Pierwsza moja styczność z linuksem w wieku 11 lat Tera mam 12 lat
@RubberBear96112 күн бұрын
Ja 10 lat miałem. Teraz 14 (Edit.: chyba że liczyć rpi4 to wtedy dostałem je od razu jak wyszło od taty)
@piotr5656512 күн бұрын
~Tera mam 12 lat... i windowsa :D
@Ariana_Granade-t5m11 күн бұрын
Moja 1 styczność z linuxem byla gdy miałem 9 lat teraz mam 13
@wycior7810 күн бұрын
omg ja też
@kolinaxgt8 күн бұрын
mam 11 wczesniej 9
@TheVilcz3k12 күн бұрын
9.10 to też był mój pierwszy Linux. Pamiętam, że zamówiłem płytkę jak jeszcze wysyłali z Anglii, która miała dotrzeć w przeciągu miesiąca i faktycznie dotarła, ale kompletnie zdążyłem o tym zapomnieć. Eh, nostalgia.
@mcmc524012 күн бұрын
Ło Panie, własnie w 2009 czyli 15 lat temu przeszedlem na Linuksa zaczynając od Ubuntu 9.04 i to był Polski Remix, fajne były te remixy. Moim błędem było to że chciałem właśnie cały wygląd dostosować pod Vistę bo takowy mi się podobał. Później siedziałem na Debian 6 i on miał ostatni stary Gnome 2.x. Pozdro!
@tombike896712 күн бұрын
Ogląda już chyba 20 film i nie wiem dlaczego nie subskrybowalem, leci sub pozdro
@CampCraftPL12 күн бұрын
Ja pamiętam Linuksa sprzed 18 lat. Pamiętam ostania wersję Auroxa i pierwszą wersję Ubuntu.
@XYZ-xm1ew12 күн бұрын
Aurox świetna dystrybucja zwłaszcza ostatnia wersja.Aż dziw ,że nikt nie pokusił się o jego wskrzeszenie w oparciu o òwczesny soft w jego dzisiejszej wersji + Kernel + pliki konfiguracyjne.
@mravg796 күн бұрын
Coz Linux I more doświadczenia z nim to czas studiów (1998-2004 tak o rok sobie przedłużyłem a co) przy czym głownie pierwsza połowa tego okresu. Red Hat 6 dołączony do jakiegoś pisma z PC w tytule (jesli dobrze pamietam), a pózniej live cd z knoppix i jeszcze jakaś dystrybucja gdzie musiałem targać własny komp na uczelnie zeby pokazać ze prosty program do filtracji obrazu ma ten plus ze jest niezależny od systemu. Do dzis pamietam jak targałem tego kompa z uczelni do auta i ktos sie zapytał: „co Ty robisz?” Na co moja odpowiedzią było: „wykładowcy mówią ze mamy cos z tej uczelni wynieść to wynoszę”. Pózniej w pracy przewijał sie terminal ale tutaj i tak chodziło CLI programów wiec całe wyzwanie polegało na zapoznaniu sie z ich dokumentacja, No i od prawie roku steam deck który nie bede ukrywał popchnął mnie w kierunku projektu a weź wszystkie swoje stare lapciaki i postaw tam Linux. Tutaj przyznam ze zmienne szczęście i bardzo to czasochłonne bo pośród mnogości dystrybucji wrodzona ciekawość kazała mi testować ich całkiem sporo. Lapciak HP z 2007 zrewitalizowany z MX Linux (32 bit), Dell z 2013 stanowczo zbyt wiele czasu spędziłem i niestety nie odniosłem pełnego sukcesu (co oczywiście związane jest z brakiem umiejętności a nie ze sie nie da) nawet na starszych dystrybucjach nie udało mi sie zmusić gt630m zeby działały z nvidia legacy sterownikami. Wiec postawiłem dla odmiany Linux Mint i działa. Lapciak z 2017 roku MSI z gtx970m w trakcie projektu testuj distro i wybierz jedno.
@K-CHOMA11 күн бұрын
Moje pierwsze spotkanie z Linux to było Ubuntu 11.04 już z Unity. Po prostu odpaliłem z pendrive i nawet nie wiedziałem że jest ta cała afera z Unity i Gnome 2. Potem spróbowałem 10.04 , 10.10 i używałem jakiś czas 11.10 w wersji Unity i Xfce. Powiem tak - jako ktoś kto przyszedł na świeżo do Linuxa i nie miał przyzwyczajeń preferowałem Unity. I do dzisiaj lubię to jak Ubuntu organizuje interfejs z bocznym paskiem. I tak psioczysz na te Snapy a one przyspieszyły i w tym momencie nie ma z nimi większych problemów. Nie nadają się do wszystkiego ale go wielu rzeczy są jak znalazł.
@OLinuksiePrzyKawie12 күн бұрын
Podejrzewam, że wtedy włączenie MP3 było już o wiele przystępniejsze ;) cofnąć się o 3 lata, no i trzeba było czarować w terminalu godzinami, aby to osiągnąć... To był poniekąd masochizm, ale mimo to - good times ❤
@KicksonAcapulco13-no5rd12 күн бұрын
Kiedyś również bez instalacji GStreamer się nie obyło. 🙂 W zależności od dystrybucji robiło się to z palca, albo środowisko podpowiadało.
@XYZ-xm1ew12 күн бұрын
Koncòwka lat 90tych Redhat 6.0 uruchomienie karty dźwiękowej było problemem.Gdy to się udało mpg123 ścieżka_do_pliku_mp3 :)
@michalandryszak255212 күн бұрын
MP3 na Linuxie, właśnie przypomniałeś mi odtwarzacz amarok, jego stare wersje wyglądały jak taki linuxowy Winamp, późniejsze bardziej przypominały mi windowsowego mediaplayera. A instalacja kodeków MP3 i divix pamiętam że faktycznie odbywała się w konsoli, ale to kopiowało się polecenia z internetu które dodawały repo z paczkami non free oraz instalowały odpowiednie paczki (korzystałem wtedy z mandrivy i openSUSE i już wtedy bardziej wolałem Linuxa niż windowsa)
@michalandryszak255212 күн бұрын
Ja zaczynałem od auroxa jeszcze z KDE 3. Pokazując starego Ubuntu z gnome przypomniałeś mi czemu zawsze wybierałem KDE 😂 Gdy przestali wydawać auroxa przerzuciłem się na pierwszą wersję mandrivy czyli 2006. Pamiętam że w tej dystrybucji najłatwiej było skonfigurować neostradę, a nawet z czasem zaczęła ukazywać się wersja extreme, która miała ułatwiać gramie na Linuxie. Obecnie najbliżej do starej mandrivi ma dystrybucja mageia, praktycznie to ten sam instalator oraz zarządzanie systemem i pakietami. Później przeszedłem na openSUSE 10.2 i dosyć długo to była moja ulubiona dystrybucja, w późniejszych wersjach można było dodać specjalne repozytorium kde i obserwować jak zmienia się kde 4, instalator również nie wiele się zmienił od tamtych czasów, jedynie domyślnym systemem plików stał się btrfs. Później przesiadłem się na manjaro a od kilku lat na co dzień korzystam z Fedory i openSUSE. Jakoś nigdy nie lubiłem Ubuntu, gnome nie specjalnie mi się podobał, i za bardzo kojarzył mi się że szkołą, gdzie na nim pracowaliśmy (była to chyba wersja "gusty gibon" lub jak kto woli po polsku "gibon gibki")
@falaplazmy12 күн бұрын
Przerabialem mandrake, mandrive, fedore, auroxa, i kilka innych. Te 20 lat temu programiści zamiast zrobić 1-3, dysteybucje dobrze dopracowane i user friendly, to robili kilka gniotów. Na szczęście teraz są w miarę znośne dystrybucje jak Mint, gdzie wszystko działa jako tako dobrze.
@iLinexy12 күн бұрын
Boże pamiętam jak Mandriva w wersji płatnej to było moje marzenie dzieciństwa tylko po to, żeby ją spróbować 🥲
@linuxozaurusek4 күн бұрын
@@iLinexymie to nie ciągnęło aby sprawdzać Mandrake w wersji komercyjnej. ja z Mandrivy zrezygnowałam po zmianie nazwy ale za to żałuję że świetne distro o nazwie Aurox upadło.
@gffgg-s1d12 күн бұрын
Kozacki film Tera własnie wracam z budy 😊
@peetboss91910 күн бұрын
Moja pierwsza styczność to mandriva linux extreme 2. To był mega system :) az milo było patrzeć jak to śmiga, gdzie windows byl juz przeladowany.
@marcin1cinekk12 күн бұрын
Moje pierwsze spotkanie z linuxem to Knopix z kde 3. Jak to wtedy ładnie wyglądało w porównaniu do win98 i ogromny szok że można go uruchomić z cd.
@DawidNarlochКүн бұрын
Moja pierwsza styczność z Linuxem, była "przypadkowa". To były czasy wersji 5.04/5.10, kiedy to jeszcze wysyłali płyty za free. A przypadek dlatego, że zamówiłem na Allegro dla ojca szlifierkę, a wraz ze urządzeniem przyszło 5 pomarańczowych płyt CD... WTF?? co to?? szybkie poszukiwanie info w necie na starej neostaradzie 128kb/s :) i... WOW.... system operacyjny. No to wkładam płytę, i wpadłem jak w bagno (pomimo problemów z instalacją neostrady by działała :) To były czasy kiedy lepiej było mieć kartę Nvidi niż Radeon (tak wtedy nie było kart AMD (procki), tylko Radeon). Cudne Gnome 2, jeszcze lepsze KDE 3.5. Po jakiś 3 miesiącach zamieniłem distro na Debiana Stable, trochę przestarzałe, więc upgrade na unstable (co może pójść nie tak, przecież Ubuntu bazuje na unstable), no i czarny ekran:). Więc krakowskim targiem instalacja wersji Testing, i się zakochałem, moja bajka. Stabilny i nie tak przestarzały system. W między czasie wymieniłem Radeona na Nvidie i zaczął działąć Compiz Fusion, Cairo dock. Potem wydanie KDE 4, a tym samym moja ucieczka do Gnome ; wydanie Gnome 3 i ucieczka na KDE 5... Od czasu do czasu smakowanie innych dystrybucji. AMD przyjmuje Radeona, poprawiają się sterowniki na Linuxa a pogarszają na Nvidie... cała historia Dziś dalej siedzę na testingu, choć coraz bardziej myślę nad zmianą, bo jednak kusi mnie spróbowanie KDE 6, działającego Waylanda (pod Debianem jednak jeszcze lepszy X.org). Może w końcu warto zmierzyć się z ostatnim bossem ARCH??
@Vemu12 күн бұрын
2:00 ja sobie nie wyobrażam samych ikonek, w szczególności jak masz po kilka okien tego samego programu
@morsTRN12 күн бұрын
Oj tak pamiętam 6.04 jak się nie mylę, to był mój początek.
@pszk9312 күн бұрын
Ten sam pomysł miałem dosłowienie w poniedziałek xD. Tylko zaczynałem z 9.04, własnie stawiam na tym retro pc z tamtym wine i cs source
@littlewingsbigmind12 күн бұрын
totalny chill guy
@yanek91111 күн бұрын
Ja w okolicy 2001 przesiadłem się z XP na RedHat 7.0 był dodany w Linux Magazine na chyba 7miu płytach, ale krótko się lubiliśmy bo dość szybko wskoczyłem do Ice Linux(fork knoppixa) i z nim byłem ładne parę lat aż nie wymieniłem komputera. A byłem zachwycony bo neostrada działała na Linuxie bez problemu czego nie udawało się na Windowsie bo sterowniki do mojego modemu były na dyskietce której komputer nie czytał
@franciszekzielony12 күн бұрын
Szkoda, że nie ma już dedykowanych polskich wersji, z fajnymi nazwami polskich ptaków.
@szuderx11 күн бұрын
6:05 windows od kde plasma kopiuje jak cos
@Sta0309-xl9hn12 күн бұрын
Dlaczego zmieniłeś nazwę?
@dawidm26112 күн бұрын
Boże odblokowałeś wspomnienia.
@AlanLicata12 күн бұрын
Kiedyś, jak byłem dzieckiem i Windows 10 mi się wykoleił, to szwagier mnie straszył, że będę miał Ubuntu, ale postara się zrobić tak, żeby gry mi działały. XD
@manco7712 күн бұрын
Jedyna rzecz jaką Ubuntu zrobiło dobrego dla Linuxa to właśnie instalator
@linuxozaurusek4 күн бұрын
obecnie instalator Ubuntu jest jednym z tych gorszych.
@manco774 күн бұрын
@linuxozaurusek byc może ,Ja używam wyłącznie od lat Debiana więc nie śledzę co tam się zmieniło się po czasie
@Jordan-jo7zd11 күн бұрын
Lubie twoje odcinki ale są zdecydowanie za krótkie.
@perinoid12 күн бұрын
Flatpac to może i jest rozwiązanie niektórych bolączek ale jak dla mnie, to sposób na zaśmiecenie sobie systemu... Zdecydowanie wolę wersje pakietów dostosowane pod dystrybucję, której używam.
@ThePolischTech3 күн бұрын
Pamiętam jak zaczynałem od antix-17 na netbooku bo po wypróbowaniu windowsa 10 wiedziałem że potrzebuje czgoś co da mi lepszą wydajność.
@rmoog10194 күн бұрын
Moja pierwsza styczność z Linuxem miała miejsce niedługo po premierze Ubuntu 7.10. Kernel ogólnie dobrze sie zmienia z wyjątkiem schizofrenicznej przygody z r*stem, ale spora część dystrybucji binarnych od 2011 roku rzetelnie i systematycznie zmienia się w coraz większe gówno bez perspektyw na poprawę. Kiedyś wolne oprogramowanie dumnie reprezentowało wszystko to co lepsze i szybsze niż to niewolne. Teraz jedyne czym typowa dystrybucja może się pochwalić, to że nie jest botnetem na bezpłatnych usługach samozwańczych mocarstw. Choć dzięki Unity, już nawet tym Ubuntu nie może się pochwalić. Nie pozostaje nic, jak tylko zostać na Gentoo :)
@dragon-ff3jh8 күн бұрын
Hej Wiem że trochę nie w temacie filmu ale mam pytanie odnośnie specjalistycznego oprogramowania a mianowicie programy CAD takie jak pakiety Autodesk AutoCAD itp. Czy ty lub któryś z widzów uruchamiał programy tej firmy na Linux-ach ? Jeżeli tak chętnie się dowiem jak to zrobiliście 😅 bo chce całkowicie przenieść się na pingwina ale oficjalnie producent oprogramowania mi tego nie ułatwia. Pozdrawiam wszystkich
@djdacjanix8 күн бұрын
Dostałem info ze foxokos byl na twoim live czy to prawda?
@Lewx712 күн бұрын
niezła ta nowa nazwa 🗿🗿
@muj22211 күн бұрын
W innym filmie mówi że od początku używałeś Windowsa a teraz się przesiadasz na Linuksa!
@szymonmordehaifinkelstein-369712 күн бұрын
Zrób porównanie Mac OS z Linux, Unix z Linuxem.
@TheRockNatural12 күн бұрын
Fajna ta nowa nazwa
@user-vffdvdvd5t312 күн бұрын
Nowy instalator Ubuntu to nieporozumienie! Po zaznaczeniu opcji pobrania aktualizacji w trakcie, instalacja zawsze kończy się porażką czy to w Ubuntu 24.04, 24.10, czy Xubuntu 24.10! Pozdro!
@piotrsliwka755112 күн бұрын
Instalujesz bez dostępu do internetu , aczkolwiek musisz dograc polski język no i edytować jeden pliczek w katalogu .cinfig by miec Polskie nazwy katalogów Dokumenty, Muzyka etc ... Według mnie instalator z czasów świetności Ubuntu 10.04 był prosty i bez błędów ... Nie to co dzisiaj
@user-vffdvdvd5t311 күн бұрын
@@piotrsliwka7551 👍
@kandek0pl12 күн бұрын
Moim pierwszym systemem był Knoppix z przełomu wieków. A potem Aurox.
@linuxozaurusek4 күн бұрын
Aurox wyprzedzał własne czasy.
@kandek0pl4 күн бұрын
@@linuxozaurusek Wtedy o tym nie wiedziałem, to był system "z polecenia". Dziś jestem dużo bardziej świadomym użytkownikiem.
@interes38312 күн бұрын
Linux subiektywnie🤔
@Provek12 күн бұрын
2:31 , co to za system? zwykłe ubuntu? jak zrobić je aż tak estetyczne?
@iLinexy12 күн бұрын
To Arch z GNOME i rozszerzeniem Blur My Shell
@Provek12 күн бұрын
@@iLinexy jak bardzo to zły pomysł żebym zainstalował archa, nie wiedząc kompletnie nic o linuxie tylko po to zeby moj system wygladal zajebiscie?
@iLinexy12 күн бұрын
Oj jeden z gorszych 😆 Ale możesz zacząć od EndevaourOS, bo to w sumie czysty Arch, ale z ładnym instalatorem ✌️
@Provek12 күн бұрын
@@iLinexy i przy tym nadal będzie tak estetyczny jak tutaj na filmie?
@iLinexy12 күн бұрын
Jak doinstalujesz Gnome Extensions i Blur My Shell to tak ✌️
@n-uv7vg7 күн бұрын
@iLinexy pomysł na film: Jak uniknąć dependency hell lub jak odinstalowac paczke ktora zainstalowales i teraz jej sie nie da odinstalowac lub zostaje po odinstalowaniu
@DevJeremi8 күн бұрын
Może ja jestem jakiś dziwny ale ja nie cieprię flatpaków, snapów, itp. Dla mnie systemowe paczki są najlepsze i nigdy, przez 18 lat użytkownia linuxa, nie miałe przypadku tego mitycznego "Piekła Zależności". Według mnie zamiast isć w flatpak itp. to powiniśmy iść w system paczek podobny do Nix , gdzie każda bibloteka/aplikajca może być zainstalowan w paru wersja bez prolemu. Ja zaczynałem od Ubuntu, potem był distro-hoping po nie bazujących na Ubuntu distrach, potem Linux Mint, Antergos (Arch), znów Mint, potem Garuda Linux (Arch) i w końcu CachyOS (Arch), na którym obecnie jestem. Jest mega stabilny, uwilebiam to jak wiele pozycji ma AUR i ma z niego większość paczek i wszytko działa jak należy.
@VitharPL10 күн бұрын
Ten Ubuntu... Nie widziałem go przez wieki
12 күн бұрын
>używanie ikonek zamiast etykiet z napisami Mam nadzieję, że tego nie robicie
@Nektarodudu10 күн бұрын
Ej a ty jeszcze nie wczoraj nazywałeś się linux obiektywnie XD
@filip317512 күн бұрын
Manjaro naprawdę jest takie niestabilne? Jedni mówią że tak, drudzy że pomimo bleeding edga jest super i polecają nawet na pierwszy system. Osobiście chcę się przenieść z debiana na coś, co pozwoli mi grać i ogólnie korzystać z kompa. Po selekcji zostałem z wyborem miedzy fedorą a manjaro (z perspektywą nauki pod archa)
@iLinexy12 күн бұрын
Manjaro jest całkiem przyjemnym distro, jeśli wiesz co robisz - i tu się rodzi problem. Często reklamują się jako distro dla początkujących, podczas gdy na samym początku przygody z Linuxem użytkownik raczej nie będzie wiedział czym jest flatpak, AUR (i dlaczego lepiej większości nie używać na Manjaro) czy zależności, a w połączeniu braku tej wiedzy z łatwym graficznie dostępem do wszystkich z nich może się skończyć katastrofalnie 😓 Natomiast ciężko mi jakkolwiek hejtować ten system, bo na pewno doceniam jakie usprawnienia wprowadza w porównaniu do Archa… tylko właśnie… Z racji, że wprowadza wiele zmian względem Archa, trzeba mieć z tyłu głowy, by nie stawiać znaku równości między tymi dwoma systemami.
@hiqualitybass11 күн бұрын
Też zaczynałem z Ubuntu ale w wersji bodajże 16.04🥹
@pierdzielak10 күн бұрын
Ej a czy przypadkiem Twój kanał nie nazywał się inaczej i przy okazji cofnęło mi suba czy tylko to moje urojenia?
@iLinexy10 күн бұрын
Nazywał się inaczej, ale z subem nie wiem 😄
@Kamil0117_11 күн бұрын
Erm co się stało z nickem
@falaplazmy12 күн бұрын
Jezu... Pamietam jak polecili mi bodajże Fedorę... Powalone flash i jave instalowalem sam kilka godizn, bo bylem swiezy i nie wiedzialem jak! Mp3? A to musisz coś pobrać i zainstalować... Chcesz dvd obejrzeć? Aaaa to musisz oobrac jakies tam pakiety z kluczemi deszyfrującymi... Chcesz zainstalowac malutki program? Panie, ZALEŻNOSCI! Pobieraj pan kilakset MB... A to byly czasy wolnego internetu... To co bylo kiedyś ro masakra. Teraz instaluje Minta i przy światłowodzie wszystko idzie w miarę ok.
@KorowodCalyTen5 күн бұрын
Podświadomie fascynowało nas to gdy okazywało się że to, że coś ci działa na komputrze nie jest Ci dane "for granted.". Miła odmiana od dostawania wszystkiego na tacy, a które to dostawanie na tacy poprzez uzywanie gotowego WindowsaXP było definitywnym experiencem dla pokolenia millenials (nomen-omen "XPerience") ale zarazem przewrotne bo oparte na owszem "doświadczaniu" ale jedynie wierzchniej warstwy user-space czy nawet jedynie grania w gierki lub nauki jedynie samego Excela, Worda, Pascala(Delphi), Macromedia/Adobe etc. Pokolenie milenijne nie jest pierwszym podczas którego doszło do zaistnienia komputerów, IT telekomunikacji (sieci komputerowych i wszelkiej łączności)... Na upartego mozna stwierdzic ze w Niemczech, Francji oraz na Dzikim Zachodzie istnialy juz Sieci Telegraficznie ponad 130 lat temu a jezeli chodzi o telegrafie stricte mechaniczna i uzywanie racy, swiatel, dzwiekow, i krzykow, to nawet Mur Chinski to byla jedna wielka linia telegraficzna.
@Retrocomputers56512 күн бұрын
Kolejny filmik Linux obiektywnie
@Blacha-PL12 күн бұрын
kolego a mógłbyś sprawdzić darmowego mmorpg thorne and liberty? walczę z mintem aby działało makro w tej grze. w systemie minta działa ale w grze już nie. W wersji windows w opogramowaniu logitecha po ustawieniu to działa. generalnie jestem nowicjuszem i większość grzebania przygotowuje mi chat gpt ale nie mogę przeskoczyć tego problemu.
@naczelnik510112 күн бұрын
ty kiedyś to:świat linuxa? cz coś w tym stylu?
@iLinexy12 күн бұрын
Linux Obiektywnie, witam to ja 😁
@naczelnik51019 күн бұрын
@@iLinexy a faktycznie!
@sty1ube28312 күн бұрын
Ja jak mialem 6lat to ubuntu zainstalowalem teraz mam 13
@RubberBear96112 күн бұрын
Widze że nick na yt zmieniony... Niby stary ale nowy
@Kruger612 күн бұрын
lepsza nazwa
@adaminformatyk251112 күн бұрын
Jak myślisz, microsoft zmieni kiedyś w windowsie kernel NT na kernel linux?
@XYZ-xm1ew12 күн бұрын
Raczej nie, gdyż pewnie byłyby problemy z kompatybilnością wsteczną.Predzej porzucą Windows i stworzą coś na bazie własnej dystrybucji Linuxa w oparciu o własny zamknięty kod z Windows.
@c.airr_12 күн бұрын
co to za zajefajna nazwa kanału
@iLinexy12 күн бұрын
Uwalniająca od brzemienia, by zawsze musieć być obiektywnym i nie wyrażać swoich opinii 🕊️
@Retrocomputers56512 күн бұрын
Ej dlaczego on się nazywa linexy
@iLinexy12 күн бұрын
Głównie z powodu, by móc bez obaw wyrażać swoje subiektywne opinie w filmach od czasu do czasu 😅 W przeciwnym wypadku nazwa totalnie nie pasowała do tego, co można by było znaleźć. Samo „Linux” w nicku nie pasowało też do filmów pokroju Kernel-Level Anticheat i wręcz sugerowało jakby był uprzywilejowany w filmie. Ale don’t worry, nic się nie zmienia poza brandingiem 😁 Dodatkowo jest to mój nick na naszym Discordzie, więc łatwiej będzie to skojarzyć ✌️
@poziomka-c1s5 күн бұрын
Co to za dziwna nazwa nowa
@cyriakus12 күн бұрын
Uwaga! Odpowiadam na pytanie z tytułu tego filmu: nie mam pojęcia! Nie mam też pojęcia dlaczego mnie o to pytasz!