Jacek Bartosiak i Bogdan Góralczyk rozmawiają o Chinach w roku 2022

  Рет қаралды 101,096

Strategy&Future

Strategy&Future

Күн бұрын

Пікірлер: 469
@mistrall5437
@mistrall5437 2 жыл бұрын
Swietne wypowiedzi pana profesora Goralczyka. Jest on bezwatpienia, najlepszym polskim ekspertem, wypowiadajacym sie o Chinach i geopolityce tej czesci Azji... Pozdrawiam srdecznie.
@pasjonatpl
@pasjonatpl 2 жыл бұрын
@@ChinskiBiznes Nie wiem, czy najlepszym, bo o innych nie słyszałem. Ale z jego wypowiedzi od razu można wywnioskować, że ma olbrzymią wiedzę na temat Chin. Że to jest człowiek, który latami zdobywał wiedzę na ten temat i pracował nad tym, jak przedstawić ją innym.
@aerandir82
@aerandir82 2 жыл бұрын
Pan profesor był tajnym współpracownikiem Zarządu II Sztabu Generalnego (wywiad wojskowy PRL) o pseudonimie "Jacek". Zainteresowanych odsyłam do artykułu S. Cenckiewicza i M. Kozłowskiego w nr 07/473 14-20 lutego 2022 w tygodniku Do Rzeczy.
@mistrall5437
@mistrall5437 2 жыл бұрын
@@aerandir82 Nie wiem czy byl Jackiem, czy Plackiem... Wiem jedno, ze Ceckiewicz to czlowiek do rzucania fekaliami w ludzi wskazanych mu przez obecna bezpieke. To wyjatkowo obrzydliwa postac. Ciekawe, dlaczego do tej pory nie zainteresowal sie teczkami Kaczynskiego, Macierewicza i innch baronow obecnego rezimu? Taki historyk, co na zlecenie, lubi grzebac w zyciorysach ludzi, ktorzy nie kochaja obecnej wladzy. A pan profesor Goralczyk byl, jest i pozostanie autorytetem w sprawach Chin (i okolic), jak rowniez Wegier, ktore jak mowi kocha bardzo... 😎
@MasterKaloryfer
@MasterKaloryfer 2 жыл бұрын
@@aerandir82 czyli się zna jak komuchy działają, faktycznie prawdziwy ekspert
@Linbaba7
@Linbaba7 2 жыл бұрын
Świetna debata , bardzo merytoryczna , bardzo dziękuję za wysoki poziom treści i mocno pozdrawiam .
@xyzzyx771
@xyzzyx771 2 жыл бұрын
Szanowny Panie Jacku. Wyrażam szczery szacunek za wszystko, co Pan osobiście robi dla nas Polek i Polaków. Wiem, że wiąże się to z ogromnym poświęceniem, tym bardziej wielki szacunek i ogromne, ogromne podziękowania. Z poważaniem - Małgorzata Książek
@romka791
@romka791 2 жыл бұрын
USA to nie strażnik, a największy światowy bandyta, wywołujący wojny. To pasożyt łupiący wszystkie kraje, gdzie się pojawi, oraz gdzie prowadzi wyniszczające "humanitarne" wojny, wprowadza "demokrację", czyli totalną rozpierduchę kolejnych krajów. Imperium zła. Polska straciła bardzo dużo trzymając z największym terrorystą światowym, jakim jest "kondominium zła" w postaci USRAELA, taki Bartosiak to nic innego jak szczuja kapitału amerykańskiego. Za podżeganie do wojny z wielką Rosją powinien dawno siedzieć w więzienu.
@mf1424
@mf1424 2 жыл бұрын
@@romka791 Podżeganie!? Ty gupi jesteś?
@romka791
@romka791 2 жыл бұрын
Bartosiak jest podżegaczem wojennym. Od 10 lat działa, dwoi się i troi, jako agent wpływu wysterowania Polaków na wojnę przeciw nuklearnemu mocarstwu, naszemu sąsiadowi Rosji, by zgodnie z doktryną wojennA USA rozegrać swoją wojnę z Rosją polską krwią i terytorium. Od 30 lat , gdy Z.Brzeziński (wice rotszyld) w G.Bilderberg ją sformułował jest konsekwentnie realizowana. Zdumiewające, jak słuchacze agenta Departamentu Stanu mało wiedzą z historii, obecnych strategii i celów poszczególnych szulerów świata ! Dajecie się wodzić maipulatorowi, jak dzieci pani przedszkolance.
@romka791
@romka791 2 жыл бұрын
@@mf1424 ​ Bartosiak jest podżegaczem wojennym. Od 10 lat działa, dwoi się i troi, jako agent wpływu wysterowania Polaków na wojnę przeciw nuklearnemu mocarstwu, naszemu sąsiadowi Rosji, by zgodnie z doktryną wojenną USA rozegrała się wojna w interesie USrAela wojna z Rosją polską krwią i terytorium. Od 30 lat , gdy Z.Brzeziński (wice rotszyld) w G.Bilderberg ją sformułował jest konsekwentnie realizowana. Zdumiewające, jak słuchacze agenta Departamentu Stanu mało wiedzą z historii, obecnych strategii i celów poszczególnych szulerów świata ! Dajecie się wodzić manipulatorowi, jak dzieci pani przedszkolance.
@marekzsw2982
@marekzsw2982 2 жыл бұрын
Dziękuję za wiedzę i możliwość przygotowania się na wszelkie okoliczności
@andrzejzaleski8489
@andrzejzaleski8489 2 жыл бұрын
Bardzo ważne, że do politologii w Polsce weszło wreszcie coś konkretnego o Chinach, które obecnie narzucają wszystkim swoje zdanie.
@barbarazminkowska1476
@barbarazminkowska1476 2 жыл бұрын
Bardzo dziękuję obu Panom za ciekawy i mało znany temat. Serdecznie pozdrawiam.
@Osotogari1992
@Osotogari1992 2 жыл бұрын
Pozdrowienia z Taipei Panie Jacku. Jak zawsze merytorycznie number 1 w Polsce.
@mf1424
@mf1424 2 жыл бұрын
O Matko Boska! Jak to? Jesteś w Taipei?!
@Osotogari1992
@Osotogari1992 2 жыл бұрын
@@mf1424 tak jestem pol Tajwańczykiem pol Polakiem
@mf1424
@mf1424 2 жыл бұрын
@@Osotogari1992 Super! Będziesz w Elblągu, zapraszam na piwo. Ciekaw jestem Tajwanu.
@ernestzielinski1788
@ernestzielinski1788 2 жыл бұрын
Panie Jacku bardzo dziękuję perfekcyjny materiał mam nadzieję że będzie kontynuacja raz jeszcze bardzo dziękuję obu panom. Pozdrawiam
@jacekjedlinski5843
@jacekjedlinski5843 2 жыл бұрын
Kilka lat temu poznałem 2 inżynierów z Tajwanu którzy przyjechali na chwilę do Polski. Na moje pytanie czy Chińczycy na kontynencie traktują ich inaczej jeden z nich powiedział że nie ma różnicy. Bardzo im smakowały kebaby. Po wypiciu pół piwa jednak bardzo chorowali. Bardzo sympatyczni. Kombinowali trochę jak my. Na pytanie czemu nie wracają lotem w weekend odpowiedział mi że wróci w nocy a w poniedziałek szef każe mu przyjść do pracy. Więc woli wracać w poniedziałek 😄
@mf1424
@mf1424 2 жыл бұрын
Ja poznałem córkę jakiegoś ministra na Tajwanie. Wynajmowała ode mnie mieszkanie ze 2 lata. B. pozytywna. Do Chińczyków kontynentalnych miała taki stosunek jak my do Ruskich.
@ra85abc11
@ra85abc11 2 жыл бұрын
Dziękuję i proszę o regularne materialy o Chinach.
@marekwisniewski5572
@marekwisniewski5572 2 жыл бұрын
Odnoszę wrażenie, że ludzie w Polsce traktują twierdzenia prof. Gróalczyka za jakąś prawdę objawioną tymczasem jego wiedza jest POWIERZCHOWNA do tego ma tendencje do idealizowania Chin bo po prostu BOI SIĘ ŻE JAK ZACZNIE PISAĆ COŚ NIEPOCHLEBNIE to dostanie bana na wizę do Chin i już nigdy tam nie pojedzie. Z Chinami jest ten problem co w każdym państwie autokratycznym cały aparat partyjny wysyła do woda tylko pozytywne wieści a ten antycypuje swoją politykę na bazie tych informacji a nie na realnej ocenie sytuacji. Dlatego teraz Chiny są w CZARNEJ DU..IE zwala się na nich coraz więcej problemów.
@ra85abc11
@ra85abc11 2 жыл бұрын
@@marekwisniewski5572 ja zaś odnoszę wrażenie, że my w Polsce postepujemy jak człowiek, który przechodząc na drugą stronę ulicy sprawdza tylko czy aby z prawej nic nie nadjeżdża, a o drugiej stronie nie myśli. Historia to cykle i Chiny już nie raz były na samej górze i tylko my tu w Europie próbujemy to ignorować... I tyle...
@marekwisniewski5572
@marekwisniewski5572 2 жыл бұрын
@@ra85abc11 Ale ja nie twierdzę, że Chiny nie są potęgą - obiektywnie SĄ ale podobnie jak za czasów Mao do których odwołuje się Xi popełniają podobny błąd - wtedy też twierdzono, że Chiny stały się potęgą i "wielki skok" jest wielkim sukcesem . Po czym okazało się, że raporty o wzroście produkcji żywności dzięki polityce kolektywizacji to BUJDA na resorach i 30-50 mln ludzi umarło z głodu w czasie gdy Mao eksportował ryż do bratnich krajów komunistycznych dlatego że mówiono mu o gigantycznym sukcesie. Następnie przyszedł Teng i konfrontując się z tym kryzysem wpadł na genialny pomysł - oddajmy ziemię chłopom ( czyli de facto przestańmy ingerować w wolny rynek niech ludzie sami się wyżywią ) i cudownym sposobem w kilka sezonów Chiny zaczęły radzić sobie z problemem jednocześnie jednak wprowadził politykę jednego dziecka bo stwierdził że to pomoże uniknąć kłopotów w przyszłości - No i po cyklu pokoleniowym teraz Chiny mają kolejny problem dzietność 0.8 na matkę w wieku reprodukcyjnym !!! w Polsce jest 1.3. Singapur ma taką samą 0.8 ale populacja rośnie bo mają imigrację potężną natomiast Chiny w 2020 roku wydały 1500 pozwoleń na osiedlenie się zagraniczniakom !! do tego tępią Ujgórów. Oni wiecznie popełniają ten sam błąd tak samo jak każdy autorytarny rząd - boją się sukcesu Taiwanu bo tam ci sami ludzie żyją znacznie lepiej po mimo że mają wolność obywatelską. Góralczyk zapomina o tym, że Chiny to mimo wszystko KLEPTOKRACJA i największym spoiwem z Rosją jest ta jedność w kleptokracji - strach przed demokracją i faktyczną kontrolą społeczną.
@quand_meme
@quand_meme 2 жыл бұрын
@@marekwisniewski5572 najwyżej będą kobiety siłą zapładniać albo zaczną hodować dzieci w sztucznych macicach. Z komórki skóry można wszystkie inne komórki wytworzyć. Teraz twórca ethernum zapowiedział inwestycję w sztuczne macice.
@DIZZY-is4tu
@DIZZY-is4tu 2 жыл бұрын
Ciekawa rozmowa. Dziękuję ze moge sobie tak ciekawe tresci za darmo słuchać. Pozdrawiam
@Nibyjak
@Nibyjak 2 жыл бұрын
Lubię pogadanki pana profesora sinologa
@kevinb4151
@kevinb4151 2 жыл бұрын
Jestem pod wrażeniem wiedzy pana Góralczyka. Ta rozmowa to była uczta dla mózgu. 👌
@fakir191961
@fakir191961 2 жыл бұрын
Nauczyłem się od Panów więcej niż przez 30 lat czytania GW,Polityki,Newsweeka itp.Jestem bardzo wdzięczny za te lekcje.
@Lukestravelmtb
@Lukestravelmtb 2 жыл бұрын
Jeśli czytałeś to gowno przez taki szmat czasu to wydaje się ze może być ciezko Ci pomoc
@tomaszidczak2970
@tomaszidczak2970 2 жыл бұрын
Misiu co ty czytałeś !!!! Newsweek to kłamliwe antypolskie proniemieckie ścierwo
@robertandrzejczyk
@robertandrzejczyk 2 жыл бұрын
Myśl nad odszkodowaniem.
@mordeczkaalan599
@mordeczkaalan599 2 жыл бұрын
Fantastyczna rozmowa - oby więcej takich!
@lukasszkopiak4009
@lukasszkopiak4009 2 жыл бұрын
Swietny material. Przyjemnie sie sluchalo. Bez przekrzykiwania, zawarte cenne uwagi, informacje nsa temat rzeczywistej sytuacji.
@andrzelinateda9256
@andrzelinateda9256 2 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za tą rozmowę!
@Frredy1985
@Frredy1985 2 жыл бұрын
Gratuluje obu Panom intelektu oraz wiedzy i przenikliwości. Dziękuje za możliwość posłuchania.
@PAN_CYGA_PRZEJMUJE_INTERESY
@PAN_CYGA_PRZEJMUJE_INTERESY 2 жыл бұрын
w Mediach w Polsce w ogole sie nie porusza ciekawych i waznych tematów.
@Trzcinsky
@Trzcinsky 2 жыл бұрын
Bo media pokazują to co chcą pokazać. Zresztą propaganda antychińska jest jak najbardziej zgodna z linia jaka nakazują nam panowie z USA.
@zenustajmir5609
@zenustajmir5609 2 жыл бұрын
Uwielbiam Wasze rozmowy. Pozdrawiam.
@michagalaxysplus9408
@michagalaxysplus9408 2 жыл бұрын
Genialny materiał, czekam z niecierpliwością na zapowiedzianą kolejną jego odsłonę.
@krzysztofantyga424
@krzysztofantyga424 2 жыл бұрын
Znakomity materiał, dziękuję !
@tomaszwitek3346
@tomaszwitek3346 2 жыл бұрын
Wpadłem w ten kanał i nie mogę wyjść 🤪...Świetna kolejna rozmowa ! Uzależniam się pomału od tego typu tematów
@dudus25poland
@dudus25poland 2 жыл бұрын
Chapeau bas Panie Profesorze. Dziękuję za przekazanie nam wiedzy, obyśmy potrafili z niej wyciągnąć pouczające wnioski.
@michalkoszucki8356
@michalkoszucki8356 2 жыл бұрын
Dlaczego mając tak mądrych ludzi, jesteśmy w czarnej d.pie geopolitycznie. Pozdrawiam
@Lukestravelmtb
@Lukestravelmtb 2 жыл бұрын
W 39 było 100 razy więcej mądrych ludzi...
@krzysztofizdebski1223
@krzysztofizdebski1223 2 жыл бұрын
Jak rzekł klasyk, który zresztą sam do tego rękę przykłada : ''Polska to kraj posiadany przez obcych''. ... Polaka łatwo kupić.
@Ja-fd9mq
@Ja-fd9mq 2 жыл бұрын
i sugeruje bardzo dobre rozeznanie z analizami i wyczuciem, ciekawe, że są jeszcze profesorowie co są na bieżąco w swojej specjalności
@takponiekad3652
@takponiekad3652 2 жыл бұрын
Wszystko, co dobre, szybko się kończy. Nie wiadomo kiedy, minęła godzina świetnej audycji. Przy tej okazji pomyślałem, że o Chinach - kraju już nowoczesnych technologii słucham dzięki wynalazkowi Internetu, który powstał w USA, jak większość dotychczasowych dokonań w informatyce czy elektronice. Co się stało z Ameryką? Czy bogacąca się część Azji w perspektywie kilkudziesięciu lat też popadnie w okres marazmu? Pewnie trudno cokolwiek przewidywać. Chińczycy nie mają powodów chłonięcia dziwnych ideologii korodujących dzisiejszy Zachód, a technologia sprawiła, że każdy jest tam pod okiem wielkiego brata. To zupełnie inne warunki, niż te, w których bogacił się Zachód. W dodatku mocno odmienna mentalność. Chciałbym posłuchać audycji o problemach Chin. O społecznych skutkach wielkich wyrzeczeń poniesionych na rzecz rozwoju, o demografii, systemie wartości, skali przestępczości, kłopotach młodzieży itp. Powinniśmy poznawać wielki kraj, z którym jesteśmy przeraźliwie mocno związani. Świadczą o tym powszeche w każdym domu napisy Made in China.
@krzysztofizdebski1223
@krzysztofizdebski1223 2 жыл бұрын
Mentalność pisowców i szefów chińskiej partii jest podobna. Stąd kilkuletnia już współpraca wyższej szkoły policji w Szczytnie z chińską bezpieką w temacie kontroli internetu. ... Nie ma przypadków, są tylko znaki ...
@miszacaputo3393
@miszacaputo3393 2 жыл бұрын
@@krzysztofizdebski1223 Zwolennikami opcji na ChRL byli na ogół PRL-owcy siłownicy pokroju Mieczysława Moczara.
@krzysztofizdebski1223
@krzysztofizdebski1223 2 жыл бұрын
@@miszacaputo3393 PiS mógłby grać Pekinem przeciwko Moskwie i Zachodowi jak Orban i Łukaszenka to czynią lub czynili. Ale podobnie jak Australijczycy pisowcy zamiast grać Chinami geopolitycznie, to na potrzeby wewnętrznej dyktatury wolą budować system kontroli społecznej (Pegassus, inwigilacja, kontrola wszystkiego pod pretekstem covida). Leszek Sykulski wspominał niedawno o zainteresowaniu Australii chińskim systemem ''punktowym''. W takim kraju tenista bez szprycy, to jawne podżeganie do buntu ;) Co do moczarowców- partyzantów, to lepsza opcja chińska niż orientacja moskiewska, bo Chiny dalej leżały od Polski niż ZSRR. Ochab i Gomułka w 1956 pięknie to rozegrali. Chruszczow na Okęciu dostał wścieklizny : ''Ale z nami tego nie uzgadnialiście !!'' Bo Ochab uzgodnił to w Pekinie ;) ''Manekin PiS'', czyli Jarek Kaczyński mógłby się uczyć zręczności od Ochaba i Gomułki. Dlatego ruscy najechali ostatecznie Budapeszt a nie Warszawę.
@miszacaputo3393
@miszacaputo3393 2 жыл бұрын
@@krzysztofizdebski1223 No cóż, w Chińskiej koncepcji JP&JD Chiny, Rosja, Białoruś i Polska mają stanowić trzon tego projektu. Na chwilę obecną brakuje w tym Polski. Podejrzewam, że gra toczy się o wywalenie tych połączeń kolejowych z terytorium RP - tak, jak to miało miejsce z gazociągiem. Taki gazociąg, czy infrastruktura kolejowa wzmacnia pozycję danego kraju, zasila kasą z opłat tranzytowych i pozwala dogadywać się na preferencyjnych warunkach. Oj, żeby nie wyszło, że główna nitka będzie dochodzić do Sankt Petersburga, a stamtąd statkami do Niemiec.
@krzysztofizdebski1223
@krzysztofizdebski1223 2 жыл бұрын
@@miszacaputo3393 Handel lubi spokój. ''Jedwabny Szlak'' idący przez Rosję, Białoruś i Polskę spacyfikowałby Rosję w znaczym stopniu. I taka luźna anegdotyczna dygresja - w średniowieczu to Tatarzy odblokowali Jedwabny Szlak, bo rozbójnicze plemiona nomadów panicznie się bały Mongołów ...
@Art-mq4mt
@Art-mq4mt 2 жыл бұрын
Andrzej Duda leci na otwarcie Igrzysk w Pekinie. Pierwsza pozytywna decyzja od początku jego urzędowania.
@patryvjamarek1444
@patryvjamarek1444 2 жыл бұрын
Super wywiad!
@ThePaveloo
@ThePaveloo 2 жыл бұрын
Niezwykle interesujący materiał
@tomaszidczak2970
@tomaszidczak2970 2 жыл бұрын
Dziękuję
@harrygunarsigurdsson1217
@harrygunarsigurdsson1217 2 жыл бұрын
Dziękuję Panowie za kolejny świetny odcinek wiedzy o geopolityce. Pozdrawiam.
@molliist
@molliist 2 жыл бұрын
Fenomenalny materiał dziekuje
@j.d.7867
@j.d.7867 2 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za mertytoryczne przedstawienie stau rzeczy, pozdrawiam i życzę obydwu Panom dalszych sukcesów
@elzbietajarosawska6907
@elzbietajarosawska6907 2 жыл бұрын
Świetna dyskusja i ogrom wiedzy ! Szacunek dla Panów !
@drekf675
@drekf675 2 жыл бұрын
Jak zwykle sluchajac obu Panow mozna sie dowiedziec tak ciekawych rzeczy, ktorych niestety nieodnajdziemy w TV
@nowyzioo
@nowyzioo 2 жыл бұрын
Dzięki za materiał!
@pasjonatpl
@pasjonatpl 2 жыл бұрын
Obejrzałem ten wywiad dopiero teraz, kilka miesięcy po emisji. W sumie to niewiele się dowiedziałem, bo wcześniej widziałem kilka wywiadów z profesorem Góralczykiem i właściwie większośc tego już wiedziałem. Ale pierwszy raz widzę, żeby doktor Bartosiak tak mało mówił i cały czas słuchał. Tzn. Pan Jacek jest bardzo kulturalnym gospodarzem i nie przerywa gościom, ale jednak bardziej z nimi polemizuje, zadaje więcej pytań, konfrontuje swoją wiedzę i stanowisko ze swoimi gośćmi, a tutaj zadał bardzo krótkie pytania, siedział i słuchał. Po prostu gołym okiem widać, kto jest prawdziwym ekspertem w omawianej dziedzinie i gospordarz po prostu uznał jego autorytet i fakt, że jeśli chodzi o wiedzę na temat Chin, to między nimi jest przepaść. Z całym szacunkiem dla Pana Bartosiaka, który jest wybitnym ekspertem w dziedzinie polskiej geopolityki.
@bogdanbogdan783
@bogdanbogdan783 2 жыл бұрын
Długo trzeba byle czekać ale warto Pozdrawiam
@WingedHussarJG
@WingedHussarJG 2 жыл бұрын
Bardzo interesująca rozmowa.
@mistman5640
@mistman5640 2 жыл бұрын
English subtitles please?
@JanKowalski-wd3zo
@JanKowalski-wd3zo 2 жыл бұрын
Pan Goralczyk przestał żartować i jedzie z konkretami. Gratulacje!
@NiejakiDD
@NiejakiDD 2 жыл бұрын
Lubię Góralczyka - wie, o czym mówi i świetnie gawędzi, czas szybko płynie podczas jego wykładów. Choć nie rozliczył do końca się sam za sobą z okresem czerwonej dyktatury w Polsce, stąd często ma dziwne oceny komentarze polityczne na twitterze.
@aerandir82
@aerandir82 2 жыл бұрын
Pan profesor był tajnym współpracownikiem Zarządu II Sztabu Generalnego (wywiad wojskowy PRL) o pseudonimie "Jacek". Zainteresowanych odsyłam do artykułu S. Cenckiewicza i M. Kozłowskiego w nr 07/473 14-20 lutego 2022 w tygodniku Do Rzeczy.
@borsuk3798
@borsuk3798 2 жыл бұрын
@@aerandir82 tak, dziś może wiedzieć, ale widać woli zachować go jako dobry kontakt. dla mnie jednak tacy są skreśleni, nie można udawać, że to nie ma znaczenia bo na takich układach funkcjonował cały prl, gdy niepodległościowcy byli zwierzyną łowną. prof. też się nieco zmienił, bo co prawda ma cechy starej zniecierpliwionej pierdoły (w innych materiałach), ale pozwala sobie wreszcie na lekką krytykę chin (np. niedawno, że rząd ch. może mieć problemy z zamieszkami głodowymi czy coś podobnego)
@robertkasprzyk3486
@robertkasprzyk3486 2 жыл бұрын
Niedzielny poranek i najlepszy duet. Poezja.Nasz Prezydent powinien udać się do Pana profesora Góralczyka i prosić aby został jego doradcą( jak trzeba to nawet na kolanach),a nie ten niekompetentny profesor Zybertowicz.
@PAN_CYGA_PRZEJMUJE_INTERESY
@PAN_CYGA_PRZEJMUJE_INTERESY 2 жыл бұрын
jedynie co to sobie moze na narty jechac. Sa sprawy wazne i wazniejsze ;) konflikt u bram a gosc se jezdzi pojezdzic. wstyd mi ze zaglosowalem w drugiej turze na niego jak byl z Komorowskim. moglem kutasa na tej kartce narysowac, chociaz bym mial czyste sumienie.... mamy szczescie do prezydentów, naprawde.
@karmeliuszgebauer3056
@karmeliuszgebauer3056 2 жыл бұрын
Przecież to musi być swój a nie obcy.
@conradsz
@conradsz 2 жыл бұрын
Doradcą
@grzegorzsosnicki4084
@grzegorzsosnicki4084 2 жыл бұрын
Coraz bardziej Pana Bartosiaka w Polsce krytykują liberalne media, Newsweek, Polityka, Gazeta Wyborcza co oznacza ze jego działalność zagraża pewnym grupom interesów którym żyje się dobrze w Polsce i nie chcą niczego zmieniać, a odbudowa wojska polskiego jest wg nich realizowaniem interesów Kremla. Bo przecież w interesie zachodu ale też Rosji jest by Polska była krajem słabym gospodarczo, bez silnej armii i oczywiście podzielonym i skłóconym wewnętrznie.
@rw9737
@rw9737 2 жыл бұрын
A to oznacza że w obecnym PiSie Bartosiak ma posłuch i że rząd bierze jego opinie pod uwagę. Przynajmniej jakąś część z jego propozycji zaczyna realizować... Cholerny PiS zawsze mam z nimi kłopot. Raz są do duszy a raz ok. Chooolera wie komu oni służą....
@marekstrzecki7912
@marekstrzecki7912 2 жыл бұрын
Czyzby, a skad wiesz geniuszu ze dlatego wlasnie krytykuja Bartosiaka, a moze jednak dlatego ze tworzy w kraju klimat prowojenny?
@grzegorzsosnicki4084
@grzegorzsosnicki4084 2 жыл бұрын
@@marekstrzecki7912 Gdyby to była konstruktywna krytyka to ok. W końcu każdy ma prawo do własnego zdania. Ale to jest próba oczerniania człowieka tylko dlatego że jest coraz bardziej popularny i że sprawił iż Polacy zaczęli się interesować historią i geopolityką zamiast czytać co napisał na twitterze Tusk albo inny celebryta.
@marekstrzecki7912
@marekstrzecki7912 2 жыл бұрын
odpowiem troche unikiem, jak najbardziej zreszta odpowiadajacym sytuacji.Gdybysmy tylko choc raz w naszej jakze bolesnej i pouczajacej historii potrafili zrozumiec, ze tylko dobre kontakty z sasiadami sa gwarancja i rekojmia, dajaca bezpieczenstwo wzajemne i satysfakcje materialna obu stronom, nigdy nie mielibysmy klopotow,ktore nam nieustannie towarzysza.Wtedy by nie bylo tak idiotycznych sytuacji jak z Biaslorusia czy Rosja,ktore rzekomo o niczym innym nie marzy tylko aby nam dolozyc. A jesli tak wlasnie idiotycznie jest to ja upatruje wine wylacznie po naszej, kretynskiej stronie.Tak mowi chocby wiktymologia, intuicja i zdrowy rozsadek:nie prowokuj a nie dostaniesz od normalnego czlowieka w lampe.Ja jerstem calkowicie przeciwko Bartosiakowi bo jest on dla mnie typowym podzegaczem wojennym bedacym w Polsce V amerykanska kolumna ktorej zalezy na zrobieniu z naszego kraju cmentarza i uzyciu Polakow jako miesa armatniego. Ponadto czy nam sie to podoba czy nie ekscytacja militaryzmem, planami inwazji zawsze ,nawet bez naszej checi musi doprowadzic do wojny.Mamy wiec wybor : pokoj albo armageddon. a nie silna armia to nasze zabezpieczenie przed atakiem.
@rw9737
@rw9737 2 жыл бұрын
@@marekstrzecki7912 acha czyli nie będziemy mieli Armii to Rosja tutaj nie zawita. Będzie się dalej przyglądała jak ten region będzie się lepiej rozwijał od niej samej co będzie sugerowało podbitym Narodom przez Rosję, że życie w tym Imperium jest chyba nie takie piękne jak to malują w TV i, że czas z Rosji się wypisać. To może Rosją się całkowicie rozbroi to nie będzie prowokować sąsiadów do obrony przed ichniejszym "Mirem"?
@Adamus1410
@Adamus1410 2 жыл бұрын
Stanowczo chciałem potępić paszkwil na temat Jacka Bartosiaka opublikowany przez tygodnik Polityka.
@annagrzegorz1645
@annagrzegorz1645 2 жыл бұрын
Dlaczego paszkwil? Jakieś kłamstwa?
@Adamus1410
@Adamus1410 2 жыл бұрын
@@annagrzegorz1645 Same - Jakub Kralka w Bezprawnik-u nie zostawia na tekście suchej nitki punktując bzdury autora na każdym kroku.
@120M
@120M 2 жыл бұрын
Po co o tym w ogóle wspominać?
@Adamus1410
@Adamus1410 2 жыл бұрын
@@120M Bo mimo wszystko pokazuje to upadek mediów i to po tej drugiej stronie liberalno-lewicowej, które potrafią równać poziomem do TVP-Info.
@krystian9570
@krystian9570 2 жыл бұрын
Powinien pan też zaprosić kogoś kto mógłby opowiedzieć o indyjskim, rosyjskim, płd-koreańskim, japońskim i izraelskim programie kosmicznym. Wiadomo o nich w Polsce jeszcze mniej niż o chińskim. W USA osobne programy kosmiczne prowadzą Lockheed Martin, SpaceX i Rocket Lab o nich także powinien pan coś powiedzieć.
@zbemadej5768
@zbemadej5768 2 жыл бұрын
ciekawy materiał, dzięki :)
@lukasszkopiak4009
@lukasszkopiak4009 2 жыл бұрын
Przy okazji zastanawiam sie jakich srodkow i jakiego czasu potrzebuja Chiny, by moc samodzielnie produkowac polprzewodniki. Mysle, ze pracuja nad tym i predzej czy pozniej osiagna ten cel.
@marekstrzecki7912
@marekstrzecki7912 2 жыл бұрын
Oczywiscie, ze je juz produkuja, bo technicznuie i technologicznie to dla nich igraszka.
@ZbyszekStefaniak83
@ZbyszekStefaniak83 2 жыл бұрын
Super rozmowa więcej o Chinach Panie Jacku.
@PL..Powstaniec
@PL..Powstaniec 2 жыл бұрын
świetny wykład - czyli rodzi nam sie wielka niewiadoma olbrzymiego potwora.
@miceliusbeverus6447
@miceliusbeverus6447 2 жыл бұрын
Bardzo ciekawy wywiad! Tylko dwie uwagi nieco krytyczne: 1) Troszkę mało było nt słabości Chin - każdy je ma, a tu uzyskujemy obraz państwa omalże perfekcyjnego... 2) Sugestie nt polityki polskiej i UE dużo bardziej dyskusyjne - ryzykowne bywa, gdy ekspert wychodzi z pola swej specjalizacji... Można choćby dyskutować, czy UE zapewnia nam bezpieczeństwo, czy raczej jest gotowa sprzedać Rosji (w sensie wpływów). Poza tym kończy się okres, gdy Polska mogła stosunkowo bezproblemowo rozwinąć się u boku Niemiec; następuje raczej okres mocnej wasalizacji i przykręcania śruby "Mitteleuropie" - na bezkrytycznym podążaniu za Niemcami możemy wyjść bez mała, jak Ujgurzy na "współpracy" z Chinami... Pozdrawiam
@miszacaputo3393
@miszacaputo3393 2 жыл бұрын
Jeśli Amerykanie wycofają się z Europy, to Polsce raczej pisane jest miejsce u boku Niemiec, nie Rosji.
@miceliusbeverus6447
@miceliusbeverus6447 2 жыл бұрын
@@miszacaputo3393 "U boku" czy "pod butem"? To w głównej mierze od nas zależy... Zresztą Ameryka nie chce tak po prostu oddać Europy Rosji - to byłoby klęską samo w sobie, a dodatkowo zachęciłoby Chiny do agresji...
@miszacaputo3393
@miszacaputo3393 2 жыл бұрын
@@miceliusbeverus6447 Nie odda Europy Rosji, bo Rosja jest słabsza ekonomicznie od Niemiec, Francji czy Wielkiej Brytanii. Siła militarna to nie wszystko. Aby być silnym, trzeba mieć przede wszystkim silną gospodarkę. Rozumieją to Niemcy, Japończycy, Amerykanie i Chińczycy. Rosja nie rozumie? Czyżby państwo o gospodarce wielkości Włoch miało okupować połowę Europy? Wolne żarty! Natomiast trzeba mieć na uwadze taką możliwość, że kiedyś Amerykanie odpuszczą sobie Europę i wtedy trzeba będzie myśleć, czy lepiej trzymać się bogatych, kapitalistycznych, demokratycznych i cywilizowanych Niemiec, czy może biednej, zacofanej, skorumpowanej i autorytarnej Rosji.
@miceliusbeverus6447
@miceliusbeverus6447 2 жыл бұрын
@@miszacaputo3393 Czy biedna Mongolia miała jakiekolwiek szanse podbić wspaniałe, cywilizowane Chiny? To dopiero były kpiny! I takich było mnóstwo w historii. Poza tym teraz np. UE zalicza dramatyczny zjazd ekonomiczny, a Rosja przeciwnie. Nikt w Polsce nie zakłada na serio opcji "sojuszu" z Rosją - natomiast te "cudowne" Niemcy są silne głównie dzięki kolonizacji Europy, zwłaszcza jej wschodniej (środkowej) części. Ponadto bezalternatywność sojuszy zawsze w polityce oznacza rosnące wymuszanie korzyści przez silniejszego partnera.
@krzysztofizdebski1223
@krzysztofizdebski1223 2 жыл бұрын
@@miszacaputo3393 ''demokratycznych i cywilizowanych Niemiec'' - to żart ? ;) Metody jak z czasów ''pandemii'' tyfusu sprzed 80 lat. Propaganda iście goebbelsowska. Polsat News sprzed roku : ''Dziennik "Welt am Sonntag" dotarł do tajnej korespondencji między przedstawicielami rządu Niemiec a badaczami z Instytutu Roberta Kocha, który przygotowuje raporty o stanie pandemii w kraju. Z pism wynika, że niemieckie MSW w marcu 2020 roku "zatrudniło" naukowców, aby uzasadnić konieczność podtrzymania lockdownu po świętach Wielkanocnych. (..) Dziennikarze odnotowują, iż dramatyczny referat przedstawiony przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, który miał "legitymizować twarde działania polityczne", był w rzeczywistości efektem politycznych nacisków, a nie rzetelnych badań : "W ludzkich umysłach należy tworzyć takie obrazy: "Wielu ciężko chorych ludzi trafia do szpitala, bo zarazili się od swoich krewnych, ale są oni odsyłani i umierają w straszliwych męczarniach w domu, z trudem łapiąc oddech" " - cytuje treść korespondencji "Welt am Sonntag". (..) Wtórował im Wolfgang Kubicki, wiceprzewodniczący FPD. Uważa on, że takie działanie "przyjęłoby się bardziej w państwach autorytarnych". - Każdy, kto chce wzbudzić strach w społeczeństwie, aby móc lepiej egzekwować środki polityczne, "kładzie siekierę" w nasz podstawowy porządek demokratyczny. Oczywiście nie jest to już kwestia wyjaśniania decyzji politycznych dojrzałym obywatelom w sposób oparty na faktach i badaniach, ale raczej podejmowanie tych decyzji w sposób represyjny - podsumował.''
@vinylscorcese3435
@vinylscorcese3435 2 жыл бұрын
Komentarz dla zasięgu dla zasięgu
@grzegorzsosnicki4084
@grzegorzsosnicki4084 2 жыл бұрын
Dziękuję za film . Może ktoś wie dlaczego film z 05.01 jest emitowany 23.01? Czy to wynika z tego ze filmy są dostępne najpierw w płatnej części strategy and future?
@Tiger-fi1kp
@Tiger-fi1kp 2 жыл бұрын
Zgadza się, dodatkowo brak reklam w S&F
@grzegorzsosnicki4084
@grzegorzsosnicki4084 2 жыл бұрын
@@Tiger-fi1kp Dziękuję za odpowiedz i pozdrawiam
@gregorvanstroyny3762
@gregorvanstroyny3762 2 жыл бұрын
To lubie. Odcinek na medal. A jak bardzo samokrytyka przekonuje. Tu widac klase.
@romanjastrzebski5513
@romanjastrzebski5513 2 жыл бұрын
Dwóch tuzów geopolityki w jednym miejscu - uczta dla rozumu.
@kamil_d1370
@kamil_d1370 2 жыл бұрын
Więcej Góralczyka ! Może jakiś cykliczny materiał ??
@trader9486
@trader9486 2 жыл бұрын
Czy znacie jakieś strony z artykułami na temat geopolityki oprócz asiatimes?
@sebastiankonczak7727
@sebastiankonczak7727 2 жыл бұрын
Dlaczego Xi ( osobiście w przemówieniu ) apeluje do FED aby nie podnosiła stóp procentowych ???Bardzo ciekawe.Czy ktoś wie?
@Adamus1410
@Adamus1410 2 жыл бұрын
Zadłużenie chińskich korporacji w dolarze - obligacje korporacyjne - dwa zadłużenie krajów Azji, Afryki - podwyżka stóp, czy raczej zmiana polityki FED - niesie ze sobą daleko idące konsekwencje dla globalnej gospodarki.
@sebastiankonczak7727
@sebastiankonczak7727 2 жыл бұрын
@@Adamus1410 Dz dzięki za konkret:)
@misar7
@misar7 2 жыл бұрын
Bo ma kupe w majtkach
@Trzcinsky
@Trzcinsky 2 жыл бұрын
Patrząc na obecny zepsuty niestety świat zachodu nie widzę szans na zwycięstwo. Rosja&Chiny rozgrywają zachód. Uważam że jest za późno. 1. Putin musi zająć Ukrainę a czas działa na jego niekorzyść. 2. Tajwan wróci do macierzy co jest tylko kwestią czasu a Kazachstan pokazuje jak te dwa mocarstwa ze sobą współpracują. Naiwny dziadek Józek miał a może nadal ma nadzieję (błędna) że przeciągnie Moskwę na swą stronę przeciw Pekinowi. Dodać należy jeszcze politykę (totalnie oderwaną od rzeczywistosci szkodzącą Europie) Berlina wobec agresji FR i wychodzi nam niespokojny rok 2022 który pokaże nam że świat zachodu jest w defensywie. Przegrywamy. Czas się obudzić jednak wg mnie jest już za późno. Pozdrawiam
@miszacaputo3393
@miszacaputo3393 2 жыл бұрын
Ta polityka jest jak najbardziej racjonalna z punktu widzenia Niemiec. Tak samo jak współpraca gospodarcza z Chinami, z których Niemcy importują najwięcej towarów - więcej niż z Polski, Holandii, Francji czy USA. Niemcy - podobnie jak Rosja - grają na podbicie swojej pozycji międzynarodowej.
@NieTV24
@NieTV24 2 жыл бұрын
Mądrego przyjemnie posłuchać.
@okocimskie_piwerko
@okocimskie_piwerko 2 жыл бұрын
dr. Bartosiak prosze o wymiane obecnego tostera na toster z funkcja nagrywania dzwieku
@marekwisniewski5572
@marekwisniewski5572 2 жыл бұрын
Pytania do Pana prof. Góralczyka 1. Dlaczego Xi ( osobiście w przemówieniu ) apeluje do FED aby nie podnosiła stóp procentowych ??? chyba nie dlatego że czują się bezpiecznie . 2. Czy prof. widzi kryzys nieruchomości i kredytów w Chinach ?? bankructwo banków hipotecznych w Chinach ? to wygląda na prawdziwy kryzys. podobnie zresztą jak kryzys potężny demograficzny ( większy od Polskiego -- Polska sobie jeszcze dodatkowo uzupełnia Ukraińcami ) 3. Czy jeśli w Chinadayli piszą , że przydał by się reset i polityka Kissingera ( to sami Chińczycy ) tak samo w ich CGTN to nie wysyłanie przypadkiem znaków do pojednania i zrobienia koalicji przeciwko Putinowi ? 4. Jest duża inicjatywa zapoczątkowana przez Hillary Clinton i gen. Owena aby budować relacje osobiste w kręgach wojskowych i politycznych między USA a Chinami na bazie historii ( współpracy USA z Chinami w czasie WWII a później resetu czasu Tenga ) ? 5. Czy najlepszym dla świata USA i Chin nie było by po prostu zawrzeć sojusz przeciwko słabej Rosji ?? - konsumpcja ekeonomiczna Rosji zajmie USA i Chinom kolejne 50 lat w tym czasie można by było przenieść pole konkurenci w kosmos a na ziemi ogłosić strefę zdemilytaryzowaną ?? Przy takim projekcie Xi mógłby rzeczywiście stać się największym przywódcą na świecie - światowego pokoju przyjaźni etc....
@bartolcool
@bartolcool 2 жыл бұрын
Po pierwsze - co z projektu współpracy z USA zyskają? Na razie przecież nic nie robiąc - Chiny relatywnie zyskują.
@lothar3610
@lothar3610 2 жыл бұрын
Resetu Denga nie Tenga
@hanslanda1204
@hanslanda1204 2 жыл бұрын
Ciekawe pytania, podbijam
@marekwisniewski5572
@marekwisniewski5572 2 жыл бұрын
@@lothar3610 co do tego jest spór ;) Wade-Giles romanization Teng Hsiao-p'ing
@marekwisniewski5572
@marekwisniewski5572 2 жыл бұрын
@@bartolcool 1. koncesje ( myślę że nawet terytorialne ) w rozbiorze Rosji ( kapitałowej lub nawet terytorialnej - gdyby Rosja się rozpadła ) - poczytaj jakie roszczenia terytorialne Chiny mają wobec Rosji. 2. Myślę że USA mogą się zgodzić na przekazanie / lub oświadczenie o wycofaniu się USA z Taiwanu np do 2049 roku - podobnie jak Brytyjczycy zrobili z HK . Taka umowa na piśmie dała by Xi upragniony sukces. W tym czasie USA powoli relokowali by kapitał do USA z Taiwanu włącznie z fabrykami półprzewodników - duża część bogatych Taiwańczyków chętnie przeprowadzi się do kaliforni . 3.Stabilność kapitałową i handlową - znasz umowę handlową podpisaną między USA - Chinami za Trumpa ? wiesz jakie problemy z dotrzymaniem tej umowy mają Chiny ? ( w 2021 mają tylko 65% jej wypełnienia ) , wpływ polityki FED na stabilność chińskiej gospodarki jest OLBRZYMIA - sprawdź sobie hasło - Xi wzywa FED do nie podnoszenia stóp procentowych - jak myślisz dlaczego sam osobiście Xi wydaje taką odezwę chyba nie dlatego że gospodarka Chin jest oderwana od USA. Za to USA dostały by wpływy w całej zachodniej Rosji, spokój na 25 lat ( czyli czas na zmianę łańcuchów dostaw ) sukces stabilizacji świata ... Myślę że to bardzo racjonalna wizja - lepiej. bezpiecznie jak dwie równorzędne siły rozbierają słabszego ( Rosję ) niż jak wchodzą w konflikt zbrojny między sobą ( tak rozebrano Polskę i dało to spokój i prosperity dla Rosji i Prus Austro Węgrom. )
@Excray80
@Excray80 2 жыл бұрын
Świetny materiał! Oby więcej takich. A co do głosów na nie, to proszę pamiętać, że w "polityce" psy szczekają, a karawana jedzie dalej.
@marekstrzecki7912
@marekstrzecki7912 2 жыл бұрын
I dlatego ja jade dalej a ty szczekasz.
@Excray80
@Excray80 2 жыл бұрын
​@@marekstrzecki7912 Napisz "pies" a zaraz jakiś kundel zaszczeka.
@marekstrzecki7912
@marekstrzecki7912 2 жыл бұрын
@@Excray80 No i wlasnie zaszczekales.
@Excray80
@Excray80 2 жыл бұрын
@@marekstrzecki7912 Widać, że niezbyt rozgarnięty jesteś. Nadawałbyś się jak znalazł do "polityki".
@marekstrzecki7912
@marekstrzecki7912 2 жыл бұрын
@@Excray80 Jesli po mnie to widac to u ciebie nie tylko widac ale slychac i czuc I znowu dostales po ryju..
@Ares_PL
@Ares_PL 2 жыл бұрын
Komentarz dla zasięgów i algorytmów youtuba ;) Pozdrawiam
@globalnaipolskapolityka5621
@globalnaipolskapolityka5621 2 жыл бұрын
Cenię profesora Góralczyka jako eksperta od Chin, jednak miewa on manierę powtarzania podobnych treści, znanych i podstawowych już, po latach jego wystąpień, a cenniejszym byłoby skupienie się na nowinach, zmianach, nowych inicjatywach i wydarzeniach z Chin, których na pewno nie brakuje.
@adinew8920
@adinew8920 2 жыл бұрын
Dzieki..Pozdrawiam...
@michailvilickievic913
@michailvilickievic913 2 жыл бұрын
Wybitny wywiad :))
@tachers7473
@tachers7473 2 жыл бұрын
Panie Jacku Bartosiak ,proszę kupić mikrofon pojemnościowy kosztuje niewiele ,około 250 zł (np model MAD DOG Pro GMC501 ) a wzrośnie jakość pana filmów pod względem technicznym.
@boreqq
@boreqq 2 жыл бұрын
Fascynujące!
@gimauarich.2753
@gimauarich.2753 2 жыл бұрын
dobre .... absolutnie z otwarta buzia słucham P Góralczyka , Ciekaw jestem co mysli P Góralczyk czy filozofia Konfucjańska jest zywa i czy Xi czytał Sun Zu
@annagrzegorz1645
@annagrzegorz1645 2 жыл бұрын
Tak. Xi jest b. oczytany i wszechstronny. Niestety dla reszty świata b. cyniczny i bezwzgędny.
@aniakruszewska6568
@aniakruszewska6568 2 жыл бұрын
Dziękuję:)
@jarosawlatuszek870
@jarosawlatuszek870 2 жыл бұрын
Szanowny Panie Jacku, bardzo ciekawy temat, świetna rozmowa. Bardzo proszę zwrócić uwagę na Pana mikrofon a może akustykę pomieszczenia (nie jestem dźwiiekowcem) jest dość spory pogłos który utrudnia słuchanie Pana wypowiedzi. Podobne problemy ze słyszalności daje się zauważyć w innych nagraniach również.
@Gaz-Gaz
@Gaz-Gaz 2 жыл бұрын
Pozdrawiam
@POLISHAMERICANLEGIONS
@POLISHAMERICANLEGIONS 2 жыл бұрын
Chiny maja wieksza gospodarke niz USA juz od 2014 roku PPP indext. Ale co wazne maja nowoczesna infrastrukture i maja wielkie mozliwosci produkcji, ktorej USA juz nie ma, USA nie ma wyksztalconej zawodowo klasy robotniczej do przemyslu, A roboty wszystkiego nei zrobia i sa bardzo drogie. W USA nie ma etosu pracy i doszlo do demoralizacji mlodego pokolenia.
@marekwisniewski5572
@marekwisniewski5572 2 жыл бұрын
Poczytaj sobie co ta infrastruktura spowodowała - jak zadłużone są regiony które utrzymują pociągi "do nikąd" , 200mln mieszań stoi PUSTYCH, krach firm deweloperskich, a teraz jeden po drugim upadają Banki - wszystko to przez napędzanie rynku pustym kredytem hipotecznym i cenami nieruchomości ( Chińczycy inwestują swoje całe oszczędności w mieszkania w których nikt nie będzie mieszkał bo za 50 lat zamiast 1400 mln będzie ich 700mln - to oficjalne statystyki w rzeczywistości może być nawet gorzej - 60% dochodów lokalnych administracji było z dzierżaw 70/40 lat pod inwestycje które teraz spadły o POŁOWĘ ) . Proponuje Ci chociażby obejrzeć kanał YT ( Piotr Chiny ) Polaka który prowadzi firmę w Chinach ( mały zakład produkujący znaki firmowe z PE i Plexi ) posłuchaj jak narzeka na tą "wykwalifikowaną" siłę roboczą. Poczytaj sobie o Chińskim pokoleniu "małych cesarzy" i "lying flat" - to też dotyka społeczeństwo Chińskie - podobnie jak hazard.
@falconheavy5749
@falconheavy5749 2 жыл бұрын
@@marekwisniewski5572 Chiny wygrają wielkością skali, szybszemu zarządzaniu centralnemu, logistyką portową, tonazem floty kontenerów, zdywersyfikowane źródeł energii czytaj różne rodzaje elektrownii, od budowy bloków węglowych po zapory, atomówki być może fuzja za jakiś czas, duże pokłady strategicznych surowców w tym logistyki dostawy tych surowców z innych krajów do Chin, świetny klimat, samowystarczalność ekspansja eksportowa na skale jakiej świat jeszcze nie widział w historii. Chińczycy chyba tutaj założyli strategie 2 do 1 czyli z każdym krajem chcą mieć przynajmniej 2 razy większy obrót handlowy w stosunku do pojedynczego kraju, w tym przypadku chodzi o USA, Niemcy, UK, Japonię, chcą uzależnić każdy kraj gospodarczo i tak faktycznie jest a w trakcie pandemii to jeszcze bardziej się pogłębiło, proszę sprawdzić stronę OECD
@marekwisniewski5572
@marekwisniewski5572 2 жыл бұрын
@@falconheavy5749 No co z tego jak ich konsumpcja wewnętrzna jest znikoma i w czasach kryzysu mogą sobie produkować a nikt tego nie kupi u nich. To problem ich wewnętrznego zadłużenia które urosło niewiarygodnie w ostatnich latach wyprzedzili większość krajów rozwiniętych ponad 315% PKB - to wszystko koszt budowy infrastruktury i zapożyczania się na nieruchomości ( głównym czynnikiem PKB jest rynek nieruchomości i budownictwa 30% PKB - w USA to tylko 16% ) tam bańka jest monstrualna. To dlatego Chiny wręcz PŁACZĄ ustami Xi żeby przypadkiem FED nie delewarował gospodarki bo takie coś utopi Chiny - to mówi osobiście XI !!! czy nie rozumiesz znaczenia takiej wypowiedzi ??? Chiny po prostu nie zdążą się zmodernizować a już się zestarzeją - ostatni cenzus pokazał że przez ostatnie 5 lat liczba osób 64+ wzrosła z 8 do 18% w takim tempie Chiny zostaną z nikomu nie potrzebną infrastrukturą której utrzymanie kosztuje !!! masta widma w Chinach to powszechność ( 200 mln pustych mieszkań - trzymanych w stanie deweloperskim bo Chińczycy uważają że zły duch może być w takich które wcześniej ktoś zamieszkiwał dlatego nikt nie wykańcza ich a trzyma jako inwestycja - paradoksalnie po 70 latach dzierżawy państwo sobie to zabierze ) Społeczeństwo Chińskie zostało de facto okradzione przez samych siebie na budowę nikomu nie potrzebnej infrastruktury - FAKT dało to ich gospodarce potężnego kopa - pytanie czy uda im się teraz zrobić zwrot o 180 stopni i inwestować w rozwój społeczny a nie tylko infrastrukturalny. To jest droga do nikąd - bo budowanie infrstruktury ma swoje granice - ile można budować kolei szybkich ?? każda wioska ma być połączona ? czy każda chata ? ile mieszkań ma mieć jeden Chińczych "mały cesarz" 5, 10 , 15 ??? zrozum 200 mln pustych mieszkań !!! do tego puste / opuszczone centra handlowe, parki , szkoły tam nabudowano dla nikogo. Jeśli już teraz widać że będzie ich niedługo nie 1400 mln a 700mln w 2070 roku to do końca tych dzierżaw ziemi 70 letnich. nikt nie będzie tego potrzebował.
@falconheavy5749
@falconheavy5749 2 жыл бұрын
@@marekwisniewski5572 ty tylko widzisz cały czas deweloperów, ja widzę dużo taniej energii, ty widzisz koleje szybkich prędkości, ja widzę świetna logistykę, ty widzisz pełno produktów których nikt nie kupi, ja widzę największą klasę średnią w tym momencie na świecie która już generuje rynek większy niż USA patrz Makao vs Las Vegas, Ilość sprzedanych nowych aut, marki luksusowe, mało tego z ogromnym potencjałem do wzrostu i wchłonięcia kolejnych 100-150 milionów do klasy średniej,
@marekwisniewski5572
@marekwisniewski5572 2 жыл бұрын
@@falconheavy5749 Ja w żaden sposób nie podważam osiągnięć Chin - TAK zbudowali nowoczesne Państwo ale KOSZTEM długu i rozwoju społecznego. Klasa średnie największa ale w liczbach bezwzględnych - natomiast PROCENTOWO nadal są w powijakach. Tak ten potencjał też widzę - doceniam rozwój OZE u nich , elektromobilności etc.. . Ale to wszystko zbudowano KOSZTEM MAS LUDZKICH - jak PKB na mieszkańca Chin będzie takie jak w Polsce i współczynnik giniego będzie podobny to uznam, że osiągnęli faktyczny sukces. obecnie w PL PKB / capita jest 18 000 w Chinach 10000 USD a współczynnik giniego w PL około 30 w Chinach 46 . Póki co wygląda to na przepaść.
@KamilKrasinski
@KamilKrasinski 2 жыл бұрын
Odnośnie Rosji i Chin, to sprzedam jeszcze taką ciekawostkę, że na początku lat 2000, kiedy Władimir Putin doszedł do władzy, to zablokował Chińczykom dostęp do rosyjskich ropy i gazu. Każdy kontrakt z ropą, gazem lub innymi surowcami do Chin miał przechodzić przez jego ręce. Już wtedy obawiał się, że Chiny za szybko wyrosną mu pod nosem.
@marcinphone6162
@marcinphone6162 2 жыл бұрын
Panie Jacku prosze zainwestować w mikrofon.
@TwójStary77MŚ
@TwójStary77MŚ 2 жыл бұрын
No nareszcie😉 Czemu tak rzadko??
@pawelreperowicz9485
@pawelreperowicz9485 2 жыл бұрын
Dzieki
@markgoz4118
@markgoz4118 2 жыл бұрын
Zdecydowanie bardziej wole chińskiego smoka jak jawnie sypie pogróżkami, niż tak jak teraz zamkniętego komunikacyjnie. Po zakończeniu Olimpiady, a dokładniej po 27 marca br. możliwa jest symultaniczna próba "ostatecznego rozwiązania" kwestii tajwańskiej i ukraińskiej. Obym się mylił ...
@brachson
@brachson 2 жыл бұрын
Tajwan zostanie za kilka dekad zintegrowany ekonomicznie, bez bólu (i raczej z korzyścią dla zwykłych ludzi tam mieszkających) . Teraz sytuację zaogniają (oczywiście) Amerykanie, bo w razie otwartego konfliktu na wielką skalę zapewne uznają Taipei za jedyny prawowity ośrodek władzy nad Chinami, w celu wprowadzenia niebiańskiego porządku jaki wprowadzono w Wietnamie czy Afganistanie. Pekin nie chce do tego, z jakichś powodów, dopuścić. 🙀🙀🙀 // pozdr. z 上海 dla obu Panów!
@szymonk.7237
@szymonk.7237 2 жыл бұрын
Za krótko... ❤️
@mirekdrewa5504
@mirekdrewa5504 2 жыл бұрын
supper program
@tadeuszsadlak6981
@tadeuszsadlak6981 2 жыл бұрын
Wspaniały wywiad. Proszę o lepszy dźwięk.
@jacekjedlinski5843
@jacekjedlinski5843 2 жыл бұрын
Rosja powinna podziękować USA za propozycję przyłączenia się do tej koalicji anty chińskiej ale jak to Rosjanie mają w zwyczaju postąpią jak dyktuje im ruska dusza a nie rozum
@marekstrzecki7912
@marekstrzecki7912 2 жыл бұрын
Udaj sie jak najszybciej do konowala od glowy.
@jacekjedlinski5843
@jacekjedlinski5843 2 жыл бұрын
@@marekstrzecki7912 tak mi powiedział jeden Rosjanin ja tego nie wymyśliłem 😁
@marekstrzecki7912
@marekstrzecki7912 2 жыл бұрын
jesli tak tobie powiedzial to mogles mu smialo odpowiedziec ze jest idiota. Uzasadnienie jest dziecinnie oczywiste: Rosja wraz z Chinami sa otoczone lacznie 400 amerykanskimi badz natowskimi bazami.,ktore niestety nie sa wcale jak nam sie wciska pokojowymi, tylko maja zastraszac, szantazowac i wymuszac. W tej wiec sytuacji tylko sojusz rosyjsko-chinski sa w stanie ten najbardziej bandycki kraj swiata jakim sa niewatpliwie USA powstrzymac przed zaprowadzaniem tam prawdziwej demokracji zrzucanej z bombami z samolotow, albo kolejna kolorowa rewolucja.
@jacekjedlinski5843
@jacekjedlinski5843 2 жыл бұрын
@@marekstrzecki7912 zapytałem tego Rosjanina dlaczego skoro u was tak dużo utalentowanych ludzi a mimo to tak płocho? To było w 2002. A on mówi że ruskiej duszy nie pojmiosz... gdybyśmy się kierowali rozumem to byłby to najbogatszy kraj świata. Kraje które przegrały z USA teraz kwitną... Niemcy Japonia... Rosja też by mogła. Chiny założą im obręcz jak kiedyś Mongołowie Rusi.
@agawiemal56
@agawiemal56 2 жыл бұрын
Ciekawy duet. Jacku masz racje doktorze, ale armia nowego wzoru juz nie powstanie
@miceliusbeverus6447
@miceliusbeverus6447 2 жыл бұрын
To nie musi być kwestia zero-jedynkowa. W sensie dosłownym, i z p. Bartosiakiem jako głównodowodzącym - zapewne nie. Ale idee raz sformułowane będą przenikać i fermentować umysły 😎
@POLISHAMERICANLEGIONS
@POLISHAMERICANLEGIONS 2 жыл бұрын
Chiny rok do roku zwiekszaja produkcje wlasnych tranzystorow i juz produkuja 0.5 mld rocznie.
@jacekjedlinski5843
@jacekjedlinski5843 2 жыл бұрын
W lampach elektronowych też są potęgą 😄
@miszacaputo3393
@miszacaputo3393 2 жыл бұрын
@@jacekjedlinski5843 Tak jak Polska pod koniec PRL była potęgą w produkcji telewizorów. Sęk w tym, że czarno-białych.
@sator666666
@sator666666 2 жыл бұрын
Super
@miszacaputo3393
@miszacaputo3393 2 жыл бұрын
Wybitny analityk rynkowy - Marcin Adamczyk vel pilaster - twierdzi, że Chiny utkną w pułapce stosunkowo niskiego dochodu. Dla porównania Japonia też utknęła, ale w pułapce wysokiego. Pan Adamczyk zebrał historyczne dane dotyczące wysokości PKB per capita (PPP) Chin, dopasował do nich logistyczną krzywą wzrostu - wynikającą z modelu Verhulsta - i wyszło mu, że Chiny osiągnęły już ponad 60% tego, co mogą wycisnąć docelowo (26,5 k$/osobę/rok). Dla porównania, w przypadku USA będzie to ponad 110 k$/osobę/rok. Zainteresowanych odsyłam do artykułu "Papierowy tygrys, zmęczony smok" na blogu pilastra.
@Adamus1410
@Adamus1410 2 жыл бұрын
Nie da się tego prosto przewidzieć, ani tym bardziej wyliczyć, a na tle Japonii to model rozwojowy Chin jest cały czas w ruchu i to model dynamiczny w toku 40 lat reform mamy już wdrażany trzeci model rozwojowy. Nie wiem na ile jest to dla pana czytelne co chce zrobić Xi Jinping?
@miszacaputo3393
@miszacaputo3393 2 жыл бұрын
@@Adamus1410 Tak, ale modele matematyczne gospodarki - nawet jeśli nie są doskonałe - to i tak mają przewagę nad rozmaitymi heurystykami i wróżeniem z fusów, jak to robią rozmaici humaniści. Co ciekawe - model Verhulsta stosunkowo dobrze opisuje wzrost zamożności w innych krajach. Krzywa logistyczna tym różni się od krzywej wykładniczej, że nie narasta w nieskończoność - jak to niektórzy kiedyś wróżyli w odniesieniu do rozrodczości. Zawsze jest tak, że po osiągnięciu pewnego poziomu robi się za ciasno i zaczyna brakować surowców, czy też pożywienia. Nakręca się spirala konkurencji, rozpychanie łokciami, przez co życie staje się drogie i wszystko to wyhamowuje. Oczywiście, można aktualizować system gospodarczy, ale pewnych obiektywnych barier się nie przebije.
@Adamus1410
@Adamus1410 2 жыл бұрын
@@miszacaputo3393 Nikt nie przewidział 30 lat temu, że Chiny dojdą tam, gdzie są, że rzucą wyzwanie USA, a przeciwnie na Zachodzie dominowało myślenie, że kraj autorytarny nie będzie nigdy innowacyjny, że nie przekroczy pewnego poziomu rozwoju, ba że system się załamie i reformy gospodarcze wymuszą reformy polityczne i ogólnie to wariaci budujący kapitalizm pod czerwonym sztandarem i portretem Marksa i Mao. Obok realnych problemów i wyzwań jak demografia, to gospodarka chińska ma ciągle rezerwy, jak równanie słabszych firm do pewnej średniej technologicznej, poprawa zarządzania, czerpanie z championów itd. Proces dochodzenia chińskich firm do światowej czołówki to stała, ba dotyczy to właściwie każdej jednej branży - licząc to co chińskie firmy prezentowały na targach 10 lat temu do tego co wystawiają dziś.
@miszacaputo3393
@miszacaputo3393 2 жыл бұрын
@@Adamus1410 Tak, ale im dłużej obserwujemy wzrost gospodarczy danego kraju, tym większa część krzywej wzrostu jest nam widoczna. Obecnie widać, że przeskoczył on już tzw. punkt przegięcia, czyli Chiny przekroczyły połowę tego, co mogą osiągnąć docelowo. Stąd też dalsze prognozowanie obarczone jest coraz mniejszą niepewnością i zaczyna ujawniać się szklany sufit, który w praktyce bardzo ciężko jest przekroczyć. Te wszystkie pułapki dochodowe, przejścia od gospodarki industrialnej do usługowej, finansjalizacja, spadek przyrostu naturalnego wraz z bogaceniem się - to są dość dobrze znane procesy, przed którymi bardzo trudno jest uciec.
@norbertmagik1856
@norbertmagik1856 2 жыл бұрын
Kiedy doczekamy silnego mądrego i sprytnego przywództwa w Polsce
@Karto86
@Karto86 2 жыл бұрын
Witam, chyba nigdy
@wujekradzi
@wujekradzi 2 жыл бұрын
kiedy wyborcy kopną pomagadalenkowe partie i ich klony w cztery litery
@marcusaurelius2218
@marcusaurelius2218 2 жыл бұрын
I co, nadal ktoś będzie chrzanił banialuki, że polscy naukowcy nie są w światowej czołówce?! Marni ludzie są w każdym środowisku, ale są również wybitni, jak Pan Profesor
@irissauvage2021
@irissauvage2021 2 жыл бұрын
dobrze że profesor Góralczyk nie jest bezkrytycznym sinofilem i wybija nam z głowy jakiekolwiek sojusze bezpieczeństwa z Chinami
@rafao2875
@rafao2875 2 жыл бұрын
Ciekawi mnie dlaczego ludzie takiego pokroju nie kierują naszą polityką zagraniczną
@v-l-ogoski9999
@v-l-ogoski9999 2 жыл бұрын
Zatem już najwyższy czas z pionka stać się Graczem. Powstać z kolan i umiejętnie jak Chiny odrodzić się jako potęga aby Przyszłość należała do Nas. Oczywiście czas pokaże. Najlepszego🎉🎉🎉
@simondebelleme6690
@simondebelleme6690 2 жыл бұрын
Dużo o historii, poprzednich książkach a mało o tym co się realnie dzieje w 2022 roku. Bo nikt nie wie co się dzieje. Cóż gdyby mnie się wiodło to bym się nie zamykał przed całym światem tylko do niego wychodził.
@filiplitwin6364
@filiplitwin6364 2 жыл бұрын
super
@annagrzegorz1645
@annagrzegorz1645 2 жыл бұрын
Książka prof. Góralczyka "Nowy długi marsz" jest oczywiście merytorycznie znakomita. Niestety napisana b. chaotycznie, prawdopodobnie z powodu pośpiechu. Zdania wielokrotnie złożone na kilkanaście linijek, niosące oprócz wiedzy mnóstwo dywagacji, wprowadzają zamęt iformacyjny. Oprócz tego edycja książki, proporcje (szer. x wys.) strony, oraz czcionka - są niezbyt przyjazne. Proponujemy, aby przy ponownym wydaniu dopuścić lepszych edytorów i korektorów, albo tym obecnym dać więcej czasu i możliwości. :) Przydałoby się też trochę wykresów, tabelek, schematów, mapek. Przy okazji polecamy też książki Petera Frankopana i Kaia Strittmattera.
@pasjonatpl
@pasjonatpl 2 жыл бұрын
Przynajmniej 2 razy wspominał, że studiowanie i rozumienie Chin i ich pisma ma wpływ na sposób myślenia. Może taki właśnie jest efekt? Może częściowo myśli jak Chińczyk?
@grzelaq0
@grzelaq0 2 жыл бұрын
Pan Profesor jest znakomitym rozmówca. Musze znaleźć czas i troszkę jego dzieł poczytać.
@TheMarynator
@TheMarynator 2 жыл бұрын
Proszę zainwestować w mikrofon, pozdrawiam
@jonbakari1330
@jonbakari1330 2 жыл бұрын
1000 miliardów "wyparowało" z oszczędności i klasa średnia nie wyszła na ulicę? O ho, a to niezłą mają kontrolę, ciekawe jak długo jeszcze. Kiedyś ich cesarzowa też nie ceniła sobie kr.Wiktorii a tym bardziej brytyjskiego parlamentu. Może teraz też okaże się, że demokracja i przestrzeganie wolności obywatelskich jest mocniejsze od gospodarki....
1% vs 100% #beatbox #tiktok
01:10
BeatboxJCOP
Рет қаралды 63 МЛН
Sigma Kid Mistake #funny #sigma
00:17
CRAZY GREAPA
Рет қаралды 29 МЛН
Prof. Bogdan Góralczyk: Chiny szykują się do wojny
30:20
Rzeczpospolita
Рет қаралды 153 М.
Jacek Bartosiak. Plagiat, Gazeta Wyborcza i życie
1:15:20
zurnalistapl
Рет қаралды 155 М.
Ukraińcy. Piotr Zychowicz. Audiobook PL [Reportaż]
1:32:36
Publio.pl
Рет қаралды 219 М.