Jak planować nawożenie AZOTEM wiosną? Prof. dr hab. Witold Szczepaniak | e-pole po sezonie #8

  Рет қаралды 19,250

e-pole

e-pole

Күн бұрын

Пікірлер: 88
@KulaXT
@KulaXT 2 жыл бұрын
Naprawdę bardzo dobry materiał :) Mam nadzieję, że wielu rolników go obejrzy :) Pozdrawiam.
@epole_kanal
@epole_kanal 2 жыл бұрын
Dzięki Mateusz! Materiał faktycznie daje odpowiedzi na wiele pytań, stąd fajnie, że udostępniłeś na swoim profilu!
@maciej_rozanski
@maciej_rozanski Жыл бұрын
Według mnie jeden z lepszych materiałów na kanale. Oby tak dalej. Pozdrawiam
@epole_kanal
@epole_kanal Жыл бұрын
Dzieki za Twoją opinie! :)
@leoregnal
@leoregnal 2 жыл бұрын
Jestem pod wielkim wrażeniem po obejrzeniu materiału!!
@epole_kanal
@epole_kanal 2 жыл бұрын
Dzięki! Takie komentarze bardzo cieszą. Prześlij dalej do znajomych, niech jak najwięcej osób skorzysta z tej wiedzy :)
@897ufo
@897ufo 2 жыл бұрын
Świetny materiał, cenne informacje i duża wiedza, a wiedzy nigdy za dużo. Znam wiele rolników/znajonych, często wysłuchają takiego wykładu, a maja często duże gospodarstwa to oni wiedzą wszystko najlepiej i tak zrobią po swojemu na oko lub bo oni dawali tak od 15-20 lat i często niemając wiedzy o kompleksie sorbcyjnym ani o chemii rolnej. Paweł zrób wywiad/materiał o wapnowaniu, próby glebowe+odczyt tych wyników co otrzymujemy z oschr i jak faktycznie to interpretować w kontekście wyboru nawozów wapniowych bo jest tyle tego na rynku ze już faktycznie człowiek nie wie co zastosować/kupić bo wszyscy maja najlepsze i najtańsze. Sam stosowałem kiedyś powodów wapno a teraz juz tylko z kopalni. Dzięki i pozdrawiam.
@epole_kanal
@epole_kanal 2 жыл бұрын
Dzieki za komentarz! :) Takie materiały są w planie, i to już niedługo. Niech tylko pogoda się ustabilizuje.
@MrPrzemo1235
@MrPrzemo1235 2 жыл бұрын
Cenne informacje super materiał .
@epole_kanal
@epole_kanal 2 жыл бұрын
Dzięki! Przeczytać taki komentarz, to jak spełnienie założeń :) A są nimi wiedza, przekazana w przystępnej formie :) Warto obejrzeć też inne filmy na kanale ;)
@w0jtaz780
@w0jtaz780 2 жыл бұрын
Brakowało mi takiego podcastu.
@TadeuszChrzanowski333
@TadeuszChrzanowski333 2 жыл бұрын
Paweł bardzo dobra robota👍
@epole_kanal
@epole_kanal 2 жыл бұрын
Dzięki wielkie! :) Warto podesłać znajomym do obejrzenia!! ;)
@przemyawkubin5808
@przemyawkubin5808 2 жыл бұрын
Taki temat i tylko 38 komentarzy? Bardzo dobry materiał. Konfrontacja z cenową rzeczywistością to mega aktualny temat.
@epole_kanal
@epole_kanal 2 жыл бұрын
Dzięki za komentarz i opinie. A co do liczby wpisów, pewnie będzie ich z czasem coraz więcej. Nie mniej, za każde udostępnienie będziemy wdzięczni :)
@xyzxyz6770
@xyzxyz6770 2 жыл бұрын
Bardzo dobry odcinek fajnie się słuchało ja bym obejrzał w najbliższym czasie może jakiś odcinek o nawozach naturalnych obornik gnojówka gnojowica poferment pomiot poplony itp o dostępniści składników pokarmowych z tych nawozów i ograniczeniu nawożenia nawozami sztucznymi ważny to by był materiał w dobie wysokich cen nawozów
@epole_kanal
@epole_kanal 2 жыл бұрын
Dzięki za komentarz! Trochę nt temat było w rozmowie ze Słomkiem, ale faktycznie, taki materiał typowo poświęcony nawozom naturalnym, na pewno usystematyzowałby informacje w tym temacie. Dzięki za inspiracje, może jeszcze zdążymy ;) I dzięki, że oglądasz e-pole od samego początku! :)
@xyzxyz6770
@xyzxyz6770 2 жыл бұрын
@@epole_kanal Spoko Dobrze przynajmniej że widzicie kto jest z wami od początku za to plus dla Was 👍👍👍👍
@epole_kanal
@epole_kanal 2 жыл бұрын
@@xyzxyz6770 Taki nick, że nie sposób nie zapamiętać 😅
@xyzxyz6770
@xyzxyz6770 2 жыл бұрын
@@epole_kanal A jak tam Pani doktor z top agraru już dostała moje pytanie???
@epole_kanal
@epole_kanal 2 жыл бұрын
@@xyzxyz6770 Tak, czekamy
@ekipazlubelskiego9982
@ekipazlubelskiego9982 2 жыл бұрын
Mega materiał Pozdrawiam
@epole_kanal
@epole_kanal 2 жыл бұрын
Dzieki za dobre słowo! :)
@immonster2820
@immonster2820 2 жыл бұрын
Super konkretnie i do rzeczy.
@epole_kanal
@epole_kanal 2 жыл бұрын
To nas cieszy! :)
@byqu6662
@byqu6662 2 жыл бұрын
Bardzo fajny materiał, miło się słuchało i wiedza już trochę większa 👍
@epole_kanal
@epole_kanal 2 жыл бұрын
Dzięki! Cieszy taki komentarz! Podeślij znajomym, którym może się przydać ta wiedza! I zobacz inne materiały, które znajdziesz na kanale :)
@piotrekg.6164
@piotrekg.6164 2 жыл бұрын
Bardzo mądry człowiek Pan Witold 😄
@epole_kanal
@epole_kanal 2 жыл бұрын
I potrafi świetnie przekazać wiedzę! Dzięki za komentarz!
@grzegorzkarp1049
@grzegorzkarp1049 2 жыл бұрын
Super odcinek . 16min widać odrobinę lekcje Pana z "hektar wiedzy "
@wiecej8984
@wiecej8984 2 жыл бұрын
No chyba jednak odwrotnie. To jednak Pan profesor jest prekursorem nawożenia, a reszta innych to kopie.
@grzegorzkarp1049
@grzegorzkarp1049 2 жыл бұрын
@@wiecej8984 Tak Masz rację ;) chodziło mi o to że Pan z "hektar wiedzy" musiał być prawdopodobnie uczniem Pana profesora ;)
@epole_kanal
@epole_kanal 2 жыл бұрын
@@wiecej8984 W punkt! Najważniejsze, to słuchać tych co mają do przekazania wiele, czerpać z tego i szerzyć dalej :)
@radosawsosnowski2661
@radosawsosnowski2661 2 жыл бұрын
Witam.Chciał bym się dowiedzieć jak nawozić azotem trawę nasieną tzn życica celuje w plon 2 ton nasion,kiedy ruszyć z pierwszą dawką azotu i następna?ile go zastosować
@carn241
@carn241 2 жыл бұрын
Super Materiał. Moje pytanie. Co Pan Profesor sadzi o zastosowaniu RSM w późno sianym pszenżycie w jednej dawce 400l/ha z n-lock 2.5l? Pola o.odczynie PH 6.4-6.8 fosfor potas średnia zawartość. Zastosowano kizeryt w ilości 110kg/ha pod koniec stycznia.
@epole_kanal
@epole_kanal 2 жыл бұрын
Spiszemy pytania do Pana Profesora i postaramy się wkleić odpowiedzi, jak tylko je dostaniemy. Naszym zdaniem, stosowanie RSM w jednej dawce jest często praktykowane. Efekt często zależy od warunków (m.in przebiegu pogody). Przy stosowaniu N-Lock warto zadbać o to, żeby aplikacja nastąpiła tuż przed opadami deszczu (nitrapiryna, która jest składnikiem tego produktu, działa w glebie i hamuje proces nitryfikacji, czyli przemiany azotu amonowego w azotanowy, wymaga więc...obecności w glebie).
@epole_kanal
@epole_kanal 2 жыл бұрын
Odpowiedź od Pana Profesora: "Uważam, że to jest bardzo ciekawa koncepcja. Przy czym zastanawiam się nad celowością stosowania inhibitora nitryfikacji przy późno sianym pszenżycie. Mianowicie czy celem stosowania tego produktu ma być ograniczenie strat azotu w postaci wymywania w formie azotanowej? (tego bym się raczej nie obawiał, chyba że gospodaruje Pan na terenach zalewowych). Czy też celem ma być ograniczenie krzewienia w wyniku czasowego ograniczenia przekształcania formy amonowej do azotanowej. W końcu dokrzewia forma azotanowa. Przy czym w takim przypadku jeśli mówimy o późno sianym pszenżycie to raczej nie jest ono przekrzewione, a jeśli nie zostało zasiane zbyt gęsto to raczej wymaga dokrzewienia. Czyli wskazana jest większa podaż azotu w formie azotanowej. Stąd też blokowanie przemiany formy amonowej w azotanową, czyli procesu nitryfikacji trochę mija się z celem. Tym bardziej, że proces ten jest uzależniony od temperatury gleby. Stąd też intensywnie z reguły zachodzi dopiero kilka tygodni po wznowieniu wiosennej wegetacji."
@carn241
@carn241 2 жыл бұрын
@@epole_kanal witam. W podaniu 400l RSM28/ha w pszenżycie chodzi mi o to by wykorzystać wodę która jest w glebie jak i dokrzewienie ponieważ pszenzyto było siane po kukurydzy i jeste w fazie 3lisci. A dodatek n-locka że względu na zastosowanie całości RSM28 w jednej dawce. Pszenzyto było siane w obsadzie 380szt./m2.
@gorgon8998
@gorgon8998 2 жыл бұрын
No w końcu jakiś porządny gość, a nie kolejny patoyoutuber 👍
@szoko40
@szoko40 2 жыл бұрын
Świetnie materiał , duża dawka wiedzy 👍👍Mam pytanie odnośnie nawożenie azotem kukurydzy , chciałbym w tym roku podejść do tematu azotu dosc precyzyjnie zakładam 10t/ha suchej kukurydzy czyli pobranie książkowe to 300kg N przy obliczniu dawki azotu ile mozn przyjac azotu z gleby kukurydza uprawiana w monokulturze ? Wiem że aby poznać dokładny wynik potrzeba zrobić badania które tez wykonam chodź myślę że badania całej odpowiedzi nie dadzą ponieważ wykonując je np w kwietniu poznam ilość azotu na daną chwilę a jak odnieść się do azotu który dostaniemy z mineralizacji słomy już w trakcie wegetacji kukurydzy ? Dodam że gleby to 4a , 4b a srednie plny suchego ziarna to najczęściej okolice 10 t/ha
@epole_kanal
@epole_kanal 2 жыл бұрын
Dzięki za komentarz! Właśnie takie, napędzają do działania :) Co do samego pytania, spiszemy je dla Pana Profesora i postaramy się wkleić odpowiedź, jak tylko ją dostaniemy. Jeżeli chcesz znać nasze zdanie, to... Prawda, najbardziej precyzyjne wyliczenia poznasz robiąc próby glebowe, aby poznać Nmin (im bliżej siewu kukurydzy, tym bardziej miarodajny rezultat). Uprawiając kukurydzę w monokulturze ważne, żebyś policzył ile t/ha resztek pożniwnych kukurydzy pozostawiasz. W 1t resztek znajduje się ok 10kg azotu. Oczywiście jest on używany także do procesu mineralizacji, więc tyle nie będzie dostępne w glebie dla rośliny następczej, ale jest to już wartość która nam przybliża oczekiwania. W zależności od stopnia uprawy i wysokości cięcia kukurydzy możesz oszacować ile t/ha tych resztek możesz na polu pozostawić. Pamiętaj też, że kukurydza intensywnie rozpoczyna pobieranie azotu od fazy 7-8 liści (czyli początek czerwca), czyli w warunkach wyższych temperatur gleby, kiedy to proces mineralizacji zachodzi już szybciej (stąd możesz spodziewać się większej dostępnej ilości azotu, jeżeli wynika to z przyoranych resztek sezon wcześniej).
@epole_kanal
@epole_kanal 2 жыл бұрын
Odpowiedz od Pana Profesora: "Z moich badań wynika, że jeśli azot jest dobrze zbilansowany pozostałymi makroelementami i mikroelementami (przede wszystkim cynkiem, borem i manganem) to na wyprodukowanie 1 tony ziarna suchego wraz z odpowiednią masą słomy wystarczy około 24 kg N. Jeśli liczy Pan 30 kg to te dodatkowe 6 kg lepiej dać na rozkład słomy. Oczywiście zakładając, że kukurydza jest zbierana przykładowo we wrześniu czy październiku. Gdyż w innym przypadku należy ten składnik na rozkład słomy zastosować na wiosnę zwiększając poziom nawożenia kukurydzy. Czyli hipotetycznie zakładając, że te 30 kg, które Pan zakłada na 1 tonę ziarna, załatwia nam nie tylko plon ale również rozkład słomy (procesy mineralizacji równoważą się z biologicznym wiązaniem tego składnika) i uprawia Pan kukurydzę w monokulturze (czyli w cyklu zamkniętym) to w takim przypadku nie należy dodatkowo liczyć azotu z mineralizacji słomy tylko oznaczyć zawartość azotu mineralnego w glebie przed siewem kukurydzy (w puli tego składnika będzie również składnik, który uwolnił się ze słomy w okresie jesiennym i wiosną do momentu siewu). Tym nie mniej w stanowiskach żyznych należy również uwzględnić mineralizację bieżącą, czy w sezonie wegetacyjnym z innych źródeł materii organicznej w glebie, tj. z próchnicy. Stąd też wyliczenie w Pana przypadku może wyglądać następująco: - zakładany plon 10 t/ha - potrzeby na 1 tonę ziarna wraz ze słomą + jej rozkład - 30 kg N - zawartość N mineralnego - wartość nieznana - załóżmy że będzie 70 kg - wskaźnik mineralizacji bieżącej (dotyczy tylko stanowisk żyznych) - 1,5 Czyli dawka azotu będzie wynosiła: D = (10 x 30) - (70 x 1,5) = 300 -105 = 195 kg N/ha Oczywiście moje wyliczenie jest czysto hipotetyczne, gdyż nie mam wszystkich danych do obliczeń."
@denzel4180
@denzel4180 2 жыл бұрын
Pytanie Jeżeli posiadam ziemię z odczynem kwasnym to można zyskać podając mniejsze dawki azotu np. Podać 3-4 ale mniejsze niż na 2 razy? Czy będzie wtedy mniej strat azotu
@mateuszszot4458
@mateuszszot4458 2 жыл бұрын
Nic dodac!
@mateuszszot4458
@mateuszszot4458 2 жыл бұрын
Pawel czekam na kolejny odcinek!
@epole_kanal
@epole_kanal 2 жыл бұрын
@@mateuszszot4458 Już w niedzielę! :)
@marcinkowalczyk8650
@marcinkowalczyk8650 Жыл бұрын
Wiem ze materiał jest z zeszłego roku ale mam pytanie do Pana prof. Chodź mi o stosowanie mocznika z inhibitorem. Ponieważ spotkałem się z rekomendacjami oraz zaleceniami zastosowania tego nawozu późnią jesienia koniec października, podobno azot nie zostanie wypłukany w głąb gleby a zatrzymany i dostępny dla roślin wczesna wiosna tuż przed ruszeniem wegetacji??
@epole_kanal
@epole_kanal Жыл бұрын
Dzieki za pytanie. Postaramy się poprosić p.Profesora o wypowiedź w tym temacie. Stosuje się inhibitory nitryfikacji właśnie w tym celu, aby przesunąć stosowanie 1 dawki z wiosny na jesień dzieki stabilizacji azotu. Wrócimy do tematu!
@piotrszymanski1043
@piotrszymanski1043 2 жыл бұрын
Dobry materiał😀 i w sumie to mam pytanie jak by Pan profesor by to widział jakby przykładowo sypnać mocznik pod płytą orke koło 22cm lub np pod agregat do uprawy głębokiej ? Pomysł nasunoł mi sie z filmu o kukurydzy u Pana Wiesława Gryna tyle że ów Pan posiada specjalistyczny zaprojektowany sprzęt do nawożenia głęboko rsm. Ostatnie lata widać jak nie raz pali dosłownie tą kukurydzę wody jest mało nawóz słabo się wmywa w glebę i może było by to nie głupie
@epole_kanal
@epole_kanal 2 жыл бұрын
Odpowiedź od Pana Profesora: "Domyślam się, że mówi Pan o nawożeniu kukurydzy, skoro powołuje się na film który był nagrany u Pana Wiesława. W każdym razie uważam, że to jest dobry pomysł aby dać mocznik przed głębszą uprawą. W takim przypadku, jeśli dawki nie są bardzo wysokie, całość nawożenia może Pan przeprowadzić przed siewem kukurydzy. Należy pamiętać, że pogłówne nawożenie kukurydzy nie tylko niekorzystnie wpływa na rozwój roślin ale również w warunkach, które Pan opisuje tracimy najwięcej azotu w postaci amoniaku (straty z mocznika mogą być nawet na poziomie kilkudziesięciu procent zastosowanego azotu)."
@piotrszymanski1043
@piotrszymanski1043 2 жыл бұрын
@@epole_kanal Dziękuję za odpowiedź myślę że warto poruszać takie tematy bo mamy scenariusz lat suchych i warto by było się do tego dostosować pozdrawiam i czekam na kolejny materiał😉
@arfen1235
@arfen1235 2 жыл бұрын
Pytanie do Pana Profesora: Jęczmień ozimy po łubinie, klasa 4 i 5. Nawożenie calościowe ze względu na koszty 360 kg saletrzaku. Jak podzielić dawki, myślałem około 1 marca 200kg i około 1 kwietnia 160kg. Pozdrawiam
@epole_kanal
@epole_kanal 2 жыл бұрын
Spiszemy pytania do Pana Profesora i postaramy się wkleić odpowiedzi, jak tylko je dostaniemy. Naszym zdaniem, warto podać większą dawkę w 1 terminie (czyli 200kg, ale może być równie dobrze 220-230kg/ha). Drugą dawkę powinieneś podać najpóźniej miesiąc przed kwitnieniem (bądź mądry i strzelaj czy to będzie I dekada maja, czy III dekada kwietnia - oczywiście mowa o początku kwitnienia ;) ). Stanowisko po łubinie (z tego co pisałeś wcześniej w plonie głównym), więc jest spora szansa, że azot, który z niego został jest już w glebie w formie azotanowej (chociaż pewne to nie będzie póki nie sprawdzisz). Pobranie drugiej dawki zależne jest od wilgoci w glebie. Ważne jest, żeby rzepak miał skąd wziąć azot po zakończeniu kwitnienia, ale więcej o tym w następnym odcinku... :)
@epole_kanal
@epole_kanal 2 жыл бұрын
Odpowiedź od Pana Profesora: "Z moich doświadczeń z jęczmieniem ozimym wynika, że od początku wiosennej wegetacji lubi on wysoką podaż azotu z gleby. Stąd też zastanawiam się czy nie zwiększyć pierwszą dawkę do 260 kg saletrzaku, a w drugiej zastosować 100 kg tego nawozu. Tym bardziej, że jest on uprawiany po łubinie. Stąd też należy oczekiwać zwiększonego dopływu z mineralizacji resztek roślinnych w drugiej części wiosennej wegetacji. Natomiast odnośnie terminu aplikacji to o ile pierwszą dawkę zastosowałbym w pierwszym możliwym terminie, tj. 1 marca (nic nie wskazuje na to aby termin prawny miał być przyspieszony) to druga dawkę zastosowałbym na początku strzelania w źdźbło. Czy to w roku obecnym w Pana gospodarstwie będzie 1 kwietnia tego nie wiem ale może się tak zdarzyć."
@kacperwrobel6112
@kacperwrobel6112 2 жыл бұрын
Mam pytanie. Czy można efektywnie dokrzewic żyto hybrydowe wiosną? Czy wyprodukuje klos i ziarno takie rozkrzewienie?
@epole_kanal
@epole_kanal 2 жыл бұрын
Żyto, zarówno populacyjne jak i hybrydowe, krzewi się jesienią. Dlatego tak ważne jest, żeby nie siać go jesienią zbyt późno.
@grzesg462
@grzesg462 2 жыл бұрын
Bardzo ciekawy materiał. Mam pytanie odnośnie rzepaku, stanowisko po łące, pH 6,2 .Jesienią zastosowany obornik 20 t przed orką,wapno 3 t (jeszcze nie miałem wyników prób ale od przybytku głową nie boli)po orce plus polifoska 6, saketrzak 200kg .Niestety z prób wyszła niska zawartość fosforu czy można go uzupełnić wiosną(np.fosforan amonu) i ogólnie czym najlepiej podnieść poziom tego makro bo na wszystkich polach słabo wypada.
@epole_kanal
@epole_kanal 2 жыл бұрын
Spiszemy pytania do Pana Profesora i postaramy się wkleić odpowiedzi, jak tylko je dostaniemy. Naszym zdaniem podanie fosforu wiosną pogłównie nie wiele da, ponieważ fosfor jest mało ruchliwy w glebie (a podając na pole, gdzie rośnie rzepak, nawóz rozpuszczając się przeniknie tylko do płytszej warstwy gleby). Robiłeś badania na fosfor też w głębszych warstwach, 30-60cm? Wiedząc, że nie masz gleb bogatych w fosfor najlepiej zareaguj zaraz po żniwach.
@grzesg462
@grzesg462 2 жыл бұрын
@@epole_kanal badanie było robione na 0-30 cm.Zglebiając temat co będzie lepszym rozwiązaniem, zastosowanie fosforan amonu na słomę czy może po orce przedsiewnej . A może jakiś inny nawóz fosforowy,niestety stosunek P:K nie jest zbyt korzystny w obornik bydlęcym, którym dysponuje.
@epole_kanal
@epole_kanal 2 жыл бұрын
Odpowiedź od Pana Profesora: "Odnośnie wiosennego nawożenia rzepaku fosforem to z nawozów, które są na rynku to niestety zbyt dużego wyboru nie mamy. Stosowanie fosforanu amonu, polifosek czy innych tego typu nawozów mija się z celem. Wynika to z tego, że zawarty w nich fosfor znajduje się w postaci ortofosforanów, które bardzo słabo przemieszają się w glebie. Oznacza to, że ich pogłówna aplikacja skutkuje tym że rośliny mają do dyspozycji ten składnik tylko w kilku górnych centymetrach gleby. Zatem efektywność tego nawożenia jest na bardzo niskim poziomie. W praktyce z powszechnie dostępnych nawozów tylko nitrofoski nadają się do pogłównego nawożenia. Wynika to z tego, że częściowo zawarty w nich składnik znajduje się w postaci polifosforanów, które odznaczają się lepszą ruchliwością w glebie. Przy czym ich udział w zawartości całkowitej tego składnika w nitrofoskach zwykle kształtuje się na poziomie 20-30%. Zatem i tak posiadają większość fosforu w postaci ortofosforanów. Natomiast jeśli chodzi o drugą część pytania to poza nawozami mineralnymi może Pan z powodzeniem ten składnik uzupełnić w glebie w nawozach naturalnych, przykładowo stosując pomiot, który jest bogaty w fosfor."
@sebastianchojnacki3149
@sebastianchojnacki3149 2 жыл бұрын
witam mam pytanie w sprawie jeczmienia uprawa bezorkowa dzialka zroznicowana 3-5 klasa ziemi wczesniej rosło pszenzyto pod jeczmień dałem 40 ton obornika na hektar (byla to świezo zakupiona działka) i w połowie listopada zrobilem próby glebowe i wyniki wyszły nastepujące pH- 4.0 Fosfor -9.1 Potas - 15.1 magnez 7.8 w grudniu posialem 1 tone kredy na hektar i moje pytanie do pana profesora jak teraz nawozic wiosną posiadam rsm 26+2 siarki w jakiej ilosci podac ten rsm myslałem nad 200l/ha (1 dawka), chce podac miedzy czasie jeszcze polifoske 6 w ilosci 200 kg/ha a na druga dawkę aztu gnojwke bydlęcą Czekam na odpowiedz i porade czy coś zmniejszyć czy coś zwiększyć z gory dziekuje :)
@epole_kanal
@epole_kanal 2 жыл бұрын
Prześlemy pytanie do Pana Profesora. pH 4,0? Nie wygląda to dobrze, szczególnie przy jeczmieniu :(
@sebastianchojnacki3149
@sebastianchojnacki3149 2 жыл бұрын
Tak niestety pH 4 takie wyszły mi wyniki myślę że ta tona kredy coś pomoże fakty faktem wczoraj byłem zobaczyć u jęczmienia to kredy już praktycznie nie widać również złożyła się to myślę że coś pomoże
@marcin6303
@marcin6303 2 жыл бұрын
Strategia na nawożenie rzepaku Rzepak duży ok 12 liści Stanowisko o pH 5.5-6 4a-5 klasa Chce nawozić saletrzakiem 1 dawkę 1marca 500kg 2 dawka 150kg mocznika Kiedy wykonać nawożenie 2 dawkę mocznikiem ? Zaraz po dawce saletrzaku czy po 3 tygodniach?
@epole_kanal
@epole_kanal 2 жыл бұрын
Co było przedplonem dla rzepaku? Łącznie 204kg N/ha na glebie, która ma odczyn 5,5-6,0 to trochę za dużo. Pamiętaj, że przy pH poniżej 6,0 wykorzystanie azotu z nawozu spada (dla wartości pH5,5 to ok 75%), stad nie ma co ładować, bo nie pobierze. Policz azot z jesieni (jeżeli byl), Nmin w glebie (dobrze zrobić badania glebowe, jeszcze zdazysz). Co do terminu drugiej dawki, nie czekaj zbyt dlugo. Jak bedzie wilgoć w glebie to może być po ok 2-3 tygodniach ale jak jej już będzie powoli brakować wody to wjedź szybciej.
@epole_kanal
@epole_kanal 2 жыл бұрын
W najbliższą niedzielę będzie odcinek, w którym porozmawiam ze swoim gościem jak zadbać o azot w roślinie w późniejszym okresie, zwłaszcza gdy roślina nie może pobrać go z gleby.
@marcin6303
@marcin6303 2 жыл бұрын
@@epole_kanal Przedplon to facelia. Stanowisko dość zasobne. Rzepak bardzo ładny. Plon uzyskiwany w ostatnich latach to ok 4t z ha. A mam pytanie jeszcze co do kukurydzy, mam glebę z pH ponad 7.5. Kukurydza na tym stanowisku przy wschodach robi się fioletowa i nie chce rosnąć. Dotychczas aby ją wspomóż wykonywałem x2 odżywkę fosforową MAP azot+fosfor. Czy miałbyś sposób jak temu zaradzić aby się tak nie męczyła?
@epole_kanal
@epole_kanal 2 жыл бұрын
@@marcin6303 pH powyżej 7,5 tzn ile dokładnie? Gleby zimne, ciężkie? W takich warunkach często rośliny nie mogą pobrać fosforu z gleby i trzeba je wspomóc odżywką, póki temperatura gleby nie wzrośnie
@marcin6303
@marcin6303 2 жыл бұрын
@@epole_kanal wyszło ph 7.8 z próbki w tamtym roku. Gleba to coś w rodzaju murszu. Dla porównania na glebach ilastych zlewnych pH 7.2 nie było takiego problemu. Kukurydza była tylko lekko fioletowa.
@pawe167
@pawe167 2 жыл бұрын
Prośba do profesora żeby z swoim autorytetem zwrócił sie do mr aby ten termin został na stałe zmieniony. Jego doświadczenie i autorytet może by coś zmienił. Bo zwyklego chłopa minister nie Będzie słuchał.
@epole_kanal
@epole_kanal 2 жыл бұрын
Z tego co wiemy, niejedne próby były podejmowane ;) To trochę grubsza sprawa
@kamilgrb
@kamilgrb 2 жыл бұрын
👍👍👍
@epole_kanal
@epole_kanal 2 жыл бұрын
Dzięki Kamil, i do usłyszenia! ;)
@kamilgrb
@kamilgrb 2 жыл бұрын
@@epole_kanal również pozdrawiam
@maciekzochowski1377
@maciekzochowski1377 2 жыл бұрын
Z systemu nauczania tych leśnych dziadków
@tomaszstefanski6042
@tomaszstefanski6042 2 жыл бұрын
Super robota, zgadzam się. Sam jestem po Politechnice i budowie maszyn. Posiadam i sam uprawiam 300ha. Wydaje mi się, że tym co pomogło w tym jest to, iż byłem wychowany na wsi i od najmłodszych lat pracowałem w rolnictwie. Natomiast nauki nigdy za dużo. Pozdrawiam.
@adamr1882
@adamr1882 2 жыл бұрын
Ja też jestem po MBM ale narazie obrabiam 48 hektarów. Wróciłem z przemysłu i korpo na ojcowizne. Nie jest łatwo ale nie żałuję 👍 PS Wiedzą jest bardzo ważna ale czasami nie ma co przesadzac książkowym podejściem. Początkowo robilem wszystko książkowo, po inżyniersku, efekty nie zawsze były zadowalające. Mieszanka teori i praktyki daje największe efekty. Na wszustko nie mamy wpływu i luz w działaniu przychodzi z czasem. Pozdrawiam 🙂
@epole_kanal
@epole_kanal 2 жыл бұрын
Dzięki za komentarz! Nauka jest na pewno ważnym orężem w walce z codziennością. Wiadomo, musi być przećwiczona w praktyce, ale daje nam przewagę w nowych sytuacjach i problemach.
@epole_kanal
@epole_kanal 2 жыл бұрын
@@adamr1882 Teoria dla praktyki. Wiedza w praktyce :) Jest wiele określeń wskazujących, że nauka jest po to, aby wspierać codzienną "walkę" na polu
@agromaciej6259
@agromaciej6259 2 жыл бұрын
To nie lepiej dać jedną dawkę RSM i nie martwić się że może brakować wilgoci przy drugiej dawce ?
@epole_kanal
@epole_kanal 2 жыл бұрын
Dzięki za komentarz. Jakby to zawsze było takie proste 😀 Wszystko zależy od rośliny którą uprawiasz, przebiegu pogody, tempa wzrostu roślin, wilgotności gleby... I tego co chcemy uzyskać, ponieważ jeżeli chcemy pobudzić szybko rośliny do wzrostu to wskazane jest dać nawóz azotowy o większej ilości formy azotanowej (szybko działającej, dokrzewiającej zboża). Można podsumować, że to wszystko zależy od scenariusza, który napisze pole :) Ale ogólnie tak, są sytuacje w których podanie takiej dawki na raz będzie najlepszym wyjściem.
@Adam1991.
@Adam1991. 2 жыл бұрын
Ze względu na koszty lepiej wcale nie planować, azot=000000000!!!!!!!
@krzysztofczarnecki7176
@krzysztofczarnecki7176 2 жыл бұрын
👍👍👍
@epole_kanal
@epole_kanal 2 жыл бұрын
Dzięki! :)
It’s all not real
00:15
V.A. show / Магика
Рет қаралды 16 МЛН
路飞做的坏事被拆穿了 #路飞#海贼王
00:41
路飞与唐舞桐
Рет қаралды 26 МЛН
When Rosé has a fake Fun Bot music box 😁
00:23
BigSchool
Рет қаралды 5 МЛН
Czy wróci do orki? "Kula" | e-pole po sezonie #2
31:05
e-pole
Рет қаралды 21 М.
Rzepak. Nawożenie rzepaku azotem - prof. Witold Szczepaniak
53:06
Akademia Rzepaku
Рет қаралды 8 М.
Rocznica rządu 13 grudnia | Salonik polityczny 1/3
15:23
Telewizja Republika
Рет қаралды 21 М.
It’s all not real
00:15
V.A. show / Магика
Рет қаралды 16 МЛН