Z mojej perspektywy czlowieka mieszkajacego od kilku lat w Chicago moge dodac ze jakosc drog w samych metropoliach i ich przedmiesciach jest ponizej poziomu mulu.Doly,wyboje, zawieszenie co 2 lata sie wymienia bo jak nie urwiesz to po prostu sie zuzyje. Autostrada 70 mil na godzine wpadajac w dziure wielkosci 5 galonowego wiaderka na autostradzie to sie nie dzisisz tylko walisz glowa w sufit i patrzysz czy auto prosto jedzie.Odcinek sie zgadza, po za tym miasta budowane w Usa byly zaczete 250 lat temu a w Europie juz wtedy staly nowozytne metropolie wiec inaczej miasta byly projektowane bo zupelnie od nowa to czemu by nie inaczej.Wyszlo jak wyszlo.Bedac facetem pracuajcym w branzy budowlanej jak polowa Polonii w Chicago bez samochodu bym nie przetrwal a uzywam go tylko do transportu siebie i drobnych narzedzi a nie materialow budowlanych.Znam kilka osob ktore nie uzywaja samochodu bo nie chca sie nauczyc jezdzic ale sa to tylko Polskie kobiety.Tutaj Amerykanska babcia ktora podpiera sie balkonikiem za fajera wToyocie czy Buicku to czesty widok.
@kurwamacjebanapizda3 жыл бұрын
Straszne czasy nastaną. Z filmu wynika że najbatrdziej ekonomicznie i ekologicznie jest wybudować wielkie bloki w których ludzie beda spać na kilkupoziomowych pryczach jak kury w klatkach. W kazdym z nich beda sklepy szkoly i inne miejsca do ktorych ludzie bedą mieć blisko. Na dachach i scianach będą rosły drzewa lub inna zieleń a miedzy blokami na kilku poziomach będą chodniki, linie dla rowerów i linie dla tramwajów.
@prawdziwyrosjanin37383 жыл бұрын
Tak utopijnie to tak. Tak było by najlepiej
@trioz18193 жыл бұрын
Chiny bro
@andrzejtomasik77402 жыл бұрын
To się już dzieje. Patrz Hongkong.
@animus29683 жыл бұрын
Dużo parkingów źle w Polsce jest za to zajebiście miasto 100tys i znajdź miejsce żeby zaparkować o 14-15 godz 😂 20-30min szukania i zostawiasz 1kilometr od bloku
@nannull48513 жыл бұрын
Źle, bo betonoza to powodzie i podtopienia. Kanalizacja nie jest w stanie odebrać każdej możliwej ilości wody.
@krystynafejzoski96123 жыл бұрын
A wiesz ze jest na to rozwiazanie i czesto w Stanach stosowane Nie jest ciezko w Polsce znalezc plac wielkosci fabryki lub szkoly i wtedy sie buduje kilkupietrowy parking . To jest tak zwany parking/garaz . Tylko ze jeszcze nikt nie wpadl na ten pomysl
@nannull48513 жыл бұрын
@@krystynafejzoski9612 wpadł wpadł, tylko metr kwadratowy mieszkania przynosi większe zyski dla dewelopera niż metr kwadratowy parkingu.
@andrzejtomasik77402 жыл бұрын
Wkopales już mausera na deszczówkę.?
@Alfaom3 жыл бұрын
W Sydney autostrady też przechodzą do centrum i przez centrum ale przez całą sieć tuneli tez pod wodą łączyć część Północną ponieważ słynny most już nie wystarczał. Ciągle tunele są budowane
@MrLuketmi3 жыл бұрын
Jak wstawiasz film z odniesieniem do innego odcinka (np o upadku Detroit) to linkuj je w opisie filmu. O wiele łatwiej je znaleźć osobą zainteresowanym obejrzeniem kolejnego filmu, a i Tobie napędzi to dodatkowy ruch na innych filmach.
@Dan-oo1rj3 жыл бұрын
"O wiele łatwiej je znaleźć osobą" - czym znaleźć? ;)
@kacpyvnminecraft7309 Жыл бұрын
Tymczasem Polska GDDKIA:Zbudujmy s74 przez środek Kielc wspaniały pomysł
@krismalecki82783 жыл бұрын
Piàtka z plusem! Rzadko polski vloger może się pochwalić równà znajomościá tematu jaki porusza. Mieszkam od 30 lat w małym mieście w Kanadzie. Do najbliższego sklepu mam 15 km. Miasto liczy 120 tys mieszkańców ale jest 30 km długie i 20km szerokie. Prawie jak Kraków...komunikacja masowa to śmiech na sali... Jednak nie wszystko jest złe w tutejszym systemie. N.p. Gdy planuję trasę (kierowca trucka) to liczę 100 km/h średniá, a 1000 km dziennie ,lekko. W Europie to chyba nierealne
@przemysawpiorkowski93703 жыл бұрын
W Europie możesz jechać max 80/h i max 11 godzin na dobę czyli ok 850 km max.
@marcintywoniuk18373 жыл бұрын
@@przemysawpiorkowski9370 max 90km/h
@przemysawpiorkowski93703 жыл бұрын
@@marcintywoniuk1837 W niektórych krajach max 80, w niektórych max 100.
@lolix52483 жыл бұрын
@@marcintywoniuk1837 80. Za dużo w Euro Trucka chyba grałeś, gdzie ogranicznik prędkości jest ustawiony na 90.
@tokio90113 жыл бұрын
@@lolix5248 tylko każdy kto nie ma ogranicznika jeździ 89, więc w sumie źle nie mówi 😄
@geopolityk11603 жыл бұрын
Kurwa jak mozna tak akcentowac slowa to brzmi tak komicznie xddd
@milu22623 жыл бұрын
🤷
@krzysiekb19223 жыл бұрын
Tak to jest jak sie czyta z kartki a zwyczajnie nie ma sie o tym pojecia.
@raczek24943 жыл бұрын
@@krzysiekb1922 Materiał sensowny i merytoryczny a jako umysł ścisły zupełnie nie zwróciłem uwagi na to co Wy Pozdrawiam.
@TheAlphadent3 жыл бұрын
Wymowa fatalna jednak widac ze przygotowuje te materiały dość solidne. Są tacy co wsadza sobie balon w spodnie i staja kolo laski w tramwaju , oglądalność w milonach , i to dopiero sa gwiasty yt.
@Adiee5Priv3 жыл бұрын
@@TheAlphadent *gfiasty
@XVYQ_EY3 жыл бұрын
Ten odcinek jest totalnie ꞵez sensu.
@przemysawpiorkowski93703 жыл бұрын
Obejrzyjcie film "Wpuszczeni w korek" (1996) Taken for a Ride - jest na jutubie.
@Vladymir_Putin3 жыл бұрын
Polskie miasta idealnie łącza wzorce Europejskie i Amerykańskie. Likwidują i tramwaje i parkingi. Pozdrawiam cieplutko z Kremla.
@widz85383 жыл бұрын
Nie tramwaje a linie kolejowe
@pazdziaja3 жыл бұрын
Jako urbanista musze pogratulować naprawdę porządnego przedstawienia tak skomplikowanego zagadnienia :D Brawo!
@marcin9893 жыл бұрын
O ja też jestem fanem Jerzego Urbana
@stashek06553 жыл бұрын
Mam pytanie, żeby zostać urbanistą jaki kierunek studiów pan ukończył (bo słyszałem o gospodarce przestrzennej) i czy to prawda że w Polsce jest trudno z praca dla urbanistów?
@pazdziaja3 жыл бұрын
@@stashek0655 przy tym jak w PL wygląda stan ładu przestrzennego, estetyki miast, regionów i wsi, w naszym kraju zdecydowanie trudniej jest utrzymać urbaniście zdrowie psychiczne niż znaleźć pracę. Chociaż prywatnych biur projektowych jest niewiele, to kierunki jak właśnie gospodarka przestrzenna, zależnie od uczelni bo każda kładzie nacisk na inne zagadnienia, przygotowują absolwenta na przeróżne stanowiska i departamenty w urzędach na wszystkich szczeblach, w gminie, powiecie, województwie. Mało w tym jednak kreatywnego projektowania, górnolotnych dyskusji nad makietami, więcej dupogodzin w papierach, pisania dokumentacji i wielokrotnego ustalania wniosków czy uzgodnień. Ale to tak interdyscyplinarne studia, że można iść po nich w milion różnych stron, warto :)
@ErtootrE3 жыл бұрын
😆
@aleksanderpolak6933 жыл бұрын
A ja pozwolę sobie zadać pytanie "z innej beczki"... Z Pańskiej perspektywy są różne szkoły urbanistyki, czy obecnie panuje 1 trend (pro-rowerowy i anty-samochodowy jednocześnie)? W przeciągu ostatnich 3-5 lat zauważyłem znaczący "atak" urbanistów w dotychczasowy porządek, zastanawia mnie czy to zwolennicy 1 szkoły akurat dorwali się do stołków, czy raczej nie ma szans na odwrócenie aktualnego trendu?
@koko-rt2oq3 жыл бұрын
Wniosek mam jeden. Mieszkając w Ameryce mieszkać w Kamperze.
@wadowickipostrachdzieci20103 жыл бұрын
Jeszcze lepszy wniosek to, żeby w ogóle tam nie mieszkać
@jackins20003 жыл бұрын
Są miasteczka kamperowe. I wielu mieszka w kamperach którymi jeżdżą sobie po Ameryce. Ale to już często kwestia braku mieszkania i biedy (nie zawsze).
@amonra40463 жыл бұрын
@@jackins2000 I na ogół mieszkają tam kolorowi patusi wesoło co noc jest. A i karaluchy wielkości chomika praktycznie są wszędzie. Za diabła nie chciał bym tam mieszkać.
@bigmac46743 жыл бұрын
Albo ciężarówka , taka amerykańska 😎
@czarnaovca3683 жыл бұрын
W NY są takie dziury na drogach że aż plomby wypadają , zwłaszcza na Manhattanie i międzystanowej , nieco lepiej jest na parkway ale tam nie ma ciężkiego transportu.
@krteknakopecku35653 жыл бұрын
W nyc auta są bardziej na pokaz albo dla najbogatszych. Tam parking jest droższy niż mieszkanie a metro jest bardzo dobrze rozwinięte (oczywiście nie bez wad)
@Krzysztof_883 жыл бұрын
@@krteknakopecku3565 Nie masz pojęcia o czym piszesz.
@prawdziwyrosjanin37383 жыл бұрын
@@Krzysztof_88 widzę że prawdziwy Amerykanin z nyc się wypowiada
@teofilnowakowski2353 жыл бұрын
Bardzo pouczające. Budowano bezrozumnie, bez szacunku dla tradycji, zabytków i własności prywatnej. USA powinno przeprosić się do kolei, która kiedyś ucywilizowała "dziki zachód". Pozdrawiam!
@magdalenas69833 жыл бұрын
Bardzo interesująco odmawiasz te problemy
@krzysiekb19223 жыл бұрын
Problemy?! Raczej kompleksy panstwa polskiego.
@Kubix210063 жыл бұрын
Wszystko co w tym filmie jest to szczera prawda, byłem w Chicago 3 tygodnie i sam tego doświadczyłem. 4 wiadukty nad sobą, 10 pasmowe autostrady to standard, a według Amerykanów 2h to mało czasu. W wielu miejscach nawet nie ma chodników, tylko drogi rowerowe. Więc trzymając się prawa, nie da się legalnie iść na spacer wzdłuż jakiejkolwiek drogi.
@grzegorz74813 жыл бұрын
I bardzo dobrze, jest porządek, drogi to nie spacerniaki
@Kubix210063 жыл бұрын
@@grzegorz7481 jasne, ale chcesz iść na spacer a nie możesz, bo nie ma chodników.... Trochę kiepsko
@wojtaswojtas80073 жыл бұрын
Coś o tym wiem, mieszkam tu 15 lat ale nie zamienilbym na zadne inne miejsce 👍
@Kubix210063 жыл бұрын
@@wojtaswojtas8007 Każdy ma swoje zdanie :)
@Krzysztof_883 жыл бұрын
@@Kubix21006 Idziesz poboczem po trawie. Chyba, że chciałbyś międzystanówką pospacerować, to faktycznie kiepski pomysł.
@administrotor3 жыл бұрын
9:00 - z autem zrobisz wiecej zakupow i wydasz wiecej pieniedzy niz z rowerem. Nie mozna porownywac centrum miasta z lokalnymi sprzedawcami i duzych hipermarketow.
@ukaszpieszczynski98213 жыл бұрын
... a potem połowa z tych zakupów trafi do kosza. Jak często robisz duże zakupy? Raz dziennie? Czy raczej raz na 2 tygodnie? Nie potrzebujesz do tego samochodu. W najgorszym razie styknie taxi. Ale nie, pańszczyźnianym chłopom w dupach się poprzewracało i żądają domku za miastem, a swojego suva traktują jak członka rodziny. Patologia.
@marekmelcer26773 жыл бұрын
Gdyby nie twój program nigdy bym o tym się nie dowiedział Thanks very much Exeter Devon UK tak trzymać hej
@wiktormyers83243 жыл бұрын
Dziękuję za ciekawe informacje
@kotekprzewrotek3 жыл бұрын
W Polsce drogi nie są idealne ale w USA to już tragedia 😗
@Maks_Oniszk3 жыл бұрын
My mamy nie wiele autostrad i łatwo je wszystkie utrzymać w „polskim” stanie oni mają wiele autostrad i trudno utrzymać je wszystkie w dobrym stanie
@animus29683 жыл бұрын
No ta 10 czy więcej pasów tragedia lepiej 2 pasy na A4 co kilka godz wypadek korki co chwilę przed wróciłem jednym pasem tir za tirem drugim auto no mamy luksus
@iconn123 жыл бұрын
ppff COty porównujesz jakąś zjebaną POLSKE zascianek Europy gzie ty masz w PL jakieś autostrady hahahaha polska to gówno
@MurasakiYuriko3 жыл бұрын
W życiu nie słyszałam żeby ktoś tak dziwnie wymawiał los Angeles
@dawidnowacki67123 жыл бұрын
Bardzo ciekawy i merytorycznie perfekcyjny film. Jako absolwent studiów Transportu na PG potwierdzam, że wszyscy naukowcy/doktorzy/specjaliści wręcz alarmują, aby jak najszybciej "wykopać" pojazdy z miast. UE nie jest przygotowana pod względem ilości terenów na to, aby pomieścić wszystkie pojazdy (a niestety liczba pojazdów na domostwo rośnie z każdym rokiem). Ponadto jeszcze długo będzie trzeba przekonać ludzi o tym, że taki postęp rozwoju miast jak np. motywowanie do udziału w transporcie zbiorowym, potężne opłaty parkingowe za postój w centrum w krótkim czasie, buspasy, ścieżki rowerowe, zakazy wjazdu pojazdów o wysokiej emisji spalin i Bóg wie co jeszcze jest tylko po to, aby żyło się lepiej w przyszłości nam i potomnym. A wystarczy spojrzeć za granicę (USA) do czego doporowadziło boom motoryzacyjne w latach 70', nie patrząc na długoterminowe efekty. Dlatego też zwracam się z prośbą do czytelników, aby zagłębili swoją wiedzę na temat rozwoju strefy Transportu i wyciągnęli wnioski. Pozdrawiam :)
@JeffreyDahmer20243 жыл бұрын
Tylko plebs korzysta z autobusów. Osoby które mają chyba za dużo wolnego czasu. Na przystanek trzeba dojść 5-15 minut a czasami nawet więcej, jesteś uzależniony od rozkładu jazdy czasami kończysz pracę i czekasz 20 minut na przystanku, autobus porusza się dużo wolniej bo co chwilę się zatrzymuje i zwykle jeździ wolniej. Nie mówiąc już o czystości w komunikacji zbiorowej.
@Krzysztof_883 жыл бұрын
Abswolwent transportu na pg - nie czytam dalej, bo wiadomo, że oszołom z wypranym mózgiem.
@prawdziwyrosjanin37383 жыл бұрын
@@JeffreyDahmer2024 a to akurat da się zmienić. Więcej kursów i więcej lini autobusowych
@pazdziaja3 жыл бұрын
@@JeffreyDahmer2024 bo samochód na kredyt rzeczywiście świadczy o Twojej wysokiej pozycji społecznej :d
@pazdziaja3 жыл бұрын
Gdańsk, siedząc w PKMce pozdrawiam stojących w korku na Słowackiego i Armii Krajowej. Ja czytam książkę lub zamykam oczy i znikam w myślach, Wy pieklicie się, że debil przed Wami stoi a zapaliło się już zielone. A i najpewniej dojadę na miejsce przed Wami. No chyba, że pracując w OBC kupiliście okazyjnie wymarzoną działkę i domek pod Baninem.
@VicioGaming3 жыл бұрын
2:16 Nie Dwayne a Dwight
@trolowanytroll3 жыл бұрын
i nie ejzenhałer tylko ajzenhałer
@RobbytSon3 жыл бұрын
@@reginaltkoralewski2944 Januszki tak mają. Lubią pokazywać co ich pani w szkole nauczyła.
@Santamachia3 жыл бұрын
14:23 piękne manipulowanie danymi. Aż 9 dni w roku? Nie. Niecałe pół godziny w jedną stronę do pracy.
@Axtern3 жыл бұрын
średni czas dojazdu do pracy w Warszawie to 41 min, to aż 14 dni w roku na dojazdy i powroty z pracy
@Santamachia3 жыл бұрын
@@Axtern dokładnie, w USA nie mają na co narzekać.
@robertkulik93773 жыл бұрын
@@Santamachia To jest średnia dla całego USA. W dużych miastach ten czas jest już taki jak w Warszawie 80+ min łącznie w obie strony. A przypomina że wynika Warszawy jest uważany za bardzo zły a miasto za jedno z najgorszych w Europie.
@Dawid-pg2ym3 жыл бұрын
16:50 - Daleko nie trzeba szukać, na Śląsku lata 2006-2009 były czarnymi dla tramwajów...
@thisguy88213 жыл бұрын
8:26 To fajne że w USA są duże parkingi bo jak ma się w Europie amerykańskie szerokie i długie auto to problem jest z zaparkowaniem lub wyjściem.
@Krzysztof_883 жыл бұрын
Wszystkie "wady" przedstawione w tym filmie to w praktyce zalety. Cały ten film to stek bzdur, w dodatku oparty o oszołomskie "twierdzenie" jakichś dwóch społeczników, co żyli w alternatywnej rzeczywistości. I oczywiście, że parkingi powinny być duże, a nie to co u nas, że nawet drzwi nie da się otworzyć, żeby sobie ich nie uszkodzić i przy okazji pojazdu obok.
@prawdziwyrosjanin37383 жыл бұрын
@@Krzysztof_88 najlepiej całe miasta wyburzyć i autostrady i parkingi zrobić (-:
@animus29683 жыл бұрын
@@prawdziwyrosjanin3738 nie lepiej postawić bloki i mieszkać jak kruliki na 40m2
@993hubercik3 жыл бұрын
Sama jakosc drog w metropoliach to porazka jak juz pisalem na ogolnym.Ale co do parkingow to wyglada to tak ze kazda metropolia ma swoje downtown ktore zazwyczaj zbudowane jest z wiezowcow i ogolnie wysokiej zabudowy.Parkingi w takich czesciach miasta sa nie mal nie dostepne i bardzo drogie.Np przy ulicy gdzie parkujesz jest parkomat i mozesz parkowac do 2 godzin a pozniej przestawic samochod bo jakas ku**a tylko czeka zeby dac Ci mandat.Parkingi podziemne,pietrowe i tak dalej sa bardzo drogie.W Downtown lepiej uzywac jest transportu publicznego lub taxi.W normalnej czesci miast np w Chicago wszystkie ulice sa w kratke jak zeszyt do matmy.Samochody sa ustawione wzdluz ulicy juz zazwyczaj za darmo.Ale mieszkajac w normalnej czesci Chicago ,nie w downtown do sklepu mozesz isc na piechote...jak Ci sie chce ale szybciej jest samochodem.Nie da sie przejsc na przelaj,na skruty lub jakos owalnie jak w Polsce tylko po kwadracie robiac taka sama drogie jak samochodem.Bloki sa raczej budowane przy glownych ulicach i w rogach ulic a reszta to domy max 3 mieszkaniowe ,wazkie,dlugie i z garazem do ktorego wjezdza sie od tylu gdzie prowadzi mala uliczka.Na przedmiesciach jest jeszcze luzniej z parkingiem i przestrzenia dzialek i domow.Ale kazdy jednak tym samochodem sie porusza wiec dzieje sie tak ze korki sa zawsze i wszedzie a ludzi na ulicy pieszo prawie nie ma.Jak pojdziesz na godzinny spacer po jakiejs ruchliwej ulicy to miniesz 200 tysiecy aut i 10 osob z tego wiekszosc stojacych na przystanku lub bezdomnych.Tak to wyglada.
@prawdziwyrosjanin37383 жыл бұрын
@@animus2968 tak
@ten_tego_teges3 жыл бұрын
U nas niestety też fascynacja autami trwa. Budowanie autostrad w miastach i płacz, kiedy władze ośmieją się dodać busbas, czy sciężkę rowerową. Polecam przykład Jaworzna w Polsce, które spowolniło ruch w mieście i zmniejszyło liczbę wypadków śmiertelnych z 17 rocznie to mniej niż jednego na rok.
@UnrelGoD3 жыл бұрын
Akurat interstate powstały jako pomysł na szybką ewakuację miast w razie ataku jądrowego.
@SlawKo12 жыл бұрын
I byly inspirowane Niemickimi autostradami które ów generał widział podczas wojny.
@calvinpl50473 жыл бұрын
Ja jestem za rozsądkiem i wolnością zgadzam się że samochodów jest za dużo co nie znaczy że jestem za utrudnianiem życia ich posiadaczą tak jak to robi unia europejska która niszczy motoryzację sam mam samochód i lubi nim jezdzić mieszkam w nie dużym miecie w którym nie ma komunikacji miejskiej wiec samochód jest potrzebny a nawet jak by była to prawdopodobnie bym wybrał auto bo to jest wygodniejsze a znowu w dużym mieście bym wybrał komunikację miejską b w godzinach szczytu jeżdżeniem samochodem i szukania miejsca parkingowego pod domem jest uciążliwe
@malditoloco37533 жыл бұрын
To nie tak fajnie w tej Ameryce jak sądziłem 😁
@Axtern3 жыл бұрын
W latach 70-tych opłacało się budować nowe osiedla na obrzeżach miast i wszyscy jeździli samochodami, które paliły znacznie więcej niż obecne pojazdy. Większość mieszkańców to była klasa średnia czyli: dom, ogródek, garaż. Dziś nie opłaca się poprawić asfaltu, nie opłaca się dojechać hybrydą lub elektrycznym samochodem tych 26km średnio. Koszta utrzymania infrastruktury jest o wiele niższy niż wybudowanie jej od zera. Może tak naprawdę problemem USA nie jest zły projekt miast, a zły podział dóbr? Gdzie coraz mniejsza grupa osób ma coraz więcej bogactwa. Ten trend jest widoczny coraz mocniej. Jakie są skutki? klasa średnia zarabia coraz mniej... płaci coraz mniej podatków, coraz mniej pieniędzy zostaje na naprawę i utrzymanie infrastruktury. Rozwiązanie? tramwaj :)
@marianoitaliano37633 жыл бұрын
Bardzo ciekawy temat, i świetnie przygotowany. Nie spodziewałem się na tym kanale tak dobrej roboty, tak trzymać!
@karolkrawczyk65963 жыл бұрын
Czyli S8 przez Warszawę poprowadzono w iście w amerykańskim stylu.
@kuba911193 жыл бұрын
I tak samo zapchana XDDDDDDD
@Dodek91323 жыл бұрын
@@kuba91119 to normalne dla drogi która łączy 2 połówki warszawy.
@Sea.Of.Madness3 жыл бұрын
Tak
@kajopolska3 жыл бұрын
@@Dodek9132 prawo Lewisa-Mordriga, więcej dróg to więcej samochodów, a to gorszy standard życia w mieście, rozlewanie miast, większe korki i takie błędne koło.
@Dodek91323 жыл бұрын
@@kajopolska w Polsce miasta są przydzielone rzekami, u mnie są tylko 2 drógi do przejazdu na drugą stronę, a na dodatek zjazd z ekspresówki prowadzi prosto na ten 1 przejazd, a drugi jest przez miasto ciągle zatłoczonych od 11. Drogi w Polsce to porażka i brak obwodnic oczywiście.
@AgroMarekYT3 жыл бұрын
Super film. Jak widać, nie jest u nas tak źle. Nie chciałbym jeździć po miastach w USA. To jest jakaś masakra.
@krzysiekb19223 жыл бұрын
Ten odcinek mial Cie wlasnie to tego przekonac co nie oznacza ze tak jednak jest. To tylko punkt widzenia autora.
@aleksanderpolak6933 жыл бұрын
O proszę, a ja nie chciałbym jeździć po takim Londynie czy Amsterdamie. Styl amerykański brałbym w ciemno
@sawekkozio62803 жыл бұрын
Miesiąc w kamperze po Stanach-czemu nie😎
@animus29683 жыл бұрын
No ta źle parkingi mają mieszkają w domkach to wiedz do wrocka i spróbuj zaparkować o 14 godz 30 min będziesz szukał miejsca i zaparkujesz 1kilometr od bloku. Domi złe lepiej jak kruliki w bloku
@AgroMarekYT3 жыл бұрын
@@animus2968 Kup sobie rower albo hulajnogę 😅
@Verudur3 жыл бұрын
Proszę, popracuj nad dykcja i akcentowaniem
@paweczoska2193 жыл бұрын
Miasta w USA zajmują dużą przestrzeń i mają nie za dużą gęstość zaludnienia
@gr0vy4473 жыл бұрын
@@reginaltkoralewski2944 ????????????????
@adamme83693 жыл бұрын
@@reginaltkoralewski2944 Pierdu pierdu...
@amonra40463 жыл бұрын
@@reginaltkoralewski2944 Naćpany to pisałeś czy jak?
@animus29683 жыл бұрын
Może dla tego że ludzie np w los Angeles czy Las Vegas mieszkają w większości w domach a nie jak w Polsce jak kruliki w blokach na 40m2 5 osób
@lukasrybarczyk89503 жыл бұрын
Chociażby takie Charlotte które ma 700 tys ludzi ( ponad 650 km 2 ) jest sporo większe od Warszawy , czy mojego rodzinnego miasta Bydgoszczy ( 370 tys na 169 km 2 ) .
@fatrat69293 жыл бұрын
W Sydney ktore obszarowo ( 12 000 km kw ) jest rozleglejsze niz miasta amerykanskie swietnie jest rozwinieta siec kolejowa , po miescie podrozuje sie nowoczesnymi pociagami (tak jak w Polsce tramwajami )ktorymi mozna sie dostac do polowy z 400 dzielnic plus siec autobusow obslugujaca praktycznie wszystkie dzielnice , kazda dzielnica ma swoje centrum handlowe .
@Puchacz833 жыл бұрын
Będąc w USA ma się wrażenie, że to państwo zbudowane dla aut a nie dla ludzi.
@nannull48513 жыл бұрын
Nie, to jest zbiorowisko korporacji, które udaje, że są krajem.
@xiven6663 жыл бұрын
taaa a w polsce w duzych miastach super rozwinięta komunikacja 6zł za bilet, wynajem mieszkania w mieście=pensja minimalna na jedno wychodzi rzucić pracy i koniecznośc dojazdu do niej i wyprowadzić się na zadupie przynajmniej nie trzeba się martwić że kilka miesięcy bezrobocia skończy się komornikiem
@4djtv3 жыл бұрын
Dla wszystkich którzy twierdzą że powinniśmy w urbanistyce puść drogą Amsterdamu likwidując zupełnie auta osobowe to chciałbym was uświadomić że rozwiązywanie jednego problemu generuje dwa kolejne. Osoba która była w stanie dojechać do pracy w godzinę autem po przesiadce do komunikacji będzie jechała 2 godziny bo każdy środek komunikacji publicznej ma przystanki i fizyki się nie da oszukać. A cztery godziny dziennie to z decydowanie za długo na codzienne dojazdy do pracy, według nie których badań to nawet godzinna dziennie to już nie zdrowo dla organizmu... Więc jedyną alternatywą dla nich będzie przeprowadzka co odbija się na cenach nieruchomości i braku dostępności usług publicznych takie jak żłobka i przedszkola, przychodnie... I właśnie z takich anty samochodowych miast biorą się mikro apartamenty jak w Japonii czy Hong Kongu za nie realne kwoty. Trend już powoli widać już u nas wraz z powiększającymi się strefami płatnego parkowania . Zamiast efektu rozlewania się miast jak w USA mamy efekt koncentracji z wymieraniem mniejszych miejscowości bo każda osoba która opuści taką miejscowość to mniej klientów dla biznesu i efekt narasta. Za nie długo dojdzie do takich patologi jak w Dani i Holandii że nawet dobrze zarabiające osoby będą się ustawiać w kolejce po mieszkania komunalne. Oczywiście zaraz ktoś napisze że to mikro living i brak samochodu jest nowym eko trendem bo to mniejszy ślad węglowy.... tylko ciekawe kto na tym wszystkim zarobi....
@Chelios1223 жыл бұрын
Ciekawie, aczkolwiek zbyt subiektywnie. Rozumiem i popieram ekologiczne podejście, ale nie na zasadzie zmuszania do czegoś, czyli nie utrudniaj mi jazdy po mieście, tylko zaproponuj sprawnie działający transport publiczny. Tak jak ze zdrowym żarciem lub uprawianiem sportu, korzyść = zachęta.
@kacper_k68663 жыл бұрын
Takie działania są wymuszone tym, że ludzie nie chcą korzystać z transportu zbiorowego, który często jest dobry (nie jest bardzo dobry ale wystarczający) a skoro nie wiele osób korzysta to z kąd barć pieniądze na jego rozwój? Świetnym przykładem jest Gdynia, gdzie mieszkańcy bardzo chętnie korzystają i dzięki temu tamtejszy transport obecnie jest w wyśmienitej kondycji, nie był od razu idealny ale dzięki temu, że ludzie skorzystali jest. Nie należy całkowicie utrudniać życia kierowcom bo często samochód daje więcej możliwości ale trochę inicjatywy własnej.
@JeffreyDahmer20243 жыл бұрын
@@kacper_k6866 Nie wiem Jak można korzystać z autobusów. Chyba za dużo wolnego czasu takie osoby mają. Na przystanek trzeba dojść 5-15 minut czasami nawet więcej no i oczywiście trzeba być kilka minut wcześniej żeby się nie spóźnić przypadkiem. Autobusy w normalnych miastach pokonują odległości dużo wolniej niż samochody osobowe (może gdzieś w Warszawie przy takim zaludnienia są co chwilę korki a wszędzie są buspasy może się rola odwrócić). Nie mówiąc o chodzeniu/czekaniu na przystanku w ulewie albo zimą. Jesteś uzależniony od rozkładu jazdy czasami po pracy czy szkole czekasz 20 minut na autobus. Autobusy w godzinach 23-24 już nie jeżdżą albo jeżdżą co 2-3 godziny. Czasami na koniec miasta trzeba jechać z 1-2 przesiadkami. Więc nie wiem Jak w 2021 roku można żyć bez samochodu osobowego. Wychodzisz z domu i siedzisz już w samochodzie jedziesz kiedy i gdzie chcesz. Przy samochodzie osobowym jedynym utrudnieniem będzie jego odśnieżanie zimą które zajmuje góra 2 minuty. A jak dla kogoś utrzymanie nawet jakiegoś starszego samochodu z 2005 roku jest wyzwaniem to chyba coś mu w życiu nie wyszło.
@kacper_k68663 жыл бұрын
@@JeffreyDahmer2024 Nie mieszkam w Warszawie :) Samochodem też nie wolno parkować wszędzie a na miejscach parkingowych i w miejscach dozwolonych, w Warszawie jest jakiś szczególny problem z tym bo jak tam bywam to masa samochodów stoi w miejscach niedozwolonych. Ale nie o stolicy jest ta dyskusja. Z czasem przejazdu autobusami w miastach rzeczywiście nie wygląda to najlepiej ale jest to rozwiązanie ekologiczne a w przypadku elektrobusów a już wogóle trolejbusów ślad węglowy jest znikomy. Ale transport zbiorowy długodystansowy a przede wszystkim pociągi mają pewną przewagę nad samochodami. Chodzi właśnie o czas jadąc samochodem (jako kierowca) musisz go cały czas prowadzić a w przypadku jazdy pociągiem/autobusem/samolotem już nie, możesz zająć się innymi zajęciami. Załóżmy taką sytuację: jazda samochodem trwa 3h, jazda pociągiem 3h + 30min dojście na miejsca docelowe razem 4h. Jadąc samochodem tracisz 3h a pociągiem tylko 1h na dojście. Oczywiście jest się uzależnionym od rozkłady ale czekając też można np. czytać książek albo słuchać podcastu. Tak jak napisałem w poprzednim komentarzu nie jestem jakimś fanem transportu zbiorowego ani osobistego ale uważam, że należy zawsze patrzeć conajmniej z dwóch perspektywyw i zdaje sobie sprawę, że jadąc samochodem ma się większą wolność ale kosztem czasu, szukania miejsca parkingowe itp. na krótkich dystansach samochody mają przewagę albo wtedy gdy się jedzie do kilku miast. Pozostaje kwestia bezpieczeństwa, najbezpieczniejsze środki transportu to przecież (pomijając statki bo to wymaga obecności mórz): 1. Samolot 2. Pociąg 3. Samochód Do tego stosunek ryzyka śmierci pasażera pociąg - samochód ~1:54, samolot - samochód ~ 1:30000
@JeffreyDahmer20243 жыл бұрын
@@kacper_k6866 Z Olsztyna do Zakopanego pociągiem jedzie się z 2 przesiadkami ok. 10-12 godzin zależy od trasy i dnia. Samochodem 5-6 godzin. W średniej wielkości miastach nie widziałem nigdy problemu żeby zaparkować. W Olsztynie 173 tysiące mieszkańców o każdej porze dnia jest pełno miejsc parkingowych dosłownie wszędzie.
@JeffreyDahmer20243 жыл бұрын
@@kacper_k6866 Nie ma co samolotu porównywać do samochodu jeżeli ktoś ma zamiar zrobić wycieczkę do Hiszpani prawie 3000 km. To wiadomo że dużo szybciej i bardziej komfortowo przebiegnie podróż samolotem.
@krzciuk19733 жыл бұрын
Przecież branża motoryzacyjna to największy przemysł Detroit cos o tym powinno wiedzieć gdy padly u nich fabryki i nastała bieda. Markiety bez parkingów? Powodzenia z klientami :) tramwaje dobre ale tylko na krótkich odcinkach podróż tramwajem często dłużej trwa niz jazda samochodem. Poza tym kto bedzie tłuc sie tramwajem czy autobusem do mankietów po zakupy juz sobie wyobrażam tramwaje wypchane ludzmi zakupami po kilka toreb czy niewielkimi meblami z Ikea :) ten co wymysla takie projekty jest czesto oderwany od rzeczywistości skłaniając sie ku lewactwu. Zresztą na polskich osiedlach zapytać ludzi jak oceniają ilość miejsc parkingowych. Większość odpowie ze brakuje takich miejsc. No i ta rozkminka radnych miasta ze malo opłacalne są osiedla domkowe. Noz kurwa traktują ludzi jak dojna krowe niech te zakuty łby wiedzą ze czlowiek ma prawo do ziemi a oni nie sa od tego by mówić mi co jest lepsze dla mnie :( Pozdrawiam
@prawdziwyrosjanin37383 жыл бұрын
Teraz nie robi się wielkich zakupów w hipermarketach a małe codzienne zakupy w dyskontach. To już mocno zmienia tezę. I pamiętaj że miasto też ma prawo do gospodarowania swojej ziemi.
@rantcant53943 жыл бұрын
mega fajny, nowoodkryty przeze mnie kanał, Pozdro!
@alanguzinski75943 жыл бұрын
Nazwa kanału wyjątkowo pasuje do tego odcinka. Porównywanie wielkich Stanów z małymi krajami Europy. Najlepiej wszystko gęsto zabudować. Brak korytarzy powietrznych i korki na pewno pozwolą lepiej oddychać niż przejezdna droga, auta nie szukające wolnego miejsca do zaparkowania i wolna przestrzeń przez którą swobodnie przelatuje powietrze. Co do prawa Luizy Marleny po pierwsze jeśli jest prawdziwe to zastosujmy je do komunikacji miejskiej (mniej= lepiej bo będzie mniej chętnych), po drugie jeśli jest popyt znaczy, że ludzie chcą jeździć autem wydając więcej niż na komunikacje i to tylko potwierdza to, że a) auto jest lepsze b) większa podaż to więcej zaspokojonych potrzeb. Odniosłeś się do fragmentu prawa Lenina Marksa, które mówi, że ludzie pojadą jakąś drogą licząc na to, że będzie szybsza, a nie będzie - po pierwsze nawigacja obecnie mówi która takowa jest, po drugie jedna droga odciąża drugą. Co do tego ile co mieści ludzi to najlepszy w tej dziedzinie jest wagon do bydła towarzyszu.
@prawdziwyrosjanin37383 жыл бұрын
To czemu w usa są nie przejezdne? Może jednak warto z nich zrezygnować na rzecz komunikacji miejskiej. W takim przypadku jak ty mówisz to ludzie będą dusić się w miastach gdzie będzie coraz mniej budynków bo gdzieś większe drogi i parkingi muszą powstać. Zajebisty pomysł
@henryknowak70463 жыл бұрын
Mnie zaciekawiło ekstra temat
@allstarkapi3 жыл бұрын
Gość który robi materiały na geopolityczne tematy, o jednym z najwybitniejszych prezydentów w historii ludzkości walnął Dwayne Eisenhower, nie zweryfikował tego błędu i wpuścił to do sieci 🙆♂️🤦♂️ Hahahah
@MassiRPM3 жыл бұрын
To straszne w związku z tym przystaje oglądać ten kanał jestem zdruzgotany
@aytee_papi2 жыл бұрын
dlatego w polsce jest lepiej niż w usa
@piotres53733 жыл бұрын
Szokujący temat, ale dziwne jest wplątanie hipotetycznego rozwiązania na np. brak tanich mieszkań dla młodych albo najniższej stawki godzinowej. Wybudowanie mieszkań albo podniesienie stawki da tyle samo co jak zostało stwierdzone: "dobudowanie pasów"
@kotek57223 жыл бұрын
Teraz wiem już dlaczego w grze gta san andreas są kręte ulice. Bo w USA trzeba wszystko objeżdżać.
@gizmo9988773 жыл бұрын
Nie po prostu przez ls i lv ciągnie się autostrada? A skala gry nie pozwalała na zrobienie tego inaczej
@kotek57223 жыл бұрын
@@gizmo998877 Co jest na żywo i w grze komputerowej umiem odróżnić.
@TheNewzeland33 жыл бұрын
Świetny kanał. Bardzo ciekawie opowiadasz. Pozdrawiam
@bartoszszydowski37323 жыл бұрын
19:19 typ w środkowym aucie pokazuje faka 🖕 xDD
@adrianw83953 жыл бұрын
XDDDDDDD
@xxxgrzesiek97xxx3 жыл бұрын
Hahah faktycznie
@krystynafejzoski96123 жыл бұрын
Kochamy nasze autostrady . Dzialaja dobrze i sa ladne i wygodne i w Stanach jest duo miejsca na nie
@harnas7213 жыл бұрын
Mieszkam w USA i trochę nie mówisz prawdy
@immortallman34823 жыл бұрын
@Bez Sensu nadal źle akcentujesz słowa. Materiał bardzo ciekawy i rzetelny. Dzięki ✌
@adammr70973 жыл бұрын
Fajny filmik ale proszę poćwiczyć wymowę miasta Los Angeles (Los Andżeles).
@mil3k3 жыл бұрын
A może jednak to powinno być "Los Anheles" tak jak się wymawia w języku, z którego ta nazwa pochodzi? :) Mnie bardziej irytuje jego Ponglish niż błędna wymowa.
@Lerons13 жыл бұрын
Najbardziej rozbraja mnie jedna rzecz, dalej istnieją osoby, które żyją w przeświadczeniu, że jak poszerzymy drogi to znikną problemy polskich miast, a komunikacja to największe zło.
@4djtv3 жыл бұрын
A myślisz że twierdzenie twierdzenie lewisa-mogridge'a nie zachodzi dla komunikacji publicznej? Po czasie kiedy autobus już nie wystarczy, trzeba zrobić tramwaj, później metro, następnie pociąg miejski a na końcu dochodzimy do ściany i zatrudniamy ludzi do dopychania pasażerów jak w Japonii.
@NnNn-zr3wg3 жыл бұрын
Tak samo jak istnieją ludzie którzy wierzą, że zmniejszanie ilości pasów sprawi, że ludzie przesiądą się do komunikacji miejskiej i nie będzie korków. Jest takie bardzo ładne słowo: " OPTYMALNIE" Ilość pasów ma być optymalna. Ani za duża, ani za mała.
@michalesko14373 жыл бұрын
Bardzo fajny film, wywróciło to moje myślenie na temat przestrzeni miejskiej. Sam rozważam żeby całkowicie zrezygnować z auta w mieście (bo korki). W USA byłoby to niewykonalne.
@sawekkozio62803 жыл бұрын
Tam w wielu miastach, nie ma nawet chodników🤣
@aleksanderallien61693 жыл бұрын
W angli bardzo bardzo podobnie to wyglada obszary podmiejskie rozlewaja sie wokół miast tu bloki I wiezowce sa nie popularne, kazdy chce miec domek,ogródek I auto. Bez auta naprawde ciezko gdzies sie dostac, autobusy I poviqgi sa super drogie owiele taniej wynosi ubezpieczenie +paliwo+roudtax.
@blebleh6663 жыл бұрын
Na podmiejskich jest dramat z komunikacja. Na kazdy domek przypadaja dwa, trzy samochody. Uliczki sa zastawione przejechac moze tylko jeden pojazd na raz. Do tego niska zabudowa (max dwa pietra) i bardzo slabe warunki mieszkalne nawet w nowym budownictwie
@aleksanderallien61693 жыл бұрын
@@blebleh666 tak dokładnie nowo zbudowany dom I juz na dziendobry pierwszy własciciel walczy z plesnia masakra. Jedyne co jest okej no to autostarady I drogi szybkoego ruchu ze sa rozbudowane I mozna daleko tym jechać. Ale ta predkość jest troche slaba jak na ta jakosc aut I autostrad powinna byc mozliwa predkosc do 90mil/h wtedy by mialo sens :) no polecam pomieszkac z 3-5tyg w angli I wtedy sie wypowiadac.
@Lettarr3 жыл бұрын
Niby film o stanach ale i jednocześnie o Australii. Tutaj komunikacja miejska można by powiedzieć że prawie nie istnieje. Bez samochodu ani rusz. Nawet w dużych miastach
@jamesbonk91883 жыл бұрын
A ja uważam, że to jest bardzo racjonalne, że planuje się miejsca parkingowe. Byłem w USA i bardzo mi się podobało, że wszędzie można dojechać samochodem. Tytuł filmu jest bez sensu
@wisol2itekwisol2itek823 жыл бұрын
Prawda :)
@robertkulik93773 жыл бұрын
"wszędzie można dojechać samochodem" To nie tak. Wszędzie TRZEBA dojechać samochodem. Nie ma żadnej innej możliwości. Nie ma żadnych "sklepów na rogu" tylko na większości przedmieść by kupić kefir trzeba wsiąść samochodu i jechać do najbliższego centrum handlowego. Całe przedmieścia to pustynie domów jednorodzinnych. Nie ma gdzie pójść żeby zrobić cokolwiek ciekawego. Nawet na spacer nie pójdziesz bo chodników często nie ma. A w dużych metropoliach jedziesz 1-2 godziny w jedną stronę do roboty.
@speedoo663 жыл бұрын
Zobacz od 15:52 tramwaj porusza się w poprzek drogi przecinając tory tramwajowe, a jednocześnie samemu nie poruszając się po torach?! Ciekawe jak to funkcjonowało?
@bohomazdesign7253 жыл бұрын
Wiesz co to jest trolejbus? :) Może on korzystać z tej samej trakcji co tramwaje.
@Bartx873 жыл бұрын
Ciekawy temat, fajnie omówiony. Z czystym sumieniem dałem lajka :)
@RTXpl3 жыл бұрын
Kto był w USA ten wie że tytuł powinien brzmieć jak Autostrady uratowały USA
@lesczu453 жыл бұрын
Siemanko, skąd bierzesz materiały? "Not Just Bikes" Czy "Strong Towns"?
@10hawell3 жыл бұрын
Ah, I see you're a man of culture as well
@GAL_NONIM3 жыл бұрын
świetny odcinek 20 minut mineło jak 5, kiedyś może coś nagraj więcej o różnicach w amerykańskich przedmieściach a europejskim podejściu do mieszkańców
@venrussel35293 жыл бұрын
Mogę polecić dwie playlisty o amerykańskich przedmieściach. Pierwszy autor często porównuje je z miastami europejskimi. Drugi już mniej, ale za to jego argumenty są o wiele lepiej poparte badaniami i statystykami. Not Just Bikes "Strong Towns" kzbin.info/www/bejne/r5C2iYuKd96jf8k (pierwszy odc. to wprowadzenie, najlepiej pominąć) Eco Gecko "The Suburban Wasteland" kzbin.info/www/bejne/apSZo3yqZcuYbdk
@pajakisiwego5013 жыл бұрын
1:11 zastanawialiście się nad zrobieniem wersji elektronicznej?
@wlodekbrawer2 жыл бұрын
Ciekawy temat , proszę więcej.
@ypfl98513 жыл бұрын
Super materiał!
@chocholatemilkshake47993 жыл бұрын
Nie to co w Polsce, ostatnio stalem 1,5h na bramkach w Gliwicach. Tyle samo co przejechalem 200km autostradą do nich z Wroclawia.
@andrzejwegrzyn55243 жыл бұрын
California ma 42k bezdomnych (najwięcej w US) tak że przez najbliższych parę lat nie może być przykładem w tej materii ;) Statystyki są dość subiektywne :)
@Duch..3 жыл бұрын
W Polsce drogi muszą być idealne, Tak aby Rydzyk nie urwał zawieszenia w BENTLEYU kiedy jedzie po dary, od mocherowych beretów....
@dawidkedzia30453 жыл бұрын
Brawo !
@Kasey14053 жыл бұрын
Jakość merytoryczna programu (very good) odwrotnie proporcjonalna do jakości wymowy angielskiej (poor). Przyklad, interstate nie wymawia się "interszteit". Rowniez złe (typowo polskie) akcentowanie. Tym nie mniej bardzo ciekawy i pouczający materiał.
@nannull48513 жыл бұрын
Interszrasse
@PekTosPL_aka_Duli3 жыл бұрын
5:15 międzystanowej* ;)
@Gnefitisis3 жыл бұрын
Ale Houston jest Siagon, wiec... xD
@Lechoslowianin3 жыл бұрын
Ze Stanów Zjednoczonych nie można czerpać żadnych wzorców
@prawdziwyrosjanin37383 жыл бұрын
Racja
@remmingtoncruzoe82823 жыл бұрын
Eisenhower mial na imię Dwight. Nie Duane.
@virtuozpl3 жыл бұрын
Miałem napisać to samo, ale mnie ubiegłeś tak że Dwight Eisenhower (a nie Dwayne).
3 жыл бұрын
Codziennie dojeżdżam do roboty 1,5 w jedną stronę 😁 mam amerykański kryzys
@paszczakzioomistrz44083 жыл бұрын
Ja dojeżdżałem zbiorkomem do pracy po 1,5 h w jedną stronę... Samochodem - od. 20-25 minut w Soboty, do 40 minut - w dni powszednie. Czy to się nazywa "EUROPEJSKI KRYZYS"?
@achabinski3 жыл бұрын
W Polsce też wyrzucają auta z centrów miast. W Szczecinie władze nie zważają na protesty mieszkańców likwidując miejsca parkingowe i podnosząc ceny w strefie płatnego parkowania.
@achabinski3 жыл бұрын
@@Arpa61 no to chyba mało znasz Szczecin :P . WSZYSTKIE urzędy, banki i ważniejsze placówki są w centrum, a zakłady pracy na obrzeżach, często w innych małych miejscowościach. Jak chcesz coś załatwić po/przed pracą to raczej jest to niemożliwe. Problem mają też mieszkańcy centrum miasta. Do tego komunikacja jest słabo zaplanowana i nikt o nią nie dba - jest straszny syf.
@achabinski3 жыл бұрын
@@Arpa61 A jaki to ma związek z tematem filmu i moją wypowiedzią :P ? Taki trochę offtop.
@kacper_k68663 жыл бұрын
Bardzo dobrze niech ludzie rusza swoje 4 litery a samochodu używają tam gdzie to niezbędne.
@benedyktkordecki41773 жыл бұрын
Jak ktoś chce mieć samochód to niech bierze go do domu lub na biurko w pracy
@Krzysztof_883 жыл бұрын
@@kacper_k6866 może ty rusz swoje 4 litery i wyjedź z tego kraju, nie jesteś godny oddychania powietrzem w tych samych granicach, co ja.
@jakubl82713 жыл бұрын
ąęł - tutaj trochę głosek na pokrycie deficytu. 8:51 - fajna manipulacja. Skoro do danego sklepu nie da się za bardzo dojechać samochodem, bo na przykład brakuje miejsc parkingowych, to oczywiste, że więcej pieniędzy zostawią tam ludzie, którzy dostali się do niego w inny sposób niż samochodem. A jak do malla da się dojechać tylko samochodem, bo jest kilka kilometrów od miasta, to piesi albo rowerzyści nie mają tam czego szukać. 225 godzin to poniżej godziny każdego dnia roboczego. Jeżeli pół godziny do i z pracy to taki dramat, to sugeruję zejść na ziemię. I to pokazuje mapka z 14:42, sprzed 18 lat. Boston - śmieszny przykład - podciągnęli autostradę do portu lotniczego, resztę wkopali, wystarczy przeczytać legendę, więc doszukiwanie się tam jakiejś polityki antyautostradowej to myślenie życzeniowe. A alternatywą ma być w domyśle co? Mieszkanie w środku miasta w blokowisku, bez samochodu, bycie zdanym na łaskę pogody, pory dnia i komunikacji miejskiej? 2 dzieci w szkole/przedszkolu i praca po drugiej stronie miasta i hipsterska optyka ulega zmianie.
@kuba.k_mpl3 жыл бұрын
Teraz porównajmy największy węzeł w Europie Gliwice-Sośnicę z jakimś węzłem w USA
@zbyszkozbogdanca16243 жыл бұрын
Akurat grałem w cities skylines i przypomniałeś mi o tranporcie miejskim 😄
@cypriangarage50073 жыл бұрын
To nieźle😂😅
@simonmylak41123 жыл бұрын
Ja w moich miastach, zawsze propuje budowac duzo transportu publicznego.
@Dawid-pg2ym3 жыл бұрын
Wykreowałbyś patologię brakiem tramwajów 😬
@pokojroztropnosc.16583 жыл бұрын
"CIEKAWE,OBY W POLSCE TEŻ BYLI LUDZIE ŚWIADOMI,DODATKOWO UNIA PRZEJEŁA IDEE RÓWNEŻ BY KOEJNICTWO I BARKI BYŁY ZWIĘKSZANE ZATEM ZNÓW SIĘ TO ODBIJE NA POLSKIE PKB,CHYBA ŻE ZAMIAST DAWAĆ W POLE ,TO DA TEŻ NA AUTOSTRADE ALE SZERSZE I LOGICZNIE ,DODATKOWO ZWIĘKSZY JAKOŚĆ DRÓG RZECZNYCH DO PIERWSZEJ KLASY ZATEM ODRA I WISŁA ŁABA I WARTA DO PRZEROBIENIA DO KLASY 1 I LEPSZEJ JAKOŚCI A DZIĘKI TEMU TEŻ POLSKA ZYSKA ,DODATKOWO DAĆ NA WAŁY PRZECIW POWODZIOWE MOGLI BY TEŻ NIŻ TYLKO NA PREZESÓW BANKÓW PODWYŻKI DAWAJĄC LUB SOBIE BIORĄC,DODATKOWO ODNOWIC WSZYSTKIE LINIE KOLEJOWE,TROLEJBUSY ,A W TYM TEŻ ZWIĘKSZYĆ ZASIĘG TAK SAMO BUSÓW JAK AUTOKARÓW CZY PKS-ÓW TAK SAMO ,TYM SPOSOBEM NAWET RÓWNOWAGA BY BYŁA A NAWET JAKO POD PROJEKT CPK W ŁODZI I DLA CAŁEJ POLSKI IDEA DOBRA I SŁUSZNA CO PRAWDA NYSA KĘDZIERZYN KOŹLE MOGLI BY MIEĆ ŚREDNIE LOTNISKO DODATKOWO MOGŁO BY SIĘ OKAZAC ZE BĘDZIE TO DOBRE ZATEM CO WIĘKSZY POWIAT I 2 MIEJSCE PO WOJEWÓDZTWIE TO MOŻE SIĘ OKAZAĆ, ŻE Z MOCĄ USTAWY MIELI BY MIEĆ W CIAGU ROKU ZROBIONE ŚREDNIE LOTNICKO,DODATKOWO CZEGO WSZYSTKIM TEGO Z SERCA ŻYCZE A W TYM BY TYCH MIASTACH BYŁ TRAMWAJ CZY METRA DODATKOWO JAK NAJBARDZIEJ I MOŻLIWOŚĆ POŁĄCZEŃ METROWYCH WIELOMIAST - POCIAG JEDZIE POZA GRANICE MIAST WOJEWÓDZTW DO STOLICY SĄSIEDNIEJ TE METRA BY MIAŁY NUMERY SPECJALNE LUB LOKALNE LINIE METRA DO STOLICY I STOLIC HITORYCZNYCH I SZCZEGÓLNIE BY TO BYŁO JAKO PIERŚCIEŃ ZE STOLICY DO OKOLIC A W TYM HISTORYCZNYCH STOLIC TAK SAMO BY BYŁO. "CYTAT IDEALNY.
@digital5553 жыл бұрын
Pamiętajmy, że twierdzenie Lewisa-kogośtam to tylko hipoteza bez żadnego potwierdzenia. System komunikacji musi być spójny i różnorodny. Jeżeli nie ma innych możliwości poruszania się to nic dziwnego, że drogi się korkują. W nich samych nie ma nic złego. W 17 minucie jest niezłe robienie kurtyzany z logiki gdzie jest płacz nad likwidowanym tramwajami i mowa, że w Europie nie ma miejsca na drogi gdzie pokazana jest gęsta zabudowa na jakimś klifie. No czekam aż tam znowu będzie tramwaj... Komunikacja w miastach powinna się opierać o pojazdy szynowe pod ziemią i autobusy na ziemi. Budowa torowisk to marnowanie miejsca pod jeden środek transportu, który z racji swojej charakterystyki, jest dostępny tylko dla części mieszkańców.
@lechkozowski89113 жыл бұрын
To bardzo ciekawe . Pozdrawiam
@janpradera12233 жыл бұрын
Bardzo proszę popraw sposób czytania, szczególnie akcent
@indusand37203 жыл бұрын
Ja sobie z tym chyba będę musiał poradzić resetem w postaci godziny słuchania gwizdka czajnika.
@marthaarts273 жыл бұрын
Tam bogactwo, Tam bieda..... Dam sobie like'a Bo nikt mi nie da
@blank48443 жыл бұрын
:(
@slidman243 жыл бұрын
przedmiesicia w usa czyli male miasteczka maja szkoly i to o wiele lepszym poziomie niz w duzych miastach ,kazde male miasteczko na przedmiesciach metropolji ma swoja policje i straz pozarna ,to wysztko jest podzielone na counties czyli chrabstwa i kazde county ma swoje podatki od nieruchomosci i od zakupow troche tu bajezysz z tym co opowiadasz ale fajnie poogladac :) btw ludzie mieszkajacy na przedmiesciach najczesciej maja lepszy status spoleczny od tych z duzych miast ale nie tych co zyja w down w duzych miastach bo tam za male mieszkanie w wierzowcu placi sie wiecej niz na splate raty za dom na przedmiesciach ,dobra koncze sie prodokowac i pozdro z zachodniego przedmiescia chicago ;)
@wojtaswojtas80073 жыл бұрын
Dokladnie, pozdro z Chicago 👍
@mewpilot87423 жыл бұрын
tyle że on to wszystko wytłumaczył w filmiku tak, ludzie w przedmieściach są bogatsi, mówił o tym te wasze oczojebne przedmieścia są wręcz agresywnie fundowane
@prawdziwyrosjanin37383 жыл бұрын
W centach miast zwykle mieszkają afroamerykanie.
@jannowak67383 жыл бұрын
Wszyscy tak piszą o ekologii innych tego typu mainstreamowych rzeczach, a wystarczyłoby, żeby komunikacja miejska była za darmo lub chociaż pół-darmo i większość ludzi używałaby komunikacji miejskiej a nie aut. Lepiej sfinansować coś takiego, niż jakieś durne dopłaty do aut elektrycznych. BTW zawsze zastanawiałem się, dlaczego w USA mieszkania na wynajem są takie drogie, a i tak wiele z nich stoi pustych. Widocznie to m.in. przez marnotrastwo przestrzenii przez parkingi czy autostrady ... Świetny materiał!
@prawdziwyrosjanin37383 жыл бұрын
Nie użwała by. Dla amerykanów komunikacja publiczna to jest dla biedaków i samochód jest wyznacznikiem społecznym. Do tego trzeba zmian mentalnych.
@TTamiKastyl12 жыл бұрын
W Polsce jeśli chodzi o miejsca parkingowe jest zupełnie na odwrót, jak ktoś chcę jechać na jarmark do Wrocławia, to niech jedzie pociągiem.
@Rz3zni4rzDX3 жыл бұрын
Na pewno lepiej jest mieszkać w kraju gdzie każdy ma samochod i go na niego stać niż w kraju gdzie każdy musi zapierdalać komunikacja miejska a miasto jeszcze niszczy miejsca parkingowe
@hovardlee3 жыл бұрын
Dla porównania odcinek 9 km pokonywany autobusem jakieś 14 lat temu w Poznaniu rano zajmował mi 60 min a po południu do 90. Samochodem służbowym ten sam odcinek pokonywałem po 30 min. Dlaczego tak: nie było tramwaju do tego biura i trzeba było się przesiadać 2 razy. 3 lata temu do tego samego miejsca rano ok. 30 min a po południu ok 40. Koleżanka z zespołu (ok. 1km dalej) jechała tramwajami z przesiadkami 60-90 min. Do tego często nie jeździły. Więc nie ma się co dziwić dlaczego ludzie wybierają samochody.
@kacperkasprzak7443 жыл бұрын
Długi odcinek, będzie co ogladać
@Yan00sh13 жыл бұрын
Znakomity materiał!
@tomizubi3 жыл бұрын
Jechałem kiedyś na grzyby pociągiem rano, zdziwiłem się, jak panowie,przed pracą zdążyli wypić 2x0,7 , nie narzekali, że dużo mają kilometrów do pracy i długo jadą :)
@igox47793 жыл бұрын
Miło się ogląda, Subik jest ! :)
@stanislaworlita80753 жыл бұрын
Mieszkam w USA od 35 lat i odczułem wrażenie że autor nigdy w USA nie był i nie ma pojęcia o czym plecie. Uważam to za stek dezinformacyjny.
@Kutatiusz3 жыл бұрын
To może odniesiesz się do czegoś konkretnego?
@Krzysztof_883 жыл бұрын
@@Kutatiusz Do czego? Żeby tu się do czegokolwiek odnieść, to trzeba by nagrać film co najmniej dwa razy tak długi i obalać każde zdanie wypowiedziane w tym filmie, bo to w rzeczy samej stek bzdur.
@stanislaworlita80753 жыл бұрын
@@Krzysztof_88 Dzięki za wręczenie.
@psaurians3 жыл бұрын
@BezSensu to teraz jako kontra Chiny i model szybkich kolei :)