Tak bardzo ostatnio brakowało mi twoich wypocin na youtube a tu proszę, nowy filmik
@Swiatoikadr4 жыл бұрын
Wszystko fajnie.... niech autor poczeka na umowę to mu przejdą chęci do publikacji. Zrób o tym też kiedyś film na czym skupiać się w umowie, czyli żeby książka była na licencji, itp. Żeby można było ją wydać w kilku krajach i nadal sprzedawać jako ebook gdzie tylko się da w kilku językach.
@zupcia76614 жыл бұрын
Mam jedenaście lat i moim marzeniem od zawsze było pisanie książek, a ty jesteś moim mentorem dosłownie xD Od Ciebie dowiedziałam się dużo na ten temat - jakie błędy robiłam oraz co muszę zmienić w mojej książkę, która aktualnie kontynuuje. Naprawdę, cieszę się, że natrafiłam na twój kanał
@JDlike2 жыл бұрын
👍💯
@dajot66372 ай бұрын
I jak tam?
@natalias73674 жыл бұрын
Cześć, Niedawno byłeś u nas w szkole (SP 1 w Legionowie). Powiedziałeś wtedy o swoim kanale. O tego czasu oglądam twój kanał regularnie. Bardzo mi się podoba. Mam zamiar zakupić twoje książki. Man nadzieje że twój kanał dalej będzie się rozwijał. Nie mogę się doczekać następnego odcinka.
@krzysztofkowalski4949 Жыл бұрын
Dzięki za film, trafiłem na kanał w październiku. Dzięki tej inspiracji, dziś zabieram się za list wydawniczy.
@kalaaleksandrow97954 жыл бұрын
Kurcze jak trafiłeś z tematem, właśnie sie do tego zabieram! Super! Dziękuję 😍
@pauliegod72694 жыл бұрын
No I jak najwiecej takich poradników! Może takie pisarskie techniki? Jak i w czym pisać?
@marcindragowski4 жыл бұрын
Suuuuper materiał :D Wszystko przejrzyście i pięknie.
@elloosss4 жыл бұрын
Pytanie za milion nowych złotych - jaki jest czas oczekiwania na odpowiedź z wydawnictwa? Nie poruszyłeś tej kwestii w filmie, a wydaje się niezwykle istotna. Da się ten czas jakoś uśrednić, biorąc pod uwagę wszystkie wydawnictwa? Słyszałem nawet o sytuacji, w której ktoś otrzymał odpowiedź z pozytywnym rozpatrzeniem propozycji wydawniczej po roku 🤣🤣🤣
@krzysiekpiersa62274 жыл бұрын
Temat Rzeka. Są wydawnictwa które faktycznie potrafią długo zwlekać z odpowiedzią. Rekordowo dostałem maila dotyczącego "Komputerowego Ćpuna" blisko półtorej roku po premierze. Najczęściej jednak mówi się o trzech miesiącach oczekiwania. Po miesiącu bez odpowiedzi polecam jednak zadzwonić zwyczajnie do wydawcy i spytać czy otrzymał naszego maila i czy nasza propozycja wydawnicza jest już rozpatrywana.
@mateuszdziadkowiec84704 жыл бұрын
Dziękuję za ten film. Dziękuję
@nikolas60994 жыл бұрын
Dziękuję bardzo za ostatni wykład w szkole, bardzo miło się słuchało, było wesoło, prosto i ciekawie. Naprawdę daje do myślenia! Powodzenia z Trylogią i w dalszej pracy!😁🔥🤩
@krzysiekpiersa62274 жыл бұрын
Dziękuję serdecznie :D
@kitsune_pl4 жыл бұрын
Jak ściśle określić czym jest książka? Czy jest to obyczajówka, young adult, młodzieżówka? Low fantasy, dark fantasy? Czasem trudno jest samemu ściśle określić gatunek własnej powieści/książki.
@krzysiekpiersa62274 жыл бұрын
hmmm... zasadniczo, pisarz powinien wiedzieć co pisze. Możesz nie wiedzieć czy piszesz "steampankowe high fantasy z elementami post-apo", ale obyczajówka jest dość oczywista. Kwestia Młodzieżówki to bardziej kwestia odbiorcy, niż fabuły tekstu. No ale bądź co bądź autor powinien wiedzieć co właściwie pisze ;)
@choraabominacja4 жыл бұрын
Hehe znajomości pomogą wydać książkę, a tak serio to czekam na kolejny film, bo niedługo czeka mnie pisanie do wydawnictw i chcę wiedzieć jak najwięcej 😖❤️
@krzysiekpiersa62274 жыл бұрын
Nagrywam, nagrywam. Ty z resztą wiesz gdzie mnie szukać ;)
@choraabominacja4 жыл бұрын
@@krzysiekpiersa6227 jak będę miała wszystko dopięte na ostatni guzik to na pewno się odezwę ❤️
@annakitlinska7706Ай бұрын
Ja mam pytanie: Jak się przebić? Rozmawiałam z dwoma wydawnictwami które były wstępnie zainteresowane moją książką, jeśli oczywiście napiszę propozycję wydawniczą, ale do tej pory wydałam tylko jedną książkę w self publishing, do tego piszę raczej zwięźle i większość moich książek mieści się w 100/120 stronach.Nie lubię rozwodzić się nad tym co nieważne i nie sądzę bym była w stanie napisać ciekawą serie, a wiem, że teraz właśnie serie odnoszą sukcesy.
@milenaclamate4634 жыл бұрын
Czy do krótkiej książeczki dla dzieci również jest wymagane osobne streszczenie w załączniku?
@krzysiekpiersa62274 жыл бұрын
Warto zamieścić nawet 3 zdania streszczenia
@lucynajaniak5023 ай бұрын
Jestem właśnie na etapie sprawdzania swojej propozycji wydawniczej. Chciałam się zapytać czy jest może możliwość przesłaniu Panu właśnie tego listu i choćby bio (o streszczeniu nie wspomnę ale byłoby bardzo miło
@purcelek10756 ай бұрын
Czy wklejamy w wysyłany plik obrazki/grafiki które stworzyliśmy? Jeżeli tak to w formie pdf, czy w pliku doc ma być zawarte?
@JDlike2 жыл бұрын
A czy dziecko może wydać książkę i jakie są na to szanse od wydawnictwa?
@halinakozlowska26722 жыл бұрын
Dzieki
@juliak.87534 жыл бұрын
"...i o tym porozmawiamy już w następnym odcinku" - ja więc pytam: kiedy ten następny odcinek, w którym to poruszysz? :D
@ERICaJUNO06 Жыл бұрын
A co jeżeli streszczenie zajmie tylko jedną stronę? To co? Wtedy redaktor tego nie weźmie nawet pod uwagę? Bo tego jest za mało? Czy jak?
@krzysiekpiersa6227 Жыл бұрын
Mniej to też spoko, ale przy jednej stronie istnieje spora szansa, że pominiesz jakieś ważne wątki
@Arkan58594 жыл бұрын
Witaj, przychodzę z następnym pytaniem. Jeśli jestem niepełnoletni, to jak mogę się angażować w promocje książki? Spodziewam się, że spotkania autorskie odpadają, ale może są jakieś inne dobre sposoby na promocje książki? Będę wdzięczny za odpowiedź.
@dominikjankowski35964 жыл бұрын
Media społecznościowe
@krzysiekpiersa62274 жыл бұрын
Media społecznościowe i kanał na youtube. Spotkania autorskie również wchodzą w grę, choć na pewno będziesz zmagać się z ograniczeniami transportowymi (no bo nie pojedziesz na drugi koniec Polski sam raczej) Da radę to wszystko jednak ogarnąć. Jako niepełnoletni masz fenomenalny wjazd do szkół i bibliotek w swoim powiecie. Umowy o dzieło też jesteś w stanie podpisać na rodzica.
@Arkan58594 жыл бұрын
@@krzysiekpiersa6227 Dziękuję za odpowiedź, na pewno pomoże mi to, kiedy przyjdzie "co do czego". Mam ogólną nadzieję, że mój wiek (Rocznikowo 15 lat) nie zadecyduje o wydaniu czy nie wydaniu mojej książki. Oraz przychodzę z kolejnym pytaniem, czy znasz może jakiegoś pisarza we właśnie moim wieku, który uczęszcza na różne spotkania autorskie?
@andrzejurbanski49474 жыл бұрын
Czy np. jeśli zaprojektowaliśmy/narysowaliśmy okładkę do książki to również można dołączyć ją w załącznikach? Czy jest już to „zarezerwowane” na dalszy etap współpracy z wydawnictwem?
@krzysiekpiersa62274 жыл бұрын
Można pokazać, choć wydawca może nue przyjąć ilustracji, to jest w stanie już "zobaczyć" naszą powieść
@dudawiktor18984 жыл бұрын
Fajny filmik
@filipzajac41044 жыл бұрын
Takie pytanie: Co jeśli na propozycję odpowiedziało kilka wydawnictw, a my jesteśmy zainteresowani konkretnie jednym? Nie odpowiadamy po prostu na mail tych, których wydawnictw nie chcemy? Czy piszemy, że jednak rezygnujemy?
@TripleMMr4 жыл бұрын
Nie jestem pisarzem, ale nic nie stracisz, kulturalnie odpisując, że przyjąłeś już ofertę z innego wydawnictwa, ale np. pozostajesz otwarty na współpracę przy okazji przyszłych projektów. Z drugiej strony, postaraj się podpisać umowę szybko i odpisz innym dopiero kiedy będziesz miał deal na papierze. Dzięki temu, nie spalisz sobie mostów z innymi wydawnictwami, na poczet przyszłych projektów. Takie małe gesty wracają w niespodziewamych momentach.
@krzysiekpiersa62274 жыл бұрын
Dokładnie tak jak pisze Triplet. Rozmawiaj z wydawnictwami jednocześnie, pytaj o warunki współpracy. Jak pójdziesz do jednego, pozostałym napisz, że nie tym razem. Warto być miłym i nie palić mostów
@filipzajac41044 жыл бұрын
@@krzysiekpiersa6227 Czy jest jakiś ograniczony czas na podjęcie decyzji, czy zgadzamy się na współpracę i podpisanie umowy?
@marysia85164 жыл бұрын
Kopnica pozdrawia 😁
@dawidkadziela99823 жыл бұрын
Mam pytanko ogólnie czy w liście do wydawnictwa mogę wysłać jakieś linki do kanału na yt znajomego lektora, u którego na kanale jest parę moich opowiadań ?
@carmen1909952 жыл бұрын
Czy w liście wydawniczym można zaproponować więcej niż jeden tytuł czy też w przypadku każdej książki należy wysłać oddzielne "podanie"?
@Avatar82034 жыл бұрын
A trzeba podkreślać, że to książka młodzieżowa?
@Emalia-wm9tv4 жыл бұрын
Nawet nie wiem o czym chcę napisać, a oglądam filmik jak wysłaś list do wydawcy
@krzysiekpiersa62274 жыл бұрын
Ale to też dobrze. Jak jesteś spokojniejszy "co będzie dalej" to jakoś tak mniej się boisz zająć tym co teraz
@rubik96614 жыл бұрын
Dzięki dzięki dzięki super!!! Ale z tym zdjęciem się przeraziłam serio?? :o ze niby wyslac jako jeden z załączników maila?
@krzysiekpiersa62274 жыл бұрын
Dokładnie tak
@Monivrian4 жыл бұрын
Myślałam że wydawcy nie obchodzą teksty publikowane w sieci.
@dariabartoszak69704 жыл бұрын
Załamka 🤦♀️ nie mam czym się chwalić jak będę szukać wydawcy pierwszej książki : brak bloga, nie należę do żadnego fandom, żadnego udziału w konkursach wielkie NIC 😫 mam wogóle jakieś szanse???? (w dzień zajmuję się dziećmi a piszę w nocy, na nic więcej właściwie nie mam czasu 🙄)
@krzysiekpiersa62274 жыл бұрын
Masz. Jak książka jest spoko to też sama może sie obronić
@dariabartoszak69704 жыл бұрын
@@krzysiekpiersa6227 jejku dzięki. Myślę (nieskromnie), że jest dobra, właśnie ją powoli kończę pisać. Dodałeś mi teraz otuchy dziękuję bo już się dołowałam, że bez internetów itp. ani rusz. Pozdrawiam Cię serdecznie 🙂
@filipzajac41044 жыл бұрын
A czy pisanie CV autora jest konieczne? Mam na myśli sytuacje, kiedy nie prowadzimy bloga, nie publikujemy opowiadań ani nic z tych rzeczy. Czy brak takich "praktyk" od razu nas wyklucza?
@krzysiekpiersa62274 жыл бұрын
Może nie wyklucza, ale realnie zmniejsza naszą szansę. Dużo zależy też od tematu książki bo np. w literaturze obyczajowej dość często zdarza się, że jest to książka napisana hobbystycznie przez gospodynię domową, a nie blogerkę i dziennikarkę
@filipzajac41044 жыл бұрын
@@krzysiekpiersa6227 a co w przypadku fantastyki? Czy samo zainteresowanie gatunkiem jest w stanie za nas "poręczyć"
@krzysiekpiersa62274 жыл бұрын
@@filipzajac4104 jest w stanie. Jeśli temat jest dobry, możesz się przebić na przekór wszystkiemu
@asterin64963 жыл бұрын
6:31 ja i tak mówię (dosłownie) WATTPAD
@Greenleafff4 жыл бұрын
Mega cenne informacje :) uważasz że to niedopuszczalna zbrodnia jeśli moje streszczenie ma 2,5 strony? została sama esencja 😁
@krzysiekpiersa62274 жыл бұрын
Bedzie ok, jesli jest samo mięso :)
@Greenleafff4 жыл бұрын
@@krzysiekpiersa6227 samo mięso, zero surówki ;)
@gregentertainment33724 жыл бұрын
A jak wygląda kwestia pseudonimu artystycznego? Czy trzeba to gdzieś zarejestrować? Mam na myśli sytuację, gdy ten pseudonim jest dość ściśle zwiazany z tematyką książki i źle by się stało, gdyby trzeba było wybrać inny.
@krzysiekpiersa62274 жыл бұрын
Zasadniczo nie masz ograniczeń w dobieraniu pseudonimu artystycznego, poza oczywistymi przypadkami, kiedy pseudonim pokrywa się z imieniem i nazwiskiem celebryty (czyli nie nazwiesz się Stephen King na przykład) Umowę wydawniczą podpisujesz swoimi danymi ale później wszędzie funkcjonujesz pod pseudonimem. Może to być jednak bardzo utrudniające przy promocji bezpośredniej np. na Targach Książki i spotkaniach autorskich
@gregentertainment33724 жыл бұрын
@@krzysiekpiersa6227 Dziękuję za odpowiedź. Mam nadzieję, ze niedługo będę Pana kolega po fachu :)
@grzesiak89524 жыл бұрын
Pozdro
@MrKlimcio4 жыл бұрын
To Wattpad się w Polsce liczy?
@agnieszkamilczarzewicz24383 жыл бұрын
Chyba dzięki wattoadowi wyszło Dance Sing Love
@zhp_livepl10224 жыл бұрын
Przyjedziesz kiedyś w okolice Wałbrzycha??
@krzysiekpiersa62274 жыл бұрын
Spróbuję :)
@zhp_livepl10224 жыл бұрын
@@krzysiekpiersa6227 daj znać jagbyś był chętnie bym przyjechał
@newercia49553 жыл бұрын
I ja która mam wywiad w którym nie mogłam normalnie się wysłowić 😂