Jak działa mikrofalówka? [RS Elektronika]

  Рет қаралды 70,141

RS Elektronika

RS Elektronika

Күн бұрын

Ten odcinek będzie poświęcony omówieniu budowy i działanie kuchenki mikrofalowej oraz jej głównego elementu czyli magnetronu.
Obalimy także kilka mitów związanych z kuchenkami mikrofalowymi.
Jeśli spodobał Wam się odcinek, zapraszamy do polubienia naszej strony na Facebook'u:
/ rselektronika
Jeśli macie jakieś sugestie w sprawie tematów kolejnych odcinków, kierujcie je na:
reduktorszumu@gmail.com
Zapraszamy także na nasz drugi kanał o tematyce audio -
Reduktor Szumu
/ reduktorszumu
Zapraszamy na stronę reduktorszumu.c... do zakupu koszulek i gadżetów z logiem Reduktora Szumu. W ten sposób możecie przyczynić się do rozwoju naszego kanału.

Пікірлер
@andrzejysakowski9920
@andrzejysakowski9920 2 жыл бұрын
1.W puszcze są dławiki RF i kondensator ,zapobiegają wydostawaniu się mikrofal poprzez konektory zasilające na zewnątrz magnetronu. 2.Napięcie zasilania magnetronu wynosi 3-4 kV ,trafo wytwarza połowę a dioda z kondensatorem tworzą prostownik-podwajacz napięcia (w zasadzie to jest to układ klampujący).
@ivuldivul
@ivuldivul 2 жыл бұрын
W końcu zrozumiałem jak działa magnetron! Dziękuję
@waldi680
@waldi680 Жыл бұрын
Na szkoleniu BHP z pól elektromagnetycznych, gość mówił że z biegiem lat z mikrofali wydostaje się coraz więcej mikrofal na skutek nieszczelności drzwiczek (prawdopodobnie starzenia się uszczelki w drzwiach o ile taka występuje) . Sprawdził to u siebie w domu przyrządami pomiarowymi (wykonuje takie pomiary na zlecenie). Zalecał wychodzenie z kuchni gdy włączamy starą mikrofale.
@jedrekpol9604
@jedrekpol9604 8 ай бұрын
chętnie zobaczyłbym takie pomiary na filimie
@ABB-jy9wv
@ABB-jy9wv 2 жыл бұрын
Proponuje zrobić film o harmonicznych w sieci elektrycznej.
@Barthez83
@Barthez83 2 жыл бұрын
Niesamowity film. Na prawdę mega. Super, że jest ktoś taki kto wyjaśnia działanie takich niby zwykłych urządzeń, których używamy na co dzień bez świadomości sposobu ich działania oraz bardzo skomplikowanej budowy. Pozdrawiam z Białegostoku :-)))
@mariusz17772
@mariusz17772 2 жыл бұрын
Tyle lat czekałem na solidne wyjaśnienie. Dzięki
@robertciupa2930
@robertciupa2930 2 жыл бұрын
Idealne urządzenie dla zapominalskich co mieli wieczorem wyjąć zamrożone mięso na obiad na następny dzień. Odkąd posiadam kuchenkę mikrofalową to siekierkę wyniosłem do komórki.^^
@Yoh98
@Yoh98 2 жыл бұрын
Spotkałem się z opinią, że nawet lepiej jest rozmrażać jedzenie w mikrofalówce, chodzi o to, że kiedy normalnie rozmraża się jedzenie powierzchniowo rozmarza dość szybko ale w głębi przez dłuższy czas jest zamarznięte i przez ten czas na powierzchni mogą rozwijać się bakterie a kiedy rozmraża się je w mikrofalówce to całe rozmrażanie trwa na tyle krótko, że bakterie nie mają kiedy się rozwinąć, z resztą chyba w strumieniu mikrofal ciężko byłoby im się rozwinąć.
@slawini
@slawini 2 жыл бұрын
To zależy, czy bakteria ma w sobie wodę, a raczej ma. Natomiast wirusy już nie. Więc kuchenka jako stabilizator nie nada się...
@EkoKolo_Katowice
@EkoKolo_Katowice 2 жыл бұрын
też niezła szuszarka do prania . szybko robi skarpetki na przykład suche
@IjonCichyPL
@IjonCichyPL 2 жыл бұрын
W mieszkaniu moich rodziców pojawiła się w tym roku potrzeba wymiany ogrzewania. Elektryk, który zakładał nową instalację elektryczną i dodatkowy licznik, bo postawiliśmy na elektryczne, doradził nam grzejniki na podczerwień. Ile się nagadałem, żeby przekonać rodziców, że nie ugotują się jak jedzenie w mikrofalówce. :-) I myślę, że to też jest materiał na ciekawy odcinek.
@keksiu351
@keksiu351 2 жыл бұрын
Dobre, oby autor zauważył bo jestem ciekawy tematu.
@pawewitkowski2993
@pawewitkowski2993 2 жыл бұрын
Jak zwykle świetny odcinek. Gratuluję posiadanej wiedzy.
@blackIwaterIpark
@blackIwaterIpark 2 жыл бұрын
Odcinek świetny, ale już przylazło 23 lebiodów, którzy dali ''łapki w dół''. Co to za ludzie są? 😮
@andrzejjastrzebski7227
@andrzejjastrzebski7227 2 жыл бұрын
Widzę, że próby wypisywania antynaukowych głupot (mikrofalówki trujo i mordujo) przez foliarzy są tutaj tłumione w zarodku. Brawo. Szanuję
@nieczerwony
@nieczerwony 2 жыл бұрын
@Mruuuczek Proponuję obejrzeć sobie albo poczytać o pracy Dr Michaela Levina. Bada on pola informacyjne komórek. Temat bardzo ciekawy. Wielu wróży temu panu dość szybkiego Nobla. Zapytany czy car promieniowanie któremu poddajemy nasze ciała i środowisko mają jakiś wpływ na nasze komórki odpowiedział, że z całą pewnością mają ale nie wiadomo jaki.
@krzysztofgajda8616
@krzysztofgajda8616 2 жыл бұрын
Dziękuję za dostarczenie wiedzy.
@janhadalski8711
@janhadalski8711 2 жыл бұрын
Drobna uwaga, ten "duży" kondensator wraz z diodą pełni funkcję "podwajacza" napięcia. Pozdrawiam.
@adamw9189
@adamw9189 2 жыл бұрын
Miałem to właśnie napisać. Magnetrony zazwyczaj zasilane są około 4kV. Pozdrawiam.
@lukasz1128
@lukasz1128 2 жыл бұрын
Dokładnie "podwajacza", bo od pojemności tego kondensatora zależy moc jaka jest dostarczana do magnetronu. W standardowych kuchenkach jest jeden kondensator, ale są takie urządzenia do mineralizacji (chemia), gdzie jest ich kilka plus wysokonapięciowe kontraktrony, w zależności od potrzeby można odpowiednio przełączać dostarczaną moc ciągłą.
@lukasz1128
@lukasz1128 2 жыл бұрын
@Rafal Rafal Proszę, przeczytaj jeszcze raz mój post ze zrozumieniem. Nie pisałem o kuchenkach domowych, a urządzeniach do laboratoriów. .Trzy kondensatory w szeregu, dwa z nich zwierane wysokonapięciowymi przekaźnikami.
@januszstanowski5994
@januszstanowski5994 2 жыл бұрын
Jak zwykle profeska
@homeraczos
@homeraczos 20 күн бұрын
Pięknie wytłumaczone
@jacekzawadzki7894
@jacekzawadzki7894 2 жыл бұрын
Potrawa wewnątrz jest chłodniejsza. Mikrofale wnikają tylko na pewną głębokość. Często gdy podgrzewam miskę zupy to muszę ją zamieszać ponieważ w na środku jest zimna a na zewnątrz gorąca. Dodam że moja mikrofala posiada metalowy talerz, widoczne wykonany z jakiegoś specyficznego stopu który nie nagrzewa się zbytnio albo ukształtowanie wnętrza zapobiega docieraniu promieniowania do powierzchni talerza.
@drTobiasz
@drTobiasz 2 жыл бұрын
Myślę, że ta powierzchowność ogrzewania jest wywołana tym, że woda absorbując energię i podnosząc swoją temperaturę osłabia falę na tyle, że ta nie może ogrzewać wody głębiej w potrawie.. Zatem wierzch potrawy działałby jak ekran w takiej sytuacji, a wnętrze ogrzewałoby się od tego wierzchu właśnie. Nie jestem natomiast pewny, że tak jest.
@everydaynormalguy2484
@everydaynormalguy2484 2 жыл бұрын
Proponuję - Jak działa płyta indukcyjna?
@uzyszkodnikaplikacji5757
@uzyszkodnikaplikacji5757 2 жыл бұрын
Działa trochę jak transformator z tym że dno naczynia w wyniku indukcji prądu o wysokiej częstotliwości nagrzewa się i ci się w naczyniu od ciepła gotuje.
@drble1
@drble1 2 жыл бұрын
@@uzyszkodnikaplikacji5757 wytłumacz jeszcze co to indukcja... prądu stałego i przemiennego....
@fernandomontressini9788
@fernandomontressini9788 2 жыл бұрын
@@drble1 coś jak ładowarka bezprzewodowa w telefonie. Masz podstawkę i masz telefon. Jako podstawka jest kuchenka. Jako telefon - garnek. Gdyby więc zamiast baterii w telefonie, zewrzeć końce cewki w telefonie - efekt byłby taki sam - "ugotowałbyś" telefon. Więc teoretycznie, z kuchenki indukcyjne można by zrobić podstawkę do ładowania telefonu. Ale bym raczej tego nie testował, bo możesz faktycznie "ugotować" telefon, a raczej doprowadzić do jego eksplozji.
@drble1
@drble1 2 жыл бұрын
@@fernandomontressini9788 możesz się z celem..... np bierzesz miedzeianą rurkę i wrzucasz do niej magnes.... co się wtedy dzieje? podpowiem indukcja prądu stałego....
@everydaynormalguy2484
@everydaynormalguy2484 2 жыл бұрын
Mniej/więcej jak działa to wiem - chodzi mi o rzetelny materiał, tak jak tutaj bardzo dokładnie przedstawiony.
@mecq2544
@mecq2544 2 жыл бұрын
wszystko bardzo dobrze wytłumaczone!! Pozdrawiam
@kampol18
@kampol18 2 жыл бұрын
ten magnetron to genialny wynalazek.
@lukbisty
@lukbisty 2 жыл бұрын
Dzięki Tobie już nie mam wyrzutów sumienia, że podgrzewałem niemowlakowi w nocy mleko w mikrofali w 10 sekund, zamiast tradycyjnie i potem je chłodzić. Jeden z mądrzejszych kanałów na polskim YT.
@tomyvangood1395
@tomyvangood1395 2 жыл бұрын
Takiego odcinka potrzebowałem. Dziękuję
@arturpiwowarczyk719
@arturpiwowarczyk719 2 жыл бұрын
...dziękuję za świetny wykład...
@mateuszx17
@mateuszx17 2 жыл бұрын
Dziękuję za film. Ten był bardzo pomocny. Tym razem prawie wszystko zrozumiałem.
@ITGuyinaction
@ITGuyinaction 2 жыл бұрын
👍 👍 👍 👍 👍 👍 👍 🍀 Mega fajny odcinek! Może trzeba było jedynie dać tę ciekawostki historyczne na początku... Może by to przyciągnęło więcej oglądających...? P.S.1 Nie mam mikrofali. 😜 P.S.2 Sam próbuję robić filmy, więc co nieco wiem, ile wymaga przygotowanie podobnego odcinka. Więc tym bardziej duży SZACUN! (Jak to mówi młodzież 😜).
@RavePoznan
@RavePoznan 2 жыл бұрын
Koniecznie prosimy o uzupełniający filmik, jak działa mikrofalówka w której NIE ma talerza obrotowego, bo takie są w sprzedaży.
@erdna7373
@erdna7373 2 жыл бұрын
Mam taką bez obrotowego talerza od wielu lat. W środku obok wyprowadzenia magnetronu jest zamontowana bardzo wolno obracająca się przesłona. Zaburza odrobinę fale tak, aby się przemieszczały po komorze kuchenki a nie trafiały ciągle w te same miejsca. Wychodzi na to samo jak przy obracającym się talerzu. Można sobie zrobić eksperyment w kuchence z obrotowym talerzem i wyjąć talerz, a następnie bez talerza podgrzać jakiś dużą porcję jedzenia. Będą w niej miejsca cieplejsze i zimniejsze zgodnie z rozchodzącą się falą.
@czarixu1370
@czarixu1370 2 жыл бұрын
Identycznie jak ta tylko mniej równomiernie nagrzewa 🤦
@szymonmielniczak5339
@szymonmielniczak5339 2 жыл бұрын
Wytłumaczone świetnie jak zawsze
@jani6427
@jani6427 Жыл бұрын
Super wyjaśnienie działania.
@andrzejwilimajtys8285
@andrzejwilimajtys8285 2 жыл бұрын
Bardzo merytoryczny materiał, super robota.
@opelkus
@opelkus 2 жыл бұрын
Świetny odcinek. Czekam na odcinek o szumach
@abankco3174
@abankco3174 2 жыл бұрын
Szanuje jak najbardziej. Nie spodziewałem się że Pan otworzy mikrofale. Coś co by brakło w tym filmie a jest. Pozdrawiam
@bartekgorniak5758
@bartekgorniak5758 2 жыл бұрын
Nie jestem znawcą tematu, ale interesuje mnie jedno, mianowicie w 15 minucie mówi Pan,że mikrofale mogłyby nas poparzyć, gdyby się wydostały na zewnątrz. Jeżeli dobrze rozumiem,to dzieje się tak, ponieważ one mają dużą moc.Przypuszczam,że mają one niską częstotliwość,ale za to dużą amplitudę i to jest przyczyną tego dlaczego mogą poparzyć w przeciwieństwie do wszystkich innych źródeł mikrofal jakie znajdują się wokoło nas na co dzień jak np. telefon,wifi itd. Chciałbym poprostu wiedzieć czy dobrze myślę:D Poza tym super kanał, naprawdę potrafi Pan świetnie wyłożyć wiedzę.
@rafag.5210
@rafag.5210 2 жыл бұрын
Fajne tłumaczeniie, działa prawdopodobnietak albo tak.
@Jargoable
@Jargoable 2 жыл бұрын
Kolejny dobry merytoryczny materiał! W końcu też dowiedziałem się jak działa sam magnetron ;) 16:30 - Właśnie też tak zawsze myślałem, ale zacząłem się zastanawiać nad tym tematem. Dlaczego można podgrzewać potrawy w niektórych aluminiowych foremkach? Mehdi z kanału ElectroBOOM analizował ostatnio ten temat i wychodzi na to, że wyładowania pojawiają się tylko przy ostro zakończonych metalowych elementach jak np. widelec, wszystkie inne "okrągłe" jak rzeczona foremka można bezpiecznie podgrzewać w mikrofalówce ;)
@mariuszp-ci8lo
@mariuszp-ci8lo 2 жыл бұрын
Bosch zaleca włożenie metalowej łyżeczki do szklanki podczas podgrzewania wody, przyspiesza to proces grzania oraz zapobiega zjawisku przegrzania wody
@ark_tech
@ark_tech 2 жыл бұрын
Kondensator i dioda robią za powielacz i magnetron jest zasilany ok 4KV plus żarzenie 3V ale zwróćcie uwagę że jeden biegun wysokiego napięcia to obudowa więc gniazdo koniecznie uziemione. Tylko żarzenie jest na dwóch izolowanych zaciskach magnetronu. A wysokie na zacisk F i poprzez obudowę. Jeżeli chodzi o metalowe przedmioty to podgrzewając płyn w szklance lub zupę na talerzu można włożyć łyżeczkę która będzie robić za antenę i rozbijacz mikrofal, produkty wtedy są równomiernie podgrzane. Niektóre mikrofale mają nawet nalepki o tym informujące, należy uważać aby ta łyżka nie była zbyt blisko obudowy, bo wtedy zaiskrzy. Klatka Faradaya, jaka jest komora nie jest przypadkowa otwory na siatce drzwi mają ok 2 mm średnicy a mikrofale aby się wydostać potrzebują powyżej 5 mm. Drzwi z kolei są zabezpieczone min. dwoma wyłącznikami, a termostat na magnetronie rozłącza całą mikrofale. W samym magnetronie na zasilaniu są dławiki gruby dne nawinięty na ferrycie, widoczne świecenie w ciemności przez otwory nad radiatorem, oczywiście bez demontażu magnetronu. A kuchenki które nie mają talerza obrotowego mają w tunelu mikrofal rozbijacz fal coś jak by śmigło metalowe.
@HUW-05039
@HUW-05039 2 жыл бұрын
Super odcinek. Do jego obejrzenia byłem przekonany że magnetron /antena umieszczone są u góry. A to niespodzianka. Przy okazji skoro obecnie są zabezpieczenia z tlenku berylu a badania były prowadzone wiele lat temu to ciekawe czy były wypadki związane z mikrofalami.
@danielf8199
@danielf8199 2 жыл бұрын
super odcinek fajnie wytumaczone łapka w górę
@rafaworodiow3238
@rafaworodiow3238 2 жыл бұрын
dzięki za kolejną dawkę wiedzy wiedziałem jak działa mikrofalówka ale nie rozumiałem jak działa magnetron teraz już wiem
@TECHNICUSChannel
@TECHNICUSChannel 2 жыл бұрын
Extra odcinek przyznam sie ja bardzo lubie rozbierać mikrofale na moim kanale i tez znam niebezpieczeństwo berylowych końcówek w porcelanie magnetrona, pozdrawiam
@jacekwitkowski247
@jacekwitkowski247 2 жыл бұрын
Coś pięknego. dziękuje.
@kolejowydolnyslask5684
@kolejowydolnyslask5684 2 жыл бұрын
Doskonały film. Pozdrawiam.
@nevada-1-255
@nevada-1-255 2 жыл бұрын
super wiedza, dzieki za przekaz .
@Gacka65
@Gacka65 2 жыл бұрын
Wielu Polaków pierwszy raz w życiu zobaczyło kuchenkę mikrofalową na Międzynarodowych Targach Poznańskich, gdzie będąc studentem pracowałem dorywczo. Chyba to był rok 1957, po gomułkowskim październiku '56 nastąpiła krótka odwilż i dopuszczono Stany Zjednoczone do uczestnictwa w Międzynarodowych Targach Poznańskich. Amerykanie nie liczyli na ożywienie handlu ale potraktowali uczestnictwo jako pokaz ich rozwiniętej technologii. Właśnie tam zobaczyłem po raz pierwszy kuchenkę mikrofalową, musiało to być coś na tyle wyjątkowego, że do dziś to pamiętam, pomimo, że nie pamiętam innych eksponatów. Pamiętam też, że była to spora szafka.
@mariopodskarpie
@mariopodskarpie 2 жыл бұрын
Mega materiał. Dziękuję.
@marekchudy8893
@marekchudy8893 2 жыл бұрын
Dziękuję I pozdrawiam
@Maciej.R.
@Maciej.R. 2 жыл бұрын
Dobrze wyjaśnione.
@DoubleSuper8
@DoubleSuper8 2 жыл бұрын
Szkoda, że dopiero teraz, ale dobrze, że jest taki odcinek. Oto mojej pani dyrektor ze szkoły średniej (mgr inż.) jakiś inżynier z wojska nakładł głupot do głowy właśnie o promieniowaniu i innych durnych rzeczach, a ona to łyknęła i powielała bzdury. Najlepszym hitem w tym temacie był artykuł, że mikrofalówka modyfikuje genetycznie jedzenie 😂
@majsterkali4336
@majsterkali4336 2 жыл бұрын
Ciekawy materiał. Pozdrawiam.
@fanerv3304
@fanerv3304 Жыл бұрын
jak zwykle świetny film
@AxelCSL
@AxelCSL 2 жыл бұрын
Mozna było wspomnieć o mikrofalówkach FLATBED ;) Super odcinek ;)
@Fikszyn
@Fikszyn 2 жыл бұрын
Byłem światkiem jak na poligonie lata 80 " mobilny radar CCCP ugotował żołnierzowi mózg ,kolega przeżył i był... ślepym imbecylem. Na szczęście do kuchenki trudno głową wsadzić i odpalić. Fajna rzecz używam jej co dzienne od 30 lat (już chyba 6- sta ) Polecana dla dietetyków i chorych na wątrobę , bo odgrzewa bez tłuszczu i nie przypala ,praktycznie gotuje. Obiad zawsze świeży !
@Marco5000
@Marco5000 2 жыл бұрын
Wreszcie wiem jak działa magnetron. Dzięki !!
@SKUBANYnaari
@SKUBANYnaari 2 жыл бұрын
Witam Pana. Czekam na książki plus dvd z filmami Pana autorstwa o tytule np. RS ELEKTRONIKA oraz REDUKTOR SZUMU. Z góry dziękuję 🙂
@KeritechElectronics
@KeritechElectronics 2 жыл бұрын
5:12 to akurat jest doprowadzenie bezpośrednio żarzonej katody, a anoda jest połączona z obudową. Wychodzi na to, że katoda ma wysoki potencjał ujemny względem masy. Odcinek naprawdę super, dzięki za rozwalanie mitów i bzdur :)
@miko192837
@miko192837 2 жыл бұрын
Tam naprawdę jest napięcie stałe ? Wydawało mi się że przemienne
@RivloGruby
@RivloGruby Жыл бұрын
Świetny film
@grenzik
@grenzik 2 жыл бұрын
Znowu świetny wykład :) A te mity są jednak z czymś związane. Nie pamiętam, gdzie to czytałem, ale wydaje się przekonujące. Otóż w mikkrofalach od lat podgrzewa się często wysoko przetworzoną żywność w plastiku. I tyle :) Jeśli odgrzejemy sobie w biurze domową zupę, porządnie przygotowane danie, to nic złego się nie dzieje. Jeśli, natomiast, ktoś będzie sobie tanie garmażeryjne gotowce jadł, to nic dobrego go nie czeka. Stąd chyba te mity.
@edwinizydorczyk1841
@edwinizydorczyk1841 2 жыл бұрын
fajny material, dzieki
@tomaszgebel9038
@tomaszgebel9038 2 жыл бұрын
Świetny odcinek.
@marekkowalski6767
@marekkowalski6767 2 жыл бұрын
To teraz o antenach mikropaskowych ,niech ludziska też coś się dowiedzą 🙈 .
@mikespace6649
@mikespace6649 Ай бұрын
Super
@piko5410
@piko5410 2 жыл бұрын
Dzięki. 👍
@benbenek9717
@benbenek9717 2 жыл бұрын
Bardzo szkodliwe dla zdrowia urzadzenie.Woda potraktowana w tym urzadzeniu i wykorzystana do podlewania roslin powoduje,ze te rosliny obumieraja.Male dzieci szczegolnie wrazliwe na zywnosc potraktowana tym paskudztwem.
@mwitbrot
@mwitbrot 2 жыл бұрын
Z tym zakazem wkładania metalowych przedmiotów do mikrofalówki to takie trochę na wyrost. Tak naprawdę wcale nie jest prosto wywołać iskrzenie tym sposobem (już szybciej zaiskrzy winogrono przekrojone na pół, ale z kawałeczkiem skórki trzymającym obie połówki). Mało tego! Czasem w instrukcji jest napisane, jak zapobiec wytwarzaniu w mikrofalówce płynów przegrzanych (np. woda może rozgrzać się do ponad 100*C, ale nie będzie wrzała) - wtedy zaleca się włożyć do naczynia z płynem... łyżeczkę. Ważne, aby metalowe przedmioty nie były w żadnym momencie nazbyt blisko metalowych elementów mikrofalówki. Bardziej niebezpieczne byłoby pewnie włożenie do mikrofalówki jajka i otwarcie drzwiczek w niefortunnym momencie :P
@stanisaw8100
@stanisaw8100 2 жыл бұрын
a najlepiej połączyć metalowe elementy z obudową, wtedy nie wytworzy się na nich napięcie
@drTobiasz
@drTobiasz 2 жыл бұрын
Podgrzewając kawę z łyżeczką w kubku jeszcze nigdy nie przytrafiło mi się nic złego. Nie polecam natomiast podgrzewać dwóch kubków kawy, każdy z łyżeczką w środku. 😂
@rekawek6
@rekawek6 2 жыл бұрын
Jajka to nic. Spróbuj otworzyć kokosa w mikrofalówce, efekt dźwiękowy jakby wybuchła.
@mwitbrot
@mwitbrot 2 жыл бұрын
@@rekawek6 nie cierpię kokosów, a kokosów z mikrofalówki pewnie nie cierpiałbym jeszcze bardziej.
@mwitbrot
@mwitbrot 2 жыл бұрын
@@drTobiasz też raczej nic się nie stanie. Znany na YT elektryk z monobrwią ma na kanale film, gdzie testuje różne konfiguracje metalowych przedmiotów w mikrofalówce - warto obejrzeć.
@kriskwiatek4358
@kriskwiatek4358 2 жыл бұрын
Wreszcie konkrety ! zn dla mojej żony co zobaczyła co jest we wnętrzu jak naprawiałem wyświetlacz ! Tylko teraz pytanie co z tym talerzem obrotowym bo w nowej kuchence nie ma ! jakaś nowa technologia ?
@krystiandrwal7679
@krystiandrwal7679 2 жыл бұрын
Ciekawy materiał super pozdrawiam serdecznie autora filmiku
@matjo2040
@matjo2040 2 жыл бұрын
Super odcinek
@Sun__Moon
@Sun__Moon Жыл бұрын
Podgrzewane są wszystkie cząsteczki polarne. Duże cząsteczkk polarne (np. białka, aminokwasy, ...) mogą być rozrywane przy dużych mocnach zmiennego pola elektromagnetycznego tworząc nowe cząsteczki o niekoniecznie pozytywnym wpływie na zdrowie ludzkie.
@adamith7985
@adamith7985 2 жыл бұрын
Polecam magnetron wybudować z kuchenki i przystawić do ściany sąsiada gdzie ma telewizor eksplozja konkretna nie działa na metalowe urządzenia które są ekranowane ale elektronika w obudowach plastikowych eksploduje .
@rados5480
@rados5480 2 жыл бұрын
Bardzo fajny odcinek. Jednak da się przedstawić zasadę działania bez kompletnie nie zrozumiałych sformułować i reguł jak to w szkole próbowali :P
@clownscreamseback
@clownscreamseback 2 жыл бұрын
Super pozdrawiam
@ITTom
@ITTom 2 жыл бұрын
Jak pokazał ElectroBoom na swoim kanale, bardzo trudno wywołać efekt wyładowań elektrycznych wkładając cokolwiek metalowego do mikrofalówki. Z jego doświadczeń wynikało, że najbardziej podatna była aluminiowa folia spożywcza, do tego uformowana w taki sposów aby posiadała ostre i postrzępione krawędzie. Wszelkie obłe metalowe przedmiot y nie powinny zatem powodować wyładowań, będą się natomiast nagrzewać ale też nie w jednakowy sposób - znów uzależnione to jest od kształtu.
@Micha-dx2xw
@Micha-dx2xw 2 жыл бұрын
wystarczy odpowiednia farba (zawierająca metal) na brzegu talerza, jeśli talerz będzie blisko obudowy przeskoczy iskra.
@j3sion
@j3sion 2 жыл бұрын
są przecież takie druciane aluminiowe podwyższacze do kuchenek. Nie powodują iskrzenia.
@mikchall4391
@mikchall4391 2 жыл бұрын
Ok prosze o odcinek jak wykorzystać magnetron do budowy broni na komary XD
@mecenasd3984
@mecenasd3984 2 жыл бұрын
Albo na korniki.😉
@JurandJS
@JurandJS 2 жыл бұрын
@@mecenasd3984 Albo na gryzonie
@telefele5564
@telefele5564 2 жыл бұрын
Ja strzelam z niego do much
@blackIwaterIpark
@blackIwaterIpark 2 жыл бұрын
Wsadziłem kiedyś tłustą, wstrętną muchę do słoika i postanowiłem zmierzyć czas, aż wykorkuje. Hmmmm... padła od razu.
@czarixu1370
@czarixu1370 2 жыл бұрын
Życzę miłego gotowania komarów
@SQ9IWE
@SQ9IWE Жыл бұрын
Fajnie się wypala płyty CD w mikrofali 😁😁😁😁
@Yoh98
@Yoh98 2 жыл бұрын
Nie zgodzę się, że jedzenie jest podgrzewane w całej objętości, a przynajmniej nie zawsze, z doświadczenia wiem, że może być tak, że z wierzchu jedzenie z mikrofali jest gorące a w środku zimne, nie wiem czym jest to spowodowane ale takie mam doświadczenie. Nie mogę też się zgodzić z tym, że w mikrofali podgrzewana jest tylko woda, nie tylko cząsteczki wody w jedzeniu są polarne, polarna też jest np. witamina c czy niektóre z aminokawsów i one również są podgrzewane przez mikrofale co sprawia, że wbrew obiegowej opinii jedzenie podgrzewane w mikrofalówce można przypalić, wiem z doświadczenia, gdyby podgrzewana była tam tylko woda nie byłoby to możliwe bo wtedy dałoby się je podgrzać tylko do 100℃ a to za mało, żeby je przypalić.
@liamkaloy
@liamkaloy 2 жыл бұрын
mnie się coś majaczy że penetracja mikrofali do 2,5 cm w głąb. a jeśli chodzi o przypalanie to wydaje mi się że sól powoduje że da się osiągnąć temperaturę większą niż 100. na przykład popcorn w mikrofali nagrzewa się chyba powyżej 100 stopni aby zaczął strzelać
@Yoh98
@Yoh98 2 жыл бұрын
@@liamkaloy Raczej w jedzeniu nie ma więcej soli niż w wodzie na ziemniaki a kiedyś z ciekawości zmierzyłem temperaturę wrzącej wody w czasie gotowania ziemniaków, z tego co pamiętam było to poniżej 110℃ więc to raczej nie kwestia soli, białka w jedzeniu składają się za to z aminokwasów, z których część jest polarna, i aminokwasy te mają temperatury wrzenia liczone w setkach ℃ więc zgaduję, że to bardziej one potrafią się rozgrzać tak, że nawet mogą przypalić jedzenie.
@liamkaloy
@liamkaloy 2 жыл бұрын
@@Yoh98 tutaj nie chodzi o to że woda z solą ma wyższą temperaturę wrzenia. wydaje mi się że jony chloru i sodu jeszcze lepiej niż cząsteczki wody rezonują i do tego nie mają takich ograniczeń termicznych jak woda
@MultiKomentator
@MultiKomentator 2 жыл бұрын
Woda nie jest podgrzewana w całej objętości - głównie powierzchnia. Głębokość wnikania to ok 2,5cm. Smażenie zachowuje więcej witamin z powodu krótszej obróbki, ale z innych powodów jest niezdrowe (akrylamid, utlenione kwasy tłuszczowe).
@krzysztofszabat7956
@krzysztofszabat7956 2 жыл бұрын
Bardzo rzeczowy film. Jak wyjąć magnesy z magnetronu bez obawy o życie?
@sspikee
@sspikee 2 жыл бұрын
Proponuje materiał na temat przylbicy spawalniczej filtr Samosciemniajacy
@maximas258
@maximas258 2 жыл бұрын
Skoro magnetron to fajnie by było zobaczyć dokladniejszy opis działania pracy radaru np morskiego o częstotliwości x-band :) pozdrawiam
@marcinwisniewski834
@marcinwisniewski834 2 жыл бұрын
Jeszcze inny mit jest taki, że stanie przy uruchomionej mikrofalówce szkodzi zdrowiu. Prawda jest taka, że metalowa siatka w drzwiczkach zatrzymuje zdecydowaną większość mikrofal, a te, które jednak się przedostają maja zbyt małą moc, by nam zaszkodzić.
@andrzejysakowski9920
@andrzejysakowski9920 2 жыл бұрын
Właśnie ,mikrofalówka działa dokładnie na 2,45 Ghz,tak samo jak routery Wifi (2,45 lub 5Ghz w routerze)ale mózg się nie "lasuje" od Wifi ,bo trzeba kilowata aby cokolwiek"zlasować".
@Kacperoo
@Kacperoo 2 жыл бұрын
Co w przypadku kiedy w mikrofalówce potrawa jest zimna a zwykły ceramiczny talerz jest tak rozgrzany że nie da się go chwycić?
@blackIwaterIpark
@blackIwaterIpark 2 жыл бұрын
A naczynia np. z polietylenu wręcz przeciwnie: ich zawartość może wrzeć, a sam pojemnik bywa letni.
@keksiu351
@keksiu351 2 жыл бұрын
Zgadza się, raz tak podgrzałem coś na talerzu że emalia na nim popękała, talerz był tak gorący że uszkodził ścierkę kuchenną.
@buras.
@buras. 2 жыл бұрын
Woda na młyn dla Foliarzy. 😅🤣🤣🤣
@lubomirpetrowpahuta
@lubomirpetrowpahuta 2 жыл бұрын
Co widać po przyrastającej ilości łapek negatywnych. ;)
@blackIwaterIpark
@blackIwaterIpark 2 жыл бұрын
😜 😄 👍 ''Szwagier zjadł parówkę z mikrofali i umarł''. 😉
@andrzejjastrzebski7227
@andrzejjastrzebski7227 2 жыл бұрын
@@blackIwaterIpark co prawda zwyczajnie zadławił się nią, ale niesmak pozostał ;)
@buras.
@buras. 2 жыл бұрын
@@blackIwaterIpark 😜😉.XDDDD
@pvc988
@pvc988 2 жыл бұрын
@@blackIwaterIpark Dobrze, że mikrofala nie zjadła parówki ze szwagra.
@KarbosPL
@KarbosPL 2 жыл бұрын
6:55 To się nazywa poświecenie dla nauki, rozebrać własną mikrofalę.
@szymoled445
@szymoled445 2 жыл бұрын
Jeszcze większe poświęcenie dla nauki ma taki np ElectroBOOM. Chłop dosłownie na swoich filmach ryzykuje życiem aby nas nauczyć czego nie robić z elektrycznością. Szacun
@sawekkozio6280
@sawekkozio6280 2 жыл бұрын
Niektóre kuchenki nie maja talerza(np.gastronomia),ale za to mają większą moc np.1200W😋
@rudybolekk
@rudybolekk 2 жыл бұрын
Posiadam taką kuchenkę firmy Sharp.Moc kuchenki to 1600 wat.Maksymalny czas pracy na danym programie to 120 sekund.
@Moro8903
@Moro8903 2 жыл бұрын
A w przypadku mikrofali bosch tez bez talerza i maksymalna moc 900w. Jak to działa?
@krystian6592
@krystian6592 2 жыл бұрын
​@@Moro8903 kuchenki bez ruchomego talerza mają metalowy "wiatraczek" odbijający fale tak aby cała potrawa się nagrzała.
@marcint4521
@marcint4521 2 жыл бұрын
Łapa w górę
@panbuka4008
@panbuka4008 2 жыл бұрын
Jak zwykle świetny film, dziękuję. Ma pan naprawdę talent edukacyjny, bo wyjaśnienie działania magnetronu w tak prosty sposób jest naprawdę sztuką. Z ciekawostek - w linku film, w którym współodkrywca magnetronu, zmarły w tym roku w wieku 101 lat genialny konstruktor Rudy Dench opowiada o swoim dziele: kzbin.info/www/bejne/jKaoqGuaf8essJI
@przemyslawpraski8985
@przemyslawpraski8985 2 жыл бұрын
Super odcinek, szkoda że tak późno - gdybym zobaczył go rok temu, nie wkładałbym jajek do mikrofali jak to zrobił jej wynalazca 😁. A co zagrożeń związanych z tą techniką - Steven Seagal jako kucharz na pancerniku masowo wysadzał źle charaktery w powietrze za pomocą takiej kuchenki...
@Wojciech-hi3du
@Wojciech-hi3du 2 жыл бұрын
A czy są mikrofalówki które mają inną częstotliwość niż 2.4gh?
@dawid9408
@dawid9408 2 жыл бұрын
Warto było jeszcze wyjaśnić dlaczego klatka mikrofalówki zatrzymuje fale wewnątrz i jak nazywa się to zjawisko. Film jest na tyle szczegółowy, iż można było to troszkę rozwinąć. Poza tym super film. Trochę historii, trochę fizyki.
@lubomirpetrowpahuta
@lubomirpetrowpahuta 2 жыл бұрын
O klatce Faradaya wspomniano w filmie. Gdybyś częściej oglądał to formuła kanału to filmy bardzo treściwe i ściśle omawiające problem bez rozwlekania by nie zanudzić. Kto ciekawy i spragniony to konkretny problem wyszuka.
@dawid9408
@dawid9408 2 жыл бұрын
@@lubomirpetrowpahuta Nie mam tyle czasu aby oglądać wszystkie interesujące filmy na yt. Są jeszcze książki, które trzeba przeczytać, praca, życie. Oczywistym jest, że trudno w jednym filmie omówić każde zagadnienie dokładnie. Mówię tylko, że warto było wspomnieć czym są te metalowe ścinki w mikrofali. Najmocniej przepraszam, że uraziłem stałego widza.
@lubomirpetrowpahuta
@lubomirpetrowpahuta 2 жыл бұрын
@@dawid9408 Mnie ciężko urazić. Nie, nie jestem stałym widzem, wręcz fanatycznym, ale ogólnie zauważyłem powtarzalność. Fakt, nie uda się całej wiedzy posiąść a jeśli nawet to trzeba by mieć też czas by ją jakoś spożytkować.
@shrekcanal834
@shrekcanal834 2 жыл бұрын
Fajny odcinek łapa poszła
@radekch.5411
@radekch.5411 2 жыл бұрын
Idealnie do zarcia smazonej kanapki z kotletem
@lubomirpetrowpahuta
@lubomirpetrowpahuta 2 жыл бұрын
I nie tylko. Nie lubię gotować więc gotuję w ilościach "przemysłowych" na dwa tygodnie i mikrofalówka idealnie nadaje się do podgrzania niewielkiej porcji na cito.
@polskizwiazeknaczelnychhej1100
@polskizwiazeknaczelnychhej1100 2 жыл бұрын
magnetron to tak naprawdę lampa elektronowa, która podobnie wygląda do tych stosowanych w radarach. 1:25 nieprawda. Kurczak nie będzie podgrzewany w całej objętości tylko 3-4 cm w głąb powierzchni. Mikrofale wytracają swoją energię właśnie na taki dystans (jeśli chodzi o potrawy mokre)
@danielangielczyk8313
@danielangielczyk8313 2 жыл бұрын
Witam.od niedawna suksbrybuje kanał i mnie zainteresował. Moja propozycja na odcinek to jak przerobic silnik elektryczny 3 fazowy na generator prądotwórczy jak największej mocy.zebym mógł sam sobie go zbudować.
@Zzwitold
@Zzwitold 2 жыл бұрын
Tommy Lee Jones w facetach w czerni miał rację, to mógł wymyślić tylko kosmita. Wirujące elektrony oraz otwory w kształcie litery omega, jakie to proste :).
@krism3151
@krism3151 2 жыл бұрын
👍
@KarbosPL
@KarbosPL 2 жыл бұрын
17:30 Warunki pracy też musieli mieć ciekawe.
@mightyaldenham3069
@mightyaldenham3069 2 жыл бұрын
Wrzucam jeszcze raz wiadomość na wierzch. Też jestem zainteresowany plytą indukcyjną, ale głównie w kwestii sterowania. Szczególnie chodzi o to, że aktualnie płyty indukcyjne podczas pracy pulsują, co jest nie dość, że denerwujące, to w wielu przypadkach zupełnie uniemożliwia gotowanie. Dobre płyty indukcyjne na wyższych poziomach mocy grzeją w trybie ciągłym, ale z obniżoną mocą. Czy steruje tym sygnał PWM? Dlaczego realizacja takiego sterowania na niższych poziomach mocy/grzania jest na tyle trudna, że producenci tego unikają?
@krzysztof_antczak
@krzysztof_antczak 2 жыл бұрын
Świetny materiał. Wiele wyjaśnia. Pytanie mam: dlaczego po wyciągnieciu wtyczki od mikrofali z kontaktu i dotknięciu wtyczki - ona " kopie ".
@jankos4910
@jankos4910 2 жыл бұрын
Chce Ci podziękować
@fagas99
@fagas99 2 жыл бұрын
Naładowany kondensator
@marcingala.
@marcingala. 2 жыл бұрын
Takich rzeczy powinni uczyć w szkole. A nie całkowania( owszem przydatne w pewnych dziedzinach ) - ale TEGO TYPU wiedza jest bardziej przydatna na CO DZIEŃ.
@Artur-ln2fi
@Artur-ln2fi 2 жыл бұрын
Widać że pan zna zasadę działania ale praktyka jest inna. Potrawa i tak najbardziej nadrzewa się z zewnątrz środek niestety na końcu. W instrukcji nawet jest napisane.
@kfiatooh666
@kfiatooh666 2 жыл бұрын
To akurat mocno zależy od przenikalności falowej ośrodka - zatem inaczej może nagrzewać się mięso a inaczej kartofle.
@Artur-ln2fi
@Artur-ln2fi 2 жыл бұрын
@@kfiatooh666 dokładnie. I między innymi talerz się obraca żeby było równomiernie. Pięknie by było jak środek miałby tą samą temperature co zewnętrzne strony. Sam używam nacodzień. Super udogodnienie. Ale piekarnika nie zastąpi.
@hanna6786
@hanna6786 2 жыл бұрын
@@Artur-ln2fi Piekarnik górą Ja stosuje asymetrie Naczynie z daniem podgrzewanym nie stoi na srodku talerza mikrofalowki Dziala ! Albo sam siebie oszukuje 😁
@Artur-ln2fi
@Artur-ln2fi 2 жыл бұрын
@@hanna6786 Muszę wypróbować.
@rroomm33
@rroomm33 2 жыл бұрын
@@hanna6786 ja tak rozmrazam masło wyjęte z lodówki. Trzeba je umieścić na obrzeżu talerza, żeby intensywnie się przemieszczalo kiedy będzie się obraca. Na kostkę masła wystarcza Max 20 sekund. Jeśli dacie więcej to pewnie się roztopi i rozleje. Jeżdżąc na talerzu dookoła przechodzi przez węzły i strzałki fali stojącej posgrzewajac całą jego objętość. Potem można wygodnie smarować chleb. Proponuję próbować od krótszych czasów i sprawdzać czy już jest miękkie. Małe przedobrzenie oznacza stopienie masła na ciecz.
@Andrzej-uy7ik
@Andrzej-uy7ik 2 жыл бұрын
Super odcinek. Co do częstotliwości to jaka jest jej geneza, dlaczego to 2,45GH a nie 1,5 albo 2,7? Wpływ pewnie maja wymiary tych otworów w magnetronie, ale zapewne nie mają losowej średnicy a zostały celowo tak dobrane. Więc czy ta częstotliwość daje największą skuteczność podgrzewania czy może jest inny powód?
@lubomirpetrowpahuta
@lubomirpetrowpahuta 2 жыл бұрын
Nie jestem pewien ale na zdrowy rozsądek wynika to z wielkości cząsteczki wody bo działa na zasadzie rezonansu.
@pawelgliniak
@pawelgliniak 2 жыл бұрын
M.in.dlatego, że częstotliwości około 2,4GHz, to nielicencjonowane pasmo, więc nieuchronnie wydostające się szczątkowe fale nie naruszą licencjonowanych zakresów. Stąd WiFi, Bluetooth i kilka mniej powszechnych protokołów w tym zakresie, które bywają zakłócane przez pracującą mikrofalę.
@andrzejysakowski9920
@andrzejysakowski9920 2 жыл бұрын
@@pawelgliniak Błędna teoria. Na 2,45 GHz działa najlepiej podgrzewanie.Cząsteczki najlepiej rezonują.To zjawisko odkryto przez przypadek w latach 40 eksperymentując z magnetronami.Inżynierowi stopił się cukierek w kieszeni(dobrze ze nie orzeszki w majtkach).A wtedy jeszcze nie było Wifi, BT ,itp.Radar pracuje na ponad 10 GHz i ma moce w impulsie 200-300kW ,tez byś zupę podgrzał przy antenie .Niestety zanim byś zszedł i ją zjadł mógłbyś dostać białaczki .
@FoHsi
@FoHsi 2 жыл бұрын
Czy przebywanie blisko drzwiczek mikrofali jest bezpieczne, czyli zaglądanie przez szybkę? Są one jakoś ekranowane, czy wiązka jest tak skierowana, że nam nie zaszkodzi?
@hublanek
@hublanek 2 жыл бұрын
siatka metalowa wbudowana w drzwiczki ekranuje 99,9% mocy
Tajniki sondy oscyloskopowej [RS Elektronika] #201
15:35
RS Elektronika
Рет қаралды 43 М.
Nośniki danych [RS Elektronika] #180
23:20
RS Elektronika
Рет қаралды 68 М.
Smart Sigma Kid #funny #sigma
00:14
CRAZY GREAPA
Рет қаралды 4,6 МЛН
Бенчик, пора купаться! 🛁 #бенчик #арти #симбочка
00:34
Симбочка Пимпочка
Рет қаралды 3 МЛН
Jak działa mikrofalówka? | #61 [Ciekawostki]
10:35
ElektroPrzewodnik
Рет қаралды 109 М.
Prosto z labu - mikrofale
10:27
Marcin Marciniak
Рет қаралды 14 М.
Dlaczego 230V? [RS Elektronika] #111
16:05
RS Elektronika
Рет қаралды 865 М.
Kuchenka mikrofalowa - jak to działa?
14:16
PDF Politechniczne Demonstracje Fizyczne
Рет қаралды 73 М.
Czym jest energia i jak dziala? - POP Science #3
2:13:08
Astrofaza
Рет қаралды 858 М.
Jak działają czujniki w samochodzie?  #RS Elektronika #259
26:19
RS Elektronika
Рет қаралды 37 М.
Policzmy czemu magazyn energii się nie opłaca !
12:26
4nrgy technologie
Рет қаралды 200 М.
Wykrywacze metali w poszukiwaniu skarbów [RS Elektronika] #184
43:37
RS Elektronika
Рет қаралды 59 М.
Jak działa inflacja?
11:54
Wojna Idei
Рет қаралды 77 М.