Jak baterie piaskowe mogą rozwiązać nasze problemy energetyczne

  Рет қаралды 25,868

aTech PL

aTech PL

Күн бұрын

Пікірлер: 51
@Ptrq_pc
@Ptrq_pc 2 жыл бұрын
Dajcie jakieś namiary na materiały i wymienniki i buduje u siebie. 1m3 piasku to 1500kg. Stawiam pojemnik na 10m3 i mam magazyn 800kwh.
@saweknowak6453
@saweknowak6453 2 жыл бұрын
Piasku mamy pod dostatek, ale surowców do produkcji elektrowni OZE czyli paneli i wiatraków mamy bardzo mało i za 2-3 lata zacznie brakować. Także ten sposób magazynowania nawet nie zostanie rozwinięty dostatecznie jak będzie brakować surowców do budowy OZE.
@tomasz3573
@tomasz3573 Жыл бұрын
Przedstawiona tu koncepcja wydaje się być obiecującą, przede wszystkim widoczna jest tu prostota, stabilna, bezpieczeństwo i ekologiczna. Wygląda to na powrót do starych sprawdzonych patentów, a w obecnych czasach szaleństwa technologicznego to dobry kierunek. Warto przypomnieć, że na otwarciu tej ciepłowni był sam minister Finlandii co świadczy o wartości tego rozwiązania.
@pawbin9605
@pawbin9605 8 ай бұрын
A może ministrowi zapłacili i ma tam udziały - nie pomyślałeś.
@zbigniewswitalski519
@zbigniewswitalski519 2 ай бұрын
@@pawbin9605 A jak idę do...KIBLA to podjrzewaŚZ,RZEe:...???
@krystiankarenda2603
@krystiankarenda2603 2 ай бұрын
jak magazynowanie energii latem a i wykorzystywanie zima jak bateria wyczerpuje się po kilu tygodniach ?
@arkadiuszbialek8231
@arkadiuszbialek8231 2 жыл бұрын
Nie doczekałem do końca i dałem minusa. W czasach przed internetowych w jednym z numerów miesięcznika Murator było opisane osiedle domów w Holandii w którym funkcjonował taki magazyn "piaskowy". Na dachach budynków zainstalowano kolektory słoneczne (nie PV) które w lecie ogrzewały ciecz, która ogrzewała podziemny magazyn energii, który w zimie ogrzewał ciecz, która była tłoczona do grzejników i ogrzewala domy. Nic w tym start-upie nie wymyslono na nowo tylko dodatkowo skomplikowano całe rozwiązanie.
@rafik4408
@rafik4408 Жыл бұрын
Wspomniane rozwiązanie kzbin.info/www/bejne/hpWboKJvqsmihNE
@prababkanahektarach4971
@prababkanahektarach4971 Жыл бұрын
jesli sie dobrze przyjrzec, to sporo jest takich starych rozwiazan ubranych w nowe szatki i podanych jako nowa technologia, kto by tam przeciez zagladal do starych miesiecznikow i sluchal starych ludzi :)
@kazuyoshimishimura
@kazuyoshimishimura 4 ай бұрын
To jest magazyn piaskowy a piasek ma wieksza pojemnisc cieplna niz ciecz dla przykladu piasek mozna podgrzac do 1000 stopni w bezpieczny sposob a wode tylko do ponizej 100 po drugie ten magazyn piaskowy jest grzany pradem bezposrednio rozciagnete grzalki ogrzewaja piasek rownomiernie kolektorami nie da sie rozgrzac piasku do nawet do 150 stopni...
@arkadiuszbialek8231
@arkadiuszbialek8231 4 ай бұрын
@@kazuyoshimishimura ten przytoczony przeze mnie magazyn też jest magazynem piaskowym/gruntowym. I nie ma znaczenia czy podgrzejemy piasek do 500 czy do tysiąca stopni oraz czy ogrzewamy prądem. Zgromadzone ciepło musimy jakoś odebrać. Wpuszczona w taka temperature woda natychmiast zmieni się w pare wodną i wybuchnie. Można w miejsce wody zastosować olej (250 stopni) ale to wciąż za mało. Zatem pytam, jak kolega misimura chce odebrać w bezpieczny sposób temperature 1000 stopni ???
@kazuyoshimishimura
@kazuyoshimishimura 4 ай бұрын
@@arkadiuszbialek8231 Sposob jest opisany i banalnie prosty w rury ktore sa umieszczone w piasku wpuszcza sie powietrze ktore wedruje do wymiennika a w wymienniku jest podgrzewana woda do centralnego ogrzewania dlatego ten system jest tak latwy niezawodny i tani. W wymienniku sobie sterujesz jak bardzo chcesz tga wode podgrzac czy do 50 czy do 70 a moze do 100. Ogrzewasz piasek przewodami oporowymi a prad masz z fotowoltaiki w lato masz duzy nadmiar produ ktorego nie da sie nigdzie oddac do sieci nie wepchniesz bo sasiedzi tez produkuja prad wiec taki magazyn to swietne wyjscie. Medium jakie stosujesz ma ogromne znaczenie jak zauwazyles wode mozna podgrzac do 100 stopni ale dalsze podgrzewanie jest bardzo niebezpieczne kiedy woda przekracza tempreture wrzenia gwalyownie zmienia sie w pare a ta drastycznie zwieksza swoja objetosc powodujac ogromny wzrost cisnienia, piasek z kolei nie rozciaga sie nie gotuje nie wrze jest bezpieczny nawet w temperaturze 1000 stopni widzisz tutaj analogie do wody? w piasku mozna zgromadzic w banalnie bezpieczny spodob 10 razy wiecej energi cieplnej niz w wodzie do tego piasek jest tani i nie wycieka z dziurawego zbiornika ba nie trzeba nawet stosowac zadnych cieczy typu plynna sol, "olej??" czy woda, glikol do 300 stopni krotkotrwale itd...
@kinganowak50
@kinganowak50 7 ай бұрын
Pomysł super zobaczymy jednak jak wyjdzie
@watahachojnice-naszagmina8420
@watahachojnice-naszagmina8420 Жыл бұрын
Pomysł super powinno się stawiać takie magazyny dla zwykłych ludzi przy domach kto ma dużo Paneli fotowoltaicznych aby nadwyżki energi tam pchqc a zima zamiast wybierać prąd z sieci ogrzewać sobie dom z magazynu piaskowego. Jak 100ton ma energię 8Mega to przy domu ile potrzebne było by 10ton piasku to wywrotka Mała.
@rafd1617
@rafd1617 3 ай бұрын
Jak dla mnie za dużo obrazków miga przed oczami. A druga sprawa , podane w filmie 10 euro za 1 kWh to trochę droga impreza, szczególnie że to podobno już będzie zoptymalizowane.
@gepardchester6495
@gepardchester6495 2 жыл бұрын
Trele morele !!!!!!!! Pytanie jak ja we wlasnym zakresie mam takie cos zrobic Przyklad woda wieczorem w upalny dzien miala 84 stopnie izolacja wynosila 10 cm styropianu bialego ( zaczyna sie topic w tej temperaturze) w tym warstwa kleju zaprawy dosc gruba NASTEPNY DZIEN RANO TO JEST OKOLO 40 STOPNI CELSJUSZA !!!
@Wujek_Dobra_Rada
@Wujek_Dobra_Rada 2 жыл бұрын
Tutaj kluczem jest IMHO objętość, poza tym zauważ że mowa o wymiennikach ciepła. Wymiennik ciepła to taka magia, że 30st C w lecie zamienia ci w domu na 17st C. oczywiście to jeszcze szybciej wychłodzi tą wodę, ale z drugiej strony skumuluje ciepło powyżej tych 40st C. Mnie ten program nie leży z innej strony: 99% wydajności baterii, ALE CO JEST BATERIĄ?sam piasek? Bo według mnie cały układ pomiędzy fotowoltaiką a wyjściem ciepłej wody czyli dodatkowo dwa wymienniki ciepła: jeden oporowy (taka grzałka) zamieniający prąd elektryczny na ciepło, system rozprowadzania ciepła w piasku, system odprowadzania ciepła z piasku i kolejny wymiennik odprowadzający ciepło do wody w kaloryferach Finów. Nie ma szans by to miało wydajność 99%, ktoś tu bezrefleksyjnie czyta ulotkę producenta.
@Wujek_Dobra_Rada
@Wujek_Dobra_Rada Жыл бұрын
@@ryszard7255 Tu nie o to chodzi, nie ważna jest sama temperatura a jej różnica i objętość baterii. Nie trzeba niczego podgrzewać bo wymiennik ciepła na drugi dzień da wodzie takie samo 80stopni jak w pierwszy dzień, tyle że wyciągnie wiele więcej ciepła z tej baterii - bardziej ją wychłodzi. Wymiennik ciepła to taka przekładnia termiczna, przecież to samo możesz robić zwykłym klimatyzatorem w domu, tu jest klimatyzator na skalę miasteczka. I zastanawiam się czy straty z użycia indywidualnego klimatyzatora w każdym domu będą większe/mniejsze niż marnowanie prądu na podgrzewanie piasku. Oczywiście rozumiem, że to energia nadmiarowa, która w danej chwili nie jest potrzebna i bez baterii może się zmarnować, dlatego strata jest i tak pomijalna. Ale mówienie że straty na wszystkich przejściach wynoszą 1% to dla mnie bajki o nosie.
@ack4635
@ack4635 2 жыл бұрын
Gromadzenie ciepła ma sens ale używanie do tego paneli fotowoltaicznych to bezsensowne koszty. Sprawność przetwarzania światła w energię w optymalnych warunkach to max 25 procent, zdecydowanie taniej i sprawniej było by użycie bezpośredniej przemiany światło - ciepło, są dostępne technologie. Tworzenie prądu z ciepła...to akurat ludzkiej technologii wychodzi bardzo kiepsko, sprawności poniżej 40 procent.
@zbyszekkopec908
@zbyszekkopec908 2 жыл бұрын
Wkład zero energii, a uzysk z fotowoltaiki, to sprawność nieskończoność, czyli sama darmowa energia.
@gepardchester6495
@gepardchester6495 2 жыл бұрын
Zbyszek kopec Robiles dzisiaj pomiar ta bateria sloneczna o 8 rano ile miernik W pokazywal A xV. Nie rozumiem czemu nie uzywaja ludzie tych paneli soczewkowych z chlodzeniem i grzaniem np wody tych laczonych modeli, tych to nawet nie chca hiszpanie instalowac skoro w polsce zainstalowano 7 kRotnie wieksza moc fotowoltaiki w stosunku do hiszpanii A przypomne oni maja promieniowanie roczne 3800 ( u na 1000)
@gepardchester6495
@gepardchester6495 2 жыл бұрын
Ten od samochodow elektrycznych z Gdanska sie tak nazywa
@zbyszekkopec908
@zbyszekkopec908 2 жыл бұрын
@@gepardchester6495 Największym odkryciem mijającego roku było ustalenie że nauka ściśle uzależniona jest od polityki podobnie jak medycyna o czym wiemy już od 2 lat. Pseudo naukowcy niczym nie różnią się od statystów w reklamach, których ubrano w białe kitle dla rzekomej wiarygodności. Lobby nie pozwala na rozwój nauki prawdziwej i blokuje nowe wynalazki i innowacje. Ogłosił fakty: „Tak zwany świat ortodoksyjnej nauki poszukuje aby żyć głównie sponsorów i grantów od nich. Dlatego wielu wykpiwa pomysły i innowacje, bo robią opór estabilishment'u i zazdrość jest tym większa im większe jest zagrożenie dla "status quo".” „Teoria ewolucji trwa, bo dają granty za wiarę w ewolucję! Granty zlikwidowały naukę.” Za granty nawet wielu głosi teorię heliocentryzmu i teorie grawitacji, chociaż dawno obalone.
@Wujek_Dobra_Rada
@Wujek_Dobra_Rada 2 жыл бұрын
@@zbyszekkopec908 Najpierw masz wkład finansowy który jest pochodną wkładu energii użytej do zrobienia paneli. A ten - jak wiemy praktycznie się nie zwraca tzn: koszt zakupu paneli jest większy ( bez dotacji-sracji) niż wartość uzyskanej z nich energii. Wydajność baterii na poziomie 99% to też wg mnie bajki o nosie. Pamiętajmy też, że bateria magazynuje tylko ciepło - super na jakimś zadupiu, ale w terenie uprzemysłowionym ciepło często jest zwykłym odpadem utylizowanym w chłodniach kominowych. IMHO to jest właśnie marnowanie energii jeśli następne sprzęgło ( w tym wypadku turbina parowa ) odzyska tylko 25%
@elrafael557
@elrafael557 9 ай бұрын
To może być nie ekologiczne bo nie jest Niemieckie.😂
@agnieszkabenelak5350
@agnieszkabenelak5350 Жыл бұрын
Człowieku ta bateria o pojemności 8mwh nie zmagazynuje energii w okresie letnim dla kilkudziesięciu domów, nawet dla jednego domy nie starczy. Mały dom 100m2 z 4 osobową rodziną potrzebuje na potrzeby co i cwu ok 12mwh ciepła ( w Polsce ) Także jeżeli mówimy o tym malutkim magazynku dla wielu domów to jedynie jako podłączony do farm wiatrowych, najlepiej morskich. Pamiętajmy o tym że ten magazyn traci przez rok ok 100% energii, czyli jeżeli w sierpniu przestaniemy grzać ten magazyn to przy jedno metrowej izolacji z każdej strony za rok z 8mwh energii cieplnej zostanie nam równe 0kwh przy założeniu że przez rok nie dodamy tam energii
@j.r.kruger-paprota3920
@j.r.kruger-paprota3920 9 ай бұрын
Żymianie nałoża podatki i już nie będzie się opłacało Bo od tego są szabes goje żeby tyrać na żymskich wybranców
@betuletumn8355
@betuletumn8355 8 ай бұрын
chyba zbyt długo trzymałeś głowę w gorącym piasku... ;-)
@kondzio2003
@kondzio2003 9 ай бұрын
8 MWh ciepla? Tyle to zuzywa nieduży dom typu bliźniak w którym mieszkam i to w przypadku lekkiej zimy. Taki gigantyczny silos aby zaoszczędzić 2000zl na gazie rocznie? To nie ma sensu 😂😂😂😂
@ArturZagaj-Izraelita
@ArturZagaj-Izraelita Жыл бұрын
👎
@piotrpiotr1453
@piotrpiotr1453 Жыл бұрын
zlodzieje kradniecie materialy z innych kanalow
@pawesowinski9104
@pawesowinski9104 2 жыл бұрын
Jak zwykle na tym kanale mieszanie pojęć. Energia, energia cieplna, energia elektryczna, magazyn energii, a nawet PRZECHOWYWANIE DANYCH. Bełkot. Szkoda czasu.
@jerzybor4722
@jerzybor4722 2 жыл бұрын
Gratuluje inteligencji pomysłodawców i głupoty podmiotom sponsorującym ten niewypał. Piec akumulacyjny o niskiej sprawności i tyle w temacie. Hmm, a może by tak z tego piasku zrobić gigantyczną klepsydrę i już mamy energię kinetyczną, a tą jak wykorzystać pozostawiam rzeczonym specjalistom :-)
@pirireis6419
@pirireis6419 5 ай бұрын
Kochani, a może policzcie dobrze ile i jak duże miały by być aby rozwiązywały problemy energetyczne. To jest kolejna zabawka dla dużych chłopców. Nie mąćcie ludziom w głowach. To po prostu „się nie dodaje”. Pozdrawiam
@cezaryczech3817
@cezaryczech3817 3 ай бұрын
Zbudowane, funkcjonuje, sprawdziło się. A malkontenci swoje.
@xtg7676
@xtg7676 Жыл бұрын
Dużo gadania mało konkretów 👎👎👎
@watahachojnice-naszagmina8420
@watahachojnice-naszagmina8420 Жыл бұрын
Pomysł super powinno się stawiać takie magazyny dla zwykłych ludzi przy domach kto ma dużo Paneli fotowoltaicznych aby nadwyżki energi tam pchqc a zima zamiast wybierać prąd z sieci ogrzewać sobie dom z magazynu piaskowego. Jak 100ton ma energię 8Mega to przy domu ile potrzebne było by 10ton piasku to wywrotka Mała.
@Piotres007
@Piotres007 Жыл бұрын
8 MWh to inaczej 8000 kWh, czyli roczne zapotrzebowanie na ciepło dla 100 m2 budynku klasy B "energooszczędnego". Potrzebujesz tych 100 ton i taki duży silos.
BATERIA Z PIASKU W KAŻDYM DOMU
13:52
4nrgy technologie
Рет қаралды 254 М.
#behindthescenes @CrissaJackson
0:11
Happy Kelli
Рет қаралды 27 МЛН
진짜✅ 아님 가짜❌???
0:21
승비니 Seungbini
Рет қаралды 10 МЛН
Who is More Stupid? #tiktok #sigmagirl #funny
0:27
CRAZY GREAPA
Рет қаралды 10 МЛН
How a Sand Battery Could Revolutionize Home Energy Storage
13:18
Undecided with Matt Ferrell
Рет қаралды 1,6 МЛН
Baterie grafenowe o dużej mocy w końcu trafiają na rynek
8:55
MAGAZYN ENERGII w proszku!? PRZEŁOM w magazynowaniu ENERGII!
27:07
iZZi instalacje
Рет қаралды 27 М.
Grenlandia i Trump. Wyjaśniamy kontekst. Historia wyspy i jej znaczenie
44:53
Podcast Ośrodka Studiów Wschodnich - OSW
Рет қаралды 4,8 М.
Policzmy czemu magazyn energii się nie opłaca !
12:26
4nrgy technologie
Рет қаралды 254 М.
Darmowe ogrzewanie i chłodzenie! Gruntowy Wymiennik Ciepła
32:15
iZZi instalacje
Рет қаралды 634 М.
#behindthescenes @CrissaJackson
0:11
Happy Kelli
Рет қаралды 27 МЛН