Demokracja ma taką wartość, jak intelektualny i moralny poziom ludzi którzy ją tworzą.
@domq90023 жыл бұрын
To prawda. Nie jest ani zla, ani dobra. Jest odbiciem naszej świadomości.
@robert172853 жыл бұрын
nie do końca, politycy demokratyczni celowo i cynicznie wpływają na poziom wielu ludzi.
@annam-kw2qv3 жыл бұрын
@@robert17285 Prawdziwa demokracja zachowuje zdrowy balans pomiędzy dobrem jednostki a dobrem społecznym, widzi ich wzajemną współzależność. Jednostka nie jest autorytarnie tłamszona, ale jednocześnie unika skrajnej indywidualizacji. Dwa przeciwstawne obozy prowokują efekt wahadła, jeśli nadmiernie skupiamy się na pierwszym, siłą rzeczy po pewnym czasie odbije w kierunku drugiego, i tak bez końca. Aby przełamać zaklęty krąg dualizmów konieczny jest trzeci element, wspólny im obojgu, ja nazywam go Dobrem i Prawdą lub intelektem i moralnością.
@WladcaDiabolo3 жыл бұрын
@@domq9002 brednia
@domq90023 жыл бұрын
@@robert17285 Robią tak właśnie dlatego, że jesteśmy na ten cynizm podatni. Politycy nas dzielą, bo łatwo nas podzielić.
@bartoszdymarski64823 жыл бұрын
"Nie wierzcie we wszystko co czytacie w internecie" Adam Mickiewicz
@adammoscikov13133 жыл бұрын
_"w internacie" - adam michnik.😉
@joannaboadzgrodzka22312 жыл бұрын
😁 Żartowniś
@majster56753 жыл бұрын
Jeśli chodzi o wady, to być może największą słabością demokracji jest to, że rządzący zdają sobie sprawę, ze każdorazowo zdobywają władzę raptem na kilka lat i chociaż mogą walczyć o kolejną kadencję, to jednak mając z tyłu głowy tę ograniczoną perspektywę często nie martwią się długofalowymi konsekwencjami swoich działań. W końcu państwo jest ich "tylko na chwilę" i jeżeli zrobią coś aktualnie popularnego co spodoba się wyborcom, to nie muszą się martwić że za kilka lat negatywne skutki spadną na inną ekipę rządzącą. Dlatego demokracja zniechęca do planowania dalekowzrocznych projektów i troski o przyszłe dobro kraju oraz niejako zdejmuje z ludzi u władzy odpowiedzialność za długofalowe skutki ich polityki.
@annako84583 жыл бұрын
Tu ciekawym zatem przypadkiem jest Mark Rutte, premier Holandii od 11 lat ;) Także da się rządzić długo jeśli jest się w tym dobrym ;)
@majster56753 жыл бұрын
@@annako8458 Z pewnością da się znaleźć podobne przypadki, jednakże nie zmienia to faktu że ogólny mechanizm kadencyjności sprzyja prowadzeniu polityki krótkoterminowej. To nie jest przypadek, że słynąca z wprowadzenia daleko posuniętej demokracji bezpośredniej Szwajcaria ma tak długą kadencję parlamentu.
@annako84583 жыл бұрын
@@majster5675 Tak tylko, jak długa kadencja jest dobra, bo stabilizuje władze, a jak długa zła, bo tą władzę mogę pełnić ludzie nieodpowiedzialni, nieusuwalni właściwie (przy odpowiedniej większości) przez dłuższy okres? Rządy PiS są akurat dobrym przykładem.
@janekg39953 жыл бұрын
Uważam, że skoro dzieci nie mogą podjąć się władzy w państwie, tak powinna być górna granica wiekowa. Podnieśli koszty przedsiębiorcom (najniższa krajowa 2021), po tak ciężkim dla nich 2020. Górna granica wiekowa powinna być tym bardziej dla głosujących. Pozdrawiam. Dziękuję za wideo.
@CzowiekAbsurdalny3 жыл бұрын
Osobiście zgadzam się z górną granicą wiekową. Nie miałbym problemu żeby postawić na ludzi, z największym prawdopodobieństwem, o najstabilniejszej kondycji psychicznej i perspektywie. Np. tylko 30-60 lat.
@marcinjanczukowicz7833 жыл бұрын
Politycy są bardzo cwani i wiedzą, że muszą skupić się na większości, na ilości, a nie na jakości. Mnie martwi, że choć demokracja ma tyle wad, a ma ich naprawdę sporo, to i tak ludzkość nie wymyśliła nic lepszego. A demokracja to po prostu rządy hien nad oslami, tak niestety to wygląda, dlatego tak łatwo politykom wychodzi manipulowanie ludźmi... Do tego w polityce widzę cały czas te same twarze, ale to związane jest z tym, iż taka osoba, która niejako raz dopchala się do koryta zrobi wszystko, by się przy nim utrzymać. Polityka to jedno wielkie koryto- ci ludzie zdają sobie sprawę, że nigdzie indziej nie zarobią takich pieniędzy, co w tej branży, dlatego tylu ludzi pcha się tam drzwiami i oknami. Zgadzam się tu z Panem Marcinkiewiczem, byłem premierem, który nie tak dawno stwierdził, że politycy nie mają żadnej moralności, to są szkodniki, którzy tylko i wyłącznie na wszelkie sposoby chcą się dopchac do tego koryta... Tak to niestety wygląda.
@Anheles252 жыл бұрын
Według mnie nie ma takiego polityka który by zadowolił wszystkich, zawsze będzie ktoś narzekał. Jak dla mnie osobiście aktualna sytuacja to wina Polaków, bo pozwalają na to wszystko, a wiadomo, ze jakby się społeczeństwo zebrało to by mogło wszystko zmienić. Problemem również jest słaba edukacja w naszym kraju bo wiadomo nie wyedukowanym społeczeństwem manipuluje się najlepiej. W władzy jest problem ten, ze jak ktoś jej posmakuje to robi sie chciwy i chce więcej więcej i nie chce oddać władzy. I zgadzam się, ze powinna być górna granica wiekowa dla osób głosujących skoro jest dolna.
@Orolewa3 жыл бұрын
Wiele wskazuje na to, że każdy kto uczciwie popracował nad dotarciem do kulisów faktycznych rozgrywek politycznych nie tylko widzi, że "król jest nagi" ale także widzi drogę wyjścia z opresyjnego systemu, która w dzisiejszych czasach jest łatwiejsza niż była kiedykolwiek.
@suskeens3 жыл бұрын
Super.
@maksymilianchmiest80703 жыл бұрын
Celem demokracji jest by społeczeństwo rządziło sobą, czyli by społeczeństwo kontrolowało polityków. Dziś, to raczej politycy kierują społeczeństwem, a nie na odwrót.
@sunrisemanaslu34423 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/h3azq5p8ZsSheJI
@Anheles252 жыл бұрын
A społeczeństwo im na to pozwala
@Historia.wprostych.slowach3 жыл бұрын
Manipulowanie ludźmi to w zasadzie ich praca jest
@niesamowitagabichan33943 жыл бұрын
+1
@musashimiyamoto58563 жыл бұрын
W zasadzie nie
@Historia.wprostych.slowach3 жыл бұрын
@@polemizator723 hah dokładnie 😉
@Historia.wprostych.slowach3 жыл бұрын
@@musashimiyamoto5856 No w dużej mierze
@gustawfrej12853 жыл бұрын
Na wybory, to chodzą ludzie zmanipulowani wizja, że mogą coś na lepsze zmienić. A zazwyczaj to głosują nie ZA, a PRZECIWKO komus, żeby coś bardziej nie pogorszyć. Wybór pomiędzy rzeżączką a syfilisem to szczyt perfidnej manupulacji. JOWy mogły, to zmienić.
@maciejszymanski23863 жыл бұрын
Te JOW-y to kolejne mamienie bezwartościowym świecidełkiem. Ogarnij się.
@sunrisemanaslu34423 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/h3azq5p8ZsSheJI
@adammoscikov13133 жыл бұрын
"Motłoch" należy zająć byle czym i nakarmić byle czym i będzie działać, nic skomplikowanego, to prosty mechanizm, tu nie potrzeba geniuszy i wielkich mówców.😉🙂
@ja11111123 жыл бұрын
Celem opozycji nie jest odsunięcie PiS od władzy, jest nim zmiana polityki państwa. Odsunięcie PiS jest tylko środkiem do tego celu.
@adammoscikov13133 жыл бұрын
Demokracja była jedynym argumentem na procesie w Norymberdze jakim posługiwali się naziści, bo zawsze można zwalić na "społeczeństwo", bo tak chciało 🙂
@JoannaCabaj-xx7tk10 ай бұрын
Moze rozumiemy...ale nie mamy innego wyjscia..bo ktos musi rzadzic...Jesli ktos ma dobre intencje to nie musi manipulowac innymi...Informacja pada na pewien grunt...przygotowany przez rodzicow szkole religie reszte srodowiska w ktorym przyszlo nam dorastac .no i tam sie okazuje jak o grunt zadbano
@magorzataiga22513 жыл бұрын
Tzw. demokracja to sprytny, ukryty autorytaryzm- nie z założenia a w praktyce.
@sunrisemanaslu34423 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/h3azq5p8ZsSheJI
@olaszonka3 жыл бұрын
W temacie krytycznego (ale podobnie, nie sceptycznego) i nadwyraz aktualnego obrazu demokracji, polecam eseje José Ortegi y Gasseta zebrane jako "Bunt mas"
@rap_babcia_lala79433 жыл бұрын
Super odcinek. Klasa jak zwykle.
@dawidp70943 жыл бұрын
Myślę, że wprowadzenie systemu STV (single transfer vote). Mogłoby naprawić naszą demokrację.
@maciejszymanski23863 жыл бұрын
Wszyscy dyktatorzy zaczynali od "naprawy" demokracji.
@dawidp70943 жыл бұрын
@@maciejszymanski2386 ale może sprawdź jak działa system stv. Stosują go między innymi takie kraje jak Irlandia Południowa i Australia.
@maciejszymanski23863 жыл бұрын
@@dawidp7094 Co to jest "Irlandia Południowa"? Jakiś nowy San Escobar?
@dawidp70943 жыл бұрын
@@maciejszymanski2386 no Irlandia która graniczy z Wielką Brytanią a konkretniej z Irlandią Północną która jest częścią Wielkiej Brytanii. Może powinno się używać tylko nazwy Irlandia jak tak to przepraszam xD
@maciejszymanski23863 жыл бұрын
@@dawidp7094 Rzecz nie w technicznej metodzie, bo czy będzie to sąd skorupkowy, czy internetowy, idea pozostaje ta sama. Kaczyński i spółka już piździesiąt razy złamali prawo i nic. Oznacza to, że prawo w Polsce nie działa jak powinno. Na to żaden system głosowania nie pomoże.
@joannaboadzgrodzka22312 жыл бұрын
9:08
@ep80543 жыл бұрын
PO straszyło kiedyś Pisem - jak widać słusznie straszyli bo mamy co mamy.
@robert172853 жыл бұрын
A co mamy? Tylko konkretnie. Czym się różni PO od PiS, po za retoryką?
@ep80543 жыл бұрын
@@robert17285 jeszcze większą bande złodzieji. Obecni są dodatkowo niebezpiecznymi swirami.
@annako84583 жыл бұрын
Co mamy? Min. Edukacji, który chce być Min. Indoktrynacji. Partie zblazowaną z kościołem (biskupi na legalu piszą gdy coś w polityce krajowej im się nie podoba i są wysłuchiwani, np. obowiązkowa religia lub etyka od przyszłego roku to podobno wynik interwencji bp. Nycza u rządzących), antyliberalne rządy (wyjdź na ulicę protestować w jakiejkolwiek sprawie, a zaraz przyjdzie do ciebie policja). Straszą od czasu do czasu, że zabronią np. rozwodów. PiS podobno planuje maczać palce w ordynacji wyborczej, by nie przegrać kolejnych wyborów. Prawa kobiet leżą (vide zakaz aborcji, b. restrykcyjny niż w teokratycznym Iranie). Nie refundują im vitro. I tak można mnożyć ;)
@000RachElla0003 жыл бұрын
17:57 *"w jak głębokim szambie" ;D
@lukaskrolgames77713 жыл бұрын
0:42 *ale nie wymyślono nic lepszego
@robert172853 жыл бұрын
Formy rządów to kwestia drugorzędna. Jeśli państwo nie zajmowało by się edukacją, leczeniem itp, itd to nie miało by znaczenia kto administruje.
@samyueru33803 жыл бұрын
wyszstkie cechy systemu demokratycznego jakie wymianiłeś na początku , rzekomo te dobre, ja sam zakwalifikowałbym je jako właśnie te złe,
@malpapapa3 жыл бұрын
a to ja nie wiem
@vixiivnr6753 жыл бұрын
chciałam poczytać kom ale film dodany minutę temuXD
@podroznikpaucki60533 жыл бұрын
Oni ciągle zajmują się PO pewnie jak będzie znów rządzić PO to oni będą zajmować się PiS - sem.
@bakster0113 жыл бұрын
hm demokracja nie sprawdzila sie a populizm jest jej nosnikiem a moze merytokracja?
@sunrisemanaslu34423 жыл бұрын
kzbin.info/www/bejne/h3azq5p8ZsSheJI
@Ykuzag3 жыл бұрын
JAKby to mojA Mama powiedziała.Amerykę odkryłeś..czytaj więcej.hahahahahaaha.