Skvelé video! Inak, to AVC by som v našich jazykoch prekladal/vysvetľoval a nechal človeka fixovať ako Automatické Vyrovnávanie Citlivosti - čo zhodou okolností je rovnaká skratka ako v origináli - ale paradoxne, je to omnoho presnejší popis činnosti, lebo AVC vlastne nevyrovnáva hlasitosť (volume), to by muselo byť napojené na koncový zosilovač - ono naozaj reguluje zosilnenie signálu (citlivosť) ešte vo vf časti, takže naozaj vyrovnáva citlivosť prijímača a nie jeho hlasitosť 🙂 Zaujímavá situácia, kedy je preklad (vlastne "pebásnenie", lebo preklad to rozhodne nie je) v našich rečiach presnejší a lepšie vyjadrujúci funkciu obvodu, ako v origináli. Človek, ktorý tento preklad vymyslel, musí byť na seba právom veľmi hrdý! 🙂
@mareksvonavsky16463 жыл бұрын
Zdravím, vďaka za video, tá teória je veľmi dôležitá - poznať princíp a potom to skúšať v praxi, mne toto video pomohlo doplniť vedomosti, takže ďakujem a prajem ti veľa úspechov.
@RAPAprojekty5 жыл бұрын
Výborné video! konečně někdo, kdo točí videa s tolik potřebnými informacemi. Společně při koukání na toto video se dívám do schématu rádia Tesla Tenor 426A, které mi teď stojí na stole a snažím se identifikovat popisované bloky. Mohli bychom si v příštím videu prosím ukázat, jak uvedené bloky zhruba vypadají ve schématu ? Ono rádio Tesla Tenor je přesně to, co je zde popsáno i elektronky jsou stejné, něco tu vidím hned, ale co je a co už není například oscilátor jsem nezjistil. Můžu tedy poprosit i o takové video ?
@TubeTechCZ5 жыл бұрын
Dobrá pokusím se udělat další video, kde proberu kompletně schéma rádia použiji klidně Tesla Tenor. Video bude tak do 2 týdnů.
@RAPAprojekty5 жыл бұрын
@@TubeTechCZ Mockrát děkuji. Toto konkrétní schéma se na netu vcelku špatně shání, tak pokud budete chtít, můžu Vám ho poslat do mailu, ať s tím nemáte zbytečnou práci.
@TubeTechCZ5 жыл бұрын
@@RAPAprojekty V pohodě už jsem to našel
@zbynekp9425 Жыл бұрын
Zdravím, toto video už jsem viděl několikrát, ale stále nemohu pochopit jak je možné, že signál stanice který má frekvenci třeba těch 800KHz (má tedy nosnou 800 000period za vteřinu) se najednou "vejde" na 455KHz(která má nosnou pouze 455 000). Nechá se někde najít, kte je to více polopaticky vysvětleno, abych to i já lépe pochopil jak to vlastně funguje? Díky Zbyněk
@IljaMichalic2 ай бұрын
Tam nejde o to, aby sa to "vošlo" do toho kmitočtu medzifrekvencie, tam sa nemá čo "vojsť", tam ide len o zmenu nosnej frekvencie pomocou interferencie medzi 2 signálmi rozličnej frekvencie. Zjavne nerozumiete princípu AM ani FM modulácie, tam nejde o "vtesnávanie" nosnej frekvencie do medzifrekvencie, tam ide len o zmenu frekvencie, na ktorej je konkrétna stanica vysielaná na frekvenciu medzifrekvencie. Je to to isté, ako keby sa stanica vysielala priamo na frekvencii medzifrekvencie, ale keďže na rádiu chceme prijímať viac staníc, musí sa použiť viac vysielacích (nosných) frekvencií, ale aby sa dali obvody demodulátoru urobiť jednoduchšie a kvalitne, je potrebné, aby do nich vchádzala vždy rovnaká frekvencia nezávisle od frekvencie, na ktorej konrétny vysielač vysiela - a to je práve frekvencia medzifrekvencie. Takže to môžete brať ako zmenu frekvencie, na ktorej vysielač vysiela na frekvenciu medzifrekvencie, ktorá sa potom demoduluje. Modulácia (či už amplitúdová pri AM alebo frekvenčná pri FM) zostane aj po zmene vysielacej frekvencie na frekvenciu medzifrekvencie vo vstupnom dieli prijímača zachovaná (na nosnej), len sa zmení frekvencia nosnej.
@palykepler93504 жыл бұрын
Zdravim ako vizera odpalena elektronka je na vrchu cela lesklo čierna?
@TubeTechCZ4 жыл бұрын
rozhodně ne to se poznat na první pohled nedá každopádně kdyby v tomto místě byla celá bílá tak to znamená že je zničená a není v ní vakuum
@VitezslavNosek9 ай бұрын
Jenom poznámka: nás učili, že oscilátor kmitá o MF kmitočet výš, než je frekvence přijímaného signálu.
@IljaMichalic2 ай бұрын
Ono, tá medzifrekvencia sa vlastne myslím vytvára na 2 frekvenciách, na súčtovej a aj na rozdielovej. Presne na tomto princípe sú založené VKV konvertory, ktorá vedia prevádzať ako CCIR na OIRT, tak isto aj naopak (za totáča sa predával myslím v Tuzexe konvertor, ktorá to takto vedel) - oscilačná frekvencia oscilátora je zvolená tak, aby to prevádzalo pri súčtových frekvenciách na jedno normu a na rozdielových na druhú.