U narážky na Simpsony jsem si spíš vzpomněl na "Naše maso nejíš, ale našimi kopýtky lepíš?"
@roubik51736 жыл бұрын
Podle mě by byl největší problém donutit lidi nejíst maso.
@baroborkapokesova73396 жыл бұрын
B12 normální lidé konzumují tak, že my zemědělci dáváme B12 zvířatům do krmných dávek, kdežto vegani si dají přímo B12 👍👍👌
@petrledl45833 жыл бұрын
That's true
@xaverbzunda45043 жыл бұрын
Jak ho získavali lidé předtím, než se začalo přidávat do krmných dávek? Pochybuju, že krmné dávky s B12 byla jedna z vymožeností neolitické revoluce. Toto nebudiž vnímáno jakkoli pejorativně, prostě mě to zajímá. Stejně jsem se v pivovaru ptal, kde se vezme nultá generace kvasinek (ty, které se dosud nedělily), protože kvasinky se dají používat pouze po určitý počet dělení, pak musí být nahrazeny novými.
@spiritualphototv31436 жыл бұрын
Najviac by pomohlo neplytvať potravinami, nech sa jedná o mäso alebo o zeleninu
@desan4763 жыл бұрын
a vo vseobecnosti nepodporovat nadprodukciu kokotin... sorry ale fakt clovek nepotrebuje mat 27 parov topanok
@Pandorinaskrinka6 жыл бұрын
Ak by sa zlikvidovala kompletne celá živočíšna výroba naraz, bol by to problém. Ale vždy bude existovať nejaké obdobie na adaptáciu. Teda jednotlivci, firmy a priemysel budú mať čas na upgrade. Je nezmysel uvažovať štýlom, že jedného dňa naraz zmizne živočíšna produkcia a ostane tu miliarda hladujúcich a nezamestnaných. To sa nikdy nestane. :) Napríklad ovce sa chovajú aj na vlnu. Dnes merino vlákno zažíva renesanciu, pretože je funkčné, príjemné na nosenie a zároveň ekologické, nie je vyrobené z plastov. Pozrite si nápoj Mana - 100% vegánsky, klinicky testovaný. Ak človek zvládne jesť každý deň rovnaké chuťove neutrálne jedlo, tak máš o problém menej. V novom roku sa chystám na taký test - jesť Manu každý deň po dobu 1 mesiaca. Nemyslím si, že mi to fyzicky uškodí, ale obávam sa, či to zvládnem mentálne. :) Výrok "jeme, aby sme žili, nežijeme, aby sme jedli" sa pre mňa stane reálny. Budem o tom robiť vlog.
@33joee6 жыл бұрын
Nabudúce sa vzdáš sexu mimo rozmnožovanie? Pride mi strasne sa oberať o jednu z radosti života, lebo jedlo je nie len prijemná ale aj spoločenská záležitosť. Ale som zvedavý na tvoj experiment.
@Pandorinaskrinka6 жыл бұрын
33joee Život ponúka rôzne radosti. Aj radosť zo silnej vôle je super. :)
@LubosMudrak6 жыл бұрын
máš chybu v slove downgrade
@adamvalicek26096 жыл бұрын
Trošku mě mrzí, když slyším od Martina, že on je s tím morálně v pohodě. To je totiž to podstatné, zabíjíme jíného živého tvora jen proto, že nám to chutná. Každý by se měl zamyslet, co je duležitější. Taky je hodně těžké, důvěřovat studii od ministerstva zemědělství. Nechci říct, že to musí být hned špatně, ale je to trošku zavádějící. Třeba je pěkné jak mají spočítáno, že by to emise snížilo jen o 2,5 procenta, ale důležité je si říct, co vše stojí za produkcí masa. 70% úrody ze zemědělství jde na výživu žvířat, která jsou krmeny pro nás. 2500 litrů vody je potřeba na jeden hovězí burger, takže až budete stát přístě v Mekáči, tak se zamyslete, jestli je to správně. Tím jak populace roste, tak je potřebá více masa, to znamená více jídla, vody a hlavně prostoru. Prostor se mnohdy získává tak, že se sekají pralesy a lesy, které slouží jako plíce této planety, kde je obrovská diverzita rostlin a živočichů, kteří vymírají. Stromy vstřebávají obrovské množství CO2, které je vypustěno zpět do atmosfery, když se posekají. Na jejich místě se vysadí kukuřice apod., která ničí půdu a slouží pouze pro potravu zvířatům. Je to kompletní balík, který ničí životní prostřední a má špatný dopad na naší planetu. To, že potřebujeme nějaké živiny z masa, je už dávno vyvracený fakt, lidi to zkrátka nepotřebujou, je je třeba se podívát na nějaké nezávislé zdroje. Pointa, že s produkcím masa přichází spoustu užitečných věci, asi nepotřebuje komentář. Když dáme všechny fakta vedle sebe, tak jde jen o jedinou věc, je pro nás naše chut nadřazená nad životem jiné bytosti? Na konci už mě jen pobavilo, jak spočítali, o kolik by americká vláda přišla peněz. Papírky jsou duležitější než životy jiných bytostí!
@neladolezalova32395 жыл бұрын
Konečně nějaký rozumný komentář, máš pravdu, ale lidem tohle nedochází...
@prokoper216 жыл бұрын
18 let jsem vegan a nikdy jsem si příjem živin nijak nehlídal, tudíž si nemyslím, že by to bylo jakkoliv nutné . Zdravotní problémy nemám a nemocný bývám tak jednou za rok.
@grovik3 жыл бұрын
Problém je to především na ekonomiku spojených států. Je to tam takový hezký kruh. Prodají Vám drahé maso a ta samé firma vám pak prodá léky na cukrovku a vysoký tlak a následně v její nemocnici udělají bypass a jede se dál. Jak by z toho vpadlo maso, následuje úpadek léčby chronických nemocí atd. Ekonomický kolaps. Naopak například ČR by tak ušetřila desítky milionů za léčbu lidí co se zabíjejí žrádlem.
@CanyonerocCZ6 жыл бұрын
ok. po první minutě to zní jako titul "američtí vědci zjistili"
@kiwik33136 жыл бұрын
Kukuřice na polích je dobrá 😃
6 жыл бұрын
Díky za video kluci, ale mrzí mě že jste nenakousli, co by se potom stalo třeba s MCDonaldem nebo KFC.
@kickcza14766 жыл бұрын
Oty Suvenýr rozšířili by výběr salátů a dělali by vegeburgry... KFC by bylo trochu v háji a muselo by se přejmenovat, ale ti šikulové z managementu by si s tím jistě poradili. Však je jedno co prodávají, hlavně ze prodávají. :-D
@CanyonerocCZ6 жыл бұрын
Oty Suvenýr no... začali by smažit na rostlinném oleji...
@annarejsova22756 жыл бұрын
Mcdonald uz predstavil vegburger
@Pandorinaskrinka6 жыл бұрын
Mekáč bude prvý, ktorý začne dávať do burgrov syntetické mäso. :)
@Pandorinaskrinka6 жыл бұрын
Nemyslím si, že syntetické mäso bude chutiť ako papundekl. Takže asi ešte nie. :)
@hartman123496 жыл бұрын
Na tohle se neda koukat ! , jeste jeden dil bez PANDY tak rusim odber ! :-)
@lunarhexagon81086 жыл бұрын
Labburger nové generace už příští měsíc, již nebude chutnat jako hadr.
@KoaFidCZ6 жыл бұрын
bojim se zjistit kolik stojí laboratorní kilo masa/normální maso (jak finančně, energetičně, časově nebo ekologicky)
@vitroznovsky62514 жыл бұрын
To musíš tu kukuřicu vzít,když je ještě měkká,to je jasné,že když ztvrdne,tak to chutná jinak
@jakubchovancak24306 жыл бұрын
Nová hláška:"Lidský maso do burgerů!" 😁😁😁
@strejdinek16 жыл бұрын
Zajímalo by mě jestli se v té studii řešilo i to, o kolik by se musela zvětšit plocha orné půdy. Nikdo mi nevymluví, že se pastviny změní v pole a to pokryje navýšení produkce plodin. A pokud nepokryje, tak to povede k čemu? K dalšímu kácení a zvětšování zemědělské půdy a vymírání zvířat.
6 жыл бұрын
Erik Schuster co mě napadá jen tak z fleku, tak využiješ pole kde se předtím pěstovala kukuřice nebo jiné krmivo, louky, zboříš místa kde se chovali, továrny na zpracování, sklady.... Prostě toho místa se uvolní hodně
@strejdinek16 жыл бұрын
Pole s krmivem možná jo, ale půda musí být úrodná a pochybuji že někdo postavil kravín nebo fabriku na půdě vhodné k osetí. To se dost hlídá. Krom toho mám pocit že by to stejně bylo málo. Nevím žádná přesná čísla, ale nemyslím že pár polí postavených na pozemcích bývalých továren by to vytrhlo.
6 жыл бұрын
Erik Schuster no některý fabriky přece jsou dost starý, takže tu úrodnost bych úplně nezatracoval. Ale taky si nemyslím že by to stačilo. Jen jsem chtěl upozornit, že se tím nějaký to místo uvolní.
@dolf86476 жыл бұрын
Pokud něco nevím, tak je lepší dál nešířit podobné bludy. Podle toho co si pomatuju je to přesně naopak. Pěstování plodin pro zvířata je méně efektivní a je potřeba více půdy, než kdyby lidi přímo jedli ty plodiny. Naopak konzumace masa v takové míře jako dnes je neudržitelná do budoucnosti. Proto se také hledají alternativy a investují se do toho nemalé peníze. Z ekologického hlediska je maso jako potravina velice neefektivní a drahá.. Ovšem i od mně je to příliš troufalé se zde k tomuto tématu takhle vyjadřovat. Lepší by bylo, kdyby se k tomu vyjádřil někdo, kdo se tím opravdu zabývá.
@dolf86476 жыл бұрын
Stejně je vtipné, jak nějaký Franta z horní dolní zpochybňuje vědeckou studii xD Chtěl bych mít tvé sebevědomí
@tygrikslan6 жыл бұрын
O tom, že západní civilizace konzumuje zbytečně moc masa být řeč asi nemusí..ovšem nejsem si jistý, kam by úplné nahrazení živočišné stravy vedlo. Určitě by se snížila pestrost stravy..hlavní složka potravy by byla asi kukuřice. Jsem zvědavý, jak by se nám v západní civilizaci líbil jídelníček ve stylu PO-Kukuřičné placky UT-Kukuřičná kaše ST- cizrna a rýže ČT- rýžové kuličky PA-cizrna a kukuřičné klasy :-) Ano, jsou tady "super potraviny" ale klíčky, sóju a lesní ovoce nedokážeme pěstovat v takovém množství, aby to nutričně zasytilo celou planetu..a borůvky(...) zcela určitě nepůjdou pěstovat na polích, která vzniknou na pastvinách a NEpěstováním plodin ke zkrmení dobytka. Stejně tak mě nenapadá kultura/země, která by pouhým zemědělstvím dokázala zajistit blahobyt a hojnost co do dostupnosti kvalitní potravy.
@janudovazena6 жыл бұрын
Mě by zajímalo jak by to bylo v tom případě s konzumací třeba vysoké a volně žijící zvěře. Určité procento to je, mnohem mnohem menší, ale i tak je to maso a není jeho konzumace veganska. Navíc volně běhá a my omezujeme jeho populaci a přemnožení, takže pak jen využijeme to, co by jsme museli zlikvidovat.
@SimpleCrazyBOCs6 жыл бұрын
nutriční látky, který jsou v mase a nedají se nadradit? ... to je hovadina. živočišná strava je zdravější a ekologičtější.
@vrbic2076 жыл бұрын
Doporučuji, tenhle polo - fiktivní dokument BBC www.csfd.cz/film/498716-masokr-prijeti-minulosti/prehled/, o tom že se celá planeta stala veganská. Je to pohled z blízké budoucnosti na historii, současnost i budoucnost s ohledem na přechod na veganství :-)
@stickdrummer15556 жыл бұрын
Jak by to dopadlo, kdyby se všichni stali vagíny?
@ing.alexejmeresjev60396 жыл бұрын
Stick Drummer Tak bysme všichni byli v pííči.
@johnyjohnson54836 жыл бұрын
Borec nakonec 🙌
@tomassatanas17343 жыл бұрын
Jiz jest davno realitou!!!!.
@johnyjohnson54836 жыл бұрын
Já jsem ultra vegán. Nejím nic co vrhá stín 😎
@Radecz6 жыл бұрын
Ale co potom s těma krávama? U nás medvědi nejsou, nemaj přirozenýho predátora takže by se vesele rozmnožovaly, pokud by neumřeli stářím, nebo neskočili pod kamion po sežrání řepky. A u GMO, nejsem si jistej, ale není v GMO zrní jiný složení lepku a tyhle věci?
@MyBorius6 жыл бұрын
Co by se stalo? Bylo by více potravin a tudíž by na planetě hladovělo méně lidí, pravděpodobně. Taky by to mohlo přinést rozvoj průmyslu, protože některé suroviny ze zvířat by se musely nahrazovat. Ale to se nestane, alespoň ne v dohledné době. To se pak budou nejspíš naši prapotomci udivovat, jací jsme to bývali „barbaři“ :-)
@doomslayer69185 жыл бұрын
6:47 Proč je to blbost když je to podle světové zdravotnické organizace WHO?
@wise86796 жыл бұрын
A taky velký problémy ve školách. Inkoust. Nebo??
@jankrajcik85686 жыл бұрын
Prečo sa video nevolá "Budeme jednou jíst lidské maso" :D bolo by to viac "clickbait" :D
@Bublinatka_6 жыл бұрын
A okrem iného, čo sa získava spracovaním hospodárskych zvierat - neboli by želé bonbónky :( 😭😢😱. Katastrofa!!! Teda ak sa želatína nedá efektívne vyrobiť aj z rastliniek. :D
@MyBazina6 жыл бұрын
dá :-)
@Bublinatka_6 жыл бұрын
Výborne! Kríza zažehnaná. :D
@Bublinatka_6 жыл бұрын
Jo, vlastne aj z nejakých rias sa vyrába želatína. Len či by to bola taká produkcia efektívna, vzhľadom na energiu potrebnú na vypestovanie takého množstva rias...Keďže v prípade výroby zo zvierat, to je v podstate spracovanie odpadových častí. Ale to by isto nejaká múdra hlava vyriešila...
@AcerJavor6 жыл бұрын
Dobře, řekněme, že by se rapidně nebo úplně snížila živočišná produkce a nahradila by jí rostlinná. Ovšem nevím jestli s tím v tom výzkumu počítali nebo ne, ale byla by potřeba nahradit zároveň i organická hnojiva z této produkce a to hlavně hnůj. Máme sice anorganická hnojiva, ale ty doplňují jen prvky a ne mnoho dalších potřebných látek které vznikají rozkladem organické hmoty. Jediné co mně napadá jako náhražka, tak je kompost a lidské výkaly. Jenže kompost nemá takovou účinnost a je ho potřeba více než hnoje a muselo by být vytvořeno nemalé množství kompostáren. A co se týče lidských výkalů musely by se překopat odpady aby vedly do odděleného potrubí a to vedlo do místa kde by se výkaly zpracovávaly. Je to jen taková rychlá úvaha co mně napadla co by se muselo vzít ještě v potaz.
@Lawor006 жыл бұрын
Lidské výkali rozhodně ne, vzhledem k tomu co člověk jí tak jsou dost agresivní.
@xaverbzunda45043 жыл бұрын
@@Lawor00 Je to možné využít, ale musí se s tím nakládat jinak - kompostování musí probíhat při mnohem vyšších teplotách kvůli neutralizaci patogenů (podobně jako u trusu masožravců). Ono se dá za správných podmínek kompostovat cokoli, co je organické, ale je otázka nakolik by to bylo efektivní.
@wortys6 жыл бұрын
Lidské maso by mi nechutnalo, xD. Protože mi nechutná maso savců, je na mě moc tuhé, raději mám kuřecí.
@mazany_lisak6 жыл бұрын
Kuřecí není maso, je to zelenina
@DarkXair6 жыл бұрын
A zelenina je co? Ozdoba talire. A ozdoby se co? Neji.
@igotjinxed29946 жыл бұрын
Keby ho skúsiš v cupcaku tak už neješ nič iné.
@milujuboruvky6 жыл бұрын
Prečo predpokladáte, že akonáhle bude dostupné laboratórne mäso, tak ho vegani začnú automaticky žrať? :D
@ondrejkucera65786 жыл бұрын
No, já třeba vegan jsem a mně by to určitě nevadilo, pokud by bylo cenově dostupné. Etické problémy by vymizely a kromě toho bych tolik nemusel dávat pozor na příjem potravin. :D
@milujuboruvky6 жыл бұрын
Ja som tiež vegan, ale osobne by som to nevyhľadávala. Akože pravdepodobne by som to raz vyskúšala zo zvedavosti, ale pravidelne asi ee. To, že by to vyriešilo etické problémy je samozrejme super, ale proste živočíšne tkanivo v hube mi fakt nechýba. Tak ako mi nechýba ani ten pocit ťažkosti po mäse. To si radšej ďalej budem fičať na kukuřízkoch. Btw ono si niekto reálne dáva pozor na príjem potravin? :D
@ondrejkucera65786 жыл бұрын
Je fakt, že mě vždycky v masu deprimovaly šlachy a měl jsem nejraději to nejlibovější maso. Ale je možné, že to laboratorně vypěstované by bylo zbaveno některých neduhů! Určitě bych se svými oblíbenými jídly neskončil, ale jak říkáš, ta změna by občas byla fajn. Hele, když mi bylo třináct, snědl jsem všechno, co mi přišlo pod nos, a určitě jsem se o nějaké nutriční hodnoty příliš nezajímal. Změna přišla zhruba od té doby, takže moc nevím. :D
@wortys6 жыл бұрын
Jíst méně masa je ekologičtější, protože ke vzniku 1kg masa je potřeba mnohonásobně víc kg zeleniny. Ale byla by blbost nutit to všem, xD.
@Adam-yq2mi6 жыл бұрын
Ale z mnohonásobne viac kíl zeleniny nedostaneš len to mäso ale dostaneš aj kopu iných užitočných vecí ako spomínali. Prečo si každí myslí, že zviera sa dá využiť len na mäso.
@wortys6 жыл бұрын
1) Uvědom si prosím, že jsem psal "méně masa" a nikoliv "žádné maso". Lidé nejsou evolučně zvyklí žrát tolik masa každý den, protože naši předkové lovci nemohli dokázat každý den chytit větší zvíře a rozdělit ho celé tlupě do sytosti. A vlivem té dnešní nadprodukce je spousta lidí obézních a zhoršuje to jejich zdraví. 2) Spousta zbytků po odbourání masa lze nahradit. Mýdlo se nemusí nutně vyrábět jen z živočišných tuků, lze vyrobit i z rostliných. Syřidlo se díky Čechům už nemusí vyrábět z žalludků telátek či kůzlátek, ale vyrábí ho mikroorganismy. Lepidlo se dá také vyrobit z neživočišných surovin... Ze zvířat se to vyrábí proto, že z nich máme zbytky a bylo by neekonomické a neekologické je jen vyhodit. To ale přeci neznamená, že by to nešlo nahradit.
@wortys6 жыл бұрын
PS: Když někdo řekne, že by byla blbost přestat produkovat maso, tak to přeci vůbec neznamená, že by byla blbost produkovat ho o něco méně.
@vaclavpastusek71306 жыл бұрын
Lidé jsou obézní z nezdravých tuku, které se špatně odbourávají, ale v kvalitním mase je jí jen málo
@wortys6 жыл бұрын
Václav Pastušek: To moc nemění na tom, že ty tuky mívají žívočišný původ a z velké části putují do lidské stravy.
@suchavoda44986 жыл бұрын
Like a jde se koukat
@zdenekzase2806 жыл бұрын
Pulec CZ podlejzak 😁😁
@Slimgim0076 жыл бұрын
Like
@denny74776 жыл бұрын
nemusite pokazde menit tricka aby to nevypadalo ze se to toci v jeden den :D
@jirkasmejkal16986 жыл бұрын
si na praxe nechaj vyrůst člověka :D
@martinu.55246 жыл бұрын
Tak když se Britové tak cpou ovocem, alespoň nemají problémy na záchodě :D
@martinpokorny37325 жыл бұрын
Ufff, samy domnenky a predsudky, fakta nula...
@Iris_Bohemica6 жыл бұрын
Kluci, vy k sobě potřebujete biochemika :). Je škoda, že tím pádem vynecháváte mnoho zajímavých a přínosných věcí.
@Sasblobla3 жыл бұрын
Kludne nech sa 90%stane veganmi zostane viac karbonátkov pre nas
@jirkasmejkal16986 жыл бұрын
Hlavně cholesterol Kappa
@anothersettlementneedsyour96286 жыл бұрын
To by bylo peklo na zemi. Všichni by se plazili pobledlí jak zombie po ulici, žrali trávu a pampelišky. Ze mě nikdo býložravce neudělá.
@wortys6 жыл бұрын
Mě krmná kukuřice nevadí, :D.
@LubosMudrak6 жыл бұрын
Sebastián Wortys - knihy, filozofie, umění, sci-fi krmná kukurica je super :D
@DnaFighter16 жыл бұрын
Ještě aby ne vždyť se s tím taky krmí dobytek.
@adyiniestajackson46 жыл бұрын
Vývoj člověka potřebuje živočišné bílkoviny do 30 let
@555-o6e5 жыл бұрын
Volali ze 70. let, že jim máš vrátit jejich názory