Jak działa rekuperacja w zimę?

  Рет қаралды 34,376

Działka i ja.

Działka i ja.

Күн бұрын

Пікірлер: 503
@robur9243
@robur9243 3 жыл бұрын
Łapka w górę. Zawsze szczere relacje. Dziękuje.
@adamd4583
@adamd4583 3 жыл бұрын
Dobrze ze juz idzie ocieplenie
@Dzidek1
@Dzidek1 3 жыл бұрын
@marcin marcin Oby tak było... ja tez lubię taka zimę.
@giecik
@giecik 3 жыл бұрын
Już chciałem pisać o Twojej bezmyślności apropo wchodzenia na lód a tu miłe zaskoczenie. Szanuje ;) pozdrawiam
@-Monterek-
@-Monterek- 3 жыл бұрын
Takie mrozy to powoli rzadkie zjawisko w naszym klimacie. A problem z rekuperatorami jest taki że wszyscy sprzedawcy dobierają tak żeby jego maksymalna wydajność pokrywała potrzeby budynku a wtedy jego sprawność spada drastycznie. Najlepiej jest wybrać rekuperator który ma duży zapas, większy wymiennik, tak żeby pracował na minimum wydajności bo wtedy osiaga maksymalna sprawność. Np. Gdy chcą nam sprzedac reku 300m³/godz to brać 600m³/godz
@Dzidek1
@Dzidek1 3 жыл бұрын
No nie wiem tak do końca czy to dobre rozwiązanie... u większości ludzi i tak reku chodzi na minimalnych obrotach, plus jakieś przewietrzanie, więc chyba sprawność będzie podobna czy to 300, czy 600, bo i tu i tu reku będzie chodził np.na 1/3 mocy.. chyba że coś się myle.
@Takimyk
@Takimyk 3 жыл бұрын
Właśnie takie filmy są najbardziej wartościowe. Filmy które przedstawiają faktyczną skuteczność. Jeżeli chodzi o rekuperator jak było w filmie powiedziane powinno dogrzać i nie dopuścić do zamarznięcia jednak czy jest w nim taka możliwość czy to tylko opcja po zakupie dodatkowej grzałki. Można też powiedzieć, że też jakoś spełnił swoje zadanie bo zamiast temperatury ujemnej mimo wszystko wdmuchuje te 14stopni.
@Dzidek1
@Dzidek1 3 жыл бұрын
No mój reku się okazuję że grzałki nie ma, powinien niby wyłączać nawiew, a powietrzem wywiewanym odmrażać reku... ale ja mało techniczny jestem w te klocki.. trzeba w lato pomyśleć o jakiejś nagrzewnicy na czerpni.. Pozdrawiam.
@ekoi-pl
@ekoi-pl 3 жыл бұрын
Ciekawy film, fajnie się Pana słucha :)
@jarosawreszczynski9343
@jarosawreszczynski9343 2 жыл бұрын
W takiej sytuacji. Całkowicie wyłącza się nawiew. A na Max wywiew. I rozmrozi. Nawet na panelu jest taka opcja rozmrazania i w ten sposób rozmraza. Wylacza automatycznie nawiew u Pana moze być inny trochę od mojego ale w ten sam sposób rozmrazaja się te reku. Drugi sposób to montaż nagrzewnice wstępnej.
@toczuscoupe
@toczuscoupe 3 жыл бұрын
Witam Mam podobny rekuperator jak u Pan Problem z zamarzaniem wymiennika to niestety brak odpowiedniej grzałki na wejściu do rekuperacji, ale to znowu zwiększa koszty poboru od grzałki. Idealne rozwiązanie w tym temacie to czerpnia powietrza w gruncie, mówiąc po chłopsku zakopać 20-30m rury w gruncie na głębokość ok 1m. W moim przypadku mam cały czas na wlocie około 18 stopni. Zima - nie wychładza mi mocno domu Lato - powietrze wchodzące jest chłodne Rozwiązanie jest nie drogie podczas planowania budowy bo koszt 30m rury to mały wydatek. Niestety większość filmów na siłę prezentuje montaż w ścianie na strychu. Jeśli damy przynajmniej 5m rury pod płytą czy fundamentem już nam zapobiegnie przymarznięciu wymiennika. Pozdrawiam mam nadzieje że zainspiruje niektórych ludzi.
@nomtbg
@nomtbg 3 жыл бұрын
Ja mam kocioł gazowy Viessmann atmosferyczny 15 lat, czyszczę go co 2-3 lata jak sobie przypomnę. Jedyne co się uszkodziło to membrana pekła w naczyniu przeponowym, ale dostałem od kolegi za darmo, z jakiegoś starego mi dał sprawne. Kocioł kosztował 2500zł w 2005 roku. Kocioł grzeje też wodę, zbiornik czyściłem po 10 latach i wymiana elektrody magnezowej chyba 32zł. Koszty serwisowania śmiesznie tanie. 😉
@a2589364
@a2589364 3 жыл бұрын
ja mam defro na eko 10 lat nawet nie czyszczony bo nie wiedziałem,że trzeba to robić ,w tym roku zużył sie ślimak i rura ślimaka 600zł u producenta plus silikon i godzina prostej roboty samemu no dobra żona mi pomagała bo podajnik był w połowie pełny xD i to jest sprzęt temperatura w domu 27 w mrozy spadła na 26 bez podkręcania pieca jest cały czas na minimum
@nomtbg
@nomtbg 3 жыл бұрын
@@a2589364 27*C to straszny upał, dla mnie maks. to 22*C.
@a2589364
@a2589364 3 жыл бұрын
@@nomtbg u nas jak jest 24 to dla nas jest zwyczajnie zimno nie chodze w swetrze po domu najczęściej podkoszulka i czasami spodnie
@nomtbg
@nomtbg 3 жыл бұрын
@@a2589364 u mnie w pracy dzisiaj było 24*C, myślałem, że umrę, ja wolę pracować jak jest 20*C, wtedy umysł jest najbardziej efektywny.
@a2589364
@a2589364 3 жыл бұрын
@@nomtbg no ja w domu nie pracuje
@bruhh180
@bruhh180 3 жыл бұрын
Pozdrawiam i powodzenia w dalszych pracach
@antynikotyna
@antynikotyna 3 жыл бұрын
Oj prawda. GEORGE Clooney!
@a2589364
@a2589364 3 жыл бұрын
dobrze,że nie jakiegoś seryjnego morderce xD
@przemek123156
@przemek123156 3 жыл бұрын
George Clooney i Krzysztof Hołowczyc w jednym xd
@j-z-k3353
@j-z-k3353 3 жыл бұрын
👍
@tomaszszpura9321
@tomaszszpura9321 3 жыл бұрын
Witam i pozdrawiam. Pana z rodzinką
@Dzidek1
@Dzidek1 3 жыл бұрын
Jeszcze tak, syn wraca za kilka dni, a ja chyba wyjeżdżam..
@tomaszszpura9321
@tomaszszpura9321 3 жыл бұрын
@@Dzidek1 co tu pisac.rozląka to jest najgorsze w delegacji. No ale tak to jest.cos za coś.
@ukaszroszkowski3489
@ukaszroszkowski3489 3 жыл бұрын
Takie filmy uwielbiam. Prosto szczerze. Oby więcej takich filmów. Pozdrawiam Łukasz
@grzegorzkasperek4680
@grzegorzkasperek4680 3 жыл бұрын
Bardzo fajny film pozdrawiam :)
@kamilzaleski9865
@kamilzaleski9865 3 жыл бұрын
Każdy wymiennik przy takiej temperaturze zamarza. W tym rekuperatorze rozmrażanie powinno działać na zasadzie wyłączania wentylatora po stronie czerpni, a wywiewane ciepłe powietrze z domu powinno rozmrażać wymiennik. Sprawdź czy ten układ u Ciebie działa. System antyzamarzania i odrazu niwelowania różnic temperatury powietrza wywiewanego i nawiewanego może być realizowane przez nagrzewnice (wodną lub elektryczną) przed rekuperatorem. U Ciebie nie doszło do calkowitego zamarzniecia wymiennika bo byś miał nadmuch -15, a jest 15 czyli rekuperator podniósł o 30 stopni teperaturę nadmichiwanego powietrza. Nad zaletami wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła z niektórymi ludźmi nie ma sensu dyskutować, bo najlepszą wentylacją jest niedziałająca grawitacyjna, bo nie ma strat ciepła. Pozdrawiam
@sIow17
@sIow17 3 жыл бұрын
Są rekuperatory bez grzałek, które podobno nie zamarzają - z wymiennikami spiralnymi (Bartosz, Karino). Piszę podobno, bo nie widziałem tego na własne oczy.
@kamilzaleski9865
@kamilzaleski9865 3 жыл бұрын
@marcin marcin Aby wentylacja grawitacyjna poprawnie działała muszą być spełnionego kilka warunków: ilość przewodów wentylacyjnych (w moim przypadku dom parterowy wymagał wybudowania 5 kominów powyżej kalenicy (w latach 70 utarło się w projektowaniu że kanały wentylacyjne stosuje się w pomieszeniach brudnych, ale nie jet to prawda), stolarka okienna i drzwiowa musi być przystosowana do wentylacji grawitacyjnej (obecnie stolarkę w wersji podstawowej sprzedaję sie dla wentylacji mechanicznej, albo zamawiamy okna i drzwi dla wentylacj grawitacyjnej, albo pozniej dokladamy napowetrzacze w oknach lub ścianie każdego pomieszczenia), odpowiednie warunki atmosferycze (spróbuj rozpalić kominek w lecie jak będzie na zewnątrz temperatura 35 stopni a wewnątrz 25 stopni, tak samo działa wentylacja). Wentylacja mechaniczna ma też swoje wady: energochłonność (potrzebuje energii elektrycznej do działania), głośność, możliwość awarii. Zalety to: stabilna praca niezależnie od warunków atmosferycznych, możliwość odzyskania enerii cieplnej poprzez zastosowanie rekuperatora, możliwosc zastosowania szczelnej stolarki okiennej, możliwość zastosowania filtru antysmogowego, możliwość sterowania nią. Dodam tylko, że rekuperacja jest w Polsce teoretycznie obowiazkowa dla nowych budynków już od 2017r., ale nasi zdolni kostruktorzy w części technicznej zaniżają zapotrzebowanie enegetyczne budynku i projekt przechodzi z wntylacja grawitacyjną, bo nikt w urzedach nie sprawdza projektów tylko patrzą na cyferki.
@waldemardeptula72
@waldemardeptula72 3 жыл бұрын
Polecam rekuperator Aeris 350 lux jestem bardzo zadowolony , system z odzyskiem ciepła oczywiście oraz z systemem przeciw zamrażania to dla tych co planują zakupu. A tematy dobrze że porusza pan tak bez kitowania. Pozdrawiam
@antynikotyna
@antynikotyna 3 жыл бұрын
Bardzo dziękuję za film. Szczery pan jest... 👌👍🏻Ja żałuję, ze nie założyłam pompy ciepła. Może za parę lat.
@Dzidek1
@Dzidek1 3 жыл бұрын
Najważniejsze aby w domu było ciepło.. dochodzę do wniosku po tych mrozach że dobre jest każde ogrzewanie, aby się nie popsuło w takim momencie.
@RafalGudzowski
@RafalGudzowski 3 жыл бұрын
Chyba najmniejsze ryzyko, że coś się zepsuje jest przy kopciuchach. Wszystko inne może paść. Elektryka, gaz, pompa. Jeśli którejś zimy przy -20 w sobotę o 23 coś się zepsuje to zapamiętany na długo... :)
@jankes4289
@jankes4289 3 жыл бұрын
@@RafalGudzowski Tak, tylko że wstaw teraz kopciuch. Nawet jak spełni normy, to i tak za 10 lat nie będziesz mógł w nim palić. :/. Ja rozważałem wiele rozwiązań ogrzewania. Ostatecznie będzie pompa. Udało się w dobrej cenie podpisać umowę na panasonica i zobaczymy jak to wyjdzie.
@gibberpl1
@gibberpl1 3 жыл бұрын
Mam Aerotec HX400 czyli sama centrala ok. 11k PLN. Było -16 st i tak reku redukował prędkość nawiewu, aby nie doprowadzić do zamarznięcia wymiennika (ma wbudowane zabezpieczenia). Co 15-20 min wyłączał się na 5min. Reku ma grzałkę na czerpni 950W i ona chodziła w tych temp ujemnych rzędu -15, -16 na ok 85-90%. Podstawa to dobra izolacja rur czerpni, ale przede wszystkim wyrzutni (szczególnie jeżeli to wszystko jest na nieogrzewanym strychu). Inaczej to: 1) niska sprawność odzysku ciepła, 2) wiadra wody ze skroplin na tej rurze i powódź w rekuperatorze. Czy bym założył 2 raz reku?. Raczej tak. Świeże powietrze (w bloku cały rok spałem przy uchylonym mniej lub bardziej oknie, bo mi duszno), brak pozawiewanych pleców od kominów wentylacyjnych w kuchni czy łazience. Oszczędności na CO też pewnie są. Od czerwca spaliłem ok. 1050l (CO i CWU) gazu płynnego propan-butan po 1,51PLN/l . Pow. ogrzewana 116m kw. Brak kominka.
@piotrsaczuk9482
@piotrsaczuk9482 Жыл бұрын
Witam, izolowal pan kanaly w strefie ogrzewanej? Pozdrawiam.
@ukaszj694
@ukaszj694 3 жыл бұрын
wybudowalem nowy dom, rok budowy 2018, nie mam ani podlogowego ani rekuperacji ani zadnych problemow, z ogrzaniem domu nawet przy -27 na dworzu, narazie wyjdzie na to ze caly rok ogrzewania wydam 2000zl powierzchnia 140m2
@paweosmanski1258
@paweosmanski1258 3 жыл бұрын
No i siedzisz w tych pierdach rano i wąchasz. W reku nie chodzi o to, żeby oszczędzać, tylko o odrobinę komfortu i żebyś nie musiał po domu w kalesonach latać jak wietrzysz dom, bo już się nawet nie chce w piecu palić bez świeżego powietrza
@ukaszj694
@ukaszj694 3 жыл бұрын
@@paweosmanski1258 większej głupoty nie słyszałem , mieszkam w obszarze natura 2000 nie da.sie chyba mieć.zdrowszego miejsca do życia w o około las rzeki i 0 przemysłu czystego powietrza mam pod dostatkiem ;)
@paweosmanski1258
@paweosmanski1258 3 жыл бұрын
@@ukaszj694 ale nie w domu :) pozdrawiam
@ukaszj694
@ukaszj694 3 жыл бұрын
@@paweosmanski1258 jakaś pokrętna.logika. dom mam praktycznie w.lesie ale nie mam w nim.powietrza z tego.lasu to.ciekawe.skad.? Mało tego.mam.dom.z.bala który oddycha . 100 razy to.lepsze jak murowany ze.sztucznych materiałów ze sztucznym mechanicznie wymuszonym obiegiem ...
@paweosmanski1258
@paweosmanski1258 3 жыл бұрын
@@ukaszj694 dom, który oddycha matko i córko. Mózg totalnie wyprany
@Emil_1212
@Emil_1212 3 жыл бұрын
Bardzo dobra audycja
@leszekp.8588
@leszekp.8588 3 жыл бұрын
Jest zima to musi być zimno :) 14 stopni przy nawiewie w mrozy uważam za dobry wynik.
@emilkosztybudowy
@emilkosztybudowy 3 жыл бұрын
Cześć jak zawsze super metoryczny odcinek. Pozdrawiam CIĘ serdecznie 🤝❤
@jacekrobertzdanowicz142
@jacekrobertzdanowicz142 3 жыл бұрын
Super pozdrawiam i życzę powodzenia w dalszych planach
@robertpiecyk8515
@robertpiecyk8515 3 жыл бұрын
Kolacja i oglądamy. Pozdrawiam
@masive444
@masive444 3 жыл бұрын
Witam. Na poczatek... to centrala wentylacyjna za 3000zl. vs. centrala za 10000zl. to jest jak jezdzic goflem 1 a golfem 7gti. Centrala przeciw pradowa ma nagrzewnice wstepna(700w) ktora zalacza sie gdy jest mroz, obrotowa centrala ma grzalke ktora zalacza sie przy temp. -25 stopni(u Pana nie ma tego i tamtego) To sa skrajne warunki. Jesli Panu zamarza centrala to jest to blad w wykonaniu instalacji czyli przewody instalacyjne sa poprowadzone w miejscach zimnych.Prosze nie zniechecac widzow ktorzy chca zamontowac wentylacje mechaniczna, ktora naprawde sie sprawdza i w sumie jest potrzebna do uzyskania nowych warunkow technicznych.
@Dzidek1
@Dzidek1 3 жыл бұрын
Ja nie zniechęcam... ogólnie jestem zadowolony, w lato będę trochę przerabiał i wtedy dołożę nagrzewnicę na czerpni.. A pod takim filmem jest właśnie dużo komentarzy, i te pomocne i te nie.. ale ogólnie to skarbnica wiedzy, tylko trzeba odsiać ziarno od plew.. Pozdrawiam.
@wielblad1344
@wielblad1344 3 жыл бұрын
@@Dzidek1 jak zobaczyłem Pana film... to nie mogłem uwierzyć że można mieć pretensje do funkcjonującego rekuperatora... rozumiem że można wymagać więcej ale pytanie zasadnicze dlaczego więc Pan wybrał akurat ten rekuperator? a nie "mercedesa" wśród rekuperatorów? nagrzewnica wstępna owszem poprawia komfort ale rujnuje opłacalność... to wprost grzanie czystym prądem! niby tylko 700 W ale jednak... w którymś z komentarzy pisze Pan że rury na strychu to tylko 3 cm ocieplenia... no mój drogi Panie to coś mi tu teraz nie gra ;) bo jakby Pan je ocieplił to nagle się może okazać że Pana rekuperator osiągnie sprawność najdroższych rekuperatorów... i pisze to całkiem poważnie... człowiek szybko przyzwyczaja się do dobrego ;) gdyby miał Pan u siebie wentylacje grawitacyjną to z nawiewników wiałoby nawet poniżej minus 20 czyli tyle ile było mrozu na zewnątrz budynku... teraz ma Pan zimniejszy zefirek i trochę szronu na wymienniku i skwaszoną minę... no nie potrafię tego zrozumieć... szron na wymienniku nie jest czymś nienormalnym... zaszronienie występuje a wymiennik nadal posiada swoja sprawność... dopiero jak staje się niedrożny tak w skrócie pisząc a z wylotu leci mróz to jest kaput ;) wtedy należy go rozmrozić...
@masive444
@masive444 3 жыл бұрын
@@wielblad1344 Nagrzewnica wstepna nie chodzi caly czas, sa to tak jakby strzaly pradu. Im zimniej na zewnatrz tym czesciej owe strzaly pradu mozna uslyszec. Dopiero przy -15 stopniach chodzi non stop.
@Dzidek1
@Dzidek1 3 жыл бұрын
@@wielblad1344 Bo ja ogólnie mało techniczny jestem.. Jak wyżej pisałem coś tam w lato będzie przerabiane, ale może faktycznie odpuścić tą nagrzewnicę.. a te kilka bardzo zimnych dni w roku jechać na maksymalnym minimum, robiąc raz dziennie dobre przewietrzenie? Pozdrawiam.
@atam3977
@atam3977 3 жыл бұрын
To normalne zjawisko, dlatego rekuperatory mają wstepne nagrzewnice, żeby w razie czego rozmrozić wymiennik. Lepiej też jak reku jest po prostu w strefie normalnie ogrzewanej np. pomieszczeniu technicznym a nie na strychu czy w garażu.
@Dzidek1
@Dzidek1 3 жыл бұрын
No u mnie jest w pomieszczeniu dogrzewanym, tam gdzie stoi pompa.. niestety przy takich temp. nagrzewnica chyba by tylko pomogła.
@pawel8pawel845
@pawel8pawel845 3 жыл бұрын
@@Dzidek1 Nagrzewnica min 2kw
@maciejdoborski2227
@maciejdoborski2227 3 жыл бұрын
​ @@pawel8pawel845 kzbin.info/www/bejne/joHRp6BoeMqgjpI
@joannapfeifer877
@joannapfeifer877 3 жыл бұрын
A jaką miał Pan temperaturę w pomieszczeniu, gdzie zamontowana była centrala?
@Oky-Yoky
@Oky-Yoky 3 жыл бұрын
Witam, w filmie ,,Montaż i koszt rekuperacji, czyli wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła" zauważyłem że rury nawiewne i wywiewne umieszczone pod stropem nie są ocieplone. Sprawdzał Pan czy w rurach skrapla się woda? Pytam ponieważ w internecie jest dużo artykułów, w których zalecają ocieplić rury wełną.
@Dzidek1
@Dzidek1 3 жыл бұрын
Rury zielone idą w strefie ocieplonej więc ich nie trzeba dodatkowo ocieplać, tak samo jak te przy rekuperatorze bo są w pomieszczeniu ogrzewanym.. rury które idą do skrzynek rozprężnych są ocieplone 3 cm. i tutaj muszę coś pomyśleć.. w lato będę to trochę przerabiał..
@Oky-Yoky
@Oky-Yoky 3 жыл бұрын
W odcinku ,,rekuperacja i próba ogniowa" widać że nad rurami jest folia paroizolacyjna. Podejrzewam że pod rurami już tej folii nie ma. Wiem już że u Państwa w domu jest mała wilgotność (poniżej 40%), ale jest. Z lat szkolnych pamiętam że wilgoć skrapla się na chłodnych elementach (można to zaobserwować na szybach okiennych w domu). Teoretycznie te znikome ślady wilgotności mogą przenikać przez płytę gipsową i osiadać na rurze nawiewnej, która ma niską temperaturę ( 14°) a później skraplać się i wsiąkać w płytę gipsową. Pytałem o kontrol, choćby nawet organoleptyczna, ponieważ nurtuje mnie temat izolacji rur. Izolować, czy nie izolować? To pytanie dla osób, które kroczyły tą ścieżką i po wielogodzinnych kontemplacji jak i również przejrzeniu internetu ,, od deski do deski" poznały odpowiedź.
@Dzidek1
@Dzidek1 3 жыл бұрын
@@Oky-Yoky Aha, o to chodzi.. trudno to sprawdzić, bo w zasadzie nie ma tam dojścia, chyba że od góry, wyjąć wełnę i rozciąć folie.. trochę bezsens.. jeśli nawet się skrapla to raczej minimalne ilości, bo w innym wypadku byłyby widoczne mokre plamy na suficie, a wody aby przeniknąć przez K-G nie trzeba wiele... Pozdrawiam.
@wielblad1344
@wielblad1344 3 жыл бұрын
@@Oky-Yoky 14 stopni jest wyjątkowym zdarzeniem... ale i tak gdyby wilgoć miałaby się zbierać wokół rur to byłoby ją widać również na anemostacie... na nim są największe różnice temperatur rury są oddzielone od pomieszczenia więc mają trochę lepiej niż sam wylot...
@Oky-Yoky
@Oky-Yoky 3 жыл бұрын
Wilgoć nie będzie widoczna na anemostatach nawiewnych gdyż, stamtąd dmucha powietrze które osusza to miejsce. Przy anemostatach wywiewnych też nie uświadczymy tego ,,cudu natury" ponieważ są one ogrzane ciepłym powietrzem z pomieszczenia. Przypuszczam że w rurach wywiewnych może się zbierać wilgoć ponieważ sąsiadują z nawiewnymi które mają niską temperaturę i ochładzają całość. Przy tak małej wilgotności, rzeczywiście problem może nie istnieć. Pytam o takie szczegóły, bo kto pyta nie błądzi. Autor w poprzednim filmie wspomniał o wilgoci, która zagościła w rurach na poddaszu. Wiem już że złapał byka za rogi i wyprowadził bydle z rur korzystając z centrali. Teraz, przy tak niskiej temperaturze wilgoć mogła wejść ponownie. Sądzę że te stada inżynierów, które zalecają ocieplić rury, mogą mieć trochę racji.
@rafaelraf3263
@rafaelraf3263 3 жыл бұрын
Piękny polski krajobraz.Mieszkam w Belgii od nastu lat i nigdy nie było takiej aury.Jak ja się cieszę że niedługo wracam na stałe do ojczyzny.
@andkol6249
@andkol6249 3 жыл бұрын
Ja tez, plan na ten rok
@matimat568
@matimat568 3 жыл бұрын
@@andkol6249 Nie jesteście sami panowie. Ja z całą moją rodziną 11 lat we Francji i jestem na etapie szukania działki pod budowę domu. Czas wracać bo pieniądze to nie wszystko.
@Dzidek1
@Dzidek1 3 жыл бұрын
@@andkol6249 A ja musze na trochę za Odrę jechać... chyba że test będzie pozytywny..
@dariuszkarasek8295
@dariuszkarasek8295 3 жыл бұрын
ja też koniec czerwca powrót do Polski po 8 latach w Szkocji . Dom właśnie wykanczamy i do lipca powinno być gotowe do wprowadzenia . pozdrawiam
@ignaccc1
@ignaccc1 3 жыл бұрын
To panowie tylko telewizji nie włączajcie. Podziwiajcie piękną zimę potem piękną wiosnę piękne lasy piękne góry ale 0 telewizji
@aro6000
@aro6000 3 жыл бұрын
U mnie maksymalnie było -15, ale rekuperator działał bez żadnego problemu. Po ponad roku użytkowania narazie jedyna wada jak widzę to suche powietrze o ile ktoś jest na takie wrażliwy mi np nie przeszkadza, ale moje panie już narzekają.
@Dzidek1
@Dzidek1 3 жыл бұрын
No u mnie problemu z suchym powietrzem nie ma..( chociaż ono takie jest).. a do reku musze chyba jednak nagrzewnicę wstępna zamontować.
@aro6000
@aro6000 3 жыл бұрын
@@Dzidek1 Dla mnie też problemu nie ma, a jak chciałem kupić nawilżacz powietrza to moja żona powiedziała, że nie trzeba czyli chyba im też aż tak nie przeszkadza. Za to zalet rekuperacji widzę dużo. Co do nagrzewnicy to u mnie jest grzałka elektryczna w rekuperatorze.
@bolobolo1451
@bolobolo1451 3 жыл бұрын
👍👍👍
@rexo84
@rexo84 3 жыл бұрын
Przy takich temperaturach przydała by się chyba wstępna nagrzewnica dla powietrza z zewnątrz.
@domnakretej
@domnakretej 3 жыл бұрын
Panie Zdzisławie A może gruntowy wymiennik ciepła do rekuperatora by sobie na wiosnę podłączyć? Może załatwiło by to problem zamarzania wymiennika... Pozdrawiam
@wielblad1344
@wielblad1344 3 жыл бұрын
to nie ma sensu.... jedynie może parę metrów aby wymiennik nie zamarzał... ale to także problemy! np wilgoć w kanale i ewentualny smród czy też problem z jego czyszczeniem... nie warto przy dużej sprawności rekuperatora...
@jaimojdom5012
@jaimojdom5012 3 жыл бұрын
U mnie przy reku zrobionym samemu przy minus 18 na zewnątrz i wyciąganym z domu 21.6 trzyma nawiew nie niżej niż 17.5*C. Jednak należy zaznaczyć że wymiennik mam klingenburga, aluminium i stal nierdzewna. Pozdrawiam :)
@pawelsosenka4867
@pawelsosenka4867 3 жыл бұрын
Oj coś ściemniasz ,chyba że masz grzałki
@jaimojdom5012
@jaimojdom5012 3 жыл бұрын
@@pawelsosenka4867 Nie ściemniam bo po co miałbym to robić. Na moim kanale jest już chyba 3 letni film z budowy mojego rekuperatora. Zapraszam w wolnej chwili :)
@jank5186
@jank5186 3 жыл бұрын
Ma pan rację też zauważyłem, że przy programowaniu temperatura wzrasta -czujnik temperatury jest ogrzewany oddechem.
@Szopler
@Szopler 3 жыл бұрын
Podświetlenie wyświetlacza grzeje, a czujnik temperatury jest w jednej obudowie więc...
@Dzidek1
@Dzidek1 3 жыл бұрын
@@Szopler ale oddech tez podnosi temp. wystarczy chwilę coś porobić przy ustawieniach i temp. wzrasta.. tak jak u mnie teraz o 2 kreski..
@ignaccc1
@ignaccc1 3 жыл бұрын
U mnie grzeje o 0.2 stopnia czyli jak jest 20.6 to po włączenie podświetlenia już pokaże że jest 21 stopni
@arekw.4458
@arekw.4458 3 жыл бұрын
Można podpiąć zewnętrznym czujnik temperatury i umieścić go w oddaleniu od ściany? Czujnik przy ścianie mierzy temperaturę ściany trochę.
@MrDziki1982
@MrDziki1982 3 жыл бұрын
Witam, Mam inny rekuperator tej firmy. Element który jest podpięty do wymiennika to tylko czujnik temperatury. Nastawa na skrzynce to ustawienie temperatury wyłączenia, takie zabezpieczenie przed zamarznięciem wymiennika. U mnie rekuperator - dodanym systemem sterowania - schodzi z obrotami do zera przy temp zew. -6. Ze względu na wyziębianie domu. Są tylko ustawione cykle przewietrzania niezależne od temp zew.
@rafallewandowski8448
@rafallewandowski8448 3 жыл бұрын
ECS360 ma wbudowany system przeciw zamarzaniu, ta rurka za wymiennikiem to jest czujnik temperatury. Jak spadnie poniżej zadanej to blokuje wentylator nawiewny. U mnie w tej szarej skrzynce było pokrętło i można było sobie ustawić temperaturę zadziałania. Pod Poznaniem było -13 max, sprawność wychodziła ok 60% przy max wydajności, sople z wymiennika wisiały ale był drożny (mam pomiar przepływu). Obecnie jest +2 i sprawność (przy równych przepływach bo tym też można manipulować) + max wydajność wynosi 91%
@rafallewandowski8448
@rafallewandowski8448 3 жыл бұрын
i jeszcze jedno 14st nawiewu (max wydajność) przy -20 za oknem to super wynik
@ignaccc1
@ignaccc1 3 жыл бұрын
@@rafallewandowski8448 tak jest u mnie na drzwiach kotłowni powietrze na wlocie -20 i taki piękny lodowy obraz się tworzy :)
@Dzidek1
@Dzidek1 3 жыл бұрын
@@rafallewandowski8448 Tak ja jutro to ogarnę bo chyba na tym pokrętle od zamarzania mam na 7 ustawione, a pewnie na 1 powinno być, albo popróbować... u mnie reku działa, więc jest drożna tylko temp niska... jak nagrywałem to na zewnątrz było tylko -12..
@a2589364
@a2589364 3 жыл бұрын
mi teraz koloryfer pękł w garażu,a żona mówiła odkręć choć troche xD
@Dzidek1
@Dzidek1 3 жыл бұрын
No to mnie ubawiłeś tym komentarzem... Pozdrawiam.
@jarekd.1906
@jarekd.1906 3 жыл бұрын
Czy założył by Pan drugi raz rekuperację? Jaki był koszt całkowity rekuperacji?
@jankes4289
@jankes4289 3 жыл бұрын
Ja zamawiałem osatnio. Reku tej firmy zaczynają się od 2699. Ja kupiłem model za 4200, żeby miał wentylatory EC i sterownik z ekranem. Do tego kanały fi90, anemostaty i skrzynki rozdzielcze i rozprężne od tego samego producenta za 2200. Brakuje mi tylko czerpni, wyrzutni i tych głównych rur co przy reku są. Oby dobrze się spisywał, bo ceny mają chyba najbardziej konkurencyjne. ;). Jak patrzyłem jaki mam reku w projekcie, to za sam reku bym 14 tysięcy wydał :o.
@KR-wb1tu
@KR-wb1tu 3 жыл бұрын
Piękna zima na Twoich Mazurach. Pozdrowienia z Łasku
@Dzidek1
@Dzidek1 3 жыл бұрын
Pozdrawiam ludzi z nad Grabi.
@lotnylotny671
@lotnylotny671 3 жыл бұрын
I z Warty :))))))
@michalbabik2214
@michalbabik2214 3 жыл бұрын
Dobry patent z tą świeczką , mieszkałem w Holandii u jednego sknery i facet w pewnym momencie stwierdził , że mu idzie za dużo gazu i wymienił termostat na taki kodowany pinem . Oczywiście nikt nie znał pinu oprócz niego a temperaturę nam ustawił na 19 stopni więc czasami było nam chłodno . Tak więc stosowaliśmy podobny sposób tyle że do termostatu należało przyłożyć coś zimnego . Temperatura spadała na termostacie i w rezultacie kocioł pracował jak szalony . Człowiek nie mógł zrozumieć co jest nie tak , dlaczego nie ma spodziewanych oszczędności a my mieliśmy ubaw po pachy i na dodatek cieplutko w mieszkaniu . Pozdrawiam
@DJADAMS1976
@DJADAMS1976 3 жыл бұрын
Polak zawsze za granicą znajdzie sposób :)
@Dzidek1
@Dzidek1 3 жыл бұрын
Dobre, dobre... Pozdrawiam.
@arekkrysztopowicz9824
@arekkrysztopowicz9824 3 жыл бұрын
💪👌👍
@Golempl
@Golempl 3 жыл бұрын
Jest jak mówisz, ale warto zastosować nagrzewnice wstępną i wtedy pozbywamy się problemu zamarzania wymiennika. Mój rekuperator (Nibe) sam steruje przepływem jak jest zimno żeby nie dopuścić do takiej sytuacji, fakt że przy takim mrozie to jest może 20% obrotów. Nagrzewnica wstępna załatwiła by sprawę.
@Dzidek1
@Dzidek1 3 жыл бұрын
W lato to ogarnę, muszę przenieść czerpnie dalej od reku i wtedy tez pomyślę nad jakąś nagrzewnicą.. Pozdrawiam.
@tadeuszfedoniuk3072
@tadeuszfedoniuk3072 3 жыл бұрын
Dzień dobry. Proszę założyć przeustnicę na czerpni powietrza z zewnątrz i w zimie przymyka a nie zamyka całkowicie Pan pobór powietrza .Chodzi o to aby rekuperator mniej ziemnego powietrza wpuszczał w cały układ. Pozdrawiam Tadek.
@kamillobig6579
@kamillobig6579 3 жыл бұрын
Panowie jestem na etapie wentylacji z rekuperatorem dom ma ok 300m2 Jaki polecacie rekuperator by właśnie nic się nie działo ale i też nie drogi dodam, że ręku będzie w pomieszczeniu ogrzewanym i wywiewki w elewacji najprawdopodobniej. Dodam, że jest to adaptacja stodoły. Niestety wilgoć jest stąd ten pomysł.
@Dzidek1
@Dzidek1 3 жыл бұрын
No tu chyba musisz podjąć decyzję sam.. ja mogę się wypowiedzieć o swoim o3ozon.. jest tani, działa w ok.. niestety w duże mrozy co widać potrzebuje wstępnej nagrzewnicy.. no chyba że ja mam cos zwalone.
@kamilm3042
@kamilm3042 3 жыл бұрын
U mnie teraz przy skrajnym -16 stopni kompletnie nic się nie działo z rekuperatorem mam rekuperator Komfovent Domekt, nie zamarzał nie miałem kompletnie żadnych spadków na nawiewie (różnica 1 stopnia z grzałką cały czas chodził) tylko że u mnie rury w pomieszczeniu gdzie znajduje się centrala są ocieplone + dodatkowo kładli monteżrzy jakiś filc czy coś takiego żeby dodatkowo je ocieplić ale to chyba raczej żeby skraplanie wewnątrz nie następowało, ryry mam puszczone na stropie przykryte 30 cm ociepleniem z wełny. Nie wiem dlaczego tak sie stało jak na filmie ;/
@wielblad1344
@wielblad1344 3 жыл бұрын
a czy otwierałeś swój rekuperator co chwilę i sprawdzałeś czy pojawia się oblodzenie? bo jeśli grzałka nie pracuje bez przerwy to zapewne masz podobnie... gospodarz nie ma grzałki w swoim rekuperatorze a zabezpieczenie że jak spadnie temperatura to wyłączy się nawiew zimnego powietrza i ciepłe z domu będzie wymiennik rozmrażało... na dodatek wbrew temu co sam producent pisze wymiennik ten wygląda na zwykły krzyżowy a one mają niższą sprawność... 14 stopni na nawiewie przy dużym mrozie na zewnątrz świadczy o typowej sprawności wymiennika krzyżowego... to że jest tam trochę lodu czy szronu niczego nie zmienia... ten wymiennik nadal zachowywał swoją sprawność... ty masz grzałkę elektryczną... czyli ogrzewanie prądem... a to dodatkowe stopnie u ciebie na wylocie... ale i mniejsza sprawność urządzenia... warto wiedzieć o wszystkich aspektach różnych rekuperatorów by je porównywać czy też krytykować...
@kamilm3042
@kamilm3042 3 жыл бұрын
@@wielblad1344 a czy ja coś skrytykowałem ? opisałem swój , nie mam oblodzenia a w okresie zimowym grzałka zasówa 24/h bo mam na tyle zapasu fotowoltaiki że aż grzech nie wykorzystać ;-) P.S pytałem monterów bo widziałem na filmie u gospodarza że zbiera mu się woda w reku , u mnie jest bez tego problemu chociaż w razie W mam odpływ przy nim zrobiony najwyraźniej może mam po prostu inny rodzaj reku nie znam się na tym. Tak otwierałem i zaglądałem zero oblodzenia .
@wielblad1344
@wielblad1344 3 жыл бұрын
@@kamilm3042 tylko proszę wytłumacz mi po co ci w takim wypadku rekuperacja? dlaczego nie zastosowałeś wentylacji mechanicznej z nagrzewnicą? jeśli masz wymiennik krzyżowy czy przeciwprądowy to normalnie musi się wilgoć pojawić... ale ty masz grzałkę która podgrzewa powietrze i prawdopodobnie przez to jej brak... bo powietrze z zewnątrz jest wystarczająco ciepłe aby to zjawisko nie występowało... odpływ masz bo to normalne zjawisko przy wymiennikach ale ty podgrzewasz i to nie występuje... czasem pomysły ludzi mnie zaskakują... włączając grzałkę wyłączasz tak na dobrą sprawę rekuperację choć ona nadal ma włączone wentylatory... a tak jeszcze zapytam z ciekawości na anemostatach nawiewa cieplejsze czy zimniejsze powietrze niż wywiewa?
@kamilm3042
@kamilm3042 3 жыл бұрын
@@wielblad1344 nie znam się na tym bo zajmuję się zupełnie czymś innym mam wentylację mechaniczną wraz z rekuperacją bo bez tego mieszkając kilka dni w domu szło się udusic ponieważ kominów i jakiejkolwiek wentylacji brak. Na anemostatach mam różnicę 1 - 1,5 Stopnia tego co nawiewa od tego co wyciąga przy włączonej grzałce natomiast kiedy ją wyłączę to różnica idzie w około 3 - 4 stopni przy mrozach . Dlaczego włączam grzałkę ? bo mam narobione już ponad 8000 kwh z paneli za tamten rok i coś muszę z tym zrobić więc korzystam :-)
@jakubmarkiewicz3182
@jakubmarkiewicz3182 3 жыл бұрын
Mam ten rekuperator, wystarczy pokombinować i dać mocniej wywiew niż nawiew i sprawa załatwiona. Sprawdzone przy -24. Pozdrawiam.
@Dzidek1
@Dzidek1 3 жыл бұрын
No a jak to ogarnąć? coś z napięciem , natężeniem na jednym z wentyli kombinowac czy jak? sam robiłeś czy ktoś Ci to ogarnął?
@frag105
@frag105 3 жыл бұрын
Trzeba chyba poczytać! Niewiem ale się dowiem. Jak dla mnie to masakra to jak podjechać diesel em na stację nalac benzyny i mówić kurde nie działa może najtańsze auto to dlatego. Pozdrawiam
@mareq12
@mareq12 2 жыл бұрын
To co ma Pan zamontowane to nie bardzo jest rekuperator. Instalacja też kiepsko wykonana. Nie jest to reprezentatywny przypadek.
@grzechrud
@grzechrud 3 жыл бұрын
Moim zdaniem te kilka stopni ucieka ci przez przewody rzucone na wełnę. Powinny mieć ocieplenie ok 25cm. Ale to tylko moje zdanie pozdrawiam
@redline5359
@redline5359 3 жыл бұрын
Wszystko siadło. I pompa i reku... A miało być tak fajnie...
@mrcezary7325
@mrcezary7325 3 жыл бұрын
A co pompa też siadła ?
@Dzidek1
@Dzidek1 3 жыл бұрын
Pompa chodzi i ma się dobrze, wytrzymała -25, więc jest ok... reku niestety trochę lipa...
@mrcezary7325
@mrcezary7325 3 жыл бұрын
@@Dzidek1 bardzo się nad nim zastanawiałem ale może faktycznie lepiej dołożyć i kupić coś innego 🙁
@grzegorzwisniewski7917
@grzegorzwisniewski7917 3 жыл бұрын
mój rekuperator nie zamarzł ale nawiew miał 15st przy najniższych temperaturach w niedziele. centrala bez grzałek, pozdrawiam
@Dzidek1
@Dzidek1 3 жыл бұрын
Bo jak dobrze działa elektronika to chyba wtedy wyłącza nawiew na chałupę, a tylko wywiew działa i wtedy następuje odmrożenie, nie wiem ile to czasu trwa, ale chyba tak to powinno wyglądać.
@wielblad1344
@wielblad1344 3 жыл бұрын
@@Dzidek1 jeszcze raz napiszę że jak wymiennik zamarznie (straci swoją sprawność i zamarznie) to z nawiewu leci mróz! jak Grzegorz napisał że miał 15 stopni przy minus 20 to czego więcej oczekiwać? powiem tak stracił na wentylacji 0,3 wata na każdy stopień czyli 2,1 na każdy kubik wymienionego powietrza... zyskał 20 plus 15 czyli 35 razy 0,3 wata 10,5 wata na każdy kubik wymienionego powietrza... powiedzmy że na godzinę wymienia 100 kubików 1050 wat! normalnie żyły sobie podcinać ;) taka strata ;) i to za tych paredziesiąt wat! no na dzień tylko 24 kWh zaoszczędzone... no tragedia... jak żyć ;) wie Pan zawsze można wyłączyć zupełnie wentylacje czy grawitacyjną czy tą mechaniczną... wtedy zyski przelicza się na ilość wdychanych pierdów ale i takie rozwiązania ludzie stosują ;)
@arekw.4458
@arekw.4458 3 жыл бұрын
@@wielblad1344 .....i jeszcze na grzybobranie można się wybrać....:):)
@karolzukowski4697
@karolzukowski4697 3 жыл бұрын
Nagrzewnica wstępna spowodowała bym że wymiennik by nie zamarzł a powietrze nawiewne nie uruchamiała by pompy ciepła.
@Dzidek1
@Dzidek1 3 жыл бұрын
Trzeba nad tym pomyśleć, ale to już po tej zimie..
@egi7718
@egi7718 3 жыл бұрын
To raczej nie jest grzałka tylko czujnik temperatury. Jak temperatura wymiennika będzie za niska (zamarza) - to ten termostat powinien wyłączyć wentylator nawiewu - silnik wywiewający powinien ogrzać wymiennik. Plus 14 na nawiewie - bajka - bez reku było by tyle ile na zewnątrz.... Moim zdaniem się sprawdza. Ja bym próbował ustawić pracę okresową - np. co godzinę 30 minut pracy.
@Dzidek1
@Dzidek1 3 жыл бұрын
No muszę coś tam pogrzebać przy tej skrzynce na górze, bo powinno chyba być tak jak piszesz.. chyba że w tym reku jest to do dupy, jutro popróbuje.
@devmdevm6062
@devmdevm6062 3 жыл бұрын
Szacunek za Prawdę?
@mateusz19897
@mateusz19897 3 жыл бұрын
Mam ten sam rekuperator, też mi zamarzł. Panie Dzidku, musi Pan elektryka znaleźć, żeby rozdzielił Panu wentylatory, teraz regulator steruje 2 na raz, a w takie mrozy dobrze by było zmniejszyć nawiew i zwiększyć wyciąg, wtedy odzysk jest większy, niby robi się wtedy podciśnienie w domu, ale jakoś nie zauważyłem, żebym się dusił w domu:) ja tak sobie zrobiłem, dokupiłem 2 taki sam regulator. Nie powiem jaka jest różnica w temperaturze, ale odczuwalnie cieplejsze mi naładuje powietrze teraz. Pozdrawiam i głowa do góry! Mi pompa też dała radę, może prozy nie jak u Pana bo tylko -18 ale grzałka się nie włączyła, a w domu przyjemna temperatura. Nie mam sterownika w domu, po prostu grzeje tak, żeby dzieciaki nie zmarzły:-D
@wielblad1344
@wielblad1344 3 жыл бұрын
rośnie sprawność rekuperatora ale nie domu! zasysasz powietrze wszystkimi dziurami ot tajemnica ;) po co to robić? by być bardziej zadowolonym z rekuperatora czy jak? te wasze rekuperatory są zabezpieczone jak zamarzną to wywiewem się ponoć rozmrażają... po co więc tak głupio kombinować?
@mateusz19897
@mateusz19897 3 жыл бұрын
@@wielblad1344 znajdź mi dziury w nowym domu 🤣 no i dom nie ma sprawności odzyskiwania ciepła. To rozwiązanie działa, i w te najzimniejsze dni daje rozwiązanie, żeby się w domu nie kisiło powietrze. Wolę mniej sprawny rekuperator, niż otwierać okna. I wpuszczać do domu -15 st, a nie 14 czy 20 jak Pan Zdzisław pokazywał.
@wielblad1344
@wielblad1344 3 жыл бұрын
@@mateusz19897 "znajdź mi dziury w nowym domu 🤣" ty tak poważnie czy to tylko taki żart? bo czy robiłeś test szczelności domu? wiesz że możesz coś takiego zrobić? i że to robi się właśnie do rekuperacji? jaki tam byłeś z fizyki? pomyśl cały czas wentylator więcej wydmuchuje niż zasysa... co się wówczas dzieje??????? no co???? są dwie możliwości albo po czasie strumienie się wyrównują z różnicą ciśnień oczywiście albo zasysa lewe powietrze! bo okna nie są szczelne na 100 procent! drzwi również! a o błędach budowlanych już nie wspominając... nie rób z siebie pajaca i dokładnie to przemyśl... "no i dom nie ma sprawności odzyskiwania ciepła." niby nie ale to ty tworzysz miks wentylacji z rekuperatorem i nawiewnikowej... rośnie sprawność samego rekuperatora ale wentylacji domu spada! czego tu nie rozumiesz? spada sprawność odzysku energii dla całej wentylacji a nie tylko tej jej części która przeleci przez rekuperator... no ale se wierzyć i w garbate aniołki można udawać zyski których nie ma...
@mateusz19897
@mateusz19897 3 жыл бұрын
@@wielblad1344 nie robię z siebie pajaca, wiem trochę o fizyce stary, jestem inżynierem więc mi tu nie wyskakuje z "jaki tam byłeś z fizyki", no nie bij piany o "nieszczelnosci" domów energooszczędnych....nawet najgorsza rekuperacja jest lepsza dla domu już jej brak.....wracajac do tematu wytworzy Ci się lekkie podciśnienie, ale pomysł jak masz wentylację grawitacyjną i komin cały czas wyciąga powietrze z domu, co się wtedy dzieje, jak nie otworzysz okna nie masz wymiany powietrza, przez dziurkę od klucza Ci nie naciagnie.... Potem jest wilgoć, grzyb na ścianach...Dzisiaj domy budujesz energooszczędne, drzwi, profile okienne, styropian/wełna listwy przyokienne przyklejane do ramy przy tynkowaniu. Stary nie wiem skąd się urwałeś, ale jak chcesz mi powiedzieć, że wentylator zrobi takie podciśnienie z diabelska mocą 100W że wyciągnie ci uszczelki z okien albo zrobi przeciągi w zabudowach regipsowych na poddaszu to sobie daruj. Wentylator nawiewny możesz wyłączyć w ogóle a kanałami i przez wymiennik i tak sobie powietrza naciagnie tyle ile potrzebuje żeby wyrównać ciśnienie w domu, z taką różnicą, że nie będzie ono aż tak zimne i o to tutaj chodzi. Masz w ogóle rekuperację? No i wykaż mi odzysk ciepła w domu z wentylacji z wentylacją grawitacyjną 🤣
@wielblad1344
@wielblad1344 3 жыл бұрын
@@mateusz19897 "nie robię z siebie pajaca, wiem trochę o fizyce stary, jestem inżynierem" i po co to napisałeś? przecież to co tu wypisujesz to totalna kpina z nauki! zakładając że tak jak piszesz dom jest 100 procent szczelny to niby na czym masz zysk? ok na początku po włączeniu będzie dość krótki czas aż strumienie się wyrównają!!!!!!!!!!!!!! no panie inżynierze! czy kłamię????? nie można wydmuchiwać z domu więcej powietrza niż do nie go się nawiewa! to jest niemożliwe! ale! są nieszczelności domu... i tu jest ten pozorny zysk! innego nie ma! wracaj do podstawówki ;) bo masz braki hehe tak mam wm z rekuperatorem i ze zdumienia aż zaniemówiłem jak to pan inżynier wierzy w garbate aniołki... wstyd... i to nie jest wycieczka osobista... tytuły zobowiązują!
@roberts5664
@roberts5664 3 жыл бұрын
Załóż nagrzewnice wstępną za 250zł o mocy 600w wystarczy i nie będzie zamrażąć reku .U mnie przy -20 nawiew +16 wywiew + 20
@maciejdoborski2227
@maciejdoborski2227 3 жыл бұрын
Po to montujesz rekuperacje żeby jeszcze dać grzałkę 600w?
@roberts5664
@roberts5664 3 жыл бұрын
@@maciejdoborski2227 Tak nawet wskazane jest przy dużych mrozach , problem z zamarzaniem znika .A 600w to bardzo mała nagrzewniczka .Jak kilka czy kilkanaście dni w roku pochodzi te 600w nie zbankrutujesz.
@maciejdoborski2227
@maciejdoborski2227 3 жыл бұрын
@@roberts5664 Kupcie sobie rekuperator Karino, tam grzałki nie potrzebne
@oneferrdek3346
@oneferrdek3346 3 жыл бұрын
Bufor ciepła 1000 litrów nagrzany do 95 stopni wystudzajac go do 20 stopni odda 87 kWh ciepła. Grzałka 9 kWh naładuje go w niecałe 10 godzin. Można mieć i większy bufor . Na brak prądu jak znalazł taka bateria ciepła
@Dzidek1
@Dzidek1 3 жыл бұрын
Sprawa warta uwagi... gorzej jak prądu zabraknie gdy jest zimny.. no ale to inna sprawa, wtedy w zasadzie żadne ogrzewanie nie działa..
@oneferrdek3346
@oneferrdek3346 3 жыл бұрын
@@Dzidek1 na grawitacji wszystko działa niezależnie od prądu. Ludzie zapomnieli że coś takiego jest . Wracając do systemów wymagających prąd . Chyba łatwiej zasilić 60w pompkę niż 10000w grzałek czy nawet pompę ciepła. A taki bufor do pompy ciepła i każdego innego rodzaju podłączyć można. Agregacic prądotwórczy do samej pompki niewielki wystarczy . Nie zabraknie ciepła w buforze bo sterownik na to nie pozwoli żeby nie spadła od zadanej temperatury. Więc przy braku prądu masz zawsze załadowany bufor. Dlatego ci co mają sam bufor przewymiarowuja go aby zawsze mieć zapas i nie rozładowywać go do końca. Ty jesteś w tej lepszej sytuacji że masz źródło ciągłego ciepła
@youtubeyoutube8663
@youtubeyoutube8663 3 жыл бұрын
Ja w rekuperatorze obrotowym miałem przy -16,5 na wejściu: nawiew 14, wyciąg 20. A sprawność na wyświetlaczu była 78%. Wydajność 50% z 650m3/h. Bez grzałek na wejściu. Na nawiewie jest opcja włączenia grzałki. A jak u Was wyglądają parametry?
@Dzidek1
@Dzidek1 3 жыл бұрын
U mnie nie ma grzałek... reku powinien rozmrażać się wstrzymując nawiew, czyli ciepłe powietrze z domu powinno go rozmrozić, ale chyba mam coś nie tak ustawione.
@wielblad1344
@wielblad1344 3 жыл бұрын
@@Dzidek1 ma Pan wszystko ok... proszę nie wprowadzać ludzi w błąd... jak zamarznie wymiennik to mróz z nawiewów leci! a nie plus 14 czy ile tam było...
@Bemx2k
@Bemx2k 3 жыл бұрын
Gdy pompy ciepła są w 90% instalacji jak najbardziej OK to z rekuperacją jest lipa po całości . Oczywiście że coś tam ciepła odzyskamy ale tylko w najlepszych modelach gdzie pudło wymiennik jest wielkości 2 lodówek .
@lukaszgoch6306
@lukaszgoch6306 3 жыл бұрын
Jednak ponad 14 stopni z wymiany dodtarczyla rekuperacja wiec pompa do 22 dogrzala tylko 8 stopni,jak by okno otworzyl i wpuscil brudne powietrze nie filtrowane -15 to pompa ile musi grzac do 22 zadanych
@Bemx2k
@Bemx2k 3 жыл бұрын
@@lukaszgoch6306 Niby tak ale ........
@user-fn4tf4wp7n
@user-fn4tf4wp7n 3 жыл бұрын
Chce założyć dokładnie to samo sobie, czy założył by pan to ponownie i czy przy róże 90 odcinek dwa metry do sypialni wyrwę :XD rurę z suit żeby zasnąć czy będzie cicho? PS mogę skręcać na minimum
@jaimojdom5012
@jaimojdom5012 3 жыл бұрын
Niska sprawność bo rozmrażanie wymiennika nie działa. Nie widzę tam nigdzie grzałki. Najpewniej rozmrażanie polega u Pana na chwilowym wyłączaniu wentylatora nawiewnego - tego z czerpni. Wtedy powietrze z domu rozgrzewa cały wymiennik i powinien puścić wodę z niego w kanalizację. Coś ze sterowaniem wentylatorów jest nie tak. Fajnie by było to naprawić bo strata ciepła dla domu duża jak reku chodzi zamrożony.
@jarosawkonior7497
@jarosawkonior7497 3 жыл бұрын
Mam rekuperację z firmy na M co robi też samochody i zawsze poniżej -10 jest dyskomfort przy anemostatach ale nie wiem jak jest u Pana ale u mnie można zaprogramować że od pewnej temperatury poniżej 0 nadmuch jest na I biegu czyli bardzo delikatnie , powiązane jest to z objętością zimnego powietrza . Może poszukać lepszego programatora . Pzdr
@michah3956
@michah3956 3 жыл бұрын
Rozpoznawał Pan temat: Gruntowy Glikolowy Wymiennik Ciepła (GGWC) do wentylacji?
@zbigniewzbigniew3191
@zbigniewzbigniew3191 3 жыл бұрын
Nie potrzeba świeczki , wystarczy przytrzymać chwile ręką . Z mojej rekuperacji wytranca się bardzo dużo wody , cztery dni i około 1,5 - 2 litry Pozdrawiam
@Dzidek1
@Dzidek1 3 жыл бұрын
no tak, albo podmuchać trochę... u mnie wody mało, a teraz przy tym mrozie wcale.
@ukaszstawarz9680
@ukaszstawarz9680 3 жыл бұрын
Ja bede miał podobny prosty rekuperator i do odmrażania wymiennika bede zakładał grzałkę wstępna a elektronik za parę zł dorobi sterowanie. Może i Pan coś o tym pomyśli.
@fredr0
@fredr0 3 жыл бұрын
Cześć, dzięki za ten film. I jak wrażenia po zmniejszeniu mocy nawiewu do minimum? Pytam, bo w internecie panuje opinia, że WM o wiele bardziej osusza i wychładza pomieszczenia niż WG, ale chyba ludzie nie biorą pod uwagę, że przy normalnym korzystaniu z pomieszczeń WM może iść z minimalną mocą i nic się nie dzieje.
@jaco512
@jaco512 3 жыл бұрын
👍💪🙂
@pacakpawel9375
@pacakpawel9375 3 жыл бұрын
tu sie nie ma co dziwić ze tak jest ,do domu wciągasz powietrze o temp -20 a w domu przy suficie masz ok 23-24 to jest różnica ponad 40 st K i te temp spotykają sie w wymienniku .Do tego wilgoć z powietrza i lodzik gotowy kzbin.info/www/bejne/mX_SpXxmnNB5rLc na filmie w 3:00 min widać pod wentylatorem el.grzałkę na dolocie świezego powietrza(kolor zielony)które lepsze rekuperatory mają firmowo zamontowane
@zapis327
@zapis327 3 жыл бұрын
Czy ten rekuperator nie powinien mieć jakieś grzałki?
@Dzidek1
@Dzidek1 3 жыл бұрын
Z tego co wiem to nie ma... powinien wyłączać nawiew, a wywiewem powinno być rozmrażane.. ale u mnie chyba cos nie halo.. jutro jeszcze popatrzę, tylko że mrozy już się kończą..
@Damian-bs2ht
@Damian-bs2ht 3 жыл бұрын
@@Dzidek1 Witam umie tez zamarzł -16 ten sam producent
@marekgrys
@marekgrys 3 жыл бұрын
@@Dzidek1 ozon 3 nie ma grzałki rozmrazajacej ale sterownik obsługuje wystarczy zakupić odpowiednią i wpiąć na czerpni
@przemek_nurkuje
@przemek_nurkuje 3 жыл бұрын
U mnie przy -16 zamarzł wymiennik obrotowy. Gdyby nie nagrzewnica wodna to na nawiewie byłoby chyba z 1 stopień. Syper odcinek. Rzeczowy jak zawsze.
@Zgredek320elo
@Zgredek320elo 3 жыл бұрын
To w domu ile? 14? Wołaj biegiem instalatora bo tak być nie powinno. Chyba, że sam montowałeś no to już czas zrobić rachunek sumienia.
@przemek_nurkuje
@przemek_nurkuje 3 жыл бұрын
@@Zgredek320elo ale do czego mam wołać instalatora??? To kwestia odzysku w urządzeniu oraz długości przewodów wentylacyjnych, a nie samej instalacji. Instalacja szczelna w 100%, izolacja 10 cm wełna + 10 cm piana. Jak przy -16 stopniach na zewnatrz i wyciagu 19 stopni bez podgrzania powietrza ktos chce uzyskac nagle 15 stopni??? Takie rzeczy to tylko w reklamach.
@ignaccc1
@ignaccc1 3 жыл бұрын
@@przemek_nurkuje perpetum mobile normalnie :)
@arekidrewno9875
@arekidrewno9875 3 жыл бұрын
Ja tez mam psa lune😊 u was niezla pogoda. U nas bylo ostatnio -13 a na drugi dzien juz bylo cieplo i po dwoch dniach ani sladu sniegu🤣. Ja puscilem rure fi 160 pod domem zeby sie powietrze dogrzewalo ale czy tak jest to jeszcze nie wiem bo reku nie zamontowane brak czasu
@grzegorzstawarz1066
@grzegorzstawarz1066 3 жыл бұрын
Witam, mówisz że masz ustawione 2 temperatury tzn od 15 coś tam więcej. Może warto ustawić jedną temp na całą dobę. Wtedy powinno być oszczędniej bo podłoga się nie wychladza. Ja przy gazie tak praktykuje i wydaje się że jest to lepsze rozwiązanie. Ppzdrawiam
@lolek34820
@lolek34820 3 жыл бұрын
Coś masz kolego nie tak z tą centralą. Ja posiadam Dospela optimal 400 teraz były mrozy -15 a na wlocie powietrza do salonu było +17. Z tego co widzę to nie masz izolacji na tych rurach przy centrali ???
@Dzidek1
@Dzidek1 3 жыл бұрын
Nie mam, ale one ida w pomieszczeniu ogrzewanym, więc to chyba nie problem.
@Frost12q
@Frost12q 3 жыл бұрын
@@Dzidek1 Niby tak. ale wydaje mi sie ze przez slaba izolacje tych rur bedzie Panu generowac straty
@polwielkipol7011
@polwielkipol7011 3 жыл бұрын
troszkę mały ten rekuperatory, u mnie theslagreen 400v tylko dwa stopnie różnicy przy 45% nawiewu, temp -18
@haarhaar8503
@haarhaar8503 3 жыл бұрын
Ale pięknie u Pana.Też planuje budowę domku 70mkw...ogrzewanie elektryczne podłogowe + kominek ...jak będzie więcej takich zim to chyba zbankrutuje :) Ktoś Może tak ogrzewa ? Jakie mogę być koszty miesięczne ? Pozdrawiam wszystkich :)
@adrianbudny1954
@adrianbudny1954 3 жыл бұрын
Witam w czym montujesz filmy
@sylwesterkrawczyk4766
@sylwesterkrawczyk4766 3 жыл бұрын
Zdzisław? Dziękuję Ci za prawdę. Nie zamontuję rekuperacji,bo według danych z innej chałupy , przewietrzniki w oknach + grawitacja robi robotę lepiej i taniej .. Pozdrawiam
@Dzidek1
@Dzidek1 3 жыл бұрын
No reku zamarza przy takim chłodzie, a nawet jak nie to odzysk jest słaby.. może to tylko kilka dni, ale zawsze..
@sylwesterkrawczyk4766
@sylwesterkrawczyk4766 3 жыл бұрын
@@Dzidek1 przecież miałeś świadomość swego położenia ..geograficznego oczywiście 😎
@tomektomek2520
@tomektomek2520 3 жыл бұрын
Reku zamarza przy takich mrozach a w lecie wali gorące powietrze. Moim zdaniem zbędny bajer.
@wielblad1344
@wielblad1344 3 жыл бұрын
widzę że rekuperacja to czarna magia... powiedz mi Pan ile chcesz wymienić powietrza tymi nawiewnikami i wentylacją grawitacyjną? powinno być tak ze sto prawda? na godzinę! czyli wparuje ci do domu ok 100 kubików powietrza o temperaturze minus 20 stopni... prawda? w komentarzu ktoś napisał że przy największych mrozach miał ok 15 na nawiewach powiedzmy że to było minus 20... czyli tym od rekuperacji wpadnie 100 kubików powietrza dogrzanego do 15 stopni... ale tu wiadomo są lepsze gorsze tańsze droższe mogłoby być lepiej... ale ale liczmy dalej! to różnica 35 stopni! razy 0,3 wata razy 100 kubików 1050 wat na godzinę! na dzień to ok 24 kWh... takie tam drobale... buduj se kominy wstawiaj nawiewniki tylko nie zakłamuj rzeczywistości!
@sylwesterkrawczyk4766
@sylwesterkrawczyk4766 3 жыл бұрын
@@wielblad1344 po co ten atak? Rekuperator dobrej klasy to wydatek rzędu jakichś 12 tysięcy netto,a koszt jego użytkowania to około 800 PLN rocznie, bo chyba nie powiesz mi,że wentylatory napędzają chomiki biegające w kółko (notabene też trzeba je żywić😁) ,oraz że nie trzeba wymieniać filtrów i wykonywać innych historii obsługowych. Dodatkowo niech ten rekuperator wymieni choć słoik powietrza w przypadku braku prądu . Tak...wiem,zaraz powiesz,że przecież można zamontować jakieś awaryjne źródło zasilania etc... ,może agregat,albo akumulatorownie,albo coś tam innego . Wyobraź sobie,że wentylacja grawitacyjna będzie działać przez cały rok,bez względu na zasilanie prądem, do tego tych zimnych dni aż tak wiele w roku nie ma. No i rekuperacja nie jest czarną magią,a jej brak w moim domu (nowobudowanym) wynika z tego,że traktuję ją jako kolejne naciągactwo ze strony lobby.
@greko1641
@greko1641 3 жыл бұрын
9:00 dlatego oprócz wszystkich pro-eko wynalazków trzeba mieć w domu piec lub chociaż śmieszny kominek. I ciepłe pozdrowienia dla tych co nawet komina sobie nie wymurowali, oby nigdy napięcia i gazu nie zabrakło :P
@SPatryk93
@SPatryk93 3 жыл бұрын
zawsze awaryjnie można mieć agregat prądotwórczy
@marek4163
@marek4163 3 жыл бұрын
Ten reku nie ma grzałki musisz pomyśleć o nagrzewnicy wstępnej
@wielblad1344
@wielblad1344 3 жыл бұрын
tylko po co????
@yaDovity
@yaDovity 3 жыл бұрын
Witam, szpachlował Pan całe płyty GK czy tylko łączenia ?
@dzernimo1760
@dzernimo1760 3 жыл бұрын
kurde, a dlaczego rury nie są wcale zaizolowane? zwłaszcza od czerpni i wyrzutni... ostra fuszerka, nic przypadkiem tam Panu nie wykrapla sie? ;P jak do cieplego pomieszczenia wchodzi przez niezaizolowana rure powietrze -20 stopni :O
@wielblad1344
@wielblad1344 3 жыл бұрын
czerpnię to można jeszcze gołą zostawić w ramach wstępnego ogrzewania...
@dzernimo1760
@dzernimo1760 3 жыл бұрын
@@wielblad1344 jak zostawisz gołą czerpnię w ogrzewanym pomieszczeniu to ci to pomieszczenie zaleje ze wzgledu na roznice temperatur, w srodku +20 a w rurze -20 :)
@ukaszsierzpowski6512
@ukaszsierzpowski6512 3 жыл бұрын
Nie wspomniał pan o buforze z grzałką 😅
@mateuszordakowski7414
@mateuszordakowski7414 3 жыл бұрын
To najważniejsze, duzy bufor i tania grzałka. 😅
@Dzidek1
@Dzidek1 3 жыл бұрын
No tak jakoś wyszło..
@ukaszsierzpowski6512
@ukaszsierzpowski6512 3 жыл бұрын
@@Dzidek1 może czepiam się pierdol ale proszę wiedzieć że Łukasza już nie oglądam a pana tak o czerpie z tego przyjemność i wiedzę 😁
@robertrobert2302
@robertrobert2302 3 жыл бұрын
@@mateuszordakowski7414 bzdura... Troszkę podstawowej wiedzy na ten temat brakuje... Jeśli chce pan policzyć sam koszt grzania to nie ma możliwości żeby bufor bardziej się opłacał... Przy COP 2 pompy bufor już jest nieopłacalny ale średnio rocznie pompa ma COP powyżej 3... Więc nie ma szans na rentowność nawet grzejąc tylko w taniej taryfie... Biorąc pod uwagę koszty instalacji to troszkę inna bajka... Bufor jest znacznie tańszy ale i bardziej problematyczny odnośnie umiejscowienia ... Bo jest duży i ciężki... Ale tańszy nadal...
@mateuszordakowski7414
@mateuszordakowski7414 3 жыл бұрын
@@robertrobert2302 jestem zwolennikiem pomp :). Śmieszy mnie trochę ta cała fanaberia z grzałką i buforem. Okej jest to tanie, ale jakoś mnie to nie przekonuje. Sam stoję niedługo przed zadaniem wybudowaniem domu.
@TheWojtinho
@TheWojtinho 3 жыл бұрын
W drzwiach są podcięcia pod kątem rekuperacji ?
@Dzidek1
@Dzidek1 3 жыл бұрын
Tylko w łazienkowych, pod innymi jest szczelina około 1 cm. ale to wyszło samo, bez podcinania, jak postawiłem futrynę na gotową już posadzkę to drzwi automatycznie są trochę wyżej.. gdyby futrynę postawić np. na wylewkę to wtedy pewnie by było konieczne podcięcie.
@jankes4289
@jankes4289 3 жыл бұрын
@@Dzidek1 Takie szczeliny wystarczą ? Średnio mi się uśmiecha robic podcięcie np. w sypialni.
@Dzidek1
@Dzidek1 3 жыл бұрын
@@jankes4289 U mnie jest ok... nie odczuwam jakiegoś dyskomfortu, mogłoby być nadciśnienie, ale u mnie raczej nie ma, a jak jest to nie odczuwalne..
@grzegorzkot3640
@grzegorzkot3640 3 жыл бұрын
Kolego przeczytaj instrukcje, bo słuchać się nie da tych twoich wypocin. Pokrętło na urządzeniu służy do ustawienia temperatury przy której wyłącza sie nawiew do domu, przełącznik to elektroniczny bypass, a druty wewnątrz to kapilary a nie grzałki. Pozdrawiam
@Dzidek1
@Dzidek1 3 жыл бұрын
No ja mało techniczny jestem.. już wiem że to nie grzałki ( ten reku ich nie ma), a na tym pokrętle miałem ustawione na 7 chyba, więc pojechałem w drugą stronę, zobaczę co będzie się działo.. na marginesie już jest wszystko ok, bo temp. za oknem tylko 0 stopni.. a i dzięki za komentarz ( dla mnie pomocny, bo ja nawet nie wiem gdzie moja instrukcja jest, chociaż pewnie w necie bym znalazł).. Pozdrawiam.
@grzegorzkot3640
@grzegorzkot3640 3 жыл бұрын
@@Dzidek1ogólnie przy wysokich mrozach nie powinno się mocno wentylować domu, powietrze jest bardzo suche ma niekozystny wpływ na człowieka i cały dom (drewniane wyposażenie, schody i inne). Najlepiej jest zostawić sam wyciąg z domu na minimalnych obrotach. Odniosę się jeszcze do kwestii oszukiwania, matematyki nikt nie oszuka, jak dom potrzebuje 1000 kWh to przy pompie będzie 500x 70gr lub 35gr jesli grzeje w drugiej taryfie i 1050 x 70gr lub 35gr przy np. buforze/ piecu elektrycznym. Pozdrawiam
@RicoBoro
@RicoBoro 3 жыл бұрын
kurcze ja byłem pewien, że taki rekuperator gdy jest zimno na zewnątrz to przełącza się i grzeje w domu.
@Dzidek1
@Dzidek1 3 жыл бұрын
dobre, dobre.. Tak działa klimatyzator jak ma taka funkcję, w lato chłodzi, a w zimę grzeje..
@RicoBoro
@RicoBoro 3 жыл бұрын
że klimatyzator tak może pracować to wiem, ale byłem pewien, że w przypadku zimna na zewnątrz rekuperator tylko przewietrza pomieszczenia ciepłym domowym powietrzem. Dziękuje za wyjaśnienie :)
@gibberpl1
@gibberpl1 3 жыл бұрын
Po części to prawda, bo nie nawiewa powietrza o temp zewnętrznej tylko ogrzane powietrzem wyciąganym z pomieszczeń. Realnie przy 0st na dworze nawiew do pomieszczeń to ok 18-19st.
@krzysztofszabat7956
@krzysztofszabat7956 3 жыл бұрын
Moze warto zamontować zegar, żeby co jakiś czas się włączyło przewietrzenie?
@Dzidek1
@Dzidek1 3 жыл бұрын
Ja mało techniczny jestem, nawet nie wiem co, gdzie i jak.. Pozdrawiam.
@krzysztofszabat7956
@krzysztofszabat7956 3 жыл бұрын
Chodziło mi o zegar typu wkładanego do gniazdka co się ustawia kiedy coś ma się włączyć. Lub coś takiego jak gniazdko na aplikacje z możliwością ustawiania harmonogramu. Coś takiego np: kzbin.info/www/bejne/qXOYqYucn856rJo
@wielblad1344
@wielblad1344 3 жыл бұрын
@@krzysztofszabat7956 wentylację można wyłączyć jak w domu nikogo niema a to trudno zaprogramować... ręcznie tak...
@krzysztofszabat7956
@krzysztofszabat7956 3 жыл бұрын
Wg mnie wystarczy ustawić np przewietrzenie 15 min raz na godzinę, dwie i będzie spoko. Jak za mało to metodą prób i błędów. A zawsze to trochę bedzie zaoszczędzone na ogrzewaniu
@wielblad1344
@wielblad1344 3 жыл бұрын
@@krzysztofszabat7956 brrrr rozumiem jak nad człowiekiem komornik wisi czy coś w tym stylu... ale tak dobrowolnie? mam nadzieję że to taki czarny humor tylko... co innego wyłączyć jednostkę gdy nas nie ma by się odmroziła a co innego brak wentylacji gdy w domu przebywamy...
@marcinwok3568
@marcinwok3568 3 жыл бұрын
Mam pytanko czy rekuperacja nie wysusza za bardzo powietrza w domu. Bo oglądałem u kogoś i się mówił że ma nawilżacze powietrza w sypialniach bo jest za sucho.
@Dzidek1
@Dzidek1 3 жыл бұрын
U mnie pewnie też jest sucho, jak dla mnie nie odczuwalne.. czyli nie czuję suszy w ustach.
@marcinwok3568
@marcinwok3568 3 жыл бұрын
@@Dzidek1 właśnie ja też byłem za rekuperacja ale nie starczyło mi kasy ale teraz jak to i słyszałem to zaczynam się zastanawiać czy warto. Jesteś zadowolony? Powiem tak też mam pompę i dobrze ocieplony dom. Wentylacja grawitacyjna ale tylko w łazience i wc. Drzwi ciągle otwarte. Czuć u mnie trochę ta wilgoć ale przewietrzam dwa razy dziennie dom. Chodzi o to że jak żyjemy normalnie dziecko w przedszkolu my w pracy to jest ok. Ale jak jest weekend to trochę duszno. Jeden plus to kwiaty rosną jak szalone! Tak się zastanawiam czy warto to zakładać. Jak myślisz?
@Dzidek1
@Dzidek1 3 жыл бұрын
@@marcinwok3568 Trudno mi powiedzieć, mam reku więc powinienem chwalić, ale mieszkałem tez w domu z grawitacją i w sumie tez było ok, myślę że to kwestia przyzwyczajenia.. plus reku to nie parują okna ( jeszcze tego nie widziałem u siebie), niby cały czas świeże powietrze i mniejsze straty cieplne, ale jak widać przy dużych mrozach z tym odzyskiem to tak nie do końca prawda... ogólnie jestem zadowolony z działania ale nie przy takim mrozie.. minus to trochę suche powietrze, ale mi to akurat nie przeszkadza, nie odczuwam tego...
@marcinwok3568
@marcinwok3568 3 жыл бұрын
@@Dzidek1 no właśnie się zastanawiam. Okulnie przy tych tam co są to ok. Ale przy minus 15 to już coś nie tak było. Teraz chce kupić osuszacz powietrza i zobaczę co będzie. Pozdrawiam!
@sloommaa
@sloommaa 3 жыл бұрын
@@marcinwok3568 Jak chcesz kontrolować wilgotność to kup reku z taką opcją. Będzie pilnował zadanej wilgotności i jeśli zajdzie potrzeba nawilży powietrze na wylocie.
@Actua22
@Actua22 3 жыл бұрын
Z tego co mi się wydaje to rekuperatory z wymiennikami krzyżowymi w takie mrozy muszą mieć nagrzewnicę wstępną. Są rekuperatory z wymiennikami obrotowymi i tam nie ma możliwości zamarznięcia. Podobno w Skandynawii się je stosuje z tego powodu. Sam myślę nad zakupem takiego.
@przemek_nurkuje
@przemek_nurkuje 3 жыл бұрын
No to u mnie zamarzł przy minus 16 stopniach.
@Actua22
@Actua22 3 жыл бұрын
@@przemek_nurkuje Dla tego napisałem podobno :-) Jaki masz model jeśli można wiedzieć?
@przemek_nurkuje
@przemek_nurkuje 3 жыл бұрын
@@Actua22 Mam systemair VTR500. Dodatkowo zamontowałem nagrzewnice wodną.
@psupsu7481
@psupsu7481 3 жыл бұрын
U mnie także reku powoli zamarzała na rotorze przy -18, mam Komfovent r300v. Trzeba było wyłączyć na noc.
@przemek_nurkuje
@przemek_nurkuje 3 жыл бұрын
@@psupsu7481 u mnie sam sie zatrzymał i zadziałała automatyka.
@dzikie_serce
@dzikie_serce 3 жыл бұрын
Te wszystkie eko wymysły właśnie tak wyglądają w praktyce. Wszysykonpo to byle nam drożej paliwo w postaci np. pradu sprzedać.
@rc711sanyo3
@rc711sanyo3 3 жыл бұрын
Nie zupełnie - niektóre wymagają po prostu pewnej staranności podczas instalacji i właściwej regulacji. Tu wymiennik zamarza prawdopodobnie dlatego, że rekuperator znajduje się w nieogrzewanym pomieszczeniu i na wejściu nie ma dodatkowej nagrzewnicy która okresowo włączając się, zapobiegłaby zamarzaniu. Ale Pan Zdzisław, nauczony obecnym doświadczeniem doczyta w internecie i sobie z tym poradzi. Alternatywą było zainstalowanie wentylacji grawitacyjnej, w której zakłada się nieszczelność okien, lub celowe ich rozszczelnienie, a alternatywą jest siedzenie w zaduchu, lub "korzystanie z zalet" wstecznego ciągu - w którym zimne powietrze potrafi wylatywać z kratki w kuchni, a ciepłe wlatywać do kratki w łazience lub odwrotnie
@Dzidek1
@Dzidek1 3 жыл бұрын
@@rc711sanyo3 Rekuperator jest w pomieszczeniu ogrzewanym, dlatego rury nie izolowane, ale wychodzi na to że przy dużych mrozach nagrzewnica wymagana, w lato będę chyba przerabiał, zamienię czerpnie z wyrzutnią miejscami i wtedy pomyśle coś..
@psmyda
@psmyda 3 жыл бұрын
@@Dzidek1 Tak. ja mam Aerisa Next 350 i nagrzewnica grzeje dość często od -5 w dół. Ale temperatury w porządku. Wywiew 22, Nawiew 18.5 przy -15 na zewnatrz. Pozdrawiam!
@a2589364
@a2589364 3 жыл бұрын
te wymysły to jeszcze nic ludzie powariowali z cenami np. drzwi jak chcesz z łukiem to i 50 koła to samo schody jakby to był jakiś materiał z kosmosu
@Matys72
@Matys72 3 жыл бұрын
No i w takim przypadku przydał by się ten panel sterowania do większej kontroli nad rekuperacją...
@arekw.4458
@arekw.4458 3 жыл бұрын
Powymyśali te durne amerykańskie wynalazki po to by człowiek latał od klamota do klamota i ciągle coś sprawdzał, regulował...,ha,ha,ha...żart. Ten przypadek przekonał mnie na 100%, że do rekuperatora jest potrzebne powietrze wstępnie podgrzane. Tydzień można wytrzymać przy minimalnym przepływie ale gdy kiedyś mrozy potrzymają miesiąc, dwa...
@Dzidek1
@Dzidek1 3 жыл бұрын
Zgadzam się Arek, przy tym rekuperatorze to raczej konieczność, wstępna nagrzewnica na rurze z czerpni, zresztą myślę że w każdym by się przydała, albo GWC poziome, w zimę cieplejsze powietrze by było, a latem chłodniejsze.. tak mi się wydaje..
@arekw.4458
@arekw.4458 3 жыл бұрын
@@Dzidek1 no ja właśnie myślę, żeby przy okazji robót ziemnych wrzucić rurę w ziemię i wyjść na drugim końcu działki...u mnie to jest 80m. Potem wykorzystać jako czerpnię do wentylacji. Nie będzie to typowy GWC ale zawsze coś tam się powietrze podgrzeje.
@wielblad1344
@wielblad1344 3 жыл бұрын
@@arekw.4458 tak tak rura... w ziemi rura... i nie będziesz się bał zawilgocenia z zanieczyszczeniami? piwnicznego smrodu w domu? też to przerabiałem i doszedłem do wniosku że przy rekuperatorze zupełnie nie warto... przeciwprądowe mają sprawność powyżej 85 % ! czy dla tych 15 opłaca się cokolwiek robić???? gwc niczego prawie nie doda... tylko problemy i koszty... gospodarz nie ma przesadnie sprawnego rekuperatora i traci w największe mrozy ok 8 stopni na "wietrzeniu" razy 0,3 wata to jakieś 2,4 wata na kubik wymienionego powietrza... niech wymieni 100 m3 na godzinę to będzie 240 Wh czy warto włączać nagrzewnicę wstępną? czy warto budować gwc? z licznymi problemami?
@arekw.4458
@arekw.4458 3 жыл бұрын
@@wielblad1344 sorry ja tylko zwykły konstruktor budowlany z zawodu....na mechanice i instalacjach znam się tylko tyle co podpatrzę na budowach i pogadam z instalatorami. Dziś zagadałem do obsługi technicznej budynków biurowych na temat central. Niby wybór między dżumą i cholerą z tymi wymiennikami. Krzyżowy najmniejsza sprawność i zamarza. Obrotowy największa sprawność, nie zamarza ale zawraca część zużytego powietrza z powrotem. Im zimniej na dworze tym więcej. Nie nadaje się zatem do wywiewu z kuchni i kibla, trzeba rozdzielać. Oni mają zainstalowane glikolowe. Sprawność szału nie robi, mniejsza niż obrotowe. Jedna centrala zamarzła ale to tylko dlatego że ktoś omyłkowo wlał glikol do -9. Te glikolowe nie wiem czy są takie małe do domków jednorodzinnych. Takie informacje uzyskałem od gościa który czuwa nad wszystkimi instalacjami w budynku. Z gadki widze ze wiedzę ma.
@wielblad1344
@wielblad1344 3 жыл бұрын
@@arekw.4458 oj nie do końca Pan dobrych informacji pozbierał albo coś Pan pomieszał... powiedzmy że są dwa rodzaje rekuperatorów obrotowy i płytowy... płytowe dzielą się na zwykłe krzyżowe i przeciwprądowe... najlepsze przeciwprądowe maja sprawność temperaturową powyżej 90 procent a obrotowe nie przekraczają zazwyczaj 85 procent zużywając przy tym znacznie więcej energii i są zazwyczaj droższe... w domach dlatego stosuje się wymienniki płytowe... krzyżowe i przeciwprądowe tak mniej więcej te wymienniki wyglądają www.rynekinstalacyjny.pl/images/photos/24/3903/__b_zamarzanie_wymiennikow_glowne.jpg ten wydłużony to przeciwprądowy i tylko tym różni się od krzyżowego budową... bo różni je jeszcze sprawność... krzyżowy ma wyraźnie niższą od przeciwprądowego ale dzięki temu mniej jest narażony na zamarznięcie... powiedzmy że kupi Pan przeciwprądowy który na pierwszych biegach będzie miał ok 90 procent sprawności... niech mi Pan wytłumaczy ekonomiczny sens stosowania dodatkowego gwc? czy gruntowego czy glikolowego... przy czym glikolowy jest zdecydowanie droższym rozwiązaniem! mało tego gwc wiąże się ze stratą energii (dodatkowe opory w rurowym czy pompowanie glikolu plus opory na nagrzewnicy) więc? czy jest sens ekonomiczny???
@marcind1170
@marcind1170 3 жыл бұрын
Niech Pan na czerpni zamontuje dodatkową nagrzewnice tzw wstępną tym samym na wymiennik nie bedzie trafiać -22 a np -5 i wymmiennik będzie żył.
@MrBresiu
@MrBresiu 3 жыл бұрын
Debilna rada, nalezy kupic normalna centrale z bypassem ... kupil szmelc szmelc ma... Nagrzewnica wstepna obniza efektywnosc odzysku
@marcind1170
@marcind1170 3 жыл бұрын
@@MrBresiu WEZ NO MNEI POWIEDZ JAKA JEST SPRAWNOSC NA ZAMRONZOANYM WYMIENNIKU A JAK Z NAGRZEWNICA WSTPENA
@MrBresiu
@MrBresiu 3 жыл бұрын
@@marcind1170 to zależy od warunków, ciepła jawnego i utajonego. Jednakże w 100% tak8e zjawisko w normalnej centrali nie ma miejsca. Tj. Porządna automatyka i bypass na nawiewu nie dopuści do tego.
@marcind1170
@marcind1170 3 жыл бұрын
@@MrBresiu ale tu pan ma to co kupił i jakoś trzeba sobie poradzić z tym co ma, podałem propozycje nagrzewnicy wtórnej, albo jeszcze trójnik żeby podgrzany nawiew trafiał do czerpni? ma malucha zamiast mercedesa trzeba to jakoś uruchomić xD
@Qultura88
@Qultura88 3 жыл бұрын
Jednak myśl żeby rurę do czerpni rekuperatora zakopać w ziemi by grunt je ogrzał to dobra mysl. Zawsze to kilka stopni . A może i nawet na plusie by wpadało. Przez co do chaty nie wychodzi zimno i rekuperator nie zamarznie.
@Dzidek1
@Dzidek1 3 жыл бұрын
Tak GWC to dobre rozwiązanie, tylko znowu też koszta, ale w lato by pewnie też chłodniejsze powietrze wlatywało, więc pewnie warto pomyśleć.
@Qultura88
@Qultura88 3 жыл бұрын
@@Dzidek1 Niwelowało by różnice temperatur. Dobrym rozwiazaniem jest wkopanie/wpuszczenie czerpni jak ktoś ma np. w studnie. Wtedy już będzie ciągnęło chłodne powietrze latem a zima ogrzane. Co do jakichś zapachów to filtr węglowy powinien se z nimi poradzić. A z wodą w czerpni gruntowej wystarczy spadek w kierunku studni i po problemie. Największym kosztem jest zapewne rura bo wykop se można latem ogarnąć i przebicie przez fundament jak wcześniej się nie pomyslalo:) Pozdrawiam Pana:)
@wielblad1344
@wielblad1344 3 жыл бұрын
@@Qultura88 dla idei można wszystko tylko powiedz mi ile zyskasz gdy zamontujesz rekuperator o 85 procentowej sprawności????
@Qultura88
@Qultura88 3 жыл бұрын
@@wielblad1344 spokój że zrobiłem a czy zadziała...
@wielblad1344
@wielblad1344 3 жыл бұрын
@@Qultura88 czy te niecałe 15 procent jest warte jakiegokolwiek zamieszania?
@pierwszykrok8054
@pierwszykrok8054 3 жыл бұрын
Zamała odległość od czerpni to raz i brak grzałki to dwa oraz izolacji. Pozdrawiam
@maciejdoborski2227
@maciejdoborski2227 3 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/joHRp6BoeMqgjpI&pbjreload=101
@mitu1830
@mitu1830 3 жыл бұрын
Ze świeczka bym nie wpadł :D. Mojej żony koleżanka z pracy, ma konkubina z wężem w kieszeni. Koleś nastawia 17 stopni w domu i zadowolony, stara kamienica, wiadomo, trochę tego gazu schodzi. No i pod jego nieobecność, ta koleżanka wkłada regulator do lodówki żeby trochę dogrzać. Bo wiadomo, jak coś zmieni, to tamten krzyczy. Tak sobie ludzie radzą.
@a2589364
@a2589364 3 жыл бұрын
współczuć takiego męża
@mitu1830
@mitu1830 3 жыл бұрын
@@a2589364 Konkubin, to nie mąż na szczęście, można łatwiej kopnąć w dupę. Ogólnie ciekawy człowiek, film można by o nim nakręcić :D. Tragikomedię.
@jezalb2710
@jezalb2710 3 жыл бұрын
@@mitu1830 konkubent
@jezalb2710
@jezalb2710 3 жыл бұрын
A ja mam kamienicę. I jest ciepło. Kaflaki w mieszkaniach dają pięknie radę
@mitu1830
@mitu1830 3 жыл бұрын
@@jezalb2710 obie formy są poprawne. Sprawdź następnym razem gdy chcesz kogoś poprawić. W prawodawstwie częściej operuje się formą konkubin, w języku potocznym konkubent. Forma konkubin jest bardziej logiczna, bo powstała wprost od nazwy nieformalnego związku konkubinat, a nie konkubenat. W wielkim słowniku ortograficznym funkcjonuje tylko konkubin. Używaj formy, która Ci pasuje. Dla mnie konkubin jest zabawniejszą. Pozdrawiam 😁
@wielblad1344
@wielblad1344 3 жыл бұрын
Panie "Działka i ja" no to żeś mnie rozbawił do łez... ma Pan bardzo dobry rekuperator! ja tam takich żali zupełnie nie rozumiem... ma Pan wymiennik krzyżowy który przez producenta rekuperatora nazywany jest nie wiem z jakiego powodu przeciwprądowym... może to zwykły krzyżak podłączony przeciwprądowo? no nie wiem o co chodzi... nie wiem przyj jakiej temperaturze te nawiewy i wywiewy (zewnętrznej oczywiście) ale to zapewne minus parę stopni bo przyszło ocieplenie ale jednak wymiennik zamarza... krzyżowe tak łatwo nie zamarzają więc stawiam że to jest bliżej minus 10 albo z nocy jeszcze pozostało ;) więc 22 plus 10 to 32 stopnie różnicy! brrr niech Pan sobie okno otworzy by przewietrzyć to Pan zobaczy różnicę ;) ale licząc dalej nawiewa 14 (myślę że cos traci na poddaszu ale i tak nie jest źle) czyli od minus 10 podgrzewa 24 stopnie! a to 75 procent! co Pan chce od tego reku????? jedynie to że producent oszukuje mówiąc o wymienniku przeciwprądowym... tak wyglądają wymienniki przeciwprądowe xn--oszczdnybudynek-d9b.pl/rekuperacja-kiedy-stosowac/wymiennik-przeciwpradowy-1/ są jakby to napisać rozciągnięte względem krzyżowych... a tak swoją drogą to oba są krzyżowe ;) zastosował Pan już autotransformator? czy przyzwyczaił się Pan do buczenia? jak Panu rekuperator zamarznie to z nawiewu leci wówczas temperatura bliska zeru albo i niżej! Pana rekuperator nadal zachowuje swoja sprawność... może Pan zdejmować pokrywę na jakiś czas aby wymiennik rozmrozić albo wyłączyć na pewien czas nawiew i jak poleci woda to można włączyć... ale jak jest nadal sprawny to po co to robić drobi Panie????? ja mówię że jest zaskakująco dobrze... jedynie co to mógłby Pan sprawdzić temperaturę na wylocie rekuperatora tak by być pewnym że nie zamarzł... bo czasem w pomieszczeniu wieje dodatkowo dogrzanym powietrzem... pozdrawiam i niech się Pan nie martwi! rekuperator działa zaskakująco dobrze!
@gregnaxx7895
@gregnaxx7895 2 жыл бұрын
Rekuperator super przy - 18 C miałem ..temperaturę wydmuchu około 19,5 - 20 C...tyle, że duży wymiennik.. spiralny 500 m3/h...takiego "malucha" jak masz też bym chyba nie chciał ;)...
@oneferrdek3346
@oneferrdek3346 3 жыл бұрын
Elektrownia wiatrowa + bufor ciepła do uzupełniania pompy. Tu ciepło byłoby darmowe
Jak działa rekuperacja w moim domu? Warto czy nie?
18:26
Działka i ja.
Рет қаралды 210 М.
Energia elektryczna znowu w górę o 25%...
10:41
Działka i ja.
Рет қаралды 8 М.
Will A Basketball Boat Hold My Weight?
00:30
MrBeast
Рет қаралды 85 МЛН
1 сквиш тебе или 2 другому? 😌 #шортс #виола
00:36
버블티로 부자 구별하는법4
00:11
진영민yeongmin
Рет қаралды 21 МЛН
POSEŁ TUSKA ŻAŁOWAŁ ŻE ZGODZIŁ SIĘ NA TEN WYWIAD z MAZURKIEM!
11:12
Okna i drzwi  fasadowe  Ile to kosztuje? Duże przeszklenia.
19:41
Działka i ja.
Рет қаралды 19 М.
Pompy ciepła w odwrocie. Wielka obniżka cen.
13:13
Działka i ja.
Рет қаралды 51 М.
Fotowoltaika Uważaj by Tobie tego nie założono.
12:19
Panele Fotowoltaiczne
Рет қаралды 1,3 МЛН
Rekuperacja w domu? Warto czy nie? Plusy i minusy.
25:49
Pompa Ciepła i PV
Рет қаралды 60 М.
Will A Basketball Boat Hold My Weight?
00:30
MrBeast
Рет қаралды 85 МЛН