Najlepsza seria poradników na temat retuszu, oby tak dalej!
@GShock118 жыл бұрын
Najlepszy poradnik o tej technice, jaki do tej pory oglądałem. Dzęki
@IreneuszMiler8 жыл бұрын
Dziękuję za ten fascynujący i profesjonalny wykład. :)
@jacekni8 жыл бұрын
Zaprawdę powiadam Ci, że jesteś wielki!!! Nareszcie udało mi się w miare opanowąc tą technikę!!!! Dziękuję!
@JacekWPhoto8 жыл бұрын
to się cieszę :) metod jest wiele, najważniejsze znaleźć coś co Tobie odpowiada :)
@jacekni8 жыл бұрын
Chyba troszkę czasu musze jeszcze poświęcić na lepsze dopracowanie tej techniki, ale jak na razie wziąłem się za tą metodę, która wg Ciebie i dla Ciebie jest ta naj.... ;-)
@JacekWPhoto8 жыл бұрын
dla mnie najłatwiejsza i najszybsza jest z użyciem szarej warstwy, ale powoduje spore przebarwienia i trzeba korygować :) dużo osób woli dwie osobne warstwy krzywych osobną do rozjaśniania i osobną do przyciemniania :)
@inkazg3 жыл бұрын
@blackjohnny08 жыл бұрын
Cholera, jak Ci dobrze idzie z tymi lampami. Próbuję od niedawna z trzema Quantuum 300 (wrota, 2x strumienica, 2x 60x60, octa 80) i Yongnuo 560 z softboksem 60x60... słabo mi wychodzi. :P
@JacekWPhoto8 жыл бұрын
+blackjohnny0 tutaj były 2 lampy, jedna główna octa 120cm, srebrna blenda i soft 60x90 od tyłu :) audacity mam ale to jest buczenie kompa i jeżeli usunę zbyt mocno, to się głos zaczyna zmieniać, więc wolę zostawić głos bez zniekształceń :)
@blackjohnny08 жыл бұрын
JacekWPhoto Głos się robi metaliczny pewnie.
@JacekWPhoto8 жыл бұрын
+blackjohnny0 dokładnie
@blackjohnny08 жыл бұрын
JacekWPhoto Sprzęt mnie już raczej nie ogranicza. Teraz tylko brak umiejętności i może trochę przestrzeń (jakieś 3x5m). Strasznie ciężko ogarnąć te lampy. Plenery jakoś bardziej lubię.
@nataliakalinowska95603 жыл бұрын
Witaj, Świetny film. Chciałam dopytać, czy Ty obie te techniki stosujesz dla .jpg? Dla RAW mam wyszarzoną opcję - zastosuj obraz.
@JacekWPhoto3 жыл бұрын
Do samego RAWa chyba nie można zrobić dostosuj obraz, musi on być zmieniony na piksele do TIFFa, albo JPEGa, ale może to jest kwestia odpowiedniego zaznaczenia warstwy albo jakiejś maski? Nie spotkałem się nigdy z tym, żeby za opcja była wyszarzona...
@saimonm67577 жыл бұрын
Jacku zastanawia mnie to dlaczego do metody D&B stworzyłeś dwie warstwy i później kolejną do ust. Warstwa localna i globalna - obie są takie same na szaro , obie taką samą metodą. To wszystko było można zrobić na jednej warstwie lokalnej tak? Najpierw usuwanie drobnych przebarwień jak to robiłeś na (lokalnej) a później na tej samej warstwie można było by zrobić te wyszczuplanie nosa , zaokrąglanie twarzy. Chyba się nie mylę ?
@podziemne4 жыл бұрын
Cześć, widziałem poradnik, z używaniem pędzla białego i czarnego na warstwie z mieszaniem soft light, ale bez wypełnienia jej 50% szarym. Napiszesz proszę, jakie znaczenie ma to wypełnienie szarym? P.S. Standardowo używasz 10% opacity i 20% flow? dla pędzelka? czy dobierasz indywidualnie do każdej pracy?
@JacekWPhoto4 жыл бұрын
Warstwa pusta z białym i czarnym pędzlem mają większy zakres przyciemnienia i rozjaśnienia i niektórym lepiej się pracuje pędzlem, bo jest więcej ustawień. Moje ustawienia pędzla zmieniają się dla różnych technik, ale ogólna zasada jest taka, żeby przy dodge and burn posługiwać się tylko opacity, a flow mieć na 100%, bo przy nakładaniu się farby z obniżonego flow mogą wyjść dziwne artefakty i plamy, ale to jest kwestia wprawy i przyzwyczajenia do technik
@podziemne4 жыл бұрын
@@JacekWPhoto dzięki za odpowiedź! Pytanie o pędzel dotyczyło tej konkretnej techniki d&b :) nie sprecyzowalem
@JacekWPhoto4 жыл бұрын
@@podziemne to też się różni... jeśli chce przyciemnić albo rozjaśnić mocniej to zwiększam, albo zmniejszam, jeśli korekty są niewielkie :)
@lopez_znad_Bugu8 жыл бұрын
Czym się różni Blend if od Fill (pod opacity)?
@JacekWPhoto8 жыл бұрын
blend if jest we właściwościach warstwy i wpływa na przenikanie jednej warstwy względem drugiej i można kontrolować próg przenikania względem ciemnego albo jasnego punktu... troch to dziwnie brzmi ale na filmie jest w miarę chyba wytłumaczone ;) fill i opacity działają podobnie w większości przypadków, czyli określają przezroczystość warstwy, ale opacity zawsze wpływa na całą warstwę, a fill przy zastosowanych stylach (stroke, drop shadow i inne takie) wpływa na oryginalny tekst, warstwę, pozostawiając styl nienaruszony, czyli z obramowaniem tekstu białego czarną kreską, ustawienie fill na 0% spowoduje całkowity zanik białego tekstu, a zostawi czarne obramowanie :)
@lopez_znad_Bugu8 жыл бұрын
Dziękuję bardzo za odpowiedź :)
@mariusz_jablonsky8 жыл бұрын
Cześć Jacek Czy aby wykonać kompleksowy i prawidłowy retusz trzeba zastosować obydwie metody czyli najpierw wykonuję retusz "Frequency Separation" a następnie "Dodge and Burn" czy tylko wybieram jedną z technik?
@JacekWPhoto8 жыл бұрын
+mrjablo na upartego można zastosować jedną technikę ale dla kompleksowego retuszu stosuje się je wszystkie, bo się wzajemnie dopełniają. Konturowanie twarzy najlepiej wykonać dodge and burn, retusz niedoskonałości skóry stemplem, pędzlem korygującym albo właśnie frequency separation :-)
@mariusz_jablonsky8 жыл бұрын
Dzięki za odpowiedź, bardzo mi pomogłeś. Rozumiem, że stosuję obie techniki w tej samej kolejności co przedstawiłem w poprzedni poście.
@blackjohnny08 жыл бұрын
Pobierz sobie audacity i usuń to dziwne buczenie w tle. :P
@JacekWPhoto8 жыл бұрын
mam audacity ale buczenia nie wyeliminuje całkiem bo wtedy głos robi się "komputerowy" póki co warunki są jakie są ;) buczenia nie wyeliminuję całkiem :)