Podziwiam ❤i bloga znam od lat i bardzo go lubię, ja czytam i slucham łącznie 40 książek rocznie i chcialabym więcej, 😊
@bookiecik Жыл бұрын
Bardzo mi miło!
@apewu2326 Жыл бұрын
Super się Ciebie słucha. Też dużo czytam, ok 50 książek i ebooków. W tym roku odkryłam Bookbit i przepadłam. Bez problemu słucham 1 książkę tygodniowo, słucham przy prasowaniu, porannym szykowaniu się do pracy, w drodze do pracy i z pracy. Pozdrawiam cieplutko 🥀
@bookiecik Жыл бұрын
Bardzo mi miło ❤ Nie ma prasowania bez audiosłuchania 😅😈 Kiedyś znienawidzona czynność, teraz, przy dobrym audiobooku, na siłę szukam rzeczy do prasowania 😂
@krolesss Жыл бұрын
W 2008 roku przesłuchałem pierwszego audiobooka " Ojciec chrzestny" i od tej pory słucham w każdej sytuacji, no prawie w każdej. Czytam też tradycyjnie, no prawie tradycyjnie bo na czytniku.
@bookiecik Жыл бұрын
Audiobooki uzależniają, cudownie wypełniają czas, kiedy ręce zajęte jakimiś prozaicznymi obowiązkami ;-) Co tradycyjna książka yo tradycyjna książka. Kto nie lubi ;-)
@nela3934 Жыл бұрын
Ja najczęściej słucham audiobooków na spacerach, a nocami sięgam po Kindle. To świetne rozwiązanie, bo nie zapalam światła i nikomu nie przeszkadzam, a nawet jeśli przeczytam tylko kilkanaście stron dziennie, to po roku uzbiera się kilka książek.
@jazdazksiazkami Жыл бұрын
Audiobooki to świetne rozwiązanie - sam słucham ich na spacerach z psem. A że to regularne 3 wyjścia każdego dnia, to książki idą szybko :) Bardzo ciekawe jest to, jakie kontrowersje wzbudza (czytając nawet komentarze u Ciebie) słuchanie audiobooków. Oczywiście też lubię rozsiąść się na kanapie, z kawką i prawdziwie się zrelaksować :) Pozdrawiam! W wolnej chwili zapraszam na swoje rowerowo-książkowe przygody :)
@bookiecik Жыл бұрын
Tak, kontrowersji wiele ;-) Dla mnie książka to książka, choć oczywiście wolałabym tylko i wyłącznie czytać książki tradycyjnie wygodnie w fotelu. Być może na emeryturze. Choć znając siebie, nigdy na nią nie przejdę ;-)
@bibliotekazkotem Жыл бұрын
Dobrze rozumiem to co robisz, ja też czytam gdzie się da, w autobusie, w kuchni, w kąpieli. Czytam też po nocach, pasjami niestety. Książki tradycyjne, najwięcej. Ja też czytam kilka książek na raz. Dzięki za ten odcinek, jest bardzo praktyczny,
@sylwiazajaczkowska6411 Жыл бұрын
Jako bibliotekarz powiem coś co pewnie wielu się nie spodoba - audiobooki są spoko, pozwalają "czytać" nawet wtedy kiedy nie mamy czasu usiąść z książką tradycyjną. Sama od 2 lat korzystam z aplikacji Storytel np. w trakcie porannego malowania się czy wieczorem przy zmywaniu makijażu, w aucie zamiast radia, jak idę sama na spacer z psem, na siłowni potrafiłam nawet słuchać. Jak mam wybór wybiorę tradycyjną książkę, jeśli nie to audiobook.
@bookiecik Жыл бұрын
Oj, ja też jeśli mam wybór to wybieram książkę tradycyjną. Niestety nie zawsze tak się da. A czytać się chce ;-)
@lady0shady Жыл бұрын
Sama mam ten sam problem - dużo książek, mało czasu. A mózgownica musi popracować. Mam nadzieję dzięki temu poprawić swoją koncentrację ❤ dzięki, Domi!
@bookiecik Жыл бұрын
:* Zaczytanego
@Gosiak-im1em Жыл бұрын
ale przyjemnie się Ciebie ogląda, ja też sporo czytam, wykorzystując wszystkie możliwości, czytam sporo w komunikacji miejskiej, bo dojazd do i z pracy zajmuje mi ok godziny, poranki też u mnie są często z książką właśnie, audiobooki też często słucham przy pracach domowych, czytanie to moja druga natura, dziwi mnie, że mało ludzi czyta, bo to fantastyczna przygoda, zachęcam więc do czytania, a tu zostawiam łapkę w górę i suba, cieszę się, że trafiłam na Twój filmik, pozdrawiam
@bookiecik Жыл бұрын
Bardzo dziękuję za ciepłe słowa. Mam nadzieję, że będziesz się tu czuła jak u siebie. Zaczytanego
@Axis-Libris Жыл бұрын
Dla mnie czas na czytanie nie jest problemem. Nie mam zajęć na co dzień poza pracą, obowiązków w domu ani rodziny, ale mam inny problem - z lekkim adhd bywa, że dwie strony czytam pół godziny. Czasem mam lepszy moment i przeczytam więcej (nawet na kanale się chwaliłam jak przeczytałam całą krótką książkę w jeden dzień, ale to jest absolutny wyjątek), ale generalnie najlepiej mi się czyta w autobusie. A audiobooków nie lubię. Muszę bardzo bardzo się skupiać na tym co jest mówione, a mój mózg z automatu poczytuje to jako szum tła i od razu zapomina.
@ewawasilewska40 Жыл бұрын
Podziwiam Cię Domi i chylę czoła, że znajdujesz czas na pochłanianie tylu książek! I rzeczywiście jest to czytanie uważne, skrupulatne i rzetelne, bo każda Twoja recenzja jest tego świadectwem. Ja czytam od czasu do czasu - mam momenty „zastoju czytelniczego”, ale po każdych Opolskich Targach Książki dostaję „szwungu” i nowej energii do czytania i to mnie trzyma do końca wakacji. Natomiast wracając do Twoich metod naginania czasoprzestrzeni, to nie omieszkam skorzystać i wdrożyć w życie. Jedyne z czego wiem, że nie skorzystam, to słuchanie audiobooków w trakcie jazdy samochodem, gdyż należę do fanów radia i „muzy” w samochodzie i stety niestety dla innych użytkowników śpiewam w czasie jazdy 🙈🤭🤫 a szczególnie w duecie z moją córcią ❤ P.S. Masz prześliczny serwis kawowy 🤩 - pasuje do Ciebie! (ok. 10:58 minuta Twojego nagrania) Czy to jakiś zakup internetowy, czy pamiątka rodzinna?
@agnieszkabutowt9630 Жыл бұрын
Dzięki za ten komentarz! Po drugim zdaniu zabieram się do oglądania filmiku. 😊
@bookiecik Жыл бұрын
Dzięki za kolejny ciepły komentarz! Serwis kupiłam sama, długo szukałam czegoś w takich klimatach. To Amelia Veroni, niestety raczej już nie do kupienia, bo chciałam dokupić kilka elementów i nie znajduję. Teraz w sumie kupiłabym coś z Ćmielowa, no ale przepadło ;-) Ten zestaw jest odświętny, w użyciu głównie podczas świąt ;-) Czasem też korzystam z niego robiąc zdjęcia ;). Muzyki też słucham, sporo. Nie samymi książkami człowiek żyje.
@adriannapaszkowska4909 Жыл бұрын
Pierwszą wielką zmianą był zakup czytnika i abonamentu Legimi, zabieram czytnik ze sobą w wiele miejsc. Drugą zmianą było polubienie się z audiobookami (początkowo była sceptycznie nastawiona).Słucham audiobooków w trakcie sprzątania, przemieszczania się, ale czasem też podcasty pasują mi do takich okoliczności.
@bookiecik Жыл бұрын
Ja czytnik dostałam w prezencie i byłam początkowo śmiertelnie obrażona ;) Przeleżał nietknięty jakieś pół roku. Teraz nie wyobrażam sobie bez niego życia. Genialny wynalazek na wakacje przykładowo. Nie trzeba tarabanić się z tobołami książek, bo wszystkie są w jednym, kompaktowym miejscu. A audiobooki to moja miłość. W końcu polubiłam prasowanie ;)
@marczelo8648 Жыл бұрын
Szacun.
@bookiecik Жыл бұрын
@czas_wybrac_swoj_nick Жыл бұрын
Pytanie tylko, czy idziemy w ilość czy w jakość. Czytamy książki żeby odhaczać z listy czy żeby z nich coś wynieść wartościowego. Czy interesują nas proste, niewymagające czytadła, czy coś ambitniejszego.
@bookiecik Жыл бұрын
Uważam, że jedno wcale nie wyklucza drugiego a czytanie wielu książek nie jest równoznaczne z czytaniem niewymagających czytadeł. Wszystko uzależnione jest od gustu czytającego, jego ambicji, możliwości intelektualnych a nawet samopoczucia.
@LOKOHOBBY44 Жыл бұрын
Celów jest kilka np. odwrócić ludzi od rzeczy ważnych a skierować w świat iluzji / fikcji, zabrać cenny czas (dodatkowo pieniądze).
@kandarayun Жыл бұрын
Audiobooki są super... Ale czy to jest czytanie? Raczej słuchanie:)
@equlerr Жыл бұрын
''Bookiecik'' - no kapitalna nazwa na kanał ! :) Przepraszam za podjaranie, ale pierwszy raz tu jestem :) PS: Czy słuchanie audioook'ów można zaliczyć do czytania ?
@bookiecik Жыл бұрын
Dlaczego nie?Oczywiście, że można zaliczyć do czytania! Przecież słuchając też wyobrażasz sobie historię w głowie, też chłoniesz wiedzę, a jeszcze do tego oszczędzasz wzrok ;-) Uściski!
@grzegorzsobczak9002 Жыл бұрын
Zapytaj sam/a siebie jaka jest różnica pomiędzy pójściem do teatru a przeczytaniem sztuki. Ot, i taka jest różnica między czytaniem a słuchaniem. Książkę czytamy dla wrażeń (nie by zaliczyć treść) w każdym przypadku wrażenia są inne.
@bookiecik Жыл бұрын
@@grzegorzsobczak9002 Do teatru idę, by przeżywać grę aktorską i odczuwać specyficzny klimat granego spektaklu. Sztukę czytam dla przeżywania fabuły i tekstu. Nie widzę związku. Dwie odrębne sprawy.
@grzegorzsobczak9002 Жыл бұрын
@@bookiecik podobnie jak czytanie i słuchanie.
@madzialena71386 Жыл бұрын
Nie umialabym jechac autem i sluchac ksiazki ;-) ogolnie nie lubie audiobookow, wole czytac ksiazki papierowe. Czytam okolo 1 na tydzien.
@arcoiris_naranja Жыл бұрын
Ale słuchanie to nie czytanie ;) PS Ścieżka dźwiękowa Cię zagłusza. Trzeba popracować nad jej wyciszeniem w kolejnych filmikach. Osobiście to nawet wolę bez, chcę słuchać tylko twórczy, bez tych dziwnych, zapętlonych melodii w tle.
@tcechowski Жыл бұрын
100 ksiazek rocznie? Mysle, ze to zbyt duzo. Taki proceder moze prowadzic do wypalenia czytelniczego i zagluszania naszych mysli. Cisza rowniez jest potrzebna w codziennym zyciu
@bookiecik Жыл бұрын
Znam i takie osoby, które czytają 300. Oraz takie, które nie czytają nic. Kwestia indywidualna. Wszystko zależy od okoliczności. I owszem, czasem nie czytam też nic, co być może bywa efektem wypalenia. Na szczęście rzadko, bo jednak lubię czytać ;)
@jerry-mind-sky Жыл бұрын
Budda pod drzewem bodhi osiągnął oświecenie bez żadnej książki :)
@katebeta6488 Жыл бұрын
Jednak audiobook to nie czytanie.
@bookiecik Жыл бұрын
Co w takim razie? Skoro daje podobny efekt finalny? (Czy słuchając nie wyobrażamy sobie fabuły? Nie odczuwamy emocji? Nie poszerzamy słownictwa?). Czym zatem jest odsłuchiwanie audiobooka?
@bookiecik Жыл бұрын
Czyli jeśli nie ma się czasu na książkę tradycyjną to jednak lepiej nie czytać? :-)
@grzegorzsobczak9002 Жыл бұрын
Czytać 100 książek rocznie... Pytam się po co? Odsłuchiwać bzdety, które nie niosą nic za sobą tylko po to by móc pochwalić się "wielkim czytelnictwem"? Czy może reczaj czytać ze spokojem takie książki które jeszcze tydzień później będą siedzieć nam w głowie?
@bookiecik Жыл бұрын
A kto powiedział, że odsłuchuje się "bzdety"? Jakby Pan zechciał wejść na mojego bloga powiązane z nim kanały, to zauważyłby Pan, że staram się sięgać po dobrą gatunkowo literaturę, często literaturę piękną, nierzadko po klasykę. Odnajdzie Pan recenzje książki Sylvii Plath, Tomasza Różyckiego, Johna Steinbecka, Georgiego Gospodinova czy Małgorzaty Rejmer. Podobne generalizowanie jest krzywdzące i niesprawiedliwe w ocenie.
@teredaa4891 Жыл бұрын
Dużo mówisz o sobie, a ja myślałam, że będzie o książkach😢
@bookiecik Жыл бұрын
O książkach na bookiecikowym kanale, blogu, w mediach społecznościowych jest bardzo dużo. Ten film, jak sam tytuł mówi jest o "MOIM" naginaniu czasoprzestrzeni. Siłą rzeczy wiąże się to z moim trybem życia, inaczej być nie może.
@janmay8519 Жыл бұрын
Czyli nie czytasz , a słuchasz .
@adamsandler4076 Жыл бұрын
Dokładnie...
@bookiecik Жыл бұрын
A w głowie nadal wyobrażenie fabuły. I oczy niezmęczone :-)
@LizzySunrise Жыл бұрын
@janmay8519 spację stawiamy po, a nie przed znakiem interpunkcyjnym.
@grzegorzsobczak9002 Жыл бұрын
@@LizzySunriseI w całej wypowiedzi akurat to jest najważniejsze... Brawo!
@JolantaTopor-dg6qj3 ай бұрын
Kierowanie samochodem i jednoczesne sluchanie audiobuka to chyba nie jest dobry pomysł😮 moim zdaniem kierując jakimkolwiek pojazdem trzeba skupić się przede wszystkim na tej czynności 😊 żeby nie skończyć jak sienkiewiczowski Latarnik😢
@mariolasowa5208 Жыл бұрын
Czytanie a słuchanie to inne czynności .
@adamsandler4076 Жыл бұрын
Dokładnie...
@bookiecik Жыл бұрын
A w głowie jednak nadal obrazy z książki. I oczy odpoczywają. :-)
@LizzySunrise Жыл бұрын
Czyli jak odsłuchałam książkę w audiobooku to nie mam moralnego prawa zaliczyć ją do listy "przeczytanych" w danym roku, bo zbezcześciłam święty rytuał obcowania z literaturą w jednej prawilnej papierowej formie?
@LizzySunrise Жыл бұрын
@mariolasowa5208 - nie stawiamy spacji przed znakiem interpunkcyjnym. Osoba, która tak czepia się rozgraniczania czytania od słuchania powinna o tym wiedzieć :P
@mariolasowa5208 Жыл бұрын
@@LizzySunrise Musisz być niedowartościowana , bez partnera życiowego , dzieci z kotem lub psem skoro żyjesz życiem innych i czytasz komentarze,
@poezjaryczana.2505 Жыл бұрын
Czytaj książki, bo czytając książki masz szansę: Bla bla bla Bla bla bla Bla bla bla Bla bla bla Czytaj książki, bo... Kto książek nie czyta, ten niemyta pyta
@grzegorzsobczak9002 Жыл бұрын
Czytanie to pewien wysiłek na który jak widać nie wszystkich stać. Usprawiedliwianie się brakiem czasu, chorobą oczu czy " bo przecież ten sam tekst" jest infantylne. Stajemy się wygodnickimi leniami analfabetami i czas by z godnością spojrzeć prawdzie w oczy.
@bookiecik Жыл бұрын
Rozumiem, że ktoś, kto nie widzi a słucha audiobooków też jest leniem? Albo ktoś, kto pracuje 8 h na taśmie i słucha audiobooków - głównie klasykę (a znam taką osobę), jest leniem i analfabetą?
@bookiecik Жыл бұрын
Poza tym, jednakowoż, czytanie to jednak forma rozrywki i przyjemność, która ma za zadanie jednocześnie rozwijać wyobraźnię, poszerzać horyzonty, leksykę oraz łączyć ludzi, nie dzielić. Moje podejście być może jest infantylne (zawsze lubiłam pielęgnować w sobie wewnętrzne dziecko), w przeciwieństwie zaś Pana punkt widzenia - proszę mnie wyprowadzić z błędu, jeśli się mylę - odbieram jeśli nie jako megalomański i pretensjonalny, to na pewno krzywdzący.
@grzegorzsobczak9002 Жыл бұрын
@@bookiecik Przytaczanie skrajnych przypadków i wyręczanie się osobami niewidomymi by usprawiedliwić swoje, jest co najmniej niesmaczne. Tak, odsłuchiwanie jest formą lenistwa. Pomijam już niezdolność do skupienia się rozpraszając naszą uwagę na kilka czynności naraz. Sprowadzanie książki do rozrywki, i tu więcej, obecnie szkodzi literaturze a nie ją rozwija. (Kiedyś książka również była rozrywką, ale odbiorcą były tylko elity i ta rozrywka reprezentowała sobą pewien poziom! ). Większość z osób, słuchaczy, nigdy by nie sięgnęło po książkę gdyby nie audiobook. I to, paradoksalnie, nie jest plus. Większość obecnie wydawanej literatury jest słaba, lub bardzo słaba. A przyczyną tego jest fakt "słabego odbiorcy" nastawionego właśnie na rozrywkę. Książki mamy OD (a nie jak dawniej autorstwa) i tu nie pojawia się PISARZ tylko producent literatury typu ktoś tam. I nawet, jak pokazują recenzje w necie, jeśli osoby takie sięgają po literaturę wyższą niewiele są w stanie z niej wydobyć. A jeśli już, to jest to zaskoczenie wzbudzające politowanie. Nie twierdzę że odsłuchiwanie książek jest czymś z gruntu złym. Zwracam uwagę iż masowe odsłuchiwanie typowo rozrywkowych produkcji obniża standardy ponieważ, poprzez tę masę, tacy ludzie kształtują zapotrzebowanie na literaturę. I sądzę że to jest największy zarzut. Słuchacze, odbiorcy literatury niskiej, nagle stali się w swoich i im pokrewnych, koneserami i kreatorami trędów literackich. To budzi sprzeciw.
@bookiecik Жыл бұрын
@@grzegorzsobczak9002 Akurat z tym się w pełni zgadzam. Jest Pan jednakże w miejscu, które stara się przełamać ten trend. Przytoczenie skrajnych przypadków miało zaś na celu karykaturalne uwypuklenie poruszonego przez Pana problemu, będącego jednocześnie zarzutem skierowanym do ogółu czytelników. A to już jest krzywdzące.
@teredaa4891 Жыл бұрын
Masz rację w 100%.Wystarczy poczytać komentarze zwolenników słuchania audiobooków, aż roi się od błędów ortograficznych.
@helenaxxx6134 Жыл бұрын
Można zapisać się na filologię klasyczną :D
@bookiecik Жыл бұрын
:D :D :D Cudne! Ale to wtedy byłby głównie jakiś Horacy czy inny Owidiusz :D
@vita778 Жыл бұрын
Wolę papier, ale nigdy nie byłam jego zakładnikiem. Czytam "napadowo", kiedy jestem w ciągu, wciąż czuję niedosyt i denerwują mnie rutynowe czynności, które za dnia odrywają od czytania. Wtedy na pomoc przychodzą audiobooki. Mam też hobby, które nie wymaga intelektualnego wysiłku, ale jest czasochłonne - wówczas również słucham, wykorzystuję na maksa wolny czas, którego nie mam w nadmiarze, niestety. Skupienia podczas odsłuchu można się zwyczajnie nauczyć - wiem, bo początkowo byłam podatna na rozproszenie, a teraz to już przeszłość. Czytanie to również rozrywka i nie rozumiem tych megalomańskich wynurzeń o elicie, jeszcze tron kupmy i na nim zasiadajmy podczas czytania (białych kruków oprawnych w skórę, rzecz jasna!), koniecznie w jakiejś pozie nabożno-wyniosłej :P Dziś tworzy się fantastyczne audiobooki, słuchowiska na sto i więcej głosów, chętnie wracam do tych projektów, choć treści znam "z papieru". A i zwyczajne audiobooki, czytane przez Gosztyłę czy Seweryna to uczta, nie tylko dla uszu przecież! Serio to takie ważne, którym narządem przyswajamy treści??? Audiobook nie równa się "mierna masówka" (tak można wnioskować z komentarzy), teraz drukiem ukazuje się tyle słabych książek, że trudno to pojąć - gdy zostaną samodzielnie przeczytane, skoczą oczko wyżej? Mają jednak pewną przewagę - audiobookiem sobie tyłka nie podetrzesz...