Рет қаралды 2,600
Šogad Raiņa muzejā „Tadenava” notiek vērienīgi darbi - „Valsts nekustamie īpašumi” sadarbībā ar Memoriālo muzeju apvienību īsteno Eiropas ekonomikas zonas finanšu instrumenta finansētu projektu, kura laikā tiek restaurēts un rekonstruēts viss muzeja komplekss. Ievērojamas izmaiņas piedzīvo Raiņa tēva 1865.gadā celtā guļbaļķu dzīvojamā māja, kas ir valsts nozīmes vēstures piemineklis. Pēc restaurācijas ēka izskatīsies tāpat kā pirms 150 gadiem, lai gan iekštelpās būs iekļauti arī modernāki elementi.
SIA „Kaskāde 19” valdes priekšsēdētājs Ēriks Pažemecks stāsta: „Pirms darbi sākās, ēka bija avārijas stāvoklī, jo bija iebrucis pagraba pārsegums, arī otrā stāva pārsegums, kas bija jārestaurē. Tas viss ir jau šovasar izdarīts. Jebkuras vēsturiskās ēkas tiek pielāgotas mūsdienu vajadzībām, tāpēc vizuāli ēka izskatīsies tieši tāpat, bet iekšpusē būs šādas tādas rekonstrukcijas.”
Tāpat restaurāciju piedzīvo 150 gadu vecais šķūnis. Sienas ir šķības, arī jumts ieliecies, bet restauratori šos defektus pārvērš par efektiem. Ēriks Pažemecks skaidro: „Šāda veida šķūnis manā darba praksē ir pirmais, kurš tiek būvēts ar šķībām sienām un nedaudz ieslīpu jumtu. Manā vērtējumā tas ir arī ļoti skaists. Arhitekts Ēriks Cērpiņš ir izdomājis to pasniegt nevis jaunā versijā, kāds tas ir bijis 150 gadus atpakaļ, bet versijā, kādu 150 gadi ir saglabājuši. Būs ieliktas taisnas durvis, kas akcentēs šķībās sienas. Nesošā konstrukcija iekšpusē ir izbūvēta jauna, droša un stabila. Visa jumta konstrukcija balstās uz jaunām konstrukcijām.”
Šī ēka pēc restaurācijas būs unikāla, jo vecajā, šķībajā šķūnī atradīsies mūsdienīgas tualetes, neliela virtuvīte, noliktavas, kā arī nodarbību un semināru telpa.
Restaurētas tiek vēl trīs ēkas - „Dāboliņu” māja, kas celta pagājušā gadsimta 30.gados, kā arī pagrabs un pirtiņa. Šo trīs objektu gan vēl nebija, kad šeit dzīvoja Rainis, tomēr šīs ēkas ir kļuvušas par neatņemamu muzeja kompleksa sastāvdaļu. Projekta laikā jau veikti arī citi darbi - ierīkota kanalizācija, attīrīšanas iekārtas, kā arī jauns ūdensvads. Turpinās teritorijas labiekārtošana, tostarp arī neliela stāvlaukuma izveide. Ģenerāluzņēmējs ir SIA „Modus Būve”, bet darbus veic arī SIA „Kaskāde 19”. Kopējās būvniecības izmaksas „Tadenavā” ir nepilni 647 tūkstoši eiro (neieskaitot PVN). Līdz decembrim plānots pabeigt āra darbus, lai ziemā varētu strādāt iekštelpās. Visi darbi jāpabeidz līdz 2016.gada 30.aprīlim.
Ņemot vērā, ka Raiņa muzejs „Tadenava” ir ļoti nozīmīgs kultūrvēstures mantojums, kā arī godinot izcilo dzejnieku 150.jubilejā, kompleksa labiekārtošanā iesaistījušies arī citi.
Jēkabpils novada pašvaldības izpilddirektors Jānis Subatiņš stāsta: „Mēs esam ļoti pateicīgi „Latvijas Valsts mežiem”, ka viņi atsaucās un ir uzbūvējuši Tadenavā atpūtas vietu - izveidojuši stāvvietu, iztīrījuši dīķi un uzbūvējuši lapenīti. Pavasarī viņi sola arī apzaļumot šo atpūtas vietu. Tāpat mēs esam pateicīgi „Latvijas Valsts ceļiem”, ka viņi uzlaboja transporta kustības drošību, saliekot atstarojošās zīmes un nostiprinot ceļu.”
Jānis Subatiņš skaidro, ka tāpat drīzumā paredzēts sākt remontēt Tadenavas kluba ēku, kas pieder Jēkabpils novada pašvaldībai un kas arī atrodas muzeja teritorijā: „Pašvaldība ir izstrādājusi tehnisko projektu Tadenavas klubiņa jumta nomaiņai un fasādes uzlabošanai. Drīz sāksies iepirkums, un līdz pavasarim mēs ceram šos darbus paveikt, lai arī šis klubiņš iederētos restaurētajā muzeja „Tadenava” kompleksā.”
Līdztekus darbiem Tadenavā vērienīgā Eiropas ekonomikas zonas finanšu instrumenta finansētā projekta „Raiņa un Aspazijas muzeja atjaunošana” laikā notiek restaurācija un rekonstrukcija arī Raiņa un Aspazijas vasarnīcā Jūrmalā, kā arī Raiņa un Aspazijas mājā Rīgā. Kopējās projekta izmaksas pārsniedz 2,5 miljonus eiro.
Sandra Paegļkalne