Najbardziej imponuje to, że Eratostenes w ogóle pomyślał, ze to się da obliczyć. Prawdziwy pionier.
@MorkaPl6 ай бұрын
Elegancko wyjaśnione! Świetna historia. Nie znałem, pozwolę sobie wykorzystać w opowieści o mili morskiej. Pozdrawiam!
@santapol4445 жыл бұрын
W końcu wiem co to zwrotnik, a wytłumaczone to jest w taki sposób że zapamiętam to do końca życia :)
@MatheMagiX5 жыл бұрын
Doceniam to. Już był późny wtorek i wpadło mi to do głowy więc nie miałem czasu tego fragmentu lepiej przygotować i nagrać i do ostatniej chwili się wahałem, czy w ogóle go dodać. Tym bardziej dzięki za komentarz, pozdrawiam!
@piszczu47075 жыл бұрын
Trochę to smutne że dałem suba parę tygodni temu i od tamtego czasu przybyło ich tylko 11 :( Mam nadzieję że się nie zniechecisz bo robisz ciekawe materiały
@MatheMagiX5 жыл бұрын
Hej, dzięki za wsparcie. Plan jest 100 odcinków. Później zdecyduję co dalej ;)
@werona36002 жыл бұрын
Super temat! Czy można dodać opcję napisów po angielsku automatycznie? Chciałabym udostępnić znajomemu z zagranicy😃
@MatheMagiX2 жыл бұрын
Niestety nie można. KZbin nie rozpoznaje j. polskiego. Gdybym mówił po angielsku, to nie ma problemu, bo KZbin rozpoznaje j. angielski i tłumaczy na co się chce. Dzięki za oglądanie!
@sebastiannowak84432 жыл бұрын
Mam w związku z tym dwa pytania. Jak w tamtych czasach osoba mieszkająca w Alexandrii komunikowała się z osobą mieszkającą w Syene ? Skąd pomysł że promienie słoneczne padają prostopadle skoro zawsze obserwujemy padające rozbieżnie ?
@MatheMagiX2 жыл бұрын
Nie znam coprawda odpowiedzi, ale domyślam się, że jednego roku Eratostenes potwierdził naocznie fakt odnośnie studni, and następnego roku, w ten sam dzień (kalendarz już wtedy był dokładny, 365 dni) wbił kijek i zmierzył kąt. Mógł rownież mieć asystenta, który był przy studni, a później potwierdził, że widział jej dno. Promienie ze słońca nie są prostopadłe i nikt się nie łudził, że są. Natomiast źródło (Słońce) jest tak daleko, a odległość między miastami tak niewielka w porównaniu, że uznanie ich za prostopadłe tworzy mniejszy błąd, niż choćby instrumenty pomiarowe. Musieli wtedy działać z tym co mają i liczyć się z niedokładnością badań. To jest tak jakby liczbę pi uznać za 22/7. Nie jest to prawdą, ale wystarczająco blisko, żeby dokonać takich, czy innych pomiarów z niewielkim błędem. Zresztą obecnie też nauka ma swoje wyliczenia, o tyle poprawne o ile dokładność instrumentów. Wraz z ich ulepszeniem, będzie nowa nauka ;) Dzięki za pytania!
@sebastiannowak84432 жыл бұрын
@@MatheMagiX Dziękuję za odpowiedź choć trudno mi się do końca zgodzić z jej treścią. Nie sądzę aby w czasach Erastotenesa 276 BC ludzie sobie tak poprostu w oparciu o masę założeń przemierzali odległości 800 kilometrów tylko po to żeby sprawdzić czy ich założenia były słuszne. Nie było wtedy zdalnej komunikacji więc Erastotenes aby dokonać swoich obserwacji musiał przemierzyć taki dystans. Jest to poprostu mało prawdopodobne. Czy orientuje się może pan kiedy pojawiły się pierwsze wzmianki historyczne na temat Erastotenesa i jakie było ich źródło ? (Tutaj przydałby mi się tytuł książki) Z góry dziękuję i pozdrawiam.
@thirdman32 жыл бұрын
O nawet pojawił się Korwinedes z Myken, ciekawe czy znał się z Eratostenesem?
@PaulaTat Жыл бұрын
Wszystko fajnie Pan opowiada, naprawdę, tylko że..wiele innych źródeł podaje, że Eratostenes pomylił się tylko o 300km, a nie 6tys.km...(czyli mamy niecały 1% błędu, a nie 15%).
@zbigniewkopec52484 жыл бұрын
A wierzący w kulistą Ziemie opierają się na założeniach Eratostenesa o równoległości promieni słonecznych jednocześnie na innych rysunkach krzyżują te promienie od Słońca by nakłamać o przyczynie małego cienia Księżyca w czasie zaćmienia Słońca, bo ten cień ma średnicę tylko ok. 100 km, a cień obiektu zawsze jest większy od swojego oryginału, czyli Księżyc ma rzeczywistą średnicę tylko 50 km. Czyli faktycznie Ziemia jest płaska. kzbin.info/www/bejne/h4C1doKLipmlbdE
@arekmateni6844 Жыл бұрын
Bibliotekarz w Aleksandrii. To raczej nic sam nie wymyślił, raczej zerżnął jak francuzi metr.
@basteqss88594 жыл бұрын
Zasłużył Pan na subskrypcję! Dziękuję za materiał i pozdrawiam serdecznie ;)
@MatheMagiX4 жыл бұрын
Bardzo mi milo!
@mhorion5 жыл бұрын
Bohater dzisiejszego odcinka to Eratostenes, a nie Erastotenes🙂
@MatheMagiX5 жыл бұрын
Racja! Nie umiem czytać ;/
@AndrzejZajko3 жыл бұрын
Fajny film, nie powiem :) Ale Zapraszam do obejrzenia i posłuchania tego filmu: ------------------------------------------------------------------------------------------ 200 Dowodów że Ziemia Nie Jest Wirującą Kulą-Eric Dubay-Lektor PL # Real World kzbin.info/www/bejne/gpOtlGiDpNl9gKc