Jak na ochranu ovocných stromů? Radkův sad

  Рет қаралды 20,904

BOTUR

BOTUR

Күн бұрын

Пікірлер: 43
@martinkot3549
@martinkot3549 3 жыл бұрын
Dobrý den, děkuji za užitečná videa. A přitom položím dotaz. Jde smíchat skalice a postřik na přez. škůdce a nebo je třeba každý zvlášt.
@boturcz
@boturcz 3 жыл бұрын
Asi to jde smíchat, ale já bych to použil každé zvlášť. Teď se má ochladit, tedy škůdci opět zalezou a na první jarní postřik je ještě čas. Uvidíte s předstihem později v dalším videu.
@emgu3190
@emgu3190 Жыл бұрын
Nazdar Radku, vše skvělé až jedna drobnost a to zásadní. Vždy se počítá 100 hodin od 7°C ne 10°C. Jinak vše pro bandu zahrádkářů palec nahoru co děláš.
@boturcz
@boturcz Жыл бұрын
dříve se uvádělo pro snažší zapamatování (Receptář Přemka Podlahy 100 x 10 stupńů) dneska máme SAT 7 což je přesnější :-)
@JokeJokeJack
@JokeJokeJack 2 жыл бұрын
Radku super, mám prvním rokem zahradku po babičce a dědovi tak se učím a vaše videa jsou super, pár postřiků mám stejných koukám, jen co mám zkušenost s rockeffectem, tak nezabíral nijak na mšice, bohužel. Ale třeba budete úspěšnější.
@boturcz
@boturcz 2 жыл бұрын
letos byl opravdu velký tlak mšic. chtěl oto více opakovat, nebo použít chemii
@14jan141
@14jan141 3 жыл бұрын
super!!! 👍👍👍
@boturcz
@boturcz 3 жыл бұрын
:-)
@luisedward282
@luisedward282 3 жыл бұрын
instaBlaster...
@krajda111
@krajda111 3 жыл бұрын
Děkuji za užitečné a poslouchatelné rady. Zdědila jsem ovocné stromy, postřikovač a poličku barevných krabiček pro člověka nedotčeného zahradničením s názvy prapodivnými. Rad je na netu dost, ale ty Vaše mají hlavu a patu, jsou mému naturelu blízké a jsou v nějakém souboru. Věřím, že příprava takových videí je pro Vás časově náročná, ale za nás laiky prosím, aby jste vytrval a pokračoval. Přidám se k odběratelům. A ač jsem nezdědila včelstva, tak vše potřebné pro včely ano. Jestli zatím nemáte nic o včelách - nehledala jsem to zatím, tak se přimlouvám, aby na ně v budoucnu také došlo. Hezké dny
@boturcz
@boturcz 3 жыл бұрын
děkuji i o včelách něco natočím.
@ptygr
@ptygr 3 жыл бұрын
Bezvadný, díky za info. Mám jenom krátký dotaz - jsou nějaká pravidla pro mísení postřiků nebo je to jedno a můžu dát dohromady jakýkoliv insekticid, fungicid a hnojivo na list?
@boturcz
@boturcz 3 жыл бұрын
ano většinou přečíst návod, ovšem pokud není výjimka (kombinace, teplota, skupenství atd.) problém třech postřiků bych neviděl problém. Pokud by jich mělo být více třeba 6 což mě nenapadá co byste vše dohromady míchaly, doporučuji rozdělit i s odstupem času na dvě aplikace.
3 жыл бұрын
Díky za informace, jen bych se chtěl zeptat například na Mospilan u kterého je napsáno 1x za sezonu. Když ho použiji na jaře třeba proti obaleči, tak už ho nemohu potom později použít proti mšicím? Nebo to znamená 1x za sezonu proti jednomu škůdci? Předem díky za odpověď.
@boturcz
@boturcz 3 жыл бұрын
Proto doporučuji mít více druhu přípravku. A nepoužívat jen jeden. A odkazují na čtení pribalovych informaci, které si přiznejme moc necteme.
@fekampfekamp1422
@fekampfekamp1422 3 жыл бұрын
Dobrý den Radku, co jako včelař říkáš na postřik do květu ? Například u meruněk proti moniliové spále, když kvete 25% procent stromu a potom když začínají opadávat květy. Chodím stříkat meruňky hodně brzo ráno, když ještě včely nelítají. Ale i tak by mně zajímal názor včelaře. Jednou se mi nechtělo vstávat, tak jsem šel stříkat meruňky navečer. Jenže ony ty mršky včely lítaly skoro do tmy. Tak jsem šel stříkat až druhý den brzo ráno.
@boturcz
@boturcz 3 жыл бұрын
Dobrý den, ano já také chodím brzy ráno, takzvaně před letovou aktivitou včel. Bohužel meruňky v této době si nedovedu představit bez ošetření proti monilioze. Vím, že někteří oponují, že to lze, že staré stromy co mají nikdy nestříkají. Ovšem u těchto nových stromů jsem se také spálil, proto i k vůli úrodě, klejotoku, uschlých větví, odumření stromu si nebudu ničit dlouholetou práci. Navíc jak zmiňuji A) je to aplikace fungicidu bez insekticidu B) používám smáčedlo, tedy po zaschnutí několik minut, nebezpečení "nehrozí" C) nepřekračuju dávku aplikace D) jdu na to brzy ráno
@pavelb8102
@pavelb8102 3 жыл бұрын
Dobrý den, máte zkušenost jak odstranit hořkou pihovitost jablek? Na podzim jsem hodil ke stromum hnojivo borax a ten použiji i na jaře. Bude to stačit?
@boturcz
@boturcz 3 жыл бұрын
to souvisí i mechem právě na stromech i pod stromy na půdě - nedostatek vápníku. doporučuji dolomitický vápenec a "vyhnojit" půdu pak plus přidat na výžívu na list právě vápník.
@veronikadrimalova118
@veronikadrimalova118 3 жыл бұрын
Dobrý den, jarní postřiky se aplikují před řezem nebo až po řezu?
@boturcz
@boturcz 3 жыл бұрын
můžete i před i po. po řezu budete mít méně dřeva, tedy bude to efektivnější. ušetříte
@ded-vseved
@ded-vseved 3 жыл бұрын
Díky za parádní videa. Mohl byste prosím tedy pro mne ještě shrnout jarní mix (případně mixy)? Chápu to tak, že se dají míchat max 3 složky. Tj. Decis + Champion + Silvet. To je jeden mix a doporučujete ještě jiný mix k aplikaci následně na mix první? Moc díky
@boturcz
@boturcz 3 жыл бұрын
Vše bude postupně ukázáno. Teď jsou broskve jak bude potřeba natocim další kombinaci. Ale jak píšete tak bude jarní postrik. Je ještě čas.
@ded-vseved
@ded-vseved 3 жыл бұрын
@@boturcz Supr, díky za info. Nepostřehl jsem, že se to video vztahuje pouze na broskve.. :-) Tak ať se daří.
@petnovost8660
@petnovost8660 3 жыл бұрын
Myslíte že to fakt bez chémie nejde? Aký má význam používať chemikálie a insekticídy na niečo čo budem potom jesť ? Radšej obetujem polovicu úrody a vylúčim akékoľvek postreky.
@boturcz
@boturcz 3 жыл бұрын
Dobrý den, proto zmiňuji i ekologické přípravky. Na druhou stranu, jabloně se postřikují i 26x, Tedy myslím si, že minimum co používám cca 4 x za rok tolik neškodí. I pro mě prioritou je zdravé ovoce, zdravé stromy, zdravé včely a nějak to rozumně zkombinovat. Máme možnost i Bio přípravků, které taky používám.
@fekampfekamp1422
@fekampfekamp1422 3 жыл бұрын
Taky jsem si myslel že budu pěstovat bez chemie. Ale on je hrozně smutný pohled na strum meruňky, který je z jedné třetiny chycený moniliovou spálou a který pravděpodobně umře celý. S jednou větvičkou napadenou mšicí si strom poradí sám, ale když je strom napaden mšicí celý nebo z větší části, to už se musí pomoci. A tak by se dalo pokračovat. Souhlasím s Radkem, že ty 4 postřiky jsou tak akorát, že je potřeba číst pokyny u postřiků a hlavně používat rozum.
@boturcz
@boturcz 3 жыл бұрын
@@fekampfekamp1422 Děkuji za reakci :-) i proto zmiňuji, že své ovoce pěstuji pro své děti a nechci ohrozit své včely. Otázka proč bych měl trápit svůj strom, když mu mohu pomoci?
@davidrajecky4136
@davidrajecky4136 3 жыл бұрын
@@boturcz původně jsem chtěl taky bio pro postřiky. Problém je ale to, že když sousedi spustí svoji chemii, tak naše zahrada se stane "otevřeným bufetem". A to pak bio už moc nepomůže :(
@pedrisito100
@pedrisito100 3 жыл бұрын
Čím striekate prosím piliarku slivkovu a v akom štádiu kvetov aby bol postrek 100 percenty ďakujem.
@boturcz
@boturcz 3 жыл бұрын
dobrý den, opět savé žravé, tedy například Decis protech. Důležité je aplikace před květem, ale hlavně PO květu a za 14 dní zopakovat, kdy se začne vyvíjet plůdek až do velikosti nehtu na malíčku. Pokud byste chtěl něco ekologického tak výluh quasira amara.
@pedrisito100
@pedrisito100 3 жыл бұрын
@@boturcz ďakujem pekne
@fekampfekamp1422
@fekampfekamp1422 3 жыл бұрын
Dobrý den Radku, rozumím dobře, že na pilatku švestkovou stříkáš 3x ?
@boturcz
@boturcz 3 жыл бұрын
@@fekampfekamp1422 Ano, aplikuji 1. před květem 2. po odkvětu 3. cca za 14 dní do velikosti plodu jako nehtu na malíčku. nejen k vůli pilatce ale i proti tomuto soudruhovi, který se se také žene... www.agromanual.cz/cz/clanky/ochrana-rostlin-a-pestovani/skudci/tmavka-svestkova-tvrda-realita
@fekampfekamp1422
@fekampfekamp1422 3 жыл бұрын
Dobrý den Radku, to je tedy bubák. A ten závěr článku "až se spřáhnou pilatky s tmavkami" !!! Jinak děkuji za odpovědi.
@p.j.8818
@p.j.8818 9 ай бұрын
Kolik je hodin? 😁
@boturcz
@boturcz 9 ай бұрын
19:25 :-)
@sonajeronimova782
@sonajeronimova782 Жыл бұрын
Proč se pořád díváte na hodinky?
@boturcz
@boturcz Жыл бұрын
již jsem to několikrát psal. Doposud jsem nahrával přes telefon, a tudíž jsem si kontroloval obraz a funkčnost videa. Nyní již filmuji přes zrcadlovku, tak to je s kontrolou jednodušší :-) Je to daň že z 99% nahrávám sám a potřebujete mít zpětnou vazbu se zařízením.
@p.j.8818
@p.j.8818 9 ай бұрын
Jestli ti můžu poradit, dej si do názvu kanálu slovo " sadař ". Sledovanost i odběry by ti rozhodně měly stoupnout. Jinak díky za mnoho cenných informací, fungují podle tebe 1,5 roku a na stromech je to rozhodně znát. Ještě jednou děkuji. Petr
@boturcz
@boturcz 9 ай бұрын
díky za tip :-)
@franzjoseph1729
@franzjoseph1729 2 жыл бұрын
Pane, vy jste jak odborník v lékárně. Užasné. Jen nevím jak se rostlino-lekařská správa dostane do mé hobby zahrádky, když pěstuju pro sebe. Pokyny pro skladováni jsou v návodu, tak pokud nejsem debil, tak proč mám kupovat mala baleni a prodražovat si pěstování.??? No jinak díky za video a krásnej život. .
@boturcz
@boturcz 2 жыл бұрын
Protože se k velkým nebo profesionálním balením bez registrace nedostanete. Sice menší balení jsou dražší, ale o to lépe a praktičtěji se dávkují. Zbytečně nedáváte větší množství přípravku. A množství, které používáte je stejně malé. Tedy nenakupujte Kvanta přípravků, které vám leží několik let doma.
УНО Реверс в Амонг Ас : игра на выбывание
0:19
Фани Хани
Рет қаралды 1,3 МЛН
Жездуха 41-серия
36:26
Million Show
Рет қаралды 5 МЛН
První jarní ošetření ovocných stromů. Radkův sad
13:58
ŠVESTKY - jarní řez
18:56
Jan Urbánek - pěstitel
Рет қаралды 366 М.
KAKI (nejen) - řez kmenových ovocných stromů
12:58
Jan Urbánek - pěstitel
Рет қаралды 31 М.
Jarní střih jádrovin, aneb jak na to? Radkův sad
31:12
Výsadba ovocného stromku - ovocnářský speciál
18:19
DOMÁCÍ ZAHRADNÍK
Рет қаралды 13 М.
Jak správně a kdy ošetřit slivoně? Radkův sad
7:34