No video

Jak i dlaczego zarażamy się emocjami innych? - Ewelina Knapska, Tydzień Mózgu

  Рет қаралды 1,585

Nencki EduTube

Nencki EduTube

Жыл бұрын

„Jak i dlaczego zarażamy się emocjami innych?” - prof. Ewelina Knapska (Instytut Nenckiego), Tydzień Mózgu 2023, 15 marca, Instytut Nenckiego
Ostatnie lata pokazały, że empatia nie jest domeną wyłącznie ludzką. Niektóre przejawy tego zjawiska obserwowane są u naczelnych, ale również u gryzoni. Na przykład zaobserwowano, że szczury uwalniają uwięzionego kolegę, a nawet dzielą się z nim kawałkiem czekolady. Obserwacje takie skłoniły badaczy do zastanawiania się nad ewolucyjnymi korzeniami zachowań empatycznych. Jeden z najpopularniejszych modeli empatii zakłada, że jej bardziej złożone formy wyewoluowały z bardzo prostego zjawiska “zarażania się” emocjami, czyli zdolności do odczuwania emocji innego osobnika. Badając mózgowe podłoże zarażania się emocjami w modelach szczurzych i mysich dowiadujemy się jak to się dzieję, że odbieramy subtelne sygnały o stanie emocjonalnym innych, a także dlaczego takie zjawisko jak zarażanie emocjonalne pojawiło się w toku ewolucji mózgu. Podczas wykładu omówię mechanizmy leżące u podłoża zarażania się emocjami u człowieka i innych gatunków oraz przedyskutuję jak zarażanie się negatywnymi i pozytywnymi emocjami pomaga nam w przystosowaniu się do środowiska, w szczególności w radzeniu sobie ze stresem.
Dr hab. Ewelina Knapska, profesor Instytutu Nenckiego, od 2012 r. jest kierownikiem Laboratorium Neurobiologii Emocji w Instytucie Nenckiego w Warszawie, a od 2018 r. wiceprezesem Centrum Doskonałości Badań nad Plastycznością Neuronalną i Chorobami Mózgu (BRAINCITY). Jej badania mają na celu zrozumienie mechanizmów neuronalnych kontrolujących interakcje społeczne i przetwarzanie informacji społecznych. Jako jedna z pierwszych opisała zarażanie emocjonalne i jego korelaty neuronalne u gryzoni. Odkrycie to zapoczątkowało nowy kierunek badań nad mechanizmami mózgowymi leżącymi u podstaw przekazywanych społecznie emocji i społecznego uczenia się.
Tydzień Mózgu 2023 finansowany jest w ramach projektu „ Tydzień Mózgu przez cały rok” dofinansowanego ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą Społeczna Odpowiedzialność Nauki nr projektu SONP/SN/549411/2022 kwota dofinansowania 81 500 PLN całkowita wartość projektu 90 600 PLN.
Napisy KS

Пікірлер
Mózg zakochany w stresie - Wojciech Glac, Tydzień Mózgu
1:14:53
Nencki EduTube
Рет қаралды 3,8 М.
Survive 100 Days In Nuclear Bunker, Win $500,000
32:21
MrBeast
Рет қаралды 165 МЛН
OMG what happened??😳 filaretiki family✨ #social
01:00
Filaretiki
Рет қаралды 13 МЛН
Matching Picture Challenge with Alfredo Larin's family! 👍
00:37
BigSchool
Рет қаралды 30 МЛН
Empatia: czego zwierzęta mogą nas nauczyć - dr hab. Ewelina Knapska
54:09
Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS
Рет қаралды 11 М.
Czy odpowiednią dietą można wzmocnić pamięć?
1:06:39
Nencki EduTube
Рет қаралды 883
Stwardnienie rozsiane i choroby pokrewne - Tydzień Mózgu 2024
41:57
Jak ZWIĘKSZYĆ MOC Mózgu - 5 Porad na MEGAWYDAJNOŚĆ
9:02
Nieprzeciętne Życie
Рет қаралды 431 М.
Survive 100 Days In Nuclear Bunker, Win $500,000
32:21
MrBeast
Рет қаралды 165 МЛН