Ukázka letního řezu u neplodící jabloně. Řez se provádí po ukončení růstu v červnu nebo červenci. Pro podporu plodnosti je potřeba hnojit fosforem a naopak vynechat dusík.
Пікірлер: 36
@Ondsh3 жыл бұрын
Všechna čest panu Urbánkovi! Sympatický pán, co to umí krásně vysvětlit a hlavně sdílí své zkušenosti s druhými. Moc se mi líbí jeho videa a chtěl bych mu poděkovat za jeho rady. Jak se říká: "Mistr ve svém oboru".
@-roman--9206 Жыл бұрын
Super video,zase jsem se z něj něco nového naučil,moc si vážím toho že předáváte zkušenosti dál děkuji.
@jarojege20534 жыл бұрын
Ďakujeme pekne za dobré rady pán Urbánek.
@jitkadvorak89763 жыл бұрын
Pane Urbánek, Vy byste si zasloužil zlatý metál!!!!moc děkuji a buďte zdráv💋
@ferolukovsky54354 жыл бұрын
Krásne videa a super rady. Ja mam veľmi dobrú skúsenosť s letným rezom "v juni alebo začiatkom júla letorasty zaštipujeme za šiestym až ôsmym listom. Ak zo skrátenej časti letorastu vyrastie viacej predčasných výhonkov, koncom leta urobíme opravný rez na najnižší letorast. V predjarí výhonok neskracujeme na normálny púčik, ale na pätku výhonku vyrasteného po prvom zaštipnutí. Skrátením na pätku dosiahneme že na začiatku vegetácie sa prebudia najprv normálne púčiky a až neskoršie konárik pokračuje v raste z vrcholových púčikov. Krátky o rast ľahko fruktifikuje. Rodiaci obrast získaný týmto spôsobom je dlhší a má preto aj oveľa dlhšiu životnosť než o rast získaný Lorettovým rezom. " toľko múdre knihy... Ja som to použil pri idared jabloní ktorá rodila krásne jablká, lenže tak veľké že ich deti nezvládli zjesť tak som podporením rodivosti získal síce viac plodov ale menších 😉.
@MrHansSchuman Жыл бұрын
Co dělat, když mi jarní vitr ohnul/stočil takové vetve špatným směrem a obcas i dolu
@jinanzal4454 жыл бұрын
Jsem toho názoru, že jabloně na bujných podnožích (semenáč, A2) by se měli vysazovat v daleko větších rozestupech, než je v tomto případě. Také jabloně na tokových podnožích by měli vysazovat lidé, kteří jsou trpěliví, a jde jim o to mít nádherné velké, dlouhověké stromy, které je přežijí a budou bohatě plodit spíš až někomu dalšímu. Ten kdo chce mít po pár letech úrodu tak ať vysadí jabloň s méně bujnou podnoží. Tímto řezem strom omezujeme v růstu a nedoroste tak takových velkých rozměrů, jaké jsou vidět u starých jabloní, což mi přijde škoda, protože taková jabloň, na které se urodí v jednom roce i více než tuna jablek je obdivuhodná. Samozřejmě v tomto případě, kdy už teď se stromy skoro dotýkají korunami, nic jiného nezbývá, než strom omezovat. Výborné video! :)
@jirkakzlin68324 жыл бұрын
Lozit po 5-6 metrů vysokých stromech je pro mě nesmysl. Tuna jablek je zbytečná. Na stejný prostor dám 3-4 zakrsky, různých odrůd, které pohodlně a bez rizika pádu oberu ze země.
@jinanzal4454 жыл бұрын
@@jirkakzlin6832 Tak mě lození po stromech baví, pádu se nebojím, možná než stromy vyrostou, tak se to změní :D ale doufám že ne, na mošt spotřebuji hodně jablek, takže nadúroda mi taky vadit nebude, ve vašem případě si ale nebude pořizovat stromky na bujných podnožích :)
@jirkakzlin68324 жыл бұрын
@@jinanzal445 Taky jsem kdysi rád lozíval. A jako kluk hodně hodně vysoko, a to i s rukou v gypsu. Znám pár lidí co spadli a fakt to nestojí za to. Nějaký propagátor přirozeného pěstování stromů po pádu dokonce zemřel. Šedesát na krku a lepší to nebude. :-)
@stanislav-cyz4 жыл бұрын
Dobrý den, krásné video. Chci se zeptat, co se má dělat s takovým stromem příští rok na jaře? Stříhat jako obvykle jiné stromy anebo nechat zase až na léto?
@LandOfTheMiracle14 жыл бұрын
Stanislav Cyz To zalezi. Pokud by vytvoril hodne kvetnich pupenu, tak bych ho nechal dalsi jaro i leto byt a kontroloval rust mnozstvim ovoce. A strihnul az jaro pote.
@jinanzal4454 жыл бұрын
Na tak bujné podnoži při tak malém rozestupu stromku, bude nutné stříhat vždy až v létě, jinak by stromy narostly do sebe :) Podle mě ale majitel udělal chybu při sázení bujných podnoží takto blízko vedle sebe!
@terrordrome97642 жыл бұрын
Zdravím, už mala táto jablonka odvtedy jabĺčka?
@RichtaCZ Жыл бұрын
Omlouvám se, ale jsem zmatený. V předchozích videjích jste pane Urbánku opakoval, že jarní řez podporuje růst a letní ho zastavuje. Ale v tomto videu několikrát tvrdíte opak. Nebo mi něco uniklo?
@MrHansSchuman Жыл бұрын
Růst a plození, dvě různé veci
@MrEllbunda4 жыл бұрын
Děkuji za informace. V kterém období se má fosforem hnojit? Děkuji.
@jinanzal4454 жыл бұрын
Na konci roku před zimou :)
@Jane-gt6ef4 жыл бұрын
@@jinanzal445 Díky. Taky mě to zajímalo. Manžel hnojí trávník hnojivem, které má kvůli zeleni dost dusíku. Už delší dobu jsem tušila, že právě to je příčinou, proč jabloňky rostou jak šílené, ale neplodí. A to je mulčuji, mírně hnojím, stříhám. Nevděčnice! :-) Takže pozdě na podzim fosfor a hnojit trávník dále od stromů.
@LandOfTheMiracle14 жыл бұрын
Fialka Vonava Dle me dusik rozhodne neni pricinou proc by jablon neplodila. Ano podporuje rust, ale ne na ukor plodeni. A taky zalezi cim mulcujete. Pokud slamou, tak ta si naopak bere spoustu dusiku ze zeme. Zkuste treba boron na podporu kveteni a nasadby. Jestli teda nejake kvety mate :).
@Jane-gt6ef4 жыл бұрын
@@LandOfTheMiracle1 Díky! Jen mě ještě napadlo, že se třeba stromky mají "dobře" (mám jen dvě), jak komentoval pan Urbánek, a nechce se jim rozmnožovat☺
@LandOfTheMiracle14 жыл бұрын
Fialka Vonava Dalsi moznosti je rez a redukce korenu. To chce ale trochu odbornosti. Jinak receno, aby kvetl na ukor rustu, musite je trochu vystresovat.