Uf, wbrew przeszkodom związanym z przeziębieniem udało się wyrobić z filmem na dziś. Miłego weekendu i pamiętajcie - pozory czasami mają znaczenie. PS. 4:40 - oczywiście chodziło mi o karabiny powtarzalne :)
@skoczek7772 жыл бұрын
Á propos zapowiedzi z końca materiału. Niemcom też się oberwie?
@i_dont_remember_my_username2 жыл бұрын
Właśnie miałem pisać, że samopowtarzalne to nie w tej wojnie ;)
@vlodeklukasz10652 жыл бұрын
Nie wiem czy celowo,ale bardzo ironicznie brzmi w tle IX symfonia Beethovena.Wiemy,że Beethoven, Niemiec,ponoć wycofał dedykację tej symfonii dla Napoleona Bonaparte kiedy tenże koronował się na cesarza Francji.O ironio,motyw ten jest teraz tzw. hymnem Unii Europejskiej,de facto Cesarstwa Niemiec w którym de facto władzę sprawują Niemcy.Beethoven raz dał się oszukać swoim naiwnym wyobrażeniom o polityce,a drugi raz oszukano go pośmiertnie ,obłudnie używając motywu z IX symfonii,gdzie jak wiemy jest śpiewany tekst o równości,braterstwie i takich tam ble,ble,ble.... Tymczasem...jak widzimy w materiale ,Francuzi zamierzają dać łupnia Szwabom.
@Radomirius2 жыл бұрын
Wszystko teraz generalnie jest legendarne. Bieda umysłowa.
@zoologer2 жыл бұрын
Francuzi mieli całkiem sporo karabinów samopowtarzalnych w I wojnie światowej. W drugiej połowie, ale jednak. Nawiasem mówiąc wybuch i początek II wojny światowej, to w dalszym ciągu głównie karabiny powtarzalne - konstrukcje z końca XIX wieku, czasem w jakichś rozwinięciach. Jak wolno się to wszystko starzeje, to ludzie nie zdają sobie nawet sprawy. Proponuję sprawdzić kiedy stworzono najpopularniejszy dziś nabój pistoletowy (9x19mm). Albo nabój karabinowy używany do dziś przez bloki postsowieckie (7.62x54R). Tak, dzisiejsza Rosja używa tego samego naboju, którego używali od wojny rosyjsko-japońskiej prapradziadkowie dzisiejszych rekrutów...
@crimsonzeppelin2 жыл бұрын
ladies and gentlemen, legendarny moment, grzeob w końcu nagrał film o I WŚ
@towarzysz94522 жыл бұрын
Gentelmeny ☕
@arturg33332 жыл бұрын
grzeob XDDD
@orzech100darek22 жыл бұрын
Chyba anuluje subskrybuje 😵 szok i niedowierzanie🤯
@th3h4b1t2 жыл бұрын
Gentlemen się pisze
@pat_-2 жыл бұрын
@@th3h4b1t nie zesraj sie
@TsarNicholas22 жыл бұрын
Rzadko się widzi filmy o I Wojny Światowej, więc mile widziany taki film, czekamy na więcej.
@Halo_Legend2 жыл бұрын
Czeka kto? Ty i kto?
@BratRemigio2 жыл бұрын
@@Halo_Legend i ja.
@zwykyczowiekczowiek96252 жыл бұрын
Dzień dobry panie car
@kebstudiox20552 жыл бұрын
@@Halo_Legend i ja
@michakrzyzanowski85542 жыл бұрын
@@Halo_Legend skoro nie ty to zamknij sie
@tomtimor97892 жыл бұрын
Gdyby tak uczono historii w szkołach to byłaby szansa, że w końcu historia by czegoś kogoś nauczyła. A tak mamy, co mamy. Dzięki za wykład. Trzymaj ten poziom !
@panantoni84402 жыл бұрын
Panie Bobrek. Pana materiały są na tak wysokim poziomie (czego Pan nas już nauczył), że z automatu daje łapę w górę i włączam film! Ostrzegam! Sam Pan sobie wyznaczył tę jakość! Teraz trzeba tylko się jej trzymać! Pozdrawiam serdecznie!
@n0sferatu19822 жыл бұрын
Chciał bym polemizować z przedmówcą ale brak mi argumentów
@orzech100darek22 жыл бұрын
Pan Bobrek ma drugie konto👆 yt👆 ale shhh🤫🤫🤫🤫😉😉 pozdrawiam
@magorzatanapiorkowski98762 жыл бұрын
TO CZEMU MA TAK MAŁO WYSWIETLEN I SUBSKRYPCJI Z PORÓWNANIEM Z KANAŁEM NAJLEPSZYM O TEMATYCE HISTORII HISTORIA BEZ CENZURY
@orzech100darek22 жыл бұрын
@@magorzatanapiorkowski9876 bo król jest jeden Bogusław Wołoszański ,,sensacje xx wieku,,
@A-BYTE942 жыл бұрын
@@magorzatanapiorkowski9876 xd, nie tylko liczba wyświetleń itp ma znaczenia poza tym tamci są na yt dużo dłużej
@janpanufnik17052 жыл бұрын
No to nareszcie mamy i genezę i potwierdzenie, skąd wzięła nazwę nasza ,,Błękitna Armia,, generała Hallera w tej wojnie ! A Panu Grzegorzowi, kolejny raz szacunek i podziw za jego profesjonalizm. Dziękuję bardzo !
@ar2uro7872 жыл бұрын
czyli francuzi poprostuj pozbyli się starych mundurów na rzecz przyjaciół Polaków ?:)
@HipisX2 жыл бұрын
@@ar2uro787 Tak i ten fakt był znany przed wypuszczeniem tego filmu, wystarczyło uważać na historii
@ar2uro7872 жыл бұрын
@@HipisX dzięki ze wiesz jak bylo u mnie na historii :)
@i_dont_remember_my_username2 жыл бұрын
18:10 W zasadzie Niemcy robili to samo - szyli pokrowce na pickelhaube. Żeby nie było zbyt optymistycznie, pokrowce miały numer jednostki w kolorze czerwonym.
@dam1an2732 жыл бұрын
Warto też dodać, że Francuzi w pierwszych tygodniach wojny podczas bitew szli na wroga w zwartych szeregach tak jak to się robiło w czasach napoleońskich. To była jeszcze większa głupota niż czerwone spodnie. Karabiny maszynowe zbierały straszne żniwa.
@darek2p4712 жыл бұрын
Akurat ten zarzut dotyczy wszystkich stron konfliktu. Absolutnie żaden z wyższych oficerów nie wysnuł wniosków z tego co działo się na polach bitew amerykańskiej wojny secesyjnej, wojen na Bałkanach, wojny brytyjsko-zuluskiej, wojny krymskiej czy też powstania Mahdiego w Sudanie. W bitwie pod Omdurmanem po stronie brytyjskiej walczyło 8200 żołnierzy brytyjskich i 17600 żołnierzy egipskich a po przeciwnej stronie 60 tysięcy mahdystów więc teoretycznie to mahdyści powinni wygrać. Tak się jednak nie stało. Dlaczego?. Brytyjczycy mieli 80 dział i 44 karabiny maszynowe Maxima. Podczas pierwszego ataku Sudańczyków na pozycje brytyjskie w wyniku krzyżowego ognia karabinów maszynowych i artylerii zginęło 5 tysięcy mahdystów. Podczas drugiej fazy bitwy zginęło 3500 powstańców. Bitwa pod Omdurmanem zakończyła się zwycięstwem Brytyjczyków. Całkowite straty po stronie mahdystów to 9700 zabitych, około 16 tysięcy rannych i 5 tysięcy wziętych do niewoli. Straty po stronie brytyjskiej? 48 zabitych i około 380 rannych. Obecny podczas bitwy brytyjski korespondent wojenny po zakończeniu pierwszego ataku mahdystów na pozycje brytyjskie napisał : "Żadne białe wojsko nawet przez pięć minut nie wytrzymałoby takiej nawałnicy śmierci. To było egzekucja, a nie bitwa ". To był 1898 rok , sześć lat przed wybuchem I Wojny Światowej a więc w armii brytyjskiej w 1914 roku byli wyżsi oficerowie którzy służyli pod generałem KItchenerem i widzieli co potrafią karabiny maszynowe oraz nowoczesna artyleria i którzy o swoich doświadczeniach opowiedzieli innym oficerom, którzy w bitwie pod Omdurmanem nie uczestniczyli . Pomimo tego w początkowej fazie I wojny światowej wojska brytyjskie tak samo jak wojska francuskie szły do ataku w zwartym szeregu tak jakby nic się nie zmieniło w sztuce wojennej i nie pojawiły się nowe rodzaje broni
@Europemyhome2 жыл бұрын
To nie była głupota tylko Nowa rzeczywistość wojny do jakiej armia nie została dostosowana. To samo co polska kawaleria w 39
@rafagracz50312 жыл бұрын
Ha! Zastanawiam się ile razy jeszcze zaskoczysz mnie Grześku tematem filmu. Oczywiście pozytywnie. Świetna robota. Gratulacje.
@bartoszswierad27932 жыл бұрын
Słuchając tego wspaniałego materiału, można dojść do konkluzji, że zmiany w zabetowanym środowisku dochodzą dopiero po traumatycznych doświadczeniach, niestety ale mam odczucie, że nieco lepsza (lecz wciąż beznadziejna) sytuacja jest w naszym wojsku i u naszych elit politycznych, które zdaje się, że nie rozumieją konfliktu, który nadchodzi do nas ze wschodu.
@lukaszmetera22792 жыл бұрын
To nie jest tylko problem naszego wojska. Beton był i jest w każdej armi. Mnie osobiście bardzo zaskoczył poziom betonu w armii amerykańskiej w przededniu drugiej wojny światowe i w czasie jej trwania
@dominem75562 жыл бұрын
Zdaje się, że rozumieją. Nie rozumie tzw opozycja, ale to ani elita ani opozycja
@borsuk37982 жыл бұрын
Skąd wiedza, że "nie rozumieją"? Od mitomaśnkiego szura-populisty Bartosiaka? Polska reformuje się i zbroi nie od dziś- i to, mówiąc wprost, przeciw jednemu potencjalnemu wrogowi
@Szymeon052 жыл бұрын
Bardzo fajny film, więcej takich o I wojnie bo jest to bardzo ciekawy temat 😉
@nevadabelongstothencr476222 жыл бұрын
Ciesze się że poruszasz tematyke I wojny światowej. Proszę, nagrywaj kolejne filmy z tej serii
@TheDzigi942 жыл бұрын
Świetny materiał Grzegorzu! Więcej takich :3 zahaczyłeś tu o bardzo ciekawy temat tego co się działo przed I wś :)
@Pasztun14102 жыл бұрын
Apropo spodni wojskowych nie mogłem się oprzeć i zamieszczam poniższy dowcip: Morze Karaibskie, XVII wiek. Statek piracki płynie, z bocianiego gniazda: - Kapitanie, holenderska barka na sterburcie! Zatopią nas! Kapitan spokojnie: - Nie bójcie się chłopaki, zdobędziemy, będzie łup tylko podajcie mi moją czerwoną koszulę i do abordażu! Walka wygrana, pięciu piratów padło, ale łup jest. Po chwili z bocianiego gniazda: - Kapitanie, hiszpański galeon na bakburcie, zginiemy! - Spokojnie chłopaki, dajcie mi moją czerwoną koszulę i do walki. Wygramy! Po chwili walka zakończona, 10 piratów nie żyje, ale galeon zdobyty. Pierwszy oficer pyta: - Kapitanie, o co chodzi z tą koszulą? - Widzisz chłopcze, marynarze wierzą, że przynosi szczęście, ale to psychologia - gdy zostanę ranny, krwi na czerwonym nie widać i wszyscy myślą, że nie da się mnie zranić. Więc nasi walczą jeszcze zacieklej, a wrogowie tracą ducha. W tej chwili rozlega się okrzyk: - Kapitanie, pięć fregat od dziobu! Kapitan zaś spokojnie: - Podajcie mi moje brązowe spodnie
@DuzySkunXXL2 жыл бұрын
w grze o tron go slyszalem xd
@wojtek_xd2 жыл бұрын
Zesrał sie
@paulinagabrys88742 жыл бұрын
Piękne. Takie trochę pythonowskie
@krzysiekscanierski37122 жыл бұрын
Dobre
@janik-wolf24932 жыл бұрын
U cichego wuja to było
@bloodymarvellous2 жыл бұрын
Prawda jest taka że Niemiecki landser też poszedł na wojnę ubrany jak choinka. Na głowie miał pikelhaubę z emaliowanym orłem, błyszczącą rozetą i wielgachnym szpikulcem, która świeciła się jak psu jajca. Jednak niemieckie dowództwo dosyć szybko się zreflektowało na ten temat i jakoś na jesień 1914 wprowadzono pokrowce.
@liszarezo36582 жыл бұрын
Niemcy też wypuścili żołnierzy w niebieskich mundurach....ale tylko jednostki tyłowe. Zwyczajnie brakło im mundurów i wyciągnęli z magazynów XIX wieczne poprzedniki.
@karolkowalski42492 жыл бұрын
Mimo wszystko jednak niemieccy żołnierze to nadal były trochę choiki, bo na pokrowcach malowano numer służący do identyfikacji czerwoną farbą. No ale jednak zreflektowali się po jakimś czasie że lepiej używać zielonej farby
@karolm4762 жыл бұрын
W końcu choinka to niemiecki wynalazek
@liszarezo36582 жыл бұрын
Popatrz na to Inaczej, jako jedyni zapewnili żołnierzom porządne hełmy na początku wojny. Nawet jeśli niewystarczającą, to jednak dawało to lepsza ochronę przed odłamkami od czapek.
@liszarezo36582 жыл бұрын
@@karolm476 Wiesz po co był ten szpikulec? Miała na nim być chorągiewka do rozpoznawania żołnierza. Pomysł szybko upadł, szpikulec pozostał =D.
@gargamelvoeyt21372 жыл бұрын
W końcu film o 1 wojnie światowej!!
@カロル-j4p2 жыл бұрын
"Czy jest tu jakiś morał? Pozory mają znaczenie. Przestarzały mundur może sugerować znacznie głębszy kryzys niż się wydaje, a ignorowanie problemu Przestarzałego munduru powinno być odbierane jako bicice na alarm." > WP odrzuciło nowy wzór mapa twierdząc że "wuzeta" z lat 90-tych to symbol polskiego żołnierza. > zdjęcia na oficjanych kontach wojskowych w mediach społecznościowych gdzie wciąż widać P64 w skórzanych znoszonych kaburach na napę. I pasoszelki miwo. Dziękuję, pozdrawiam. :)
@ivuldivul2 жыл бұрын
Szelki dusicielki!
@danielmichalski942 жыл бұрын
W czasach, gdy powinniśmy postawić na masową produkcję w milionach autonomicznych, prostych, topornych dronów bojowych, operujących bez jakichkolwiek sygnałów nadawanych do nich (nie to co Bajraktary), aby nie dało się ich byle sygnałem zagłuszającym zneutralizować, wyżynających wszystko bez wyjątku co tylko się rusza, nasz kraj bawi się w zakup Abramsów. Yaaay. Wszyscy zostaniemy zmieleni przez nadchodzą wojnę.
@Men_of_xD2 жыл бұрын
I hełmy doklejane w PS czy Paincie.
@juliuszkocinski74782 жыл бұрын
Wait, to mapa jest trwale odrzucona? :(
@mikoaj68182 жыл бұрын
@@juliuszkocinski7478 Tak. Uznana za zbyt drogą i trudną do skojarzenia z żołnierzem Wojska Polskiego :)
@Shapekk2 жыл бұрын
Świetny materiał. Bardzo szanuję przywiązanie do źródeł i podawanie konkretów, które zainteresowani mogą zgłębić.
@krzysztofcugarski22572 жыл бұрын
Panie Grzegorzu, prosimy o więcej odcinków o I wojnie światowej
@KorbaVerde2 жыл бұрын
Jak zwykle świetna robota! A może jakiś filmik o historii kamuflażu? Jako pierwsi byli chyba Anglicy, kiedy ich umorusany oddział, który wynurzył się po kilku dniach z dżungli został ledwie dostrzeżony przez załogę macierzystego fortu.
@cespenaster2 жыл бұрын
Jest film o tej tematyce na kanale Irytującego Historyka
@Michal78912 жыл бұрын
Świetny materiał, mało się mówi o I wojnie, taki cykl filmów będzie czymś wspaniałym. Dobra robota
@sgpl8562 жыл бұрын
Zdecydowanie najlepszy film na kanale, tak trzymać! Czekamy na kolejne części serii
@polskietrailery46182 жыл бұрын
Oby więcej tematów pierwszowojennych. Good job!
@przemekk94032 жыл бұрын
"A na wojnie świszczą kule, Lud się wali jako snopy, A najdzielniej biją króle, A najgęściej giną chłopy." M. Konopnicka "A jak poszedł król na wojnę" Pozdrawiam
@maciejpietraszczyk52782 жыл бұрын
U Rosjan na Ukrainie wygląda to odwrotnie. Kadra oficerska ginie hurtowo.
@gregszy85752 жыл бұрын
Jak zwykle świetny odcinek. Francuzi mieli czerwone czpeczki i porteczki a Niemcy pikelhauby. Bardzo dobre omówienie problemu. Pikelhauby omówił całkiem nieźle "irytujacy historyk" wiec moze nie marnuj sił na omawianie tego tematu bez potrzeby. Ta sama historia z pokrowcami jak u francuskich kirasjerów.
@kajetanszczesniak92312 жыл бұрын
Grzegorz Bobrek, nie chcę nic mówić ale powiem. Kocham te materiały i proszę nagrywaj je tak długo jak tylko się da.
@marlenakranc12792 жыл бұрын
Wspaniały materiał pokazuje błędy Francuzów i kompleks z 1870 roku , kiedy Prusy prowadziły rozsądnie politykę. Sytuacja z I wojny światowej i straty wśród Francuzów, wpłynęły na mentalność Francji w czasie II wojny światowej. Kolaboracja Petaina to dobry przykład kiedy trzeba ostrożnie szafować krwią własnego narodu. Polska do tego inaczej podeszła bo I wojna światowa dała nam niepodległość, ale nie powinna ona przesłaniać realiów i własnych możliwości !!!
@szikakaselected2 жыл бұрын
zajebiście się go słucha ... ciekawy przekład dla zwykłego słuchacza ! props
@thebube18142 жыл бұрын
Warto było czekać, jeden film o 1 wojnie światowej > 1939 filmów o 2 wojnie światowej
@raphtaliamai52372 жыл бұрын
No cóż... Zaczynam się zastanawiać gdzie ja byłem na lekcjach historii. Oglądając Pana filmy zdaję sobie sprawę, że do końca życia będę się jej uczył. Jest Pan wyjątkowym nauczycielem. Dziękujemy.
@raphtaliamai52372 жыл бұрын
Nic nie stoi na przeszkodzie. Oglądając materiały Pana Grzegorza, również zastanawiam się gdzie ja byłem na lekcjach historii. Oglądajmy i uczy się 😊
@marekmleczko13992 жыл бұрын
Jestem pełen podziwu dla Twojej swady i merytorycznego przygotowania 👍 Serdecznie pozdrawiam z G.B. Tak trzymaj, materiały fantastyczne ⭐⭐⭐⭐⭐
@BartekSychterz2 жыл бұрын
13:30 tam trzeba sprostować 2 rzeczy. Wojna prusko-francuska trwała od 19 lipca 1870 do 10 mają 1871. Ale działania wojenne od 3 sierpnia do 26 stycznia. Także to była krótka wojna.
@hanskloss57552 жыл бұрын
a druga rzecz?
@BartekSychterz2 жыл бұрын
@@hanskloss5755 No widzisz. To są dwie rzeczy. Działania wojenne, a okres trwania tej wojny.
@hanskloss57552 жыл бұрын
@@BartekSychterz nadal widzę jedną, niezgodność dat 🐷
@BartekSychterz2 жыл бұрын
@@hanskloss5755 Czemu niezgodność? Wypowiedzenie wojny miało 19 lipca. A 3 sierpnia była pierwsza operacja wojskowa. A 26 stycznia było 3-tygodniowe zawieszenie broni, które przeciągnęło się do 10 maja, kiedy to podpisano pokój.
@hanskloss57552 жыл бұрын
@@BartekSychterz jedną niezgodność u autora filmu. Nie widzę drugiego problemu.
@radekf68662 жыл бұрын
Mało kto potrafi zrobić dobry materiał to jedno ,a drugie jeszcze go przedstawić w taki sposób by od początku do końca siedzieć w zaciekawieniu No i Pan to zrobił połączył obie rzeczy i wyszło Mega, ogólnie powiem tak każdy temat jest bardzo ciekawe pozdrawiam i czekam na więcej...
@krzysztofd.m.rozmus41232 жыл бұрын
Wcześniej tego nie wiedziałem, ale teraz już wiem, że na taką serię czekałem.
@Podchodyskrzataskarbnika2 жыл бұрын
Dobre to było Dobrze ze wspomniałeś o kontynuacji Będziemy wszyscy czekac
@mleko80rt2 жыл бұрын
Polecam świetny film francuski " Le pantalon". Film opowiada historię Lucien Bersot, żołnierza dla którego zabrakło czerwonych spodni. Nie było rozmiaru Zamiast czerwonych, dostał białe. Podczas przeglądu wojska, nie spodobał się oficerowi w białych spodniach. Odmówił przyjęcia czerwonych spodni, po trupach, podartych i poplamionych krwią. Dla przykładu, został rozstrzelany przed rekrutami 13 lutego 1915... Film wzruszający, warto obejrzeć, pokazujący głupotę oficerów. Pozdrawiam z Francji.
@szymonmacieja2 жыл бұрын
Fenomenem jesteś. Wspaniały film. Wybitna narracja. Pozdrawiam serdecznie. Życzę powodzenia i wszystkiego dobrego.
@marekstawicki88112 жыл бұрын
Bardzo dobrze przygotowany materiał, solidna robota!
@konradux194 Жыл бұрын
cały czas powtarzam wszystkie odcinki Grzesiu, i nigdy one nie są nudne. Pozdrawiam i oby wiecej bo mądrego zawsze dobrze się słucha 👍👍💪💪
@jarysaw80602 жыл бұрын
Ale mi siadło. Właśnie wczytuje się nt "Przyczyn wybuchu I wojny światowej". Idealnie zgrane.
@Europemyhome2 жыл бұрын
I jaki były?
@gregszy85752 жыл бұрын
Przypadkiem wpadłen na ten film juz 2gi raz i obejrzałem z przyjemnością. Grzegorzu Bobrek Juz za samo to ze posługujesz się poprawną elegancka polszczyzną, potrafisz mówić z tym aktorskim zacięcie to ci sie należą brawa. Ale smo przygotowanie tych filmów jest równiez znakomite merytorycznie. Wybaczę ci te braki w znajomości francuskiego. Inni są w tym jeszcze gorsi. Pozdrawiam serdecznie.
@koprolity2 жыл бұрын
To ja już bym wolał ruszać do boju bez spodni.
@franciszekjabonski70002 жыл бұрын
chociaż ze strachu nie zesrałbyś się w gacie :p
@2PaweL2 жыл бұрын
Jak w tym słynnym serialu ssman?
@piekuo46942 жыл бұрын
Pewnie nie jeden próbował ale za zgaduje że kara za brak munduru też nie była wesoła
@wodasodka90312 жыл бұрын
@@piekuo4694 jest film pt. Pantalony , na ten właśnie temat.
@braborgbraborg91122 жыл бұрын
@@franciszekjabonski7000 Gacie, to raczej majtki, a niespodnie, LOL
@krulikzbyszek37182 жыл бұрын
Dziękuję za materiał. :)
@Zultar_Gachelet2 жыл бұрын
To się nazywa BETON. Betonowi dowódcy z betonowymi umysłami.. w każdej armii taki beton się znajdzie..
@hexxon772 жыл бұрын
Super materiał Grzesiu. Dzięki.
@in5ect2 жыл бұрын
"Nastała era czerwonych gaci" - pochodzę ze śląska gdzie 'gacie' to spodnie. Ale od kilku lat mieszkam w poznaniu gdzie 'gacie' to bielizna. Stąd gęba mi się uśmiecha jak to słyszę. Ale nie zmienia to faktu ze materiał jest super!
@unohas2 жыл бұрын
Super materiał!! Czekam na kontynuację
@WojciechBralewski2 жыл бұрын
Bardzo fajny film i fajny pomysł na serię :) z niecierpliwością czekam na następny materiał.
@SMKCH842 жыл бұрын
Niestety w każdej armii jest tzw beton i niestety on decyduję o większości porażek w wojnach i konfliktach.
@ironhead4882 жыл бұрын
Witam. Jak zawsze ciekawie, interesująco. Z chęcią więcej obejrzał bym o pierwszej wojnie światowej.
@hakuu56022 жыл бұрын
Przydałoby się gdyby te odcinki w formie podcastu były na spotify!!!!
@damiankaim25532 жыл бұрын
O kuźwa, jeden z najlepszych filmów na kanale 👍🙂
@mikekoval21822 жыл бұрын
Znakomite, tak trzymac! Poprosze o wiecej...
@sywu1112 жыл бұрын
Świetnie przedstawiony materiał; chylę czoła👍
@eclip19912 жыл бұрын
Świetny pomysł na serię. Z niecierpliwością czekam na kolejne odcinki 🙂
@JaroTomik8 ай бұрын
9.22 wiem, że przeziębienie trzymało. Tym bardziej dziękuję za solidny materiał 💪
@jaceknaglo22662 жыл бұрын
Czysta przyjemność, oglądać pana filmy 👍👍👍👍
@piotrpe9051 Жыл бұрын
Pana filmy są tak znakomite ze szkoda ze tego nie puszczają na lekcjach historii.
@stevengreen1022 Жыл бұрын
no szkoda szkoda, aczkolwiek historia nadal jest okropnie cenzurowana przez naszych "Włodarzy" o tym w szkole się nie dowiesz 😂
@borsuk96 Жыл бұрын
Dobra uwaga. Historia służy by wyciągać z niej wnioski i się uczyć a nie klepać daty
@andrzejkowalski28382 жыл бұрын
Jak w każdej historii czynnik ludzki kształtuje błędy po przez swoją chęć dostosowania sytuacji do siebie a powinien odwrotnie dostosować się do sytuacji a wojna błyskawicznie wytyka błędy za które trzeba płacić wysoką cenę za ujrzenie właściwego rozwiązania świetny materiał dziękuję za ten film 💓💓👏👍
@Dr3xor2 жыл бұрын
Super materiał. Czekamy na kolejne niekompetencyjne sensacje IWŚ :D
@adamfajne28862 жыл бұрын
Grzegorzu mam 34 lata i jak byś mi w tym czasie jak byłem w szkole wykładał tak historie to normalnie złoto. Jestem czasów gimnazjum ale interesuje się historia właśnie okresu pierwsza i druga wojna . miałem moja historyczkę co mówiła w tym temacie dość mało . ale Pan panie Grzegorzu w historii jest pan zajebisty
@maciejtykwinski83102 жыл бұрын
Złoto złotem ale myslę że obecna forma przekazywania wiedzy przez filmy na YT jest lepsza. Żadna szkoła nie ma 200k uczniów a Filmy Szefa spokojnie dobiją do tej wartości :)
@adamfajne28862 жыл бұрын
@@maciejtykwinski8310 tak tu ma Pan racje pod tym względem . dzieci teraz maja na tele dostęp do nieograniczonej wiedzy a zamiast tego oglądają tictok itp . ja np z medal of honor tego pierwszego do tej pory pamiętam kiedy byl D day mimo upływu lat
@maciejtykwinski83102 жыл бұрын
@@adamfajne2886 W pierwszego MoH też grałem ale datę D-Day wbił mi do głowy Sabaton :D
@adamfajne28862 жыл бұрын
@@maciejtykwinski8310 no nie mi wbiło MoH ale tez raczej nie zaluje tego :)tak jak pisałem mam swoje lata nie wiem ile pan ma lat. ale teraz trochę szkoda , bo jak ja bym miał w latach podstawowych dostęp do ogólnie neta z takimi informacjami to zupełnie co innego by było na lekcji
@leszekjeczen89032 жыл бұрын
Grzegorz Bobrek. Jak w każdej regule, tak i w piłce nożnej są wyjątki. Jeden z nich nazywa się Andrzej Strejlau zwany "Panem Trenerem". Reszta się zgadza. Dziękuję za fachowe wideo.
@Sily_Zbrojne2 жыл бұрын
Porównanie do naszej myśli szkoleniowej w piłce nożnej - genialne
@PLAndrev2 жыл бұрын
Za kilka miesięcy? Kontynuacja tak świetnego materiału? 😭
@Konstanty522 жыл бұрын
Ogromnie interesujący materiał, gratuluję. A propos kolorów mundurów: gdy zwiedzałem w 1984 r. w Helsinkach muzeum Mannerheima, przewodnicy twierdzili, że pierwsze mundury prawdziwie kamuflujące miały oddziały fińskie w końcu XIX wieku (choć Finlandii niepodległej jeszcze nie było) - na dowód pokazywali wiszący tam obraz olejny z około roku 1890 (dokładnej daty nie pamiętam), na którym żołnierze fińscy mieli BIAŁE stroje maskujące. Pozdrawiam, Panie Grzegorzu.
@marcinf63242 жыл бұрын
Super materiał miło się słucha o I wojnie :)
@rafamarcisz20862 жыл бұрын
Wspaniały kanał, wspaniały film, jedyne co w moje uszy frankofila kole to Pana wymowa francuskich nazw, ale to tylko jakbym miał się doszukiwać rzeczy do poprawy na siłę :)
@rakaspdn77222 жыл бұрын
Świetnie. Prosimy o więcej filmów o I wojnie światowej
@eskay21372 жыл бұрын
a ja to bym chętnie obejrzał taką serię o pierwszej wojnie. Bardzo dużo się wtedy działo pod względem zmian w taktyce, technologii itd.
@drifter_na_moto51262 жыл бұрын
Jak zwykle materiał pierwsza klasa!
@wojciechjaruzelski52672 жыл бұрын
0:06 to załamanie w głosie, perfekcyjne
@Mateusz-mv2kq2 жыл бұрын
Bardzo dobry materiał, nieźle się słucha. Dzięki i wszystkiego dobrego.
@taskitv64912 жыл бұрын
Pierwsza wojna u Grzesia ten kanał jest juz coraz wyżej w moich preferencjach
@RozrubyMistrz2 жыл бұрын
Bardzo fajny materiał. Miło się to ogląda.
@maciejluczkiewicz2 жыл бұрын
Bardzo fajny odcinek, fajnie że o I wojnie światowej. Jedno ale... pod koniec XIX wieku nowością były karabiny powtarzalne a nie samopowtarzalne. Przy czym przyzwyczajenie do karabinów jednostrzałowych było tak duże, że wiele z wprowadzonych wtedy modeli miało co prawda magazynek, ale z odcięciem. Strzelano ładując pojedynczo, a w razie czego można było zdjąć odcięcie i szybko wystrzelać cały magazynek. Czymś innym były karabiny maszynowe, najczęściej CKM-y zasilane z taśmy, które zaczęły się pojawiać na początku XX wieku Ten z 14:36 wygląda jak kpt. Wagner z C.K. Dezerterów :) Bardzo lubię Twój montaż z bliskimi i dalszymi kadrami EDIT: dopiero po skomentowaniu zauważyłem, ze jest przypięty post prostujący przejęzyczenie :)
@balddrummer50892 жыл бұрын
Akurat karabiny powtarzalne debiut miały w XVII wieku, tylko długo zajęło stworzenie takiej konstrukcji, która była by praktyczna i w miarę tania w produkcji. Pierwszymi masowo produkowanymi karabinami powtarzalnymi były amerykańskie Karabiny Henrego i Spencera, oba z roku 1860. W Europie karabiny powtarzalne pojawiają się po roku 1870, najczęściej jako przeróbki starszych jednostrzałowych karabinów odtylcowych, w których zamontowano magazynki. Co do karabinów samopowtarzalnych, to pierwsze próby ich stworzenia zaczynają się właśnie na przełomie XIX i XX wieku. Pierwszym seryjnie produkowanym karabinem samopowtarzalnym był meksykański Mondragón M1908. Podczas pierwszej wojny światowej swój debiut maja nawet karabiny automatyczne, w postaci karabinu Fiodorowa. Karabin maszynowy jest wynalazkiem z XIX wieku, przecież pierwszy karabin Maxima powstał w 1884.
@maciejluczkiewicz2 жыл бұрын
@@balddrummer5089 Jasne, wtedy powstały. Chodziło mi o ich masowe użycie na wojnie. Karabin Henry'ego miał swój czas w konkretnym konflikcie, ale karabiny z zamkiem czterotaktowym miały swój "złoty wiek" właśnie na przełomie XIX i XX wieku
@i_dont_remember_my_username2 жыл бұрын
Pierwsze Lee-Enfieldy oprócz odcięcia magazynka miały dodatkowy celownik do strzelania salwami
@balddrummer50892 жыл бұрын
@@maciejluczkiewicz przede wszystkim pierwszym karabinem ładowanym poprzez obrót zamka był niemiecki Zündnadelgewehr M/41 z 1841. To nie jest koniec XIX wieku. Po jego debiucie (dobra, wiem że pierwszy raz to była wiosna ludów, ale wtedy go zauważyły inne kraje) w wojnie prusko-duńskiej w 1864 inne kraje zaczęły tworzyć swoje konstrukcje. "Czterotakty" nie były pierwszymi takimi projektami ani nawet jedynymi. Austro-wegierskie Mannlichery były karabinami dwutaktowymi, a używano je do lat '40 XX wieku. Można spokojnie uznać, że odtylcowe karabiny, ładowane przez obrót zamka, których ostateczną wersja jest karabin z zamkiem czterotaktowym ładowany z łódki/magazynka dominowały na polu walki od lat 50 XIX wieku.
@Piotr_J932 жыл бұрын
Propozycja na kolejny materiał w tym cyklu parowe okręty podwładne typu K czyli "co tu się odjaniepawliło?" od złej koncepcji po skrajne skomplikowanie konstrukcji i obsługi, milion wypadków podczas służby i natychmiastowe pozbycie się problemu w hucie zaraz po wojnie. "Wspaniała" brytyjska inżynieria.
@qbaq45782 жыл бұрын
Świetny film, wincyj takich 😄
@freddiemercury73212 жыл бұрын
Uwielbiam Pana materiały!
@dominikborowiecki96002 жыл бұрын
na początku myślałem że będzie podobne do kanału drewniaka ale widać że bardziej głębsze spostrzeżenie na wojnę jest i bardzo mi się to podoba pozdrawiam
@justicegp11412 жыл бұрын
Zrobić 20 minutowy odcinek o spodniach gratuluję
@michakuhr87742 жыл бұрын
Dobrze się oglądało.
@andrzejkosela76602 жыл бұрын
Grzegorz. Mam prośbę publikuj swoje genialne filmy nieco szybciej, toż to jest super rozrywka i dobry zastrzyk wiedzy , przekazane w bardzo fachowy sposób
@mikemodels9282 жыл бұрын
Super się ciebie słucha.
@Dziki3032 жыл бұрын
super film ! Dawaj więcej !
@Samurai_Marcin2 жыл бұрын
To dobrze że ktoś zaczął omawiać pierwszą wojnę światową bo mam dość słuchania o drugiej wojnie światowej.
@kamil98482 жыл бұрын
Amen!
@grzegorzostrowski38262 жыл бұрын
Znakomity materiał. Proszę więcej materiałów o I WŚ.
@SuperKokssssss2 жыл бұрын
Jeżeli w kolejnych odcinkach będzie poruszana kwestia niekompetencji dowództwa w trakcie pierwszej wojny światowej, to ja poproszę generała cesarsko-królewskiej armii Austro-Węgier Oskara Potiorka :D
@janwacawik74322 жыл бұрын
Propozycja tytułu: kto bardziej upokorzył Austro-Węgry w Serbii: Serbowie czy Potiorek?
@Tromgenn2 жыл бұрын
Zajebista seria, chce dalszy ciąg
@alicjamaciejewska9562 жыл бұрын
W chłodny lipcowy wieczór, zalegliśmy z mężem pod kocykiem i pochlanialismy odcinek za za odcinkiem. Ten kontent jest genialnie naszykowany.
@olgagaming55442 жыл бұрын
o ale fajnie
@HipisX2 жыл бұрын
Wspaniała seria rodzi się na naszych oczach! Więcej Wielkiej Wojny - Grzesiek, nie każ nam tyle czekać
@malkolek71702 жыл бұрын
Ten beethoven w tle dodaje klimatu ❤
@konradfurmanek2982 жыл бұрын
bardzo interesujacy materiał ;)
@chujwastoobchodzi7552 жыл бұрын
Dobry odcinek Grzesiek. Pozdrowienia z Pienska
@m.p.f.f94282 жыл бұрын
Więcej o wielkiej wojnie!
@ukaszgreda95822 жыл бұрын
Czy można już mówić o najlepszym kanale historycznym na polskim youtube?
@Europemyhome2 жыл бұрын
Żartujesz
@adj73702 жыл бұрын
Przygotowałbyś może materiał o wojnie Rosyjsko-Japońskiej?
@Shinbusan2 жыл бұрын
Szefie, kakie ty dobre rzeczy robisz! Poziom The Great War i Mark Felton!
@waszka19992 жыл бұрын
Bardzo dobrze tłumaczysz i opowiadasz lepiej niż nauczyciel w szkole
@ciciu83122 жыл бұрын
Może zrobisz materiał o wojnie zimowej? Według mnie to bardzo interesujący temat
@graczol562 жыл бұрын
Zawsze mnie zadziwia jak w historii wojennej bagatelizowano wiele ważnych czynników, i przeraża jak szachowano ludzkimi życiami. Przecież ten zasób w aspekcie wojny jest najważniejszy, ciężko odnawialny i kosztowny. Masakra