Drogi Dariuszu, jesteś rewelacyjny, Powiedziałeś niedawno, ze nie ukończyłeś studiów historycznych, że jesteś hobbystą. Ja sobie bym życzył, aby Twiom hobby "zaraziło sie" jak najwięcej ludzi w Polsce, żwłaszcza z Twojego i młodszych pokoleń. Chapeau bas, Darku.
@Taken24046 жыл бұрын
Bardzo ładny, poprawnie wykonany, słowiański przykuc. Ja to szanuje!
@DarekRybacki6 жыл бұрын
Wreszcie ktoś docenił!
@Deveriell Жыл бұрын
Jako epilog warto jeszcze dodać, że po pokonaniu Zygmunta, Karol IX Sudermański rozpoczął swoje panowanie od masakry politycznych stronników Zygmunta, zwłaszcza tych z Finlandii.
@UnderTheBanner3 ай бұрын
Rzeczy które mają miejsce przed i po my, Polacy pod uwagę nie bierzemy. Emocyjkowatość to nasza cecha.
@grzegorzbutryn1088 Жыл бұрын
Kanał świetny! Trochę przypomina mi Pan, Pana Radosława Koterskiego. Pozdrawiam.
@glejsd3r9742 жыл бұрын
Czemu dopiero teraz zauważyłem ten kanał? 😃 Świetny materiał , odpowiednie podejście. Pozdrawiam
@sav22364 жыл бұрын
znowu ciekawa opowieść! Pozdrawiam.
@Witaros4 жыл бұрын
Odkryłem kolejny świetny kanał.. Idealny po pracy do obiadku. Jesteś świetny
@marekzadyma5835 Жыл бұрын
No ja trafilem niedawno a mamy 2023 - ogladam wszystko do tylu bo zlapalem haka. Audycje swietnie opowiedziane, zrozumiale i ciekawie!! Mnie sie nawet podoba ze nie ma za duzo video.
@borsuk37986 жыл бұрын
Ależ to ładnie zrobione, aż miło obejrzeć
@Chotkos6 жыл бұрын
Aż dziwne że dopiero dotarłem na ten kanał. Jest sub i dzwonek.
@arandomki6 жыл бұрын
Tak to można chłonąć historię.Pozdrawiam.
@226kornik5 жыл бұрын
Fajnie to przedstawiłeś. Szczególnie podoba mi się część o Kalmar w którym obecnie mieszkam 😁
@j2413 Жыл бұрын
Świetnie opowiedziane. Poza jednym - nie wymawia się "Linkoping", tylko "Linśoping". Taka uroda języka szwedzkiego 😊
@DarekRybacki Жыл бұрын
Dzięki :)
@DawidŁ94005 жыл бұрын
Szacunek za filmy na takim poziomie, leci sub pozdrawiam.
@tompaltomek29926 жыл бұрын
Czemu tak późno trafiłem na Twój kanał 🤔 świetne materiały, szacunek wielki 👍👍👍
@jacekbruhn2296 жыл бұрын
Cześć Świetny materiał Oby tak dalej- czekam na więcej
@krzysiekstaniak6 жыл бұрын
Jak zwykle ciekawe👍 pozdrawia😁
@ZP48AaaLll3 жыл бұрын
Czołem panie bracie 🙋♂️ Salus rei publicae suprema lex 🇵🇱
@jacekubian42116 жыл бұрын
Jak zawsze bardzo ciekawy odcinek. Kampania Zygmunta III w Szwecji jest nieco zapomniana i słabo omówiona w polskiej historiografii.
@NicolasOrlinski6 жыл бұрын
Jaki ten internet mały! ;-)
@jacekubian42116 жыл бұрын
@@NicolasOrlinski Nadspodziewanie mały :) myślę, że jest to spowodowane tym, ze mamy zbieżne zainteresowania. Na temat sytuacji wewnętrznej siedemnastowiecznej Szwecji nie będę się wypowiadał ponieważ moja wiedza w tej kwestii jest zbyt nikła, a szkoda się ośmieszać, ale chciałby przy okazji wspomnieć o postaci Zygmunta Wazy. Zupełnie niezasłużenie ma on w Polsce złą opinię. Problem polega na tym, że nasza szlachta (z Janem Zamoyskim na czele) chciała zrobić z Zygmunta posłuszne sobie narzędzie, chyba zapominając, że jest on nie tylko synem Katarzyny Jagiellonki, ale również (a może przede wszystkim) Jana Wazy, króla Szwecji czyli kraju gdzie król rządził, a nie tylko siedział sobie na tronie. Nasz stan sejmujący po prostu nie rozumiał i nie docenił młodego szwedzkiego królewicza który pragnął posiadać realny wpływ na politykę państwa. Do dnia dzisiejszego powtarzana jest głupota, że Zygmunt tytułując się królem Szwecji wciągnęli Rzeczpospolitą w wojnę. Przecież był synem poprzedniego króla i po jego śmierci stał się jego następcą "ex lege". Wojna toczyła się m.in. o Inflanty które Zygmunt przyłączył do Rzeczpospolitej na życzenie naszej szlachty (Pacta Conventa). Główną przyczyną konfliktu z Uppsalą była rywalizacja o porty bałtyckie, ale tu również coś się nie zgadza z "winą Zygmunta" ponieważ walka o Dominium Maris Baltici rozpoczęła się jeszcze za panowania Zygmunta Augusta. Szlachta chciała czerpać korzyści z handlu zbożem, ale nie chciała zadbać o to, aby posiadać dostatecznie silną flotę wojenną, konieczną aby wygrać rywalizację z potęgą morską jaką była Szwecja.
@NicolasOrlinski6 жыл бұрын
@@jacekubian4211 Mądre uwagi. Pełna zgoda. Bardzo cenię Zygmunta III. jako polskiego monarchę, Szwedzi, zwłaszcza katolicy szwedzcy, mają jednak powody by go nie lubić. Podczas układów z Sudermańczykiem zdemaskował własną siatkę układów, które jego wierni poddani przypłacili konfiskatami, a zaraz potem głowami. Rekatolicyzacja Szwecji skończyła się na tym punkcie, do abdykacji i ucieczki królowej Krystyny z kraju katolicyzm był już tylko w defensywie.
@DarekRybacki6 жыл бұрын
@@jacekubian4211, wszystko o czym piszesz to prawda. Ja jednak nadal negatywnie oceniam Zygmunta III. Nie za "wciągnięcie Polski w wojnę ze Szwecją" - ta zapewne i tak była nieunikniona. Odpuszczam mu nawet tę unię brzeską. Zygmunt III był przede wszystkim człowiekiem (już nawet nie władcą) niezdecydowanym, chaotycznym, skonfliktowanym wewnętrznie, a przez to nieudolnym i całkowicie niezdolnym przeciwstawić się szlachcie. Niemal każde jego działanie było naznaczone brakiem silnej woli politycznej. Jego poprzednik - Stefan Batory - chyba zdawał sobie sprawę, że w kraju takim jak Rz-plita, z rozpasaną szlachtą i relatywnie słabą pozycją królewską - jedyną szansą na forsowanie swojego punktu widzenia były zwycięstwa militarne. Swoje sukcesy na polach bitewnych potrafił przenosić do polityki wewnętrznej. Przez to uchodziły mu na sucho sytuacje takie, jak ze Zborowskim. Zygmunt III - głównie dzięki zdolnym dowódcom - też miał wiele militarnych asów w rękawie. W pełni nie wykorzystał żadnego. Wojnę w Inflantach wspierał tylko na początku, potem stracił nią zainteresowanie - mimo iż szans na ostateczne pokonanie Szwecji na tych ziemiach było bez liku. Wojnę z Moskwą wprowadził na niebotyczny poziom chaosu. Próby budowy floty wojennej, początkowo pełne sukcesów, skończyły się na całkowicie błędnym użyczeniu tego zalążka naszych sił morskich obcej potędze. W imię mirażu jakiegoś większego sojuszu między Habsburgami i Rzeczpospolitą. Podobno za Jana Kazimierza rozpoczął się początek nieszczęść królestwa. Moim zdaniem jednak za Zygmunta III Wazy. I jeszcze drobna uwaga dot. Jana III Wazy i tego, że w Szwecji król rządził, a nie siedział na tronie. Wbrew pozorom Jan III miał niemal identyczne problemy, co nasi władcy - z riksdagiem w drugiej połowie XVI wieku trzeba było już się liczyć, dodatkowo drugim, nieformalnym władcą kraju był skonfliktowany z nim Karol Sudermański, który swoim księstwem rządził niemal niepodzielnie.
@jacekubian42116 жыл бұрын
@@DarekRybacki Szanuje Pana opinie na temat Zygmunta Wazy, ale ja swojej nie zmienię. Każdy król który próbował wzmocnić swoją pozycję zaraz został oskarżany o dążenie do rządów absolutnych, trwanie w wewnętrznym nieładzie tłumaczono wolnością szlachecką. To nie wina króla, że wojny ze Szwecją szły źle. Szlachta nie chciała dać pieniędzy na wojsko. Gdyby Chodkiewicz nie wypłacił żołdu z własnej szkatuły to nie byłoby czegoś takiego jak "Kircholm 1605". Duma rozpiera kiedy czyta się o zwycięstwach wojsk Rzeczpospolitej nad kilkukrotnie liczniejszą armią przeciwnika. To dowód na geniusz wodzów takich jak np. Zamoyski, Chodkiewicz, Żółkiewski czy Koniecpolski, mężnych żołnierzy, ale również słabość Rzeczpospolitej. W kraju wolności szlacheckiej skarb świecił pustkami. Szlachta zachowywała się tak jakby nie rozumiała, że jeśli chce się bogacić potrzebuje pokoju, a tylko silna armia może osłonić kraj od wrogów. Wojny ze Szwecją to wstyd dla Rzeczpospolitej. "Sarmacka potęga" nie potrafiła pokonać słabo zaludnionej Szwecji.Kwestia szwedzka powinna zostać uregulowana jeszcze za rządów Karola Sudermańskiego. W szeregach szlachty nie brakowało ludzi rozsądnych, ale liczny był też zwykły motłoch który nie rozumiał, albo nie chciał rozumieć potrzeb państwa. Budzili się jedynie w chwilach zagrożenia np. po klęsce Cecorskiej i śmierci hetmana koronnego. W 1651 r. przed bitwą pod Beresteczkiem król Jan Kazimierz kazał dla uporządkowania w obozie licznej armii pomalować wozy poszczególnych oddziałów na różne kolory. Pomysł ten podpatrzył podczas swojej podróży do Niderlandów. Koncepcja nie przypadła do gustu hetmanowi Mikołajowi Potockiemu który wszczął awanturę a następnie groził, że pchnie się nożem. W obliczu zagrożenia kozacko - tatarskiego, gdy ważyły się losy państwa, dla tego nędznego alkoholika najważniejszy był kolor wozu. Bez komentarza. Zgroza może ogarnąć, gdy uświadomimy sobie, że człowiek tego pokroju był najwyższym świeckim senatorem i dowódcą wojskowym. Z ludźmi tego pokroju musieli się męczyć Zygmunt Waza i jego dwaj synowie. Nie umniejszając zasługom Stefana Batorego który niezaprzeczalnie był postacią ponadprzeciętną, musimy wziąć pod uwagę, że ogromnym ułatwieniem dla niego podczas rządów w obcym sobie państwie było poparcie Jana Zamoyskiego którego nie posiadał Zygmunt Waza, a wręcz przeciwnie, po nieudanej próbie zrobienia z królewicza marionetki, syn Katarzyny Jagiellonki znalazł w Zamoyskim przeciwnika. Jaki miało to wpływ na stanowisko ogółu szlachty, każdy zainteresowany historią nowożytną doskonale wie.
@szymonm.37246 жыл бұрын
Wow, ciekawy kanał, z pewnością zostanę na dłużej 😉
@kosa.j4 жыл бұрын
Robisz dobrą robotę. Sub.
@WOJCIECHKOLAKOWSKI4 жыл бұрын
Bardzo fajnie sie słuchało daje suba.
@KS-kb4zt4 жыл бұрын
"Jak Zawisza Czarny papieża pogonił " Sławny Zawisza Czarny z Garbowa goniący przerażonego i wrzeszczącego ze strachu papieża Marcina V? Brzmi niewiarygodnie, jednak do owego zdarzenia naprawdę doszło:) Na soborze w Konstancji (1414-1418), była też obecna polska delegacja. Na czele z samym Pawłem Włodkowicem, wybitnym uczonym i wspaniałym mówcą. Podobno Polaków na soborze było pół tysiąca i zwracali powszechną uwagę. Ich celem było uzyskać korzystny dla Polski wyrok w sprawie oskarżeń rzucanych na Polskę przez zakon krzyżacki. Oczywiście podstawowym problemem, nad jakim debatowano, była sprawa Wielkiej Schizmy i trzech jednocześnie walczących o stanowisko papieży, ale przy okazji poruszano też inne kwestie. Sprawę Jana Husa sobór załatwił iście po chrześcijańsku - mimo listu żelaznego został on spalony na stosie. Głównym zarzutem wobec Husa było negowanie boskiego pochodzenia władzy papieskiej. W jego obronie stanęli jedynie Polacy (poza arcybiskupem Mikołajem Trąbą, który nawet przystąpił do antypolskiej koalicji, mając nadzieję na zostanie ... papieżem:) Włodkowic przedstawił wówczas na soborze swój sławny traktat o władzy papieża, cesarza i konieczności pokojowego współistnienia chrześcijaństwa i pogan. Główne tezy tego dokumentu sprowadzały się do potępienia nawracania siłą, wzywały do poszanowania przez władców indywidualnych przekonań religijnych swoich poddanych, zapewniały prawa narodom niechrześcijańskim i niekatolickim, które, jeśli żyją w pokoju z sąsiadami, mają mieć zapewnione prawo do suwerenności. Tezy tego dokumentu były jak na owe czasy zdumiewające, wręcz wyprzedzały swoją epokę. Włodkowic niejako oparł się na pracy innego polskiego, wielkiego humanisty, Stanisława ze Skarbimierza. Tych dwóch panów wykonało pracę, która była pierwszym ujęciem problemu stosunków międzynarodowych. Niestety, z uwagi na to, że ich praca kolidowała nieco z religią, nie jest powszechnie znana. Krzyżacy opublikowali obrzydliwy paszkwil na Jagiełłę i Polskę, sporządzony przez Jana Falkenberga, krakowskiego dominikanina. Według niego Polacy to heretycy, bałwochwalcy i bezwstydne psy. Polska jako państwo stanowi obrazę Boga, a wszystkich Polaków należy jak najszybciej pozabijać. Nasi delegaci zaprotestowali i stanowczo zażądali uznania paszkwilu za heretycki. W odpowiedzi nowy papież Marcin V zatwierdził zakonowi wszystkie przywileje, nawet te unieważnione przez byłego papieża, Jana XXIII. Zagroził też klątwą. Pomimo tej groźby Paweł Włodkowic przedstawił ultimatum: jeżeli autorzy paszkwilu nie zostaną uznani za heretyków, to polska delegacja złoży apelację od wyroku do przyszłego soboru. Papież jednak odmówił przyjęcia dokumentu, a straż papieska zatrzasnęła bramę i nawet skierowała broń przeciwko Polakom. Wówczas Polacy, na czele z samym Zawiszą Czarnym, poturbowali papieskich strażników, wyłamali drzwi i wrzeszczącego wniebogłosy papieża (był zapewne przekonany, że zginie) gonili po jego apartamentach. W końcu wyciągnęli go spod łóżka (gdzie się podobno skrył, choć to może być złośliwą fantazją) i wciśnięto mu w drżące ręce dokument. Po czym spokojnie opuścili pałac. Działo się to 4 maja 1418 roku. Czy to jedynie legenda? No cóż, do wyłamania drzwi i poturbowania papieskiej straży z pewnością doszło. Zaś charakter papieża nie zdradzał bohatera, więc paniczna reakcja absolutnie możliwa:) Kilka dni później, w obecności Zygmunta Luksemburczyka, poniżony papież oskarżył delegatów o nieposłuszeństwo i po raz enty zagroził klątwą. Jednak wtedy Zawisza z Garbowa wraz z Januszem z Tuliszkowa stanowczo oświadczyli, że honoru króla i narodu będą bronić słowem i orężem (gębą i ręką). Ich oświadczenie wywołało konsternację i chyba strach - papież, obawiając się eskalacji konfliktu, nie miał wyjścia i potępił wstrętny paszkwil Falkenberga. P.S. Jest rzeczą nierozstrzygniętą, czy ta sławna klątwa na króla Jagiełłę i Polaków została w końcu rzucona, czy też nie. Zapewne skończyło się jedynie na groźbach. Podobno papież Marcin V przysiągł Zawiszy, że do końca życia mu tego nie zapomni. Sulimczyk w czasie trwania soboru „wyskoczył” sobie (razem z Luksemburczykiem) do Perpignon, gdzie wziął udział w turnieju. Ustawionym zwycięzcą miał być tam sławny Jan z Aragonii. Według fikcji Bunscha, giermek Zawiszy miał tak rzec do swego rycerza: „oziem go, a później jeno baczyć by nas zza węgła nie ubito”. Zawisza faktycznie „oziemił” przeciwnika pierwszym uderzeniem kopii, co się rzadko zdarzało na turniejach, zdobywając hełm zdobiony strusimi piórami (przeznaczony pierwotnie dla Aragończyka). Sam Jan Hus, patrząc jak pobożna niewiasta podkłada chrust pod jego stos, miał powiedzieć: „O święta naiwności”. Jego męczeńska śmierć zapoczątkowała wojny husyckie. Jan Falkenberg trafił pod sąd inkwizycji za swój paszkwil, ale został przez litościwego Marcina V uwolniony z więzienia. Polska delegacja na tym cuchnącym wzgórzu odpadów, jakim był sławny sobór w Konstancji, zdołała zachować honor i godność. Wyjątkiem okazał się Mikołaj Trąba, ten podły tchórz i zdrajca, który w nagrodę za swą niegodziwość został pierwszym prymasem Polski ...
@typowynietypowy45596 жыл бұрын
Historia idealna na dobrą powieść
@Tr3migiusz6 жыл бұрын
Genialne połączenie. Gratuluję odcinka.
@Xivaxblades6 жыл бұрын
RE-WE-LAC-JA Świetny materiał, rób tego wincyj!
@zyciejestbajka60876 жыл бұрын
JA-LAC-WERE
@adaspaker84045 жыл бұрын
Pięknie
@bartomiejkiedrzynek87266 жыл бұрын
Dziękuję za świetny materiał. Zygmunt trzeci był wielkim królem o dalekosiężnej wizji... Pozdrawiam;
@markgoz41186 жыл бұрын
Niestety, Zygmunt był fanatycznym matołem, dla którego liczyła się głównie Szwecja, a nie Rzeczpospolita, którą traktował wyłącznie jako narzędzie do walki o szwedzki tron.
@bartomiejkiedrzynek87266 жыл бұрын
marek goz, był Szwedem...
@markgoz41186 жыл бұрын
@@bartomiejkiedrzynek8726 Niestety. I to Szwedem, który kompletnie nie nadawał sie na władcę RP. Magnateria, która doprowadziła do elekcji tego tępego jak młotek katolickiego fanatyka jest współwinna wepchnięcia I RP na równię pochyłą. Zygmunt, Władysław(nieco tylko lepszy), Jan Kazimierz i Korybut Wiśniowiecki - takiej kolejki kretynów i nieudaczników na tronie nie wytrzymałoby żadne ówczesne państwo. Ale jeśli już gdybamy, to wystarczyłoby, żeby Batory zmarł z 10 lat później i również historia Europy byłaby najprawdopodobniej diametralnie inna :). Stefek był zdecydowanie NAJ lepszym władcą I RP.
@bartomiejkiedrzynek87266 жыл бұрын
marek goz, ja słyszałam dobrą ocenę co do jego rządów pomimo niewątpliwątpliwych niepowodzeń na kanale Radosława Patlewicza. Wiem napewno, że rola króla była w Polsce w tym csasie i później zdecydowanie za mała, a Szlachta (poza wyjątkami) była krótkowzroczna i rządzić nie ułatwiała.
@markgoz41186 жыл бұрын
@@bartomiejkiedrzynek8726 No cóż, historię niestety mamy totalnie zakłamaną i wbite do łbów "święte stereotypy" wzięte głównie z Sienkiewicza i historycznego chciejstwa tzw. ultrahiperpatriotów rozpowszechniających "ku pokrzepieniu serc" pierdoły typu - "husaria polska nie przegrała żadnej bitwy przez 100lat", itp. kocopały. A wracając do Zygmunta, fakt, że kompletnie nie znał realiów/warunków "królewskiego panowania" nad państwem potężnie już zepsutych i ciągle roszczeniowych koterii magnacko-szlacheckich I RP, tylko jak najgorzej świadczy i o nim samym i o rozumie tych, co jego elekcje przeforsowali. Zresztą nie jest żadna tajemnicą, że obiecał swoim zwolennikom wszystko co tylko chcieli usłyszeć, by dostać koronę. Zapewne myślał, że jak już na tronie zasiądzie, to wzorem innych europejskich władców konsekwentnie w tym okresie wzmacniających swą władzę(Francja, Hiszpania, carstwo moskiewskie, itp.) zdoła złapać magnaterię i szlachtę "za pysk". Niestety dla siebie i nieszczęsnej I RP, był na to za głupi. Takie rzeczy najlepiej potrafił jedynie jego nieodżałowany poprzednik Stefek Batory, który wespół z janem Zamojskim stanowili duet nie do pokonania(Jan miał wspaniałe pomysły, a Stefek wiedział jak je realizować). W każdym razie na wieść o śmierci Batorego car moskiewski Fiodor I kazał bić w dzwony i odprawić 3-dniową mszę dziękczynną.
@panteja60686 жыл бұрын
Brawo:)
@KapitanTermos6 жыл бұрын
świetny kanał, leci sub :)
@DarekRybacki6 жыл бұрын
Dziękuję! :)
@ulaS6073 жыл бұрын
Wspaniałe odcinki, ciekawe, gratulacje. Muzyka zagłusza słowa. ściszyć albo wyrzucic
@kot18316 жыл бұрын
Jedna uwaga: samodwunast, oznacza samemu w towarzystwie dwunastu ludzi czyli de facto w trzynastu (podobnie jak np. samowtór: samemu w towarzystwie dwóch osób czyli we trzech, czy, samotrzeć - we czworo, itd). Polecam książkę Michała Morys-Twarowskiego "Polskie imperium". Jest tam rozdział opisujący ten konflikt. Co ciekawe autor popełnił ten sam błąd.
@DarekRybacki6 жыл бұрын
Cześć, masz rację :-) Książkę mam, znam, rzeczywiście opisano tam tę sytuację, ale dość skrótowo, głównie korzystałem ze źródeł :-)
@daviddavis8683 жыл бұрын
Bravo
@dariuszreda32916 жыл бұрын
Darek, jestes dobry! Pozazdroscic erudycji i pieknej polszczyzny! Brawo TY!
@DarekRybacki6 жыл бұрын
Dziękuję :-)
@KS-kb4zt6 жыл бұрын
Polacy byli potęgą!!!!!
@Mikael-Scott6 жыл бұрын
KS Kiedy ? Potężne kraje pozostawiły po sobie spuściznę w postaci wynalazków , dzieł sztuki , ogromnych budowli , pism .
@diagonal916 жыл бұрын
@@Mikael-Scott Byliśmy potęgą w określonym czasie - później forma naszej państwowości zniknęła na 123 lata, później przez nasze terytorium przechodziły 2 wojny światowe itd. - wydaje mi się, że jest to wiedza powszechna ;)
@markgoz41186 жыл бұрын
NIE Polacy, a obywatele Rzeczpospolitej Obojga Narodów(szlachta). To unia realna z WKL uczyniła Koronę Polską jednym z elementów regionalnego mocarstwa.
@Mikael-Scott4 жыл бұрын
M D Zgadza się
@Mikael-Scott4 жыл бұрын
Sebastian Kluszczyński Potęgą był Rzym , Mongolia , Chiny , Japonia , Egipt , Asyria itd,
@dzikidzik43216 жыл бұрын
Super odcinek !!! Pozdrawiam i czekam na film o zespole stresu pourazowego w nowożytności ;) Edit. Spoko szpej ;)
@DarekRybacki6 жыл бұрын
Ostatnio oglądam Crimen z Lindą w roli głównej. Akcja osadzona na pocz. XVII wieku :) Bohater w tym serialu wygląda jakby cierpiał na PTSD ;)
@adamtutaj12204 ай бұрын
Jakie były okręty wtedy, po polskiej stronie?
@IamPat33336 жыл бұрын
Pozdro :D
@Lord99g6 жыл бұрын
Pozwól ludziom dodawać napisy do swoich filmików, to ludzie z zagranicy też będą mogli oglądać.
@DarekRybacki6 жыл бұрын
Dzięki za propozycję - sprawdzę jak to się robi i spróbuję ogarnąć temat :-)
@klubmaoobrazkowcow24706 жыл бұрын
Chyba czytać bo oglądać mogą bez języka rozumienia- mistrz Yoda
@damadama34046 жыл бұрын
To słucham i potem ocenie
@BornToRidex6 жыл бұрын
Taka mała porada jak zmieniasz kadr w kamerze to się na ta druga kamerę patrz bo to śmiesznie wygląda jak masz wzrok skierowany w powietrze wygląda to tak jak byś mówił do nas a patrzył sie gdzie indziej
@DarekRybacki6 жыл бұрын
Masz rację, dzięki za poradę :-)
@danmerdan57696 жыл бұрын
Witam :)
@DarekRybacki6 жыл бұрын
Czołem, czołem! :)
@gregszy85756 жыл бұрын
A jak się skończyła historia z Łaskim w Sztokholmie ?
@Marcin-L4 жыл бұрын
i tak w wyniku ułomów na tronie czy pośród elit nie rządzimy w Sztokholmie, Moskwie, Kijowie a być może aż po Syberie
@imienazwisko16814 жыл бұрын
Czasy się zmieniły Anglicy też już nie rządzą w Indiach itd... Chociaż fajnie by było gdyby uwolnieni już dzisiaj spod polskiego panowania Rosjanie, czy Szwedzi, mówili po polsku... Wiele spraw by to ułatwiło...
@Marcin-L4 жыл бұрын
@@imienazwisko1681 ano niestety
@Husarz04-o5j8 ай бұрын
Myśli pan że gdyby Zygmunt III Waza posłuchał się Łaskiego i ruszył najpierw do Finlandii albo po zdobyciu Kalmaru udał by się od razu do Szkoholmu to udało by mu sie utrzymać na stałe władze w Szwecji a w rezultacie czy dało by się uniknąć wojen z Szwecją?
@DarekRybacki8 ай бұрын
Myślę że ostatecznie na dłuższą metę unia ze Sztokholmem nie byłaby możliwa, ale utrzymanie jej chociaż przez Zygmunta III i tak mogłoby zmienić bieg historii.
@Husarz04-o5j8 ай бұрын
Czytałem ksiażke Andrzeja Nowaka Dzieje Polski Imperium Rzeczypospolitej w której autor poruszył temat tego co gdyby Zygmuntowi III wtedy udało sie pokonać Karola Szymańskiego. Autor twierdzi że siłą da się zdobyć władze ale siłą nie da się trwale rządzić @@DarekRybacki
@HubertSylwester6 жыл бұрын
Czyli jak zwykle Polacy odnieśli spektakularne zwycięstwo którego nijak nie wykorzystali i po jakimś czasie więcej było z tego strat niż zysków. Ech, ta nasza ciężka historia :c
@DarekRybacki6 жыл бұрын
Niestety tak, niestety tak :(
@zyciejestbajka60876 жыл бұрын
A co zdobycze z tamtej epoki mają się do czasów dzisiejszych, że tak sapiesz? Nawet gdybyśmy Afrykę... Liberię iSierra Leone podbili to co?, i tak komuchy rozkradliby wszystko w 50 lat dzięki 'O' stołowi :) Pozdro
@HubertSylwester6 жыл бұрын
@@zyciejestbajka6087 Historia alternatywna to chyba nie jest twoja ulubiona dziedzina, co? Unia ze Szwecją mogłaby zostać wykorzystana w taki sposób, że bylibyśmy przez chwilę najpotężniejszym państwem Europy. Biorąc pod uwagę szwedzkie nastawienie, unia rozpadłaby się zapewne nie dalej niż w ciągu sześćdziesięciu lat. Ale Szwedzi nie przygotowaliby nam potopu, który znacząco nasz kraj zubożył. Polska i Litwa pozostałyby wielką siłą, w Szwecji zaś przetrwałyby na długie lata propolskie stronnictwa. Trzecia wojna północna także by nas nie spustoszyła, silna Polska albo opowiedziałaby się po jednej ze stron, albo pozostała neutralna odpierając jednak obce wojska. Nie trafilibyśmy więc pod zależność od Moskwy, a Stanisław August Poniatowski nigdy nie zasiadłby na tronie. Wciąż silnie religijna (ze względu na inny przebieg czasów znanymi dziś jako stanisławowskie) oparłaby się Rewolucji Antyfrancuskiej a później walczylibyśmy z Napoleonem, być może prędzej kończąc jego karierę. Całkiem prawdopodobny byłby nasz sojusz z Austro-Węgrami, który przetrwałby cały XIX wiek - a Austria nie uzależniłaby się od Niemiec. Gdyby doszło do I Wojny Światowej, Austria walczyłaby przeciwko Niemcom, a my - ramię w ramkę z Astrią. Ta wojna mogłaby nawet nie zyskać miana „Wielkiej". Rewolucja bolszewicka w Rosji mogłaby zostać pokonana przez siły białej armii - Rzeczpospolita i Austro-Węgry, jako strażnicy starego ładu, mogłyby wspomóc zwolenników cara. Gdyby w Niemczech nawet doszedł do władzy jakiś Hitler, zostałby szybko rozniesiony w pył. Austro-Węgry - niemieckojęzyczny przecież kraj, mógłby wchłonąć Niemcy. Komuniści nie mieliby jak nas ograbić. Oczywiście to jedna z pozytywniejszych i bardziej naiwnych wersji wydarzeń, ale myślę że dobrze pokazuje jak mała zmiana w przeszłości mogłaby wpłynąć na losy narodów.
@zyciejestbajka60876 жыл бұрын
@@HubertSylwester Masz dobrą wyobraźnię albo jej autonomia nie pozwala ci się mylić tylko marzyć. Gdyby Sobieski nie zareagował na najazd Turków dziś Austrii by nie było, nie było by sojusznika Niemiec w rozbiorach Polski a wtedy WTEDY moglibyśmy trwać jako potęga. Rosja miała by problem z Turkami a MY spokój na 1000 lat!
@HubertSylwester6 жыл бұрын
@@zyciejestbajka6087 Ja nie mówię że to wiarygodna wersja wydarzeń, bo wymyśliłem to w jakieś 5 minut. Chodzi mi o to, że jedno małe wydarzenie z przeszłości mogłoby znacząco odmienić losy Europy (jeśli nie świata), szczególnie jeśli to wydarzenie miało miejsce dawno temu. Jeślibyś mi podał jakiekolwiek wydarzenie ze starożytności, w parę minut dałoby się wymyślić jakąś w miare sensowną wersję wydarzeń, które sprawiłyby że dziś czcilibyśmy Chińczyków jako istoty półboskie. Wspominać o wydarzeniu sprzed 400 lat i być pewnym że komunizm w ogóle by powstał to spore uproszczenie.
@porter1226 жыл бұрын
Dla statystyk.
@szymonrozycki52046 жыл бұрын
Świetny odcinek. Ale mam pytanie , czy wyposażenie ktòre nosisz jest niewygodne/ ciężkie? Jak się chodzi ,,po zachodniemu"?
@DarekRybacki6 жыл бұрын
Nie jest ciężkie :) Czy jest niewygodne? Jak widzisz, siedzę dość "spięty", czujesz się w tym trochę jak w puszce. Ale idzie się przyzwyczaić :)
@DarekRybacki6 жыл бұрын
@Angel Dust, o ile lubisz podwiązki i przykrótkie kurteczki, hehe ;)
@pafson1115 жыл бұрын
Czy to na pasku to są granaty czy naboje?
@DarekRybacki5 жыл бұрын
Ten skórzany pas to bandolier, a drewniane pojemniki skrywają ołowianą kulę i proch :-)
@pafson1115 жыл бұрын
dzięki... bardzo fajny bandolier.
@damadama34046 жыл бұрын
Podobało mi się będę oglądać innego Ciekawy przekaz
@theolewell75356 жыл бұрын
no i całkiem fajno. nie wszystko mi się podoba na tym kanale ale ten filmik łokej.
@heze45 жыл бұрын
tak to jest jak się nie pilnuje "interesu". zawsze znajdzie się ktoś kto to wykorzysta. z perspektywy wystarczyło zamieszkać w szwecji na jakiś czas i zjednać sobie ludzi, a nie siedzieć w polsce...
@marekskrzypczak89956 жыл бұрын
Co Ty taki spięty?! XD Film jak zawsze wyśmienity ale ścisz ten podkład muzyczny.
@gregszy85756 жыл бұрын
Co ty ? może trochę dużo tej muzyki ale oryginalna i cąłkiem dobrze wkomponowana w całość
@toompyfloyd40746 жыл бұрын
No clue what you are talking about. Liked for the awesome armour
@Lechoslaw85466 жыл бұрын
Poland invasion of Sweden 1598. 12 Polish soldiers captured whole capital of Sweden, historical fact.
@arkadiuszstolarski74624 жыл бұрын
Lekcje historii w szkole to jedna wielka lipa. Więcej można się dowiedzieć z internetu jak z podręczników.
@KS-kb4zt4 жыл бұрын
Historia katolicko komunistyczna
@bartoszkanclerski86386 жыл бұрын
Co to za zespół?
@DarekRybacki6 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/ioWueGRoa7JppdE
@bartoszkanclerski86386 жыл бұрын
@@DarekRybacki Dziękuje Bardzo :)
@drPiotrMNapierala4 жыл бұрын
a potem koncertowo wyrzucono stamtąd Zygiego i jezuitów :)
@KS-kb4zt4 жыл бұрын
"Jak Zawisza Czarny papieża pogonił " Sławny Zawisza Czarny z Garbowa goniący przerażonego i wrzeszczącego ze strachu papieża Marcina V? Brzmi niewiarygodnie, jednak do owego zdarzenia naprawdę doszło:) Na soborze w Konstancji (1414-1418), była też obecna polska delegacja. Na czele z samym Pawłem Włodkowicem, wybitnym uczonym i wspaniałym mówcą. Podobno Polaków na soborze było pół tysiąca i zwracali powszechną uwagę. Ich celem było uzyskać korzystny dla Polski wyrok w sprawie oskarżeń rzucanych na Polskę przez zakon krzyżacki. Oczywiście podstawowym problemem, nad jakim debatowano, była sprawa Wielkiej Schizmy i trzech jednocześnie walczących o stanowisko papieży, ale przy okazji poruszano też inne kwestie. Sprawę Jana Husa sobór załatwił iście po chrześcijańsku - mimo listu żelaznego został on spalony na stosie. Głównym zarzutem wobec Husa było negowanie boskiego pochodzenia władzy papieskiej. W jego obronie stanęli jedynie Polacy (poza arcybiskupem Mikołajem Trąbą, który nawet przystąpił do antypolskiej koalicji, mając nadzieję na zostanie ... papieżem:) Włodkowic przedstawił wówczas na soborze swój sławny traktat o władzy papieża, cesarza i konieczności pokojowego współistnienia chrześcijaństwa i pogan. Główne tezy tego dokumentu sprowadzały się do potępienia nawracania siłą, wzywały do poszanowania przez władców indywidualnych przekonań religijnych swoich poddanych, zapewniały prawa narodom niechrześcijańskim i niekatolickim, które, jeśli żyją w pokoju z sąsiadami, mają mieć zapewnione prawo do suwerenności. Tezy tego dokumentu były jak na owe czasy zdumiewające, wręcz wyprzedzały swoją epokę. Włodkowic niejako oparł się na pracy innego polskiego, wielkiego humanisty, Stanisława ze Skarbimierza. Tych dwóch panów wykonało pracę, która była pierwszym ujęciem problemu stosunków międzynarodowych. Niestety, z uwagi na to, że ich praca kolidowała nieco z religią, nie jest powszechnie znana. Krzyżacy opublikowali obrzydliwy paszkwil na Jagiełłę i Polskę, sporządzony przez Jana Falkenberga, krakowskiego dominikanina. Według niego Polacy to heretycy, bałwochwalcy i bezwstydne psy. Polska jako państwo stanowi obrazę Boga, a wszystkich Polaków należy jak najszybciej pozabijać. Nasi delegaci zaprotestowali i stanowczo zażądali uznania paszkwilu za heretycki. W odpowiedzi nowy papież Marcin V zatwierdził zakonowi wszystkie przywileje, nawet te unieważnione przez byłego papieża, Jana XXIII. Zagroził też klątwą. Pomimo tej groźby Paweł Włodkowic przedstawił ultimatum: jeżeli autorzy paszkwilu nie zostaną uznani za heretyków, to polska delegacja złoży apelację od wyroku do przyszłego soboru. Papież jednak odmówił przyjęcia dokumentu, a straż papieska zatrzasnęła bramę i nawet skierowała broń przeciwko Polakom. Wówczas Polacy, na czele z samym Zawiszą Czarnym, poturbowali papieskich strażników, wyłamali drzwi i wrzeszczącego wniebogłosy papieża (był zapewne przekonany, że zginie) gonili po jego apartamentach. W końcu wyciągnęli go spod łóżka (gdzie się podobno skrył, choć to może być złośliwą fantazją) i wciśnięto mu w drżące ręce dokument. Po czym spokojnie opuścili pałac. Działo się to 4 maja 1418 roku. Czy to jedynie legenda? No cóż, do wyłamania drzwi i poturbowania papieskiej straży z pewnością doszło. Zaś charakter papieża nie zdradzał bohatera, więc paniczna reakcja absolutnie możliwa:) Kilka dni później, w obecności Zygmunta Luksemburczyka, poniżony papież oskarżył delegatów o nieposłuszeństwo i po raz enty zagroził klątwą. Jednak wtedy Zawisza z Garbowa wraz z Januszem z Tuliszkowa stanowczo oświadczyli, że honoru króla i narodu będą bronić słowem i orężem (gębą i ręką). Ich oświadczenie wywołało konsternację i chyba strach - papież, obawiając się eskalacji konfliktu, nie miał wyjścia i potępił wstrętny paszkwil Falkenberga. P.S. Jest rzeczą nierozstrzygniętą, czy ta sławna klątwa na króla Jagiełłę i Polaków została w końcu rzucona, czy też nie. Zapewne skończyło się jedynie na groźbach. Podobno papież Marcin V przysiągł Zawiszy, że do końca życia mu tego nie zapomni. Sulimczyk w czasie trwania soboru „wyskoczył” sobie (razem z Luksemburczykiem) do Perpignon, gdzie wziął udział w turnieju. Ustawionym zwycięzcą miał być tam sławny Jan z Aragonii. Według fikcji Bunscha, giermek Zawiszy miał tak rzec do swego rycerza: „oziem go, a później jeno baczyć by nas zza węgła nie ubito”. Zawisza faktycznie „oziemił” przeciwnika pierwszym uderzeniem kopii, co się rzadko zdarzało na turniejach, zdobywając hełm zdobiony strusimi piórami (przeznaczony pierwotnie dla Aragończyka). Sam Jan Hus, patrząc jak pobożna niewiasta podkłada chrust pod jego stos, miał powiedzieć: „O święta naiwności”. Jego męczeńska śmierć zapoczątkowała wojny husyckie. Jan Falkenberg trafił pod sąd inkwizycji za swój paszkwil, ale został przez litościwego Marcina V uwolniony z więzienia. Polska delegacja na tym cuchnącym wzgórzu odpadów, jakim był sławny sobór w Konstancji, zdołała zachować honor i godność. Wyjątkiem okazał się Mikołaj Trąba, ten podły tchórz i zdrajca, który w nagrodę za swą niegodziwość został pierwszym prymasem Polski ...
@klaudiagrzankowska84787 ай бұрын
😊
@niewinnny6 жыл бұрын
parszywa 12 ;)
@friendenemy18156 жыл бұрын
Herbem Zygmunta III jest Vasa czyli Snopek, a herb Stefana Batorego to Wilcze Kły.
@DarekRybacki6 жыл бұрын
Wilcze? Widzę, żeś przyjacielu antyrojalista ;-)
@gretakedzierska50714 жыл бұрын
Wilcze kosy, nie kly a Vasa to snopek. Dlatego przydomek krola: Pan snopkowski...
@rebelrebel30376 жыл бұрын
yes gitaren
@3rzuteq5 жыл бұрын
Zasłużyłeś na suba kc
@KS-kb4zt4 жыл бұрын
"Jak Zawisza Czarny papieża pogonił " Sławny Zawisza Czarny z Garbowa goniący przerażonego i wrzeszczącego ze strachu papieża Marcina V? Brzmi niewiarygodnie, jednak do owego zdarzenia naprawdę doszło:) Na soborze w Konstancji (1414-1418), była też obecna polska delegacja. Na czele z samym Pawłem Włodkowicem, wybitnym uczonym i wspaniałym mówcą. Podobno Polaków na soborze było pół tysiąca i zwracali powszechną uwagę. Ich celem było uzyskać korzystny dla Polski wyrok w sprawie oskarżeń rzucanych na Polskę przez zakon krzyżacki. Oczywiście podstawowym problemem, nad jakim debatowano, była sprawa Wielkiej Schizmy i trzech jednocześnie walczących o stanowisko papieży, ale przy okazji poruszano też inne kwestie. Sprawę Jana Husa sobór załatwił iście po chrześcijańsku - mimo listu żelaznego został on spalony na stosie. Głównym zarzutem wobec Husa było negowanie boskiego pochodzenia władzy papieskiej. W jego obronie stanęli jedynie Polacy (poza arcybiskupem Mikołajem Trąbą, który nawet przystąpił do antypolskiej koalicji, mając nadzieję na zostanie ... papieżem:) Włodkowic przedstawił wówczas na soborze swój sławny traktat o władzy papieża, cesarza i konieczności pokojowego współistnienia chrześcijaństwa i pogan. Główne tezy tego dokumentu sprowadzały się do potępienia nawracania siłą, wzywały do poszanowania przez władców indywidualnych przekonań religijnych swoich poddanych, zapewniały prawa narodom niechrześcijańskim i niekatolickim, które, jeśli żyją w pokoju z sąsiadami, mają mieć zapewnione prawo do suwerenności. Tezy tego dokumentu były jak na owe czasy zdumiewające, wręcz wyprzedzały swoją epokę. Włodkowic niejako oparł się na pracy innego polskiego, wielkiego humanisty, Stanisława ze Skarbimierza. Tych dwóch panów wykonało pracę, która była pierwszym ujęciem problemu stosunków międzynarodowych. Niestety, z uwagi na to, że ich praca kolidowała nieco z religią, nie jest powszechnie znana. Krzyżacy opublikowali obrzydliwy paszkwil na Jagiełłę i Polskę, sporządzony przez Jana Falkenberga, krakowskiego dominikanina. Według niego Polacy to heretycy, bałwochwalcy i bezwstydne psy. Polska jako państwo stanowi obrazę Boga, a wszystkich Polaków należy jak najszybciej pozabijać. Nasi delegaci zaprotestowali i stanowczo zażądali uznania paszkwilu za heretycki. W odpowiedzi nowy papież Marcin V zatwierdził zakonowi wszystkie przywileje, nawet te unieważnione przez byłego papieża, Jana XXIII. Zagroził też klątwą. Pomimo tej groźby Paweł Włodkowic przedstawił ultimatum: jeżeli autorzy paszkwilu nie zostaną uznani za heretyków, to polska delegacja złoży apelację od wyroku do przyszłego soboru. Papież jednak odmówił przyjęcia dokumentu, a straż papieska zatrzasnęła bramę i nawet skierowała broń przeciwko Polakom. Wówczas Polacy, na czele z samym Zawiszą Czarnym, poturbowali papieskich strażników, wyłamali drzwi i wrzeszczącego wniebogłosy papieża (był zapewne przekonany, że zginie) gonili po jego apartamentach. W końcu wyciągnęli go spod łóżka (gdzie się podobno skrył, choć to może być złośliwą fantazją) i wciśnięto mu w drżące ręce dokument. Po czym spokojnie opuścili pałac. Działo się to 4 maja 1418 roku. Czy to jedynie legenda? No cóż, do wyłamania drzwi i poturbowania papieskiej straży z pewnością doszło. Zaś charakter papieża nie zdradzał bohatera, więc paniczna reakcja absolutnie możliwa:) Kilka dni później, w obecności Zygmunta Luksemburczyka, poniżony papież oskarżył delegatów o nieposłuszeństwo i po raz enty zagroził klątwą. Jednak wtedy Zawisza z Garbowa wraz z Januszem z Tuliszkowa stanowczo oświadczyli, że honoru króla i narodu będą bronić słowem i orężem (gębą i ręką). Ich oświadczenie wywołało konsternację i chyba strach - papież, obawiając się eskalacji konfliktu, nie miał wyjścia i potępił wstrętny paszkwil Falkenberga. P.S. Jest rzeczą nierozstrzygniętą, czy ta sławna klątwa na króla Jagiełłę i Polaków została w końcu rzucona, czy też nie. Zapewne skończyło się jedynie na groźbach. Podobno papież Marcin V przysiągł Zawiszy, że do końca życia mu tego nie zapomni. Sulimczyk w czasie trwania soboru „wyskoczył” sobie (razem z Luksemburczykiem) do Perpignon, gdzie wziął udział w turnieju. Ustawionym zwycięzcą miał być tam sławny Jan z Aragonii. Według fikcji Bunscha, giermek Zawiszy miał tak rzec do swego rycerza: „oziem go, a później jeno baczyć by nas zza węgła nie ubito”. Zawisza faktycznie „oziemił” przeciwnika pierwszym uderzeniem kopii, co się rzadko zdarzało na turniejach, zdobywając hełm zdobiony strusimi piórami (przeznaczony pierwotnie dla Aragończyka). Sam Jan Hus, patrząc jak pobożna niewiasta podkłada chrust pod jego stos, miał powiedzieć: „O święta naiwności”. Jego męczeńska śmierć zapoczątkowała wojny husyckie. Jan Falkenberg trafił pod sąd inkwizycji za swój paszkwil, ale został przez litościwego Marcina V uwolniony z więzienia. Polska delegacja na tym cuchnącym wzgórzu odpadów, jakim był sławny sobór w Konstancji, zdołała zachować honor i godność. Wyjątkiem okazał się Mikołaj Trąba, ten podły tchórz i zdrajca, który w nagrodę za swą niegodziwość został pierwszym prymasem Polski ...
@ukaszczajor81296 жыл бұрын
Proszę zrobić odcinek o Polsce jak Turcję pogoniła i sprawę islamu w Europie kres położyła.To byłby dość istotny przekaz dla młodego społeczeństwa
@DarekRybacki6 жыл бұрын
... zaraz potem zrobię o Tatarach, bez których nie wygonilibyśmy z Rz-plitej Szwedów podczas Potopu :)
@ukaszczajor81296 жыл бұрын
@@DarekRybacki zapraszam także do nas do Pyrzowic ponieważ tu jest co pokazać.Po ll wojnie jest wiele ciekawych miejsc godnych uwagi.A i miejska ludnos ma co opowiadać bowiem 90latkow tu nie brakuje.Bunkry i lotnisko po niemieckie tu dominują A i wiele zakontkow nie zbadanych. Pozdrawiam.
@hussar805 жыл бұрын
No ja w grze ETW potrzebowalem calej armii?
@tomaszb92805 жыл бұрын
lubie Cię słuchać a do tego te "ubranka"
@DarekRybacki5 жыл бұрын
No wiesz... takie komplementy otrzymuje z reguły od żony :P Ale dziękuję!
@mountainhobo4 жыл бұрын
Tak sobie Polacy wybierali.
@joihnbrown18892 жыл бұрын
Najeźdźcy.
@januszpaweczyk59995 жыл бұрын
Linkoeping wymawia się po szwedzku jako linczeping .
@SandalyMisesa6 жыл бұрын
Jak teraz myślę,to jednak był dzban, nie waza...
@DarekRybacki6 жыл бұрын
Również nie przepadam za Zygmuntem :-)
@bej22813 жыл бұрын
No tak. Świetne zwycięstwo warchołów.I jak zawsze zaprzepaszczone .Czy ten naród umie myśleć !? Teraz też mamy takie sukcesy w polityce że aż D..A boli !!!
@jankowalski1937 Жыл бұрын
Zygmunt III Jaś Fasola wojskowości.
@KS-kb4zt6 жыл бұрын
Bruksela pracuje nad rozporządzeniem niebezpiecznym dla polskiej suwerenności. Bruksela proponuje, by na terytoriach przygranicznych obowiązywało prawo państwa sąsiadującego. Czym to nam grozi?
@a.l20256 жыл бұрын
Zaraz zaraz co te pojeby znowy wymyślają? Czyli po naszej stronie granicy, na terenach przygranicznych będzie szkopskie prawo obowiązywać a po szkopskie stronie niby nasze? Już to widzę, kurwa kiedy ta jebana unia się rozpadnie?!
@pradawnybog53085 жыл бұрын
szkoda czsu
@klubmaoobrazkowcow24706 жыл бұрын
Trochę dużo tego Polskiego bohaterstwa w świecie. A wystarczyło siedzieć cicho na dupie i nic by nam nie groziło, ale Jan III Sobieski pomógł Austrii by ci mogli nas rozbroić WKRÓTCE, właśnie jako namiastkę tej NOWEJ siły rosnącej pod ich Rosji, Niemiec, Austrii, nosami.
@marcinmarcin78316 жыл бұрын
@@rudolfolma2783 tyle że sama końcowa szarża należała do husarii bo chcieli ją zobaczyć w swym majestacie i nie zapominajmy o dwóch bitwach pod parkanami które Janek lepiej cenił (szczególnie tą drugą hehe) a co do wiednia mógł ją olać i wygrac ją na swoich warunkach gdyby wieden padł wiem że to pieprzenie co by było gdyby było ale to nie zmienia faktu ze bitwa pod wiedniem to najbardziej frajerska wygrana bitwa w historii swiata skorzystała na niej cała Europa tylko nie my
@klubmaoobrazkowcow24706 жыл бұрын
@@rudolfolma2783 Taaak, ratujmy Europę :) historia nie lubi się powtarzać!
@klubmaoobrazkowcow24706 жыл бұрын
@@rudolfolma2783 Za komuny wymazywano tyle, że ho ho. Nawet młodzi milicjanci wywodzący się z wsi polskich, biegali z pepeszkami po lubelskich lasach goniąc groźnych bandytów z AK ale to już inny odcinek na tym kanale- do zobaczenia i usłyszenia.
@klubmaoobrazkowcow24706 жыл бұрын
@@rudolfolma2783 Proszę cię, raz jeszcze przeczytaj co napisałem.
@klubmaoobrazkowcow24706 жыл бұрын
@@@rudolfolma2783 @zgoda, wiele jest nietrafnych decyzji politycznych rzutujących na polityczne zapomnienie Polski. Ale ...ten tworzy historię kto obcina głowy wrogom.
@michal8901266 жыл бұрын
A mógł iść do Szwecji przez Finladię, połączyć się ze stronnikami tamtejszymi. Przede wszystkim wziąć jazdę Polską i mieć wodza Chodkiewicza
@NicolasOrlinski6 жыл бұрын
Nie mógł - w dolinie rzeki Torne/Tornio zapił by się na śmierć.
@zyciejestbajka60876 жыл бұрын
Mógł iść po złoto do Afryki. Co! Należało się!
@NicolasOrlinski6 жыл бұрын
@@zyciejestbajka6087 :D :D I dziś Polska siedziała by na UE i dyktowała innym jak żyć. Coś w tym jest! :D
@zyciejestbajka60876 жыл бұрын
@@NicolasOrlinski Rosja na to nie pozwoli! Jeśli wskaźniki wzrostu gospodarczego i wzrost znaczenia armii polskiej zaniepokoi Putina to nas zaatakuje i znów będziecie biadolić co by było gdyby
@grzesieeeeeeeek6 жыл бұрын
Dziś było by podobnie:)
@halinasych81726 жыл бұрын
Tego zdrajcy nie
@andipat1004 жыл бұрын
Zygmunt III najgorszy król Polski
@krzysztofa.8486 жыл бұрын
Jak król Szwecji i Polski mógł być największym władcą w Europie skoro król Szwecji podlegał Cesarzowi HRE?
@DarekRybacki6 жыл бұрын
Król Szwecji - owszem. Król Rzeczpospolitej - już nie. Zygmunt przyjmując koronę Rz-plitej i Szwecji, wprowadzał ten drugi kraj w naszą (i tak już bardzo szeroką) strefę wpływów. Wyzyskać tego nie potrafił - do końca życia wysługiwał się Habsburgom :-) Podobnie było ze Stefanem Batorym - to, że wstąpił na tron jako lennik sułtana nie oznacza, że lennem sułtana stała się cała Rz-plita :-)
@krzysztofa.8486 жыл бұрын
@@DarekRybacki No mamy inne spojrzenie na historię. Dla mnie (niestety) Rzeczpospolita nie była suwerenna. Można z pewnym uproszczeniem powiedzieć, że od chrztu nie byliśmy suwerennym państwem. Trochę dziwne, że niby suwerenne państwo obierało króla praktycznie zawsze z obcych mocarstw i praktycznie zawsze z niemieckich rodów...
@DarekRybacki6 жыл бұрын
Niemieckich rodów? Przecież Wazowie dostali się na nasz tron przede wszystkim dlatego, bo szlachta widziała w nich Jagiellonów - krew habsburska, która płynęła po troszę w Zygmuncie III była bardziej przeszkodą niż pomocą. A elekcja obcych monarchów była dla szlachty oczywista - w latach, kiedy konstytuowała się zasada elekcyjna obawiano się wywyższania jednych prowincji nad inne. Dzisiaj trudno nam to zrozumieć, ale Rz-plita nie była tworem jednolitym, a federacją. Wybór sobiepanka z Rusi nie był do zaakceptowania przez Wielkopolan - Prusaka z Pomorza Gdańskiego nie zaakceptowałby przeciętny Małopolanin itd. Publicystyka XVI wieku podkreślała to na każdym kroku.
@krzysztofa.8486 жыл бұрын
@@DarekRybacki Co do Jagiellonów to jest dość obszerny temat i było tam sporo walki o naszą podmiotowość. Jednak wszystko zaczęło sie od Andegawenowny. A koneksje tego rodu można sobie prześledzić. Co do publicystyki - to tak jak dziś - kto ma kasę ten pisze. Ja staram się opierać na faktach, a faktem jest, że to był ewenement na skalę Europy.. I sorry ale chyba jestem za głupi, by zrozumieć, że obcy będzie lepszy na tronie niż nasz...