана по-скъпо . Разходите за живот скочиха повече от два пъти . Преди банките не даваха ипотечни заеми както сега . До края на 2016 година малко банки даваха ипотечни заеми . Докато банките дават заеми цените ще скачат. Видеото е добро, но има една подробност, че доста от сайтовете за имоти имат дублирани обяви на различни цени и това изкривява крайната цена на имотите.
@user-ql1ot7wr2b
@user-ql1ot7wr2b 24 күн бұрын
Добра статистика, която дава повод за размисъл. Притеснява ме обаче истинността на данните и от там целият извод. 128 000 долара за двустаен в център е просто нереалистично. И това е средна цена а не най- ниска. Не знам как е изчислена тази цена, но определено не съществува такъв имот в центъра (без значение от неговото състояние). Поради това бих подложил на съмнение и данните за предни години.
@nepretenciozno
@nepretenciozno 24 күн бұрын
Така е, няма как да знаем със сигурност истински ли са тези данни и ли не, това са осреднени цени от няколко имотни сайта, за да се получи приблизителна цена. Цената на един апартамет по принцип е субективна и зависи от много фактори, може би и в различни имотни сайтове цените ще са различни. Цената на минималната заплата със сигурност е точна, защото се знае кога каква е била, на долара също.
@InTheMiddle95
@InTheMiddle95 11 күн бұрын
На въпроса дали имотите стават по-скъпи или парите се обезценяват отговорът е - и двете. Ние имаме късмета да живеем в държава и време, в което новото строителство върви с пълна сила. Това е сериозна спирачка за още по-фрапиращи покачвания на цените на имотите. На запад жилищно строителство в подобен мащаб отдавна няма и затова купуването на жилище от млади хора е почти невъзможно. Тук все още има прозорец, в който с нормални доходи да се закупи нещо, но той бързо се затваря. Предполагам, че до 10-15 години и тук повечето хора ще са принудени да са под наем.
@nepretenciozno
@nepretenciozno 11 күн бұрын
Може и така да е, непрекъснато се строи и това от своя страна увеличава наличните имоти, ако се спре сигурно ще скочат повече цените. Към момента навсякъде се строи масово и сигурно ще дойде момент, в който това ще спре.
@simonezaza78
@simonezaza78 9 күн бұрын
Ниска себестойност на труда навсякъде плащането на строежите е КЕШ и работниците ги осигуряват масово на 2 или 4 часа . В строителството в България има невероятно много пари с неясен произход и банките и държавата помагат те да станат легални .
@user-im1ez1uj4p
@user-im1ez1uj4p 6 күн бұрын
Не е добре
@nikolayargirov5902
@nikolayargirov5902 25 күн бұрын
С минимална заплата от 2000€ в Германия трябват около 60 заплати
@nepretenciozno
@nepretenciozno 24 күн бұрын
60 заплати къде, да се купи апартамент в България ли?
@melissajenner8068
@melissajenner8068 24 күн бұрын
Какъв е тоя апартамент в центъра на София за 129 к долара?
@nepretenciozno
@nepretenciozno 24 күн бұрын
Просто съпоставих цените от няколко имотни сайта, които предлагат история на данните, доколко са верни не мога да кажа.
@galingeorgiev4076
@galingeorgiev4076 8 күн бұрын
Ще е интересно да се видят и лихвените проценти на кредитите , които банките раздават за същият период от време ..
@nepretenciozno
@nepretenciozno 8 күн бұрын
Да, не намерих такава информация, но със сигурност могат да се наклонят везните в една или друга посока.
@tsvetelintsolov2332
@tsvetelintsolov2332 6 күн бұрын
Пропуснал си да включиш и колона с населението на София. Населението през 1995 година населението на София е било 1 000 000 в момента е 3 000 000 .
@nepretenciozno
@nepretenciozno 6 күн бұрын
Да, дори съм сигурен, че не се знае реалното население, понеже много хора живеят в София, но са регистрирани другаде.
@penguingobrrbrr353
@penguingobrrbrr353 4 күн бұрын
Населението на София е 1,5М имаше статистика. Другите градове като Пловдив,Варна,Бургас и другите 2-3 града е България.
@Gah-bz8vd
@Gah-bz8vd 25 күн бұрын
Към края на 80-те официалния курс беше 1,63лв.-1$ Така че, в днешни пари: Заплата(1989)-661,85лв.(150лв. тогавашни) 2-стаен апартамент в центъра на София(1988)-66,850лв.(тогавашни 15,000лв.)
@nepretenciozno
@nepretenciozno 24 күн бұрын
Възможно е, аз гледам статистиката от БНБ за курса на долара от 1991г. Първоначално идеята беше да се види инфлацията, но след това извадих и цените на апартаментите, за да се види по-нагледно, ясно е че не е абсолютно точно, но може да се добие представа.
@simonezaza78
@simonezaza78 9 күн бұрын
Но на улицата 2.5 -3 лева за долар .
@Gah-bz8vd
@Gah-bz8vd 9 күн бұрын
@@simonezaza78 На улицата няма значение, важно е колко е официално.
@ivapet
@ivapet 25 күн бұрын
И виж колко пари е струвал 1 хляб през това време
@nepretenciozno
@nepretenciozno 24 күн бұрын
Навремето го помня, че беше стотинки - за 2 лева можеше да се купят 5-6 хляба.
@ivapet
@ivapet 25 күн бұрын
Още една графа липсва ,банката дава парите,тва е цената на имота без банка
@nepretenciozno
@nepretenciozno 24 күн бұрын
Така е, тогава има и лихва, тук идеята беше по-скоро да се види какви са били цените, а със сигурност влияят и много други фактори.
@amarant6779
@amarant6779 6 күн бұрын
Тя цената и с банка и без банка е тази, която определя пазарът, т .е. на която си стиснат ръцете продавача и купувача. Банките надуват търсенето, т. е. осигурява потенциално повече купувачи, които иначе не биха могли. А и за да има такава графа трябва да се прецени какъв процент средно от крайната цена е финансиран от банките/ имам предвид не до колко- 90 %, а реално за сключените сделки/.
@KA5_imoti
@KA5_imoti 5 күн бұрын
Банката дава парите за по-малко от половината сделки с имоти.
@user-yv1xe8nu1p
@user-yv1xe8nu1p 5 күн бұрын
За мен, извода е, че доходите растат по бързо от цените. Никога преди, българите не са могли да си позволят такъв живот.
@nepretenciozno
@nepretenciozno 5 күн бұрын
Доходите растат, но дали повече от инфлацията?
Какво ще стане с цените на имотите, ако приемем еврото?
26:23
НАЙ-ВЕЛИКИЯ ПОДКАСТ - клипове
Рет қаралды 46 М.
Мама забыла взять трубочку для колы
00:25
Даша Боровик
Рет қаралды 1,3 МЛН
Kitten has a slime in her diaper?! 🙀 #cat #kitten #cute
00:28
Зомби Апокалипсис  часть 1 🤯#shorts
00:29
INNA SERG
Рет қаралды 6 МЛН
Накъде ще тръгнат цените на имотите?
11:16
Euronews Bulgaria
Рет қаралды 2,8 М.
Придобиване на имот по Давност
20:18
АДВОКАСТ
Рет қаралды 44 М.
Бялата книга на Биткойн - превод на български
28:47
Стоицизъм I Иво Величков
31:07
Новото познание
Рет қаралды 35 М.
How about that uh?😎 #sneakers #airpods
0:13
Side Sphere
Рет қаралды 9 МЛН
САМЫЙ дешевый ПК с OZON на RTX 4070
16:16
Мой Компьютер
Рет қаралды 116 М.
📱 SAMSUNG, ЧТО С ЛИЦОМ? 🤡
0:46
Яблочный Маньяк
Рет қаралды 825 М.