Witam. Posiadam czujki Satel Aqua Plus, identyczne jak ta którą Pan prezentuje jednak moja ma wbudowane rezystory parametryczne. Przez zworki na płytce można ustawić pomiędzy: 2EOL i NC i rozumiem że dodatkowych 2 rezystorów nie muszę montować żeby tak jak u Pana mieć ustawienie 2EOL?
@system-alarmowy.online5 жыл бұрын
Jeśli podłączasz do centrali Satel czy innego producenta, który wykorzystuje rezystory 1,1 to wygodniej korzystać ze zworek i nie trzeba dokładać rezystorów. Jeśli potrzebujesz inny parametr niż 1,1 robisz na nc i wkładasz odpowiednie tak jak na filmie. Jak powiedziałem moja Aqua jest ze starych czasów. Teraz są już ze zworkami.
@thewrem4 жыл бұрын
Super. Wszytsko super ale gdzie te przewody podpiąć w centrali integra?
@system-alarmowy.online4 жыл бұрын
Wszystko jest w kursie :-)
@adamkrol61344 жыл бұрын
Możesz podać jaki symbol przewodu zastosować do tego typu czujek przewodowych w alarmach satela? Pozdrawiam
@system-alarmowy.online4 жыл бұрын
YDTY 6x0,5 ,8x0,5,10x0,5 przy czym pierwsze cyfry to ilość żył w przewodzie, a drugie to średnica żyły w mm. Do jednej zwykłej czujki potrzebujesz 4 żyły więc wystarczy 6 żyłowy przewód i będzie z zapasem. Jeśli na jednym przewodzie planujesz więcej czujek korzystasz z tych większą ilością żył.
@adamkrol61344 жыл бұрын
@@system-alarmowy.online Bardzo dziekuje. Pozdrawiam
@szr67205 жыл бұрын
Witam. Posiadam centralkę Perfecta 16 i 9 czujek Aqua Plus. Posiadam dodatkowo expander INT-E. Gdzie najlepiej jest podłączyć zasilanie czujek, czy pod AUX lub KPD i (np. 5 czujek pod KPD i 4 pod AUX) czy jeśli podłączę z któryś tych dwóch to nie będzie kolidowało z zasilaniem ekspandera i manipulatora? Sprawdzałem że max. pobór prądu czujki to 8,5mA i teoretycznie te wyjścia mógłbym użyć. Pozdrawiam
@system-alarmowy.online5 жыл бұрын
Ja sugeruję pod AUX. Zwarcie na czujce nie odetnie Ci klawiatury. Co do wydajności prądowej jak byś nie podpiął wydoli.
@szr67205 жыл бұрын
@@system-alarmowy.online Dzięki za konkretną odpowiedź. Jeszcze jedno pytanie mam odnośnie kontaktonu Satel K-1. Chcę użyć tego kontaktonu do zabezpiecz. skrzynki alarmowej a ona jest blaszana. Czy można użyć tego kontaktonu przyklejając magnetyczny element do drzwiczek blaszanych i czy z czasem nie ulegnie rozmagnesowaniu?
@system-alarmowy.online5 жыл бұрын
@@szr6720 Z czasem może i tak :-) Jak nie dasz rady wsadzić zwykłego switcha daj kontaktron jak będzie puszczał dowiesz się. Gorzej jak się "sklei".
@szr67205 жыл бұрын
@@system-alarmowy.online Witam. Mam już podłączony alarm i używam kabla+ oprogr. Satel Soft do konfiguracji. Manipulator mam w pomieszczeniu gdzie jest czujka i zaraz po wpisaniu kodu i uzbrojeniu włącza się alarm (w momencie odliczania na wyjście 30 sek.). Czy jest jakieś ustawienie aby czujki aktywowały dopiero po odliczeniu czasu do wyjścia?
@szr67205 жыл бұрын
Jeszcze jedna ważna kwestia dotyczy wejścia do budynku i po dojściu do manipulatora- rozbrojenia alarmu, czy można ustawić jakąś zwłokę czasową akurat dla tej jednej czujki?
@magdalenaklepacka69435 жыл бұрын
Witam, dzięki za filmiki, naprawdę pomagają jak ktoś ma pierwszy raz styczność z systemem alarmowym. Mam pytane, podpinam czujki Satel Slim do Integry 128 WRL. Zasilanie (+) 11 czujek chcę podłaczyć pod AUX. Bilans prądowy powinien być ok przy wydolności wyjścia na poziomie 0,5A i zapotrzebowaniu jednej czujki na poziomie 25 mA (stan gotowości 10mA). Zastanawiam się tylko czy mogę podłączyć wyjście COM w czujce pod to samo wyjście COM w płycie Integra pod które podłączam TMP z czujki?
@system-alarmowy.online5 жыл бұрын
Wszystkie comy są połączone. Nie ma znaczenia gdzie podepniesz.
@magdalenaklepacka69435 жыл бұрын
Dziękuję bardzo:)
@best-serw-pl Жыл бұрын
Integra ma kilka wyjść, możesz np. jedno dodatkowe zaprogramować jako zasilanie czujek.
@best-serw-pl Жыл бұрын
Teraz już większość czujników ma wbudowane rezystory parametryczne, wystarczy w centrali zmienić typ czujnika i pięknie działa. Dla inwestorów którzy są na etapie budowy i rozprowadzania okablowania polecam aby prowadzić przewody bezpośrednio czujnik-centrala. Wiele razy zdarzyło nam się u klienta, że prowadzony był np. jeden przewód 10 żyłowy do kilku czujników, panowie od tynków go uszkodzili i "pół domu nie działa", wtedy doprowadzanie nowego okablowania albo ratowanie się czujnikami bezprzewodowymi.....
@system-alarmowy.online Жыл бұрын
Na głupotę ludzką nie ma rozwiązań. Ja znowu nie polecam, żeby się niepotrzebnie narobić i wydać dwa razy więcej kasy lub poświęcać na to samo dwa razy więcej czasu. Osobiście spotkałem się że instalatorzy od rekuperacji przewalili 8 przewodów na raz. Co za różnica czy były na nich pojedyncze czujki czy podłączone grupowo. Jeśli w momencie uszkodzenia nikt tego nie ogarnie tylko za kamufluje problem jest ten sam. Co do rezystorów wbudowanych w czujki to nie ma co generalizować. Dobre czujki nie mają wbudowanych rezystorów, a jak mają to inne niż do Satela. Jeśli montujesz tylko to Satela, spoko w większości masz rezystory. Jeśli montujesz np. Boscha już ich nie ma. Jeśli montujesz np. Vandervilt to masz wbudowane 4,7 kohm i co Ci po nich. Łatwo się skraca. Ja tłumaczę jak nie skracać tylko robić dobrze.
@damiankozicki24094 жыл бұрын
Chwilę minęło od nagrywania filmu. Jakie na ten moment polecasz czujki ruchu do systemu alarmowego? Bosch?
@system-alarmowy.online4 жыл бұрын
Tutaj niewiele się zmieniło. Polecam DSC LC-100, Satel Slim i Bosch również. Tylko w tych ostatnich jak już wspominałem wielokrotnie nie masz żadnej regulacji. Ktoś kiedyś napisał że jej nie potrzebują. Nie zgadzam się z tym bo miałem sytuacje że po około roku od instalacji klient stwierdził, że są mniej czułe niż na początku. I miał rację bo były otępiałe. Na szczęście to był jego wybór i mogłem tylko rozłożyć ręce bo nic nie mogłem zrobić co przy dwóch pierwszych wymienionych czujkach spokojnie idzie ogarnąć. Nadal nie rozumiem ewenementu Boscha ( oprócz allegrowego marketingu kilku sprzedawców) ale wad jako takich czujka poza wspomnianymi nie ma. Więc polecam w sumie to za duże słowo, ale nie odradzam.
@damiankozicki24094 жыл бұрын
@@system-alarmowy.online dzięki za info. Satel slim jest ładny wizualnie, może żona się nie będzie czepiać 😃 Polecasz iść w czujki dualne czy jednak tylko pir? Stoję właśnie przed wyborem sprzętu
@system-alarmowy.online4 жыл бұрын
@@damiankozicki2409 Dual tylko w przypadku koniecznym. Nigdy bo tak ktoś gdzieś powiedział. Raczej zrobił to w celu większej swojej korzyści niż z myśą o czyimś dobru.
@damiankozicki24094 жыл бұрын
@@system-alarmowy.online no właśnie ile osób tyle opinii. Ostatnio często słyszę teorie, że w domach z rekuperacją powinno się stosować dual, ale nie do końca mi się chce w to wierzyć.. Masz jakieś doświadczenia w tym temacie? Będę miał reku w całym domu, klimę w salonie. Kominka brak
@system-alarmowy.online4 жыл бұрын
@@damiankozicki2409 Mam. Sam mam w domu rekuperację i klimatyzację i czekam na te samozałączenia wieszczone przez tych niektórych i doczekać się nie mogę. Różnica polega na tym że normalny czujnik kosztuje powiedzmy 50. Dual 100-180. Montuje się tak samo tylko prowizja/ marża zupełnie inna. Stąd powstają opowieści.
@SerwisKrzys2 жыл бұрын
Te rezystory to jakie to? One sa w zestawie? Jesli nie to jakie musza byc i czy napewno musza byc??
@system-alarmowy.online2 жыл бұрын
Zawsze są z centralą i modułami rozszerzeń. Czy muszą? Nie ma musu, ale warto. Chyba że czujka ma wbudowane zworki.
@Hepward4 жыл бұрын
wyjaśni mi ktoś z jakiego powodu w ogóle jest ta zabawa z rezystorami? czemu one od razu nie są wpięte albo nawet na płytce?
@system-alarmowy.online4 жыл бұрын
Bo różne systemy potrzebują różne wartości, bo to instalator podejmuje decyzję jak podłącza z jednym, z dwoma, bez.
@jakubmroz78883 жыл бұрын
Czy te rezystory muszą być
@system-alarmowy.online3 жыл бұрын
Rezystory dobra sprawa w razie awarii bardzo ułatwiają pracę i diagnostykę. Dzięki nim centrala rozróżnia więcej informacji niż by ich nie było. Ja polecam dawać.
@ITTom5 жыл бұрын
Ciekawe co za „geniusz” markeringu w satelu nazwał czujkę ruchu AQUA (facepalm) która kojarzy się jednoznacznie z czujnikiem zalania. Oczywiście że od razu widać z czym ma się do czynienia kiedy ma się to w ręcę, inaczej sprawa się ma na zestawieniach, wycenach, FV - (przynajmniej dla osob nie w temacie np. dla klientow)
@januszjanusz58115 жыл бұрын
Szkoda, że się nie dowiedziałem dlaczego nie chcesz ich montować:) Zadam zatem inne pytanie - co w zamian proponujesz do Integry? Może coś nie-Satelowskiego?
@system-alarmowy.online5 жыл бұрын
Janusz Jenkins W jednym słowie awaryjność. Obecnie wchodzą czujki Slim. Mam nadzeję, że to będą czujki, które będę polecał. miałem okazję zapoznać się z nimi kilka miesięcy temu. I zapowiadają się obiecująco. 10 rodzajów w jednym opakowaniu plus bezprzrwodowe.
@januszjanusz58115 жыл бұрын
@@system-alarmowy.online Dla mnie też się podobają (fajna jest opcja podświetlania) ale czekam na jakieś wiatygodne testy :)
@weryfany_Zamosc5 жыл бұрын
Ja polecam czujniki ruchu Bosch-a podobna cena ale działają znacznie lepiej niż innych producentów.
@system-alarmowy.online5 жыл бұрын
@@weryfany_Zamosc Chętnie poznam ich przewagę jeśli mógłbym prosić
@weryfany_Zamosc5 жыл бұрын
@@system-alarmowy.online Jako instalator SSWiN od ponad 10 lat miałem okazję montować bardzo wiele rodzajów PIR-ów. Moje ulubione i sprawdzone czujniki ruchu to Honeywell (niestety koszt spory) i Bosch (obecnie około 70zł) Z przyczyn finansowych nawet mam okazję wykorzystać czujniki typu bingo (30zł) - niestety gorszych od nich nie miałem okazji doświadczyć. W obudowie przy włamaniu osłabień czujnika na element typu kołek przy montażu coś się lubi zabrudzić a nawet częściej dotknąć elementu który odpowiada za wykrycie ruchu. Natomiast w czujnikach Bosch i Honeywell nie da się tego nawet przypadkiem uczynić. Komora jest szczelna oraz soczewki i lustra są bardzo dobrze przemyślane przed ich zabrudzeniem. No ale to moje doświadczenia a Satel tu się nie popisał mimo że bardzo lubię ich centrale alarmowe i coraz to nowsze rozwiązania.
@playpb7923 жыл бұрын
Film 12 minut i 3 razy reklamy. Więcej niż w komercyjnych TV.
@system-alarmowy.online3 жыл бұрын
To już poza mną. Ja nie mam wpływu na ilość i częstotliwość teklam.