Właśnie wydałem kurs miks/mastering ▶ kursynebula.pl/
@SlawomirKonieczny4 жыл бұрын
3:21 Drugą ważną kwestią jest wybór mikrofonu... Dylemat wielce ważny, acz nierealny dla większości domowych kowali, rozpoczynających swą muzyczno-produkcyjną przygodę od skromnej sumy i romansu z nieśmiertelnym Rode NT-1A. Też oczywiście w ten sposób zaczynałem, ale od czego są marzenia. Maćku wielkie dzięki za fajny kanał i cenne poradniki, wychodzące poza nieśmiertelne „Jak rozpocząć pracę w Abletonie” 👍
@OrbisExterior2 жыл бұрын
Olać mikrofony i ustawienia preampów! Najważniejsze jest zbudowanie więzi emocjonalnej z wokalistą poprzez zrobienie herbaty!
@Retyuret4 жыл бұрын
Gdy kompresja jest za duża to Pani wokalistce grzywka opada bardziej na czoło, już wszystko rozumiem, dziękuję!
@robertpron3 жыл бұрын
Edyta idealnie pokazuje typowe błędy nagrywania, nie tracąc nic z hi-endu. Edyś top model ❤️
@mikoajskoczek29504 жыл бұрын
Co do kompresji jeszcze - wiadomo źe dynamika robi robotę w muzyce ale na przykład w większości popowych radiówek czy w hip hopie kompresuje się prawie tak, jak ty podałeś w przykładzie zbyt skompresowanym :) kwestia gustu, sam jestem przeciwnikiem tego ślepego dążenia do maksymalnej głośności nagrania
@piterbay55623 жыл бұрын
Bardzo fajny poradnik :) Tak na marginesie - kompresja jest do pewnego momentu odwracalna, służy do tego ekspander. Ale oczywiście, jak wyrównamy sygnał jakimś potężnym kompresorem z progiem kilkanaście / dziesiąt decybeli w dół i ratio kilka do jednego lub więcej, to za dużo z tego nie zdziałamy, bo zabiliśmy nawet szczątkowe ilości dynamiki, na których ekspander mógłby pracować :)
@VankillaVanil3 жыл бұрын
Zmiana odległośi przy podczas nagrywania chórków rzeczywiście może nadać różnorodności "smaku" kolejny patent do wypróbowania. Dzięki Maciek :P
@weronikaborowiec81594 жыл бұрын
Fajnie, dzięki za filmik. :) Zaczynam swoją drogę muzyczną i jestem golasem w tych wszystkich kwestiach, także chłonę jak gąbka.
@NebulaStudioPoland4 жыл бұрын
Powodzenia 🖤
@GrzegorzKowalczuk4 жыл бұрын
Konkretnie i na temat. Dzięki za porady
@luckydzidzia4 жыл бұрын
Kolejny bardzo wartościowy odcinek. Dzięki 🙏🏻
@crismbeat91244 жыл бұрын
Na te rady czekałem ;) dzięki, Pozdrawiam
@pro2dstudioCOM26 күн бұрын
dzięki za film, rewelacja
@jacekbukaczewski4 жыл бұрын
Dziękuję za rady,film jak na profesjonalistę przystało rewelacyjny 🤘🤓
@NebulaStudioPoland4 жыл бұрын
Dzięki!
@robertpron3 жыл бұрын
Samo pomieszczenie super ale do nagrywania koncertów live , ja rozumiem dążenia realizatora do zbijania na hall w stylu Tool'a , choć zastanawiam się nad pójściem drogą równoległą bardziej na clear i small room jak Cornell , i nawiązując do ostatniego posta o miksowaniu wokali, zamiast dodawać distortion to można zdjąć😋
@MeHowRap3 жыл бұрын
Świetny kanał! I genialnie poprowadzone odcinki! 🙂 Dziękuję i pozdrawiam! 🙂
@toiowo61094 жыл бұрын
Co sądzisz, jakby tak nagrywać na wolnym powietrzu (na dworze), pomijając, że mogą się nagrać jakies dźwieki otoczenia ?
@Vkofff3 жыл бұрын
Warto oglądać do samego końca :D
@andrzejsobolewski9039 Жыл бұрын
Dobre uwagi😂
@KiepskiOjciec4 жыл бұрын
kto dal lape w dół?...
@wieckowsky81984 жыл бұрын
Dzięki 🤘
@barbarawhite3333 жыл бұрын
Dzieki za dobre rady. 👍
@TheMauser6k4 жыл бұрын
Apropos herbatki Macio. Oprócz komfortu psychicznego dla wokalisty ważne jest odpowiednie nawilżanie gardła. Z tego co wiem szczególnie mocno zwracają na to uwagę wokalistki klasyczne z wykształceniem (np AM). Dodatkowo mając do wyboru zielona herbata vs czarna lepiej wybrać zieloną, czarna ponoć bardziej wysusza. Czy ma to wpływ na take’a? Ciężko mi powiedzieć natomiast takie info mam od mojej wokalistki która się uczyła właśnie śpiewu klasycznego przez dłuższy czas :)
@edytaglinska23094 жыл бұрын
Dbanie o głos i nawilżanie śluzówki to zupełnie osobna i dość obszerna historia. I ani trochę nie ma znaczenia stylistyka. Z herbatek najbardziej nawilża czerwona, ale jeśli ktoś lubi inną i mu służy to niech pije. Szczęśliwy człowiek - szczęśliwy take ;)
@TheMauser6k4 жыл бұрын
edyta glińska stylistyka nie ma natomiast z jakiegoś powodu tylko klasyczne wokale o to dbają (a przynajmniej ze wszystkich wokalistów których spotkałem tylko ci z wykształceniem klasycznym przykładali do tego uwagę) :)
4 жыл бұрын
@@TheMauser6k ogólnie jeśli zebrać wszystkie rzeczy, które nie sprzyjają głosowi to my wokaliści powinniśmy tylko leżeć, pachnieć i odpoczywać :D
@piniu3143 жыл бұрын
@ I pływać w basenie oraz uprawiać yoge powinniście, żeby przeponę i płuco mieć wytrenowane ;-)
3 жыл бұрын
@@piniu314 z tą przeponą niekoniecznie 😉 zbyt mocne używanie może prowadzić do wielu napięć w obrębie krtani, co może powodować różne problemy z głosem i wycofanie się dźwięku.
@ukaszstachyra43323 жыл бұрын
Dobra robota jak zawsze
@NebulaStudioPoland3 жыл бұрын
Dzięki!
@JohnNeoQ Жыл бұрын
Brawo 👏 👏 👏
@lukaszp.31343 жыл бұрын
Super!
@lipek35082 жыл бұрын
Fajnie omówione
@MTPOficjalnie2 жыл бұрын
Witam mam naturalnie w głosie sporo dolnych rejestrów... Straciłem na akustyce poprzez malowanie studia, aby trzymać w ryzach pogłos muszę nagrywać bardzo blisko membrany mikrofonu. Czy nagrywanie piosenki w efekcie zbliżeniowym można obrobić jakoś w miksie i czy finalna piosenka nie będzie nienaturalna w głosie? Pozdrawiam.
@FilipKlimaszewski4 жыл бұрын
Ja myślę, że jednak powinieneś śpiewać ;)
@bobbieoneal2 жыл бұрын
Jak utrzymujesz sygnał -6 do -12 ?
@miszagitaraonline4 жыл бұрын
To nie prawda, że kompresja 10/15 dB na wokalu jest zawsze za duża. Ona może być za duża w tym przypadku. Trzeba nagrywać wokal tak aby jak najbardziej zbliżyć się do efektu końcowego, a nie myśleć o tym, co zrobi osoba miksująca materiał. Za dużo jest w dzisiejszym świecie nagraniowym przekładania decyzji na ostatnia chwilę. Fajny materiał, Pozdrawiam.
@NebulaStudioPoland4 жыл бұрын
Zawsze liczy sie kontekst :) sam miałem sesję, gdzie kompresowałem na maksa, do przesterowania wręcz i właśnie ten track wszedł na album ✌
@daniellukasik33494 жыл бұрын
I nic dodać, nic ująć :) Jednak z tym 1176 jest też tak, że używa się go na dość mocnej kompresji wokalu, bo dodaje "pazura". Oczywiście wszystko zależy od rodzaju muzyki i potrzeb.
@kermcio4 жыл бұрын
Duża odległość od mikrofonu często dobrze brzmi dla back wokali
@NebulaStudioPoland4 жыл бұрын
Nom :)
@daraschek3 жыл бұрын
Czy, oznaczałoby to, iż David Coverdale miał zawsze prze kompresowany mikrofon? Jego oddechy w balladach rockowych były na równi traktowane z instrumentem....I raczej wypadało to na korzyść.
@piterbay55623 жыл бұрын
To tak naprawdę zawsze zależy od kontekstu. Sztuka miksu to znanie wielu zasad i prawideł po to, by potem móc je świadomie łamać :D
@thevicol4 жыл бұрын
18:13 XD
@michalrogalski6664 жыл бұрын
Gdyby nie Ty, przegapiłbym scenę po napisach. Dzięki!
@goodgrooves58644 жыл бұрын
Trójwymiarowa kabina Aston Halo/Są do robi dużo większa robotę niż ustawione pochłaniacze tak z autopsji :) zero grzebieni i flatterów
@NebulaStudioPoland4 жыл бұрын
Mysle, ze duzo zalezy od pomieszczenia. U nas generalnie nie ma problemow z akustyka, a pochłaniacze tylko zeby pozbyc sie "pomieszczenia" z brzmienia :)
@goodgrooves58644 жыл бұрын
Nagrywałem w kilku pomieszczeniach z kabinami dwuwymiarowymijak i pochlaniaczami. To co robi tak kabina ze względu na strukturę i 3 wymiary kładzie wszystko na łopatki
@sarielmusic922 жыл бұрын
Excuse me sir .;which country are you come from?, cause i need to translete ...thank you by advance...
@NebulaStudioPoland2 жыл бұрын
Poland
@bartvaneschannel4 жыл бұрын
Szczerze, to ten wokal przekompresowany (rzekomo schrzaniony) podobał mi się bardziej. Był głośniejszy i jakiś taki dokładniejszy.
@NebulaStudioPoland4 жыл бұрын
Bo generalnie brzmi bardziej juz jak powinien, ale chodzi o proces rejestracji, kompresji za duzej sie nie cofnie :)