Рет қаралды 3,850
Czym są literackie historie alternatywne i które z nich są najciekawsze? Po co pisarz sięga po ten gatunek prozy i sposób budowania świata przedstawionego? Jak tworzy się takie alternatywne historie i jak autor przygotowywał się do napisania wielkiej powieści „Lód”? Czy współczesny pisarz lub historyk - ze swoją wiedzą o przeszłości, ale brakiem doświadczenia życia w poprzednich epokach - jest w stanie przekonująco i wiarygodnie przeanalizować decyzje i wybory przodków? Dlaczego większość autorów science fiction, przecież piszących o przyszłości, tak bardzo interesuje się historią? Czy literacka analiza tego, co było, ułatwia przewidywanie wydarzeń? Czy pisarze mogą to zrobić lepiej niż historycy lub myśliciele?
Gościem pierwszego spotkania z cyklu Historia Alternatywna, organizowanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego, był 𝐉𝐚𝐜𝐞𝐤 𝐃𝐮𝐤𝐚𝐣 - 𝐩𝐫𝐨𝐳𝐚𝐢𝐤, 𝐞𝐬𝐞𝐢𝐬𝐭𝐚, 𝐤𝐫𝐲𝐭𝐲𝐤, 𝐚𝐮𝐭𝐨𝐫 𝐦.𝐢𝐧. 𝐩𝐨𝐰𝐢𝐞𝐬́𝐜𝐢 „𝐗𝐚𝐯𝐫𝐚𝐬 𝐖𝐲𝐳̇𝐫𝐲𝐧”, „𝐂𝐳𝐚𝐫𝐧𝐞 𝐨𝐜𝐞𝐚𝐧𝐲”, „𝐈𝐧𝐧𝐞 𝐩𝐢𝐞𝐬́𝐧𝐢”, „𝐖 𝐤𝐫𝐚𝐣𝐮 𝐧𝐢𝐞𝐰𝐢𝐞𝐫𝐧𝐲𝐜𝐡”, „𝐋𝐨́𝐝” 𝐢 𝐞𝐬𝐞𝐣𝐮 „𝐏𝐨 𝐩𝐢𝐬́𝐦𝐢𝐞”.
𝐇𝐈𝐒𝐓𝐎𝐑𝐈𝐀 𝐀𝐋𝐓𝐄𝐑𝐍𝐀𝐓𝐘𝐖𝐍𝐀 to organizowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego cykl dyskusji i spotkań z wybitnymi pisarzami, historykami, popularyzatorami nauki oraz znawcami popkultury, poświęcony tworzeniu i analizie alternatywnych wersji dziejów.