JAK PŘIPEVNIT VYBAVENÍ A MATERIÁL NA BATOH

  Рет қаралды 546

hudysportcz

hudysportcz

Күн бұрын

Obsáhlý návod a s praktickými radami a tipy, jak postupovat při upevňování nejrůznějšího vybavení na nejrůznější typy batohů.
00:13 - karimatka
02:00 - stan
03:19 - spacák
04:52 - helma
06:37 - cepín
09:17 - lezecký materiál
09:53 - brýle
10:43 - mobil
11:38 - oblečení
12:30 - hole
14:06 - mačky
15:23 - lano
17:40 - sněžnice
18:17 - láhev
19:12 - lyže, splitboard
21:23 - lopata
Ať už jsi horolezec, vysokohorský turista, skialpinista, nebo jen milovník pohybu v přírodě, správné upevnění vybavení na batoh je klíčové pro bezpečnost, pohodlí a celkovou spokojenost během tvých dobrodružství. V tomto článku najdeš vše, co potřebuješ vědět o různých upevňovacích systémech, materiálových požadavcích, bezpečnostních opatřeních a mnohem víc, abys mohl své vybavení nosit efektivně a bez obav.
Co se balení a přenášení outdoorové výbavy týče, vydefinujme si nejprve celé spektrum přístupů, kde na jednom konci bude extrémně minimalistický (a nutno podotknout, že i trochu masochistický) přístup reprezentovaný třeba naším survivistou Jardou Pavlíčkem. Ten uznává jen jeden druh balení: jeden pytel absolutně bez kapsiček, popruhů a dalších součástí, jen s dvěma provazy místo popruhů, které se krásně zařezávají do ramen. Všechno v pytli, nic venku.
Druhý konec spektra bychom asi nejspíše zahlédli někde v brdských lesích u trempistů či kdekoli se vyskytujících „takytáborníků“: malý batoh, protože minimalismus je dnes moderní (v případě trampů „usárna“), se spacákem uvnitř a všechno ostatní navěšené hezky zvenku na popruhy, řemínky, očka, karabinky a přezky. Výsledkem je pochodující bimbající monstrum šířící akustický smog, jak se mu plecháček tříská na batohu s pánví, ešusem a lahví či čutorou. Zjev pak doplňuje pohupující se sekerka, mačeta či dlouhý nůž. A do toho všeho se mimo rytmus bimbá provázkem uchycená karimatka, celta, bunda či plášť a další zavazadlo s potravinami řečené „žracák“.
A protože nejsme žádnými šiřiteli extrémistických přístupů a názorů, my se budeme snažit strefit se svým přístupem někam mezi. Vycházet při tom budeme z požadavku na kompaktnost balení (lépe se nám chodí/běhá, když nám nikde nic nelétá a nebimbá) a zároveň z trochu protichůdného požadavku, abychom vše potřebné měli co nejvíce při ruce.
Věci používané pouze večer nebo ráno, zkrátka během táboření, patří do útrob přiměřeně velkého batohu. Věci, po kterých sáhneme několikrát za túru nebo je naopak potřebujeme do zavazadla odložit, uspořádáme, připevníme tomu odpovídajícím způsobem. Výrobci se nám naštěstí i v tomto směru snaží vycházet vstříc, takže možností je opravdu dostatek. Někdy i tolik, že by nám některé mohly uniknout, což by byla opravdu škoda. Pojďme se na ně podívat!
Připevňování obecně
Asi nebude na škodu, když si vydefinujeme pár základních zásad balení, resp. připevňování dalšího vybavení na batoh:
Snažíme se o co největší kompaktnost. Čím menší rozměry, tím lépe se nám bude procházet náročným terénem, tím méně budeme svou batožinou ohrožovat své kamarády na túře a tím méně se do nás může opřít silný horský větřík se svými nenadálými poryvy.
Těžiště batohu se snažíme držet co nejblíže u těla. Jinými slovy: těžké věci patří co nejblíže k tělu, abychom nemuseli celou túru bojovat s nepříjemně silnými pákovými efekty a nepřevažovali se neustále dolů s kopce, případně z horských hřebenů někam do údolí. (Stranou ponechme otázku, jak vysoko má těžiště batohu být. Někdo jej rád proklatě nízko, jiný - třeba profesionální tatranští nosiči - jej umísťují až nezvykle vysoko. Pojďme tedy obecně vycházet z toho, že těžiště má být někde zhruba uprostřed zad.)
Neustále myslíme na bezpečnost - svou i svého okolí. Nikdy nenecháváme ze svého batohu čouhat ostré nebo špičaté předměty, jež by mohl někoho zranit.
Věci, které připevňujeme zvenku na batoh, vždy pojistíme tak, aby při selhání jednoho upínacího systému ještě stále zůstaly dostatečně pevně spojené s batohem. Jen tak existuje naděje, že o ně nepřijdeme.
VÍCE NA NAŠEM BLOGU: www.hudy.cz/ja...
MUSIC:
Presentation by 2TECH-AUDIO | 2tech-audio.ba...
Music promoted by www.free-stock...
Creative Commons / Attribution 3.0 Unported License (CC BY 3.0)
creativecommon...

Пікірлер: 2
@alenazidkova9203
@alenazidkova9203 Ай бұрын
Děkuji pěkně za krásný výklad lev úžasné ❤❤❤
@hudysportcz
@hudysportcz Ай бұрын
Děkujeme mockrát 🥰 a rádi vyřídíme všem, kteří se na tomto kinematografickém skvostu podíleli! :) :)
JAK SI ZABALIT na VÍCEDENNÍ TREK POD 6 kg
30:26
Tomáš Man
Рет қаралды 148 М.
Výstup na pákistánský Spantik - Radoslav "Radar" Groh
6:10
hudysportcz
Рет қаралды 2 М.
Magic or …? 😱 reveal video on profile 🫢
00:14
Andrey Grechka
Рет қаралды 61 МЛН
❌Разве такое возможно? #story
01:00
Кэри Найс
Рет қаралды 7 МЛН
这三姐弟太会藏了!#小丑#天使#路飞#家庭#搞笑
00:24
家庭搞笑日记
Рет қаралды 119 МЛН
Vybavení do přírody
6:10
tvarmycz
Рет қаралды 10 М.
Zdravotnický batoh MedicBACKPACK - pogumovaný
23:16
Pavel Svatoň
Рет қаралды 14 М.
ℹ Jak se sbalit a nastavit BATOH? / Kompletní průvodce BATOHY
27:55
MODERNÍ ŠKOLA PŘEŽITÍ
Рет қаралды 38 М.
Jak vybrat lezecký úvazek | Hanibal.cz
8:54
Hanibal.cz
Рет қаралды 17 М.
Gearlist below 7 kg
12:35
Pavloun
Рет қаралды 64 М.
JAK SI BALÍM BATOH NA VANDR | SUMMER GEAR
21:41
Jenda z Lesa
Рет қаралды 69 М.
Magic or …? 😱 reveal video on profile 🫢
00:14
Andrey Grechka
Рет қаралды 61 МЛН