Układ miękkiego startu sprawi, że bezpiecznik nie wywali, ale ja podłączyłem dławik w szeregu z uzwojeniem pierwotnym i też działa prawidłowo. Chodzi o to, że w zależności od przesunięcia fazy rdzeń każdego transformatora bywa namagnesowany w odwrotną stronę co powoduje ten duży prąd rozruchowy. Dławik może być o wiele mniejszy od transformatora, ale po włączeniu tego obwodu mostkujemy ten dławik najlepiej przez wyłącznik czasowy i jakiś stycznik. Wypraktykowałem to działa nawet przy małych wartościach bezpieczników. Pozdrawiam elektryków 🙂🇵🇱
@ajnat89565 жыл бұрын
Film ciekawy ale jednej rzeczy nie pokazałeś.. Czy faktycznie chroni przed porażeniem, pewnie wielu widzów chciałoby zobaczyć czy to naprawdę działa
@Shot6433 жыл бұрын
Też jestem ciekaw
@grzegorzf73882 жыл бұрын
Nie pokazał ale powiedział by nie uziemiać strony wtórnej a to miedzy innymi dlatego by kandydat na porażenie nie zamknął obwodu sobą do uzwojenia no a jak popłynie prąd przez człowieka zamykającego obwód uzwojenia wtórnego to jasne że porazi. W takiej sytuacji do sprawdzania czy "kopnie" stosuje się transformatory napięcia bezpiecznego na 24V.
@marekponka63165 жыл бұрын
Największy problem tych transformatorów to napięcie wtórne, które przy nie obciążonym transformatorze jest za wysokie. Najbardziej to widać na mniejszych transformatorach. Jak obciążenie jest stałe to trafo można dobrać ale jak się zmienia to może być problem. Napięcia pierwotne i wtórne są jednakowe ale dla mocy znamionowej transformatora.
@Vteka5 жыл бұрын
Ciekawe to. Super.
@demko71855 жыл бұрын
Wszystko skopiowane od pana🙈🙊
@Vteka5 жыл бұрын
@@demko7185 O separacyjnym nie mówiłem, a poza tym z forumwiedzy konsultujemy pewne zagadnienia, a i sposób omawiania tematów jest autorski na obu kanałach, nawet jeżeli są o tym samym. Mamy odmienne podejście do tych samych tematów. Bogdan według mnie jest bardziej dociekliwy. Może w przyszłości stworzymy wspólnie coś w rodzaju SONDY. Pozdrawiam.
@ForumWiedzy5 жыл бұрын
👍 świetny pomysł, zrobimy to!
@krzysiek4075 жыл бұрын
,, Pani Krysia od 40 lat kłoci się z transformatorem. Pani Krysia Przestań Buczeć! A transformator na to BUUUUUUUUUUU! "
@ForumWiedzy5 жыл бұрын
😂😂😂😉😉😉
@karolcarolos5 жыл бұрын
Ha ha ha!
@plus55143 жыл бұрын
i razu pewnego transformator odpowiedział Pani Krysi, też byś głupia buczała jakbyś miała 50 okresów na sekundę!!
@robertsiwal42372 жыл бұрын
Bogdan podobał mnie się filmik
@andrzejki11105 жыл бұрын
Zrobiłem stop klatkę i pokazało 66,6A i 666V to szatańskie urządzenie. Zrób film o soft starcie i czy za pomocą oporników wysokiej mocy można zrobić miękki start np do elektronarzędzi?
@ForumWiedzy5 жыл бұрын
Postaram się zrobić film o takim układzie. Pozdrawiam
@andrzejki11105 жыл бұрын
Tak sobie pomyślałem, że warto by mieć analogowy amperomierz do celów pokazowych, bo cyfrowe jednak nie wyłapią dobrze tego piku.
@ForumWiedzy5 жыл бұрын
@@andrzejki1110 dobry pomysł, pomyślimy ;)
@roberttata81044 жыл бұрын
"Inni szatani są tam czynni"... 😊😉
@wolfganghiesmayr8745 Жыл бұрын
Proszę zrobić film o oscyloskopie
@GulczTech5 жыл бұрын
Witam. Oglądałem kilka filmów i jedno mnie zaniepokoiło. Opowiada Pan o zmienianiu wyłączników nadprądowych od tak bo coś wybija. Nie wolno tego robić taką operację może wykonać osoba wykwalifikowana inaczej grozi to pożarem lub utrata zdrowia czy życia. Literki oznaczają iloczyn krotności prądu zwarciowego. Jeżeli przewód jest za długi ma dużą rezystancję a my włożymy krotność z B16 (prąd zwarciowy wyłączający 80A) na C16 gdzie prąd zwarciowy wyłączający to już 160A możemy mieć brak zabezpieczenia z powodu zbyt wysokiej impedancji pętli zwarcia. Zabezpieczenia dobiera wg kilku ważnych zasad. Podstawowa to odpowiedni przekrój przewodu i pomiar impedancji pętli zwarciowej. Ogólnie to jest temat rzeka nie będę się już rozpisywał tłumaczył jednak moim zdaniem jeśli robi Pan filmy w takiej tematyce powinien Pan zaczynać od takich zagadnień. By ktoś z powodu obejrzenia filmu i błyskotliwego pomysłu nie założył zbyt dużego wyłącznika i nie skończyło się to źle dla niego. Pozdrawiam
@ForumWiedzy5 жыл бұрын
Proszę podać minutę i sekundę, gdzie "opowiadam o zmienianiu wyłączników nadprądowych od tak bo coś wybija" Zawsze zwracam uwagę na to, jak ważne jest dobieranie wyłącznika do przekroju przewodnika. Np. tutaj kzbin.info/www/bejne/ZqLMlap-od6Cms0 Tutaj także: kzbin.info/www/bejne/hqCsYaCFf9t6ias Szczególnie zwracam na to uwagę, by zapewnić bezpieczeństwo widzom.
@kappcioch5 жыл бұрын
@@ForumWiedzy 2:54 Zapewne chodzi o tą kwestię zmiany b6,b10 na b16 lub charakterystykę C kiedy transformator jest bez miękkiego startu. Natomiast ja chciałbym rozwiać jedną kwestię. Czy uzwojenia transformatora przynajmniej uzwojenie wtórne nie powinno być zabezpieczone podwójnym wyłącznikiem nadprądowym? (niekoniecznie chodzi mi o przekładnie 1/1 tylko czysto teoretycznie) Prosze bez czepiania tylko o rozsądną odpowiedź.
@ArturKrenci4 жыл бұрын
Gulcz-Tech jak najbardziej racja, ważna rzecz o której wielu nie ma pojecia a grozi najgorszym. Prosty przykład- długi kabel do kosiarki- ktoś zastosuje duży wyłącznik nadprądowy i jest niebezpiecznie.
@pisipotosmierdzacegowno19964 жыл бұрын
Ta aparatura zasilająca znajduje się na biurku i jest podłączana do zwykłego gniazdka więc mówienie że "taką operację może wykonywać osoba wykwalifikowana" jest nieporozumieniem.
@dariuszlitka77292 жыл бұрын
Witam Czy jest zasadne zastosowanie transformatora separacyjnego na wyjściu zasilenia w agregacie prądotwórczym?
@gorwil5 жыл бұрын
A jak nie ma przewodu uziemienia PE tylko jest fazowy i PEN to podłączyć PE i N z transformatora do jednego zacisku neutralnego? Chodzi mi o przewody od wejścia pierwotnego. A jakby ta lampka miała 3 przewody to też neutralny i ochronny pod jeden zacisk? W gniazdku przy zerowaniu się tak robi a przy transformatorze też?
@gorwil5 жыл бұрын
I jeszcze jedno: Skoro rdzeń jest uziemiony to te przewody uzwojenia wtórnego nawinięte na rdzeń muszą być na jakiejś podkładce izolacyjnej żeby nie było zwarcia z ziemią bo rdzeń przecie ma uziemienie?
@ForumWiedzy5 жыл бұрын
W instalacji typu TN-C, czyli L i N (PEN), czyli dwuprzewodowej przewód PEN pełni dwie funkcje - stary typ instalacji sprzed 1990 roku. Jeżeli nadal taką instalację posiadasz, to warto wymienić, ale jeśli chciałbyś transformator podłączyć, to możesz przewodu PE - rdzenia nie podłączać, chodź jest to zalecane. Nadal transformator będzie spełniał swoją rolę. Zwróć uwagę, że podłączenie PE z rdzenia ma za zadanie ochronę transformatora i obwodu przed upływem prądu z uwagi na prąd różnicowy, który wykryłby wyłącznik różniocowoprądowy. Ale skoro masz TN-C, to nie możesz mieć wyłącznika różnicowoprądowego, zatem PE nie ma sensu większego podłączać bo i tak nie dotkniesz rdzenia toroidalnego. W gniazdkach wtyczkowych z bolcem ochronnym stosuje się zerowanie przez połączenie PEN do styku ochronnego (bolca) i potem mostek do N, by obudowa np. pralki gdyby miała przebicie z przewodów roboczych wewnątrz urządzenia odprowadzony miała prąd do uziemienia, tutaj sensu nie widzę, skoro nie masz instalacji typu TN-S lub TN-C-S. Pozdrawiam
@ForumWiedzy5 жыл бұрын
uzwojenia wtórne, pierwotne i rdzeń są od siebie całkowicie odizolowane, nie ma fizycznego styku. Energia jest przekazywana z uzwojenia pierwotnego na wtórny za pomocą rdzenia poprzez pole magnetyczne :). Pozdrawiam
@marekponka63165 жыл бұрын
@@ForumWiedzy Panie Bogdanie przewód pe w trafo nie jest podłączony do rdzenia tylko do ekranu, który jest między uzwjeniem pierwotnym i wtórnym a co za tym idzie podłączenie przewodu pe jest konieczne chcąc uzyskać założony poziom bezpieczeństwa.
@roberttata81044 жыл бұрын
@@ForumWiedzy Jak przez pole magnetyczne jak go nie widać? 😊😉
@dawid6434 жыл бұрын
Wartość zabezpieczenia jest określana do typu podłączonego urządzenia? XD Myślałem, że zabezpieczenie dobiera się do przekroju, a przy takim trafo jeszcze warto ograniczyć do max mocy, bo przecież więcej niż X VA nie wyciągniemy z niego, więc jeżeli trafo ma 2A, a damy zabezpieczenie np. 6/10/16A to uzwojenie trafoka pójdzie do śmieci.
@patryk15382 жыл бұрын
Trochę nie rozumiem. Na jednym filmie widziałem, że odbiornik po stronie wtórnej jest uziemiony, ale punkt zerowy uzwojenia wtórnego jest nieuziemiony. Tzn, że mogę obudowę lampki połączyć przewodem PE do uziemienia?
@Grisza0102 жыл бұрын
Ok. Mam w takim razie pytanie. Nie jestem elektrykiem, ale co mnie kusi do prądu...Jak zrobić, co użyć aby pozostało napięcie 230 V AC na uzwojeniu pierwotnym 0,5 amp. A na uzwojeniu wtórnym 230 V AC ale już 5 amp.
@jacekjam8643 Жыл бұрын
Dlaczego konieczne jest zastosowanie ograniczenia nadprądowego na wyjściu transformatora? Przecież jest ono na wejściu i na wyjśćiu nie pojawi się więc nie pojawi się więcej prądu na wyjściu bo niby skąd?
@konraddrozd7585 жыл бұрын
Fajny film :)
@konbiex46845 жыл бұрын
miał pan pokazać że jest bezpieczny
@ForumWiedzy5 жыл бұрын
Tzn. ? Żebym dotknął i pokazał, że nic się nie stanie?
@konbiex46845 жыл бұрын
@@ForumWiedzy no nie wiem ;) mógł pan dotknąć i poświęcić się dla ludzkości xd;)sprawdzić czy faktycznie chroni czy nie sprzedali panu jakiegoś bubla
@ForumWiedzy5 жыл бұрын
@@konbiex4684 😉
@damianz20033 жыл бұрын
Nie podpuszczam, ale językiem by nie sprawdził czy szczypie, bo by pewnie pier... :-)
@SouthSideZAK5 жыл бұрын
Mnie w zeszłym roku toroidy na robocie przeszkoliły. Wymieniałem całą instalację, oświetlenie miało zostać zmienione (były halogeny zasilane przez toroidy 300VA). W trakcie pracy okazało się że oświetlenie ma zostać dalej stare. I zaczął się cyrk bo B10 ciągle "wybijało", poprzednie zabezpieczenia były C32. Chwilę mi zajęło połapanie się co mnie szkoli.
@ForumWiedzy5 жыл бұрын
😉👍
@marcusvorenus4814 жыл бұрын
A gdzie złączki vago
@karolcarolos5 жыл бұрын
Spoko Bogdan!
@ForumWiedzy5 жыл бұрын
Może się komuś przyda te kilka informacji :)
@piofra12035 жыл бұрын
Witam serdecznie Czy taki transformator można użyć do ups by uzyskać pełny sinus
@asxsnlol57035 жыл бұрын
Transformator nie zmieni kształtu przebiegu, to zależy od falownika wbudowanego w dany UPS, choć powinien poprawić nieco przebieg, za trafem nie będzie miał kształtu typowego prostokąta.
@DJMuNiO4 жыл бұрын
Wg naszej normy Zielono - Żółty i wykuć to na pamięć :)
@ijontichy607010 ай бұрын
Wszystko się by zgadzało, ale moim zdaniem powinno się w transformatorze separacyjnym stosować uzwojenia odseparowane, nawijane na karkasie sekcjonowanym.
@roman816765 жыл бұрын
10 amper klasy C jest ok a nie 16 amper klasy B
@miurbansk5 жыл бұрын
Bardzo mała różnica. B16 zadziała szybko czyli do 5 sekund przy prądzie między 48 a 80 A. C10 zadziała do 5 sekund przy prądzie między 50 do 100 A.
@roman816765 жыл бұрын
600W zabezpecze bezpiecznikiem nawet 3 amper klasyC jest ok
@prorolnik5 жыл бұрын
Co robiłeś żeby nauczyć się tak pięknie mówić ą i ę ?
@ForumWiedzy5 жыл бұрын
Nic, samo tak. Dlaczego pytasz?
@prorolnik5 жыл бұрын
@@ForumWiedzy kładziesz nacisk na ą i ę w niespotykany dla mnie sposób więc pytam :)
@lukask74455 жыл бұрын
@@prorolnik To się nazywa hiperpoprawność. Poprawnie Ą i Ę wymawia się tak starannie tylko w dość niewielu słowach, a w niektórych powinno się wręcz wymawiać np. 'en' w 'pętla'.
@szymekf56635 жыл бұрын
Bez ogródek. U niego to ę i ą jest karykaturalne.
@roberttata81044 жыл бұрын
Jak się nazywa samica transformatora? Transformatownica? 😉
@ForumWiedzy4 жыл бұрын
Translalunia 😋
@Pewog4 жыл бұрын
@@ForumWiedzy xD
@panarek85495 жыл бұрын
Bogdan juz Cie chcialem pochwalic ale widze Bemko....
@ForumWiedzy5 жыл бұрын
BEMKO spoko ;)
@panarek85495 жыл бұрын
@@ForumWiedzy moze trafilem na wadliwa partie ale to i tak o nich zle swiadczy ze taka im sie zdarzyla
@ForumWiedzy5 жыл бұрын
@@panarek8549 ja nie spotkałem się jeszcze z problemem z produktami #BEMKO Pozdrawiam
@KABELEK693 жыл бұрын
co tyle tych reklam nie da sie ogladac. Co do trafo separacyjnego...to najawzniesza kwestia brak drogi przez ziemie i cilao czlowieka.....jesli uzywamy takiego trafa najlepiej nosic rekawice i buty izolacyjne
@ForumWiedzy3 жыл бұрын
Automatycznie tyle było, raz jeszcze ustawiłem automatycznie i teraz powinno być ok. Wybacz. Pozdrawiam
@grzegorzrybicki76603 жыл бұрын
"jesli uzywamy takiego trafa najlepiej nosic rekawice i buty izolacyjne" chyba właśnie nie potrzeba... sam sobie Pan przeczy
@turboAdas2 жыл бұрын
prajmary po naszemu :)
@romekjaglak8174 жыл бұрын
600miliardow reklam typie xD
@kolejowydolnyslask56843 жыл бұрын
Mi kalkulatorem wyszło 9. Troche słabo ci idzie liczenie.
@romekjaglak8173 жыл бұрын
@@kolejowydolnyslask5684 Spoko że do liczenia reklam w tym filmie przydatny jest kalkulator, TO NIC NIE ZMIENIA MYLIŁEM SIĘ KOŻĘ SIĘ NISKO PRZED racjonalnym policzeniem reklamy co 2minuty WRUUUUUĆ zle policzyłem co 136,444444444444 sekund HUJJ BONDZMY DOKŁADNI xDDDD