No video

Jak planujemy rejsy? - o narzędziach do planowania trasy i szukania informacji - ep2 Falkorem w Rejs

  Рет қаралды 5,951

Falkorem w Rejs

Falkorem w Rejs

Күн бұрын

Do wypłynięcia nie tak już długo i nie możemy się doczekać, żeby już wyruszyć. Postanowiliśmy, że poopowiadamy Wam o tym, skąd czerpiemy przydatne informacje przed wypłynięciem w rejs i jak planujemy trasę. Tym razem jest nieco bardziej praktycznie - mamy nadzieję, że zainteresowani znajdą w tym materiale kilka przydatnych podpowiedzi. Poza tym ostatnie dni mijały nam na najróżniejszych pracach i przygotowaniach - o tym też, krótki przegląd w filmiku.
---
W filmiku opisujemy różne narzędzia internetowe, których używamy i które z czystym sumieniem polecamy. Poniżej linki:
Noonsite - zbiór informacji o regulacjach i formalnościach w różnych krajach
www.noonsite.com/
Navionics - morskie wektorowe mapy online
webapp.navioni...
Windy - prognozy pogody
www.windy.com
Google maps satelita - nie trzeba wyjaśniać
www.google.com...
ActiveCaptain - zbiór wiedzy o marinach i kotwicowiskach
activecaptain....
FastSeas - szacunkowy planner trasy i czasu w oparciu o pogodę
fastseas.com/
Jeśli macie inne ulubione źródła rejsowych informacji, podzielcie się w komentarzach.
---
Projekt Falkorem w Rejs jest aktualnie zamknięty. W przeszłości dostępna była opcja wspierania nas na Patreonie i Patronicie oraz wybierania się z nami we wspólne rejsy. Niemniej jednak z początkiem 2022 roku podjęliśmy decyzję o zakończeniu tej inicjatywy.
Na tym kanale możecie znaleźć filmy z naszych przeszłych podróży i przygód. Niewykluczone jednak, że pojawią się na nim nowe nagrania. Nie przewidujemy jednak żadnej regularności w tym zakresie.
Wszystkich naszych widzów, dawnych Patronów oraz kochanych ludzi kibicujących naszym projektom, serdecznie podrawiamy i życzymy wspaniałych przygód. Do zobaczenia!
/ falkoremwrejs

Пікірлер: 16
@marcinbartkowiak3029
@marcinbartkowiak3029 4 жыл бұрын
Trafiłem na Wasz kanał dzisiaj przeglądając stare firmy El Huzara, których podróże oglądałem od początku i muszę przyznać, że jestem pod wielkim wrażeniem. Subik poszedł od razu :) Jesteście bardzo pozytywnymi ludźmi, ogląda się Was z przyjemnością. Na pewno będę śledził Wasze rejsy. Miło że jesteście na YT :)
@FalkoremwRejs
@FalkoremwRejs 4 жыл бұрын
Ooo :-D Dzięki ogromne za ciepłe słowa. El Huzara oglądałem/oglądaliśmy przed wyprawą na Karaiby i było tam sporo przydatnych informacji i trików. Po prawdzie przekonał nas do nauki nurkowania na bezdechu. Teraz trochę zarzuciłem temat, ale i tak jakiś tydzień temu ogarnąłem wymianę anody którą mamy na wale tylko z maską i fajką nurkując. Także wspominam jego filmy ogromnie ciepło i w jakiejś części był motywacją do tego żeby powstały nasze.
@krzysztofponinski9028
@krzysztofponinski9028 3 жыл бұрын
A propos "Windyty" przeprowadzając jacht ze Szczecina do Vilamoura początkowo opierałem się na tej aplikacji. W Breście dostałem (od celnika ;) może mniej efektowną, ale bardziej wiarygodną: www.passageweather.com/# Windy często zaniża siłę wiatru (tak wyszło z moich obserwacji wspartych porównaniem z "passageweather", a przede wszystkim z praktyki (obserwacje własne - wiatromierz np.) jest też możliwość ściągnięcia prognozy na tydzień naprzód, co przydało się na przelocie Brest - Vilamoura. Do Vilamoura zawinęliśmy o 9:00 rano 31 października; prognoza była, że po południu bedzie mocno wiało. Sprawdziło się co do 15 minut..
@FalkoremwRejs
@FalkoremwRejs 3 жыл бұрын
passageweather.com znamy, tak jak i większość innych serwisów meteo. Windy dla nas wygrywało dotychczas łatwością użytkowania, dwoma modelami i resztą prognoz (porywy wiatru, zafalowanie), choć gdyby predictwind.com było tańsze, pewnie przenieślibyśmy się do nich bo mają więcej modeli. Teraz tak sobie myślimy, że to ciekawy pomysł na odcinek - porównanie serwisów pogodowych, na realnym eksperymencie. Tzn. płyniemy np. Gibraltar - Kanary, pobieramy prognozy i sprawdzamy co 6 godzin kto w jakim stopniu się pomylił. PS. W tym roku windy na naszej trasie zawyżało mocno prognozy (miało wiać 15 węzłów, to wiało 8 itp.). Natomiast podobno wszystkie modele pogodowe cierpiały na spadek dokładności, bo normalnie mają część danych z ruchu lotniczego (od samolotów rejsowych). W tym roku ze względu na ogromną redukcję lotów, nie było danych w tej ilości co w latach poprzednich.
@zwiatremnampodrodze
@zwiatremnampodrodze 4 жыл бұрын
My na naszym laptopie zainstalowaliśmy OpenCPN. Bardzo się sprawdził przy planowaniu rejsu w Szkocji w zeszłym roku. Dokupiliśmy mapy na Wielką Brytanię i super się planowało trasę 👍
@FalkoremwRejs
@FalkoremwRejs 4 жыл бұрын
Mamy OpenCPNa na naszym Raspberry pi, które jest spięte z naszym AISem i autopilotem. Bardzo potężne narzędzie.
@SailHosailing
@SailHosailing 4 жыл бұрын
o dzięki, już sprawdzamy FastSeas :)
@premolebkowsky
@premolebkowsky 3 жыл бұрын
pogoda windy jest windy, Vwntusky
@eatmydragon
@eatmydragon 4 жыл бұрын
Hey, super video, dzieki za informacje! Mozecie opowiedziec jaki macie system na internet na jachcie?
@FalkoremwRejs
@FalkoremwRejs 4 жыл бұрын
Ta zwłoka w odpowiedzi jest chyba odpowiedzią samą w sobie :D W Hiszpanii z internetem była masakra - mimo tego, że mamy zewnętrzny access point Ubiquity 5Ghz, nie udało nam się połączyć z siecią w żadnej chyba marinie, mimo, że wszystkie deklarowały wifi. Wtedy w grę wchodzi tylko internet komórkowy - my mamy brytyjskie 3 które ma 20 GB danych w roamingu na miesiąc. W Portugalii jest zupełnie inaczej - internet po 40-50 Mbps w marinach i żadnych problemów z połączeniem.
@eatmydragon
@eatmydragon 4 жыл бұрын
@@FalkoremwRejs moze w tych hiszpanskich marinach mieli wifi tylko 2.4 GHz 🤣 a do komorkowego interneta uzywacie zewnetrzej anteny? signal booster?
@FalkoremwRejs
@FalkoremwRejs 4 жыл бұрын
@@eatmydragon mamy też sensowną antenę 2.4 Ghz alfa "cośtam" i sieci widzieliśmy z całkiem spoko sygnałem. Zwyczajnie nie dało się do nich podłączyć - pewnie serwisy dhcp wisiały lub nie miały już wolnych adresów do przydzielenia. Ale nigdzie nie zostawaliśmy na tyle długo żeby o tym dyskutować. Signal booster trochę rozważaliśmy na Martynice, ale koniec końców obeszło się bez tego. Tak podstawowo to internet z 10-12 mil od lądu zwykle zbieramy więc troche nie mamy motywacji żeby jeszcze więcej elektroniki dopychać na Falkora.
@ksiestwolodz
@ksiestwolodz 2 жыл бұрын
:)
Jak poradzić sobie w takiej sytuacji?
17:51
MORKA - Szkoła Żeglarstwa
Рет қаралды 17 М.
Happy birthday to you by Tsuriki Show
00:12
Tsuriki Show
Рет қаралды 10 МЛН
Pool Bed Prank By My Grandpa 😂 #funny
00:47
SKITS
Рет қаралды 19 МЛН
Bony Just Wants To Take A Shower #animation
00:10
GREEN MAX
Рет қаралды 7 МЛН
Zwiedzaj i zarabiaj! | PRACA NA JACHCIE
19:40
Marek Kramarczyk
Рет қаралды 17 М.
Nawigacja i planowanie trasy w Chorwacji
1:02:29
MORKA - Szkoła Żeglarstwa
Рет қаралды 7 М.
Elektronika na jachcie #1: AIS za 200zł! Jak to zrobić?
8:01
Kot Morski
Рет қаралды 11 М.
Opuszczone osiedle kilkuset zamków Disneya
14:06
BezPlanu
Рет қаралды 595 М.