Piosenka była dla mnie inspiracją do odważnych zmian w moim życiu, które jednak 14 lat temu wszyscy krytykowali. Dzisiaj już nie ma komu krytykować. Bo to był mój pociąg, zdążyłem złapać i dzisiaj dziękuję megafonom, że mnie przeraziły wizją wiecznego oczekiwania na peronie. Jacku, dziękuję. Spoczywaj w pokoju.
@bradaradakindofagatringofi50762 ай бұрын
nie każdy jest zdolny do takich zmian...weź to pod uwagę....
@Zawisza4993 жыл бұрын
Najmocniejszy moim zdaniem fragment ,, I patrzymy w starcze oczy, powstrzymując drżenie rąk zadziwieni gdzie się życie nam podziało". Ileż to razy człowiek z czegoś rezygnował, bo ma jeszcze czas, albo się boi żyć w pełni.
@UltrasQQ11 ай бұрын
Ten utwór polecił mi psychoterapeuta... Jakże jestem mu wdzięczny, świadome wysłuchanie tego otwiera umysł szybciej niż terapia
@teodozjatodzia31828 ай бұрын
NIC DODAĆ NIC UJĄĆ, bardzo mądry człowiek ten twój psychoterapeuta, a ja dziękuję z to że podzieliłeś się tym ......,tym razem to ja jestem tobie wdzięczna jak ty swojemu psychoterapeucie:)))))) podziękuj ode mnie
@halinaherba95110 жыл бұрын
W takiej poczekalni siedziałam w 1982 roku. Jakie , to realistyczne i wcale nie tak odległe. Utwory Jacka są ponadczasowe.
@Tusiak978 жыл бұрын
Boimy się żyć, wierzymy megafonom, które zatrzymują nas przed porzuceniem komfortowego życia i spełnianiem marzeń. Za każdym razem gdy chcemy wyłamać się, zmienić coś w swoim życiu, pojawiają się megafony. Aż w końcu, spojrzymy w starcze oczy i zorientujemy się, że życie przeleciało nam przez palce. I w duszach swych będziemy przeklinać, tę łatwą wiarę w megafony.
@dariuszreda32914 жыл бұрын
I masz odpowiedz na pytanie: Co to jest wiara? Nie wazne w co?
@melates14 жыл бұрын
To jest prawdziwy Mistrz polskiego słowa. Jaką to trzeba mieć wrażliwość żeby zwykła zdawałoby się rzecz jaką jest oczekiwanie na pociąg na peronie przerodziła się w tak genialny tekst do którego każdy może przypisać własną interpretację. Według mnie Jacek mówi tu o zmarnowanych szansach z powodu własnej bierności i bezczynności w działaniu. Co Mistrz chciał nam przekazać - wie tylko On. Ale niestety, już nam o tym nie opowie.
@MrLambadus10 жыл бұрын
To wcale nie musi by utwór polityczny, moim zdaniem opowiada on po prostu o ludzkiej naturze. Ludzie boją się sięgnąć po szczęście, po lepsze życie, bo społeczeństwo, "przyjaciele" tego odradzają ilekroć pojawi się okazja. I życie nam przemija zanim zdążymy odważyć się w końcu po coś sięgnąć.
@wiolagaazka517510 жыл бұрын
niestety, ludzie są zbyt onieśmieleni, zbyt zmanipulowani przez polityków i rząd, aby się sprzeciwić i sięgnąć po swoje szczęście a nie napychać tamtym kieszenie i tak już zbyt przepełnione od naszych pieniedzy
@Nekdaw10 жыл бұрын
Wiola Gałązka Ja bym nie zwalał wszystkiego na polityków i rząd. W końcu każdy jest kowalem swego losu.
@octopusen8 жыл бұрын
a może na różne sposoby można iterpretować tą piosenke.
@zbigniewambrozinski39787 жыл бұрын
u
@MrEcoMen6 жыл бұрын
Wydaje mi się, to jest nieśmiałość tylko wygoda.
@rafakrzescijanski65904 жыл бұрын
Utwór bardzo uniwersalny, pasujący również do rzeczywistości jaką mamy teraz ,, Uwierzyliśmy megafonom,,....
@joasia7014 жыл бұрын
i wierzymy nadal...
@mirosawpaprotny64553 жыл бұрын
@@joasia701 Bo taka jest nasza natura ludzka. Nie ma się o co obrażać - tacy jesteśmy. Kiedyś król, potem socjalizm czy kapitalizm, teraz fotowoltaika itd. Zawsze się czujemy trochę oszukani... a lepszy świat czeka... a gorszy zawsze w nas siedzi złudnie i korzystnie... Genialny piosenkarz, umiał to opisać!
@กฤษณาพันธ์บุญเศษ3 жыл бұрын
Oh tak!!
@camillatwilley42053 жыл бұрын
Uniwersalny utwor.
@porter1223 жыл бұрын
i tak nam życie przez palce przeleciało
@lynxdefier54253 жыл бұрын
Translation of ‘Poczekalnia’ by Jacek Kaczmarski “We were sitting in a waiting room, because outside it was raining and frosty To the train’s arrival there was a lot of time yet Therefore you could drink a coffee, or munch on something* Because nobody knows when you’ll be able to sate your hunger again Then, we hear the clanking of wheels and the whistle of the locomotive So we throw ourselves towards the exit, to the platform But in place we froze at the grind and screech of the megaphones “That’s not your train!”, said the megaphones We believed the megaphones Since they politely warned us Why stand on the platform in the rain When there is still a lot of time left before us Food quickly vanished, boredom threatened us We began to nap, dream and flirt Someone played the guitar, some hummed here and there Our heads weighted us backwords Then, we hear the clanking of wheels and the whistle of the locomotive So sleepily we heavy ourselves up from our seats But in place we froze at the grind and screech of the megaphones “That’s not your train!”, they told us through the megaphones We believed the megaphones To dream in warmth - a good thing Why stand in rain on a platform Instead of lying down comfortably in an armchair After dreams there came turn for girls and drinks That allowed us to forget about waiting Meanwhile outside the windows a ‘millionth’ sunrise came to pass And we felt a little cheated Therefore when again we heard the the clanking and the whistling We gathered ourselves and forwards to the platforms But we were stopped at the threshold by the by now familiar grind and screech “That’s not your train!”, proclaimed the megaphones We believed the megaphones Afterall it wasn’t that bad Why stand on the platforms in the rain Where form all direction the wind howls It hit us like thunder, we finally looked into the circle Even if many, many sunrises had passed And we look into old eyes, stopping the trembling of our hands Surprised as to where our lives had gone We run out onto the platforms, but on the railroads lies rust Semaphores far away, near the forest, abandoned No train will take us from this waiting room anymore Mute are the useless megaphones And bitterly we stared Into faraway lands that were taken from us And inside our souls we cursed That easy belief in megaphones” *or much on something - I didn’t translate that literally, since it would make no sense in English and wouldn’t be as universally understood as what I decided to use in the end. The original version can be literally translated into: “throw something on a tooth”.
@mantgx35062 ай бұрын
Piekna piosenka Kaczmarskiego (POCZEKALNIA ) znam dobrze bo to grałem na gitarze przesłanie takie same jak Zbroja ale ludzie nic nie widzą i nie chcą widzieć przykre ale prawdziwe
@arkadiuszkulpa3 жыл бұрын
Nigdy tego nie odebrałem jako politykę albo coś zewnętrznego ten utwór jest o twoim sumieniu i twoim lenistwie o marnowaniu szans w życiu o siedzeniu na kanapie
@teresateresa8772 жыл бұрын
a dla mnie byl to utwor polityczny od pierwszego razu; to wszystkie nasze zrywy, powstania, mozliwosci ktorych nie wykorzystalismy; zrywalismy sie i cofalismy...
@soniowy25572 жыл бұрын
Najlepsza w takich utworach jest ich uniwersalność, przesłanie jest uniwersalne
@margus5379 Жыл бұрын
@@soniowy2557 Otóż to, dla mnie to pieśń która mobilizuje do działania, dla kogoś innego opowieść o Polsce, a dla kogoś jeszcze coś innego, i to jest właśnie piękne, o to chodzi w sztuce. Wbrew temu czego uczą nas w szkole, nie ma jednej jedynej prawidłowej interpretacji pod klucz. Oczywiście Pan Kaczmarski mógł mieć konkretną intencję i przesłanie które chciał wyrazić w tym utworze, ale to że ktoś dostrzeże w nim coś innego, coś dla siebie, nie znaczy że nie ma racji i myśli źle.
@misiek_xp4886 Жыл бұрын
Każda interpretacja jest poprawna o ile jest jakoś uzasadniona.
@ewabond1011 Жыл бұрын
@@misiek_xp4886niestety mając na uwadze życiorys Kaczmarskiego i czasy narzucają tylko jedną możliwą interpretację. POmawianie propaganda Wielkiego państwa, że jest fajnie , że komunizm nie jest zły i że wszyscy jesteśmy równi. Propaganda szła z mediów sterowanych że wschodu. Dziś bardzo aktualne tylko megafon się zmienił na stronę zachodnia i programowanie umysłów i postaw ludzkich...:-(
@johnnygilroy52136 ай бұрын
Jacek Kaczmarski , gdyby Polacy mieli taka SILE JAK TEN JEDEN CZLOWIEK TO POLSKA STALA BY NA WLASNYCH NOGACH .Teraz ,o d 1990 jest na kolanach:)
@epitojatek7 жыл бұрын
Każdy znajdzie w tym utworze samego siebie.
@pompejapompeja13832 жыл бұрын
Megafony to także kwestia zdrowego rozsądku, pragmatyzmu - wszystkich tych myśli które być może blokują te marzenia które można jednak spełnić i spróbować być aniołem któremu często demon nie pozwala skrzydeł rozwinąć... Pozdrawiam :)
@fugu12c16 жыл бұрын
rewelacja dzieki za ten 'filmik" az milo posluchac
@a.k.65266 жыл бұрын
NarodowoSocjalny i
@carolmecs34938 жыл бұрын
Niestety takie megafony do mnie codziennie przemawiają ze środka mojej głowy... one mówią ciągle, że nie dam rady, że jestem słaby, nieśmiały i niepewny siebie. Mówią, żebym sobie nie ufał... i uwierzyłem megafonom, a nawet jak powiem, że od dziś im nie wierzę to nie działa.
@niandralades36617 жыл бұрын
Carol Mecs Raz im odmów. Skoro nie masz nic do stracenia, zniweluj dosłownie wszystko, czym do tej pory się otaczałeś. Potem znajdź coś, połącz się z tym. Czas nie jest tak groźny, jak ci się wydaje, nic nie wyznacza. Pomyśl o tym. Gwarantuję, że będziesz z siebie niesamowicie dumny. :)
@beataczaus74053 жыл бұрын
Carol Mecs, następnym razem złap taką myśl "za ogon" i powiedz sobie: Aha, właśnie przebiegła przez moją głowę myśl, że jestem słaby. Ja jestem tutaj, a ona jest tam w czeluściach głowy. Jeśli jestem tutaj to nie jestem tą myślą. Następnie zadaj tej myśli pytanie np. takie: Czy każdego dnia mojego życia byłem słaby? Czy w każdej jednej sytuacji mojego życia byłem słaby? Oczywiście, że nie - przecież bywało różnie jak u każdego człowieka w życiu.Raz byłeś silny innym razem nie. I co z tego, że czasem nie? Widzisz więc, że to przekonanie o własnej słabości jest totalną bzdurą. "Głowa" często kłamie. Myśli w naszych głowach to głosy naszych rodziców, nauczycieli, rówieśników, bohaterów filmowych itd i itp. Wszystko co pomyślisz i usłyszysz - kwestionuj. Wybieraj tylko to co służy dobru Twojemu i innych. Pozdrawiam.
@marioczarodziej87 Жыл бұрын
Ja odjechalem 11000 km
@ukaszsadowski867210 ай бұрын
Jak ten utwór jest ponadczasowy, oddaje sytuacje w dzisiejszej Polsce, jak zawsze uwierzyliśmy politykom, a oni sprzedają nas obcym globalistycznym korporacją, Jacku byłeś, jesteś, mistrzem, spoczywaj w pokoju.
@rafalbardziej52999 ай бұрын
ten utwór ma odzwierciedlenie nie tylko w obecnej sytuacji politycznej, popatrz na ten tekst przez pryzmat życia - tu nawet lepiej pasuje
@alas_poor_Yorick10 жыл бұрын
To jest wspaniała alegoria do naszej historii i naszych dążeń oraz niemożności ich osiągnięcia z powodu komunistycznego jarzma. A zwrot "i zaciążyły nam do tyłu nasze głowy" to nic innego jak spojrzenie w góre, ku marzeniom, oderwanie wzroku od chodnika codzienności, marnej rzeczywistości którą stworzyli nam sowieci.
@wiktoriam799810 жыл бұрын
Dokładnie. Nasz " przyjaciel stworzył nam fałszywą " wolnoś"
@wiktoriam799810 жыл бұрын
Wera Szmidt "wolność"
@agataplatek44709 жыл бұрын
+Why bother? Moim zdaniem "zaciążyły nam do tyłu nasze głowy" ma zupełnie inne znaczenie". Brzmi to raczej jak opis zasypiającego człowieka. Szczególnie, że poprzedzony jest obrazem przygrywania na gitarze i nucenia. Taki sielski spokój, który potrafi uśpić. Następny wers mówi zresztą o tym, jak z tego uśpienia się próbują wyrwać.
@bonawenturka12 жыл бұрын
Hej, zaskakujecie mnie, ludzie. Myślałam, że jestem jedyną nastolatką słuchającą Kaczmarskiego i strasznie się cieszę, że tak nie jest. Wali się też mit, że w internecie same głupoty ludzie piszą- tu przecież prawdziwa dyskusja na poziomie. Co do piosenki, chyba najbardziej zgadzam się z porównywaniem poczekalni do życia, w którym kierujemy się głosem innych i w końcu tracimy szansę na odjazd, lepszy czas.
@jarekkorzeniowski8224 жыл бұрын
Nie tylko głosem innych, ale też głosami w naszej głowie, obawami i tak życie nam upływa.
@dariuszreda32914 жыл бұрын
Ujelas to bardzo madrze!
@mortanes24 жыл бұрын
Teraz to już nie nastolatką heh
@jarekkorzeniowski8224 жыл бұрын
@@mortanes2 to pewnie jeszcze głębiej rozumiesz ten utwór?
@mortanes24 жыл бұрын
@@jarekkorzeniowski822 ???
@hultajgrochow39439 ай бұрын
Super utwór ponadczasowy.
@producentglowacz12310 жыл бұрын
geniusz słowa 25 lat temu słuchałem i rozumiałem ludzi którzy to przeżyli a teraz wiem że to przeżyłem i uwierzyłem w "25 lat wolności"z megafonów
@sevyvarko41608 жыл бұрын
Można się pocieszać, a nędzie tylko gorzej.
@radosawroszkowski15407 жыл бұрын
Tomasz Głowacz chciałem się utwierdzic w interpretacji. Miło że, jest grono osób które podobnie analizują, pozdrawiam serdecznie.
@nomadfh12 жыл бұрын
Szukając interpretacji warto zobaczyć, co sam Jacek mówił na ten temat: "Ale ci, "którzy służyli" w latach 70., nie byli godni nienawiści. Reprezentowali system, anonimowy mechanizm ubezwłasnowolnienia. Kierowca ze "Starych ludzi w autobusie", z którymi rozmawiać się zabrania, megafony z "Poczekalni". Oraz: "To były metafory trochę w stylu Wysockiego; pomysły takie jak: autobus, który jest Polską; czy poczekalnia dworcowa, która jest Polską; czy przedszkole które jest Polską. "
@tomaszchrostowski75605 жыл бұрын
Cudowny to człowiek
@analitykexpert64929 жыл бұрын
FENOMENALNY!!!
@spavach4 ай бұрын
84 rok produkcji i moim dzieciom dokładnie to samo przekaże 😊
@mcjptk15 жыл бұрын
Nie zapominają tylko ci którzy go rozumieją... Ale niestety mało takich już jest... : /
@janekkrawiecki46544 жыл бұрын
Właśnie słucham na dworcu
@tadeuszbilik74436 жыл бұрын
Zgadzam się ze wszystkimi!!!!Ten utwór był pisany w "tamtych" czasach i jak większość utworów siłą rzeczy był polityczny czy tego chcemy czy nie.Dzisiaj mamy ten przywilej że możemy spojrzeć na niego z innej perspektywy i to właśnie nazywa się normalność której wtedy tak bardzo mnie i innym z mojego pokolenia tak bardzo brakowało.
@frnzjagger Жыл бұрын
Żaden utwór Kaczmarskiego nigdy nie był polityczny. To ludzie je "upolityczniali". Często błędnie jak np "Mury". Kaczmarski, z resztą jak sam mówił, skupiał się na jednostce.
@AnnaWasielewska-sk2tu9 ай бұрын
Sluchalam tego jak mialam 10 lat... sześć lat później dopiero zrozumialam przeslanie... ❤❤❤
@laviniacapogna43 жыл бұрын
So beautiful
@smerfetka4416 жыл бұрын
mistrz!!
@TransLaski11 жыл бұрын
Poeta w poezji ma pretensje absolutystyczne - człowiek w interpretacji ma pretensje do udowadniania swojej ideologii (co widać zresztą po komentarzach). Zresztą... Licytować się na interpretację... Poezji?... Trzeba być wyzutym z resztek przyzwoitości.
@arekprzybysz597610 жыл бұрын
tu nie chodziło o nic więcej jak o prawdę ile dziecko miałaś wtedy lat chyba że byłaś partyjna to miałaś układy nie wszyscy tak mieli ujawnij się prokuratura czeka na takich jak ty ile zbrodni popełniliście na ludziach daj i swój adres komuno
@karolxkow10 жыл бұрын
arek przybysz Kocham to jak ludzie oskarżają wszystkich o to, że współpracowali z SB gdy tylko ci nie zgadzają się z ich zdaniem.
@michatarzan75955 жыл бұрын
Jeden z lepszych komentarzy w ogóle pod Kaczmarem.
@jarekszklo112 жыл бұрын
Święta racja . Nie ma co siedzieć w POCZEKALNI ŻYCIA !!!!!!!!!!
@mi24mu6 жыл бұрын
Niesamowite. To o moim życiu.
@กฤษณาพันธ์บุญเศษ3 жыл бұрын
Do czasu!pozdrawiam z Tajlandii
@ukasztarnowski32902 жыл бұрын
2022 a my nadal wierzymy w megafony ...
@avekitikat7372 жыл бұрын
i 2023
@marioczarodziej87 Жыл бұрын
Odjechalem
@EMlNENCJA9 ай бұрын
Znowu nikt nie wsiadł do mojego pociągu: chyba pora go do końca wykoleić i zutylizować…
@pittuk6500 Жыл бұрын
kiedy to napisal? 75? 18 lat mial...i z perspektywy lat, to ciagle jedna z najlepszych jego piosenek... ludzie nie zdaja sobie sprawy ze ich szczyt kreatywnosci przypada bardzo wczesnie....najczesciej jest juz za pozno kiedy o tym zaczynaja myslec na powaznie
@rozarusin79204 ай бұрын
Kaczmarski urodził się w 1957 roku
@agataaugustyn-galas29114 жыл бұрын
Prorocze słowa. W tym roku w marcu też uwierzyliśmy megafonom, uprzejmie wszak ostrzegły nas ...
@hell0kitje14 жыл бұрын
dzieki wielkie za ten filmik, czekam na dalsze produkcje
@kiezmarski8 жыл бұрын
przechodzą ciarki
@marcinnowicki7613 Жыл бұрын
Genialne! To jest piosenka o 500+
@sylwesterpolgesek17798 жыл бұрын
Świetny filmik.
@alicjamaciejewska57678 жыл бұрын
To "Dworzec" Krzysztofa Kieślowskiego.
@chendryg11 жыл бұрын
bardzo interesująca interpretacja, jestem pod wrażeniem...
@Fifi-mu8es Жыл бұрын
Bardzo mi brakuje takiego poziomu tekstów, rozrywek... wszystko teraz takie mierne.
@arnoldpiotrwatruch4983 Жыл бұрын
Dziękuję😶
@kingtiger65844 жыл бұрын
Ja bym tego utworu nie traktował jako kolejnego z cyklu politycznych. Jako ludzi czekających na pociąg rozumiałbym ludzi młodych, którzy bardzo chcą osiągnąć coś wielkiego, być kowalami własnego losu. Jako poczekalnie rozumiałbym stan obecny, w którym niczego za bardzo nie osiągnęli, a teraźniejszość jak i przyszłość są nudne, przewidywalne, zbyt małe dla potencjału osób młodych. Jako pociąg możemy zrozumieć szansę na opuszczenie tego przybytku, okazję możliwą do spełnienia itd. Jako peron można rozumieć chwilowy trud jaki trzeba podjąć, by wykorzystać tę okazję. Jako megafony rozumiałbym ludzi starszych od młodych, rodziców, dziadków itd., którym bardzo często wydaje się, że życie, którym oni żyją jest doskonałe, że nie należy ryzykować, bo może się to skończyć źle, należy żyć nie na najwyższym poziomie, ale stabilnie. Megafony te cały czas upominają młodych, że to nie jest ta okazja, że to nie jest to, czego szukają. Jednakże, prędzej czy później starzejemy się na tyle, że zaczyna nam się w stanie obecnym podobać i zapominamy o naszych celach. W pewnym momencie życia jednak dochodzimy do wniosku, że życie nam uciekło, jesteśmy już zbyt starzy, by zaryzykować. Pociągi już tędy nie kursują, już nie będzie więcej szansy na lepsze życie. Bardzo wymowny jest cytat "milczą teraz niepotrzebne megafony". Starsi ludzie już poumierali, nie ma szans na jakieś wyjaśnienia z ich strony, a nam zrujnowali życie. Wówczas zaczynamy przeklinać to, że uwierzyliśmy tym starszym ludziom, przez co życie nam kolokwialnie mówiąc uciekło. Dziękuję, mam nadzieję, że się podobało.
@jerrym98057 жыл бұрын
Ja rozumiem ten utwor w nastepujacy sposob. Czekamy na lokomotywy, ktore maja nas zawiezc do celu i dac nam szczescie, ale zeby tam dotrzec musimy 'stac w deszczu', czyli przejsc przez rozne trudne okolicznosci.. jednak ludzie wokol nas, chory system i natura ludzka takzwane 'megafony' namawiaja nas by zostac w srodku w cieplym, przy wodce i kobietach, czyli poddac sie rozpuscie zamiast stac w deszczu i darzyc do celu... Dlatego ludzie nie dajcie sie zwariowac, zacznijcie uzywac swoich glow ktore zabiora was do celu, to ze ktos cos robi i mu wychodzi to nie znaczy ze ty masz tak robic i to bedzie dla Ciebie dobre, odnajdzcie swoje drogi i stojcie do konca w deszczu by wasza lokomtywa nigdy nie odjechala bez Was, bo megafony ktore wami sterowaly beda wedlug was obojetne,a wasz pociag juz nigdy nie przyjedzie!!!!!!!!!!
@darooshka11 жыл бұрын
Tak, ciągle wierzymy w jakieś obietnice ze strony rządzących (w końcu to oni mają głos i najgłośniej krzyczą), niezależnie z jakiej partii są. A my jak te osły słuchamy. Przekaz trochę podobny do tego z "Murów". I jaby nie patrzeć, ponadczasowy.
@krzysztofzielinski51782 жыл бұрын
To o szansach, których nie wykorzystałem...
@joannakrukowska81772 жыл бұрын
Spoko Krxysiu
@700buzz5 жыл бұрын
to można też odnieść o dziś i jutro ;)
@KONDZIOREK0712 жыл бұрын
I właśnie tak na początku zrozumiałem tę piosenkę ;]
@tygrysek140013 жыл бұрын
@Vivincia można dodać do tego jeszcze, że megafony to ludzie, których obraliśmy sobie za doradców i potulnie zgadzaliśmy się na to, by kierowali naszym życiem, raz po raz zapewniając nas, że to "nie nasz pociąg". a kiedy zostaliśmy już bez możliwości zmiany naszych losów, "w duszach swych przeklinaliśmy tę łatwą wiarę w megafony"... :)
@Badlin8415 жыл бұрын
I to jest moim zdaniem bardzo mądra interpretacja.
@MrLambadus13 жыл бұрын
Genialny utwór. Jak wszystkie piosenki Jacka. Nie wierzmy w megafony, bo z czasem - niestety - propaganda się się pogłębia. Minusem demokracji jest to, że najczęściej wybory wygrywa ten, kto najwięcej obiecuje.
16 жыл бұрын
to jest to ! życiowe
@krzysztofbaranowski12223 жыл бұрын
Bo nie można wierzyć megafonom....
@dariuszjustyna59067 жыл бұрын
Przecież tu chodzi o przemijanie życia a nie o politykę ludzie.
@novabiala4045 жыл бұрын
Zalezy od tego z czym sluchacz sie identyfikowal... Kaczmarski znany byl z pisania wieloznacznych tekstow. Rok 2019 i aktualne na wielu plaszczyznach... rowniez na plaszczyznie politycznej.
@mystercarrot20542 жыл бұрын
W sensie że tak o tym utworze powiedział Kaczmarski?
@StacjaKrzepielow15 жыл бұрын
Dobre!!!
@romanrataczyk92766 жыл бұрын
Prawdą nie raz to była😊
@EMlNENCJA9 ай бұрын
Nie ma sensu dalej wierzyć: wejdźmy głębiej w wodę…
@ornel4413 жыл бұрын
@Vivincia myśle że najistotniejsza w interpretacji tego utworu jest ostatnia zwrotka "Milczą teraz niepotrzebne megafony... I gorzko się zapatrzyliśmy W zabrane nam dalekie strony I w duszach swych przeklinaliśmy Tę łatwą wiarę w megafony." i wszystko jasne.
@Arpa6110 жыл бұрын
Vivincia KOCHAM CIĘ ZA TO
@metachemix7 жыл бұрын
piosenka o tym jak przejebać życie żyjąc od wyborów do wyborów do sejmu, które mamy nadzieje że coś zmienią w naszym istnieniu. Wsłuchani w megafony z TVP i TVN
@dariuszreda32914 жыл бұрын
NAJLEPSZY komentarz!!! MNIAM!!!!!!!!!!!!
@smagliczka115 жыл бұрын
Kurczę, ja mam wrażenie, że jest coraz bardziej aktualne... niestety. Ludzie, jak ich coś nie uciska, jak im coś nie doskwiera, i jest im wygodnie, mogą sobie spokojnie 'w miękkim fotelu lec' i słuchają megafonów. Dopiero, jak robi się niewygodnie, otwierają oczy. Dopiero wtedy. A co do klipu - mnie się podoba. Dosłowny, ale archiwalne zdjęcia robią doskonałą atmosferę.
@katarzynasosnowska91823 жыл бұрын
A co dopiero teraz
@misiek_xp4886 Жыл бұрын
Żyjesz jeszcze?
@bernardstaniec10346 жыл бұрын
Wtedy był rok 1982 , teraz jesteśmy o 36 lat starsi, a biedne ludziska znowu wierzą megafonom TVP1. Cóż zatoczyliśmy koło historii.
@kby9411 жыл бұрын
Opis ludzi, którzy nie wyłamując się z grupy szli w życiu według jakiejś idei, którą usłyszeli, lecz nie do końca rozumieli. Było wygodniej bo nie byli sami. Wierzyli w nią razem i czuli się bezpieczni. Jednak jak się okazało idea ta nie była do końca słuszna i w efekcie niezależnie od tego ilu ich było, wszyscy zostali przez nią zgubieni. Problematyka w tym taka, że ludzie boją się wyróżniać. Nie chcą wyjść poza tą bezpieczną strefę, przez co cały czas stoją w miejscu i marnują swój potencjał.
@rozwal16 жыл бұрын
dzieki za piosenke : ) dobry pomysl z dworcem kieslowskiego w tle :) ja bym sie osobiscie sklanial do interpretacji jednak lekko barwionej prlem. mianowicie, pewnego zalu do stagnacji w spoleczenstwie i braku wysilku wiekszego do zmian (wiara w to, co mowione w megafonach i wynikajacy z tego bezruch) ze wzgledu na trudy zwiazane z dzialaniem (wichura).. pozdrawiam!
@LeruaMerleu16 жыл бұрын
Popream!! Ja to również zinterpretowałem jako ciepłe czekanie w PRL. Pzdr :)
@matpd6 жыл бұрын
A megafony nadają dalej...
@85AoS11 жыл бұрын
Teraz nadjeżdża kolejny pociąg - referendum w sprawie odwołania prezydenta Warszawy. Prezydent z premierem już się wypowiedzieli: "Obywatele, nie idźcie na referendum". "To nie wasz pociąg, zostańcie w poczekalni" chciałoby się rzec. Teksty JK jak zwykle ponadczasowe. Mam jednak nadzieję, że Mistrz także się mylił i nie skończy się tak jak w jego utworze.
@marekmaj39186 жыл бұрын
Gitara majlepsza
@janiktinny13 жыл бұрын
@Vivincia :)) ... A dopóki nie doczytałem kawałka nr.3 o dnach, chciałem poprosić o kolejne, dotyczące religii, czy tam wiary.. Jak Raj np. tam mówili, że i poziom biblijny był, ale jako ten pierwszy chyba.. Ale ok. Też zawsze odbierałem to jako wyraz smutnej egzystencji własnej, ale przyznam, że nigdy mi chyba nawet nie przeszedł przez myśl system PRL-u.. A faktycznie, zwłaszcza te jego mają.. :) Brawo więc. :)) ... A jak sobie słucham, to oczy jakoś zaczynają cierpieć.... :D Pozdrawiam. :))
@euroqusling12 жыл бұрын
megafon = socjalizm. (jako idea) Ciagle czekali, czekali i czekali na socjalizm, ktory wreszcie ma ich zabrac w to szczesliwe zycie. Ale ciagle okazuje sie, ze to dalej nie to. W skrocie, nie marnuj czasu na czekanie na pociag socjalizmu.
@marekczerwinski27914 жыл бұрын
Siedzieliśmy w kwarantannie...
@popivan4283 жыл бұрын
Komentarz napisany 10 miesiąc a my dalej w domach
@bradaradakindofagatringofi50762 ай бұрын
polska rzeczywistość do tej pory...:(
@metachemix13 жыл бұрын
gdy zachód szedł do przodu my siedzieliśmy w poczekalni
@85AoS11 жыл бұрын
Również skłaniałbym się do uniwersalnej. Z pewnością można to wiązać z sytuacją w PRL, ale tekst jest na tyle bogaty w symbole, że z obecną również. Przykład - ACTA. Było impulsem, który sprawił, że ludzie wyszli na ulicę i zaczęli domagać się swoich praw. Można było uzyskać znacznie więcej. W ten sam sposób zawalczyć o emerytury, służbę zdrowia, szkolnictwo... ale rząd puścił zasłonę dymną i ludzie wrócili do domów. Nic się nie zmieniło (a ACTA pewnie i tak wejdzie tylnymi drzwiami).
@duchghost13 жыл бұрын
@19Doman44 Płytkie, bardzo.
@SzaryMiet10 жыл бұрын
Bible3 piszmy kto bedzie Piotrem ?
@markocki116 жыл бұрын
.a czy ktoś zrozumie to? Wszystko ma drugie, trzecie, czwarte, piąte dno!
@teresahasiuk6546 жыл бұрын
no co kto myśli !? -my z tamtych lat
@bintol1556 жыл бұрын
Piosenka ponadczasowa. Mnie w czasach PRL jeszcze na świecie nie było, ale to pasuje do każdej rzeczywistości.
@Sergiusz155114 жыл бұрын
@melates Chcial nam przekazac to ,co przez to rozumiemy....
@tomaszsadowski1515Ай бұрын
Moze czasem warto postac na peronie i poczekac na swoj pciag. ... nawet w deszczu ze sniegiem.
@ololo51813 жыл бұрын
@JamJestDominika a co o zmienia?
@arsmandi99916 жыл бұрын
o co w tej piosence chodzi o jakie wydarzenie w historii bo nie zrozumiałem ?
@kiezmarski8 жыл бұрын
o żadne
@TheMiranka12 жыл бұрын
Nie widzicie, że do każdej sytuacji politycznej, w której ludzie zniewoleni są przez propagandę ten tekst pasuje? To jest przekaz o wiele bardziej uniwersalny. A teraz niby co, nie pasuje? Poza tym, Ilu ludzi może porównać swoje życie do tych tutaj w piosence... Ktoś pisał o drugim, trzecim i czwartym dnie... bo taki był Jacek... Dla mnie najważniejszy jest przekaz uniwersalny. Myślę, że cokolwiek o Jacku napiszą, zawsze będzie za mało. Straszna szkoda, że go nie ma...
@BIGos1912 жыл бұрын
Wszyscy moi biedni religianci czekacie w szczerym polu, gdzie nawet torów nie widać. Nawet nie ma gdzie się nażreć :(
@panakur4 жыл бұрын
Uwierzyliśmy megafonom! Pozostać w domu - dobra rzecz. Po co zarażać się koroną Lepiej w fotelu miękkim lec?!
@IZAJASZArozdzial5311 жыл бұрын
William Phillips fizyk: 1997 nagroda Nobla : "Bóg dał nam niesamowicie fascynujący świat który możemy zamieszkiwać i badać" _____polecam umacniać się duchowo i psychicznie czytając biblię, wierząc ewangelii biblijnej i modląc się do BOGA JEZUSA o przemianę życia, bo idą trudne czasy _____________GOOGLE : Rosjanie przećwiczą atak nuklearny na Warszawę ,- DALEKO OD RZYMU BLISKO BOGA ,- forum wieczne życie na odnowionej planecie ,- MŁODY WIEK ZIEMI LEKTOR ,- solafide wiarygodność biblii ) L ( B
@janiktinny13 жыл бұрын
@himko627 Racja. :)) Nigdy..
@bintol1556 жыл бұрын
Czemu mam wrażenie, że to opis współczesnej Polski...?
@anoli19964 жыл бұрын
:))
@WojtekZawieja12 жыл бұрын
chodzi o to że Polacy zorientowali się że Rosjanie chcą podbić Polskę za późno i nie zdążyli się obronić, na początku myśleli, że chcą im pomóc. A Rosjanie zamydlali oczy Polakom po to żeby skapnęli si o tym jak najpóźniej.
@RyksaMedlin13 жыл бұрын
@ololo518 a to że zazwyczaj 13 dziewczyny słuchają avril lub biebera.
@dariuszreda32914 жыл бұрын
OTO SILA PROPAGANDY!!! Tylko czy wszyscy musza byc baranami?
@marioczarodziej87 Жыл бұрын
ja zdazylem a wy
@MrDeuo4 жыл бұрын
Zapraszam do sprawdzenia mojej wersji kzbin.info/www/bejne/lajTkqmKnbeNo8U :)
@loczek88557 жыл бұрын
Loczek loczek
@Sergiusz155114 жыл бұрын
Drodzy Panstwo ,chcialbym Was prosic o obejrzenie minimum 20 filmikow z Januszem Korwinem Mikke ,przeczytanie jego blogu i zapoznanie sie z programem Uni Polityki Realnej Pozdrawiam Piotr Labiszewski
@700buzz11 жыл бұрын
Lata 80te. Megafony-propaganda. Można przenieść też do "dziś"
@1konsulta8 жыл бұрын
proroczy JK ... ;:( kzbin.info/www/bejne/goWmamqCpM90gKs